ft 11 Botverlenging zonder pijn Adam en Eva ook in onderzoek verenigd Wetenschap Techniek DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 Nieuwe behandelmethode is veel humaner dan huidige 'martelwerktuig Botverlenging, noodzakelijk om ledematen op gelijke lengte te brengen, is geen pretje. Patiën ten die het ondergaan - vooral verkeersslachtoffers van wie een of beide benen zijn verbrijzeld - spreken van helse pijnen. Ir- .Arthur Aalsma van de Universi teit Twente kreeg de opdracht een bcenverlenger te ontwikke len die humaner is dan de be staande methode. De belang stelling uit de medische wereld is groot. Het gangbare apparaat heeft veel weg van een martelwerk tuig: vier over elkaar schuivende pennen, zowel aan de boven als aan de onderkant, die zijn ver bonden met stangen. De stel ling, aldus de onverstoorbare uitleg van ir. Arthur Aalsma van de Universiteit Twente, wordt om het been aangebracht. De pennen - dikkere buigzame dra den - gaan dwars door het bot heen. De botverlenging komt tot stand door de stangen tel kens een tikkeltje uit elkaar te draaien. De groei is gemiddeld een millimeter per dag. De me thode is bedacht door en ge noemd naar de Russische pro fessor Ilizarov. Ze lijkt welhaast middeleeuws, maar ze wordt - inmiddels met wat aanpassin gen - overal nog steeds uitge voerd. Voor de patiënt is de behande ling geen pretje, weet Aalsma. Een botgroei van twee centime ter verloopt nog tamelijk voor spoedig en pijnloos, maar als er een verlenging van tien centi meter nodig is, gaat de pijn let terlijk door merg en been. Spie ren blijven achter de pennen haken; de kans op infecties is groot. Nadeel is bovendien dat de patiënt geen broek aan kan; daarvoor is het apparaat te fors van omvang. En hij kan gedu rende de behandeling - die al gauw een halfjaar duurt - niet lopen, want de pennen buigen door. En dat .geeft weer kans op verdraaiingen en nog meer hel se pijnen. Velen haken dan ook voortijdig af en nemen er genoegen mee dat het ene been een of twee centimeter korter blijft dan het andere. Aangepast schoeisel moet dan voor de oplossing zorgen, maar ideaal is het niet. Vaak ontstaat er daardoor weer op latere leeftijd, vanwege de overbelasting, slijtage aan een heup. Ontwikkel een beenverlening die humaner is dan de bestaan de methode, zo luidde de op dracht die Aalsma twee jaar ge leden in het kader van zijn pro motie-onderzoek meekreeg. Het voorstel was ingediend door een traumatoloog van het Academisch Ziekenhuis in Maastricht en kreeg de finan ciële ondersteuning van de Stichting Technische Weten schappen van het Ministerie van Onderwijs. Aalsma (30) studeerde werk tuigbouwkunde aan de Techni sche Universiteit in Delft en deed tijdens zijn vervangende militaire dienst onderzoek naar de vervaardiging van ingewik kelde hand- en armprotheses voor kinderen. De (bio)medi- sche kant van de werktuig bouwkunde heeft sindsdien zijn grote interesse. Toen de Univer siteit Twente in '95 iemand zocht voor het project, meldde hij zich. De opdracht be schouwt hij als een fantastische kans. Botverlenging is jaarlijks nodig bij zo'n tweehonderd kinderen en volwassenen van wie als ge volg van een geboorteafwijking de ledematen in lengte verschil len. Het meeste wordt de me thode echter toegepast bij vol wassenen - ongeveer duizend per jaar - van wie bij een onge luk een of beide benen zodanig zijn verbrijzeld, dat verder in grijpen noodzakelijk is. Een be handeling met aansluitend re validatie kan dan in ernstige ge vallen minstens twee jaar du ren, zegt Aalsma. Bij zijn onderzoek naar een nieuwe verlengpen had de UT'er zich aan enkele criteria te houden. Het nieuwe