Met olie besmeurde vogels kansloos Boeren eerder weg van Tiengemeten Natuur Milieu OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 3. Oprisping van een kleine zelfstandige (7); 6. Ze worden gespeeld om te buitelen (6); 8. Vulmateriaal voor een vo gelverschrikker (4); 11Na oude jaarsavond (5); 13. Spoedig is het een compleet soort (5); 14. Dieren die de resten overhoopha len (6). Verticaal: 1Hij zit als de keeper erin staat (4); 2. Van zichzelf weet hij geen kwaad (5); 4. Tijd om een voertuig te bevestigen (4); 5. Wordt gepresenteerd tij- dens een bijeenkomst (7); 7. Bij' voorkeur meer dan schattig (6): 9. Het blijft een romp, ook als er niets bijkomt (4); 10. Het vijfde deel van een Engelse munteen heid (3); 12. Het is goed, maar op welke plaats? (4). Buitendijks mag op Tiengemeten de natuur al haar gang gaan. Ook als dat het leven van een boom of struik kost. Als alle boeren weg zijn, krijgt de natuur binnendijks eveneens de vrije loop. foto martijn de jonge Tiengemeten, van akker- bouwparadijs op weg naar een natuureldorado. Natuur monumenten denkt dat over niet al te lange tijd alle zes boerenfamilies het eiland in het Haringvliet zullen hebben verlaten. Dat is veel eerder dan verwacht. Met vier fami lies is reeds overeenstemming bereikt over hun vertrek, vol gend jaar. Ze hebben op het vasteland nieuwe agrarische grond aangeboden gekregen en aanvaard. Onder andere in de Wieringermeer. Tiengemeten telt binnendijks zo'n 700 hectare cultuur grond, nu nog in gebruik als vruchtbare groeiplek voor piepers, suikerbieten en gra nen. Plus 300 hectare buiten dijkse verruigde riet- en bie- zengorzen. Het buitendijkse gebied was al in beheer bij Natuurmonumenten. Vorig jaar nam Natuurmonumen ten ook het binnendijkse deel over van verzekeringsmaat schappij Amev. De boeren protesteerden, maar beseffen nu dat er voor hen op Tienge meten geen toekomst meer is. Natuurmonumenten wil van Tiengemeten een afwisselend brok natuur maken, met natte laagtes, rietruigtes en rivier begeleidend bos. Onder meer zullen dijken verlaagd worden om af en toe Haringvlietwater in staat te stellen delen van het eiland tijdelijk te over vloeien. De natuur mag veel zelf doen. Natuurmonumen ten wil zich in hoofdzaak be perken tot het scheppen van voorwaarden. Om er niet één bos van te maken wordt wel overwogen grote grazers in te zetten, zoals wilde paarden of koeien. Tiengemeten is voorbestemd een belangrijke stapsteen in de ecologische hoofdstruc tuur te worden. Wegen en boerderijen zullen worden opgeruimd/om plaats te ma ken voor voetpaden en voge lobservatiehutten. Want de natuurgerichte recreant moet van al dat moois kunnen ge nieten. WOENSDAG 26 NOVEMBER 1997 HET WEER DOOR JAN VISSER Oceaandepressies hebben de afgelopen dagen veel regen vero zaakt in het zuidwesten van Europa. In Malaga viel dinsdag 4; mm. Bij ons bleef het droog maar daar komt nu verandering in Zachte luchtmassa's dringen naar onze omgeving op en dat pr ces gaat gepaard met een verdere toename van de bewolking waaruit het morgen gaat regenen. De verwachting is dat de tei peraturen in het zuiden van het land al gaan oplopen tot zo'n graden. u Bij ons is het nog koud. De maximumtemperaturen, die waar- jc schijnlijk pas tegen of tijdens de avonduren worden bereikt, kt men uit op 6 graden. De wind ruimt geleidelijk van oost naar z oost tot zuid en is meest matig van sterkte. Aan de noordflank van een krachtig hogedrukgebied bij Spanj (het wordt daar eindelijk droog) bereiken op vrijdag en zaterdc meer storingen met bewolking en regen ons land. De temperat ren lopen op tot gemiddeld 9 graden en de wind gaat uit richti gen tussen zuid en west waaien. Ook begin volgende week zitt we aan de zachte kant van de scheidslijn tussen vrieskou bove noordelijk Europa en milde temperaturen boven West Europa. Daarna, halverwege volgende week, zwelt het Scandinavische gedrukgebied aan en stroomt de koude lucht richting ons lanc Ten opzichte van eerdere verwachtingen is er dus weer sprake een vertraging: zou uitstel wellicht toch afstel betekenen? Gisteren was het minder onaangenaam dan maandag. Gedure een groot deel van de dag was er een wazig schijnende zon en temperaturen kwamen daardoor op een wat hoger niveau uit. I Bloemendaal steeg het kwik naar 6,4 graad, Valkenburg 6,3 e Schiphol 6,2. Van de neerslagstations van het KNMI isOvervc in oktober de natste plaats van Nederland geweest. Er viel da; 130 mm. Eerder had ik u al bericht dat Haarlem-West op 13? mm was uitgekomen. Dat sluit dus mooi op elkaar aan. WÊmmÊÊÊÊÊÊm KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Rustig weer met wolken velden, ook hier en daar Vrijwel overal droog, zee middagtempera- tuur enkele graden boven nul, landinwaarts lichte, in de bergen matige vorst. Zweden: Eerst op veel plaatsen be wolkt en hier en daar sneeuw, maar geleidelijk i overgang naar droog 5r met vooral in het zui den opklaringen In het noorden matige tot stren- vorst, in het zuiden axima rond het vries- Denemarken: Wolkenvelden, soms ook zon en droog. Er waait een koude oostenwind. Mid- dagtemperatuur om streeks^ graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewolking,en af en toe regen. In het zuidoosten vandaag op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Middagtemperatuur van 7 graden in het zuidoosten van Engeland tot 12 in het zuidwesten van Ierland België en Luxemburg: Wolkenvelden, vooral vandaag ook wat zon. In de loop van morgen toenemende kans op wat regen. Middagtemperatuur omstreeks 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon. Plaatselijk wat lichte regen. Middagtem peratuur uiteenlopend van zo'n 6 graden rond Straatsburg tot circa 12 in de Ven en Bretagne. Portugal: Vandaag eerst nog bewolkt en enkele buien bij een stevige noordwestenwind. In de loop van de dag rustiger en vooral in het zuiden opklaringen. Morgen op nieuw toenemende bewolking en vooral in het noordwesten later wat regen of motregen. Maxima landinwaarts rond 13 graden, aan zee van 15 in het noor den tot 19 in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden en af en toe wat regen. Ook af en toe zon. Minder wind Middag temperatuur ongeveer 21 graden, mor gen wat zachter. Spanje: Vandaag perioden met regen, soms ook onweer In de loop van de middag aan de Costa's in het zuiden flinke opklarin gen. Tamelijk veel wind. Morgen aan de zuidelijke Costa's vrij zonnig. In de rest van het land meer wolkenvelden, maar op veel plaatsen droog. In Galicie in de loop van de dag wel regen of motregen. Maxima tussen 10 en 15 graden, in het zuiden 18. Morgen zachter. Canarische Eilanden: Vandaag wolkenvelden, morgen meer zon. Droog. Middagtemperatuur onge veer 23 graden, morgen iets warmer Marokko: Westkust: Vandaag vooral in het noor den eerst nog flinke buien, later opkla ringen. Morgen in het zuiden flink wat zon, in het noorden wat meer wolkenvel den, maar vrijwel overal droog. Maxima in het noorden rond 18 graden, in het zuiden vooral morgen warmer. Tunesië: Zonnige perioden, morgen toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma iets boven de 20 graden Zuid-Frankrijk: Meest bewolkt en op veel plaatsen re gen. Morgen overwegend droog en voor al in het zuidoosten meer zon. Tamelijk veel wind. Maxima uiteenlopend van een graad of 9 in de omgeving van Lyon tot een graad of 15 in het uiterste zui- Mallorca en Ibiza: Overwegend veel bewolking en perioden met regen, soms ook onweer In de loop i morgen droog en enkele opklarin gen, wel een opstekende noordenwind. Middagtemperatuur omstreeks 17 gra den. Italië: Wisselvallig weer met tamelijk veel wol ken en af en toe regen, soms ook on- r. In het noorden morgen vrijwel overal droog, maar wel kans op mist. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 10 in het noorden tot dichtbij de 20 graden op Sicilië Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan re gen, soms ook onweer. Tamelijk veel wind. Morgenmiddag enkele opklarin gen. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Malta: Vandaag droog en zonnige perioden. Morgen wat meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur in de buurt van 20 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en vandaag voor al in het zuiden, morgen in het westen buiig; ook kans op onweer. Middagtem peratuur tussen 13 graden in het noor den tot 19 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Kusten: af en toe zon, maar vooral in het zuidwesten van Turkije vandaag ook en kele buien, mogelijk met onweer. Mor gen bijna overal droog en meer zon. Maxima van 15 graden bij de Dardanel- len tot iets boven de 20 aan de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Nevelig weer met wolkenvelder in het zuiden ook hier en daar zi ma van iets bove'n nul in het noc 8 in het zuiden. Zwitserland: In de dalen hier en daar mist of gende bewolking. In de bergen; zon, maar aan de zuidkant va penmassief vandaag bewolkt e regen, boven 1500 meter snee ma in de dalen tussen 5 en li bij hardnekkige mist lager. Oostenrijk: Wolkenvelden en plaatselijk v regen, in de bergen sneeuw Mi de dalen enkele graden boven ni Polen: Wolkenvelden en plaatselijk v sneeuw of ijzel. Ook hier en d; Morgen in het noorden enkele i gen. Middagtemperatuur rond h punt, in het zuiden iets minder I Tsjechië en Slowakije: Vandaag hier en daar z meeste plaatsen droog. Morgen en plaatselijk regen, sneeuw of beide dagen kans op mist. Mnj peratuur in het algemeen iets fcx Hongarije: Wolkenvelden, ook hier en d Plaatselijk mist. Morgen bewo nu en dan regen of motregen temperatuur ongeveer 5 graden DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.20 Zon onder Maan op 05.01 Maa Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.45* 14 09 01 18 Laag 09 55*21.56 09.36 Weerrapporten 26 november 07 u station weer wind Amsterdam onbew, o4 De Bilt Deelen half bew. Eelde zwaar bew. o 5 Eindhoven o2 Den Helder o 7 Rotterdam onbew nol Vhssmgen 06 zwaar bew. o4 regen ozo7 regen no 3 Barcelona tegen zwaar bew. Boedapest zo 3 half bew Brussel o3 nno2 Dublin regen Frankfurt half bew. no 2 zwaar bew wl Helsinki nnw2 ver. 1 Istanbul no 4 Klagenlurt mistbanken Kopenhagen ono 7 Las Palmas w.s.O Lissabon regenbui nw6 Londen na»bm ono'2 Luxemburg ono 3 Madrid zwaar bew nnwl Malaga half bew Mallorca regen zo 3 Malta licht bew w.s.O Moskou zwaar bew. zl München no 2 Nice nnw3 Oslo nnwl Pari|s half bew. ozo3 Praag motregen wl w.s.0 Split licht bew nl Stockholm sneeuw Warschau zzo3 Zurich no2 Bangkok hall bew wzw2 Buenos Aires onbew. zo 1 Casablanca regenbui w4 Johannesburg o2 Los Angeles w.s.O New Orleans ®3 New York Tel Aviv Tokyo regen m2 Tunis half bew. w.s.0 Vancouver 0Z0 4 Het opvangen, schoonmaken en weer loslaten van met olie besmeur de zeevogels heeft niet zoveel zin. Uit gegevens van enkele vogelasiels langs de kust blijkt dat van de paar duizend zeekoeten die vrijwilligers de afgelo pen jaren afleverden bij opvangcen tra slechts een derde het verblijf over leefde. Van de pakweg zeshonderd zeekoe ten die na die opknapperiode in vrij heid konden worden gesteld, over leefde hooguit twintig procent. Van elke vijf losgelaten zeekoeten stierven er al binnen een maand vier. Het sterftepercentage ligt minstens 10 maal hoger dan bij niet-opgevangen gezonde zeekoeien. Dit gegeven sterkt critici die vinden dat het opvangen van olieslachtoffers verspilling van tijd. geld en energie is. Een klinische analyse, met als con clusie dat olievogels beter direct uit hun lijden kunnen worden verlost. Vermoedelijk gaan opvangvogels door het verblijf in de asiels, ondanks het feit dat hun gevangenschap zo kort mogelijk wordt gehouden, toch geblikt onder stress. En de olievervui ling heeft mogelijk hun weerstand te gen ziekten in de meeste gevallen blijvend aangetast. De gerehabiliteer de vogels hebben in elk geval grote moeite zich in de natuur, die weinig mededogen kent, te handhaven. De meeste zeekoeten die de opvang in opvangcentra overleven, worden voor ze de vrijheid herkrijgen ge ringd. Aan de hand van teruggevon den dode zeekoeten met