'Automobilist vogelvrij verklaard' Kerk Samenleving Braziliaanse indianen centraal in Vastenactie Dienaren WOENSDAG 26 NOVEMBER 1997 Gift voor restauratie voorhang leiden De Joodse Gemeente Leiden heeft van het Anjer Fonds Zuid-Holland een bedrag van 2750 gulden gekregen voor de res tauratie en conservatie van een in verval geraakte voorhang uit Heenvliet. Het doek, dat dateert uit 1859, is de laaste uit een col lectie van zeven antieke exemplaren die nog om een opknap beurt vraagt. De andere voorhangen in de Leidse synagoge zijn al geconserveerd door de Stichting Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel in Haarlem. Het doek uit Heenvliet is begin 1998 aan de beurt. De geschiedenis en het restauratieproces van deze antieke textilia is beschreven in het eerder dit jaar verschenen boek 'Leidse Parochot, voor de glorie van de synagoge', een uit gave van de Joodse Gemeente Leiden. De uitgave (prijs 49,50 gulden) is nog verkrijgbaar bij deze gemeente of bij de erkende boekhandel. Bisschoppen steunen EDCS utrecht De Nederlandse bisschoppenconferentie gaat deelne men in de oecumenische ontwikkelingsbank EDCS. Daartoe hebben de bisschoppen een symbolisch bedrag van 20.000 gul den op de rekening van de coöperatie gestort, zo heeft het secre tariaat van het Rooms-Katholiek Kerkgenootschap laten weten. De Wereldraad van Kerken en de Raad van Kerken in Nederland richtten de EDCS in 1975 op om kerken de mogelijkheid te ge ven hun geld op een aanvaardbare manier te beleggen. De inter nationale organisatie verstrekt leningen aan ondernemingen van groepen armen over de hele wereld. Het aandelenkapitaal van EDCS bedraagt op dit moment zo'n 180 miljoen gulden. Applaus van synode voor Den Heyer lunteren Met een luid applaus onderstreepte de gereformeerde synode gisteren haar waardering voor de Kamper theoloog prof. dr. C. den Heyer, wiens boek over verzoening ter discussie stond. Behoudende gereformeerden hadden de synode gewaagd hem te ontslaan, omdat zijn opvattingen in strijd met het belij den van de kerk zouden zijn. De synode sprak met grote meer derheid uit dat er geen aanleiding is maatregelen tegen Den Heyer te nemen. Met zijn bijbeluitleg volgens moderne weten schappelijke methoden is hij binnen de grenzen van weten schappelijke vrijheid gebleven waarmee hij als hoogleraar aan de gereformeerde Theologische Universiteit heeft ingestemd. Twaalf van de 68 synodeleden stemden tegen het besluit. Drie waren voor maatregelen. In zijn boek 'Verzoening, bijbelse noti ties bij een omstreden thema' zegt de Kamper nieuwtestamenti- cus onder meer dat de traditionele verzoeningsleer niet in het Nieuwe Testament voorkomt. Volgens die leer heeft Jezus door aan het kruis te sterven de zonden van de gehele wereld op zich genomen. Een opgeluchte Den Heyer zei na afloop dat het over wegend positieve oordeel van de synode overeenkomt met wat hij in den lande hoort. ,,Maar ik had niet gedacht dat ik applaus zou krijgen." Theoloog prof. dr. C. den Heyer. 'Recht op land en onderwijs' duin-en bollenstreek. monique witteman De Vastenactie 1998 staat in de Bollenstreek in het teken van de Tupinikim- en Guaram-india- nen uit Brazilië. Inmiddels heb ben alle parochies van de streek de informatie-pakketten toege stuurd gekregen. Ook de katho lieke tehuizen en enkele scho len zetten zich in voor de india nen in Brazilië. De doelstelling van de Vastenactie is het bevor deren van de zelfstandigheid van groeperingen in de Derde Wereld. De dekenale servicegroep Missie, Ontwikkeling en Vrede (MOV) van het Dekenaat Bol lenstreek maakt zich sterk voor het project 'Recht