Relatie Suriname ter discussie Turks-Griekse dwarsheid bedreigt Europees feestje Feiten &Meningen Wereldtaal Stilte rond Nederlandse kindsoldaten WOENSDAG 26 NOVEMBER 1997 152 De Turkse minister van buiten landse zaken Ismail Cem heeft gis teren zijn tweedaagse bezoek aan Brussel afgesloten met een verma ning aan de Europese Unie. Euro pa dreigt een 'introvert bolwerk' te worden als het Turkije buitensluit, zo waarschuwde de bewindsman na een diner met de Belgische pre mier Dehaene. Cem voegde daar aan toe dat Turkije weinig heil ziet in deelname aan een Permanente Europese Conferentie, als de rege ring in Ankara volgende maand geen door Europese staats- en re geringsleiders goedgekeurd entree bewijs voorde EU krijgt uitgereikt. Morgen bezoeken de Luxemburgse premier Juncker en diens minister van buitenlandse zaken Poos de Turkse hoofdstad Ankara in een ui terste poging de meningsverschil len over de Turkse rol bij de uit breiding van de Unie uit de weg te ruimen. De kans dat de beide be windslieden in die missie slagen, wordt echter miniem geacht. Tur kije, al kandidaat sedert 1963, wil op zijn minst gelijk behandeld ment wordt dat de EU ooit heeft meegemaakt'. Minister Van Mierlo zei vrijdag dat een mislukking van de top de Unie in zeer serieuze moeilijkheden zal brengen. „Als de top een flop wordt, dan zijn we nog niet jarig." Het bezoek van Cem aan Brussel was een treffende illustratie van de bekoelde relatie tussen Turkije en Europa. Een geplande officiële as sociatie-vergadering werd bij ge brek aan onderwerpen afgezegd. Voor het alternatiefeen infor meel diner met zijn Europese col lega's voelde de Turkse minister weer niets. Uiteindelijk beperkte zijn contact met Europa zich tot een ontmoeting met Europees commissaris Van den Broek en een lunch met de Belgische regering. Van den Broek raadde Cem aan de komende weken enkele 'gebaren van goede wil' te maken, om zo Griekenland tot meer inschikkelijk heid te bewegen. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Jacques Chirac be legde laatst een ver gadering in Vietnam om het Frans tot wereldtaal op te sto ten. Uitgenodigd waren de staats hoofden en regeringsleiders van haast vijftig landen, zoals Andorra, waar de taal van Zola nog wordt ge bezigd. De bijeenkomst werd een doorslaand succes. „Je moet het vermogen en de efficiëntie hebben om te overtuigen", zei Chirac. „En dat vermogen heb ik." Niet alleen waren vrijwel alle we reldleiders gekomen, zoals die van Togo, ook ontsproten er veelbelo vende loten aan de stam. Zo zag Macedonië, dat in Frankrijk zelf vooral bekend stond als een salade, zich benoemd tot 'waarnemer' van de club van Franstalige landen. Chi rac had na dit historische besluit zelf de hoorn gegrepen, zo glunder de hij, 'en direct met Skopje gebeld om het goede nieuws te melden'. De vergadering had een hoop geld gekost, ruim 75 miljoen francs. Viet nam was ver weg voor de staats hoofden, van wie velen moesten overvliegen uit de binnenlanden van Afrika, waar zelfs de papegaaien boryoi/rkunnen zeggen. Maar het resultaat mocht er zijn. Aan het ein de van de tweedaagse bijeenkomst werd niemand minder dan Boutros Ghali, bijgenaamd de 'krokodil van de Nijl', door Chirac tot secretaris generaal van de club aangesteld. Deze Boutros Ghali, de voormalige baas van de Verenigde Naties, gaat nog meer geld kosten. Hij krijgt be halve zijn salaris een kantoor, een ambtswoning en een personele staf tot zijn beschikking. Maar met deze kanjer aan het hoofd haalt geen pu ber in Nederland het nog in zijn hoofd Frans uit zijn pakket te laten. Op dit punt zou ik graag mijn eigen pubers in stelling willen brengen. Toevallig woon ik in het land van Zola, wiens geboortehuis op een steenworp afstand van mijn woning staat. Mijn kinderen zijn aardig aan het verfransen, maar wil dat zeggen dat zij niet open staan voor vreem de culturen? Mijn jongste dochter, die tien is, heeft haar kamer behangen met de Spice Girls. Haar zusje, veertien, zweerde bij het ter perse gaan van deze krant bij de Back Street Boys. En zelfs mijn zoontje van vier blaast zijn partijtje mee. Onlangs mocht ik hem, geheel ver kleed als heks, naai- een feestje brengen. Daar, bij Oscar, wachtten nog enkele tientallen heksen, als mede hun