Nu voor 1, Alternatieve strippenkaart voor gehandicapte reiziger Binnenland Geen vervolging van blunderende apotheker Dure dijk Middelburg raakt ramschip kwijt aan marinehaven Den Helder Patijn moet 'nadenken' over excuses G^uiitliiyQjiteïïWj Zuigelingenzorg voor 101-jarige vanaf 2000 -El iNSDAG 26 NOVEMBER 1997 ht jaar geëist voor roofmoord jVARDENAcht jaar gevangenisstraf en tbs is gisteren geëist :n de 18-jarige en 23-jarige moordenaars van een bejaarde uw in Heerenveen. De man en vrouw overvielen in april dit Ede bejaarde alleenstaande vrouw. Zij trokken haar een pias- as over het hoofd en doorzochten de woning op zoek naar pinpas en sieraden. De vrouw kreeg het benauwd en trok as wat omhoog. Ze keek vervolgens één van de overvallers it in de ogen. Zonder veel woorden bracht het duo de vrouw een kussen om het leven. De twee verlieten daarop de wo- op weg naar de eerste de beste geldautomaat waar duizend en werd gepind. Uitspraak 9 december leer geld voor technische studies" onzdHAAGDe hbo-raad en de werkgeversorganisatie VNO-NCW ie, vr en dat de regering honderd miljoen gulden uittrekt om zo inische studies aantrekkelijker te maken. Dat geld zou onder ■r besteed moeten worden aan stages, docenten vanuit het rijfsleven en nieuwe lesprogramma's. De aansluiting tussen onderwijs en de praktijk moet voorts verbeteren. Ook moe studenten beter op de loopbaanmogelijkheden van tech- :h geschoolden worden gewezen. Minister Ritzen staat posi- [egenover de plannen. >6 wil heffing oldtimers afschaffen ri 14 haag D66 wil mensen die veel tijd steken in het opknappen oldtimers tegemoet komen. De democraten willen dat doen r oldtimers vrij te stellen van importheffingen. Fractiespecia- Giskes zal dit voorstel vandaag inbrengen in een debat met tssecretaris Vermeend van financiën over een groot aantal b istingmaatregelen voor 1998. Volgens Giskes kan haar voor rekenen op brede steun in de Tweede Kamer. Ze wijst vooral Haart 'c cultured waarde van het in stand houden van traditionele 'mobielen. De schade voor het milieu valt erg mee, omdat ifhebbers maar heel weinig kilometers maken. Leii nologen willen chip voor honden iaag» Rashonden moeten per 1 januari zijn voorzien va iChip voor identificatie en registratie. Dat wil de Raad van eer op Kynologisch Gebied in Nederland. De chip komt in ilaats van de huidige tatoeage. Het inbrengen van een chip is diervriendelijker dan het tatoeëren, aldus een woordvoer- ,Een aantal fokkers en rashondenverenigingen is fel tegen •X; hip. Ze zijn onder meer bang dat hij door de hond gaat :j§ rven. terrailkaart voor alle leeftijden cht» Interrail, de spoorkaart waarmee generaties jongeren lMadrid via Stockholm naar Athene hebben gereisd, wordt fef 1 januari opengesteld voor alle leeftijden. Alleen jongeren fn met 25 jaar oud konden in de huidige regeling de kaart jen die recht geeft op onbeperkt vervoer per trein door heel npa. Sinds de kaart in 1972 is geïntroduceerd, hebben zes jongeren in Europa van die mogelijkheid gebruikge- [ikt. De interrailkaart kost, afhankelijk van de geldigheid, tus- de 450 en 750 gulden voor jongeren en tussen de 625 en 5 gulden voor volwassenen. |n op tien heeft chronische reuma aag Bijna één op de tien Nederlanders lijdt aan een vorm :hronische reuma. Een derde van de kosten"van ziektever- i en arbeidsongeschiktheid komt jaarlijks voor rekening van ïatische aandoeningen. Dit blijkt uit becijferingen van TNO ;rzoek van het