Bochum in elf doldwaze minuten geveld I" )ok Voetbalgala ii Bollenstreek si r Kagiaan krijgt rood maar speelt duel gewoon uit Smakman verruilt bal voor ski's Gol Sport 3 loopt met beenbreuken het veld af Sport DENSDAG 26 NOVEMBER 1997 '•1 M-mvIM IUV CHEF ROPONI'IKWMIK 0-1 lecheiver speelt om wereldbeker irtmund Harry Decheiver speelt op 2 december met Borussia irtmund mee in de wedstrijd om de wereldbeker tegen Cru- iro Belo Horizonte uit Brazilië. De UEFA heeft daarvoor toe- imming gegeven. De reglementen van de UEFA schrijven voor it een speler alleen mag meedoen als hij twintig dagen voor duel bij zijn nieuwe club onder contract is gekomen. Dechei- vertrok op 15 november bij Utrecht. lachlas nog niet te koop inhemManchester United, Real Madrid en Juventus hebben ch nog niet officieel gemeld bij Vitesse, maar blijken al wel re- ilmatig scouts in Arnhem op de tribune te hebben gestald om ikos Machlas te bekijken. Maar Machlas is niet te koop, zei Vi- sse-voorzitter Karei Aalbers in een reactie op de alsmaar ster- x wordende geruchten. „Tenzij er een absurd hoog bedrag op fel wordt gelegd. Dan kan er altijd gepraat worden." Mocht lachlas worden verkocht dan zal dat niet eerder zijn dan aan •t einde van dit seizoen. erse coach mag blijven iblin Mick McCarthy heeft zijn contract als bondscoach van rland met twee jaar verlengd. Dat maakte de Ierse voetbal- ind gisteren bekend. Daarmee kwam een einde aan de geruch- a, die wilden dat McCarthy moest vertrekken na de uitschake- ïg van Ierland voor de eindronde om de wereldtitel. In een ay-off bleek België onlangs te sterk. Het is met Ajax alles of niets Bollenstreek krijgt in navol- g van Leiden een Voetbalga- Op zaterdag 13 juni wordt in Vinader te bepalen locatie de t|te voetballer van het huidige oen gekozen. litiatiefnemer is Wim van jvenbode. De Leidenaar is verantwoordelijk voor de anisatie van het Leidse Voet- >ala, dat volgend jaar voor lerde keer (op vrijdag 5 juni) dt gehouden. Duivenbode vindt het ig tijd worden dat er ook in de Bollenstreek wordt ian. „Ik hoor al twee jaar lichten, maar er kwam nooit ■ertt van de grond. Daarom heb stoute schoenen maar getrokken." Vorige week Van Duivenbode een eer- verkennende bespreking de clubs en mede-intiatief- ïrs, onder wie Marcel jst, Koos van Eek en Henk lolster. an Duivenbode: „De clubs jj den betrokken bij de organi- mm:. zonder dat ze overigens [yj werkzaamheden worden ezadeld. Ik heb de clubs ral gevraagd om niet tegen ■erken. Dat vergemakkelijkt werven van sponsors. Ze ge- hun medewerking en som bestuurders waren en- ïsiast." et Bollenstreek Voetbalgala ;t vooral een avond worden de spelers. De voetballers kiezen de beste voetballer, in navolging van het gala de WCS, waar de beste voetballer van Nederland rob onderwater door de spelers zelf naar voren wordt geschoven. In Leiden wordt de keuze bepaald door een driekoppige jury. Een nog nader aan te wijzen jury nomi neert tien spelers. Van Duiven bode is blij verrast door de me dewerking van de clubs. „Rijns- burgse Boys, Noordwijk, Lisse, Noordwijk, Quick Boys en Ter Leede staan positief tegenover de plannen." Van Duivenbode verwacht van de andere clubs geen problemen. Naast de zes hoofdldassers, worden vereni gingen tot en met de tweede klasse (zaterdag en zondag) bij het Gala betrokken. Naast de 'zes' zijn dat KRV, SJC, WSB en Foreholte. De kleinere clubs worden wel uitgenodigd en ko men in aanmerking voor verkie zingen als de vrijwilliger, trainer en club van het jaar. Voorts zal ook een scheidsrechter van de Bollenstreek worden gekozen. Anders dan het Leidse Voet balgala