moeders, overwegend strak gerokte Fran<;aises met een stokbrood onder de arm. Wat dit feestje zo interessan! te, was dat het Halloween be voor kort een puur Angelsalc fenomeen. In Amerika en En gaan op 31 oktober kinderer een uitgeholde pompoen als pion langs de deur om snoe[ halen. Maar de heksen en fei inmiddels definitiefin Frank neergestreken. In Parijs blikten de gemaske heksen je dit jaar vanuit alle ges aan, in Nantes trok de H ween-optocht 40.000 mense veel toeschouwers haalt zeil WK bloedworst draaien hier De vraag naar pompoenen jaar zo overstelpend, dat de van meer dan verdubbelde. Dit alles bewijst dat er hoop het Frans. In Vietnam sprak 0,1 procent van de bevolkin van Chirac, minder dan in C Brittannië, zoals de Wall Sti nal aantekende. Maar hadd rikanen en Engelsen niet ge zaam bewezen dat het mog een cultuur uit te voeren? Chirac had zijn land goed ge Een kwart eeuw nadat B-52 menwerpers Vietnam bomb den, waren in de bars van H gewoon B52 cocktails te kot CEES VAN ZWEEDEN CORRESPOND OPINIE Bij de afschaffing van de militaire dienstplicht is ook de principiële dienstweigeraar van het toneel verdwenen. Weinigen zullen het betreuren dat 18-jarige jongens niet meer hoeven op te draven om ruim een jaar van hun leven belangeloos beschikbaar te stellen aan de krijgsmacht. Kroonprins Willem-Alexander behoort tot die minderheid. Maar van hem is dat standpunt te be grijpen. Hij moet straks zelf een aanzienlijk langere tijd offeren aan het vaderland. Het gros van de jongens is waarschijnlijk blij direct na de middelbare school aan de slag te kunnen of met een vervolgopleiding te kunnen beginnen; een instituut dat een kerel van ze maakt kunnen ze missen. Zo aan dat laatste al behoefte bestaat, kon de sportclub of de stu dentenvereniging die vormende functie overnemen. Met de dienstplicht verdween echter uit het leven van de jonge mannelijke bevolking ook een min of meer verplicht moment van bezinning op de proble matiek van persoonlijke deelname aan staatsgeweld. „In het leger leer je schieten op mensen, met een bajo net insteken op mensen. Wil ik dat eigenlijk wel? Kan ik dat in overeenstemming brengen met mijn geweten? Hoe is dat te rijmen met de normen en waarden die ik heb meegekregen? Weiger ik dat, en hoe ver ga ik daar in?" Het merendeel van de dienstplichtigen kwam aan die ernstige vraag niet toe. Domweg omdat het niet in hun karakter lag daarover serieus te piekeren, vaak ook om dat ze er met hun 18 lentes nog te jong en te speels voor waren. De principiële weigeraars vormden naast de massa dienstplichtigen, die al dan niet mopperend 'gewoon' in militaire dienst ging, een betrekkelijk kleine groep. Maar wel een groep die de gevestigde politieke orde tol argumenteren dwong. Binnen de krijgsmacht zelf hadden de activisten van de Vereniging van Dienst plichtige Militairen eenzelfde horzel-functie tegenover de gevestigde militaire orde. Nu de krijgsmacht is omgevormd tot een beroepsle ger, is de al dan niet 'ingebouwde' tegenkracht verdwe nen die de vanzelfsprekendheid van legaal geweld per manent ter discussie stelt. Dat is te betreuren. In een maatschappij die in het algemeen het gebruik van ge weld moreel verwerpt, moet de overheid verantwoor ding afleggen voor (elke bereidheid tot) geweld van staatswege. Niet alleen tegenover de volksvertegen woordigers, maar in een brede maatschappelijke dis cussie tegenover de samenleving als geheel. Er moet dan wel een groep zijn die deze discussie keer op keer entameert. Anders wordt het ongewenst stil rondom bijvoorbeeld principiële defensie-aangelegenheden. Zo kan wellicht dus ook de akelig langdurige stilte worden verklaard, waarmee het idee om 16-jarigen voor het beroepsleger te werven omgeven is geweest. Een idee dat nota bene de steun heeft van een Kamer meerderheid van WD, PvdA en CDA. De voordelen worden breed uitgemeten. Het gaat om kinderen die voortijdig de school hebben verlaten en die binnen de discipline van het leger een nieuwe kans krijgen voor een opleiding. Dat daartoe in laatste instantie ook de voorbereiding behoort tot doden in overheidsdienst, is een kleinigheid waarover de politiek tot nog toe wel erg gemakkelijk heenstapt. Zelfs al krijgen de Nederlandse 'kindsoldaten' voorlopig helemaal geen wapen