Suriname is trots op eigen koers Dominee Andras Pandy hult zich in stilzwijgen Abortusspook kwelt Ieren weer Buitenland Rivieren zetten Somalië blank 'Winnie Mandela was gewetenloze despoot' Schipbreuk bij Azoren Kritiek op geseling zonder eerlijk proces JINSDAG 25 NOVEMBER 1997 ip 19' Gijzeling eindigt in dubbele moord diepenbeek In het Belgische Diepenbeek zijn zondagnacht twee personen bij een gijzelingsactie doodgeschoten. Dat is gister middag bekendgemaakt. Zondagavond rond tien uur drong een onbekende man het huis van een 46-jarige Italiaan binnen. De met een pistool gewapende man gijzelde enkele uren de vrouw van de Italiaan, drie kinderen en een 24-jarige huisvriend. Toen de heer des huizes rond drie uur 's nachts thuis kwam ontstond een vuurgevecht, waarbij de Italiaan en de huisvriend omkwa men. De overige bewoners bleven ongedeerd. De dader is voort- duchtig. Netanyahu zaait nog meer verdeeldheid ieruzalem Met de aankondiging dat hij meer troepen van de be zette Westelijke Jordaanoever wil terugtrekken, heeft de Israëli sche premier Netanyahu gisteren nieuwe verdeeldheid veroor zaakt. Nationalistische parlementariërs dreigen hun steun aan de regering in te trekken. Netanyahu wil in ruil voor een versnel ling van de vredesonderhandelingen zes tot acht procent van het door Israël bezette gebied over willen dragen aan de Palestij- nen. Overigens hebben de Palestijnen het aanbod al afgewezen. Irak: alleen paleizen verboden gebied bacdad Irak zegt slechts drie locaties tot verboden gebied te hebben verklaard voor de ontwapeningsinspecteurs van de Ver enigde Naties, en niet 63 zoals de Amerikaanse minister van De fensie zondag zei. De VN-deskundigen zijn uitsluitend onge wenst op drie presidentiële paleizen. De woordvoerder van het ministerie van Informatie betitelde deze plekken als 'symbolen van de nationale soevereiniteit'. De Verenigde Staten willen ook de paleizen controleren op de aanwezigheid van massavernieti- gingwapens. Zware overstromingen in Ecuador Quito Zware overstromingen hebben in Ecuador aan zeker dertig mensen het leven gekost. Grote delen van de grootste stad Guayaquil (1,5 miljoen inwoners) staan twee meter onder water. De verbindingen binnen de stad zijn verbroken. Ruim achthon derd mensen zijn inmiddels geëvacueerd. Oma ketent kind vier jaar aan boom helspruit Zuid-Afrikaanse welzijnswerkers hebben een kind be vrijd dat vier jaar aan een boom was geketend. De oma van de doofstomme Mkhonto verklaarde dat de politie haar tot de dras tische maatregel had gedwongen. De agenten wilden voorko men dat onschuldigen de dupe werden van het 'wilde en ge welddadige gedrag' van de jongen. De ouders lieten het kind vijf manden na de geboorte achter bij de grootmoeder, nadat zij zijn handicap hadden ontdekt. Gezochte moordenaar zat al gevangen ieruzalem De Israëlische politie heeft ruim een jaar lang naar ■I een Palestijn gezocht, terwijl de man bijna al die tijd in een Is- dj raëlische cel zat. De gedetineerde, Mahmoud Ali Arabe, wordt g|| ervan beschuldigd dat hij in juli 1996 in het dorp Bidya op de Westoever een politie-agent buiten dienst heeft gedood. Arabe werd in september 1996 gearresteerd wegens illegaal wapenbe zit, maar niet geïdentificeerd als de gezochte persoon. Hij werd onlangs door vroegere medestanders aangewezep als lid van de Islamitische Jihad, een Palestijnse terreurorganisatie. Het gaat steeds beter met de zevenling ies moines Artsen in het ziekenhuis in Des Moines, in de Ameri kaanse staat Iowa, zijn zeer te spreken over de conditie van de la zevenling die zes dagen geleden ter wereld kwam. Ken, die