Kamer tegen vervroeging betaling van schoolgeld NU TE KOOP: 0% KORTING Tover-tv vrolijkt patiëntje op •2E32H VVD: Niet alle 65-plussers in Fonds Binnenland Verborgen schat Rekenkamer Waterbed voor varkens 'Fraude kinderbijslag is geen incident' Brussel houdt kritiek op aanpak varkenspest Vrijheid is te koop WHO bekijkt export grondstof medicijnen ENSDAG 26 NOVEMBER 1997 ierlo laske oedermelk remt aids-virus HIV Moedermelk heeft een remmende werking op HIV. het is dat aids veroorzaakt. Het geven van borstvoeding aan ba- idie met aids zijn geboren, vertraagt de ontwikkeling van de- jekte. Dat zegt de Borstvoedingsorganisatie La Leche Leagin Ierland. Moedermelk speelt mogelijk ook een rol bij het voor- ïen van besmetting met het virus. Moedermelk zou bestand- in bevatten die hechting van HIV aan bepaalde menselijke en voorkomen. Het maakt geen verschil of de moeder al dan is besmet met HIV, aldus de organisatie. :el ongevallen door verpakkingen Verpakkingen zijn lang niet altijd veilig. Jaarlijks mel- zich zesduizend mensen op de afdeling eerste hulp van zie- huizen na een ongeval met verpakkingsmateriaal. Dat blijkt :ijfers van de Stichting Consument en Veiligheid. Grootste sdoener is blik met ruim 2.100 gewonden, gevolgd door gla- flessen (1.600 slachtoffers). Kartonnen dozen zijn goed voor behandelingen. Zelfs kurk gaat niet vrijuit: veertig mensen vonden zich aan dit materiaal. vrejimiddelingsbureau voor paarden ece [WEDDEVanaf 1 januari is Janet Nobbe de trotse directeur een paardenbemiddelingsbureau. ,,Ik zoek uit wat voor dier isen precies wensen. Omdat ik veel contacten heb met ver- lleiiers- ben ik 'n staat het juiste paard voor ze te vinden. Dat eelt de zoekende partij een hoop tijd." Gebleken is namelijk nogal wat mensen die op eigen houtje een paard aanschaf- belangrijke dingen vergeten te vragen. Heeft het dier al offi- wedstrijden gelopen? Kan het worden bereden door een innend ruiter? Nobbe stelt die vragen wel en denkt zo een iboel teleurstellingen te kunnen voorkomen. a il geëist voor hulp bij zelfdoding lat d usseILLE' Drie kinderen die hun moeder hebben geholpen met doding door het inspuiten van insuline, hoorden gisteren aiie r de rechtbank in Zwolle acht maanden cel waarvan vier rwaardelijk tegen zich eisen. Het gaat om twee dochters (46 ,eko en een zoon (52). De vrouw verbleef in een verzorgings met erpleeghuis. Ze had een slechte gezondheid, leed veel pijn libt Ireigde al jarenlang zichzelf te doden. De rechtbank doet op ron cember uitspraak, rdin c™ i Grave gaat herrie aanpakken Ian( haag» Staatssecretaris De Grave (socialezaken) wil dat het tal mensen dat op de werkplek te maken heeft met te veel la- t de i j over vijf jaar is gehalveerd. Voor verdere wetgeving voelt de Iers ^bewindsman niet veel. Hij wil zijn doel bereiken door af- m iken te maken met het bedrijfsleven. De Grave stelt de norm P bli io decibel. Boven die grens wordt het geluid schadelijk. Mo- ?er k ,teel werken meer dan 300.000 mensen onvoldoende be- 1° en ermd in een lawaaiige omgeving. De Grave denkt eraan buit knemers te verplichten geluidsbescherming te dragen bij een dip' -au van 85 decibel en meer. De grens ligt nu op 90 decibel. n n'( kplekken waar de grens van 85 decibel wordt overschreden, hten eten worden afgebakend en gemarkeerd. ;d h( bet n coi larib de si .aastricht bergt middeleeuwse oven jc richt» Archeologen halen morgen in Maastricht een jgj ig-middeleeuwse pottenbakkersoven uit de kleibodem. Diï iecje[ eurt met behulp van