op land en onderwijs voor Tupinikim- en Guarani-indianen in Espirito Santo (Brazilië)' een goede is. Door de eeuwen heen zijn deze indianen door kolonisten van hun grond verdreven, maar ze bleven steeds in de buurt. De oppervlakte van de grond die ze nu nog bezitten, is niet groot genoeg om van rond te komen. Daarom zijn deze indianen een officiële procedure begonnen, om meer land van de overheid toegewezen te krijgen. Ook strij den ze voor de bevestiging van hun identiteit en voor de erken ning van hun rechten. Verder is de behoefte aan onderwijs in dit gebied groot. Vanaf 25 februari (aswoens- dag) staan er twee tonnen in de katholieke kerken van de streek, zodat iedereen een bijdrage aan het project kan geven. Ook zal dit jaar voor het eerst in het hele land met machtigingen worden gewerkt. Het kerkbezoek loopt immers terug en om toch zoveel mogelijk mensen te bereiken, is daartoe besloten. Geld blijft belangrijk om de mensen te helpen. Maar het is niet het enige aspect aan de Vastenactie. „Het gaat om de mentaliteit. Het is niet meer het 'afkopen van schuld ten opzich te van de derdewereldlanden', het is niet meer het winnen van zieltjes," zegt P. Noordhuizen, voorzitter van de servicegroep MOV in de Bollenstreek. „De parochies, de tehuizen, instel lingen en scholen kunnen elk op de eigen manier vorm geven aan het project. Zo werken sommige met hongerdoeken, waarop een stuk van de lijdens weg van Christus uitgebeeld wordt en worden er zogenoem de sobere maaltijden gehou den." Al het geld komt op de goede plek terecht. Daar staat het bu reau Bilance in Oegstgeest, dat de coördinatie uitvoert, garant voor. Vorig jaar heeft de Bollen streek zich ingezet voor het pro ject 'lampen op zonne-energie voor dorpsonderwijzers in Irian Jaya (Indonesië)'. Dat project loopt inmiddels volop. Zo'n 330 lampen zijn aangeschaft en voor het eerst was er licht in de scholen... hilversum «anp Oud-katholieken beslissen volgend jaar over vrouwelijke priesters Vooral de Poolse, Tsjechische en Amerikaanse lidkerken van de Unie zijn felle tegenstanders van vrouwen in het ambt. De internationale bisschoppencon ferentie (IBC) besloot in juli dat oud-katholieke kerken mogen besluiten om vrouwen tot pries ter te wijden zonder dat de Unie daarmee in gevaar komt. De Oud-Katholieke Kerk ont stond in Nederland als reactie op de concentratie van de macht in de Rooms-Katholieke Kerk bij de paus. Wereldwijd zijn er ongeveer 500.000 oud katholieken. De Nederlandse kerk telt 8000 leden en twee bis schoppen. De synode van de Oud-Katho lieke Kerk beslist volgend najaar over de toelating van vrouwen tot het priesterambt. Dat be sloot de kerkvergadering giste ren tijdens haar jaarlijkse zit ting. Voorafgaand aan de zitting van volgend najaar zal de syno de zich in een aparte bijeen komst over de heikele kwestie buigen. De keuze voor vrouwe lijke priesters heeft namelijk ge volgen voor de samenwerking met zusterkerken in de Unie van Utrecht, het internationale samenwerkingsverband van oud-katholieken. „Sint Jeroen was een Ierse monnik. Hij is hier in Noordwijk aan land gestapt, heeft kort zijn werk gedaan en werd toen ont hoofd door 'de heidenen van de Lage Lan den'. Dat was twaalf tot dertien eeuwen geleden", vertelt BAM. van der Helm. Hij is pastoor van de Parochie van de Heilige Jeroen in Noordwijk-Binnen en de Paro chie van Maria ter Zee in Noordwijk aan Zee. „De naam van Sint Jeroen leeft nog steeds in Noordwijk. Vroeger was hier een bede vaartsoord." De parochie beschikt nog al tijd over een onderarm die van de Heilige Jeroen zou zijn geweest. Het relikwie ligt inmiddels