als k, He eerste werd geboren, ademt inmiddels zelfstandig en neemt al (wee dagen voedsel tot zich via de mond. Het grootste zorgen kindje, de jongste telg Joel, ligt nog aan de beademingsappara- uur, maar heeft volgens de artsen dezelfde goede overlevings- jn kans als zijn drie broertjes en drie zusjes. r Britten gerust; Humphrey leeft nog inden Humphrey, de zwerfkat die sinds 1989 in het huis van le Britse premier woont, is terecht. Het dier werd onlangs door 5677 [Tony en Cherie Blair wegens nierproblemen in een tehuis on dergebracht. Het gerucht ging echter dat de meest populaire kat ran Groot-Brittannië was afgemaakt, omdat mevrouw Blair niet van katten zou houden. Uiteindelijk zag de persdienst van Blair e Lei tich genoodzaakt een fotograaf die de kat goed kent het gehei- h.o.d ne adres van Humphs nieuwe onderkomen te geven. Zo kon j6, k< vorden aangetoond dat de bejaarde kat inderdaad een nieuw ,eit m huis heeft gekregen, waar ook goudvis Moby woont. FOTO REUTERS SEAN DEMPSEY Kwart Poolse alcoholisten is vrouw j Ha Varschau Drankmisbruik onder vrouwen is momenteel het 2444 >rootste sociale probleem in Polen. Volgens deskundigen is een wart van de alcoholisten vrouw. Tien jaar geleden was dit nog lechts één op de zeven. In totaal zijn er zesduizend vrouwen in linieken voor behandeling van alcoholverslaving, twee keer zo- K eel als vijf jaar geleden. De problemen komen vooral voor on- ler zakenvrouwen, journalisten en actrices die onder grote ■panning leven en ernaar streven overal het beste in te zijn. nbe canaal ,|j Selgië kocht voor invasie nazi-goud ■s angeles België heeft in april 1940, kort voordat het zelf aan Ie nazi's ten prooi viel, 6,7 ton goud (nu vierhonderd miljoen [ulden waard) gekocht van nazi-Duitsland. Het ging om goud lat eerder was gestolen van Oostenrijk en Tsjechoslowakije. De lommissie die de zaak na de oorlog onderzocht, heeft daarom lestijds geoordeeld dat België geen recht heeft op teruggave. Dit •lijkt uit documenten, die gisteren openbaar zijn gemaakt. Ze ijn onlangs gevonden door onderzoekers van het Joods Wereld- ongres in Amerikaanse archieven. Opel roept 250.000 auto's terug 997 b udwigshafen Autofabrikant Opel is in heel Europa bezig met i iet terugroepen van 250.000 auto's. In alle modellen met een 1,4 'feen 1,6 liter motor met 16 kleppen moeten enkele onderdelen •orden verwisseld. Dat zou vooral gelden voor de modellen 'orsa en Astra, die tussen augustus 1993 en januari 1996 ge touwd zijn. De wagens worden al sinds de zomer teruggeroe- ien, maar dat is door de onderneming nooit openbaar gemaakt imdat het volgens een woordvoerder niet gaat om voor de vei- igheid relevante onderdelen. schc Pres» Agcntur GPD Confrontatie nissen vermeende seriemoordenaar en bekennende dochter levert niets op BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De directe confrontatie tussen de vermeende se riemoordenaar Andras Pandy en zijn dochter Ag nes (mededader), heeft gisteren niets opgeleverd. Pandy bleef koppig zwijgen tegenover zijn doch ter, die vorige week bekende samen met haar va der vijf moorden gepleegd te hebben. Hoewel de lijken vakkundig door het duo zijn verdonke remaand denkt de Brusselse justitie toch een ster ke zaak te kunnen maken. De Hongaarse dominee Andras Pandy en zijn 39-jarige dochter zouden tussen 1986 en 1989 vijf familieleden hebben omgebracht in een woning aan de Nijverheidskaai in Brussel. Het gaat om twee ex-echtgenoten van Pandy en drie van zijn kinderen. De lichamen werden deels in een sterk ontstoppingszuur opgelost. Wat overbleef werd in stukken gesneden en in