een staalconstructie die het gevaarte aardklomp en al, ongeveer twaalf ton, moet lichten. De gaat dezelfde dag nog naar het gemeentelijk depot voor and emvondsten om te drogen. Deskundigen gaan het bouwsel j Qj r zodanig conserveren dat het op de oorspronkelijk vind- eeerilts ^an worden tentoongesteld. De berging van de oven is ir ze Sevo'8 van archeologische opgravingen enkele jaren geleden zor rsPoren van de middeleeuwse vesting Wyck en van een >ld v ig-middeleeuwsepottenbakkersindustrie. nh ndhoven Airport voor de rechter 11e tv hoven Eindhoven Airport is om uiteenlopende redenen n m< r zowel omwonenden als luchtvaartmaatschappij Base Airli- voor de rechter gedaagd. De vereniging Belangenbehartiging ivonenden Welschap eist dat het vliegveld zich houdt aan de zevei taande afspraken met betrekking tot het aantal zware vlieg en. Base vindt het onrechtmatig dat de luchthavendirectie rem heeft gezet op het totaal aantal vluchten. De luchtvaart - Sur itschappij voelt zich daardoor ernstig beknot, aldus een bese irdvoerder. De kort gedingen dienen op 2 december voor de jizer iident van de arrondissementsrechtbank in Den Bosch. 1 nau n Hi J knikker wordt monument )qnebeek» Schoonebeek wordt alom nog steeds het oliedorp >t ine oemcb hoewel de oliewinning al geruime tijd geleden is ge- rann t* De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) werkt k aan het ontmantelen van de boorinstallaties en het oprui- i van de locaties. De NAM heeft echter besloten enkele likkers in het Schoonebeekveld te laten staan. Ze worden rzien van een keurige aankleding, compleet met informatie- eel. De karakteristieke pomp, die ruim vijftig jaar de strope- ^ujt olie omhoog haalde, wordt zo een soort momument. rder vindt bom in plaats van kalf chalen Schaapherder Terpstra uit Hooghalen zocht een i geboren kalf van een Schotse Hooglander en vond een bom. projectiel, vermoedelijk een overblijfsel uit de Tweede We- oorlog, stak letterlijk de kop op in een pas gegraven konij- hol in de buurt van een camping. Het ding zag er levensge- lijk uit en daarom werd onmiddellijk de politie gebeld. Die fde niet zelf de bom te verplaatsen. Het explosief werd afge- en vervolgens de Explosieven Opruimingsdienst gealar- :rd. irste lading milieubewust hardhout haag De eerste omvangrijke lading milieubewust tropisch ssan ihout komt morgen in Nederland aan. De handel wordt af- en be vei'd hij een houtbedrijf in het Zuid-Hollandse Nieuwerbrug. ?lsak a(hng is voorzien van het FSC-ceiticaat, hetgeen garandeert •n Er ^et hout duurzaam is geproduceerd. De bomen zijn afkom- Jereruit Brazilië. Duurzaam geproduceerd hout komt uit bossen ïn al« rn'et lukraak elke boom wordt omgehakt. Kaprijpe bomen snoe; ^en uitgezocht op soort, zodat de diversiteit van het bos in en fe d blijft. Zo'n twintig boomsoorten hebbeninmiddels het :ranl -certificaat. Bij aankoop van meer dan f 750,- t u nu 10% korting op vloerbedekking, irpetten of gordijnen. Dit aanbod geldt voor alle merken t/m a.s. zaterdag! B-52 H el voor dichtstbijzijnde filiaal (020) 35 55 944. Voordeel voor ouders, probleem voor Ritzen De regeringsfracties in de Tweede Kamer zijn het oneens over de vervroegde betaling van lesgeld, die minister Ritzen (onderwijs) van ouders wil vragen. Ritzen wil ouders schoolgeld laten betalen vanaf het eerste kwartaal na de zestiende verjaardag van hun kind. Momenteel moet pas schoolgeld worden afgedragen vanaf het eerste schooljaar na de zestiende verjaardag. Het plan van de minister is dus nadeliger