Slopers doen goede zaken Bijbestellen van verdwenen zilver ^H|ï h$&È Consument Zilver en kristal op kantoor DINSDAG 25 NOVEMBER 1997 redactie saskiastoelinca 023-51; Stenen, sanitair, schouwen en plavuizen populair Het zijn goede tijden voor de Nederlandse slopers. Wanneer er ergens een kerk of school te gen de grond moet, wordt de ruwe werkhandschoen menig maal ingewisseld voor een exemplaar van fluweel. Ver scheidene onderdelen van een slooprijp gebouw wacht een tweede leven. Ze zijn geld waard. Oude vloeren en deuren bijvoorbeeld vinden gretig af trek bij een groeiende groep consumenten. Hoe meer door leefd de vloer, hoe meer de klant ervoor wil betalen. De tijd dat de meeste mensen hun neus ophaalden voor oude rommel is voorbij. Terwijl een aantal jaren geleden de traditio nele zolderopruiming veel volle vuilniszakken opleverde, gaat deze klus nu gepaard met kri tisch wikken en wegen over wat wel en wat beslist niet weg kan. De lamp, de stoel en het granie ten keukenblad uit oma's tijd zijn niet meer ouderwets, maar vormen een hedendaags succes. Nostalgie is een belangrijke richtsnoer bij de woninginrich ting. Deze populariteit gaat hand in hand met die van antie ke bouwmaterialen zoals hou ten vloeren, stenen, sanitair, schouwen, hekwerken, dakpan nen en plavuizen. Alle woonbla den bevatten steevast adverten ties van handelaren uit alle windstreken die zich op dat ter rein hebben gespecialiseerd. De prijzen blijven klimmen. Steeds meer mensen realiseren zich dat oude spullen mooi zijn", zegt eigenaar Nico Vrolijk van het gelijknamige Scheve- ningse in- en verkoopbedrijf van antieke bouwmaterialen. „Oude huishoudelijke produc ten zijn in trek en dat geldt ook voor bouwmaterialen." De combinatie oud en nieuw gaat goed samen. Vrolijk meent: „Hoewel ik klanten krijg met een nieuwbouwwoning, hebben de meesten een oud huis en dat willen ze in volle glorie herstel len. Ze kiezen daarom niet voor een kunststofdeur, maar willen er één van oud en verweerd hout. Daarnaast verkoop ik de laatste tijd veel verchroomde bakelieten deurkrukken. Ze zijn wel nieuw verkrijgbaar, maar dan zijn ze te netjes. Het is an tiek imiteren en dat straalt je al van afstand tegemoet: ze zijn te glanzend. Veel beter is om voor een antieke deur beslag te ko pen dat een leven achter de rug heeft. Bakelieten deurkrukken met kleine stukjes afgesleten chroom: dat verkoop ik in snel treinvaart." Wat bij Vrolijk ook goed ver koopt, zijn zogenoemde IJssel- stenen en Waalstraatstenen die wel meer dan 180 jaar oud zijn. De eerste is een gebakken klin kertje van 16 centimeter lang, 4 centimeter breed en heeft meestal een geelachtige kleur. Een Waalstraatsteen is 22 centi meter lang en 5 centimeter breed. De kleine klinker heeft echter een pittig prijsje van 1,25 gulden per stuk, „maar dan heb je stenen die allemaal anders zijn", legt Vrolijk uit. Dat komt, omdat vroeger de klei, na het bakken in de oven waardoor het verandert in klinkers, eerst in mallen handmatig werd aange drukt. „Iedere keer gebeurde dat met net iets meer of minder kracht, waardoor de vormen gingen verschillen. Daarnaast werd de klei ook met de hand gemengd en dat ging niet altijd precies: kleine kleurverschillen zijn dan het gevolg." Deze stenen staan niet zozeer bekend om hun goede isolatie, maar zijn gewild vanwege de sier. Een nieuw huis bijvoor beeld kan een oud pand wor den. Het is een kwestie van een betonnen geraamte plaatsen, waarna aan de buitenkant een éénlaagsmuurtje met bijvoor beeld IJsselstenen wordt gemet seld. „In Noordwijk heb ik een aantal jaren geleden veel van deze stenen voor een nieuw bouwhuis geleverd. Het staat er pas, maar ziet er honderd jaar oud uit. De bewoners zeggen dat de verkoopwaarde daardoor enorm is gestegen, want het is een uniek huis." Bij antieke bouwmaterialen is het unieke een belangrijk ken merk: niets is identiek en ieder product heeft net een krasje of deukje meer. Deze verweerd- heid is ook typisch voor oude houten vloeren. Terwijl