eidsch Dagblad torse claims Ireigen in jeursfraude 21 Hulde voor en betoging tegen Pinochet «''-lukken Mars koop voor ertig gulden Onderzoeker Hofstee stuurt boek over Diekstra terug II Eis van vijf jaar na witwassen 145 miljoen Aantal mensen met aids neemt sterk toe Nederlanders gedood bij busongeluk J an Thijn hekelt minderhedenbeleid in Cleveringa-lezing TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. lENSDAG 26 NOVEMBER 1997 onbewezen beschuldigingen dachten in de beursfraude bereiden een miljoenen- rafisci m tegen het ministerie van justitie voor. Effectenhui- Leemhuis Van Loon en Gestion vinden dat zij one- redig veel schade lijden door 'ernstige en nog onbe- n8el* ;en beschuldigingen' tegen hun kantoren en hun me- s i-erkers. jen ~3 erdam gpdopenbaar ministerie allerlei be- dwijt 0 03 bOO': f49,! OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Binnenland Beeldtelefoon is 'wonder-tv'voor zieke kinderen Buitenland Cultuur en Kunst Sport Russische maffia actief in veertig landen Leidse studenten stellen zelf expositie samen Ajax begint slap I maar velt Bochum nog voorde rust Twee eigenaren van Skihuis Van Loon kunnen iai indien hun aandelen 19 30|itstenen niet kwijt. Ze wil- hun belang ,s. oen gulden verkopen •Ir» --in (je j-jjke particuliere Fentener Van Vlissin- Die zag af na de arrestaties deuren. directeuren, inmiddels is vrijgelaten, sn claim van ver bo- miljoen gulden; het 1 uffw rag dat hij misliep vanwege mislukte transactie met Zijn collega die nog overweegt eenzelfde Het kantoor waar beide ek v lachten werkzaam an plan geld te eisen van- aantasting van de goede Hetzelfde geldt voor imissionairshuis Gestion een andere verdachte, raadslieden verwijten het ijks 8 langrijke dossiers achter te hou den. Binnenkort wil de verdedi ging een bezwaarschrift indie nen tegen deze 'obstructie van een eerlijke rechtsgang'. Ondertussen heeft Justitie gis termiddag nog twee ex-direc- teuren aangehouden van effec tenkantoor Leemhuis Van Loon. Ze worden verdacht van misbruik van voorwetenschap, belastingfraude, witwassen van zwart geld en het deelnemen aan een criminele organisatie. Daarmee komt het aantal aan houdingen op negen. De wens van centrale-bank- president Wellink om inzage te krijgen in politieregisters wordt gedeeltelijk vervuld. Vanaf vol gende week kunnen de toe zichthouders binnen de finan ciële wereld informatie uit die registers opvragen. Het open baar ministerie zal de aanvraag beoordelen. Dit heeft het minis terie van justitie gisteren ge zegd. Wellink wijt de beursfrau de aan hebzucht en het ontbre ken van afdoende toezicht. Santiago De Chileense politie heeft gisteren 34 mensen opgepakt, vooral jongeren die de met stenen en brandbommen gooiende betogers met traangas uiteen dreef, zat Pino- deelnamen aan gewelddadige betogingen in het centrum van Santiago tegen generaal chet met 1.400 gasten aan een diner aan dat voor zijn verjaardag was georganiseerd. Augusto Pinochet. De ex-dictator en stafchef van het leger vierde zijn 82ste verjaardag. Voor de deur bracht een militaire band een muzikale hulde. Zo'n 1.500 mensen betoogden in de stad tegen het voornemen van Pinochet senator te foto epa cris bouroncle worden, op het moment dat hij in maart volgend jaar het leger verlaat. Terwijl de politie HET WOORD IS AAN Buckle De diepste denker is altijd de zachtmoedigste rechter. WEERSVERWACHTING bew<^lking^ en rëgén 5790 6790 578o 40% 40% 40% 30% 20% 20% VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 RTV/programma's11 Sport23,24,25 Strips11 VOETBAL OP TV 20.22-22.40 uur, Ned. 2, Feyenoord-Juventus (Ch: pions League), rechtstreeks. 