naarmate een kind vroeger in het schooljaar 16 wordt. Vooralsnog steunt alleen de WD minister Rit zen. den haag anp De minister wil nog deze week in de ministerraad over de kwestie praten. Nu de Kamer meerderheid zich tegen invoe ring van de vervroegde afdracht val lesgeld per 1 augustus vol gend jaar heeft uitgesproken, Politie noemt snelwegschutters zeer gevaarlijk apeldoorn anp De politie in Apeldoorn advi seert mensen 'uiterst voorzich tig' te zijn als ze denken dat zij de daders herkennen van een schietpartij gisterenochtend vroeg op de snelweg Al. De po litie denkt dat de verdachten zeer gevaarlijk kunnen zijn. De politie achtervolgde een auto, die even tevoren zonder te be talen weggereden was bij een tankstation in Holten. Bij Voorst zagen agenten de auto rijden. Toen zij een stopteken gaven openden de verdachten het vuur. De politiewagen werd ver scheidene keren geraakt. Er vie len geen gewonden. De agenten staakten de achtervolging. Uit onderzoek is gebleken dat de verdachten doorgereden zijn naar Apeldoorn en daar ver moedelijk een andere auto heb ben gestolen. Expert: Losse foto op pas blijft zwak punt den haag anp Het apart bevestigen van losse pasfoto's blijft een zwak punt bij het streven naar een fraude bestendiger paspoort. Zeker zo lang het document via de ge meenten wordt uitgegeven. Tot die conclusie komen experts van het Duitse Bundeskrimina- lamt (BKA) en de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI). Volgens beide instanties zou het beter zijn om een andere tech niek te gebruiken voor de be vestiging van de pasfoto. Een en ander blijkt uit de adviezen.van beide instanties en TNO over de nieuwe versie van het Neder landse paspoort. De nieuwe versie wordt sinds begin vorige maand uitgegeven. ontstaat een begrotingspro bleem. Ritzen had 67 miljoen gulden willen bezuinigen. Uit stel of afstel betekent dat een andere dekking voor dit 'gemis te' geld op de begroting moet worden gezocht. Volgens de WD is die andere dekking er niet. De coalitiepartijen zouden dus zo 'volwassen' moeten om zijn het wetsvoorstel aan te ne men. „Wij staan hier allemaal met lange tanden en pijn in de buik. Maar we zijn nu eenmaal verantwoordelijk voor de porte- monnaiee van de staat", aldus WD-Kamerlid De Vries. Het CDA en D66 zijn tegen den haag Koningin Beatrix heeft gisteren in Den Haag het nieuwe gebouw van de Algemene Rekenkamer geopend. Volgens minister De Boer, die ook bij de plechtigheid was, is de schepping van architect Aldo van Eyck zo fraai, dat deze een 'verborgen schat' mag worden genoemd. Rekenkamer-president Henk Koning (rechts) en Van Eyck (links) leidden de koningin er graag in rond. foto anp Raymond rutting den haag anp De WD heeft grote moeite met het voorstel van het kabinet dat mensen na hun 65ste in principe voor ziektekosten verzekerd blij ven zoals zij waren, ongeacht hun inkomen. De partij wil voor iedereen die na zijn 65ste in het ziekenfonds blijft of kan komen, een inkomenstoets. Minister Borst was het ech ter volstrekt oneens met het wijzigingsvoor stel dat de WD daartoe indiende. Het staat haaks op de voorstellen van het kabinet. Ook een tweede amendement van de WD, dat neerkomt op het 'bevriezen' van de zie kenfondsgrens. ontraadt de minister. Wie al in het ziekenfonds zat. mag daar van het kabinet ook na zijn 65ste in blijven zitten, ongeacht zijn of haar inkomen. Particulier verzekerden houden hun verzekering. Maar als zij een belastbaar gezinsinkomen heb ben onder de 39.550 gulden per