Internet per satelliet voor fijnproevers Met vette knipoog naar massatoerisme Multi Media jopruiming fotovak q engel cn Sonars, radars en de hele reutemeteut Encyclopedieën op cd-rom: appels en peren Gezond blijven achter computer 'Hatchoo!' neemt niets en niemand serieus DINSDAG 25 NOVEMBER 1997 Televisie ontvangen met je ei gen schotel is hiets bijzonders meer, Internet per satelliet daarentegen wèl. Surfen op In ternet wordt dan volledig onaf hankelijk van een kabelnetwerk en het gaat bovendien erg snel: tien keer zo snel als met een di gitale ISDN-lijn. De Leidse fir ma Powerstar Computers biedt deze mogelijkheid aan voor 100 gulden per maand. „Het is leuk voor de fijnproever, maar door de grote capaciteit is het vooral interessant voor bedrijven, die veel werknemers aan het sys teem kunnen hangen", zegt Wijnand Schouten van Powers tar Computers. Powerstar bestaat inmiddels twee jaar. Door de sterke groei van de activiteiten is het winkel pand op de hoek van Zoeter- woudsesingel en Herenstraat in Leiden inmiddels veel te klein geworden en op korte termijn zal het bedrijf naar de Haarlem merstraat verkassen. Een kleine, onopvallende satel lietschotel aan de achterkant van het huidige bedrijfspand maakt de verbinding naar Inter net. „We hebben ruimte ge kocht op de Orionsat, een com merciële Amerikaanse satelliet die zich helemaal op Europa richt. De zogenaamde transp onder kost ons 10.000 gulden per maand, maar daarmee kun nen we omstreeks 500 klanten bedienen. Een complete uitrus ting met satellietschotel kost omstreeks 3.000 gulden, maar voor 100 gulden per maand is van diverse demo-modellen digitale fotocamera's (m. volle gar) vanaf f 450," ^3 IN ONZE ZAAK Binnenweg 151 heemstede alles inbegrepen, inclusief de huur van de schotel. Daarmee ben je dan volledig onafhanke lijk van de PTT, het kabelbedrijf of wat voor netwerk dan ook. Alleen de weersomstandighe den kunnen nog een rol spelen bij de verbinding. Verder kan de snelheid nog wat worden ge remd door een lokaal druk be zet netwerk, met name in de Verenigde Staten. Maar in prin cipe gaat het allemaal razend snel. Het is echt iets voor het midden- en kleinbedrijf, voor werkgevers die hun personeel vlot willen kunnen laten wer ken. Maar een particulier kan natuurlijk ook bij ons terecht", zegt Schouten. Pariculieren zijn straks wellicht beter af met Internet op het ka belnet, dat ook hoge snelheden belooft. „Zodra het kan willen we gelijk aan de slag met kabel modems. Dat is ook snel en weer een stuk goedkoper dan satelliet. En verder hebben we natuurlijk onze gewone verbin dingen via de telefoonlijn. In middels hebben we 3.000 Inter- net-abonnees in Leiden en dat aantal groeit snel, omdat we een goede prijs/kwaliteit-ver houding kunnen bieden", stelt Schouten. Powerstar beweert in advertenties de snelste Internet- provider van Nederland te zijn. Dat is mogelijk dat is mogelijk omdat gebruik wordt gemaakt van de nieuwste digitale net werken. „Veel mensen stappen over naar ons omdat grote In ternet-providers vaak al lang niet meer de sendee en snelheid bieden die wij als klein bedrijf nog wel kunnen leveren", zegt Schouten. Powerstar Computers wil van alle markten thuis zijn, vandaar dat het bedrijf verder complete computersystemen levert, on derdelen verkoopt, computers repareert en ook netwerken in stalleert. Voor informatie: Powerstar Computers, tel. 071-5162020. Internet-adres:www.powers- tar.nl. FB U BlueByte, de vermaarde maker uit Duitsland van The Settlers, Battle Is le en Archimedian Dynasty, kennen we inmiddels. Van het evenmin erg Duits klinkende Sunflowers hadden we nog niet eerder gehoord, al is ze bij onze Oosterburen een