velen nieuw en glanzend parket leg gen, zoeken anderen naar vloer bedekking die anders is dan bij de buurman. Vervallen scholen en kerken rijp voor de sloop, bieden uitkomst. Handelaren van antieke vloeren kopen hun waar bij slopers en op grote ter reinen met loodsen liggen ze vervolgens te wachten op hun nieuwe bestemming. De nostalgische trend biedt ook ruimte voor vloeren die oud lij ken, maar slechts een kort leven achter de rug hebben. Een voor- Een straatje van bijna tweehonderd jaar oude klinkers is wel vele malen duurder dan betonklinkers. beeld vormen sommige zoge noemde old oak-vloeren die de indruk wekken dat het om an tiek eiken gaat. Vaak zijn deze vloerlamellen echter te licht van kleur om deze kwalificatie te verdienen. Een antieke eiken vloer is vrij donker van kleur en hoewel meer dan honderd jaar, gaat hij zonder problemen nog wel een eeuw mee. Deze duur zaamheid is te danken aan het productieproces, waarbij de bo men lange tijd in het water la gen en vervolgens een aantal ja ren in open loodsen konden drogen. De boomsappen trek ken uit het hout, dat daardoor bijna niet meer zwelt en krimpt. Alleen bij schommelingen van de luchtvochtigheid zet of krimpt het hout. Hoewel de ou de vloer duidelijk verschilt van die van laminaat, zijn de prijzen wel vergelijkbaar: ze liggen tus sen de 30 en 180 gulden per vierkante meter. Bij ander antiek bouwmateriaal, zoals sanitair, is het prijsverschil wel groter. In Amsterdam be staat een winkel gespecialiseerd in antiek sanitair. Directeur Ali ce Ernest zegt: „In Londen en Parijs kosten onze badkuipen rond de 8.000 gulden, terwijl ze in mijn zaak voor 3.000 gulden de deur uitgaan." Volgens Er- nest gaat het om klanten die zich willen onderscheiden van de massa. Niet de luxe badkuip met whirlpool zoeken zij, maar een Victoriaanse gietijzeren kuip. „In deze baden kan bij voorbeeld makkelijk de krant worden gelezen, omdat ze die per zijn. Ze zijn met circa 1.65 meter wel korter dan de huidige baden van 1.80 meter, maar je kunt er wel met rechte rug in zitten." Dit praktische idee hebben ook anderen opgepikt en in bouw markten staan talloze replicaba- den. „Deze zijn hagelwit, bom bastisch en niet zo verfijnd als antieke baden. Daarbij komt dat oud sanitair het beste tot zijn recht komt in een antieke badkamer, waar ook de wasta fel, tegels en kranen aan vervlo gen tijden herinneren. Vroeger was er geen mengkraan, maar eentje voor warm en koud wa ter en dat kost minder energie." Om het sparen van het milieu is het hergebruik van antieke bouwmaterialen beslist niet be gonnen, maar het is onmisken baar een effect. Veel van wat vroeger naar de afvalberg ging wordt thans gerecycled. thea wamelink gpd thea wamelink Door de eeuwen heen lieten draagkrachtige families zich bij het verdelen van erfenissen lei den door de zucht tot het bezit ten van kostbaar zilver. Als ge volg daarvan zijn bestekcasset tes incompleet geraakt of paren zilveren kandelaars gescheiden. Voor de nazaten blijkt het meestal onbegonnen werk te achterhalen waar het een en an der is gebleven. Maar het is wel mogelijk aan de hand van teke ningen of foto's familiestukken 'gelijkend als twee druppels wa ter' te laten reproduceren. In de ateliers van de Haute Orf- èvrerie in het Franse Saint-De nis beschikt men over ware kunstenaars die alle - soms eeu wenoude - technieken van zil verbewerking beheersen, zoals draaien, drijven, ciseleren, gra veren en planeren. Deze ateliers zijn ingericht op initiatief van de bekende Parijse fabrikant van servigzen, kristal en tafel goed Christofle. Ook kan men hier oud familiezilver laten res taureren. Een kostbaar theeser vies dat in de loop der tijden butsen of andere beschadigin gen heeft opgelopen, is weer in de oude staat te herstellen. Of men laat er de ontbrekende sui kerpot bijmaken. Behalve voor reproducties en restauraties kan men bij de Haute Orfèvrerie te recht voor nieuwe ontwerpen, geheel naar eigen wensen en ideeën gemaakt. Voor een jubi leumgeschenk