instrument moest geheel in het been kun nen worden geplaatst, zodat de patiënt zonder problemen zijn kleding kon aantrekken. Won den aan de buitenkant van het been moesten worden voorko men en, ook niet onbelangrijk, de patiënt moest zijn been ge durende de periode van herstel kunnen belasten. Aalsma kwam al snel tot de conclusie dat er een pen moest worden bedacht, die in het merg van het bot past en die zichzelf kan verlengen. Het werd een pen met een buisje, dat over diepen heen en weer kan worden geschoven en dat met ringetjes aan de uiteinden kan worden vastgezet. Het buis je is als het ware de aandrijving. Het is gemaakt van geheugen- metaal. Dat materiaal heeft - in tegenstelling tot gewoon metaal - als voordeel dat het vrij grote vormveranderingen kan onder gaan wanneer het wordt ver warmd of afgekoeld. Door het buisje te verwarmen zet het zich uit - maximaal twee procent - waarna de ringetjes worden verschoven over de pen; door het af te koelen zetten de ringetjes zich weer op de as vast. Het afkoelen gebeurt mid dels chipjes in de pen. Het zijn als het ware kleine koelkastjes. Het verwarmen gebeurt met weerstandsdraad, dat om het buisje is gewikkeld. "Je moet dus in het been wel stroom hebben", verklaart Aalsma. Maar hoe krijg je stroom in het been? Een batterij mag niet worden gebruikt, want die kan lekken met alle nare gevolgen als ontstekingen vandien. De oplossing werd gevonden in het overbrengen van contactloze energie - 'zoals radiogolven van een zender naar een radio wor den overgebracht'. Wanneer het bot moet worden verlengd, krijgt de patiënt een grote 'teenloze sok' om het been. In die sok zit een spoel, die weer is aangesloten op een transformator die de stroom le vert. Het verlengen van het bot - verwarmen en afkoelen dus - duurt ongeveer twintig minuten De huidige manier van botten verlengen ge beurt met een meccano achtige constructie die doormiddel van pennen aan het bot wordt vast gezet en langzaam het bot oprekt. De pijn gaat je letterlijk door merg en been. Een 'martel werktuig' waar ze in de middeleeuwen van zouden Implanteren verlengpen vrij simpel Een buis van geheu genmetaal (nikkeltitaan) zet uit of krimpt, afhan kelijk van de hoeveelheid warmte of koude die door de chips wordt afgegeven Vier Chips werken zowel als koel- en verwarmingselement en krijgen hun stroom via de spoel aan de bovenzijde van de buis. per dag en kan gewoon gebeu ren wanneer de patiënt 's nachts slaapt. Het implanteren van de verlengpen in het merg van het bot is vrij simpel: bij een operatie in het bovenbeen hoeft slechts een klein sneetje bij de heup te worden gemaakt; bij die in het onderbeen volstaat een kleine incisie bij de knie. De pen blijft zo'n zes maanden zit ten, dan moet hij weer worden verwijderd. De vinding van Aalsma moet nog verder worden ontwikkeld. „Het model wordt binnenkort getest op schapen. Voor het ex periment is twee jaar uitgetrok ken." Als het slaagt, volgt een klinische test met patiënten. De verwachtingen zijn hoog ge spannen. Vanuit de medische wereld bestaat grote belangstel ling voor het project, dat al is beschreven in de vakpers en werd gedemonstreerd op sym posia. Maar het zal nog wel vier jaar duren, verwacht Aalsma, voordat de patiënt er zelf van kan 'genieten'. In de bijbel komt Eva na Adam, bij het zoeken naar de voorouders van de moderne mens zijn de rollen omgedraaid. Genetisch onderzoek van het DNA in de mitochondriën, de energiefa briekjes van de cel, dat alleen van moeder op dochter wordt doorgegeven, bracht tien jaar ge leden aan het licht, dat een gemeenschappelijk vrouwelijke voorloper van de mens (Eva) zo'n honderd- tot