OM schrapt zaak tegen Boerenveen Pil tegen vergrote prostaat leidt tot spontane haargroei Binnenland Streekbuspersoneel wordt niet beschermd tegen concurrentie Vuilverwerking wordt kunstwerk Wethouder hoeft geen raadslid meer te zijn rivé biedt Irene royaal excuus aan voor 'overgenomen' verhaal zin komt om in Duitsland >tt Een Nederlands gezin is gisteravond laat bij een ern- rerkeersongeluk in de buurt van Rastatt in Baden-Württem- om het leven gekomen. Zes mensen raakten gewond, van sommigen nog in levensgevaar verkeren, zei de Duitse poli- anmorgen. De Nederlanders waren op weg naar hun vakan- estemming in het zuiden, toen een Franse vrachtwagen met gger plotseling op hen in reed. De truck was door nog on lelijke oorzaak op de verkeerde weghelft terechtgekomen, rachtwagen botste eerst tegen een Deense auto, en knalde tegen de Nederlandse wagen. De chauffeur van de vracht- in is ernstig gewond geraakt, evenals de inzittenden van één de personenauto's. de bij spoorwegwerk in Breda a/utrecht» Railned, de organisatie die gaat over spoorveilig- onderzoekt de toedracht van het treinongeluk waarbij gis- lorgen tegen half elf een 25-jarige man uit Sittard om het le- kwam. De man, werkzaam bij aannemersbedrijf Geleuken ttard, was met collega's in opdracht van de NS kabels aan rekken langs de spoorlijn Breda-Prinsenbeek toen hij werd epen door de sneltrein Breda-Rotterdam. Een collega die iverkwagentje bestuurde, liep bij het ongeval overigens een fdwond op. Vermoedelijk is het lichaam van zijn gedode col door de ldap tegen het wagentje geslingerd. >pi eist autoloze zondag iaag Hoge benzineprijzen, wegenbelasting, invoering van ningrijden. Alle pogingen het autoverkeer een halt toe te ten lijken te falen. Maar nu is er zwaar weer op komst voor automobilisten. Actiegroep Pippi pikt het niet langer. Pippi m een brief aan alle Kamerleden dat er onmiddellijk wordt grepen. Als de 'grote mensen' zo stom zijn om al die trazende blikken brokkenmakers en milieuvervuilers hun te laten gaan moeten de kinderen in actie komen, vindt i. Namens alle Nederlandse kinderen heeft ze daarom een brief aan de geachte afgevaardigden gestuurd. Minstens keer per maand moeten auto's op zondag blijven staan. itomobilist schiet op politie en» Een onbekende automobilist heeft vannacht op de a1 oorst enkele malen geschoten op een politiewagen. De poli- ito achtervolgde de man, omdat deze bij Holten had getankt Ier te betalen. Op een gegeven moment gaven de agenten estuurder een stopteken. Daarop begon de man te schieten, lolitiemensen werden niet geraakt, maar moesten de achter- ing staken. n Gisbergen voor Van den Brink 1 van beid tjkj» De 57-jarige C. van Gisbergen volgt de zaterdag opge- xnen ie Wien van den Brink voorlopig op als voorzitter van de onu roep varkenshouderij van de landbouworganisatie LTO Ne- in di ind. De benoeming is tijdelijk. In een halfjaar moet er een mo lezing worden gehouden. Het bestuur van LTO Nederland gisteren unaniem over de benoeming Van Gisbergen. De jedd we voorzitter van de vakgroep is varkenshouder in het lusw rd-Brabantse Hooge Mierde. Daarnaast is hij voorzitter van de n Voorlichtingsbureau Vlees en vice-voorzitter van het Pro- sel si schap Vee en Vlees, polio hrap !jj ïgdprijs voor antipestspel Mohlj in Doetinchem heeft de Nederlandse jeugdprijs gewonnen categorie jeugdwerk voor 6- tot 12-jarigen. Het spel is vol- jurylid Paul Rosenmöller goed omdat het pesten bespreek- maakt. ..Juist die jongeren die zelf vaak pesten, worden loor gedwongen om erbij stil te staan hoe het is om gepest orden." Voor de categorie jeugdwerk voor jongeren tussen vaalf en achttien jaar bedacht volgens de jury het Respec- in Amsterdam het beste project. De Amsterdamse jonge- lebben het idee ontwikkeld voor een voorlichtingscampag- er