Kafi geeft fouten toe bij hertaxatie Jacobswoude en Alkemade bepleiten duurdere variant lazerswoudenaars boos over parkeermaatregelen 'Alternatief parkeren op oude plek Gemeentewerken Rijn Veenstreek llegale varkens blijven 'gewoon' bij boer Van Stralen in Woubrugge Plannen voor meer recreatievaart itart herinrichting Dorpsstraat (azerswoude-dorp De herinrichting van de Dorpsstraat in Ha- )ENSDAG 26 NOVEMBER 1997 :-.:f v i'-ull l'l V CHEF MARIE TA KROFT i ersvvoude-Dorp begint morgenochtend. Wethouder M. Voren- amp en Sint Nicolaas stellen om 9.00 uur 's ochtends in werk- enue de asfaltfrees in werking. De riolering onder de weg moet oor de kerstvakantie vernieuwd zijn. Begin 1998 start de werke- I jke opknapbeurt van het westelijke deel van de verkeersader. 4 Ie stratenmakers zijn hier naar verwachting eind juli mee klaar, loorgaand verkeer moet gedurende die tijd via de Gemeneweg n Bentweg om het dorp heen rijden. Het oostelijk deel van de iraat gaat later op de schop, irkt U eel /iezee opnieuw lijsttrekker RPF/GPV q§e lphen aan den rijn» Alphenaar Tom Viezee is opnieuw de lijst- ekker bij RPF/GPV voor de gemeenteraadsverkiezingen van kt. olgend jaar. Op de tweede plaats van de kandidatenlijst staat d< iadslid Klaas Tigelaar. Koos van Arkel keert na acht jaar afwe- 1 igheid mogelijk terug in de raad. Hij staat op de derde plaats dei an de lijst. De combinatie RPF/GPV heeft nu twee zetels. - ii ii /racht wagen ramt personenauto oelofarendsveen Een vrachtwagen is gistermiddag in Roelo- irendsveen achterop een personenauto gereden. De vrachtauto eed over de Alkemadelaan in de richting van het dorp toen de utomobilist vóór hem remde voor een verkeerslicht. De 50-jari- irachtwagenchauffeur uit Aalsmeer was waarschijnlijk niet lacht op het verkeerslicht, dat daar tijdelijk was neergezet, en imde zijn voorganger. De achterzijde van de personenauto iakte bij de botsing zwaar beschadigd. De bestuurder, een 81- irige man uit Oude Wetering, bleef ongedeerd. ri im Het taxatiebureau Kafi trekt het boetekleed aan. Het bu reau gaf vorige week tijdens een besloten bijeenkomst van de gemeenteraad toe dat het fouten heeft gemaakt bij de hertaxatie van het onroerend goed in Alkemade. Volgens taxateur E. Slegtenhorst bleek bij de afhandeling zo n dertig procent van de bezwaren gegrond. Dat wil zeggen dat de waarde met meer dan tien procent naar beneden moet worden bijgesteld. gen kan leiden tot een lagere waarde van het totale onroe rend goed van maximaal 3,5 procent. Per door Kafi behan deld bezwaarschrift (17 procent van het aantal woningen) komt dat neer op een bijstelling naar alkemade marieta kroft Slegtenhorst zegt zich te base ren op 80 procent van de Alke- madese bezwaren die zijn bu reau inmiddels heeft afgehan deld. Het totaal aantal bijstellin- beneden van gemiddeld twintig procent. De gemeente Alkemade nam vorig jaar het Woerdensc bu reau Kafi in de arm om de hui zen en bedrijven te taxeren in het kader van de Wet Onroeren de Zaakbelasting (WOZ). De nieuwe waarde leidde tot een stortvloed van bezwaren. Met maar liefst bijna 3000 bezwaren op 6500 gehertaxeerde wonin gen was Alkemade koploper in de regio. Tot ergernis van de huurdersbelangenvereniging en de PvdA liet Alkemade Kafi een groot deel (ruim 1100) van de bezwaren afhandelen. De overi ge - de standaardbezwaarschrif- tcn - nam Alkemade onder han den en werden ongegrond ver klaard. Volgens Slegtenhorst zijn er verschillende oorzaken waarom Kafi er nu juist in Alkemade er zo vaak naast zat. .Alkemade heeft veel verschillende kernen in een buitengebied met vrij ou de, moeilijk en complex te taxe ren woningen. Er zijn weinig standaardwoningen.'' Maar ook de gemeente treft blaam, aldus de taxateur. ,,De gegevens die de gemeente verstrekte, waren niet altijd even betrouwbaar." De gemaakte*'fouten gaan Kafi geld kosten, geeft Slegtenhorst toe. Hoeveel, zegt hij niet. Het bureau heeft de afspraak met