bij voorbeeld of een heel bijzonder huwelijksca deau. Of dat nu komt, doordat er meer thuis wordt gewerkt of omdat men zich ook op de werkplek graag met luxe en sfeer omgeeft, merkbaar is dat de inrichting van het kantoor minder zakelijk wordt. Het kof- fieservies wordt weer met zorg gekozen en daarbij kijkt men verder dan nuchter wit hotel porselein. Onder de naam 'Luna' - een samenwerking tus sen Royal Leerdam Cristal en de zilverfabriek Zilverstad - wordt een prachtige serie accessoires van mondgeblazen kristal met zilveren onderdelen geïntrodu ceerd. De serie omvat naast uitgespro ken kantoorattributen als een houder voor visitekaartjes, een pennenhouder, pressepapier, klokje, thermometer, asbakken en boekensteunen onder meer vazen, een watersapkan met glazen op een zilveren blad, een koek/bonbondoos, een room- MM Voor kantoor is onder de naam Luna een serie accessoires van mondgeblazen kristal met zilveren onderdelen geintroduceerd. FOTO GPD stelletje, zilveren lepels en een suikertang. Desgewenst kan men bij bestelling van enkele onderdelen of de complete set op het kristal een gravering la ten aanbrengen. Het bedrijfs logo bij voorbeeld. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1Ooruil; 5. Engels kaartspel; 10. blaam; 12. meis jesnaam; 13. chemisch element; 14. koker; 16. jongensnaam; 17. bijwoord; 18. eenheid van licht stroom; 20. rubidium; 21. prehis torisch dier; 23. heilige vogel; 25. omwenteling; 27. bloeiwijze; 28. groente; 30. wiel; 31jongens naam; 32. geruime tijd; 33. dwaas; 34. tennisterm; 36. zwemvogel; 38. levenslucht 40. edelstand; 41auto dié is inge richt voor het geven van rijlessen; 44. edelachtbare; 46. takel; 47. emeritus, 48. gestold vleesnat; 50. hoofddeksel; 51. Europeaan; 52. bloedvat; 54. soort stof; 55. litteken op de buik; 56. bladve zels van de agave. Verticaal: 1Herberg (It.); 2. Ara bische titel; 3. kip; 4. deel van de bijbel; 6. hectoliter; 7. Europe aan; 8. knevel; 9. toga; 11. in sect; 14. alcoholische drank; 15. pausennaam; 18. verbindings stuk; 19. keurig; 21wonder; 22. hevige windhoos; 24. gevange nis; 26. gouden tiendollarstuk; 28. plaats in de Ardennen; 29. Engels bier; 33. Javaans orkest; 35. Zwitsers houten huis; 37. jo jo; 39. voorzetsel; 40. onheilsgo din; 42. vruchtennat; 43. voorzet sel; 45. opera van Verdi; 47. rivier in Spanje; 49. vreemde munt; 51. vordering; 53. muzieknoot; 54. onmeetbaar getal. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: BOUWVERORDENING =7 PAA/K (J YOO& _l Tom Poes en het Kukel Tom Poes staarde verslagen naar de overblijfselen van het oude radiotoe stel en schudde het hoofd. „Een dom me streek, Wammes!" zei hij. „Die aardleiding was op de een of andere manier aangesloten op de Droon! Als je nu even gewacht had zou ik het hele gesprek van die vreemdelingen ge hoord. hebben. En dan zou ik nu ein delijk weten wat ze willen!" „Nou hoor! riep Wammes Waggel. „Het was mijn radio en die mag ik stuk maken als ik wil, hoor! En ik wil niet weten wat ze willen met hun droon! Maar die toeter is wel enig. Die neem ik mee." Zo sprekende raapte hij de ouderwetse luidspreker op ert liep er snel mee heen. Tom Poes zette intussen zijn tocht naar het moeras voort. Dat was niet ver van daar, zodat hij al spoedig aan de oever stond. „Ik weet nu, dat die rare ventjes alles rapporteren aan de Droon", mompelde hij. „Maar wie is dat? Ik weet alleen, dat ze de lichtbal zo noemden die hier gisternacht inviel. Misschien was het wel een soort vlieg tuig, waar iemand in zat!" „Wij moeten dit wetenschappelijk aanvatten", sprak professor Prlwytzkofsky in de stilte van zijn studeervertrek. Het gebeurde van de afgelopen nacht had de geleerde sterk aangegrepen. Geen wonder. Het verlies van zijn automobiel en het on derzoek naar zijn kukel waren meer dan hij verdragen kon. Daarom had hij besloten om de daders te ontmaske ren, wat het ook kosten mocht. „Wat hebben wij voor daadzaken?" zo vroeg hij zich af. „Zwarte voetsporen; dat is één. Ongeheelde