jeugd en racisme, waarbij zowel allochtone als Neder- se kinderen samenwerken. litie heft bureau Warmoesstraat op erdam Het roemruchte politiebureau Warmoesstraat in tan 1! terdam gaat dicht. Vanwege een fusie met andere bureaus Ideel i binnenstad wordt deze politiepost opgeheven. De leiding lanta het politiekorps Amsterdam-Amstelland wil één binnen- semt team van ongeveer 150 agenten opzetten die alle openbare- ensa problemen in het centrum aanpakt. De politiepost in de dens moesstraat raakte onlangs in opspraak nadat agenten de van» ver Adrie van Driel hardhandig uit het bureau hadden ver- jzin erd waarna hij aan een hersenletsel overleed. Het gerechte- En< ooronderzoek naar de verdachte agenten is nog steeds in ingn gang. Het plan voor de fusie van de politiebureaus stond al eigen er op stapel, maar is door de dramatische dood van de dak- de ki Van Driel wellicht in een versnelling geraakt. ;tl igeren kunnen fietshelm verdienen Li Schoolkinderen tussen vier en zes jaar kunnen volgend een fietshelm verdienen. Door het maken van een tekening it verzinnen van een verhaaltje of door wat zakgeld af te maken zij kans op een helm. Het voorlichtingsproject kost leen half miljoen gulden, dat wordt opgehoest door spon- Bedoeling van het project 'Veilig van en naar school' is ou- en kinderen bewuster voor de fietshelm te laten kiezen. Elk worden ruim 19.000 kinderen slachtoffer van een ongeval in •erkeer. Van hen belanden circa duizend met hoofdletsel in uekenhuis. In Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde en moeten jeugdige fietsers al verplicht een helm dragen. lippen en wippen voor Aidsfonds De vrouwen van een seksclub in het Zeeuwse Goes wer- igdui vrijdag de hele dag voor het Aidsfonds. Eigenaresse 10 pi versdijk hoopt dat het initiatief landelijke navolging krijgt, üdsfonds is enthousiast. Toen Eversdijk vorig jaar van haar entN ier hoorde van de actie Knippen voor het Aidsfonds vatte ze :hien idee op de actie uit te breiden tot knippen en wippen voor at ech lidsfonds. ,,Ik heb met onze meisjes overlegd en zij waren scha een enthousiast. Ik zorg voor de hapjes en drankjes voor de meisjes en de heren. Alle inkomsten van vrijdag, van ons en de meisjes, gaan naar het Aidsfonds." De seks is. varizelf- Igeno kend. veilig. Minister Jorritsma wil Wet personenvervoer niet aanpassen den haag anp Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat neemt geen aanvullende maatregelen om de werknemers van streekbusbedrijven bij concur rentie te beschermen. Gisteren voerden chauf feurs in het noorden van het land actie voor maatregelen die hun baan garanderen. Volgens Jorritsma willigt het huidige Burgerlijk Wetboek de eisen van de stakers al in. Daarin is geregeld dat wanneer bedrijf A het werk over neemt van bedrijf B, bedrijf A verplicht is al het personeel en de arbeidsvoorwaarden over te ne men. Volgens Jorritsma is het dan ook niet nodig dit nog een keer op te schrijven in de nieuwe Wet Personenvervoer, zoals de stakers eisen. Binnenkort worden delen van het stads- en streekvervoer in Drente en Groningen aanbe steed. De busmaatschappij die de meeste bussen laat rijden tegen de minste subsidie, krijgt een concessie voor drie jaar. De actievoerders vrezpn dat de nieuwkomer niet al het personeel zal over nemen, maar volgens Jorritsma is hij daartoe dus verplicht. Alleen voor sommige groepen ondersteunend personeel is niet duidelijk of zij onder de baanbe- scherming vallen. De huidige werkgever zal moe ten bewijzen dat zij werk verrichten voor de bus regio die wordt aanbesteed. Bij geschillen moet de rechter oordelen, vindt het ministerie. Enkele jaren terug heeft een commissie zich ge bogen over de werkgarantie van het buspersoneel bij concurrentie. De conclusie van deze zoge naamde commissie-Laan luidt dat. in