van de marktleiders met Aufschwung Ost en Die Fugger. Duitse titels dus voor een Duitse markt. Met Holiday Island richt Sunflowers voor het eerst de blik over de gren zen, een managementspel in de tra ditie van SimCity. Een alleraardigste internationale entree, die wordt overschaduwd door slechts één be langrijk punt van kritiek: het lijkt hier en daar wel een beetje erg veel op SimCity. In Holiday Island is het de bedoeling een ongerept eiland of stil atolletje om te toveren in een dynamische en vooral winstgevende vakantiekolonie met hotels, kampeerterreinen, bars, discotheken, supermarkten en vlieg velden. Alles gaat uit de kast om de van zonnecrème glanzende badgas ten de tijd van hun leven te bezor gen: volleybalveldjes, ijstentjes, hot- dogstalletjes en al die andere fraaie, het liefst veel lawaai producerende Simulaties van onderzeeboten behoren niet tot de po pulairste. Oorlogsvoering ter zee is er één van voorzich tig manoeuvreren, van tijdig detecteren, van onzicht baar blijven, van radars, sonars en de hele reutemeteut. Kortom, stil en geruisloos en erg technisch. Toch ver schijnen er regeltnatig duikbootsimulaties. 688(1] Hunter Killer is de nieuwste: gebaseerd op een hyper moderne Amerikaanse aanvalsonderzeeboot. Gemaakt door het team van Jane's, bekend en misschien ook wel berucht vanwege het perfectionisme. De gebruiksaan- wijzinging beslaat meer 400 pagina's, maar die hoefje gelukkig niet helemaal door te worstelen, want het pro gramma zelf bevat ook de nodige hulp. Het voordeel van een onderzeeboot is dat niemand je ziet. Nadeel is evenwel datje zelf ook niets ziet, 300 me ter onder het wateroppervlak. En dat dus je hele wereld wordt gevormd door een massief batterij aan sensoren, allemaal met een eigen specifieke functie. Hunter Killer is met andere woorden een heel zware jongen, waarin alle technische details van de onderzeeboot-oorlog aan bod komen: ESM, to wed array, demon, lowband en highband sonars, cavitatie, waterlayers, baffles - het is een heel kleine greep uit de veelheid aan technische termen en grepen die je je eigen moet maken wil de reis niet direct buiten de baai op de zeebodem eindigen. Wij raden je aan om een stalen buis met een diameter van drie meter op de kop te tikken, de computer er in te rampen voordoen, zoals een olievl op zee die je stranden bedreigt, m; die mogelijkheid kun je tevens we; vinken (wederom nogal SimCity). Zoals gebruikelijk langs de Costa Brava is er geen ander doel dan po binnenhalen, maar dat betekent geenszins dat je ins blaue hinein kunt bouwen. Bij te veel overnach- tingsmogelijkheden en te weinig ei gelegenheden zullen de gasten el kaar de koppen inslaan om een taf tje te bemachtigen. Omgekeerd zal er geen hond in je net gebouwde luxe bistro verschijnen. Prima vondst is de mogelijkheid oi je tegenstander te saboteren. Dat kan natuurlijk heel traditioneel do< een van zijn hotels op te blazen. V< leuker en wat minder rücksichtslos een stinkbom te gooien in zijn disc Of nog beter: piranha's los te laten zijn zwembaden. Min.systeemeisen: 486 DX4 100 MHz, 8 MB R/ 4 MB vrije schijfruimte, double speed cd-rom, 100% Soundblaster compatibel geluidskaart, W dows 3.x of Windows 95. Prijs: 99,95. Beschikbaar gesteld door Bomico. CPD plaatsen mét twee flinke luidsprekers en de uiteinden dicht te lassen. En o j; neem de manual vooral mee en een boel plakken brood en corned beef in t voelt je gegarandeerd Sean Connery in The Hunt For The Red October. m-speler, Windows 95. Prijs: 99,95. Ze zijn eigenlijk niet eerlijk te vergelijken, de twee nieuwste, vrijwel tegelijkertijd verschenen encyclopedieën op cd-rom van Microsoft en Easy Computing. Maar