aravans ompleter en omfortabeler kampeer carrurn: rri97 aravanverkopen in de lift ambezi tenttrailer Kampeer en Caravan RAI 97 Nieuwe voortent van Isabella 'Speelgoed' van Knaus Containermodel Flirt blikvanger Vouwwagen Avento gaat op Engelse toer alternatief tussen tent en caravan RAI betreurt uitstel kentekenregistratie Kinderprogramma Veel toeristische informatie Verhuurroute Theater op Wielen 28 NOVEMBER t/m 3 DECEMBER lo nli 'ee trends springen er in de caravanbranche uit. Aller- ilrst de trend van het steeds completer en comfortabeler maken van de caravan. De tweede trend laat juist het zien. Inspelend op de toenemende markt kleine middenklasse auto's introduceren steeds meer irikanten een kleine, lichte wagen die veelal is ontdaan alle luxe. vaste bed heeft zijn plaats overd in caravans met een j bouwlengte van rond de 4 4, ter. Dit komt door de toene- nde vraag naar tweeper- 2, >ns caravans. Hierin is het 20. ipgedeelte meestal afsluit- 8;, ir met een kunststof of hou- schuifwand. De slaapkamer towel voor als achter gesitu- d. Meestal staat het bed 1ji gs een van de zijwanden. 5', i centraal geplaatst bed is iter ook mogelijk. In de 8; ipkamer is tegenwoordig ook i, mte voor een of twee nacht- j' tjes en/of 'een toilettafel, itere modellen hebben naast toilet-doucheruimte ook een separate wastafel in de ipkamer. hang naar meer comfort tot het steeds completer rden van de caravan. Combi o's dat zijn verduiste- js- en horgordijnen ineen en openslaande ramen zijn de meeste modellen stan- d. Ook het cassettetoilet en warmwaterboiler op elektra of gas zijn al gemeengoed /orden. Maar ook kranen huishoudkwaliteit, grotere lkasten met een ruim wies vloerverwarming en zelfs io zijn geen uitzondering een moderne caravan, loewel de caravans dus com- abeler worden, neemt ook eigen gewicht toe. Een bin- 1 iveringsmatras op een vast is nu eenmaal zwaarder de voorheen gebruikte hiuimrubberen kussens. Maar de grotere koelkast is der en ook de warmwa- Inoiler zorgt voor extra ge- 2= ht. Lichtere materialen en jiere bouwtechnieken moe- lale iri een daling in de afgelopen jaar zitten de verkopen van vouw- en stacaravans in de lift. Het totale aantal dt dit jaar geschat op 100. Dat is een toeneming ruim 9 procent vergeleken vorig jaar. Het topjaar was 'JjO met 29.750 caravans. Ver- .45 ld over de drie soorten kam- ijj rmiddelen zijn de cijfers Kampeer en Caravan RAI 97 jrdt gehouden van vrijdag 28 tot met woensdag 3 december in al- hallen van het Europacomplex Amsterdam RAI. De beurs is opend: dagelijks van 10.00 tot ,00 uur. Het expositieprogram- i omvat toer- en stacaravans, uwwagens, kampeerauto's, ten- voortenten, kampeeronderde- en -accessoires, alsmede toeris- j)"j che informatie en voorlichting. zijn 220 exposanten. jDe toegangsprijs is ƒ17,50 per loon, houders van Pas 65 en en groepen (minimaal 20 per- nen ƒ10, kinderen tot 11 jaar der begeleiding gratis. Rail Idee n de NS geeft korting op de combinatie treinreis en entree, e RAI ligt vlak bijhet NS-station Amsterdam RAI, lopend on- veer 7 minuten, met tramlijn 4 ongeveer 2 minuten. Van Ams- rdam CS kun je overstappen op sneltram 51 (reistijd ongeveer minuten) of tramlijn 4 (reistijd ongeveer 30 minuten) tot halte ropaplein. Vanuit Leiden kun je ieder kwartier rechtstreeks station Amsterdam RAI. Voor automobilisten ligt de RAI di et aan de ringweg rond Amsterdam (A 10), afslag S 109. Oranje irden P RAI verwijzen naar extra parkeerplaatsen; vandaar dt een gratis pendelbus naar de beurs. Isabella Nederland presenteert een reeks van voortenten. Nieuw is de Ambassador Crown, die standaard is voorzien van een insectenhor in de rechter zijwand. Dit is prettig voor de ventilatie in de tent, maar het kan ook worden afgesloten met een plastic inritsbare raamfolie. Front- en zijdelen zijn zowel oprolbaar als uitneembaar. De Crown is voorzien van een omkeerbaar gordijnsysteem, waarop patent is verkregen. Dit systeem bestaat uit een gordijn, een aan het tentdoek genaaide gordijngeleider en kunststof gordijnhaken. Isabella presenteert op de RAI ook een nieuw functioneel klemsysteem voor tentstokken. Het systeem heet Grip-On en werkt met een