Nationaal Reumafonds. Het fonds spreekt •en volksziekte, die ernstig wordt onderschat. De ziekte ver- aakt niet alleen veel pijn, vermoeidheid en beperkingen in lagelijks leven, maar leidt ook tot hoge collectieve en indivi- s lasten. hmitz betaalt boete asielzoeker :UT^ <o<; Jerdac 37 om openl iaag» Het ministerie van justitie betaalt de boete die een ezette Srilankaan in eigen land boven het hoofd hangt we- 5 valsheid in geschrifte. De politie betrapte de man bij zijn gkeer half oktober op het bezit van een vals paspoort, terwijl evens in het bezit was van een kopie van het geldige reisdo- ibjient. Volgens staatssecretaris Schmitz had Justitie beter 'ten opletten bij het controleren van zijn gegevens, voordat 'erd uitgezet. De afgewezen asielzoeker is inmiddels weer op voeten nadat voor hem een borgsom is betaald. :ngcT| ;ut KOI n'fróc b verko van Nassa. Noorcf ,A( o ken011 :al won i jaragel ngA.:< Sngdaj rToom 1 ting apen- en alcoholwet zijn geldig haag» Overtredingen wegens verboden wapenbezit en het n onder invloed blijven strafbare feiten, ook al zijn deze zo- )emde Securitel-wetten niet op tijd aangemeld bij de Eu- :se Unie in Brussel. Dat heeft de Hoge Raad gisteren be- d. Nederlands hoogste rechtscollege meent dat er voor de wapens en munitie geen meldingsplicht gold. De bepalin- over alcoholcontroles moesten wel worden aangemeld bij uropese Commissie. „Maar", zo oordeelt de Hoge Raad, tbaat de bestuurder niet die wordt verdacht van het rijden er invloed." De strafbaarheid van het niet meewerken aan alcoholonderzoek vloeit in Nederland immers voort uit de •nverkeerswet van 1994 en niet uit de voorschriften, die in ssel moeten worden aangemeld. ngdeu lizenden kilo's vuurwerk in schuur /r\ i0 uuri jn een schuur in het Gelderse gehucht Nijkerkerveen ft de politie gistermorgen duizenden kilo's knal- en siervuur- k gevonden. De opslag was volgens een woordvoerder van ïitie levensgevaarlijk. Het vuurwerk lag in stapels op twin- ilets. De politie, die een tip uit de omgeving kreeg, vond behoorlijke hoeveelheid in Nederland verboden vuurwerk l$300.000-klappers en Stalinorgels. Het vuurwerk met een atwaarde van enkele tienduizenden guldens is in beslag ge ien. Er is nog niemand aangehouden. crn Rijk bereid vijftig miljoen gulden te investeren zwolle anp den haag anp Een landelijke kaart moet gehandicapten beter georgani seerd regionaal vervoer bieden. Met een bijdrage van 50 miljoen gulden voor deze alternatieve strippenkaart wil de overheid het zogenoemde collectieve vervoer van ge handicapten in gemeenten beter organiseren. zo slecht op elkaar afgestemd dat deze vaak niet in een nabu rige gemeente op bezoek kun nen gaan. Het plan moet het mogelijk maken dat gehandi capten het hele land kunnen bereizen. De Gehandicaptenraad rea geerde gisteren terughoudend op het voorstel. „Met vijftig mil- Het plan van staatssecretaris Terpstra (welzijn) en minister Melkert (sociale zaken), dat nog niet door de ministerraad is be sproken, moet gehandicapten mobieler maken. Momenteel zijn de verschillende soorten van vervoer voor gehandicapten joen kunnen wij een heel eind komen, maar ik ben benieuwd naar de uitwerking van het plan", zei voorzitter J. Troost. Uit een door de raad verricht onderzoek blijkt dat het nog steeds schort aan de vervoers mogelijkheden voor gehandi capten. Het openbaar vervoer blijft voor gehandicapten on toegankelijk en het door ge meenten georganiseerde collec