•ij bioscoop iét theater lphen blijft Einstein hangt verloren bij de tijdmachine Groenendijk wint prijs met speeltuin Seniorenhuizen op plek beeldbepalende woningen Jacobswoude ontdekt 150 'zwarte honden' Rijn Veenstreek Uitbreiding Kinderbrug valt stuk duurder uit ch "deun voor Behoud de actiegroep Noodbrug DINSDAG 25 NOVEMBER 1997 17 ROELOFARENDSVEEN Bibliotheek De Bloemlezer in Roelofarends- veen heeft sinds kort een digitale vraagbaak. Wie iets wil weten over campings in Bretagne. de openingstijden van de Nederlandse pretparken of wat dan ook. kan op de naslagcomputer gratis allerlei informatie opvragen. Afdrukken kost een kwartje per pagina. AI p h e n */d R i j n ARCHEON/KERK EN ZANEN Terwijl Archeon inkrimpt, werken pro jectontwikkelaar ABN Amro (APO) en de gemeente aan de ontwik keling van de woonwijk om het themapark heen. 1 let voorlopige bestemmingsplan is inmiddels klaar. Het plan is in te zien bij het informatiecentrum op het stadskantoor. Op 9 december is er een informatiebijeenkomst over 'Burgh-Gooi' in de raadzaal. STADSHART De Alpheuse bibliotheek verhoogt de contributietarie ven. De maatregel is nodig omdat bibliotheken meer auteursrech ten (leenrecht) moeten betalen over elk boek dat zij uitlenen. Vol wassenen van 21 tot 65 jaar oud betalen met ingang van 1998 37,50 voor een lidmaatschap. longeren t/m 20 jaar, CJP'ers en houders van 65+-pas zijn twee tientjes kwijt. Het lidmaatschap voor de jeugd t/m 15 jaar blijft gratis. Wie straks een videoband te laat inlevert, is dan per dag een kwartje meer verschuldigd. De allerkleinsten kunnen straks ook in de speeltuin van Groenendijk terecht. foto mark lamers JACOBSWOUDE De gemeente Jacobswoude heeft er ineens' 150 honden bij. Geen 750. maar ruim 900 honden staan er thans geregistreerd voor de hondenbelasting; een stijging van 20 procent. Dit is geen uitbarsting van hondenliefde, maar het resultaat van een controle op de hondenbelasting. De honden waren er al langer, maar stonden alleen niet geregistreerd. Deze voormalige 'zwarte' honden leveren de gemeente een extra inkomsten op van 10.000 gulden per jaar. Omdat de terugloop van het aantal opgegeven honden de laatste jaren sterker was dan de statistisch te verwachten terugloop, is deze zomer besloten de jacht op zwarte honden te openen. De gemeente stuurde een controleur op pad. Schoonderwoerd lijsttrekker PvdA Al bijna veertig jaar onder houdt het buurtschap Groe nendijk in Hazerswoude de speeltuin in hun wijkje. Dit heeft hun nu een prijs opgele verd. Want vanaf morgen mag Groenendijk zich 'kern met pit' noemen. Véél pit zelfs, staat in het juryrapport van de Konink lijke Nederlandse Heidemaat schappij die de leefbaarheids wedstrijd organiseert. De duizend gulden die de speeltuinvereniging in het pro vinciehuis ontvangt, besteedt zij aan speeltuig voor de klein ste bèzoekers. „Niet dat we er daarmee zijn", verzucht N. Verkley van de speeltuinver eniging. „Een speelhuis met iets meer dan een dak kost al tienduizend gulden. De rest van het geld moet komen van sponsors en uit de activitei ten." Het is een handelwijze die de speeltuin kenmerkt. In 1958 plaatsten de buurtbewoners de eerste speeltuigen, vertelt be stuurslid G. van den Berg. „Veel mensen in de wijk werk ten toen bij machinefabriek De Jong. Ze namen materiaal van hun werk mee en maakten hiervan in hun vrije tijd een schommel, een glijbaan en een draaimolen. Sindsdien heeft de buurt de speeltuin altijd onder houden." Enkele jaren geleden kwam daar echter de klad in. Het plaatsje aan het Speeltuinpad verwilderde. „Toen wij twee jaar geleden het bestuur over namen, stond er manshoog on kruid. De boel was onveilig voor de kinderen. Van de ge meente viel weinig te verwach ten. Met 750 gulden subsidie per jaar kun je geen speeltuin onderhouden, laat staan ver nieuwen." Dus zette het be stuur er de