jaar, kun nen zij kiezen voor het ziekenfonds. Verder krijgen mensen met AOW die voor hun 65ste particulier verzekerd waren en nu. door de Wet-Van Otterloo. tegen hun zin in het ziekenfonds zitten, eenmalig de kans te rug te gaan naar een particuliere verzeke ring. Het is de bedoeling dat de wijziging al per 1 januari van kracht wordt. De zorgverzeke raars pleitten eerder deze week voor uitstel, om meer tijd te hehben zichzelf op de wijzi ging voor te bereiden. Ook is er dan meer tijd voor voorlichting aan de betrokkenen. Ook de meeste partijen in de Kamer von den dat het tijdschema wel erg krap was Maar Borst wil vasthouden aan de invoe ringdatum. „Dan weten de mensen waar zij aan toe zijn". De Tweede Kamer stemt morgen over het voorstel van het kabinet en over het daarop ingediende WD-amen- dement. het wetsvoorstel. De PvdA pleit voor uitstel totdat een dekking is gevonden voor de 67 miljoen gulden die anders door deze maatregel zou zijn gewonnen. „Als dat is gelukt hopen we de boel alsnog op sterk water te kunnen zetten", zei PvdA-Ka- merlid Dijksma. De christen-de mocraten en de kleinere partij en vinden dat leerplichtige jon geren kostenloos naar school kunnen gaan. ook als ze halver wege het jaar zestien worden, menen verder het CDA en D66. drachten gpd Een waterbed voor koeien is er al. Een tweede variant is nu in de maak: een waterbed voor varkens. De krulstaarten zouden op een behaaglijk zacht bed een «rustige geest krijgen. Dat is beter voor hun welzijn. Bovendien bereikt een rustig varken eerder het gewenste gewicht. Het waterbed is momenteel in ontwikkeling bij het Drachtster rubberhedrijf Dunlop-Enerka, dat ook ver antwoordelijk is voor het koeien-waterbed. Directeur Jan Anjema erkent dat 'ie wat moeite heeft de noviteit met een serieus gezicht te presen teren. Maar het koeienbed is een succes, dus waarom zou den de varkens er ook niet aan? Het kan nog wel twee jaar duren voordat het waterbed op de markt komt, denkt An jema. Varkens zijn lastiger bedslapers dan koeien. „Een varken eet alles op wat 'ie te genkomt. Zelfs het rubber van het bed. Ze vreten het ge woon op!" De beesten stellen ook hogere eisen dan koeien. Ze slapen het liefst, zo weet Anjema inmiddels, met een koel hoofd en een warm lijf. De Drachtsters puzzelen nu op een pompsysteem dat on der het kopstuk koel water pompt, en onder de rest van de rubberen matras iets war mer water. Het warmtesys- teem wordt met gebruikte staalplaten in varkensstallen al in praktijk gebracht. Het 'traditionale' koeienwa- terbed is voor rubberbedrijf Dunlop-Enerka de moderne vervanging van de stalmat. een van de maaksels van het bedrijf. Tijdens het eerste productiejaar zette Dunlop 250 koeien-waterbedden af. Dat stijgt dit jaar al tot 4000 stuks in binnen- en buiten- laiul. Anjema wacht met spanning komend voorjaar af. Dan moet blijken hoe de koeien de winter op hun wa terbed hebben doorstaan, en of ze inderdaad meer melk produceren dan gehoopt. Bij gebleken succes wil Dunlop- i nerka de afrei daarna Bint vergroten. den haag anp De onlangs aan het licht geko men fraude met kinderbijslag door gezinnen in Turkije staat niet op zichzelf. Uit gegevens van de Sociale Verzekerings bank, die de kinderbijslag uit voert, is gebleken dat in een be paalde regio in Turkije 'uitzon derlijk veel' tweelingen wonen van wie de ouders recht hebben op Nederlandse kinderbijslag. Met medewerking van lokale autoriteiten gaven de gezinnen meer kinderen op dan zij heb ben. Staatssecretaris De Grave (sociale zaken) bevestigde giste ren dat in het buitenland ook met andere sociale uitkeringen wordt gesjoemeld. Zo hebben de Nederlandse uitkeringsin stanties te maken met onbe trouwbare herkeuringen van te ruggekeerde Marokkanen die in de WAO zitten. De Grave gaat samen met Justitie bekijken in hoeverre vervolging mogelijk is van frauderende gezinnen. Ziekte is nog niet uitgewoed brussel anpminister zou de eerste kritische geluiden hebben gebagatelli seerd terwijl nu blijkt dat de EU vasthoudt aan haar mening d.it Nederland zich bij de bestrij ding van de varkenspest teveel heeft laten leiden door financië le middelen, aldus GroenLink- s.Inmiddels is er gisteren toch weer een nieuw geval van var kenspest ontdekt, in het Lim burgse Neer. Het is het 424ste geval. De 540 varkens op het bedrijf worden zo snel mogelijk afgemaakt. Ook maandag was een melding van varkenspest. Daarvoor waren gedurende twee weken geen uitbraken meer gemeld. De nieuwe geval len betekenen een tegenvaller voor Van Aartsen. De pest leek vrijwel te zijn uitgewoed. De Europese Unie handhaaft op hoofdlijnen de kritiek op de Ne derlandse aanpak van de var kenspest. Overleg tussen Euro pees commissaris Fischler en minister Van Aartsen van lan douw heeft niet geleid tot 'sub stantiële wijzigingen' van een kritisch rapport. Het is nog on duidelijk welke financiële gevol gen dit zal hebben voor Neder land. Een EU-inspectiecommissie onder leiding van de Italiaan Belloli toonde zich in een rap port uiterst kritisch over vooral de administratieve aanpak van de varkenspestcrisis in Neder land. Na overleg met Fischler zei Van Aartsen enkele weken geleden in Brussel dat de ergste kritiek echter weer van tafel zou gaan. Volgens Fischlers woordvoer der zullen er wel enkele wijzi gingen worden aangebracht. De kern van de kritiek blijft echter overeind. Het rapport heeft ech ter nog geen 'finale status' be reikt. Van Aartsen zei eerder dat het rapport nog geen enkele status had, omdat het nog niet officieel is gepresenteerd. Het rapport zal niet ingaan op eventuele strafkortingen die Ne derland staan te wachten. Daar over neemt Fischler zelf een be slissing. De varkenspestcrisis kost Nederland naar schatting 4 miljard gulden. De Europese Commissie zou daaraan voor ongeveer de helft bijdragen. GroenLinks heeft in een brief aan Van Aartsen opheldering gevraagd over de EU-kritiek. De op de Kampeer Caravan RAI'97 van 28 nov. t/m 3 dec. den haag anp Op verzoek van minister Borst ontbreekt aan adequate contro lemogelijkheden, zou vooral de kwaliteitsborging van grond stoffen aldaar beter in de gaten moeten worden gehouden," meent Borst. Uit onderzoek van Justitie in Den Haag blijkt dat de firma Vos uit Alphen aan den Rijn als exporteur betrokken was bij de zending onzuivere glycerine. De grondstof was afkomstig van Vos' moederconcern Helm AG in Hamburg. De oorspronkelij ke glycerine was verworden tot het giftige di-ethyleenglycol. Minister Borst heeft de Twee de Kamer op 22 oktober inge- licht over de maatregelen die zij beoogt om een soortgelijk schandaal in de toekomst te voorkomen. Ze is daartoe ook in overleg getreden met het minis terie van economische zaken. Op verzoek van minister Borst (volksgezondheid) gaat de We reld Gezondheidsorganisatie (WHO) in Genève bespreken hoe de kwaliteit van verhandel de grondstoffen voor genees middelen in de toekomst beter kan worden gewaarborgd. Aan leiding voor het verzoek van Borst is het glycerineschandaal van vorig jaar, dat aan 62 kinde