tief vervoer houdt veelal op bij de gemeentegrenzen en is on der meer wegens wachttijden gebruiksonvriendelijk. De belangenorganisatie sig naleert verder grote terughou dendheid bij de overheden bij het verstrekken van financiële vergoedingen voor vervoer. Troost merkte in dit verband op dat 65 procent van de gehandi capten beschikt over een eigen auto. die vaak noodgedwongen aan de kant blijft staan. Bij het subsidiëren van het gehandi- captenvervoer moet volgens de Gehandicaptenraad de indivi duele behoefte van de gebruiker voorop staan. Een 39-jartge apotheker uit Al- mere die verkeerde pillen afle verde en waardoor een man overleed, wordt niet vervolgd. De rechtbank in Zwolle meende gisteren dat dood door schuld niet kon worden bewezen. Ook zijn stagiaire wordt niet ver volgd, terwijl de assistente hele maal werd vrijgesproken. De rechtbank zag van vervolging af omdat er geen sprake was van opzet. De fout op 11 juni vorig jaar ontstond toen de stagiaire kal merende capsules aanvulde met methadon in plaats van met een onschuldig vulmiddel. Een 40-jarige man overleed ver volgens aan een methadonver- giftiging. De verwisseling van de bergambacht» Op de plek waar vroeger boerderijen stonden en waar de bus stopte, wordt hard gewerkt aan de versterking van de dijk langs de Lek. Doordat een bocht in de oude dijk wordt afgesneden, moet een compleet nieuwe dijk worden aangelegd waarvoor eerst een laag van vier meter veengrond moet worden weggegraven. Het gevolg is dat de 3,5 kilometer dijk tegen de vijftig miljoen gulden gaat kosten, de duurste dijk van heel Nederland. Normaal kost het versterken van een dijk 'slechts' enkele miljoenen. iot< »anf Woede over schrappen van banen bij Consumentenbond licht daalt. Ook de groeiende behoefte aan individuele leden service jaagt de organisatie op hogere kosten. „Wij hebben al die ontwikkelingen niet kunnen voorzien", licht Westendorp den haag» anp De aankondiging van de Consu mentenbond om vijftig tot 55 volledige banen te schrappen heeft gisteren tot woede geleid onder de 290 medewerkers van de organisatie. Zij vinden dat de bond de oplossing van de finan ciële problemen te veel op het personeel afwentelt en te weinig de hand in eigen boezem steekt. De ondernemingsraad van de Consumentenbond eist van de directie en bondsbestuur dat ze het saneringsplan openbaar maakt. „De medewerkers heb ben het recht om te weten waarom voor een aanpak is ge kozen die zo slecht voor de werkgelegenheid uitpaktzegt OR-voorzitter O. Zuidwijk. De OR beraadt zich vandaag. Des noods maakt de raad zelf het plan publiek. In het plan raken ongeveer zeventig medewerkers hun baan kwijt. Gedwongen ontslagen sluit directeur D. Westendorp van de Consu mentenbond niet uit. De Consumentenbond grijpt drastisch in omdat de rijkssub sidie is vervallen, de huisvesting te duur is en het aantal leden toe. Het verlies van de bond is de afgelopen vier jaar tot zes mil joen gulden opgelopen. Dit jaar komt daar nog eens twee mil joen gulden bij. De ruim 640.000 leden van de Consu mentenbond hoeven nauwelijks mee te betalen aan het oplossen van de financiële problemen bij deze organisatie. „Drastisch verhogen van de contributie zou haaks staan op het beleid om zoveel mogelijk Nederlan ders lid te laten zijn", stelt Wes tendorp. De contributie gaat daarom volgend jaar met slechts 90 cent omhoog. De bij drage aan de Nederlandse Con sumenten is met 66 gulden per jaar zo'n 40 gulden