ringen kon den de onderzoekers C. Camphuy- sen, P. Duiven en M. Leopold, werk zaam bij het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Zee (NIOZ) en het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek (IBN) op Texel, vaststellen dat veel losgelaten zeekoeten het slechts één tot circa veertien dagen volhouden. Het is voor het eerst dat de overlevingskansen van asielkoeten is onderzocht. Helemaal zinloos is opvang niet. Uit oogpunt van dierenbescherming is elke geredde vogel er per slot van re kening één. Opvang heeft bovendien belangrijke educatieve waaide. Het vergroot het draagvlak onder de orga nisaties die zich inzetten voor een zee zonder plassen olie en chemicaliën en het vergroot de betrokkenheid van het publiek bij de zeevervuiling. Bovendien blijken een paar weer los gelaten zeekdeten het wél goed te doen. Ze zijn zelfs broedend terugge vonden in broedkolonies aan de oostkust van Schotland. En dat is toch een gegeven dat degenen die bij de vogelopvang betrokken zijn een warm gevoel geeft. Vogels die het eer ste jaar van hernieuwde vrijheid goed Toen Tom Poes peinzend de weg naar huis weer insloeg werd zijn aan dacht getrokken door een stuitend toneeltje aan de wegkant. „Ze wor den steeds brutaler!" mompelde hij. „Nu hebben ze de bestelwagen van meneer Grootgrutomgestraald!" En ja hoor! Daar zat de kruidenier te midden van een gelei-achtige massa, die hem draderig beplakte. Voor hem stond een van de vreemde ventjes die we nu reeds enkele malen aan het werk hebben gezien. Het maakte juist zijn tasje dicht en trachtte de beproefde middenstander te kalme ren. „Ep-lep, de waarnemer, is al klaar", zo sprak hij sussend. „Hij heeft het getal van uw kukel geme ten. Helaas, het is een min kukel." „Dat kan wel zijn!" riep de heer Grootgrut handenwringend. „Maar dit is toch geen mqnier! Het was toch niet nodig om mijn auto zo te ver flodderen? Ik ben mijn klanten altijd graag van dienst en als u gezegd had wat u wilde was ik wel even uit gestegen! Maar dit?! Mijn wagen en mijn grutsprits zijn naar de maan!" De vreemdeling, die juist op het punt stond heen te gaan, keerde zich weer om. „Grutsprits?" herhaalde hij vra gend. „Wat anders?" riep de komes- tibleshandelaar uit. „Overheerlijke grutsprits is mijn specialiteit. Daar staat nog een mand. Proef maar eens, dan kunt u zien wat u gedaan hebt!" Ep-lep boog zich over de krui- deniersmand en snoof hoorbaar. Het was duidelijk, dat hij door de geur van het baksel getroffen werd, want hij vergat voor een ogenbik zijn valie sje om aandachtig te kunnen proe ven. Daar maakte Tom Poes gebruik van. doorkomen, blijken ook daarna nor male levenskansen te hebben. Over de opvangproblematiek heeft de Nederlandse Zeevogelwerkgroep een speciaal nummer van het tijdschrift 'Sula' uitgebracht. Aan het onderzoek hebben niet alle asiels meegewerkt. Dat heeft de resultaten van het on derzoek niet beïnvloed. De auteurs van het zeekoetenverhaal in Sula roe pen herinneringen op aan de ramp met de olietanker Torrey Canyon, in 1968. Vrijwilligers plukten destijds zo'n 8000 met olie besmeurde zeekoeten van de stranden aan de Britse zuid westkust. Slechts een kleine honderd overleefden de opvang, ook daarvan ging het gros na in vrijheidstelling binnen de kortste keren toch dood. Sindsdien is er wel het een en ander veranderd. Meer vogels dan voorheen worden er in asiels doorheen ge sleept. Nederlandse asiels doen het ook beter dan soortgelijke opvang centra in Engeland en Amerika. Toch blijft de waag of er scherper geslec- teerd kan/moet worden op kansarme en kansrijke opvangvogels. En welke vogels zijn kansarm/kansrijk? Want de discussie over de zin van opvang van vogels die na hun rehabilitatie slechts enkele dagen overleven blijft, hoe gevoelig dit onderwerp ook is. TOMPOES Tom Poes en het Kukel De kans dat een met olie besmeurde zeekoet de opvang in een asiel en hernieuwde vrijheid daarna overleeft is zeer gering. foto martijn de jonge

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8