de gemeente dat taxaties die meer dan tien procent worden bijge steld, voor eigen rekening ko men. Hoofd financiën in Alkemade P. Theuns weet nog niet of de resultaten gevolgen hebben voor de onroerend-zaakbelas- ting van volgend jaar. Binnen enkele weken moet dat wel be kend worden omdat de raad op 15 december de belastingtarie ven voor volgend jaar vaststelt. Volgens het PvdA-raadslid W. Groen geven vele bijstellingen aan dat de hertaxatie 'een rom meltje is geweest'. „Kafi heeft onder de maat gepresteerd. Dat doet het ergste vermoeden, nu ze ook nog eens bezwaarschrif ten op hun eigen werk mogen behandelen." De PvdA eiste on langs in verband hiermee in een motie het vertrek van wethou der van financiën L. Beelen. De motie is aangehouden tot de raad van december. Beelen was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Den Haag nodigt gemeenten uit voor gesprek over A4/HSL Jacobswoude: eigen bakkers eerst §ro icobswoude jen brood en koek gaan 6 oor, vindt Jacobswoude. vc laarom krijgt een Spaken- k^urgse bakker geen toestem- ling om in de vier dorpen atm de gemeente op straat zijn °'ia aar te verkopen. Jacobswou- 1°P t brengt de afwijzing binnen uit schriftelijk over aan de jakenburger. Het verzoek van de Noord- eluwse bakker kwam afgelo- en zomer bij de gemeente innen. De man wilde een andplaatsvergunning om op oordeweekse dagen in Hoog- lade, Woubrugge, Leimuiden en Rijnsaterwoude brood, koek, banket en snoep te ver kopen. Volgens burgemeester Van Beek is het niet de eerste keer dat een bakker van buiten Jacobswoude om een vergun ning heeft gevraagd. Alle bakkers in de gemeente hebben tegen de komst van de Spakenburger geprotesteerd. En terecht, meent Van Beek. „We hebben in ieder dorp nu een bakkerij. De middenstand heeft het al niet zo gemakke lijk met een weinig groeiend inwonersaantal. Als er dan nog iemand bij komt, krijgen onze bakkers het alleen maar moei lijker." hoogmade/rupwetering - robbert minkhorst Een verdiepte A4 en een hoge snelheidslijn op maaiveldhoog te bij Hoogmade kosten 150 tot 200 miljoen gulden meer dan de variant waar het projectbu reau HSL-Zuid vanuit gaat. Dat heeft het bureau de gemeente Jacobswoude laten weten. Niet temin dringen Jacobswoude en Alkemade er bij de ministers van verkeer en waterstaat en ruimtelijke ordening (Jorritsma en De Boer) op aan om aanne mers op beide opties te laten in schrijven. Een delegatie van Alkemade- se en Jacobswoudse bestuur ders brengt deze boodschap volgende week maandag over aan minister De Boer. De bur gemeesters en wethouders ruimtelijke ordening gaan op uitnodiging van de PvdA-be- windsvrouw naar Den Haag. Eerdere verzoeken van Ja cobswoude richting het Rijk Wa ren steeds onbeEuitwoord geble ven. Niet zeker is overigens of ook verkeersminister Jorritsma het gesprek bijwoont. De uitnodiging van De Boer volgt op een brief over de HSL die de gemeente eerder naar Jorritsma stuurde. In die brief, opgesteld door de politieke par tij Gemeentebelang, eist Ja cobswoude inzage in de kosten van de verschillende 'inpas singsvarianten' van de HSL. Te gelijk laat de gemeente weten teleurgesteld te zijn in de keuze voor een vijftien meter hoog viaduct op palen (de zoge noemde pergola-constructie) langs Hoogmade en Rijpwete- ring. Mede daarom dringt Ja cobswoude alsnog aan op een langere tunnel door het Groene Hart, eventueel ten oosten van Hoogmade. Burgemeester Van Beek van Jacobswoude vreest evenwel dat die optie nu voorgoed verle den tijd is, zo zei hij gisteren. Een langere tunnel pakt 300 tot 400 miljoen gulden duurder uit, aldus Van Beek. „Het is daarom beter om in te zetten op de goedkoopste variant, een ver diepte ligging van de A4 met een HSL op maaiveldhoogte." Van Beek wil volgende week maandag in elk geval de toezeg ging van Jorritsma of De Boer dat ook de 'Jacobswoudse vari ant' wordt aanbesteed. De bur gemeester hoopt dat een bedrijf net zo goedkoop kan doen dat die