span- greep, waarmee met een enkele handeling de tentstokken aan elkaar bevestigd worden. Er ko men geen vleugelmoeren meer aan te pas. Niet op cle RAI De volgende caravanmer- ken zijn niet op de RAI ver tegenwoor digd. Adria, Hobby en Sterckeman uit protest te gen het late tijdstip van de beurs. Lunar heeft geen nieuwe mo dellen. Polar heeft de im port gestaakt. Solifer en Vi mara zijn niet aangemeld en Sun Roller heeft zich te laat aange meld. Knaus Nederland heeft gezocht naar een prijsknaller van de eerste orde die daarnaast ook nog eens daadwerkelijk als caravan door het leven kan. De cara vanbouwer zegt deze gevonden te hebben in de Toy. Een wagen van 2,80 meter opbouw en met name geschikt voor de vouwwagenbezitter die eigenlijk niet meer al z'n energie kwijt wil aan het opzetten en inpakken. De wagen heeft een eigen gewicht van 420 kilo, een maximaal totaalgewicht van 750 kilo en een prijs van 10.975 inclusief gascomfort. koelkast en een rek voor twee fietsen. Verder staat Knaus op de RAI met een nieuwe serie met een vertrouwde naam: de Mustang. De fabrikant verwacht dat dit model een gat zal vullen dat is ont staan door de introductie van de Südwind-E. Deze caravan, die verleden jaar is gepresenteerd, werd rond de 20.000,- geprijsd. Deze financiële drempel bleek voor een aantal mensen te hoog te zijn en dus moest Knaus een aantal keren nee verkopen. Met de Mustang-serie, twee wagens zonder toilet in de opbouw- maat 340 en een prijs van rond de 16.000, twee wagens in de maat 410 en ruim 19.000, alsook een TF-uitvocring die net boven de 21 mille komt. be schikt Knaus vanaf dit jaar over een aardige serie instapmodellen. Op de foto de Toy. ten dan de gewichtstoeneming beperken. Hiertegenover staat de kleine, compacte en vooral lichte cara van. Voor dit soort caravanne tjes kun je volstaan met rijbe wijs B. Deze caravans hebben een opbouwlengte van nog geen 3 meter en een eigen ge wicht van minder dan 500 kilo. Bepakt zijn ze goed voorbeen laadvermogen van maximaal 750 kilo. Met deze wagens mikken de fabrikanten enerzijds op de jon ge avontuurlijke caravanner en dan met name op jonge gezin nen. Anderzijds vormen ze een uitstekend alternatief voor de vouwwagen. De gemiddelde prijs van dergelijke caravans schommelt rond de tien mille. Daarbij gaat het zowel om rede lijk compleet ingerichte model len met gasstel en spoelbakje als om 'kale' caravans zonder enige luxe en franje. Puur func tioneel dus en geheel afgestemd op een specifieke doelgroep. En zogenoemde do'elgroepcara- vans zijn er meer en meer. De moderne caravan krijgt steeds meer een kunststof front en achterzijde, ook voor het dak wordt steeds vaker dit materiaal gebruikt. Voor het optimaal be nutten en een goede bereik baarheid van de bagageruimte behoort een serviceluik tot de standaarduitrusting. Rolbare vers- en vuilwatertanks vinden achter zo'n luik eveneens een plaats. De stahoogte van de meeste caravans is gegroeid naar 195 cm. In de breedte dijt de cara van uit naar 220 en zelfs 230 De laatste jaren zijn caravans steeds meer gestroomlijnd. De fabrikant die geen wagen met 'afgeronde' hoeken in zijn assortiment had, liep achter. Ook dakpartijen werden steeds meer afgeschuind om zo min mogelijk wind te vangen. Dan moet je als caravan bouwer wel lef hebben om nu met een model te komen dat veel op een container lijkt. Deze blikvanger op de beurs is de Flirt van Bürstner. In het interieur is er van dat hoekige niet veel meer te vinden. Zitgroepen en kasten zijn acht procent gedraaid en dat geeft een enorme ruimtewinst. Vaste bovenkastjes ontbreken. In plaats hiervan zijn er uitneembare koffers, waarin thuis de va kantiegarderobe al kan worden ingepakt en dan op een plank aan de zijkant worden vastgemaakt. Bürstner mikt met de Flirt op de zich nog jong voelende veertiger die voor zo'n tegendraads model wil betalen. De caravan kost 32.430. voor 1997: toercaravans 19.400, vouwwagens 5.400 en stacara vans 2.000. Volgens recente uitkomsten van de Stichting Continu Va- kantieonderzoek (CVO) overwe gen zo'n 400.000 gezinnen de komende drie jaar een nieuwe of gebruikte tent, (vouw)cara van of kampeerauto aan te schaffen. Een vouwwagen