eiden Regio Jonge criminelen als toezichthouder IP: ook in Leidse stadhuis zit asbest "wee tot vijf jaar cel in Merenwijkse sekszaak Leidse gids voor mantelzorgers Wethouder wil snel duidelijkheid Massale huldiging iosk Beestenmarkt lat in zomer open Eiken vervangen populieren Verdachte van moord studente langer vast Hans Flustraat 18, Leiden Tel. 071 - 532 21 10 actii i Ive in jongerencentrum t 5.S uys en de Kaasmarkt - ol is ook in het Leidse stad- asbest te vinden. De Socia- :he Partij heeft daarover ftelijke vragen gesteld aan meester en wethouders. :t stadhuis zit eterniet, wit it, onder meer verwerkt in 2C torkasten. SP-leider C. Ver- pleit in zijn vragen voor |uate maatregelen'. Vol- wethouder A. Pechtold milieu) is er geen reden paniek. geer vond de gegevens het stadhuis in een inven- itie van asbest in gemeen- e gebouwen. Vooral de ge- R/ is over asbest in het stad- baren hem zorgen. „Dat isico's die je mensen niet aten lopen." SP'er wil weten of uit de g 0 ieten bekleding van de ra diatoren vezels kunnen vrijko men. Dat zou kunnen gebeuren als de platen, door afwisselende afkoeling en verhitting, bros zijn geworden. Vergeer pleit voor een onderzoek op zo kort mo gelijke termijn. ,,Ik weet wel dat wit asbest van de drie soorten de minst gevaarlijke is, maar toch..." „Er zijn rapporten waarin staat dat wit asbest geen aanlei ding kan zijn voor kanker", zegt deskundige H. Koerten van het Academisch Ziekenhuis Leiden. „Maar ik zou niet durven bewe ren dat wit asbest ongevaarlijk is. Het moet beschouwd wor den als gevaarlijk en potentieel kankerverwekkend. Als de platen maar achter een dikke laag verf verstopt zijn, zegt Koerten, is de situatie 'rela tief veilig'. „Maar als ze tiental len jaren op hun plaats zitten en de verf gaat bladderen, kunnen scheuren in de plaat komen en De Kaasmarktschool is gisteren volledig onder zocht door asbestverwijderingsbedrijf Van Die- men. Volgens milieu-wethouder A. Pechtold wordt later deze week duidelijk hoeveel asbest er precies in het pand is. „Ze doen een minu tieus onderzoek, waarna wij alle vormen van de stof laten verwijderen of afdekken." De wethouder wil haast maken met de steek proeven die moeten controleren of de gemeen telijke asbestonderzoeken uit 1993 nog kloppen. „Ik hoop dat we voor de kerst weten of al onze panden opnieuw moeten worden nagekeken", zegt Pechtold. Onlangs is de stof aangetroffen in gebouwen die volgens de gemeente 'asbestvrij' waren. Het is hem nog onduidelijk hoeveel van de tweehonderd gemeentepanden de dienst Milieu, samen met een gespecialiseerd asbest- inventarisatiebureau, steekproefgewijs zal be zoeken. De wethouder benadrukt echter dat hij zich er niet met een Jantje van Leiden vanaf gaat maken. „Het probleem is te serieus om te onderschatten, ik wil grote stappen nemen." Daarnaast wil de wethouder een campagne beginnen om gebruikers van gemeentepanden te informeren over de gevaren van asbest. Ten slotte wil hij dat er een centrale lijst komt met alle informatie over asbest in gemeentepanden. gaan er stukjes vanaf vallen." Als dat proces begonnen is zijn er twee oplossingen, aldus Koerten. „De platen opnieuw aflakken en heel goed controle ren of de ruimte schoon is. of len zijn volgens de wethouder alle asbest verwijderen." niet nodig en ook niet zomaar Het asbest in het stadhuis is mogelijk. „We kunnen moeilijk 'wel gevaarlijk, maar niet scha- het hele stadhuis afsluiten en delijk', zegt Pechtold. Maatrege- alles verwijderen." ENSDAG 26 NOVEMBER 1997 hts c ;idse jongen van geld beroofd en» Drie jongens van vermoedelijk 16 of 17 jaar hebben gis- :n een 14-jarige Leidenaar in de Wolsteeg van zijn geld be- fd. In eerste instantie werd de jongen door het trio op de estraat al bedreigd. Twee omstanders wisten toen erger te irkomen, waardoor de bedreigde Leidenaar kon