tweehonderdduizend jaar geleden in Afrika heeft geleefd. De resultaten van dit on derzoek gaven een bevestiging van de veronder stelling dat de oorsprong van de mens in Afrika heeft gelegen. Onderzoek van het mannelijk Y chromosoom, dat alleen van vader op zoon wordt overgeërfd, staaft die 'out of Africa'-theorie. Onlangs hebben twee Amerikaanse onderzoeksgroepen (van de Stanford Universiteit en van de Universiteit van Arizona) de resultaten van hun studies naar de evolutie van het mannelijk Y chromosoom ge presenteerd. Daaruit blijkt dat ook de voorvader van de huidige man (Adam) zijn wortels in Afri ka heeft. Beide studies wijzen bovendien uit dat Adam op dezelfde plaats en in dezelfde tijd als Eva heeft geleefd. Bij hun onderzoek hebben de Amerikaanse onderzoekers gebruik gemaakt van het verschijnsel dat in het DNA van elk individu kleine veranderingen, mutaties, optreden. Hoe meer mutaties de ene mens van de ander onder scheidt, hoe groter htm evolutionaire afstand. De onderzoekers hebben zich geconcentreerd op kleine stukjes van het Y chromosoom met een kenmerkende DNA-base. De oudste vorm bevat de base adenosine. Ook bij chimpansees wordt op die plekken op het Y chromosoom de ze DNA-base gevonden. Adenosine bleek op die plekken ook nu nog bij enkele stammen voor te komen - bij een aantal Ethiopiërs en Sudanezen in Noord-Oost Afrika en bij Bosjesmannen en Hottentotten in zuidelijk Afrika. Op grond van die genetische overeenkomst worden deze man nen tot de nauwst verwante afstampielingen van Adam beschouwd. Bron: Science Z E 6 7 8 9 10 5 5 4 10 4 4 2 5 4 5 4 6 5 5 4 2 3 5 2 3 5 8 8 7 5 5 2 1 7 5 5 9 4 1 7 5 7 5 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1Heet; 2. fabelachtig dier; 3. overpeinzen; 4. tiener; 5. aanval; 6. pottenbakkerskunst; 7. staat huishoudkunde; 8. snoeper. CRYPTOGRAM -g-p boertj e k--a-i-a- rollen-a- a-i--stro nieuw-o-n s-f-alras j-s-a-s- enters HEINZ HA HE'HZ TUE MET &EZ/EH C/AT WH PG/WKEW s 1VAT VÜOE6 U OOKT ALWEER fein///t Tom Poes greep het tasje van de vreemdeling en holde er mee weg, zo snel als zijn benen hem dragen kon den. Mijnheer Poes!" riep de kruidenier Grootgrut uit zijn geleimassa. „Wilt u mij niet even uit mijn bestelauto hel pen? Kijk toch wat er gebeurd is!" Door dit geroep werd ook de eige naar van het valies opmerkzaam. Hij liet de grutsprits liggen en stiet een schrille kreet uit. „leuw!" piepte hij. „Mijn bokelhefter! Mijn kukelmeter! Kom terug!" Maar Tom Poes lette niet op het ge roep en draafde voort in de richting van slot Bommelstein. Daar was de bediende Joost juist be zig het gazon met een bezem te ve gen, daartoe aangezet door zijn werkgever. „Het is hier een troep!" sprak deze op verwijtende toon. „Niets dan vie ze, zwarte sporen op het jonge groen. Je weet toch, dat ik er niet tegen kan, Joost? Waarom zorg je dan niet, dat ik ze niet te zien krijg?" „Het is onbegonnen werk, met uw welnemen", mompelde de knecht, al schrobbend. „Dit zijn de voetstappen van de vreemdelingen en die plegen zich hier te vertreden, als ik mij zo mag uitdrukken!" „Schei uit over de vreemdelingen!" riep heer Ollie overspannen. „Ik wil er niets meer over horen!" Op dat moment verscheen Tom Poes buiten adem op het toneel en wees op het koffertje. „Mag ik uw kelder gebruiken?" vroeg hij hijgend. „Dat is de enige plek waar ik ongestoord alles over de vreemdelingen kan horen! Ik heb hier hun apparaten, heer Bommel!" REDACTIE. SASKIA STOELINCA DOOR JAN VISSER Het is weer gaan regenen in ons land. Tijdens de afgel pen nacht waren de hoeveelheden nog tamelijk besch den (Bloemendaal en Valkenburg 2, Lisse 3 millimeb de komende dagen wordt