hoeft een speler van een club uit de Bollenstreek niet in het gebied te wonen. Jerrel Lin ger komt zodoende in aanmer king voor een nominatie. Leide naar Richard Groeneweg van FC Lisse kan zelfs van twee wal letjes eten. Hij kan genomi neerd worden voor beide Ga la's. De organisatie heeft Hotel Oranje in Noordwijk en Con grescentrum de Leeuwenhorst op het oog als locatie. Mocht op 4 december tijdens de loting van het wereldkampioenschap voetbal blijken dat op zaterdag 13 juni door het Nederlands Elf tal wordt gespeeld, dan zoekt de organisatie een nieuwe datum. Een ploeg stijf onderaan in de Duitse Bundesliga, met een trainer die de hele wedstrijd een sjaaltje met de clubemblemen van Ajax en Bochum om zijn nek heeft hangen. Hoe serieus dient een dergelijke tegen stander genomen te wor den? Zeer serieus, bleek tij dens de heenwedstrijd van Ajax in de derde ronde van het UEFA-Cuptoernooi. In elf doldwaze minuten bo gen de Amsterdammers een 0-2 achterstand om in een 4-2 voorsprong. En daar zou het bij blijven, in één van de meest bizarre Europa Cupwedstrijden ooit door Ajax afgewerkt. De wisselvalligheid en kwets baarheid van Ajax wordt nog steeds niet in cijfers uitgedrukt. Zegt het iets over de kracht van de Amsterdammers of over de zwakte van de tegenstanders, dat de door Morten Olsen knap gerenoveerde ploeg geen averij van betekenis oploopt? Het ant woord ligt in het midden. In de kwalitatief uitgeholde competi tie gaat Ajax ongenaakbaar aan de leiding, hoe moeizaam de laatste serie overwinningen dan ook tot stand is gekomen. Maar op het Europese podium balan ceert het bewierookte elftal tus sen hoop en vrees, tussen alles of niets. De eerste ronde was het niets in Maribor (1-1) en al les in Amsterdam (9-1). Tegen Udinese, een ronde later, was het precies andersom; in eigen stadion weergaloos, twee weken later te belabberd voor woor den. Gisteravond draaide de Am sterdamse wereld van verschil één helft, de eerste. Doelman Edwin van der Sar, volgens een Laudrup glijdt vol overgave naar de bal. De Deen was tegen het Duitse Bochum goed voor twee doelpunten. groeiend leger bewonderaars de beste keeper op aarde, zag het drama in twee delen zich voor zijn ogen onttrekken. „Verdom me, dat gaat hard", was zijn Blind kampt met beschadigde milt amsterdam gpd Danny Blind heeft een bescha digde milt overgehouden aan het Europa Cupduel tegen VfL Bochum. Na een harde charge van de Russische aanvaller Ser- gej Juran moest de Ajax-captain zich in de rust laten vervangen. In eerste instantie werd ge vreesd voor een gebroken rib, maar een echoscopie in het Amsterdamse VU-ziekenhuis wees gisteravond uit dat alleen de milt was geraakt. Hoelang Blind, die gisteren in zijn 68e Europese Ajax-wedstrijd het clubrecord van Ruud Krol even aarde, is uitgeschakeld moet nader onderzoek vandaag uit wijzen. Zeker is wel dat hij de eerst volgende competitiewedstrijd, zondag in Amsterdam tegen Fortuna Sittard, nog niet speel- klaar zal zijn. eerste gedachte nadat Thomas Reis en Tomasz Waldoch VfL Bochum binnen 24 minuten aan een sensationele 0-2 oor sprong hadden geholpen. „Ik had ook weinig reden om te denken dat we daar snel over heen zouden komen", zei Van der Sar over de door veel te laks verdedigen ontstane tegentref fers. ,Jk zag het somber in. Er was te weinig bezieling, de bal circulatie lag ook veel te laag. Het enige voordeel van dat tweede doelpunt was, dat ieder een daardoor wakker werd ge schud." Tien minuten zou Ajax nog slaapwandelen, voordat de Bochumse Blitzkrieg werd neer geslagen. Wat volgde tijdens de laatste elf minuten van het wonderlijke