wegfietsen. t\ Qle Wolsteeg kreeg het drietal zijn slachtoffer alsnog te pak- "r»3|. Hij werd getrapt en geslagen en moest zijn geld afgeven. cad 19 omdronken achter het stuur :N Twee agenten zagen gisteravond op de Rijnsburgersingel eiden een auto slingerend rijden. Bovendien waren de lich- niet aan. Toen de politie de auto tot stoppen dwong, bleek jestuurder, een 31-jarige Amsterdammer, nauwelijks op zijn len te kunnen staan. Na een blaastest bleek hij 1,8 promille ihol in zijn bloed te hebben. De man kon zijn rijbewijs direct idse opvoedkundige krijgt prijs sch orthopedagoog dr. P. emaker krijgt vrijdag 28 mber de dr. A.J. Swaakprijs. emaker is verbonden aan faculteit Sociale Weten- jpen van de Rijksuniversi- eiden. Hij werkt op het ter van de vroegtijdige onder- ing, preventie en hulpver- g bij ontwikkelings- en op- ingsproblemen. Om in- Experiment bij station De Vink in de Stevenshof zicht te krijgen in de ontwikke ling van peuters en kleuters heeft Kousemaker een aantal vragenlijsten ontwikkeld. Daar in komen 14 onderwerpen aan de orde die belangrijk zijn voor de ontwikkeling, het gedrag en het welzijn van het land zoals slapen, zindelijkheid, motoriek en activiteit. Kousemaker deelt de Swaakprijs met dr. M. van der Wal, epidemioloog bij de GGD Amsterdam. In Amsterdam en Rotterdam gebeurt het al en als de po litie en burgemeester C. Goekoop hun zin krijgen lopen straks ook in Leiden jonge 'criminelen' rond als toezicht houders. Goekoop wil dat al in januari volgend jaar, on der begeleiding van de politie, zo'n project begint gaat rond station De Vink in de Stevenshof. bij station Leiden-Centraal. Molenaar en Goekoop vertel den over het toezichthouders plan, nadat PvdA'er H. El Houa- ri in de commissie algemene zaken vraagtekens had gezet bij de manier waarop criminaliteit onder jongeren wordt bestre den. „We praten al tien jaar over jeugdcriminaliteit en het probleem neemt nog steeds toe. Ik heb met personeel van jeugd gevangenis De Sprang in Sche- veningen gesproken. Die men sen vertelden me dat van de ge- Het plan moet nog worden uit gewerkt. Welke jongeren in aan merking komen voor zo'n baan tje kon districtschef J. Molenaar van de politie Leiden/Voorscho ten gisteravond nog niet zeg gen. Maar Goekoop wil er in elk geval in de Stevenshof snel mee beginnen. Later in het jaar zouden jon geren die één keer met justitie in aanraking zijn geweest ook toezicht moeten gaan houden detineerden vijftig procent weer terugkomt. Dus wij denken on voldoende na hoe we jongeren moeten opvangen na hun de tentie en hen weer een plaats in de maatschappij kunnen ge ven." Het project met de toezicht houders, meenden Goekoop en Molenaar, kan dat probleem voor een deel oplossen. „Het bevordert de reïntegratie", zei de burgemeester. Probleem is nog wel, zei Molenaar later, dat jongeren die in de gevangenis hebben gezeten er meestal niet zo happig op zijn om onder be geleiding van politie-agenten te werken. „Dat zijn toch degenen die ze gepakt hebben. Als ze ho ren dat de politie erbij betrok ken is haken veel van die jonge ren af." >.4 leiden De Industriebond FNV afdeling Lei- Mare. Niet minder dan 65 leden werden in foto poseert een klein deel van de jubilaris den hield gisteravond de jaarlijkse jubilaris- het zonnetje gezet voor hun langdurige lid- sen. bijeenkomst in het Antonius Clubhuis aan de maatschap van de Industriebond FNV. Op de foto henk bouwman ilein van de Beestenmarkt de komende zomer min- ;eg. Aan de zuidkant, tegen itwalk', verrijst binnenkort If kiosk waar ook wat kan en gedronken. De exploi- n van restaurant Oudt Ley- ;teken vier ton in het ge itje van elf bij vijf metej\ Amsterdamse architect P. onk, die eerder ook de nenboot bij de Blauw- sbrug tekende, is verant- delijk voor het ontwerp. 