kukelmeters; dat is twee. Een buitenordentelijk lichtver schijnsel, dat mij gemodderd heeft; dat is drie. Welnu; er is ener verband tus sen die drie, dat is klaar!" DOOR JAN VISSER Het is nog niet zo lang geleden dat Spanje dreigde te verdrogen. D geluiden zijn echter verstomd want het regent de laatste jaren in Ij zuidwesten van Europa vaak en veel. De afgelopen twee jaren wars de regenseizoenen al zeer nat, dit jaar lijken de neerslagsommen de laatste jaren zelfs ruimschoots overtroffen te worden. Alleen maand al zijn er in Spanje en Portugal honderden millimeters gev len: in Vigo inmiddels 510. De zondvloed daar staat in schrille teg stelling met de geringe neerslagactiviteit in onze streken. November is in westelijk Nederland doorgaans de natste maand v< het jaar. Zo valt er op Schiphol gemiddeld 85 millimeter, nu is eri maar 26 mm gevallen. De oorzaak van het structureel droge weer| ons en de overvloedige regenval in het zuidwesten van Europa m» we zoeken in de bijzondere drukverdeling. Door het aanhoudende gedrukregime boven het noorden en oosten van Europa worden de pressies gedwongen uit te wijken naar het zuidwesten van Europa, deze situatie komt voorlopig geen verandering. Bovendien wordt e boven Scandinavië en Rusland steeds meer kou opgepot. Een uit braak van de kou rond begin december is nog steeds reëel en dus de kansen op een sinterklaaswinter. In het heersende weerbeeld worden de komende dagen weinig vei deringen verwacht. Tussen hogedruk in het noorden en lagedruki het zuidwesten duurt de aanvoer van vooral gevoelsmatig tamelijk koude lucht voort. Daarin komt ook vrij veel bewolking voor maan regenkansen blijven klein. De middagtemperaturen bereiken woei dag maximale waarden omstreeks 7 graden en er waait een matig aan de kust vrij krachtige oostenwind. Op donderdag en vrijdag ne men de regenkansen toe. Gisteren was het een nare, onaangenam dag vanwege een combinatie van diverse factoren zoals temperati wind en vochtigheid. In Bloemendaal werd het niet warmer dan 4 graden. u R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vrij rustig met wolkenvel den. Vooral langs de west kust, maar ook in de ber gen in het zuiden soms wat sneeuw. Op de meeste plaatsen overdag lichte tot matige vorst. Zweden: Overwegend bewolkt en nu en dan wat sneeuw; in het zuiden mogelijk ook re gen. Middagtemperatuur uiteenlopend van rond het vriespunt in het zuiden tot circa -10 graden in het noorden. Denemarken: Naast wolkenvelden soms ook zon, vooral op van daag. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur om streeks+2 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en vooral vandaag in Ier land en Schotland van tijd tot tijd regen. Stevige zuidoostenwind. In het zuidoos ten morgen ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur tussen 7 en 12 gra- België en Luxemburg: Wolkenvelden, kans op wat motregen. Op beidé dagen 's middags ook hier en daar zon. Middagtemperatuur om streeks 6 graden Noord- en Midden-Frankrijk: In het noordoosten af en toe zon. Verder bewolkt en vooral in het westen en mid den kans op regen. Vooral vandaag in het westen veel wind. Middagtempera tuur uiteenlopend van zo'n 5 graden rond Straatsburg tot meer dan 10 in de Vendee en Bretagne. Portugal: Veel bewolking, veel wind en langdurig regen. Vooral vandaag plaatselijk veel regen, soms ook onweer Morgen gelei delijk enkele opklaringen en wat minder wind, maar aanhoudende kans op een fikse bui, vooral ten noorden van Lissa bon. Maxima aan zee rond 16 graden; in het binnenland of bij langdurige regen aanmerkelijk frisser. Madeira: Af en toe zon en ook kans op een fikse regen- of onweersbui. Vooral vandaag veel wind. Middagtemperatuur iets on der de 20 graden. Spanje: Overwegend bewolkt en buien, ook met onweer en in het westen en zuiden hier en daar veel neerslag. Met name van daag veel wind. Morgen van het noord westen uit ook enkele opklaringen en wat zon. Middagtemperatuur in het bin nenland rond 12 graden, langs