tegenstel ling tot wat het ministerie beweert, de garanties in het Burgerlijk Wetboek aangescherpt moeten worden. Dat bevestigt J. Laan, naar wie de com missie is vernoemd. De conclusie van zijn com missie was dat de minister op de één of andere manier, bijvoorbeeld via de Wet Personenvervoer of via de bestekken van de aanbesteding, meer garanties moet geven voor het personeel. Laan zei gisteren verder nog onvoldoende zicht te heb ben op de situatie in Drente voor nader commen taar. Jorritsma liet gisteren vanuit Egypte, waar zij op werkbezoek is. weten dat de vrees voor verlies aan werkgelegenheid in het streekvervoer onte recht is. Volgens de bewindsvrouw is de markt werking in het busvervoer 'zeker niet bedoeld om minder openbaar vervoer te krijgen. Integendeel.' Ze vindt het jammer dat er wordt gestaakt in de noordelijke provincies. De enige banen die wel licht op de tocht staan zijn te vinden op de hoofd kantoren, daarbij gaat het om 'overhead'. „Maar het is nooit de bedoeling van de subsidies aan het openbaar vervoer geweest om steeds meer over head te bekostigen", aldus Jorritsma. Chauffeurs togen gisteren naar het provinciehuis in Assen om daar te protesteren tegen de concurrentie in het streekvervoer. foto anp Geroofd goud gaat niet naar nabestaanden den haag anp De commissie-Van Kemenade die het kabinet adviseert over de besteding van oorlogsgoud. neemt geen individuele claims in behandeling. Mensen moe ten zelf contact zoeken met banken en verzekeringsmaat schappijen. De twintig miljoen gulden die Nederland ontvangt, moet vol gens Van Kemenade ten goede komen aan Nederlandse slacht offers van de vervolging, of or ganisaties die zich voor hen in zetten. Nederland krijgt 1.200 van de 5.500 kilo goud dat nog over is van het goud dat de nazi's in de Tweede Wereldoorlog onder meer uit Nederland hebben weggehaald. Deze hoeveelheid heeft een waarde van twintig miljoen gulden. De commissie acht het ondoenlijk om het goud te verdelen over rechtheb benden. zei voorzitter Van Ke menade gisteren. Het gaat voor een deel om gebitsvullingen, trouwringen en ander goud van mensen dat in concentratie kampen is omgesmolten. Advocaat ziet eerste scheur in Suri-kartel Het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag ziet in de zaak tegen Etienne Boerenveen af van vervolgjng. Vol gens het OM is hiertoe besloten wegens gebrek aan be wijs. Boerenveen is beleidsadviseur van het ministerie van defensie van Suriname. Hij is één van de hoofdver dachten van het omstreden Suri-kartel, de organisatie die wordt verdacht van omvangrijke internationale drugs handel. den haag anp wusTERHet laatste deel van de VAM in Wijster wordt een monument. Het viaductdeel, compleet met rails en twee oude kantelwagons, wordt bij de toegangspoort van het bedrijf geplaatst. Vanaf de tweeduizend meter lange viaducten zijn sinds oktober 1931 vele miljoenen tonnen afval ge stort om te worden verwerkt. De viaducten zijn overbodig geworden omdat de aanvoer tegenwoordig in gesloten containers via de nieuw aange legde containerterminal plaatsvindt. foto anp haarlem» hans leber Over. kaalheid worden veel grappen gemaakt, maar onder tussen groeit het aantal klinie ken ertegen. De wijkende haar grens wordt er voor hoge bedra gen terug geschoven. Na het re cente gejubel over de laserbe handeling, waarmee voetbal- coach Dick Advocaat en de po pulaire zanger Gerard Joling een bredere 'mat' kregen, komt nu vanuit Amerika iets nieuws: De pil tegen kaalheid. Wereldwijd onderzoek met 1.879 proefpersonen, waarbij ook ziekenhuizen in Zwijnd- recht en Vlissingen waren be trokken. toont aan dat dagelijks een pil met één milligram 'finasteride' het kalen een halt toe roëpt. Chinezen, negroïde mannen, blanke mannen, de haardossen van alle rassen rea geerden er