veilig opgeborgen. De pastoor opent de deuren van een biechtstoel voor in de kerk. Er is een vitrine in gemaakt. „Hier willen we het, samen met andere mooie dingen van de gemeente, ter be zichtiging leggen." De kerk heeft zes biechtstoelen. Daarvan zijn er nog twee in gebruik. „Het komt nog maar sporadisch voor dat iemand wil biechten. Dat zijn vooral ouderen. Jonge mensen weten vaak niet meer precies hoe ze dat moeten doen. Die gaan eerder naar de psycholoog." Van der Helm is pas sinds begin oktober werkzaam in Noordwijk. Zijn vorige stand plaats was Vlaardingen, waar hij zeven jaar heeft gewerkt. „Het valt me op dat er hier ontzettend veel vrijwilligers actief zijn. Dat is goed, mensen hebben dan ook oog voor elkaar. Vlaardingen was drie keer zo groot als Noordwijk. Daar speelde het sociale element veel minder. Het kon gebeuren dat iemand zeven hoog in een flat eei week lang dood bleef liggen, zonder d een mens het merkte." Hij ziet het als één van zijn taken om vrijwilligerswerk levend te houden. me inzetten voor een goede gang van i_ ken hier in Noordwijk. Momenteel lijl nauwelijks nodig, maar over een paar1 fi zullen er waarschijnlijk alweer minde F willigers zijn. Ook hier zal de individu n, ring toeslaan. Dat is nu eenmaal de t( >cl dens in de samenleving en Noordwijk c maakt daar deel van uit." De maatschappelijke rol van de kerk waarschijnlijk niet vervuld worden do andere spirituele stromingen. „Iets al New Age is heel individueel, daarom het aan kracht. Zodoende heeft deze weging' geen maatschappelijke conse quenties. De kerk heeft iets gezamenlc en heeft daardoor heel wat meer pool aan de grond. Denk maar aan de zorg armen of de opvang van vluchtelingei.' iele u tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 26 November ADVERTENTIËN Rijtuigen, Arresleden, nieuw of gebruikt, Victoria, Omm- busbreack, Utrechtse Wagentjes in soorten, Tentwagen, Pa nier, Dogcart, Tilbury's, Rijkarretjes, Koopmans-of Slagers- kar voor Hit, Driewildekar, Kaasbrik, een- en twee-persoons- Arresleden, bij J.H. Van den Berg, Oudshoorn. Proeflokaal Langebrug 71Van af Zaterdag 27 November e.k. verkrijgbaar: Van Waveren's Bock-Bier, Tafeldrank van Z.M. Cambrinus. Verder eiken avond: Mosselen, Mosselpud ding, gebakken Zee- of Riviervisch, Garnalen, Leverworst in 't Zuur, Bouillon, Gemarineerde Haring, enz. Zie verder het Me nu. Gedurende deze maand: Prijs-Smousjassen om een Vet Varken, kostelooze deelneming. Aanbevelend, UEd. dw. die naar, G.S. Popp. Uitstekend ingericht Bovenlokaal, disponi bel voor Vergaderingen, Gezellige Bijeenkomsten, enz. St.-Nicolaasü Groote Collectie Sigaren, keurig verpakt in kistjes van 25, 50 en 100 stuks. Weinthal Co., Maars- manssteeg. Meubelmakers-, Timmerlieden-, Houtdraaiers-IJpenhout. Op maat gezaagd voor zes Stoven ƒ1.-, van Teakhout 2.-. Op maat gezaagd voor 4 Tafelpooten 0.60, van Teakhout 1.-. Van 's morgens 9 tot 's middags 5 uren te bekomen: Hoogewoerd 55 te Leiden. Mede worden aldaar bestellingen aangenomen op Teakhout voor Meubelen, Winkelpuien, Ra men, Deuren, enz., enz., alles op maat ANN01972 zaterdag 25 november KATWIJK AAN DEN RIJN De AVRO was gistermiddag in het Verpleeghuis "De Wilbert" om opnamen te maken voor het programma ,,Met muziek op stap", dat dinsdagavond de lucht in gaat. Het werd voor de Wilbert-bewoners een uur van muzikaal onthaal, waaraan vele bekende artiesten medewerk ten. Ze genoten en uitten dat dooreen gul applaus. ,,Met mu ziek op stap" is een programma met een grote luister-dicht heid. Vooral bij de ouderen. Verpleeg- en bejaardentehuizen staan als het ware in de rij om zo'n uitzending binnen de te huismuren te krijgen. Aan de aflevering die dinsdag wordt uitgezonden werken mee het Kwintet Piet Zonneveld, de zan geres Annie Palmen, de bekende Italiaanse tenor Michelan gelo Verso, de pianist Gerard van Krevelen en Los Rancheros. ADVERTENTIE Makelaarskantoor J. van Iterson, Oude Singel 188, Leiden, Tel. 01710-46441. Te koop: Haarlem merweg: Benedenwoning met afzonderlijk verhuurd boven huis (huur ca. 900 p.j.) bestaande uit voorkamer, alkoof, achterkamer, keuken, toilet en zonnige achtertuin. 