4^ enares M. Zandbergen van •TLeyden hoopt zo snel mo rnet de bouw te kunnen inen. Toch verwacht zij dat ebouw aan het begin van *1 eizoen nog niet klaar zal ^■"^.De bouw duurt niet meer rier maanden en we heb- inmiddels een bouwver- ling, maar we zitten nog in 1 ocedure van het wijzigen het bestemmingsplan", Zandbergen. Zij denkt nu is in de loop van de zo de deuren te kunnen ope- - jverschillende partijen zijn ZJ.m ds mei vorig jaar intensief isprek over de kiosk die leven moet brengen op de enmarkt. Aanvankelijk wil- gemeente slechts een erf- g. ^.overeenkomst voor vijf tien jaar aangaan. Voor de ex ploitanten was dat onaanvaard baar: gezien de grote investerin gen konden zij niet het risico nemen dat het gebouwtje al na zo'n korte periode zou moeten verdwijnen. De onderhandelin gen hierover verliepen volgens de gemeente 'zeer moeizaam'. Uiteindelijk rolde er een over eenkomst voor 75 jaar uit. Ook de gemeente erkent inmiddels dat dit niet meer dan redelijk is. Het feit dat van gemeentewege de 'dure' architect Kilsdonk ver plicht was gesteld, speelde daarbij een belangrijke rol. De architect dreigde overi gens aanvankelijk wel erg duur uit te vallen. In zijn eerste ont werpen werd het budget aan al le kanten overschreden. De on derhandelingen over een goed koper gebouw zorgden voor de nodige vertraging. Ten slotte bleek in de zomer dat het be stemmingsplan nog moest wor den aangepast, terwijl de ex ploitanten ervan uitgingen dat die hindernis al was genomen. Zandbergen: „We wilden in ok tober beginnen met bouwen. Maar dat lukte daardoor niet." De kiosk komt met de lange kant gedeeltelijk op de catwalk te staan. Onder het gebouw komt een kelder voor onder an dere opslag en toiletten. dljRaagse rechtbank heeft drie Leidenaars we- 1 W3seksueel misbruik van minderjarige jongens l^upneisjes veroordeeld tot celstraffen van vijf twintig maanden en anderhalf jaar. In een aan de Arendshorst in de Merenwijk werden 1990 tot 1993 ten minste drie meisjes en jongens regelmatig vastgebonden, ver- ht en gedwongen seksuele 'toneelstukjes' op oeren voor betalende toeschouwers. Officier justitie M. Horstman sprak bij de zitting weken geleden van 'walgelijke taferelen'. De drie veroordeelden zijn de 33-jarige moe der en de 52-jarige oma van een van de slachtof fers en een 37-jarige huisvriend. De rechtszaak kreeg twee weken terug een bizarre wending, toen de inmiddels 14-jarige dochter/kleindoch ter van de twee vrouwelijke verdachten haar aanklacht introk. De officier van justitie hechtte geen waarde aan die ommezwaai. Het meisje had de beschuldigingen, waarmee zij in maart 1996 naar de Leidse politie stapte, anderhalfjaar volgehouden in verhoren bij politie en rechter commissaris en in contacten met de vele hulp verleners die zij sindsdien had bezocht. Horstman ging er vanuit dat het meisje door moeder en oma was gedwongen haar verklaring in te trekken. De 14-jarige Leidse, die na om zwervingen langs gezinsvervangende tehuizen en pleeggezinnen inmiddels in Den Haag woont, vertelde de politie in september van dit jaar nog dat haar moeder haar een pistool op het hoofd had gezet om haar te dwingen haar verhaal in te slikken. Rechtbankpresident L. Verheij noemde het meisje een 'aartsleugenaar'. De drie verdachten ontkenden dat zij iets had den misdaan. Maar alledrie zeiden zij ook, dat met de slachtoffers wel iets akeligs moest zijn ge beurd. „Die kinderen zullen dat niet uit hun duim zuigen", zei de oma. „Maar bij ons thuis is niets gebeurd. Wij hebben niets met die smerige verhalen te maken." De 37-jarige verdachte, die in voorarrest zat nadat hij een Leidse rechercheur met de dood had bedreigd, is veroordeeld tot vijf jaar cel. Horstman zag in hem de aanstichter van kwaad en eiste zes jaar gevangenisstraf. De moe der moet twintig maanden in de gevangenis doorbrengen, de oma achttien. De twee vrouwen zaten niet in voorarrest