lager dan die in België en Duitsland. De AbvaKabo wil niet praten met de directie over de sociale gevolgen van het reorganisatie plan. „Eerst moeten we de in houd kennenaldus bestuur der R. Koster. Schorpioen wordt onderdeel van schepenpark middelburg ab van der sluis en maurits sep Het ramschip Schorpioen verhuist van Middel burg naar Den Helder. Hpt gemeentebestuur van Middelburg is daar bedroefd over. Het an tieke oorlogsschip dat aan de Loskade langs het Kanaal door Walcheren ligt afgemeerd, is al ja ren een toeristische attractie van de Zeeuwse hoofdstad. Voorzitter W. van Son Florisse van de stichting die het ramschip beheert vindt echter, dat het in een marinehaven thuis hoort. Wanneer de Schorpioen naar Den Helder af vaart is nog niet bekend. Wethouder M. L. Strous (toerisme) reageert beduusd en bedroefd op het nieuws. „Wij wis- ten nog van niks. Nu komt ineens dat bericht tot ons. Het schip is bij Middelburg gaan horen. Het is een stukje van ons stadsbeeld geworden. Het trekt jaarlijks 30.000 tot 35.000 bezoekers." De Schorpioen werd in 1982 in Den Helder bemachtigd door de gelijknamige stichting. Drijvende kracht erachter was en is het echt paar Van Son uit Vlissingen. De stichting kocht het schip destijds voor 63.000 gulden met het doel er een drijvend maritiem museum van te maken na een grondige restauratiebeurt. Aan boord van het schip zijn nu hutten te be zichtigen. Er is een ruimte voor wisselende ten toonstellingen en het pronkstuk van het schip op het onderdek, een stoommachine uit 1926. In de long room worden bruiloften en partijen gehouden. Jaarlijks bezoeken tussen de twintig en dertigduizend bezoekers het schip. Jarenlang werd geprobeerd het schip in Vlis singen af te meren, maar dat mislukte wegens financiële tegenvallers. Een ligplaats in de jachthaven bleek te duur. In 89 koos het ram schip voor de Middelburgse Loskade. De ge meente bood aan de kosten van de nutsvoor zieningen en administratie ondersteuning te fi nancieren- Het ging toen om een bedrag van tachtig mille. Het ramschip wordt in Den Helder één van de schepen in een 'schepenpark' op de oude rijkswerf. Die werf is vanaf 1822 tot 1993 ge bruikt als herstelplaats voor 's lands vloot. Be halve een schepenpark wordt er ook een muse um ingericht met als thema Nederland over zee. Bovendien komen er een evenementenhal, een 'pretgedeelte' voor de jonge bezoekers, ho reca en winkels. Inmiddels is de restauratie van de dokken en de gebouwen begonnen. De ope ning van de nautische attractie in Den Helder staat pas voor na de eeuwwisseling op het pro gramma. Waarschijnlijk gebeurt dat in 2002 potten had plaats toen de assis tente op dat moment aan de zelfde tafel methadondrank be reidde. De rechtbank acht de stagiaire wel schuldig, want zij had onder meer aan het etiket kunnen zien dat ze een ver keerd vulmiddel gebruikte De echte doodsoorzaak van het slachtoffer kwam pas aan het licht toen zijn weduwe en haar moeder op de dag van de crematie onwel werden. Zij ble ken een capsule te hebben ge bruikt. om de dag door te kun nen komen. In het ziekenhuis in Lelystad werd een vergiftiging geconstateerd. Daarna is alsnog sectie verricht op het lichaam van de man. Het ziekenhuis in Almcre bleek ten onrechte een verklaring van een natuurlijke dood te hebben afgegeven. amsterdam anp De Amsterdamse politici heb ben op een aantal punten kri tiek op het optreden van burge meester Patijn, politie en justi tie