de kust en maxima tussen 15 en 19 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en vooral vandaag een paar regen- of onweersbuien. Morgen zonnige perioden en vrijwel droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden, vandaag iets minder warm Marokko: Westkust: wolkenvelden en van tijd tot tijd stevige buien, ook met onweer Van daag plaatselijk veel regen en veel wind Middagtemperatuur vlak aan zee van 17 graden in het noorden tot boven 20 in het zuiden, bij langdurige regen frisser. Tunesië: Zonnige perioden. Morgen meer bewol king en kans op een enkele regen- of on weersbui. Maxima net onder 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewolking en vooral in het wet- sen en zuiden kans op een paar fikse buien Maxima uiteenlopend van een graad of 7 in de omgeving van Lyon tot een graad of 15 in het uiterste zuiden. Mallorca en Ibiza: Af en toe zon, maar vooral morgen enke le buien, misschien met onweer. Mid dagtemperatuur omstreeks 178 graden Italië: Half tot zwaar bewolkt. Van het westen uit toenemende kans op buien, mis schien met onweer. Langs de Adriati- sche kust vandaag vrijwel droog. In het noorden soms mist. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 7 in het noorden tot dichtbij de 20 graden op Si- Corsica en Sardinië: Eerst nog wat zon. Geleidelijk toene mende bewolking en buienkans, vooral op Sardinië. Middagtemperatuur om streeks 17 graden. Malta: Zonnige perioden op beide dagen ook kans op regen- of onweersbui Middag temperatuur in de buurt van 20 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden buiig; ook kans op onweer. Van daag in het westen ook wat zon en veelal droog. Middagtemperatuur tussen 14 en 19 graden, in het uiterste noorden fris- Turkije en Cyprus: Kusten: van het westen uit kans op een aantal stevige regen en onweersbuien. Aan de zuidkust vandaag mogelijk veel neerslag. Middagtemperatuur meest tussen 14 en 19 graden. Duitsland: Nevelig weer met wolkenvelden erv vrij wel overal droog. In de Beierse Alpen zonnige perioden. Morgen ook in de rest van Duitsland opklaringen. Maxima een paar graden boven nul, maar in het zui den een graad of 8. Zwitserland: In de dalen hier en daar mist of la: gende bewolking. In de bergen ga zon, maar aan de zuidkant v penmassief bewolkt en toenen kans op regen, boven 1500 sneeuw. Maxima in de dalen tus en 10 graden. Oostenrijk: In het zuiden en in het oosten ve wolkmg en overwegend droog, i noordflank van-de Alpen zonnige den Maxima enkele graden boven Polen: Wolkenvelden en eerst nog wat si of ijzel. Zoetjesaan overal droog, wel hier en daar mist. Middagtenrs tuur rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en eerst nog af en toe rd sneeuw. Mogelijk ook ijzel. Gelei" op de meeste plaatsen droog e m Tsjechie enkele opklaringen. M temperatuur dicht bij het vrie m morgen eeen paar graden boven m Hongarije: Bewolkt en nu en dan regen of i gen, in het westen sneeuw. In van vandaag droger en mogelijk e ai klaring. Middagtemperatuur verde pend tot ongeveer 6 graden. WOENSDAG 26 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.19 Zon onder Maan op 03.57 Maan onder p Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.10* 13.29 00,43. Laag 09.06 20.54 08 47 Weerrapporten 25 november 0 station weer wind Eindhoven licht bew Rotterdam hall bew Twente hall bew. Vlissingen hall bew Maastricht hall bew Aberdeen regen Athene "regen Barcelona onbew. Berlijn zwaar be1 Boedapest mist Bordeaux half bew. Brussel hall bew Cyprus weerlicht Frankfurt zwaar bei Genève zwaar bei Helsinki zwaar be< Innsbruck onbew Klagenfurt mistbank Kopenhagen zwaar bei Las Palmas onbew. Lissabon regen Luxemburg licht bew Madrid zwaar bei Malaga motregen Mallorca onbew V' )l( )/i Stockholm Warschau Wenen ar bew. w.s. 0 -1 Casablanca onbew. Johannesburg zwaar bei Los Angeles zwaar bei New Orleans onbew. New York onbew Een vakman bezig met planeren; het gladhameren van gedreven zilver. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8