schouders onder. Eén voor één werden de speeltuigen opgeknapt met geld en materiaal dat ze van buurtbewoners en bedrijven kregen. De glijbaan staat nog in ieders geheugen gegrifd. Ver kley fronst zijn wenkbrauwen als hij daaraan terugdenkt. „We hebben wel zes weken ge schuurd om dat ding glad te krijgen. Ook was het onderstel kapot. De kinderen konden al leen op de glijbaan komen via een klimrek. Gelukkig kwam Fasson toen met een nieuw on derstel." Zware klussen Verkley vreest dat ze nog meer zware klussen moeten uitvoe ren. „De draaimolen is de afge lopen zomer door zijn poten gezakt. We zijn nu al enkele weken bezig om dat ding op te knappen. Het is de moeite waard. De molen is ongeveer net zo oud als de speeltuin en een museumstuk moet je be- Het bestuur houdt de moed erin, al valt dat volgens Van den Berg soms niet mee. „Fi nancieel blijft het behelpen. Soms denk je weieens aju-pa- raplu. Maar als je ermee stopt, heb je niet alleen jezelf ermee, maar de hele wijk en alle kin deren uit de buurt. Op de kerk en Pleyn '68 na is dit de laatste openbare voorziening van dit wijkje. Hier komen de mensen nog samen sinds de winkel en de basisschool zijn verdwe- De meeste bestuursleden kennen de tuin nog uit hun kindertijd, hoewel ze er niet al lemaal evenveel tijd in door brachten. „Mijn ouders waren geen lid", zegt Verkley veron gelijkt. „Dus ik mocht er niet in spelen." Stiekem deed hij het weieens, maar als de beheerder daar achterkwam moest hij maken dat 'ie weg was. Nu is dat anders, vertelt Van den Berg. „We hebben nog steeds ruim honderd leden, maar ook niet-leden mogen van de glij baan. Je kunt een kind toch niet verbieden te spelen alleen maar omdat zijn ouders geen contributie betalen!" Frans Schoonderwoerd uit Oud Ade wordt lijsttrekker voor de PvdA. Hij is de enige van de drie zittende PvdA-raadsleden die er nog een periode tegenaan gaat. De andere twee. Wim Groen en fractievoorzitter Fred Hoogen- boom, houden het voor gezien. Zij bezetten de onverlciesbare plaatsen i 5 en 14. Als nummers twee en drie staan respectievelijk partijvoor zitter Piet van Veen en burgerlid Jan van der Tang op de lijst. Als de PvdA een zetel wint, komt ook nummer vier, Jasbir Singh uit Roelofarendsveen in de ge- Verrassend op de kandidaten lijst van de sociaal-democraten is de achtste plek die Jurian Jan initiatiefnemer van de ludieke actie voor het hehoud van de noodbrug in Rijpwetering. BLOEMBAK GERAMD Een 45-jarige automobiliste uit Rijnsater woude is in het ziekenhuis beland nadat ze tegen een bloembak botste. De vrouw reed negen uur 's avonds op de Langeraarseweg in Ter Aar toen zij door een tegenligger werd afgeleid. De betonnen bloembak op de rijbaan zag ze daardoor te laat. Met letsel aan de kin is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht. lijst met monumenten vastgesteld en er is ook geen budget om gemeentelij ke monumenten in stand te houden. „Wii zijn nog slechts met een inventa- riscftie bezig", zegt wethouder De Lan ge. Verweij onderschrijft dat het een karakteristieke plek is. „Maar als je aan de achterkant kijkt stelt het niet veel voor. De bomen die er voor staan zijn beeldbepalend." Zijn precieze plannen, die hij in ter mijnen wil uitvoeren, ontvouwt Ver weij nog niet. „Dat is afhankelijk van de mogelijkheden van het centrum plan. We spreken eerst nog met de ge meente en dan lichten we de bewo- De gemeente heeft wel haast met dat centrumplan. Niet alleen omdat er in Woubrugge grote behoefte is aan seniorenwoningen, maar vooral omdat dat plan het financiële sluitstuk moet leveren voor de bouw van het nieuwe 'dorpshuis' van voetbalvereniging Woubrugge (WW). Slopen De club wil naast de sporthal een mul tifunctioneel gebouw neerzetten. Voor eigen gebruik, in plaats van de huidige kantine en kleedkamers, maar ook voor alle verenigingen die nu nog van De Wijk