in han den. Waar voorheen de grote meerderheid van de 18-jari- ge dienstplichtigen zich zonder veel wikken en wegen bij het leger liet inlijven, had de Kamer zich minstens kunnen afvragen of 16-jarigen toe zijn aan een afwogen oordeel over het persoonlijk gebruik van wapens. En of het niet juist tot de Rechten van het Kind behoort om daartoe eerst de geestelijke groei te mogen doormaken. Vooralsnog zijn ei geen aanwijzigingen dat de Kamer meerderheid zich dergelijke gewetensvragen heeft ge steld. Buiten beschouwing is dan nog gebleven dat de krijgsmacht, na de val van de Berlijnse Muur, de taak heeft gekregen om elders in de wereld strijdende partij en uit elkaar te houden. Voor dit moeilijke werk zijn in telligente, volwassen mensen nodig, die mentaal en moreel zeer stevig in hun legerkistjes staan. Ook na een gedegen training lijkt de groep kwetsbare tienerkinde ren waar het hier om gaat niet direct het meest geschikt om deze VN-taken aan te pakken en de bijbehorende ellende en ontreddering het hoofd te bieden. Inmiddels lijkt er toch een begin van een debat te ontstaan. D66-minister Van Mierlo van buitenlandse zaken heeft erop gewezen dat het 16-jarigenplan wel erg in strijd is met de Nederlandse stellingname tegen de exploitatie van kinderen als soldaten in Derde We reldlanden. RIEN POLDERMAN Er zijn twijfels over de vriendschap tussen Ne derland en Suriname. Maar ook op kleinere schaal is er in Suriname onduidelijkheid over een relatie. Kort voortdat tijdens het onafhanke- lijkheidsfeest een toast werd uitgebracht, merkte president Wijdenbosch op dat iemand kwam aanlopen, 'een man met wie ik ernstige conflic ten heb, ruzies, vijandschap, machtsstrijd'. Vol gens journalisten ging het om Desi Bouterse, de voorzitter van de Nationale Democratische Par tij (NDP) en adviseur van staat. Bouterse ont kende later in een vraaggesprek dat er proble men tussen hem en Wijdenbosch bestaan. Het gaat volgens Bouterse om een 'bekend smoesje'. „Wie ons kent zal weten dat het een fabel is, we zijn kabel, er komt niets tussen", aldus de NDP- voorzitter over zijn relatie met Wijdenbosch. WD en CDA willen ontwikkelingsband verbreken Wanneer is Suriname toe aan een normale, 5 lijke verstandhouding met Nederland? Te vr valt nog lang niet, afgaande op de meest ree uitspraken van de Surinaamse machthebbel een sfeer van verdachtmakingen en aanvalle de blanke voormalige kolonisator vierde Par; ribo gisteren de 22ste verjaardag van haar o hankelijkheid. Er zijn twijfels over de vriend schap tussen Suriname en Neder land. En als die twijfels worden ontdekt, moet je de durf hebben die aan de kaak te stellen. Dat zei de Surinaamse president Jules Wijdenbosch gisteren tijdens het onafhankelijkheidsfeest. Adviseur van staat en voorzitter van de Nationale Democratische Partij, Desi Bouterse, ging nog een stap verder. Op de vraag of de relatie tussen Suriname en Ne derland moeten worden verbro ken, antwoordde hij: „Het zou goed voor het land zijn als de re latie wordt verbroken, maar per soonlijk vind ik dat het nu niet re levant is". In de afgelopen dagen is op partijbijeenkomsten her haaldelijk gepleit voor het verbre ken van de banden. Suriname zou 'baas in eigen huis' moeten zijn. Terwijl het onafhankelijkheids- feest daar in de late uurtjes is be land, begint de Tweede Kamer hier aan een moeizaam overleg over de slechte relatie tussen Ne derland eri Suriname. Aan het Binnenhof snakt men naar een zakelijke verhouding met Para maribo. WD-buitenlandwoord- voerder Weisglas zegt zo langza merhand 'echt fysiek moe te wor den' van de beschuldigingen die ex-legerleider Bouterse dagelijks uit richting Nederland. Nederland zou volgens Bouterse achter de vermeende couppoging hebben gezeten, waarvoor in Paramaribo sinds vorige maand zo'n vijfen twintig mensen worden vastge houden. Verschillende Kamerfracties wil len vandaag met de ministers Pronk (ontwikkelingssamenwer king) en Van Mierlo (buitenland se zaken) een fundamentele dis cussie voeren over de toekomsti ge Nederlandse opstelling met betrekking tot Suriname. Het CDA heeft het meest radicale voorstel. De christen-democraten stellen voor de ontwikkelingsrela tie met Suriname te beëindigen. Het ontwikkelingsverdrag heeft in Suriname meer dan