eerste bedrijf, ver telt Michael Laudrup, aanjager en uitblinker bij Ajax. De 35e minuut; Arveladze puntert de bal tegen het hoofd van de ver uit zijn doel gestorm de Gospodarek. „Als je die bal dan krijgt is er even een mo ment van twijfel. Ik wilde hem eerst aannemen, maar zag toen dat de keeper nooit op tijd terug kon zijn. Toen heb ik 'm maar over hem heen gelift." De 37e minuut; Ronald de Boer stuurt Tijjani Babangida weg op de rechterflank. „Een perfecte combinatie, ik kreeg de bal precies op maat, bijna op de doellijn. Die bal had jij er ook nog wel ingeschoten." De 38e minuut; vrije trap Ajax, twintig meter van het doel. Terwijl Bochum de verdedigen de stellingen inneemt, neemt Laudrup de vrije trap al. Arve ladze rondt af, met zijn linker voet, net als in Udine. „Die had den we ingestudeerd. Al maan denlang, zonder dat het ook maar één keer gelukt was. Lek ker dat het juist op dit moment wèl slaagde. Dat werd een keer tijd ook." De 46e minuut; Babangida legt de bal met zijn hoofd terug op Oliseh. Die schiet vanaf 25 meter direct op doel, Gospoda rek redt in eerste instantie, de rebound is voor Frank de Boer. „De enige waar ik geen aandeel in had. Sorry. Maar het belang rijkste is dat we ondanks onze wisselvalligheid van de laatste weken blijven winnen. Waarom we tegen Bochum zo slap be gonnen, is lastig aan te geven. Voetbal is een simpel spel, maar achteraf soms heel moeilijk uit tc leggen." Edwin van der Sar zocht de oorzaak van de valse start nog even in de voorbereiding op de wedstrijd. Zei dat de bus door de lange voorbespreking en druk verkeer pas laat in de Are na aankwam, dal de gebruikelij ke opwarm periode daardoor verkort was. Voor aan rituelen verknochte voetballers wellicht een licht verstorende factor, maar Morten Olsen wist beter. „Van alles wat we hadden afge sproken, heb ik in de beginfase helemaal niets terug gezien. Er was een gebrek aan concentra tie. Dcit was de oorzaak, en niets anders." Bochum-trainer Klaus Top möller beloofde dat de tempe ratuur in de 'Kohlenpott', zoals het Ruhrgebied ook wel wordt aangeduid, over twee weken hoog zal oplopen. Hij trok zijn supporters-sjaaltje nog eens recht en zei: „Opgejaagd door ons eigen publiek zullen we proberen het begin van deze eerste wedstrijd zo lang moge lijk te herhalen." Juist daarom is Michael Laudrup optimistisch over de overlevingskansen van Ajax: „Wij zijn in staat om te profiteren van de ruimte die daardoor ontstaat. Ik geef toe dat we te maken hebben met ups en downs. Maar scoren doen we overal. Dus ook in Bochum." Aanvaller Juran mist return amsterdam anp De Rus Juran mist de tweede confrontatie met Ajax, donderdag 11 december. De spits van Bochum liep dinsdag in de ArenA tegen zijn tweede gele kaart op. Juran botste in de 22e minuut tegen Van der Sar en kreeg daar voor geel. In de 45e minuut had de Rus rood verdiend, toen hij Blind torpedeerde. Arbiter Muhmenthaler liet de overtreding onbe straft. Trainer Toppmöller van Bochum wisselde Juran in de rust. Libero Waldoch viel in de tweede helft geblesseerd uit. Volgens trainer Toppmöller is hij er over twee weken niet bij. c van der I luist, Willem Spierdijken HuikI l'attiapoi ïeidsrechter Steef van Erven uurde afgelopen zaterdag spelers weg tijdens iunum-Kagia. Van elke g moest er één speler het ruimen. Je zou zeggen: Ka- noest verder met tien man. de zaterdagderdeklasser isserbroek speelde het (met gewonnen duel met elf uit. ik van der Ham bleef ge- in het veld. Geen mens iets in de gaten, behalve ter Anton Wijsman van Ka- De oefenmeester hield zijn er op het veld. jd om Wijsman om