40.000,- k.k. Oude Varkenmarkt: een voormalig winkelpand ook uitermate geschikt voor woonhuis, bevattende een zestal kamers, schuur, toilet en plaats. In goede staat van onderhoud. 65.000,-k.k. L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) LEIDEN» HENK V PABLO CABENDA Een fietser komt van links en klapt tegen een auto op. De fiet ser breekt zijn arm, de automo bilist moet betalen. Mag dat? Als het aan minister Sorgdrager ligt, worden automobilisten aansprakelijk als ze een fietser of voetganger bij een ongeluk verwonden. Alleen als het onge luk duidelijk door roekeloos ge drag van de fietser of wandelaar is, hoeft de bestuurder van de auto geen schadevergoeding te betalen. De schuld doet niet meer ter zake, alleen de aan sprakelijkheid. Wat leert een rondvraag in de regio? Nico Korpershoek, een Valken- burgse fietsliefhebber en fiet senmaker in Katwijk: „Ik vind het terecht dat fietsers worden beschermd. Het is de enige ma nier om automobilisten te dwingen rustiger te rijden. Per dag kom ik drie, vier keer in een gevaarlijke situatie. Het langza me verkeer is een kwetsbare groep. Alleen daarom al moet het worden beschermd. Een au tomobilist gaat niet dood als hij wordt aangereden door een fiet ser. Andersom is de kans veel groter. Ik geef toe dat ik zelf roe keloos door de stad rijd. Dat doe ik expres. Door de drukte in de stad word ik gedwongen om zo te rijden." Ronald Benschop, Leids auto mobilist: „Het is een beetje vreemd. Laten we duidelijk zijn: mensen hebben hun eigen ver antwoordelijkheid, maar ik moet toegeven dat in geval van twijfel de zwakkeren in het ver keer het voordeel behoren te krijgen. Heeft zo'n wet wel in vloed op het gedrag van auto mobilisten en fietsers? Tot nu toe heb ik weinig last gehad. Ik ben dan ook geen agressieve rij der. Wel een snelle. Als het even kan, druk ik mijn gaspedaal in. Ik rijd harder dan de meeste weggebruikers. Dat komt waar schijnlijk ook door m'n auto. Die trekt lekker door. W. de Jong, directeur Voetgan- KANTOOR Rooseveltstraat82 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18 00-19.30 ui Zaterdag 10.00-12.00 uur DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE 071-5128030 Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 1 071 roi RUBRIEKSADVERTENTIES, jj, Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071-5128030 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging li- verstrekken tot het automatisch ai| i van het abonnementsgeld, oi korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETltnC Voor mensen die moeilijk lezen, sl( or ogen hebben of blind zijn (ofeeni ra(- J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst leeshandicap hebben). J Preenen chef red Groot Leiden het regionale nieuws uit het Leidsch A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio geluidscassettebeschikbaar Voorinfa F Blok, chef eindredactie algemeen 0486-486486 (Centrum voor Gesprol W.F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek Lectuur, Crave) W Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek K N H U I gersvereniging Nederland: „Hier lobbyen we al jaren voor. De kwetsbare verkeersdeelne mers, fietsers en voetgangers, moeten meer aandacht krijgen. Het gemotoriseerde verkeer heeft letterlijk en figuurlijk veel terrein gewonnen. Verkeers deelnemers die voor het meeste gevaar zorgen zijn meer aan sprakelijk dan anderen. De risi co's moeten op een eerlijke ma nier verdeeld worden. Dat een voetganger een automobilist doodliep, heb ik nog nooit ge hoord. Slachtoffers door auto's komen daarentegen wél vaak voor. De autolobby voelt zich bedreigd en denkt dat nu overal maniakken zich voor auto's gaan gooien. Zo werkt het niet. Als zoiets opzettelijk gebeurt, zit de automobilist niet fout. Maar bij twijfel moeten fietsers en voetgangers het voordeel van de twijfel krijgen." A. Vonk voorlichter ANWB: „We zijn het in grote lijnen eens met het wetsvoorstel van minis ter Sorgdrager. Wat wel duide lijk moet worden gemaakt is dat aansprakelijkheid iets anders is dan schuld. Het kost soms moeite om dat de automobilist duidelijk te maken. Die ervaart het niet als rechtvaardig. Daar om pleiten we ook voor een si tuatie waarin alle verkeersdeel nemers, dus ook voetgangers en fietsers, meebetalen aan een al gemene verkeersverzekering. Dan betaalt de verzekerings maatschappij van elke partij ge woon uit." Pex Langenberg wethouder verkeer van Leiden: „Het wets voorstel van Sorgdrager sluit goed aan bij de voorzorgsmaat regelen die we treffen in Leiden en die gericht zijn op een grote re bescherming van fietsers en voetgangers. Dertig kilometer woongebieden, verkeersdrem pels. Ik kan me wel vinden in het feit dat de aansprakelijkheid grotendeels bij de automobilist komt te liggen. Met natuurlijk de uitzondering van duidelijk roekeloos en verwijtbaar gedrag van de voetganger of fietser. J. Posthumus, marketing manager Crab-assurantiën: „Vroeger werd schade tussen twee partijen onderling gere geld. Gewoon fifty-fifty. Door deze maatregel zou de hele 100 procent op de schouders van de automobilist komen. Recht streeks gevolg is dat de premie omhoog gaat. Aan de ene kant kan ik me voorstellen dat de zwakkeren in het verkeer moe ten worden beschermd. Maar ik denk dat er veel onbegrip zal zijn bij automobilisten. In Lei den zijn veel fietsen. Vaak heb ben die geen licht. In het sche merdonker zijn ze moeilijk te zien. Dat wordt niet gezien als roekeloos. Zo'n fietser raakt me in de flank. Het is niet mijn schuld. Moet ik dan betalen? De logica is er een beetje van af. En wij kunnen er niets aan doen. We zijn met handen en voeten gebonden aan de wet. Het is wachten op de jurisprudentie." ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fei Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensd 13 00 t/m vrijdag 13.00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst lk\ 'Ier BEZOEKUREN F'CI DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178) dagelijks 14 30-15.15 u en 19 00-19 45 u Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partnen irs bovendien van 10 30-11 15 en van 19 45-21 00 u Special Care Unit 10 30-11 00 u 15 00-15 30en 19.00-19 30 u ennz Kinderafdeling 10 30-12 00 en 14 00-19 00 u. (ouders de gehele dag). 0mi list RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15.00 u. en 18 30-19 30 u klasse I e daarnaast ook 11 15-12 00 u Verloskunde en Gynaecologie 14 30-15 30 u. en 18.30-19.30 u (voor part1111 27 00u Kinderafdeling: 14.30-19.00 u (voor ouders de gehele dag) Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14 00-14 30 en 18 30 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord JOH (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14