Het geval Gümüs is een gemiste kans' )p zoek naar de kraamfoto's van de sterren PlLLARS^&W ut netwerkdag in vijfel getrokken Vliegen is als fietsen je verleert het Leiden Regio 1 Vijf taxi's extra voor Schutte DENSDAG 26 NOVEMBER 1997 van Thijn over gevaren van intolerante samenleving (OLG VAN VOORPAGINA ran Thijn kon zijn oren niet n toen hij vorig jaar werd agd om Cleveringa-hoog- ir te worden in Leiden. ..Ik mij zeer gevleid, omdat n een prestigieuze leer- gaat. Eervol omdat de van Cleveringa eraan is jonden: hij kwam als een de weinigen in opstand te- de anti-joodse maatregelen de Duitsers, een moedige tsdaad. Eervol en presti- vanwege de naam en van de Leidse universiteit anwege mijn roemruchte gangers. Prestigieus vanwe- et thema: vrijheid en ver- 'oordelijkheid." in Thijn (63). zelf oorlogs- I, was ook geëmotioneerd, niit mijn achtergrond heb Ij enorm in de geschiedenis tde oorlog verdiept. Aan en als Cleveringa heb ik bestaan te danken. Ik wil ie emoties nu niet stilstaan. oen voor mijn rede niet ter ik wil gewoon een goed aal houden. Het gaat om yj 'erbetoon aan Cleveringa. M ensen als Cleveringa zullen l een uitzondering zijn, ;t Van Thijn. ..Het is niet ie- en gegeven om het eigen goed in de waagschaal te en oor principes. Maar het oeilijk om daarover te oor- n of te speculeren. Vandaag - 'verin gale zing van Leidse hoogleraar Ewine van Dishoeck film 'Contact' is actrice Jo- Foster te zien als astro- n, in een woestijnachtig n do de dag staat er geen vuurpelo ton om de hoek van de straat. Dat neemt niet weg dat je je wel kunt verdiepen in de beginselen waar het Cleveringa om ging. Je mag niet met onverschilligheid voorbij gaan aan het belang van tolerantie, non-discriminatie en culturele diversiteit. Maar vandaag de dag staat de politiek, als het gaat om deze beginselen van de multiculture le samenleving, niet altijd even stevig in de schoenen, vindt Van Thijn. „Het afkalvende gezag van de politiek, inclusief mijn eigen partij de PvdA, in deze kwestie, vind ik geen positieve ontwikkeling. De politiek ver mijdt het publieke debat en moffelt problemen weg. Ze heeft het steeds over integratie en inburgering, maar alle bur gers hebben recht op de bele ving van de eigen culturele identiteit. En dat verdwijnt steeds meer naar de achter grond." Reden dat politieke partijen zo onduidelijk zijn in hun min derhedenbeleid is volgens Van Thijn de angst voor stemmen verlies bij de verkiezingen. „Het is blijkbaar heel moeilijk om te gen de stroom op te roeien in ons steeds intoleranter worden de land. Maar ik vind dat de po litiek wel degelijk een educatie ve taak heeft en een leidende rol dient te spelen in het uitdragen van de grondbeginselen van on ze multiculturele samenleving. Migratie is een niet meer weg te denken fenomeen. Dat de over heid een restrictief vreemdelin genbeleid voert, kan ik begrij pen. Maar humanitaire uit gangspunten moeten daarbij voorop staan. En die dreigen te loor te gaan." Het steeds aangescherpte vreemdelingenbeleid noemt hij als voorbeeld. „De overheid is bang dat de 'getallen' - de aan tallen asielzoekers - niet meer in Ed van Thijn: „Aan mensen als Cleveringa heb ik mijn be staan te dan ken." archieffoto arthur basti- aanse/anp de hand zijn te houden. Ze treft 'algemene' maatregelen die on recht doen aan individuele rechten van individuele asiel zoekers. Kijk maar naar Iraanse asielzoekers of naar de papier loze vluchtelingen. Zij zijn nu de dupe. Bovendien: het recht op hoger beroep is afgeschaft, de druk op snelle procedures wordt groter. Maar politiek asielrecht is nog steeds een in dividueel recht. Dat vergeet de politiek. Nu dreigen veel men sen die uit levensbedreigende situaties zijn gevlucht, tussen wal en schip te raken." „Het overheidsbeleid is pa niekerig. Het geval van de Turk se familie Gümüs is, hoewel zij geen asielzoekers waren, een schrijnend voorbeeld van een situatie waarin humaniteit is opgeofferd aan regelgeving. Voor deze familie, een school voorbeeld van hoe het wel goed kan gaan - vader zelfstandig on dernemer, de rest van de familie