goed op. Er werd zelfs hernieuwde groei vastge steld. Oorspronkelijk bedoeld als middel tegen een vergrote prostaat, bleek finasteride ook in hoger gelegen streken heil zaam te werken. De Vlissingse dermatoloog dr. E. Prens die bij het onder zoek is betrokken, weet het ze ker: „Mensen met beginnende kaalheid zijn met dit middel van hun probleem af. En mensen -die nog niet al te lang kaal zijn, zullen weer aangroei van haar zien. Voor wie al heel lang kaal is, zal het niet meer werken. In die haarwortels is geen levén meer te krijgen. We testen het middel nu meer dan twee jaar en ik zie nog steeds verbeterin gen." In Amerika heeft een advies commissie van de Food and Drug Administration (FDA) het onderzoek bekeken en de wer king van Finasteride formeel vastgesteld. Het moet raar lo pen wil het medicijn, onder de naam Propecia. in december niet geaccepteerd worden door de FDA. De producent, het far maceutische bedrijf MSD, heeft ook al een registratieverzoek bij de Europese Unie lopen. „Maar eerder dan volgend jaar komt het hier niet beschikbaar," ver wacht Prens. De Vlissingse arts denkt niet dat het middel, na de eventuele toelating op de Nederlandse markt, door het ziekenfonds wordt vergoed. „Want dat ge beurt ook niet met andere mid- delen tegen kaalheid, zoals mi noxidil dat wel eens wordt ge bruikt maar slechts schamele resultaten te zien geeft." Prens voorspelt dat het medicijn 'ze ker niet meer dan tachtig gul den per maand gaat kosten.' Veronderstellingen dat finas teride op de kruin goed werk doet, maar elders tot erectie stoornissen en verminderd li bido leidt, kunnen de weten schappers na het onderzoek vergeten. Een enkele proefper soon, maar ook proefpersonen die een nep-pil (placebo) slik ten, hadden er last van. Nadat zij stopten met hun pil of er lan ger mee doorgingen, verdwe nen ook bij hen de gevreesde bijwerkingen. Zwaar gestrafte drugscrimineel weigert voedsel rotterdam gpd Een tot tien jaar veroordeelde 45-jarige Amsterdamse drugs- crimimeel is in hongerstaking gegaan. De man die vastzit in de Rotterdamse gevangenis De Schie, wil zo het openbaar mi nisterie dwingen snel met zijn hoger beroep te beginnen. De drugshandelaar maakt het volgens zijn advocaat S. van Berge Henegouwen redelijk. Hij werd in juli door de Haagse rechtbank veroordeeld voor een omvangrijke export van amfeta mine, xtc en hasj naar Spanje, Duitsland en Groot-Brittannië, ontvoering en lidmaatschap van een criminele organisatie. Volgens Van Berge Henegou wen hebben politie en OM ge bruik gemaakt van een kroon getuige om de drugshandelaar achter de tralies te krijgen. De regeling met de getuige zou door justitie zijn verzwegen bij de rechtszaak. De kroongetuige zou ondanks zijn xtc-verleden geld, een huis en een baan bij de gemeente Amsterdam heb ben gekregen. De Surinaamse 'adviseur van staat' Bouterse is volgens justi tie een ander kopstuk van deze vermeende criminele organisa tie. Ook zou nog een aanzienlijk aantal andere Surinaamse hoogwaardigheidsbekleders tot dit kartel behoren. Zo zou H. Goedschalk, president van de Surinaamse Centrale Bank, een verdachte zijn. Boerenveen stond in de jaren tachtig bekend als de rechter hand van Bouterse. Hij werd toen in de Verenigde Staten ver oordeeld wegens betrokkenheid bij cocaïnesmokkel. Boerenveen heeft altijd volgehouden on schuldig te zijn. De Surinaamse regering heeft hem daarom na zijn gevangen schap in ere hersteld. De vroe gere rechterhand van Bouterse stelde eind 1992 een rapport voor de herstructurering van het Nationaal Leger op, dat mo gelijk werd gemaakt door finan ciële en materiële hulp uit Ne derland. Mr. A. Moszkowicz, de raads man van Bouterse, zegt na het vernemen van de beslissing van officier van justitie Harderwijk dat 'het OM kennelijk tot' in zicht is gekomen.' De