is het perfecte alternatief voor wie het echte tentkamperen is ontgroeid, maar liever niet met zo'n grote caravan achter de auto met va kantie gaat. De huidige genera tie vouwwagens is snel en een voudig op te zetten en biedt veel wooncomfort. Ze hebben een aparte woon- en slaaprüim- te en veelal is er een keukenunit aanwezig. Achter de auto heeft een vouwwagen ten opzichte van een caravan het voordeel dat je vanuit de auto een vrij achter uitzicht houdt. Bovendien on dervind je minder last van zij- of tegenwind en is de vouwwagen meestal niet breder dan de au to. Door het verhoudingsgewijs lage totaal gewicht (eigen ge wicht plus laadvermogen) is het bezit van een B-rijbewijs vol doende en kun je voor het trek ken volstaan met een lichte au to met een relatief kleine mo- torinhoud. De tent van de moderne vouwwagen is gemaakt van duurzaam en kleurecht doek (katoen of kunststofvezel). Het dak is bij de meeste uitvoerin gen van kunststofvezels, zoals acryl, of van polyester. Een trend is het gebruik van milieu vriendelijk. namelijk ongeverfd en ongebleekt ECO-doek. Steeds vaker wordt de vouwwa gen standaard uitgerust met een keukenblok (bermkeuken).Een zeer ruime voorttent met luifel biedt volop leefruimte. De vouwwagen is met name populair bij gezinnen met jonge kinderen. De levensduur is mi nimaal tien jaar. De gemiddelde aanschafprijs ligt rond de zeven mille. Door de afmetingen kan een vouwwagen vaak in eigen garage of tuin worden gestald. Van der Hagen Caravans in Meerkerk heeft een opmerkelijke verrassing in petto. De jubilerende fabrikant (35 jaar) van de bekende Avento's heeft namelijk een nieuw merk op de markt gebracht onder de naam Cottage. Hiermee combineert de caravanbouwer Engelse luxe met Hollandse dege lijkheid. Engels betekent onder meer dat de voor ruit in drieën gedeeld is. Er zijn drie types: Lodge, ,,Het is intriest dat de Dienst Wegverkeer de invoering van kentekenregistratie voor cara vans heeft uitgesteld tot 1999". Dat is de conclusie van drs. L.A. de Winke], voorzitter van de af deling caravans van de RAI. Af gelopen zomer heeft het onder werp 'gestolen caravans' ander maal de kranten veelvuldig ge haald. Dat js niet nodig, vindt De Winkel, als caravans een ei gen kenteken hebben. Op dit moment is het voor dieven heel eenvoudig om caravans onher kenbaar te maken of te voorzien van andere identificatieplaatjes of chassisnummers. De RAI-vereniging onder zoekt op dit moment de moge lijkheid chips op verschillende plaatsen in de caravans in te bouwen. Deze chips zijn door middel van scanners te lezen. Daarmee kan ook zonder een kenteken de identificatie verge makkelijkt worden. De Winkel wijst op de moge lijkheden die het op komst zijn de rekeningrijden op dat gebied zou kunnen bieden. „Als het systeem van rekeningrijden au to's via chipkaarten kan herken nen, dan kan dat ook met cara vans als die van chips zijn voor zien". Maximumsnelheid De Winkel constateert dat het nog slecht gesteld is met de Eu ropese harmonisatie van de maximumsnelheden op de we gen. „Deze lopen sterk uiteen. Zo mag in Frankrijk met een aanhanger 130 kilometer per uur worden gereden en in Ne derland en Duitsland maar 80. In Duitsland en Oostenrijk wordt nu serieus overwogen de snelheid van een auto met aan hanger of caravan te verhogen naar 100 kilometer per uur. Ik Eifelland komt met drie primeurs Manor en Estate. De Britse snit zit vooral in het interieur. De Cottage Lodge heeft een eindkeuken en voorin bevinden zich twee banken voor lange mensen (195 cm). Het kastje tussen die twee ban ken heeft een handig uitklapbaar bovenblad, dat we in meer Engelse caravans aantreffen. Terwijl de ouders op hun ge- worden ze volop vermaakt mak de expositie bekijken, kan met spelen, knutselen, voorle hun kroost van twee tot twaalf zen en schminken.De organi- aan het kinderprogramma satie is in handen van AVN en meedoen. In dit paviljoen Recreatie Centra Nederland. In de hal voor toeristische in formatie kunnen bezoekers een vakantiebestemming uit zoeken. Wie een nieuwe, aan trekkelijke camping zoekt voor het volgende seizoen, kan hier zijn hart ophalen. Prachtige kasteelcampings, locaties in de bergen