geworteld in de buurt en op school - had een uitzondering moeten worden gemaakt. Of de regelgeving had moeten worden aangepast. Het is een gemiste kans: er was een breed draag vlak voor deze familie en ze had als educatief voorbeeld kunnen dienen. Het gesol met het gezin en de uiteindelijke uitzetting is een voorbeeld van een uiterma te deprimerende aanpak van de politiek." Van Thijn hoopt, behalve op een actieve en leidende rol van de politiek, ook op de inzet van kerken, gemeentebesturen en burgers. „Gelukkig heeft een onderstroom in onze samenle ving oog voor humaniteit. Ook burgers voelen gelukkig aan waar de schoen wringt: het gaat om gemeenschappelijkheid en respect voor eikaars identiteit. In een actieve interculturele sa menleving moeten mensen ac tief opgeleid worden tot tole GERRY VAN BAKEL de tc schap, bovenop haar auto lwijk een computer op schoot, op zoek naar 'groene man- is'. Op de achtergrond 'luis- 27 reusachtige schotelan- es naar buitenaardse signa- Foster luistert mee via een elefoon. Eindeloze stilte... r dan opeens: gedreun. ons^ tsachtige opwinding bij n ir en haar onderzoeksteam, contact en het komt van n de buurt van de ster Vega zich een andere bescha- bevinden... ndaag houdt de Leidse leraar Ewine van Dishoeck pe Leidse universiteit in het van de Cleveringa-lezin- een rede over het onder- 'Wat zich afspeelt in de nkamers van sterren'. Van oeck is een fulltime-weten- i pper en tot nu toe de enige 023 ivelijke hoogleraar sterren- le in nederland. Zeven da- n de week, 24 uur per dag, haar leven in het teken van erren. „Als ik op een helde- rond naar de hemel kijk ik me ook wel af waar we aan komen en of wij de in zijn in het heelal, maar lagelijkse werk gaat natuur- m heel kleine stapjes. Dan e niet met die grote vragen Maar het zit wel voortdu in mijn achterhoofd: hoe worden planeten ge- d? Hoe uniek zijn wij? Het oord komt wellicht van de tssETt nde generatie telescopen." sl< or een sterrenkundige is de :oop, waarmee licht- en ra- diogolven uit het heelal kunnen worden opgevangen, het be langrijkste instrument. De be kendste is ongetwijfeld de Ame rikaanse ruimte-telescoop Hub ble. Ver buiten de aardse at mosfeer kan Hubble sterren en grote nevelwolken waarnemen. Hij levert vaak fraaie plaatjes op die zeer tot de verbeelding spre ken. Van Dishoeck is vooral geïn teresseerd in de beelden van grillige gaswolken in het ster renbeeld Orion. Deze koude en donkere plaatsen tussen de sterren zijn de 'kraamkamers' van nieuwe sterren. Dat het daar zo koud is, heeft volgens de hoogleraar twee oorzaken. „De nevels bestaan uit ijl gas en piepkleine stofdeeltjes. Die stof deeltjes houden het licht en daarmee de warmte van nabije sterren tegen. Bovendien zor gen de gasmoleculen zelf voor afkoeling doordat ze met elkaar botsen. Hierbij komt straling vrij die uit de wolk kan ontsnap pen. We willen graag weten hoe sterren in zulke wolken worden 'geboren'. Welke natuurkundige en chemische processen spelen zich af waardoor, na 100.000 jaar. uiteindelijk een ster wordt geboren." Het is jammer dat de eigenlij ke bevalling van de ster in neve len gehuld blijft. Momenteel zijn nog geen 'kraamfoto's' be schikbaar. Om meer te weten te komen over het ontstaan van sterren zijn betere telescopen nodig. Ewine van Dishoeck, ge boren en getogen in Leiden, heeft een leidende rol in de dis cussies en plannenmakerij. Ze kreeg haar opleiding in Leiden en de Verenigde Staten. Sinds 1990 werkt ze voor de Leidse Sterrewacht. „Ik was hoogleraar Ewine van Dis hoeck: „Men sen willen we ten waar ster ren vandaan komen, waar zij zelf van daan komen." foto henk bouwman op Caltech, maar Leiden heeft natuurlijk een hele goede naam. De Leidse Sterrewacht behoort tot de top van de wereld. Dus ik wilde hier graag werken.' Van Dishoeck maakt zich sterk voor de bouw van een nieuwe telescoop die straling met een golflengte van enkele millimeters kan waarnemen. Zo'n millimeter-telescoop be staat feitelijk uit zestig telesco pen, elk met een doorsnede van tien tot twaalf meter. Ze worden aan elkaar gekoppeld zodat scherpere beelden beschikbaar komen van het heelal. Van Dis- CHEF lANPREfNEN >i'1 'WvvlU IV. OOI HERMAN lOUSIRA. 