ophel- tig te vragen. ïjnheer Wijsman, tijdens de strijd zijn er twee spelers uit veld gestuurd, één van lunum en één van Kagia. peler van Lugdunum is ons 'nd. Wie was het van Kagia? man (lachend): iet klopt dat er tioee spelers hebben gekregen, maar die mij heeft de wedstrijd ge- uitgespeeld. man: maar ik vind niet dat je dat f schrijven. bedoel je dat?" man: heb met Frank (hier ver- ekt Wijsman zich. Naar la- ilijkt bedoelt hij Frank van Ham, red) afgesproken dat epaal wat er in de krant Ik wil best zeggen wie het het is, maar dan mag je het niet schrijven. Ja, ja. Dus de trainer gaat hier even bepalen wat er in de krant komt. Leuk geprobeerd mijn heer Wijsman, maar daar trap pen wij niet in. Wijsman: „Als je het toch schrijft, zeg ik voortaan niets meer tegen het Leidsch Dagblad. Goh, dat is schrikken. Dat vra gen we toch informatie aan het bestuur van Kagia. Kunnen we meteen vragen hoe ze denken over het bedrog wat er zaterdag in Leiden is gepleegd. Nogmaals gebeld met Lugdunum. Gevraagd aan Jeroen Brussee of hij iets ge merkt heeft. Brussee geeft te kennen dat, nu hij de situatie voor ogen haalt, hij meent dat de Kagia-speler inderdaad op het veld is blijven staan. Op de doorslag van het wed strijdformulier staat evenwel duidelijk dat code 99 (o.m. we gens handtastelijkheden) van toepassing is op het wegzenden van Balemans en Van der Ham door scheidsrechter Steef van Erven uit 's Gravenzande. De arbiter verklaarde desge vraagd dat hij inderdaad twee spelers uit het veld heeft gezon den. Geconfronteerd met de opmerkingen van Wijsman zegt Van Erven dat Lugdunum een brief aan de KNVB zou moeten schrijven. Verder onthoudt hij zich van elk commentaar. Dit muisje zou weieens een staartje kunnen krijgen. Fusieclub Lisse heeft een reislustige selec tie. Dan hebben we het niet over de ge bruikelijke onderbreking van de dagelijkse sleur door twee weekjes de zon op te zoe ken. Nee, échte vakantie. Zo liet Lisse-kee- per Marijn Mokveld aan het einde van het vorige seizoen het kampioensfeest voor wat die was. Marek Kujach mocht de honeurs onder de lat waarnemen zolang Mokveld zijn wereldreis maakte. Binnenkort moet trainer Ted Immers weer voor lange tijd een selectiespeler missen, ook al is hij van min dere importantie dan de doelman. Aanval ler Jeroen Smakman gaat met ingang van december vier maanden lang in Oostenrijk skiles geven aan landgenoten. „Ik heb net de sportacademie afgerond en wil nu wat leuks doen. Al is het wel een moeilijke keuze geweest. Je speelt toch bij een topclub, alleen het nadeel is dat ik niet in het eerste sta. Maar dat is zeker niet de reden geweest om weg te gaan. Ik heb geen vaste baan en geen relatie en deze mogelijkheid kreeg ik nu", aldus de 22-jarige en oudere broer van basisspeler Maarten Smakman. Hoe zijn die contacten met Oostenrijk - in het bijzonder het plaatsje Serfaus in Tirol tot stand gekomen? „In de zomer geef ik les bij een zeilschool in De Kaag. Daar heb ik een Nederlandse vriendin leren kennen die al langer in Ser faus skiles geeft. Met twee oud-studiegenoten ga ik naar Oostenrijk Onlangs heb ik aan de spelersgroep verteld dat ik nu de kans krijg om dit te doen. Ted Immers. Frank van der Kroft, de trainer van het tweede, en de spe lers vonden het jammer, maar er was wel begrip voor. Ik zie dit als een afsluiting van mijn studentenperiode, een aardigheidje, een beloning. Toch zal Smakman eerst weer even moeten wennen aan de lange latten. „Mede door het voetbal heb ik de laatste ja ren niet meer geskied, liet werd afgeraden om in decrocusvakanlie naar de winter sport te gaan. We hebben daarover