optie niet of nauwelijks duurder uitvalt dan de pergola constructie. Bovendien probeert Van Beek bij De Boer extra geld los te peuteren. „De kruising bij Hoogmade verdient een oplos sing die het Groene Hart waar dig is. De minister moet goed in Burgemeester Van Beek: „Het is beter om in te zetten op de goedkoop ste variant, een verdiepte ligging van de A4 met een HSL op maaiveld hoogte." FOTO ARCHIEF haar Groene-Hart-potje kijken", de van de uitnodiging van De vindt hij, al beseft hij dat deze Boer op de hoogte. De buurge- '13 keer 30 miljoen' daar niet meente is net als Jacobswoude direct voor is bedoeld. voorstander van een verdiepte Van Beek stelt deze week zijn A4. collega-bestuurders in Alkema- stond er daarom op dat de die ren voor vandaag waren weg gehaald. Voor elke dag dat de varkens langer in Woubrugge liggen, moet Van Stralen een boete van 1.250 gulden betalen. Volgens Van Stralen gaat de handelaar, die dit najaar wege de pestepidemie in Bra bant met de biggen omhoog zat, bezwaar aantekenen tegen de dwangsombeschikking van de gemeënte. Wethouder De Lange van ruimtelijke ordening en milieu was daar gisteren in elk geval nog niet van op de hoogte. Van Stralen kocht de stallen die bij de Zwethoeve hoorden eind vorig jaar. Hij heeft een milieuvergunning voor vijftig varkens. De varkenshouder mest er echter zo'n 500 vet. Een inspecteur van de gemeen te ontdekte de dieren bij toeval, nadat omwonenden over stankoverlast hadden geklaagd. Van Stralen wil de varkens niet weghalen, omdat ze pas over drie weken rijp zijn voor de slacht. Tot 15 december neemt het slachthuis de dieren niet aan. Ze moeten dan voor een lagere prijs per kilo naar een destructiebedrijf. De ophéffing van het vervoersverbod in grote delen van Brabant heeft de zaak niet veranderd, zegt Van Stralen verder. Het is nog steeds verboden om varkens van het ene bedrijf naar het an dere te vervoeren. Alleen big gen mogen naar Brabant, aldus Van Stralen. Jacobswoude blijft vasthou den aan de dwangsombeschik king. Van respijt is geen sprake, stelt wethouder De Lange. „Ik vermoed dat de handelaar re kent op een trage afhandeling van zijn bezwaarschrift. Dan wordt het probleem pas behan deld als de varkens allang weg zijn." Als de Raad van State het bezwaarschrift in behandeling neemt, wordt de dwangsom opgeschort en kan Jacobswou de immers niet optreden, Het is alleen onzeker of de gemeen te dan nooit meer de boete kan innen. De dwangsom kan oplo pen tot 25.000 gulden. Als de varkens naar het destructiebe drijf gaan. lijdt de handelaar een verlies van ruim 30.000 gulden. Raadslid Groen loopt boos weg alkemade gerard van der geest Raadslid W Groen van de PvdA-fractie in Alkemade is boos weggelopen uit een com missievergadering. De sociaal democraat ergerde zich gister avond in de commissie ruimte lijke ordening aan het ruimhar tige beleid dat wethouder W. Nugteren toepast bij bewoning van caravans in de Oostpolder. Antwoorden op kritische vragen van A. Spring in 't Veld (Groen Links) vond Groen onbevredi- gend. Volgens Groen telt de ge meente honderden 'illegale bouwwerken'. De nieuwe wo ningwet staat niet toe dat staca ravans langer dan acht weken per jaar bewoond worden. Voorheen gold een ruimere ter mijn. De PvdA'er vond het be leid van de gemeente veel te ruimhartig. „IJ lapt de bepalin gen aan uw laars. Met duizend illegale woningen zit u met een fors probleem." Nugteren verkiest echter een ruimhartige toepassing van de wet boven strikte toepassing van de regels. „Daar voelt het college zich happy bij", aldus Nugteren. „En de bevolking ook." Groen daarentegen denkt uit wassen bij het kamperen bij de boer te voorkómen met een ex tra artikel bij bouwvergunnin gen. Daarin moet dan de recre atieve bestemming worden ge regeld, inclusief het wettelijke toegestane aantal weken. „Dal scheelt een hoop gelazer straks", zei Groen. Groens op merkingen schoten Nugteren in het verkeerde