twee decen nia lang de gedachte gevoed dat Nederland er neokoloniale motie ven op nahoudt. Dat staat nu een volwassen relatie in de weg, luidt de redenering bij het CDA. CDA-woordvoerder Maxime Ver hagen wil de zeshonderd miljoen gulden, die Suriname in het kader van het ontwikkelingsverdrag nog van Nederland te goed heeft, overhevelen naar de Wereldbank. Die instelling zou er dan op moe ten toezien dat deze gelden goed worden besteed. Daarmee wor den twee doelen gediend: allerlei ontwikkelingsprojecten die nu dreigen stil te vallen, kunnen wor den voortgezet. Bovendier Nederland wat losser te st: genover Suriname, zodat wenste verzakelijking tussi twee dichterbij komt. Van de grote partijen is all WD mentaal al toe aan he breken van de zo lang gekt de ontwikkelingsband met voormalige kolonie. De lib Weisglas zei onlangs in roi ondiplomatieke bewoordii dat hij het 'een rotzooi' vir Suriname. Ook hij acht de voor een fundamenteel an koers van Nederland. D66 PvdA blijven hopen dat de van de Surinaamse leiders wat matigt en willen dan o recte ontwikkelingshulp bl bedrijven, zodra dat weer 1 De ministers Van Mierlo ei bewegen zich intussen bui woon omzichtig in het dipl tieke spanningsveld om nii meer schade aan te richter al is. Ze fronsen bezorgd hi hoofd, en wachten op het i ment dat ze weer in een co tief gesprek met Paramarib nen komen. De vreemde si doet zich daarbij voor dat Nederlandse bewindsliedei steeds via de media moestt nemen dat de Surinaamse dent Wijdenbosch een and latie met Nederland wil. Of weet de Nederlandse regen nog altijd van niks. Maar ze irritatie daarover wordt zoi] dig voor de buitenwereld v( gen. Met Van Mierlo en Pronk h het Nederlandse kabinet tv windslieden die zich alle tv sterk verbonden voelen me lot van Suriname. Ze hebbe land talloze malen bezochti Pronk was in de jaren zeve( geestelijke vader van het on kelingsverdrag, dat beide laj sloten in het kader van Sur onafhankelijkheid. Ze bese ook dat driehonderdduizei rinamers in Nederland n tend toekijken hoe Den Ha opstelt in deze crisissfeer. Maar Pronk en Van Mierlo nen momenteel weinig dot kunnen niet te expliciet ing de provocerende taal vanui maribo en het laatste dat h derlandse kabinet wil, is ee ledige breuk met Suriname die stap zou in Paramaribo ten worden gezet. En op he Haagse ministerie van buiti landse zaken gelooft men n tijd niet dat het zo'n vaart z pen. Ook al roepen de Bout aanhangers in Suriname ni zo hard: 'Blanke man, het it bij!' DEN HAAG MAURICE WILBRINK Oud-legerleider Desi Bouterse, hier met zijn dochter, werpt zich de laatste tijd steeds meer op als een Surinaamse 'Vader des Vaderlands'. Bijna dagelijks gaat hij 'het bemoeizuchtige Nederland' verbaal te lijf, en gisteren sloot hij zelfs het compleet verbreken van de band tussen beide landen niet uit. foto wfa willem middelkoop worden met recen tere kandidaat-lid staten zoals Bulga rije en Roemenië. Maar Griekenland ligt hier dwars. Ook zijn de Europese lidstaten verdeeld over de vraag welke landen mogen deelnemen aan de door koningin Eli zabeth te lanceren Permanente Eu ropese Conferentie en wat de status van deze praatclub precies moet zijn. Wc Turkije neemt een afwachtende hou ding aan en is voorlopig niet bereid eenzijdig concessies te doen ten einde Griekenland gunstig te stem men, zo maakte Cem duidelijk. „Het is niet aan ons om over de brug te komen. Het is aan de Unie om duidelijkheid te scheppen." Wel zei hij dat Turkije bereid is de territoriale geschillen met Grieken land aan het Inter nationale Hof van Justitie in Den Haag voor te leg gen, mits ook an dere bilaterale kwesties hier kun nen worden aange kaart. Griekenland wil een zaak bij het Hof beperken tot het conflict over de territoriale wateren en de betwiste ei landen in de Egeïsche zee. Pas dan, zo liet de rege- .3 vta-. AWrlü ring in Athene gis teren weten, is het bereid zijn veto-po-* litiek tegen Turkije te verlaten. De impasse rond Turkije en Grie kenland dreigt de feestelijk bedoel de Europese 'uitbreidings-top' op 12 en 13 december in LiLxemburg geheel te gaan overschaduwen. De Belgische minister van buitenland se zaken Derycke voorspelde giste ren dat de top 'het moeilijkste mo

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2