gebruikmaken. Daarom kan De Wijk worden gesloopt. De raming van de totale stichtingskosten is bijna 2 miljoen gulden, waarbij de gemeente de grond in pacht uitgeeft. Als de voet balvereniging en de gemeente hun ja woord hebben gegeven, is Jacobswou de bereid aan de bouw mee te betalen en tevens jaarlijks een vaste bijdrage te geven Het plan van de woningstich ting is daanoor medebepalend. De woningstichting is bereid 760.000 gulden op tafel van de gemeente te leggen in ruil voor eigendom van de grond onder De Wijk en medewerking voor de bouwplannen. an) zeker van te zijn dat de ;omst van een schouwburg, envaar het Masterplan Stadshart an uitgaat, zin heeft, liet de ge- i neente een behoeftenonder- V^oek onder inwoners en bedrij- Alphen, Rijnwoude, Ja phen houdt vast aan de bouw van een bioscoop met [heater. Wil de gemeente er écht iets van maken, dan is 7M< jen extra investering van enkele miljoenen guldens no dig, bovenop de gereserveerde twintig miljoen. Dat zei den de wethouders D. van der Veen Meerstadt (stadsont- krijj vikkeling) en F. Dales (cultuur) gistermiddag. plek. Ook bedrijven uit de Rijn streek zijn geïnteresseerd in ex tra ruimte voor vergaderingen, seminars, congressen en perso- neelsfeestjes. Nu zijn ze voorna melijk aangewezen op de Holi day Inn in Leiden, het Parkthea ter en Avifauna. Een nieuw theater kan vol gens de bureaus jaarlijks reke nen op 110.000 bezoeken. De uitbater moet zich dan vooral richten op cabaretvoorstellin gen, concerten van klassieke en moderne muziek en toneel. Da les en Van der Veen Meerstadt zijn voorzichtiger. „In het,verle den zijn ze in andere steden met veel gejuich met een thea ter begonnen", aldus Dales. „In de praktijk viel de interesse ver volgens tegen. We willen geen luchtballon creëren die zo door te prikken is." Dales rekent op ongeveer 55.000 theaterbezoeken per jaar. Verder gaat hij uit van een bezettingsgraad van hooguit zestig procent. Met die uit gangspunten wil de bestuurder obswoude, Ter Aar, Liemeer, erz jj üeuwkoop, Boskoop en Bode en doen. Uit de uitkomsten u.* dat onderzoek, uitgevoerd loor NIPO en Lagroup Leisure li Arts Consulting, blijkt dat het °|J heater/bioscoopcomplex aan '•"Me Rijn moet komen, waar nu UUI iet pand van de Rabobank Het populaire Parktheater iaat dan dicht. Volgens de onderzoeksbu- - j-1 eaus is de interesse in een .Upieuwe schouwburg in Alphen De bezoekers van cultu- voorstellingen denken traks zo'n zes keer per jaar kli aar het nieuwe theater te gaan. ïl a 'oorstellingen blijken sowieso 'Otiopulair: van de 809 onder- ir et raagden van 18 jaar en ouder is et d lijna de helft in de laatste het theater/bioscoopcomplex opi.vaalf maanden naar een 1 rij chouwburg geweest. De onder- oeksbureaus schrijven dat ho- percentage toe aan de hoge ipleidingsgraad van de inwo- ters van Alphen en omstreken. Gi)ie ligt meer dan tien procent het landelijke ge middel- pufte. pniri li-'- De meeste ondervraagden ar Gouda voor een (ei oorstelling. Op de tweede zo bats staat het Parktheater en erk.lerde is het circustheater in roui icheveningen. De Leidse ichouwburg komt op de vijfde exploitabel maken. Dales en Van der Veen Meer stadt gaven gisteren wel aan dat het onderzoek zich baseert op 'het meest ideale plaatje'. Dat betekent een zo volledig moge lijke programmering, een grote toneeltoren en een ruime foyer. Vooralsnog is daar in de plan nen niet vanuit gegaan. Wil Al phen 'een theater met alle toe ters en bellen', zoals Van der Veen Meerstadt het omschreef, dan is er meer geld nodig. De keuze laten hij en Dales aan de gemeenteraad. De kosten voor de uitbreiding basisschool De JCinder- brug in Rijpwetering vallen aanmerkelijk hoger uit dan verwacht. De raad ging gister avond zonder slag of stoot ak koord met het beschikbaar stellen van 315.000 gulden, in plaats van de 2,4 ton waarvoor hij eind juni