vuilniszakken bij het na bijgelegen slachthuis van Anderlecht achtergela ten. Pandy werd half oktober gearresteerd, Agnes zit sinds eind vorige week vast. De politie verdenkt het tweetal van in totaal tien moorden. Nog één dochter wordt vermist en in een tweede woning van Pandy zijn de beenderen van vier andere mensen gevonden. Het vermoeden bestaat dat het om vier Hongaarse vrouwen gaat die via hu welijksadvertenties door Pandy naar België waren gelokt. De komende dagen zal justitie Agnes Pandy aan een nader verhoor onderwerpen. Ook is er een bezoek aan de woning op de Nijverheidskaai gepland, het huis waar de gruweldaden hebben plaatsgevonden. Over de motieven heeft de poli tie nog geen zekerheid. Mogelijk speelde de in cestueuze relatie tussen Pandy en zijn dochter een rol. Angst voor het uitlekken van deze relatie en de vrees bij Agnes voor rivalen, kunnen de moorden verklaren. Justitie heeft de bankrekening van Pandy in middels gedeblokkeerd. Pandy had daarop aan gedrongen omdat hij onder meer snoep in de ge vangeniswinkel wilde kopen. De rekening was ge blokkeerd in verband met het onderzoek naar verdachte transacties. Nu dat is afgerond hoopt justitie dat met het vrijgeven van de rekening de 71-jarige dominee zijn zwijgen doorbreekt. Een nieuwe confrontatie met zijn dochter zal zeker volgen. KOBONSomalië wordt geteisterd door overstromingen. De rivieren Juba en Shebelle zijn buiten hun oevers getreden als gevolg van overvloedige regenval. Er zijn al 1.300 doden geteld. Gisteren werden honderden mensen gered. Veel mensen wachtten op het dak van hun huis op hulp. Soma- liërs met een boot vragen gemiddeld twaalf gulden voor een overtocht naar het droge. Wie dat niet kan betalen moet wachten op een boot van de Verenigde Naties. Inmiddels kampen ook Kenya en Uganda met hoog water. In Kenya moesten 122.000 Somaliërs, die voorde overstromingen in hun eigen land waren gevlucht, een vluchtelingenkamp verlaten dat een meter onder water kwam te staan. Op de foto het Somalische dorpje Ko- bon. FOTO» REUTERS JEAN-MARC BOUJU PATRICK VAN DEN HURK Het spook van de abortus blijft Ierland kwellen. Vijfjaar na de geruchtmakende 'ZaakX' heeft zich nu de 'Zaak X2' aange diend: een 13-jarig slachtoffertje van ver krachting wil een abortus in Engeland en krijgt daarbij de steun van de Gezondheids raad, de staatsinstelling die tijdelijk voor haar zorgt. Haar ouders zijn tegen en krij gen hulp van de anti-abortusbeweging, de pro-lifers die zich tegen elke vorm van zwangerschapsbeëindiging blijven verzet ten. De zaken X en X2 hebben alles met elkaar te maken. Na een felle juridische strijd mocht de 14-jarige X in 1992 van het Hoog gerechtshof voor abortus naar Engeland, ondanks het totale wettelijke verbod in Ier land. Het hof stond dat toe, omdat X met zelfmoord dreigde en er daardoor een 'le vensbedreigende situatie' bestond. Daar mee formaliseerde het hof een bestaande praktijk: ongewenste.Ierse zwangerschap pen werden al jaren stilzwijgend afgebro ken in Britse klinieken. De Zaak X was natuurlijk niet meer dan het begin van een écht abortusdebat, maar de opeenvolgende Ierse regeringen lieten het heikele probleem weer liggen. Het leek ge noeg dat de bevolking zich eind 1992 met een kleine meerderheid tegen legalisering in Ierland uitsprak, maar ook aangaf dat het ventiel van de 'Engeland-route' open moest blijven. Het probleem is nu dat die optie nooit in een wet werd vastgelegd. De anti-abortusbeweging poogt daarom alsnog strenge wetgeving te 'kopen', door de ouders van X2 financieel en juridisch bij te staan in hun zaak tegen de staat. Natuur