het zijn wel prachtige ein- dejaarscadeautjes allebei. Beide zijn volledig Nederlandstalig, vrij eenvoudig in gebruik, en goed voor vele uren klik-plezier. Microsofts Encarta 98 - Winkler Prins Editie kost alleen meer dan het dubbele (199 gulden) van De Grote Encyclopedie '98 van EatTy Computing, die op twee cd's de winkel uit mag voor 79 gulden. Een beoorde ling is een kwestie van appels en peren dus. Beide hebben dan wel 'toeval lig' meer dan 50.000 artikelen aan boord, bij de Encarta kan dat gaan om vele pagina's per stuk, waar De Grote Encyclope die een enkel regeltje soms al genoeg vindt. Een item over de Berlijnse Muur bijvoorbeeld be helst bij de eerste een indruk wekkende serie animaties, film beelden en historische context, terwijl de tweede de hele ge schiedenis tot en met de val van de muur in tien seconden er door jaagt. Easy Computing In De Grote Encyclopedie '98 ben je na een vlekkeloze set up 53 Mb aan opslagruimte kwijt! Een snelkoppeling wordt zon der dat te vragen brutaalweg op het bureaublad geplaatst, voor uit maar. Een flitsend intro met stevige muziek brengt je op de startpagina, waar je kunt kiezen uit onderdelen als Tijdslijn, In teractiviteiten, 3D-Modellen,- Magische Kaarten, en Interac tieve Homepages. Hierin ko men tal van onderwerpen aan bod, het ene wat interactiever dan het andere, maar met be slist leuke vondsten, samen IZOEKVENSTER MMWM* Typ een ucrwcad Titels niWdcn f "'BB «te e» Het is inmiddels algemeen bekend dat werken met de computer blessures kan veroorzaken aan vooral handen, polsen, armen en nek. Deze aandoeningen van pezen en spieren vallen onder de noe mer RSI, oftwel repetitive strain injuries. Dit is wat in in vroeger eeuwen al schrijfkramp werd genoemd, en voor kwam bij monniken die steeds dezelfde bewegingen moesten maken. Miljoenen mensen werken tegenwoor dig niet meer met de ganzeveer of pen, maar met muis en toetsenbord. Geschat wordt dat 4 procent van de werknemers die arbeidsongeschikt raken het slacht offer van RSI is geworden. Dit had yoor- komen kunnen worden door een betere werkhouding achter de computer, bete re kantoormeubelen (tegenwoordig vaak verplicht) en afwisseling van werkzaam heden. Het boek Gezond blijven achter de com putervan Don Sellers, uitgegeven door Addison Wesley geeft aan hoe RSI be streden kan worden. Een werkgever kan veel doen om RSI terug te dringen, maar een werknemer zal zelf moeten onder kennen dat urenlang 'aan het beeld scherm vastgeplakt zitten' op den duur schade oplevert. In het boek wordt ove rigens niet alleen RSI behandeld, maar ook oogklachten die samenhangen met beeldschermgebruik. En verder de span ningshoofdpijn die het gevolg kan zijn van een verkeerde houding achter de computer., Don Sellers raadt aan om bij niet inten sief computergebruik in ieder geval elke twee uur tien minuten pauze te nemen. Bij intensief computergebruik zou elk halfuur vijf minuten pauze verplicht moeten zijn. Verder zijn er bepaalde oe feningen die je tijdens het werk kan doen om de overbelasting van spieren en pezen te voorkomen. Handen in de nek leggen, benen strekken en cirkels er mee draaien, heupen naar voren en naar achteren kantelen, om maar een paar voorbeelden te noemen. Je colle ga's zullen je misschien vreemd aankij ken wanneer je regelmatig hevig be weegt achter je computer, maar toch is dat de manier om gezond te blijven. Het boek van Don Sellers geeft in 25 stappen aan hoe je klachten kan voorko men en eigenlijk zou iedere computer gebruiker een exemplaar in zijn la moe ten hebben. Een van de leukste sites op het Internet is Hatchoo! (http:/1 www.hatchoo.nl). In au gustus 1996 publiceerden Mare de Hond en