0 rante burgers. We moeten, in ons onderwijs, de wezenlijke waarden van de multiculturele samenleving met de paplepel krijgen ingegoten. Dus: geen vreemden voor elkaar zijn. Een manier van samenleven, plu- raai, maar met een aantal ge meenschappelijk ontwikkelde bouwstenen, waar we ook een beetje trots op kunnen zijn." Want trots zijn op en je thuis- voelen in een samenleving is mede bepalend voor je gevoel van eigenwaarde. En dat is weer bepalend voor je houding ten opzichte van de samenleving en, belangrijker nog, je mede burgers." „Ik denk aan actieve burgers die bereid zijn zich, buiten de geëigende politieke kanalen om, in te zetten voor de publie ke zaak. Een optelsom van en kelingen. van wie sommigen wellicht bereid zijn ethische be ginselen te laten prevaleren bo ven eigenbelang, daar waar de volksvertegenwoordigers het zouden laten afweten. Cleverin ga was hiervan een typisch voorbeeld. Moge de moed die hij heeft opgebracht onder om standigheden die wij hopelijk nooit meer zullen meemaken, tot in lengte van jaren ons aller inspiratiebron zijn. En met na me waar het hem in essentie om ging, ons kostbaarste cul tuurbezit: tolerantie, non-discri minatie en diversiteit." hoeck: „We zien nu wel een stofschijf rondom de jonge ster ren, maar we zien geen details. We zien niet wat er gebeurt in die schijf en of er echt planeten uit ontstaan." „Voor het bouwen van een park van zestig telescopen wer ken Europa en de Verenigde Staten samen. We hopen dat in 2005 de eerste millimeter-tele scopen klaar zijn en dat in 2010 het hele project afgerond is. De kosten worden geraamd op 800 miljoen gulden. De Amerikanen nemen de helft voor hun reke ning. We hopen dat Nederland ongeveer 25 miljoen gulden zal bijdragen." Van Dishoeck vindt dat een goede investering: „Mensen willen weten waar sterren van daan komen, waar ze zelf van daan komen. Voor mij zijn dat basisvragen van onze bescha ving. Als een beschaving die vragen niet meer stelt, zou ik me zorgen gaan maken." „Er is natuurlijk ook een tech nologisch belang. Bedrijven ontwikkelen nieuwe technieken en instrumenten. Nederland staat nu vooraan in de sterren kunde. Als je die positie wilt be houden, moet je meedoen. En dat kost geld. Vijfentwintig mil joen gulden is een niet gering bedrag, maar afgezet tegen de kosten van andere telescopen en films als Contact valt het wel mee. Bovendien: een film levert anderhalf tot twee uur amuse ment op. Met de nieuwe tele scoop kunnen we jaren vooruit en krijgen we niet alleen mooie re beelden, maar vooral meer kennis en begrip van onze plaats in het heelal." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkhladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071 -5321921e-mail: ieidschdagblad@hdc.nl. PROFESSORENWIJK Modeltreinen van allerlei merken. In buurthuis Cornelis Joppensz, Oppenheimstraat 6a. is zaterdag een speelgoed- en treinenbeurs. Bezoekers kunnen niet alleen de mini-spoorlijn tjes bekijken, maar ook hun treintjes laten repareren of taxeren. En voor kinderspeelgoed is een speciaal hoekje ingericht. De beurs is van tien tot drie uur. De toegang kost één gulden. BOS- EN GASTHUIS Vereniging van Vogelliefhebbers 'Avibus' houdt van morgen tot en met zondag haar jaarlijkse vogeltentoonstelling. Zo'n vierhonderd vogels in vele soorten worden geshowd. De ten toonstelling is in het clubgebouw van P.V. 'De Blauwkras' aan de Voorschoteaveg. Morgen zijn bezoekers welkom van 20.00 tot 22.00 uur. vrijdag van 11.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 20.