keelgat. De steeds bozere wethouder verweet hem een 'suggestieve' voorstelling van zaken te geven. Toen po gingen van de PvdA'er om Nug teren te kalmeren mislukten, verliet Groen boos de raadszaal. De nieuwe parkeerhavens bij de Jan van Goyenstraat zijn volgens Huschka veel te smal. Het ri sico op deuken is hierdoor groot, vindt de bewoner. Daarbij is het een worsteling om in en uit de auto te komen. FOTO HENK BOUWMAN Politiek Ter Aar beslist morgen ter aar marieta kroft Het gebied rondom de Aar- dammerbrug in Ter Aar onder gaat komend jaar een me tamorfose. Een aan te leggen passantenhaven en een milieuservicepunt moeten meer recreatievaart naar het dorp trekken. Dat blijkt uit een voorstel van B en W. Zo komen er tien steigers, waaraan ongeveer dertig boten kunnen aanleggen. Bij een milieuservicepunt kunnen de watersporters onder meer tan ken, afval lozen en water tap pen. Ook komt er een laadpunt voor elektrisch varen en kun nen historische schepen in een 'historische haven' aanleggen. Volgens het college maakt het plan deel uit van een groot scheepse opknapbeurt van de kern Aardam. Dat houdt in dat ook het winkelgebied wordt vernieuwd en er betere wan delvoorzieningen komen. Het college van Ter Aar gaat uit van de aanleg van de steigers in de eerste helft van 1998. De overi ge plannen worden in de rest van het jaar uitgevoerd. B en W schatten de kosten op een half miljoen gulden. Daarvan betaalt de gemeente 50.000 gulden. Bijna vier ton hoopt Ter Aar te kunnen krij gen uit de subsidie die het rijk beschikbaar heeft gesteld om de kwaliteit van het Groene Hart te versterken. Volgens l;. Marcus, die lid is van het Groe ne Hart-team, maakt Ter Aar goede kans op die subsidie. „Het is een goed project. Aan gemelde projecten die in 1998 al kunnen worden uitgevoerd, krijgen bovendien voorrang." Volgens Marcus is er al voor enkele miljoenen guldens uit de Alphense regio aan projec ten aangemeld. Qm welke plannen het gaat, wil hij in ver band met het vertrouwelijke karakter daarvan, nog niet kwijl. De Ter Aarse politiek praat deze week over het college voorstel. srswoude-dorp marun kramp nieuwe parkeerhavens op terrein tussen de Jan van enstraat en de Pieter Brueg- itraat vallen slecht bij bewo- ei van de straten in Hazers- ide-Dorp. Voor veel auto's ze te smal en door de bo- i die er staan vaak ook te iep, vindt bewoner uschka. Hij verwijt de ge- inte Rijnwoude dat ze niet de bewoners heeft geluis- terwijl wethouder M. Vo- imp had toegezegd met 3 te overleggen. uschka heeft de twintig par- 1 „jhavens die de gemeente isteren heeft ingetekend, ïmeten. Volgens hem vari- de breedte van de vakken ^ir11 de 2.20 meter en de 2.40 ier. „Het is een worsteling uit de auto te komen als je in die smalle vakken par- Daarbij ben ik bang dat de wagen deuken oploopt", zegt hij verontwaardigd. „Op zich is het al vreemd dat de vak ken niet allemaal even groot zijn, maar daarbij voldoen ze ook niet aan de wettelijke eisen. Een parkeerplaats moet 2.50 meter breed zijn." Toen hij de uitvoerder daarop wees, kreeg hij een opmerkelijk antwoord. „De havens zouden voor lang parkeren bedoeld zijn. Dat slaat toch nergens op, lang en kort parkeren in een woonwijk!" Huschka vindt ook dat de ge meente stootranden moet plaatsen ter hoogte van de bo men. „Anders zetten de bp- i u eel!?" 'Havens mogen best smaller' De klachten van Jan van Goyenstraat-bewoner Husch ka zijn volgens de gemeente Rijnwoude niet terecht. „Par keerhavens mogen best smal ler zijn dan 2.50 meter", zegt H. ten Kortenaar een beleids medewerker van de dienst ver keer. „Tweeënhalve meter is slechts een richtlijn, géén ver plichting." Ook is hij van me ning dat de bewoners een kans hebben gekregen om hun zienswijze kenbaar te maken. „Dat hadden ze kurmen doen met een bezwaarschrift." Hij weet echter niet of het gesprek dat wethouder M. Vorenkamp aan de bewoners had beloofd heeft plaatsgevonden. Voren kamp was niet