lijk ontkennen de pro-lifers dat geld een rol speelt, maar het is op zijn minst opvallend dat de vader van het meisje eerder juist achter een abortus stond. Hij zei dat zijn dochter het moederschap mentaal en licha melijk niet aan zou kunnen, en gaf de Ge zondheidsraad daarmee eigenlijk aan dat er een dringende reden voor abortus was. Na contacten met de pro-lifers sloeg de va der echter als een blad aan de boom om. Hij stuurde zijn advocaat de laan uit ten gunste van een door de anti's betaalde raadsman. Die vocht meteen het besluit aan om het zwangere kind tijdelijk aan de ouderlijke macht te onttrekken, en wist te bewerkstelligen dat een hogere rechter zich vandaag uitspreekt over een vonnis van de kinderrechter dat X2 een abortus in Enge land toestond. De kwestie heeft premier Bertie Ahem in een lastig parket gebracht. De Zaak X2 toont opnieuw aan dat Ierland zit te schreeuwen om abortuswetgeving die vóór alles duidelijk is. Ahern ziet dat ook, maar kan twee kanten op: óf hij werkt het arrest in de ZaakX verder uit en maakt abortus soms mogelijk, óf hij herroept de uitspraak en keert terug naar een volledig verbod. Dat laatste lijkt niet logisch in het snel moderni serende Ierland, maar Ahern heeft een pro bleem. Zijn minderheidsregering drijft in het parle ment op gedoogsteun van drie onafhanke- lijken. Eén van hen is in elk geval fel tegen abortus en de andere twee zijn evenmin vooruitstrevende zielen. Kiest Ahern voor een regeling op basis van het X-arrest, dan zou zijn kabinet het wel eens niet kunnen overleven. Draait hij daarentegen het von nis terug, dan zal progressief Ierland mas saal over hem heen vallen. Het spreekt boekdelen dat Ahern in de Zaak X2 nog niet tot stellingnames is gekomen. De anti-abortusbeweging voelt die besluite loosheid perfect aan en grijpt haar kans. Daarbij maakt ze op dubieuze wijze gebruik van een andere Ierse schandvlek: X2 is de dochter van travellers, de Ierse woonwa genbewoners. Normaal gesproken laat nie mand zich iets gelegen liggen aan het rond uit barre lot van deze mensen. Sterker nog, ze worden in Ierland maar al te vaak ten onrechte aangewezen als de bron van alle kwaad. Nu speelt de afkomst van het meisje echter een grote rol. Travellers zijn meestal arm. Zo ook de vader van X2, die nog eens elf an dere kinderen heeft. Hij kan een Britse abortus nooit betalen, dus dat zou de staat doen. De pro-lifers, plotseling erg begaan met de travellers, deden daarom een 'tegenbod': als X2 afziet van abortus komt er niet alleen geld voor haar en haar kind, maar voor de hele familie, die in drie cara vans woont. Er wordt zelfs gezegd dat de beweging een huis voor het gezin zal ko pen. Dat wordt heftig pntkend, maar Ier land ziet rook en vermoedt vuur. Ook verklaarden zijn nieuwe 'vrienden' de vader min of meer heilig, want komt hij im mers niet op voor het ongeboren leven, voor zijn door de goddeloze staat 'gekidnapte' dochter en tegen de verloede ring? Die heiligverklaring gaat zó ver dat hulpverleners aan de kant van X2 lieten we ten dat ze er bijna niet meer tegenin durven te gaan. Want elke kritiek op de vader, die bepaald geen lieverdje is, wordt door 'de vijand' uitgelegd als discriminatie van een achtergestelde bevolkingsgroep. Kwam X2 maar uit de middenklasse, schreef The Irish Times zaterdag. Dan had ze het geld gehad en was ze inmiddels niet meer dan een cijfertje in de Britse abortus statistieken. Het mocht niet zo zijn en zo kon de zaak het flink aangekoekte abortus debat opnieuw losroeren. Wat de rechter vandaag ook beslist, de verliezer zal gega randeerd in beroep gaan bij het Hoogge