of juist aan het strand, Campingsorganissaties uit kampeerlanden als Frankrijk. Italië, Spanje en Oostenrijk, Voor wie niet meteen een ei gen tent of (vouw)caravan wil aanschaffen, kan het huren van zo'n kampeermiddel een uitstekende eerste kennisma king zijn. Bij diverse stands kun je uitgebreide informatie vinden over verschillende huurmogelijkheden en prij zen. Zo vind je de manier van kamperen die het beste bij je past. En dan wordt de keuze bij de aanschaf van een kam peermiddel ook gemakkelijker: een tent of caravan, basic of luxe. groot of klein. Langs de verhuurrroute kun je uitge breide informatie krijgen over mogelijkheden en prijzen. Bij de entree ligt een lijst van be drijven die meedoen aan de verhuurroute. maar ook uit- Kroatië en Zwe den brengen je alvast in de stemming. Voor plekjes in Ne derland is er het paviljoen 'Lekker weg in eigen land', waarin VW's en vaderlandse campings zich presenteren. In het Theater op Wielen gaat een onwetende familie op reis met de caravan. Dat is vragen om problemen. De act is niet alleen grappig, je steekt er ook het nodige van op. Er is uitge breid aandacht voor de prakt i- sche kanten van schadeherstel van en onderhoud aan een ca ravan. Het Theater op Wielen is een nieuw onderdeel van het Technisch Paviljoen. De presentatie wordt verzorgd door instanties als Bovag, Focwa, Veilig Verkeer Neder land, de RAI Vereniging, het Politie Verkeers Instituut en Camptech. Het Technisch Pa viljoen is tevens de locatie van de Radio Noordzee Droom- show, een spannend spel voor bezoekers met optredens van de artiesten Arie Ribbens en Maxime. Pageant nieuwkomer van Bailey T wil de Nederlandse regering op roepen deze stap te volgen". Volgens De YVinkel heeft een snelheid van 100 kilometer een aantal belangrijke voordelen. De onderling verschillende snelheden op de autowegen neemt af. wat de doorstroming ten goede komt. Uit verschillen de onderzoeken is gebleken dat dit de verkeersveiligheid bevor dert. „Een gevarenelement ont staat vaak als een auto met ca ravan wordt ingehaald door een zware vrachtwagencombinatie. Er ontstaat zuiging en de cara van kan gaan slingeren. Door de sterk voortgeschreden techniek van auto en caravan is een ver plichte snelheid van 80 kilome ter bovendien onnodig. Als een caravanbezitter iets sneller mag, ontloopt hij een aantal serieuze risico's. In de praktijk zie je trouwens al dat caravanners hun snelheid aanpassen". Bijna een jaar geleden presenteerde de Friese caravanimporteur Riant Caravans in Breukelen een voor de Nederlandse markt nieu we caravan aan zijn dealers: de Bailey Ranger. Directeur W. Rinse- ma erkent dat het merk zich in ons land nog moet gaan bewijzen. Bailey is een Engelse caravan en heeft in dat land sinds een halve eeuw een goede reputatie. Op de RAI staat naast de Hanger nu ook de Pageant, die in vergelijking met de Ranger wat rijker is aange kleed. Om aan de Nederlandse smaak tegemoet te komen is hij wel wat „minder Engels" gemaakt en vergeleken met de Ranger wat klassieker. Evenals de Ranger is hij erg compleet, maar er zijn ver schillen. Zo is er warm en koud water aan boord (Carver boiler), zo dat warm gedoucht kan worden. Het Thetford cassetteloilet spoelt elektrisch en de keuken heeft een emaille afwasbak, een vierpits kookplaat, een grille, een gasoven en een grotere Electrolux koel kast. De waterkraan is van een woonhuis-uitvoering. Er zijn drie versies van de Pageant. De prijs begint bij 33.700. -- Eifelland Caravans staat dit jaar met drie primeurs op de RAI. De Sunshine heeft een van bui tenaf bereikbare, verrijdbare 25 liter friswatertank, een reservewiel plus houder in de dissel ruimte, een krik en een 375 Watt om vormer. Dus alle verlichting is op 12 H Jj- -5=*. Nieuw in het Holidayprogramma is de 415 TM. De treinzit is om te bouwen in een bed van 198x133 en voor in de caravan kan de zithoek worden omgebouwd in een bed van 199x140. De 500 TKM is een ruime ge zinscaravan met stapelbed en middenzit. De vernieuwde Sunshine begint bij ƒ24.755. De Holiday 415 TM kost 19.895 en de 500 TKM ƒ21.595. Op de foto het interieur van de Sunshine.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7