bereikbaar voor commentaar. stuurders hun auto tussen de bomen, want ze willen niet dat de achterkant van hun wagen uit de parkeerhaven steekt. Ge volg is dat ze daardoor twee plaatsen in beslag nemen. Dus weg is de ruimtewinst die de ge meente hiermee wilde creëren." Weinig doordacht, aldus Huschka. De bedoeling was om meer parkeerplaatsen te schep pen, omdat de bewoners bin nenkort niet meer aan de korte kant van de straat mogen par keren. Tijdens een vergadering van 'de commissie openbare werken in september deden de bewo ners van de Jan van Goyenstraat al eens hun beklag over dit p'ar- keerplan van de gemeente. Zij zagen niets in een eenzijdig parkeerverbod in de Jacob Ma- risstraat, de Pieter Brueghel- straat en de Jan van Goyen straat. Volgens de gemeente is dat echter noodzakelijk, omdat de doorgang in de straten te smal is voor de hulpdiensten. Maar de bewoners vinden dat de gemeente het parkeerpro bleem alleen maar verplaatst. Zij stelden daarom voor om de vrij brede stoepen te versmallen of om een stukje van de tuinen af te halen. Wethouder M. Vo renkamp beloofde daarop nog eens te overleggen met de pro testerende bewoners. Van deze toezegging is vol gens Huschka nooit iets geko men. „Vorige week dinsdag werd ik gebeld door een ambte naar die vroeg of er al eens met ons was gepraat. Ik antwoordde nee, waarop hij zei dat dit dan binnenkort zou gebeuren. Ik hoor vervolgens niets tot eergis teren. Staan ze daar tot mijn stomme verbazing lijnen te trekken op dat terrein. Belache lijk toch. Ze beloven van alles, maar nakomen ho maar!" alphen aan den run robbert minkhorst Om het, verlies aan parkeerruimte in het Alphen se stadshart-in-aanbouw op te vangen, wil de ge meente een parkeerterrein bij de brandweerka zerne in de Havenstraat aanleggen. Er moeten op de plek waar vroeger Gemeentewerken stond 234 parkeerplaatsen komen. Als de gemeenteraad eind dit jaar met het voorstel van verkeerswet houder H.J. Habermehl akkoord gaat, kunnen de eerste auto's vanaf volgend jaar zomer in de Ha venstraat terecht. Tijdens de uitvoering van het Masterplan Stadshart, de komende tien jaar, gaan veel par keerplaatsen in het centrum van Alphen aan den Rijn verloren. Zo verdwijnt onder meer het ter rein op het St. Jorisplein (ruim 250 plaatsen) om dat daar het nieuwe stadhuis wordt gebouwd. Volgens Habermehl, die zijn voorstel gisteren tij dens een persconferentie toelichtte, is er daarom 'schreeuwende behoefte' aan alternatieve par keerruimtes. De bestuurder is gelukkig met het terrein in de Havenstraat. „Het is vooral mooi, dat het zo dichtbij het centrum ligt. Je bent zo in de Kerk straat." Verschillende bewoners vrezen echter lange rijen wachtende auto's in hun rustige straat. De parkeerplaatsen zijn vooralsnog gratis. 1 let terrein blijf maximaal vijf jaar In gebruik. Daarna komen er karttoren en mogelijk ook woningen. Bovendien is over vijf jaar de parkeergarage on der het nieuwe stadhuis klaar. Daar moeten auto mobilisten overigens wel betalen. De ingang van het parkeerterrein komt in de Havenstraat en niet aan de Prins Bernhardlaan. Daarvoor is bewust gekozen, aldus Habermehl. „Een ingang daar is onmogelijk, of op zijn minst zeer gevaarlijk." Het af- en aanrijden van par keerders veroorzaakt opstoppingen op de drukke Prins Bernhardlaan, stelt Habermehl, met alle ge volgen van dien. Het eerste deel van de Haven straat wordt eenrichtingsverkeer. Automobilisten kunnen er wel inrijden vanaf de Prins Bernhard laan, maar moeten er daarna via de brandweer kazerne en het kantoorpand van L'Oreal weer uit. Habermehl zei nog te zoeken naar meer lijde lijke parkeerplaatsen. Niet duidelijk is of de voor malige ijsbaan nog een geschikte plek is. I let ter rein was ruim een jaar geleden genoemd als al ternatief, maar Habermehl zei dat de bouwplan nen voor het terrein de aanleg van parkeerplaat sen kunnen dwarsbomen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19