rechtshof. Dat mag dan weer een noodver band aanleggen. Want uiteindelijk is het natuurlijk aan de regering om te bepalen of Ierland eindelijk een fatsoenlijke abortus wet krijgt, of dat zich over enkele jaren de 'Zaak XT zal aandienen. JOHANNESBURG EFE-Rtr-ANP Een stoet getuigen heeft giste ren voor de Waarheids- en Ver zoeningscommissie geen spaan heel gelaten van Winnie Madi- kizela-Mandela, de ex-vrouw van de Zuid-Afrikaanse presi dent. De eersten van 43 getui gen schilderden haar af als een wrede, gewetenloze despoot die persoonlijk een zwangere vrouw aftuigde en de moord gelastte op minderjarige 'verraders' van de anti-apartheidzaak. Eén van de getuigen, Nicode- mus Sodoi, beschreef de laatste keer dat hij zijn zoon Lolo zag. De jongen werd door leden van de Mandela United Football Club (een soort lijfwacht van Winnie) eerst in elkaar geslagen en vervolgens gedwongen in een auto te stappen, waarin ook Winnie Mandela zat. Ze negeer de de smeekbeden van de oude Sonoi, en zei dat Lolo zou wor den berecht voor zijn 'verraad aan de zaak'. Nicodemus heeft zijn zoon nooit meer terugge zien. Een andere getuige zei dat Winnie haar had geslagen toen ze drie maanden zwanger was. De reden voor de aframmeling zou zijn geweest dat de vadpr een ex-minaar van Winnie Mandela was. Een andere getui ge beschuldigde haar van me deplichtigheid bij de moord op een activist. Ze zou hiertoe het bevel hebben gegeven uit woe- Anti-Nederlandse sfeer in Paramaribo De viering van 22 jaar onafhankelijkheid in Suriname is in een anti-Nederlandse sfeer begonnen. President Wij- denbosch noemde in een toespraak de vertroebelde rela ties met Nederland het gevolg van de nieuwe onafhanke lijke opstelling van de Surinaamse regering. Het 'platge treden pad' dat was gebouwd op koloniale en neo-kolo- niale structuren heeft volgens hem niet het gewenste re sultaat gebracht. PARAMARIBO ANP „Onze koerswijziging, geba seerd op nationale reconstruc tie, biedt grote perspectieven. Het is de weg die leidt naar een veilige en gegarandeerde toe komst." Wijdenbosch zei niet hoe hij de toekomstige betrek kingen met Nederland ziét. Oud-legerleider Bouterse, die sprak als voorzitter van de Na tionale Democratische Partij NDP, zei dat Nederland moet aangeven welke inhoud het aan de betrekkingen met Suriname wil geven. „Nederland moet zijn politieke, economische en mili tair-strategische belangen eens duidelijk op tafel leggen en niet zeggen dal die er niet zijn, want dat is vals." Tijdens de NDP-vergadering besloten de leden en het Comi té Handen af van Suriname in optocht te lopen naar het kan toor van de president om hun steun aan de regering te toAen. Zij zagen er echter van af een petitie aan te bicden aan de Ne derlandse ambassadeur Schelto baron van Heemstra met kritiek op de neo-koloniale houding van Nederland. Eerder werd tijdens NDP-ver- gaderingen al gesteld dat Ne derland de ontwikkeling van Suriname wil tegenhouden om zelf weer 'heer en meester' te worden in de ex-kolonie. Bou terse beschuldigde Nederland ervan het brein achter de 'coup poging' van 25 oktober te zijn. Ook andere coalitieleiders, zoals KTPI-voorzitter Willie Soemita en voorzitter van DA, Djagindre Ramkelawan, stelden zich afstandelijk op en zeiden dat „Suriname niet langer wenst gedicteerd te worden door politiek Den Haag". ROME-LONDENRtr-AFPachterschip, dat met pompen drijvend wordt gehouden. Drie bemanningsleden hebben lich te verwondingen opgelopen, maar de overige opvarenden zijn ongedeerd. Een Portugees marineschip is ter plekke om de reddingsactie te coördineren. Een helikopter van de luchtmacht