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur. DE KOOI Stichting Ouderen Kerst-ins Leiden verzorgt voorde twaalfde maal voor ouderen uit Leiden op drie plaatsen een gezelli ge tweede kerstdag: Dienstencentrum De Zijloever, Lage Rijndijk 129, tel. 071-5233208, Het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a, tel. 071-5125736 en buurthuis Vogelvlucht. Boshuizerlaan 5, tel. 071 - 5313648. Op tweede kerstdag spannen dertig vrijwilligers zich in om met de ouderen een kerstfeest te vieren. Vanaf half elf 's och tends zijn er koffie en gebak, waarna allerlei activiteiten plaatsvin den. De dag eindigt met een diner. De kosten voor de deelnemers bedragen 17,50 gulden. Vanaf morgen kunnen geïnteresseerden zich aanmelden bij De Zijloever, Het Volkshuis en Vogelvlucht. MEREN WIJK Agenda's, kalenders, boeken. T-shirts en een assorti ment van 120 kerst-, geboorte- en verjaardagskaarten. De nieuwe najaarscollectie van Unicef is vanaf deze maand in Leiden verkrijg baar. Vrijdag van 18.00 lot 21.00 uur en zaterdag van 8.00 tot 17.00 uur heeft UNICEF een verkoopstand in het AH-filiaal in Winkelcen trum 'De Kopermolen'. Met de opbrengst van de verkoop van deze artikelen verbetert Unicef wereldwijd het leven en de toekomstkan sen van kinderen. STATIONSKWARTIER Fiom Buro Leiden begint begin volgend jaar een cursus voor jonge moeders in de leeftijd tot 23 jaar. I )e cursus is bedoeld voor moeders die extra steun nodig hebben bij het op voeden van hun kind, over hun eigen toekomst willen nadenken of die hun ervaringen willen uitwisselen. Voor meer informatie en HMimftldlng IC Bppink, teL 071-5226199. BINNENSTAD De fietsmanifestatie 'Fietsen op vrijdag' is in verband met sinterklaas deze keer niet op de eerste vrijdag van de maand, maar overmorgen al. Wel staat het fietsprotest tegen de overlast van auto's deze keer in het teken van sinterklaas. „Want de goed heiligman verplaatst zich in een tijd van auto's en vliegtuigen, nog steeds per stoomboot en paard", aldus de organisatoren. De fiet sers vertrekken om vier uur vanaf het Stadhuisplein. HOGE MORS De Openbare Bibliotheek Leiden heeft in het Woon-, zorg- en dienstencentrum De Robijn een vernieuwde uitleenpost. Wie een kijkje wil nemen in de nieuwe behuizing is zaterdag van elf tot vier uur welkom tijdens een open dag. En iedereen die zich op deze dag inschrijft als lid van de bibliotheek, krijgt de eerste drie maanden van zijn lidmaatschap gratis. De uitleenpost De Robijn is gevestigd aan de Robijnstraat 2. Schutte is in overeenstemming met het op handen zijnde pilot- project voor taxivervoer in de Leidse regio. Vanaf 1 januari wordt de Leidse regio proefge bied voor het vrijgeven van de taxitarieven, om meer mensen in de taxi te krijgen. De Tweede Kamer wil vanaf 2002 volledige tarievenvrijheid in taxiland. Om te kijken of dit haalbaar is wordt een jaar lang gekeken naar deze regio. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG De Taxi Centrale Leiden en Omstreken, die werkt onder de naam Taxi Schutte, mag vijf au to's extra inzetten. Dit is direc teur C. van der Meiden toege zegd door wethouder P. Iran- genberg (D66). Taxi Schutte had het verzoek ingediend om aan de groeiende vraag te kunnen voldoen. De toezegging voor de uit breiding van het wagenpark van iernemers niet enthousiast RWOUDE SANDER BECKER 30" pi edrijven die gistermiddag ikwamen bij Heineken be llen het nut van 'netwerk- over im- en export, lts een klein aantal onder- irs uit de regio bezocht gis- een voor het eerst door imer van Koophandel ge- liseerde, 'netwerkdag' bij :ken. meeste bedrijven die door ner van Koophandel wa- uitgenodigd hadden niet net elkaar te maken en dus •t nut van de contactmid- ommigen nogal tegen. De 1 (aanwezige bedrijven han- zeer uiteenlopende icten. Zo waren er im- en teurs van theeglazen, au- fn industriële pompinstal- „We hadden verwacht er vertegenwoordigers van bedrijven uit de omgeving id ezig zouden zijn, zoals bij- teeld Heineken". aldus C. van het industriële auto- eringsbedrijf Crouzet. het ontbreken van zulke grote bedrijven kon Valk geen belangrijke orders in de wacht slepen. M.W. Rijnsbergen, eigenaar van een Leids vertaalbureau, was een vah de weinigen die wel positief was over de con tactmiddag. „Voor mij persoon lijk levert deze middag heel wat op, omdat elk internationaal opererend bedrijf gebaat is bij goede vertalingen.'Denk alleen al aan brochures of aan juridi sche contracten. Een goede ver taling daarvan is essentieel." De