raadsman sluit niet uit dat de beslissing om de zaak tegen Boerenveen te laten vallen het begin van het einde zoü kunnen betekenen van de vervolging van het Suri- kartel. In de strafzaak tegen Bouterse moet nog een groot aantal ge tuigen (circa 45) worden ge hoord. De rechter commissaris is momenteel druk doende deze verhoren te plannen voor janu ari. Buitenlandse Zaken geeft geen commentaar. den haag» anp uit van de gemeenteraad en stemmen dus mee over hun ei gen voorstellen. Ze zijn niet al leen invloedrijk, maar controle ren zo ook zichzelf. Als een raadslid wethouder wordt, zou die uit de raad moeten stappen, vindt de ROB. Zo ontstaat een situatie die enigszins vergelijk baar is met {lie in de Kamer. Wethouders moeten niet langer tevens gemeenteraadslid zijn. Dat adviseert de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) aan minister Dijkstal van binnen landse zaken, die daar overi gens net zo over denkt. Wethouders maken nu deel heli inses wil haar intimiteit niet op publieke snijtafel leggen' zich tegenwoordig noemt, was de handreiking van de kant van Privé on voldoende om maandagmiddag meteen de strijdbijl te begraven. Mr. G. Kemper zette het kort geding over deze zaak bij de Amsterdamse recht bank gewoon door en eiste onder meer dat Privé er ook nog een adver tentie in De Telegraaf, van dezelfde uitgever, tegenaan gooit. Prinses Irene gaf het interview aan het blad Hello! ter gelegenheid van het verschijnen in Groot-Brittannië van haar boek Dialoog met de natuur. Ze vertelt daarin onder meer hoe ze troost vindt bij bomen en spreekt ook over haar relatie met koningin Beatrix. Redenen genoeg voor Privé om het vraaggesprek over te nemen. Volgens hoofdredacteur Wilma Nanninga benaderde het blad daartoe de uitgeefster in Madrid, die liet weten hiervoor toestemming te zullen vragen aan de prinses. Anderhalve dag later kwamen de gevraagde teksten en fo to's beschikbaar, mef de mededeling dat de zaak ok was. De hoerastem- ming op de redactie van Privé sloeg volgens Nanninga al snel om in een domper toen bleek dat de prinses een rechtszaak tegen het blad had aange spannen. Prinses Irene had namelijk helemaal geen toestemming gegeven en zou dat ook nooit doen. betoogde haar raads man gisteren. „Privé had dat gezien de eerdere aanvaringen ook wel kunnen bevroeden. Juist Privé had moeten snappen dat je er via een mevrouw in Spanje niet achter komt dat de prinses nu ineens wel in dit blad zou willen. Dat is pure ogensluiterij en bovendien onverantwoord dom. Prinses Irene vindt het volgens haar advocaat ook heel grievend dat Privé haar foto op de cover heeft en boven dien met 'misleidende' aankondigin gen als 'Irene praat over depressie' naar het interview verwijst. Van Kern- per: „Mevrouw Van Lippe is heel om zichtig met de pers, juist omdat ze haar intimiteit niet op de publieke snijtafel wil leggen. Ze wenst ook niet te figureren in een reclamecampagne van Privé. Het blad wekt volkomen ten onrechte de indruk dat de prinses in het interview allerlei persoonlijke ont boezemingen doet. De suggestie dat ze angst voor de toekomst zou heb ben, ziet ze als een regelrechte aanslag op haar persoonlijk leven. De advocaat van Privé, mr. R. Ie Poole, riposteerde dat het vraagge sprek wel degelijk 'bol' stond van de persoonlijke gesprekken. Dat neemt niet weg dat Irene geen toestemming had gegeven voor publicatie in Privé. Het blad geeft dat ruiterlijk toe in het volgende nummer en door alle publi citeit van de afgelopen dagen is dit punt toch wel gemaakt. Het geding was dan ook volstrekt overbodig ge worden, betoogde Le Poole. Funge rend rechtbankpresidente mr.W. Ton- kens-Gerkema laat de partijen nog weten wanneer zij uitspraak doet. Prostaatpn enkele man ont

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3