is bezig de bemanningsleden van boord te halen. De in Panama geregi streerde Carla was op weg van het Franse Le Havre naar Bos ton in de Verenigde Staten. Een containerschip met 34 Itali aanse bemanningsleden aan boord is op de Atlantische Oce aan ter hoogte van de Azoren in tweeën gebroken. Het schip raakte in de problemen in zwa re storm, aldus de Italiaanse ha venautoriteiten in Rome, die de noodsignalen ontvingen. De boeg van het 37.000 ton metende schip Carla is al ge zonken. De bemanning heeft haar toevlucht gezocht in het de over diens affaire met haar dochter. De aantijgingen kwamen op de eerste dag van een vijfdaagse zitting van de commissie over de vermeende betrokkenheid van de politica bij misdaden tij dens de apartheid. Ze moet zich verantwoorden voor moorden, folteringen en gijzelingen. Mandela werd bij haar aan komst voor het gebouw van de commissie in Johannesburg omhelsd door aanhangers. Zelf getuigd ze vrijdag voor de com missie. Zij hoopt haar naam te zuiveren voor ze in december meedoet aan verkiezingen voor het vice-voorzitterschap van het ANC. Bij de opening van de zitting beklemtoonde de voorzitter van de commissie, bisschop Tutu, dat het niet om een berechting van Winnie Mandela gaat, maar om het vaststellen van de waar heid. „We zijn er niet op uit ie mand aan de schandpaal te na gelen of te vernederen." Rapport over rechtspraak Saudi-Arabië Amnesty International heeft in een gisteren uitgegeven rapport scherpe kritiek geuit op het gerechtelijke systeem in Saudi-Arabië. In het land zouden talloze mensen ver oordeeld worden tot de doodstraf, geseling of ampu tatie van ledematen zonder dat er sprake is van een recht vaardig proces. Het is volgens Amnesty ge bruikelijk dat verdachten zon der aanhoudingsbevel wor den gearresteerd, gemarteld worden, geen advocaat krij gen en in het geheim worden berecht. Er zijn ook voorbeel den van buitenlanders die be kentenissen in het Arabische schrift hadden ondertekend terwijl hen gezegd werd dat het om 'vrijlatingsformulie- ren'gfng. Het merendeel van de perso nen die geëxecuteerd of gege seld worden of waarvan lede maten geamputeerd worden behoort volgens Amnesty tot de 'kwetsbare klassen in de maatschappij, zoals vrouwen, buitenlandse arbeiders en ar men'. Amnesty roept de internatio nale genieenschap op druk uit te oefenen op het konink rijk zijn juridische systeem te hervormen. Saudische func tionarissen waren niet bereik baar voor commentaar, maar in het verleden heeft Saudi- Arabië herhaaldelijk gezegd dat de kritiek op de recht spraak onterecht is en dat de ze in overeenstemming is met de islamitische wet, de sharia. Tussen 1990 en 1997 zijn vol gens Amnesty 560 personen geëxecuteerd in Saudi-Arabie, onder wie 204 Saudi's en 332 personen uit Afrikaanse en Aziatische landen, inclusief 143 Pakistani Een executie in Saudi-Arabië betekent meestal openbare onthoof ding met een zwaard. tok meldde Amnesty dal tus sen 1981 en 1995 82 amputa ties zijn uitgevoerd. Men voegde eraan toe dat het wer kelijke aantal echter 'veel ho ger' moet liggen. Voor diefstal staal in Saudi-Arabië het af hakken van de rechterhand en voor het beroven van mensen op bijvoorbeeld de autoweg het verlies van de rechterhand en linkervoet. In het rapport zijn getuigenis sen opgenomen van gestrafte personen of familieleden van gedetineerden. Zo verhaalt men over christenen die gear resteerd werden omdat ze tij dens kerstmis naar de kerk gingen en over sjiitische mos lims die vastgehouden wor den omdat ze tot oppositie groepen zouden behoren.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5