Kamer van Koophandel wilde met de contactdag onder meer voorkomen dat bedrijven uit de regio producten uit 'Ver weggistan' halen. „Terwijl ze die misschien ook heel dichtbij zouden kunnen kopen", aldus een woordvoerder van de Ka mer. Ook heeft de Kamer de bij eenkomst gebruikt om een en quête te houden over de vraag of er belangstelling is voor een nieuw op te richten 'Rijnlandse im- en exportclub'. De uitslag van de enquête is nog niet be kend. Boek met anecdotes over de luchtvaart VALKENBURG CONNY SMITS Een speciale sjaal om die geluk brengt, een stukje kauwgum te gen de staart geplakt, een inni ge omhelzing voor de mecani- ciën of een plasje tegen het staartstuk. Allemaal rituelen die piloten kunnen uitvoeren om een behouden vlucht af te dwingen. Van één vlieger is zelfs bekend dat hij het al taxiënde toestel alsnog stopzet te omdat hij vergeten was een snoepje uit te delen, een bijge loof dat hij kennelijk voor geen goud wilde opgeven. Deze en vele andere anecdo tes zijn door commandeur vlie ger buiten dienst H.J.E. van der Kop opgetekend in het boek 'Happy Landings'. Dit boek is gisteren gepresenteerd in het Valkenhorst theater op het Ma rinevliegkamp Valkenburg, waar Prins Bernhard het eerste exemplaar in ontvangst nam. De prins tekende ook voor het voorwoord. Is het starten van een vlieg tuig al een belevenis, het lan den is dat veel meer, schrijft Van der Kop. Een landing is een succes als, in jargon, 'de vlieger een eitje van een lan ding heeft gemaakt'. In 'Happy Landings' heeft de Hagenaar talloze landingen beschreven, vaak gelukkige, soms fatale en sommige met veel humor. Naast vliegtuigen komen ook luchtballonnen, zeppelins en raketten aan bod. De allermooiste landing noemt de schrijver zelf de te rugkeer van de Apollo 11 op aarde in 1969. De bemanning van deze Apollo was de eerste die op de maan wandelde, zo dat iedereen ter wereld via tele visie getuige van de landing in zee kon zijn. Eveneens wereld nieuws was echter de eerste 'happy landing' ooit, op 21 no vember 1783. De broers Joseph en Etienne Montgolfier maak ten toen een vlucht boven Pa rijs met een heteluchtballon en wisten die tussen stomverbaas de Parijzenaars veilig aan de grond te krijgen. Een van de anecdotes in het boek gaat over de manier waar op sommige vlieginstructeurs hun leerlingen van hun angst afhelpen om een toestel voor de eerste keer helemaal alleen aan de grond te zetten. Het overboord gooien van zijn stuurknuppel zou de leerling weinig keus laten. In Amerika zou het gebeurd zijn dat een leerling als antwoord ook zijn eigen knuppel naar buiten gooide, in de vaste veronder stelling dat de leraar slechts blufte en nog wel een reserve exemplaar tevoorschijn zou to veren. Dit was niet zo, zodat beiden het vliegtuig per para chute moesten verlaten en, eenmaal veilig op de grond, el kaar in de haren vlogen. Dat luchtvaartmaatschappij en hun vliegers altijd opdracht geven hun allergieën te melden en nooit samen dezelfde maal- Prins Bemhard krijgt het eerste exemplaar van het boek 'Happy Landings' van auteur H. van der Kop (mid den). De prins overhandigde op zijn beurt een exemplaar aan de oudste vlieger van Nederland, F. van Messel. foto dick hocewoninc tijden te gebruiken, spruit voort uit een voorval dat zich voor deed na een tussenlanding in een oosters land. Hoog in de lucht werd plotseling aan de passagiers gevraagd wie van hen het vliegwerk zou kunnen overnemen. Zowel piloot als co-piloot bleek namelijk geveld door een combinatie van voed sel en oosterse drank. Gelukkig was er een ex-RAF-vlieger aan boord die, zij het met het angstzweet in zijn handen, het toestel veilig aan de grond zet te. Na afloop van de spannende vlucht sprak die: „Vliegen is net als fietsen, je verleert het nooit." 'Happy landings' is een uit gave van 'de Nieuwe Haag- sche' in Voorburg en kost 37 gulden. Een deel van de op brengst komt ten goede aan het Generaal Snijdersfonds dat periodiek een medaille of erediploma toekent aan Ne derlandse prominenten uit de luchtvaart.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15