Mark Götz deze 'Eerste Nederlandse Inter net Parodie', waarin ze soms grof, dan banaal, zo nu en dan flauw, meestal grappig en af en toe wild om zich heen slaand de tekortkomingen van Nederlandse Internet aanbieders en andere gebeurtenissen in de samenleving op de hak namen. De oude versie is nog steeds te bezoeken op het adreshttp://www.xs4all.nl/-Ucontrol/ar- chief.html. De nieuwe welkomstpagina toont een ani matie van twee heren die voor een compu ter staan. Om de een of andere reden springt de een op de ander af en beiden val len uit beeld. Een variatie is dat de een de ander een vuurtje aanbiedt, waarna de boel ontploft. De bedoeling is niet duidelijk, maar klikken op 'knock, knock' brengt de Hatchool-pagina in beeld, opgemaakt zoals de welkomstpagina van de zoekmachine Yahoo! http: www. yahoo.com) Hij biedt keus uit 22 onderwerpen, waar voor vaak het origineel wordt nagebootst. De Hond en Götz blijken dat onderdeel uit stekend te beheersen. Ze bieden zichzelf dan ook aan als ontwerpers van Internet pagina's. Een van de opvallendste satires betreft de affaire-Kluivert, naar aanleiding van de al dan niet gedwongen groepsseks met Sin- ners-bezoekster Sandra, waar de rechter geen brood in zag. Hatchoo! biedt de moge lijkheid digitaal een aanklacht in te dienen via een keuzemenu, waarin de dubieuze opstelling van beide partijen in alle variaties aan de orde komt. Zo vond het misdrijf (naar keuze) 'in koelen bloede/per ongeluk- zonder er bij na te denken/opzettelijk/on verwacht' plaats en werd Patrick geholpen door 'drie van zijn vrienden/Winston Bio- garde/Louis van Baal/Jos Verstoppen/advo- caat Spong/zijn moeder/zijn vriendin/Erica Tirpstra/niemand'; het zijn wat flauwe woordgrappen. Sterk is weer de keus uit ad vocaten: A. t/m E. Moszkovietsch. Om bij het voetballen te blijven: het BAN-AMRO ('The Nutwork Bank') Seedorf-spel draait erom dat Clarence Seedorf een strafschop moet nemen. Aan Peter Olsthoorn, de samensteller van Planet Multimedia (http: /www.pi.net) waarin dagelijks (en verdienstelijk!) nieuws uit de wereld van Internet en de informatie technologie wordt vermeld, hebben De Hond en Götz overduidelijk een hekel, zo blijkt uit hun 'Peter Olsthorn Fanclub'-pagi- na. Olsthoorn zelf loopt trouwens ook niet over van bewondering voor hun humor; hij noemde de Kluivert-satire beschamend ('in Nederland veroordeelt de rechter en niet d vox populi') en hun site 'een aaneenschaki ling van flauwe (woord) grappen, deels ingi geven door een verongelijkt familielid en een te kort schietende opvoeding qua hu mor'. In de 'Fanclub' gaat de oorlog door; nogal bitter en op de persoonlijke toer, wat dit-1 maal inderdaad ten koste gaat van de hu-J mor en alleen wordt goedgemaakt met eei laatste link: 'Terug naar dat stomme, flau we, irritante Hatchoo!'. Met het 'verongelijkte familielid' bedoelt Olsthoorn Mare de Hond; inderdaad 'de zoon van...'. Dat gaat ook aan Hatchoo! ni ongemerkt voorbij. De oude versie bevattf al een satire op 'Met de snelheid van het licht' van vader Maurice (http://www2.ne cast.nl/maurice), over de toekomst van In temet. In de nieuwe is die herzien net: het boek, nu versie 2.0. De inhoudsopgavf van 'Met de schnikkel van een nicht', vers 5.01b, door Martien Graus, is net zo inge deeld als 'Met de snelheid': naast de hoofi stukken wordt kort aangegeven wat per oi derdeel wordt besproken. Alleen gaat het hier om alle mogelijke seksuele variaties. GPD van het Paaseiland sieren dan je atolletje. Al met al is het een vette knipoog naar het massatoerisme. Er zijn twaalf scenario's (ook weer erg SimCity-achtig) waarbij je tegen een of meer computergestuurde te genstanders speelt. Er kunnen