ren op Haïti het leven heeft ge kost. De glycerine was verwerkt in een hoestdrank. Een team van deskundigen zal zich namens de WHO op verzoek van Nederland buigen over de vraag waarom proble men met medicinale grondstof fen zich vooral lijken voor te doen in ontwikkelingslanden. „Omdat het deze landen soms Proef met 'super-beeldtelefoonop kinderafdeling geslaagd numegen «jaap nuuten Het 7-jarige Ieukemie-patiëntje Justian Worang wordt 'heel vrolijk' van de 'Tover- tv'. Het is het enige directe contact met zijn vele vriendjes, neefjes en nichtjes. Op bezoek komen kunnen ze niet, omdat het knulletje op een geïsoleerde afdeling in het Kindercentrum van het Academisch Ziekenhuis in Nijmegen ligt. Maar via het beeldscherm en de daaraan gekoppelde geluidslijn, kunnen de kinderen toch da gelijks met hem praten. Tover-tv is eigenlijk niet meer dan een geavanceerde beeldtelefoon. Maar voor Justian was de afgelopen week. waarin hij als eerste in Nederland onbeperkt gebruik kon maken van de beeldverbinding, een fantastische ervaring. Emiel en Shirley Worang zagen hun ernstig zieke zoon op leven. „Maar het blijft een heel vreemde gewaarwording", zegt zijn moeder. .Als je dat wilt kun je namelijk de hele dag zien wat hij aan het doen is". Het televisie-systeem is een verbeterde versie van de zogenoemde 'Babywatch' waarbij door middel van een camera, tele foonlijn en een draagbare computer ou ders en familie kunnen kijken naar een zieke pasgeborene in het ziekenhuis. To ver-tv gaat een stap verder. Via een gewo- ne (analoge) telefoonlijn komt naast een beeldverbinding ook 'spreeklijn' tot stand. Zowel de Babywatch als Tover-tv. zijn voorzieningen die JU"! -Telecom exclusief aan het Academisch Ziekenhuis in Nijme gen (AZN) heeft geleverd. Inmiddels heb ben ook andere medische centra in Ne derland daarvoor belangstelling getoond. De eerste reacties op het fenomeen To ver-tv, zijn zeer positief. Shirley Worang: „Wij hebben een grote familie en het con tact met lustian dreigde toch wat verloren te gaan. Maar door die beeldtelefoon op een centraal adres neer te zetten, kon ie dereen die dat wilde daar even inbellen en met mijn zoontje praten Vooral voor de vele kinderen in de familie was het een uitkomst. „Heel leuk." zegt Shirley. „Als ze bijvoorbeeld iets voor Justian gemaakt hadden, dan draaiden ze de camera even en kon hij het zien." Omgekeerd, Tover-tv is voorzien van dubbel beeld, werkt het ook prima Zo vond het patiëntje het schitterdend om, als hij volwassenen op bezoek had, zijn neefjes en nichtjes even te laten zien wie er allemaal waren. Ook hij draaide dan met de camera en riep enthousiast: „Kijk eens wie er allemaal zijn. De kosten voor de gebruikers van dc beeldtelefoon zijn nog niet duidelijk. Nor maal gesproken brengt de PTT alleen de telefoonkosten in rekening. „Maar," zegt Shirley Worang, „juist omdat je die moge lijkheid hebt ga je toch langer bellen." „En de tijd vliegt voorbij. Wat het de af gelopen tijd gekost heeft zien we wel. Ik hoop dat we in ons enthousiasme niet te veel hebben gebeld." Tijdens de proefperiode bleek ook dat de ernstig zieke Justian niet altijd de be hoefte had aan becldcontact met dc bui tenwereld. „Mensen die contact met hem zoeken kunnen vooraf natuurlijk niet in schatten hoe Justian zich op dat moment voelt. En dan gebeurde het wel eens dat hij zich te ziek voelde om zelf te praten en dat aan ons overliet. Maar het blijft een fantastisch initiatief'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3