en zijn nog op vrije voe ten. leiden Wethouder J. Laurier (in de kuil) en college voorzitter L. Vredevoogd van de universiteit planten de eerste jonge eik langs de Wassenaarseweg. Di verse betrokkenen bij de herinrichting van de weg mochten gisteren een boompje neerzetten aan de kant van de weg. De bestuurders plantten een 'be- stuursboom', waarna ingenieurs een 'ingenieurs- boom' ingroeven, medewerkers van de afdelingen groen en wijkbeheer een 'groenboom' en een 'wijk- boom' en betrokken aannemers een 'aannemers boom'. De jonge bomen komen in de plaats van de binnenste rijen populieren die in het najaar werden gerooid. Wanneer de eiken groot genoeg zijn, wor den ook de buitenste rijen populieren omgezaagd. foto henk bouwman Voorarrest tien dagen verlengd De 20-jarige man uit Bentveld, die ervan wordt verdacht vori ge week een 19-jarige Leidse studente met 21 schaarsteken om het leven te hebben ge bracht, blijft voorlopig vastzit ten. De rechter-commissaris bepaalde gisteren dat het voorarrest met tien dagen wordt verlengd. Het meisje, een eerstejaars studente biomedische weten schappen, werd vorige week donderdag door de politie dood aangetroffen in een stu dentenhuis aan de Jan van Goyenkade in Leiden. In het appartement trof de politie eveneens haar vriend, de ver moedelijke dader, aan. De man werd bij zijn vluchtpo ging van het dak van het ap partement gehaald. Hij had bloed aan beide handen. De man heeft geen bekente nis afgelegd. Bij een eerste (emotioneel) verhoor door de politie zei de verwarde man zelfs niet te weten hoe zijn vriendin gewond was geraakt. De verdachte had ruim drie jaar een relatie met het slacht offer. De afgelopen maanden had het stel relationele problemen. De politie vermoedt dat deze- problemen ook een rol speel den bij de steekpartij. Het in Haarlem geboren slachtoffer was sinds kort lid van de Leidse studentenvere niging Minerva. De studenten vereniging heeft een periode van rouw afgekondigd en heeft haar jaarlijkse galafeest Sem per afgelast. Veel leden zijn vandaag naar de begrafenis van de studente gegaan in De Xilk. Eerste exemplaar gisteren overhandigd 'Mantelzorgers' - mensen die zorgen voor een zieke partner, een gehandicapt kind of een hulpbehoevende ouder - heb ben een zware, soms bijna on mogelijke taak. Als zij het even niet meer aankunnen moeten Thuiszorg of het personeel van een verzorgings- of verpleeg huis inspringen, zei secretaris Hans Meij van de regionale commissie Gezondheidszorg Zuid-Holland-Noord gistermid dag bij de presentatie van de Mantelzorggids Leiden. Volgens wethouder Hans Baaijens (PvdA/zorg) is het pre cies andersom. Zorg voor zie ken, gehandicapten en hulpbe hoevenden is in de eerste plaats een zaak van professionele hulpverleners. De vrijwillige mantelzorgers kunnen daarop een aanvulling zijn. „Op die manier bereik je dat de mantel zorgers het gemakkelijker vol houden en niet net als de pa tient het slachtoffer worden. We moeten zoeken naar oplossin gen waarbij de mantelzorger niet zijn sociale leven kwijt raakt." Over één ding waren Meij en Baaijens het eens. De stichting Dienstverlening Leiden heeft met de Mantelzorggids een ui termate nuttig boekje uitgege ven. In de gids staat waarom net belangrijk is om met familie of vrienden over je problemen te praten, waar je praktische hulp kunt vinden, welke voorzienin gen er zijn als het gaat om za ken als maaltijden, vervoer, hulpmiddelen, woningaanpas sing en geld. De gids, waarvan Baaijens gisteren het eerste exemplaar overhandigde aan Maria Wol ters van de Leidse Vereniging van Mantelzorgers (LWM), is gratis verkrijgbaar bij het bu reau van de stichting Dienstver lening aan de Hooglandse Kerk gracht 32, bij de LWM aan het Professorenpad 1 en bij Zorgnet Leiden aan het Schuttersveld 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13