zich dingen die de Costa Brava tot zo'n verrukkelijk oord maken... Wat minder realistisch, maar wel grappig, is de mogelijkheid om af en toe een wereldwonder te kopen om nog meer mensen te lokken. De Eif- feltoren, Stonehenge of de beelden meer dan vier uur aan geluid en video, de beelden op de aparte tweede cd. De zoekfunctie, een niet geheel onbelangrijk onderdeel bij een encyclopedie, vereist wel enige bestudering. Er zit gelukkig een uitgebreide handleiding bij. Want om op een heel klein vlag getje te klikken om het zoeken naar een op te vragen onder werp te beginnen, verzin je echt niet zomaar zelf. De onderwer pen worden zeer beknopt be handeld, en zijn ook nogal op België georiënteerd, omdatde hoofdvestiging van Easy Com puting nu eenmaal in Brussel zetelt. De Grote Encyclopedie '98 is, samengevat, een ietwat opper vlakkig, maar beslist toch aardig staaltje multimedia, waarmee je op een speelse manier vele uren zoet kunt zijn. Voor slechts 79 gulden mag dat toch een koopje heten. Min.systeemeisen: 486DX2/66MHz, 16Mb RAM, 50 Mb vrij, Windows 95 of NT 4.0. Prijs: 79,00. ngens. De installatie levert slechts 3.1 Mb gegevens op de harde schijf op, waaronder MacroMedia ShockWave, voor nog meer multimedia-geweld. Het intro is meteen al een overdonderende kennismaking, qua geluid en beeld, maar blijkt nog slechts een voorproefje. De interface werkt zeer gebruikersvriende lijk, je klikt intuïtief maar een eind weg. De informatie is gro tendeels gebaseerd op de 26- delige Grote Winkler Prins, maar is door tientallen redac teuren ook nog eens uitgebreid met honderden nieuwe artike len. Zeer gedegen soms: en zijn items die vele, vele pagina's be slaan! Het even eens compleet op- genomen Kramers Woordenboek Ne derlands zorgt er voor dat ze te be grijpen zijn ook nog. De Encarta doet ook duidelijk veel beter zijn best een 'echte' ency clopedie te zijn, en hoopt daar mee vooral het voortgezet on derwijs van dienst te kun nen zijn. Tek sten en afbeel dingen afdruk ken gaat moei teloos, expor teren naar an dere program ma's ook. Maar natuurlijk valt er behalve veel te leren nog heerlijk te spelen ook, gelukkig. Kijk eens naar de beslist zeer spectaculairepanoramafoto's, waarin je als kijker 360 graden rond kunt draaien, of je er zelf midden in staat. Loepzuiver beeld ook nog, zelfs op een 16- kleurenscherm. De videofrag menten zijn ook niet meer op het formaat dubbele postzegel, maar beslaan toch zeker een half scherm. Andere leuke speeltjes zijn in teractieve quizzen, muziekin strumenten in het land van her komst plaatsen, dierengeluiden beluisteren, en zinnetjes in tien tallen talen horen uitspreken. Min.systeemelsen: Windows 95 of NT 4.0, 16 Mb RAM, 30 Mb vrij op harde schijf (voor latere aanvullingen via Internet). Prijs: 199,00. RONALD HOOI JENGA/GPD Microsoft toch al niet voor- v aan in de -■■.„tw rij gestaan toen de deugd Bescheidenheid werd uitge deeld bombardeert de eerste Nederlandse versie van Encarta meteen maar zelf tot: 'De stan daard in multimedia-encyclo- pedieën.' Nou zit daar ook wel weer iets in, want de al jaren bestaande Encarta-serie is nog steeds een ongeëvenaard pro duct. De vorige edities waren wel wat heel erg Amerikaans, deze sa men met de redactie van de Winkler Prins gemaakte Neder- kmdsc uitgave behelst alles wat je van een encyclopedie op je computer mag verwachten. En ver buiten je computer trou wens ook nog, want door dui zenden webkoppelingen surf je vanuit een artikel in de encyclo pedie zo Internet op. Daar kqn- nen ook nieuwe en bijgewerkte artikelen worden opgehaald, net als bij Easy Computing ove- Encarta

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18