'Tekst van rapport zonder toestemming overgenomen je grond kopen voor na de sionering? Ongehinderd uit- t en geen bouwvergunning ist. Breng je eigen zuurstof raket, en je kunt de ambassade van de maan consulaat dat Mars verte- in Bal) voordigt, een stukje hemel- lam kopen. Bettia recteur Dennis Hope van bedrijf Maan ambassade inmiddels 25.000 mensen de hele wereld stukken van laan en Mars verkocht, voor tig gulden per acht vierkan- si ilometer. Onder hen zijn bfsterren uit Hollywood en oud-presidenten van de .'nigde Staten, onder wie Ro- Reagan, zei Hope in de 19] e krant The Independent. Verenigde Naties hebben 980 alleen landen verboden claim te leggen op planeten viduele kopers en verko- leiden. caroline v De Groningse hoogleraar psy chologie W. Hofstee is niet ge diend van het boek 'Leiden in last; de zaak Diekstra nader be keken'. Hij heeft het terugge stuurd naar de uitgever. Hofstee is woedend dat in het boek de tekst is overgenomen van het onderzoeksrapport dat hij samen met de Leidse hoog leraar staats- en bestuursrecht Th. Drupsteen schreef over de beschuldigingen van plagiaat aan het adres van René Diek stra. Dat rapport was uiteinde lijk aanleiding voor Diekstra om zijn ontslag in te dienen als hoogleraar psychologie aan de Rijksuniversiteit Leiden. In het briefje aan uitgeverij Elmar schrijft Hofstee: „Ik con stateer dat u zonder mijn toe stemming het rapport van onze hand hebt overgenomen in uw publicatie. Met deze arrogante toeëigening en uitbuiting voor eigen doeleinden —«en eigen gewinvan andermans gees telijk eigendom illustreren de auteurs effectiever dan met wat voor woorden dan ook, waar het hen om gaat. Ik bezin mij nog op de vraag of ik ook deze provocatie onbeantwoord zal laten." Hofstee is, zo laat een medewerkster van zijn vak groep weten, onbereikbaar voor commentaar. „Maar als hij er wel was, zou hij niet willen rea geren." Het boek 'Leiden in last' is het werk van vijf auteurs, onder wie de Leidse oud-hoogleraar bio chemie A. Rörsch en emeritus hoogleraar psychologie J. Dijk huis. Ze schreven het uit onvre de over de behandeling van Diekstra. Rörsch en Dijkhuis zijn ver baasd over de reactie van Hof stee. „We zijn verrast dat ieder een nu kennis kan nemen van de instelling van de man die lei ding gaf aan het onderzoek in zake de beschuldigingen van plagiaat en van diens vakkenis van wat al dan niet in publica ties mag worden overgeschre ven." Hofstee en Drupsteen hebben in hun rapport aange geven dat de publicaties vallen onder de Wet Openbaarheid van Bestuur. Volgens Rörsch en Dijkhuis heeft Drupsteen, de andere au teur van het onderzoeksrapport, de ontvangst van het boek 'wel op een zeer voorkomende wij ze' bevestigd. De beide auteurs hadden gehoopt op reacties van lezers die zouden ontdekken „dat de manier waarop de zaak Diekstra is behandeld niet door de beugel kan". Zij zien hun boek als een uitnodiging tot dialoog over gemaakte fouten en verkeerde interpretaties. HET PRIJZENGELD VAN DEZE WEEK: De Gulle Weken van Gall Gall. Deze week schenkt Gall Gall per ingestuurde stempel f 4,11Tijdens De Gulle Weken krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op uw deelnemerskaart Gelukkig wordt er volgende week weer f 50.000,- verdeeld onder de deelnemers. Deelt u ook mee? Altijd iets bijzonders. Noordwijker voor