bij Lisse een soort gent lemen t-agreement. Daarom heb ik na mijn zeventiende niet meer op de ski's gestaan. Maar met ingang van 9 de cember krijgen we eerst een cursus. Na die twee weken privéles moeten weafskiën. Slaag je daarvoor dan kun je aan beginnen de Nederlandse skiërs les geven. En voor een echt belangrijke wedstrijd hoeft Lisse, als de nood aan de man komt, niet te wanhopen. „In de Al zijn Maarten en ik wel eens voor een belangrijke wedstrijd teruggekomen. Op kosten van de supportersvereniging zijn we toen naar Nederland afgereisd, al kwamen we door de een verkeerde trein te nemen eerst nog in het Belgische Knokke terecht. Overigens werden we dat jaar geen kam pioen" Voorlopig zijn de gedachten echter bij de sneeuw en de Schnaps. „Serfaus is een 'Nederlands' dorp, een soort Lloret de Mar van Oostenrijk. De eerste week is dat natuurlijk harstikke leuk. Als vrijge zelle skileraar wil je dan best meedoen, maar je moet er wel rekening mee houden dat je ook moet werken. Bovendien zit je daar hoog, dus het sloopt je wel. En dan heb je natuurlijk al die vrouwen die verliefd worden op de skileraar. „Ach, laat ik daar maar geen uitspraken overdoen." Voorschoten'97 5 tegen Gol Sport 3 uit het onderste van de onderbond. Dit duel haalt de krant, dan moet er wel iets bij zonders zijn gebeurd. Welnu, de wedstrijd werd gestaakt, maar helaas is dit al niet bijzonder ge noeg meer om er nog een letter aan te wijden in de laant. Wat gebeurde er dan bij deze wedstrijd in de negende klasse, dat deze rubriek erop terug komt? Na 20 minuten spelen gaf scheidsrechter George een gele kaart aan iemand van Gol Sport. De speler trapte na, zonder ove rigens iemand te raken. De aan voerder van de Turkse club pik te de bestraffing niet en stapte met zijn elftal van het veld af, Tot zover eigenlijk nog niets bij zonders. De emoties lopen even iets te hoog op bij een wed strijd. De aanvoerder van Gol Sport meldde de gebeurtenissen tele fonisch aan zijn voorzitter, die de ploeg sommeerde om weer verder te spelen. Maar daar had scheidsrechter George nu net weer geen zin meer in. Of George dan een 2-0 eindstand wilde invullen, want een gestaakte wedstrijd kon Gol Sport nu net niet gebruiken. „En tot mijn stohime verbazing was inmiddels de voorzitter van Gol Sport naar Voorschoten ge komen met hetzelfde verzoek". vertelt George. De scheidsrechter was er woest over. „Ixiat die voorzitter z'n elftal tot de orde roepen in plaats van zo'n spelletje te spelen. Het is al tijd de schuld van de scheids rechter of van de tegenstander, maar nooit van de leden zelf. Voorzitter Ibrahim Sezer ont kent overigens een dergelijk verzoek te hebben gedaan. Hij vertelt wel dat Voorschoten 5 heel hard speelde. „Onbegrijpelijk vooreen wed strijdje in de 9de klasse. Twee van onze spelers moesten met gebroken benen van het veld." aldus Sezer, die de wedstrijd overigens niet had gezien. Nu wordt het serieus. Was Voorschoten 5 - Gol Sport 3 zo'n veldslag? Arno Mens, voor zitter van de zondagcommissie van Voorschoten '97 had de wedstrijd toevallig zelf gezien. „Ik heb in 20 minuten één over treding van Voorschoten gezien en die werd bestraft. Gebroken benen? Dan waren er zeker spe lers die met een gebroken been van het veld zijn gelopen. Gok Mens vertelt dat de voorzit ter van Gol Sport een uitslag op het formulier wilde zien. Maar Sezer ontkent dit. „Het is een schande, ik ga hier een zaak van maken. Dat doet scheidsrechter George ook, dus dat komt mooi uit. Wordt vervolgd. Jeroen Smakman: ski's in plaats van doelpunten. FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23