tijdens de Eurotop Koppen "zullen er echter niet rollen, luidt de verwachting na een commis sievergadering gisteren over een vernietigend rapport van de Commissie Politieklachten. Patijn moet onder druk van de PvdA en D66 'nadenken' over excuses richting een groef) van 150 Italianen die werd te ruggestuurd. Dat was achteraf een onjuiste beslissing, meent de PvdA in de hoofdstad. Ver nielingen in de trein die aanlei ding voor het terugsturen wa ren, hleken mee te vallen. De politici zijn voorts ver deeld over de vraag of het ge wraakte artikel 140 gebruikt had mogen worden voor de massa - arrestaties bij het krakersbol werk Vrankrijk. De meerderheid van de Amsterdamse raadsle den lijkt echter de mening toe gedaan dat er over het alge meen juist is gehandeld vanwe ge veiligheidsrisico's. De PvdA dringt aan op beter onderzoek na aanhouding zodat onschul diger! meteen weer vrij komen Onvoldoende liefhebbers voor Melkert-baan rotterdam anp Er dreigt een tekort aan kandi daten voor Melkertbanen. Dat blijkt uit twee onderzoeken die het Projectbureau Werk van de gemeente Rotterdam heeft laten uitvoeren naar Melkert-1-ha nen. In Rotterdam werken mo menteel ongeveer 3.000 voor malige werklozen in een Melkert-1-baan. Volgend jaar komt er geld voor nog eens dui zend van deze banen en boven dien stromen er ongeveer vijf honderd huidige 'Melketiers' door naar een andere niet-ge subsidieerde baan. Plaats dus voor 1.500 werklozen, maar ge schikte kandidaten zijn steeds moeilijker te vinden, aldus de onderzoekers. Die pleiten er dan ook voor dat de gemeente meer gaat doen. Zo zou sommige poten tiële kandidaten bijvoorbeeld een cursus Nederlands moeten worden aangeboden. Voorts blijken veel werkzoekenden het salaris te laag te vinden of de baan niet interessant. U 16 bezuinigt Defensie indt dat het volgend kabi- >ar nkele honderden miljoe- guldens moet bezuinigen 'id efensie. Het vrijgemaakte kan vervolgens worden in- voor onderwijs, zorg en -defensiewoordvoerder ima stelt vast dat land- luchtmacht en marine linder toekunnen, zeker taken en de middelen van ijgsmacht nog eens nader het licht worden gehou- Vooral grotere internatio- amenwerking en verdere üisatie kan het nodige op- •n, aldus Hoekema. i duidelijke invulling van zuinigingen wil Hoekema iet geven. Hij verwacht dat lat vlak het D66-verkie- programma een eerste zal geven. Voor het ove- noet een volgend kabinet lieuwe Prioriteiten- of De- mota opstellen. den haag gpd Al; 't oot wjwHnfc Prostaatpi enkele man sptoal geen eraan Een vrouw van 101 jaar krijgt een op roepkaart, gericht aan haar ouders, om bij de zuigelingenzorg een dtp-prikje té komen halen: vanaf het jaar 2000 zal dit in geautomatiseerd Nederland dagelijkse praktijk worden. Tenzij overheid en be drijfsleven erin slagen de 'millennium- bom' tijdig onschadelijk te maken. Volgens Peter Hagedoorn zal dat voor veel bedrijven en organisaties echter een illusie blijken. „De nood is buitenge woon hoog. We hebben het probleem van de computers die vanaf het jaar 2000 massaal op tilt slaan, weliswaar zien aankomen, maar ook direct weer wegge wimpeld onder het mom van dat het wel niet zo'n vaart zou lopen. Maar onder tussen dreigt er een enorme chaos." Niet omdat de kennis om de millennium- bom onschadelijk te maken er niet is. Verwacht wordt alleen dat de branche van de informatietechnologie (IT) met een enorm capaciteitsgebrek zal worden geconfronteerd. Nu al is er een tekort aan