Haagse rechtbank Unaids zegt dat ze de stijging, vooral in Afrika, sterk heeft on derschat. Als de verspreiding in hetzelfde tempo doorgaat, zijn er hij de eeuwwisseling veertig miljoen mensen besmet of ziek, aldus dr. Peter Piot. De organisatie schat dat dit jaar ongeveer 2,3 miljoen men sen zullen overlijden aan de ge volgen van de ziekte. Daarvan is bijna de helft vrouw. Kinderen jonger dan vijftien jaar vormen twintig procent van het aantal Het aantal mensen in de wereld dat aids heeft of besmet is met het HIV-virus is sterk toegeno men. Dat aantal steeg van 22,6 miljoen in 1996 naar dertig mil joen in 1997. Dagelijks komen daar ongeveer 16.000 mensen hij. Unaids, de VN-organisatie die in het leven werd geroepen om de ziekte te onderzoeken en be strijden. maakte deze cijfers vandaag bekend. De stijging is m haag/noordwuk de koop krijgt de bezitter eigendomsbewijs, een ko ran de Wet op de mensen- te sjali ten op het betreffende he- (lichaam en een kaart van de eving. En hoewel de Bijbel Jdat de armen de aarde zul- iaa"l frven, zijn de snellen al be- onderhandelen over de ,ch rechten in het zon- a( elsel. Tot dusver is 15.000 5 ;ante mijl verkocht op Mars bO.OOO vierkante mijl op de in. Uiteraard gaan de verko- aan de zonkant het snelst. Onder de doden als gevolg van het busongeluk in Turkije be vinden zich twee Nederlandse toeristen. Dat hebben lokale au toriteiten gemeld. Onder de dertien doden zijn tien buitenlandse toeristen. Be halve de twee Nederlanders zijn dat acht Duitsers. Er zijn zeker veertig gewonden, onder wie zes Duitsers, maar voor zover bekend geen Nederlanders. Een aantal gewonden verkeert nog in levensgevaar. Een woordvoerster van de alarmcentrale Elvia in Amster dam kon vandaag niet bevesti gen dat onder de slachtoffers Nederlanders zijn. Het ongeluk gebeurde in de westelijke provincie Denizli. Een klein busje met de toeristen botste frontaal op een grotere bus. Volgens de politie leidde een verkeerde inhaalmanoeuvre en roekeloos rijgedrag tot de botsing. De bussen werden to taal verwoest. De 41-jarige Noordwijker die ervan wordt verdacht 145 mil joen gulden drugsgeld te heb ben witgewassen, mag van het openbaar ministerie vijf jaar de cel in. De eis kwam gisteren voor de rechtbank van Den Haag op tafel nadat de officier van justitie de man als leider van een criminele organisatie had ontmanteld. In drie jaar tijd verdiende de Noordwijker twee miljoen gulden aan de illegale geldwisselhandel. Aanvankelijk gebruikte hij een geldwisselkantoor aan de Singel in het hart van Amster dam. Toen er in 1994 in Neder land wetten werden ingevoerd om ongewenst geldverkeer te gen te gaan, kreeg de Noordwij ker van de Nederlandsche Bank El Politici moeten hun educatieve taak serieus nemen HOEN CAROLINE V De politiek laat het afweten als het om beginselen van onze multiculturele neideving gaat. Wie het zicht verliest het belang van culturele identiteit en iversiteit, verliest het zicht op het pro- leem discriminatie. Het recht op nongelijke behandeling van mensen, onge- it hun achtergrond, wordt systema- :h onder tafel geveegd. Politieke par- jen zwichten voor de waan van de l0( electorale) angst van de dag. Dat is een walijke zaak." De politiek dient haar 'educatieve taak' als het gaat om tolerantie, respect voor culturele verschillen en bestrijding van discriminatie serieus te nemen, vindt Cleveringa-hoogleraar Ed van Thijn. De voormalige burgemeester van Amsterdam en minister van binnen landse zaken