meer nattigheid verwacht zcqq dat november op de valreep zijn zeer droge karakter vi Nest. De regen wordt veroorzaakt door storingen die at gg tief zijn in het overgangsgebied tussen zeer koude luc massa's boven Scandinavië (in zuidelijk Zweden vano tend -12 graden) en zachte lucht boven het westen v; Europa. De storingen weten met succes de koude vrie lucht buiten de deur te houden. Dat is niet alleen in weekeinde het geval maar ook tijdens de eerste week december. Kortom de kansen op een Sinterklaaswinti tje zijn zo goed als verkeken. De kou handhaaft zich v in het noorden van Scandinavië en Rusland. Daar vrie het dat het kraakt. In het noordoosten van Rusland is gisteren op enkele plaatsen 35 graden blijven vriezen Na de regen van vandaag is het vrijdag aanvankelijk droog weer. 's Middags bereikt echter een nieuw regeikg gebied het zuidwesten van ons land en tegen de avom gaat het bij ons ook weer regenen. De regen wordt ver oorzaakt door een frontale storing die boven de Britse landen tot ontwikkeling komt. De temperaturen lopei vrijdag op tot maximaal zo'n 9 graden en er waait een meest matige wind uit zuidelijke tot zuidoostelijke ric 2c tingen. In het weekeinde trekt de storing naar de Noordzee. Daardoor blijven de regenkansen bij ons vrij groot en temperaturen komen uit op omstreeks 9 graden. De wind gaat, voor het eerst na lange tijd, weer eens uit zuidwesten waaien. Gisteren is het een waterkoude d; geweest. Het bleef de hele dag bewolkt bij temperatuijg omstreeks 5 graden. Beter af was het Limburgse Maai25 dal waar het kwik 's middags tot bijna 13 graden steej E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het zuiden toenemende wind en bewolking en vooral morgen sneeuw, aan zee ook regen. Langs de westkust morgen enke le winterse buien, morgen droog en meer opklarin gen. Maxima aan zee en kele graden boven nul, landinwaarts lichte tot matige vorst. Zweden: Morgen rustig en droog weer met vooral in het zui den opklaringen. Morgen een koude oostenwind. Verder in het zuiden sneeuw,mogelijk ook ijzel, in het uiterste zuiden later overgaand in regen. Maxi ma van -10 graden in het noorden tot iets boven nul in het zuiden. Denemarken: Veel bewolking en morgen van het zuid westen uit sneeuw, mogelijk ook ijzel, later op de dag overgaand in regen. Mor gen regenachtig. Veel wind. Temperatu ren geleidleijk oplopend van rond het vriespunt tot ongeveer 5 graden boven Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Morgen overwegend bewolkt en nu en dan regen, morgen later op de dag in de Schotse bergen overgaand in sneeuw, morgen vooral langs de oostkusten ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur tussen 8 en 12 graden. België en Luxemburg: Veel bewolking en af en toe regen. Mid dagtemperatuur oplopend tot omstreeks 10 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Weinig zon en vooral morgen af en toe regen. Middagtemperatuur omstreeks 11 graden maar vandaag in het noord oosten nog kouder. Portugal: Van het westen uit opnieuw onbestendig met bewolking en regen; soms ook on weer en hier en daar veel neerslag. Aan zee maxima van 15 graden in het noor den tot 20 in het zuiden; landinwaarts rond 14. Madeira: Naast zon ook wolkenvelden en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. Spanje: In het oosten nog zonnige perioden maar van het westen uit opnieuw buien of regen, soms ook onweer. In het bin nenland maxima rond 14 graden, langs de meeste kusten tussen 16 en 21 gra- Canarische Eilanden: Afwisselend zon en wolkenvelden waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur on geveer 24 graden Marokko: Westkust: zonnige perioden, vooral in het zuiden, en tot morgenavond bijna overal droog. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot meer dan 20 in het zuiden. Tunesië: Naast wat zon ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur eerst nog iets boven, later iets onder 20 gra- Zuid-Frankrijk: Meest bewolkt en af en toe regen; in het zuidoosten overwegend droog en soms wat zon Maxima uiteenlopend van een graad of 9 in de omgeving van Lyon tot meer dan 15 in het uiterste zuiden. Mallorca en Ibiza: Tijdelijk zonnige perioden en droog maar vandaag eerst misschien nog een (onweers-)bui en veel wind. Middagtem peratuur iets oplopend tot omstreeks 20 graden op morgen. Italië: Vandaag bijna overal buiig met kans op onweer. Morgen van het westen uit ge leidelijk droger en meer zon In het noorden beide dagen overwegend droog; wel kans op mist Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 10 in het noorden tot dicht bij de 20 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag nog meest bewolkt en buiig; morgen meer zon en bijna overal droog Middagtemperatuur omstreeks 17 gra den. Malta: Half tot zwaar bewolkt en kans op een paar regen- of onweersbuien. Middag temperatuur omstreeks 18 graden. Griekenland en Kreta: Afwisselend zon en wolken en vooral in het westen en zuiden kans op een paar buien, ook met onweer. Middagtempera tuur van een graad of 13 in het noorden tot 19 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Kusten: nu en dan zon. Langs de kust in het zuiden en zuidwesten en op Cyprus kans op een regen- of onweersbui, met name op vandaag. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 12 rond Istanbul tot 20 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en vooral in het westen en noorden af en toe regen, mogelijk voor afgegaan door ijzel of natte sneeuw._Ge- leidelijk iets minder koud; ma van graad of 4 rond Berli het zuidwesten. Zwitserland: Vrij rustig met in de dalen mist of laaghangende bewolk wolken en morgen in het n; misschien wat regen; in het 1 wat zon. Maxima op morger 9 graden; vandaag overal wat Oostenrijk: Vrij rustig; verder meest bev velig en bijna overal droog, de dalen oplopend tot onge - den op morgen Vrij rustig en grijs met wo Soms wat regen, sneeuw 1' name in het oosten. In het misschien wat zon. Middagtf rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vooral en toe wat regen; ijzel of sne .f uitgesloten. Ook hier en daai dagtemperatuur iets oplopen veer 4 graden op morgen P< Hongarije: Overwegend bewolkt en plaatselijk mist. Verder wolke mogelijk wat regen of moti dagtemperatuur ongeveer 5 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.22 Zon om tö Maan op P6.06 Maan cd Waterstand IJmuiden Katuc Hoog 02.24 14.45 01 f Laag 10.34 22.24 10.1 p Weerrapporten 27 november 0 Amsterdam regen Eelde Den Helder regen ozo Rolterdam regen ozo Vhssmgen regen ozo Maastricht zwaar bew o5 Aberdeen regen ozo Athene licht bew w.s Barcelona hall bew n 5 Berlin zwaar bew. o4 Bordeaux licht bew zw Brussel regen zzo Dublin half bew. ozo Frankfurt zwaar bew o2 ew nw 3 Innsbruck onbew. w.s. 0 Klagenfurt mistbanken r,w 1 Kopenhagen licht bew. o 5 licht be Londen regen o 2 Luxemburg zwaar bew w.s. 0 Madrid mist nnw 1 Malaga onbew, wnw f Mallorca regen nw 1 Malta half bew. zzo 3 Moskou München w.s.O regen ar bew. Stockholm sneeuwbui wnw 2 Wenen zwaar bew. nw 2 Zurich zwaar bew no 2 Bangkok licht bew. zo 1 Buenos Aires zwaar bew z4 Casablanca licht bew. w 1 Johannesburg motregen ono 6 Los Angeles zwaar bew.» w 7 New Orleans onbew zzo 2 New York half bew. w8 TelAviv licht bew. o2 Tokyo licht be

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14