arbeidskrachten in deze branche. „Straks zullen bedrijven en organisaties zich ongetwijfeld in rijen van vier gaan opstellen voor de IT-specialisten, omdat er nu eenmaal een enorme inhaalslag moet worden geleverd. Tal van betrok ken partijen zullen daardoor in het jaar 2000 nog niet millennium-gezond zijn, met alle gevolgen, en waarschijnlijk fail lissementen, vandien. Hagedoorn is uitvoerend directeur van het nieuwe Millennium Platform. Deze stichting, onder voorzitterschap van voormalig Philips-topman Jan Timmer, is gisteren in Den Haag officieel gepre senteerd en moet Nederland in de ko mende tijd bewust maken van de drei gende chaos. Daarnaast beoogt het plat form te bemiddelen tussen betrokkenen (probleemgevallen en IT-branche) en wil het op gezette tijden de voortgang van de ontwikkelingen meten. De 'millennium-bom' speelt niet alleen bij computers, maar ook bij elektroni sche apparatuur in huishoudens en in dustrie die door computerchips wordt gestuurd. Hagedoorn: „Er spelen drie kernproblemen. Allereerst gebruiken veel computerprogramma's voor cje aan duiding van datumgegevens maar twee tekens, dus 00 in plaats van 2000. Dat geeft ellende bij het sorteren van gege vens op datum, en het bepalen van tijds- duren en leeftijden. Dat laatste kan bij voorbeeld voor problemen zorgen bij pensioenverzekeraars. Ten tweede is 2000 een schrikkeljaar, en daar houdt een groot aantal computerprogramma's geen rekening mee. En ten slotte is be kend dat de aanduidingen 99 en 00 in computerprogramma's soms niet wor den gebruikt om het jaar 1999 of 2000 aan te geven, maar als notatie voor de begrippen 'onbepaald' of'oneindig'. Kortom, de IT-branche heeft in betrek kelijk korte tijd een mega-klus te klaren." En die gaat de Nederlandse samenle ving, zo is inmiddels berekend, de ko mende twee jaar een bedrag kosten van zeven tot tien miljard gulden, nog exclu sief de vervolgschades die ongetwijfeld gaan spelen wanneer bedrijven en orga nisaties het 2000-probleem niertijdig hebhen opgelost. „Bij bijvoorbeeld videorecorders is het betrekkelijk eenvoudig op te lossen. An ders ligt dat met geheel geautomatiseer de productie-lijnen in de industrie. Het is zeer wel denkbaar dat een kersvers product met de houdbaarheidsdatum 2002 wordt teruggestuurd naar de fabri kant, omdat de computer vindt dat het om een sterk verouderd product uit 1902 gaat", aldus Hagedoorn. Nog steeds komen er volgens Hagedoorn computerprogramma's en elektronische apparaten op de (Nederlandse) markt die niet millennium-gezond zijn. „Zelfs van bekende hardware- en software-le veranciers, waarvan ik de namen echter niet zal noemen." Tegelijk met de pre sentatie van het Millenium Platform is dan ook vandaag een nieuwe website op Internet geopend (http://www- mp2000 ril). Naast algemene wetens waardigheden over 'de bom' zal daar op een lijst worden gepubliceerd van pro ducten die wél millennium-gezond zijn. Slechts een schrale troost is volgens de platform-directeur dat het 2000-pro bleem niet alleen in Nederland, maar wereldwijd speelt. „Alleen Amerika is er al enkele jaren serieus mee bezig", weet hij. „In Nederland hebben met name de financiële dienstverleners, zoals banken en verzekeringsmaatschappijen, al wat vroeger onderkend dat er iets moet ge beuren. Maar het leeuwendeel van de Nederlandse bedrijven en organisaties is zich nog steeds niet bewust van het pro bleem."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5