hekelde het huidige 'pa niekerige minderhedenbeleid' vanmid dag in zijn rede waarmee hij de Cleve- ringaleerstoel aan de Leidse Rijksuni versiteit aanvaardde. Volgens hem doen politieke partijen aan 'verhullingstactie ken'. In het uiterste geval geeft dit 'ge brek aan standvastigheid' extreem rechts wind in de zeilen. De Cleveringaleerstoel is een eerbe toon aan prof. dr. R. Cleveringa, die op 26 november 1940 een protestrede hield tegen het ontslag van joodse me dewerkers. De Leidse universiteit werd door de Duitsers gesloten en Cleveringa gevangen genomen. Vandaag herdenkt de Leidse universiteit, 'bolwerk van vrij heid', in binnen- en buitenland het moedige gedrag van haar hoogleraar. Van Thijns ideale 'interculturele sa menleving' is er een 'waarin, ongeacht de school waarop je zit, intercultureel onderwijs wordt gegeven en mensen worden opgeleid tot actieve tolerantie. Waarin sociaal gemengde wijken wor den ontworpen. Waarin de overheid (de politie voorop) een voorbeeld geeft door een afspiegeling te zijn van de sa menleving. Een samenleving waarin we multicultureel zijn zonder er een punt van te maken. Waarin we afleren elkaar te beoordelen op uiterlijkheden'. Op zo'n samenleving kunnen we volgens Van Thijn trots zijn: „Trots op ons kos telijkste cultuurbezit waaraan Cleverin ga refereerde." geen vergunning meer voor het houden van een wisselkantoor. Vanaf dat moment ging hij ille gaal handelen. Hij verzuimde 'ongebruikelijke transacties' (geldwisselingen van boven de 25.000 gulden) te melden, vroeg geldaanbieders niet om zich te identificeren en vroeg evenmin naar de herkomst van het geld. In drie jaar tijd bezocht de Noordwijker per auto (met tassen vol geld) 358 keer een bank in Kleve, waar vreemde valuta in Nederlandse guldens werden omgezet. Het ging mis toen hij ook eens in België ging wisselen en daar 'onverwacht' ('ik ben in de val gelokt') werd opgepakt. Justitie had hem toen al lang en breed in de smiezen. Vanuit Duitsland lag er al een verzoek om rechtshulp, omdat men daar de geldwisselingen als verdacht had aangemerkt. NIEUWE COLLECTIE 1998 volgens i ganisatie schrijven rapport de deel toe te ve methoden mi van gege- chtoffers. Aids treft Wereld. Daa -al de Derde negentig pro al gevallen ge concentreerd. Het zuidelijk deel van Afrika wordt het zwaarst ge troffen door de ziekte. Graafwerk Groenoord hervat In een dag tijd wil het Haven bedrijf een sloot graven rond elijk Havenbedrijf het terrein waar de haven wordt aangelegd. Het gebied binnen de sloot wordt verboden gebied vöoi .i. tievoerdera i >e aanne merscombinatie die het werk ert. heeft een particulier Het Ge: van Amsterdam is vanmorgen met groot materieel opnieuw begonnen met de graafwerk zaamheden aan de Afrikahaven. Actievoerders van het nabijgele gen actiekamp Groenoord hiel- beveiligingsbedrijf ingehuurd den zich daarbij afzijdig. i het terrein te bewaken. Ia, ik wil een abonnement op het l^hlsch Dagblad. (Jencikova) Kwaliteit, design, voordelig Lange Polen 41 AMSTEROAM-C Molstoeg 12 hoek Spuistraat AMSTERDAM Gelderlandplam 'Tel(I.v.ni. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,05) l Oacceptgiro (I 93,05) ich (f.31. .ank/gin llaniltekvi Hij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadet Leidsch êÉs Dagblad DE WERELD OM JE HEE leidsel. Dagblad, Abonnrv-servki-, Antwoordnummer 10050, 2.100VH leiden g "7 i^'ï 4T" 4 00ÏÏ?" OF BEL 071 -51 28 030 maandag vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1