al het groene licht Toilettep die bij eerdere be rekening achterwege waren gelaten, blijken nu toch nodig te zijn. Bovendien was het schoolbestuur vergeten een aantal werkzaamheden in het voorlopige bestek en de kos tenraming mee te nemen. Aanvankelijk was het de be doeling om de twee nieuwe lo kalen met ingang van 1 januari in gebruik te nemen. Dat lukt echter niet meer. abin IPWETERING MARIETA KROFT ctiegroep Behoud de Nood- rug kan op 'steun' van de ge- leente Alkemade rekenen. Zo- rel de PvdA als het CDA gaf gis- iravond in de raadsvergade- mg aan de groep financieel te illen bijstaan-. De ludieke actie is een initia- ef van een groep vaste bezoe- 001 ers van jongerensociëteit 'e leddie. In groten getale waren 3 e gisteravond naar de raads- ergadering gekomen. Op de genda stond hun verzoek om ubsidie om de brug in Rijpwe- u ring die er ligt tot de inge- ruikname van de nieuwe Paar- P enbrug te behouden. „De 313 oodbrug is een uitkomst voor 'e ns prachtige dorp", zeggen ze. jDenk aan een extra rijbaan. aparte fietsers- en voetgan- frsbrug, een busbaan of irpoolstrook." PvdA-raadslid Frans Schoon- derwoerd "zag nog veel meer voordelen in het behoud van de noodbrug. Zo noemde hij de paddentrek en de hangplek voor ouderen. „Zelfs de plaatse lijke wethouder (Luuk Beelen, red.) maakt gebruik van de brug als noodvoorziening om zijn spieren te trainen." Schoonderwoerd had al be grepen dat de actiegroep zich niet alleen sterk maakt voor de Ripse noodbrug, maar voor alle noodvoorzieningen in het dorp. „Een subsidie van één gulden zou de redding in hun nood kunnen zijn", besloot hij met een onderdrukte lach zijn be toog. CDA'er Jan Uit den Boogaard toonde zich ook de beroerdste niet. „Laten we deze noot maar kraken." Wethouder Luuk Bee len beloofde de reacties uit de raad in overweging te nemen. „Maar als ik het zo bekijk, gooit de actiegroep hoge noten." 3lan valt miljoenen duurder uit LANGERAAR Achterpaden en brandgangen in Langeraar worden binnenkort verlicht. Burgemeester en wethouders van Ter Aar stel len voor om zestig lantaarnpalen beschikbaar te stellen aan bewo ners van die panden die worden verlicht. De aanschafkost de ge meente 20.000 gulden. De bewoners zorgen voor de installatie. Ook betalen zij het energieverbruik. De politiek buigt zich deze week over het collegevoorstel. AARDAM 1 let onlangs door de gemeente Ter Aar aangekochte EWR-gebouw in Aardam wordt bij sporthal De Vlinder betrokken. Het gebouw wordt verbouwd tot berging. |0p de plaats van het rijtje 'beeldbepa lende' woningen aan het begin van de IBateweg in Woubrugge, wil de Wo ningstichting Jacobswoude 24 senio- ienwoningen bouwen. De huur- en koopwoningen komen kp de plaats van het verenigingsge- ouw De Wijk, maar ook aan de Bate- eg op de plaats van de woningen Leven'. De gemeentelijke mo- Imimentencommissie vindt dat rijtje i acht woningen uit de jaren dertig •eldbepalend voor de binnenkomst van het dorp'. De commissie inventa riseert objecten voor gemeentelijke be schermde monumenten. „Die woningen zijn gefundeerd op staal en hebben niet het eeuwige le ven". aldus directeur Verweij van de woningstichting. „Op termijn komen die woningen in aanmerking voor sloop. Als de gemeente wil dat ze blij ven staan, moet zij met extra geld over de brug komen, net als bij monumen tenzorg. Monumenten De gemeente is echter nog lang niet zo ver. De gemeenteraad heeft nog geen Archeologisch themapark Archeon in Alphen ondergaat metamorfose ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST De gure wind raast over het im mense parkeerterrein van Ar cheon in Alphen. „Het is lekker weer zegt archeotolk Jaap Brandt, onderwijl intensief de handen wrijvend. Samen met tien andere werknemers van het themapark werkt hij aan de ver bouwing van Archeon. Het pleintje bij de souve nirshops biedt een troosteloze aanblik. Voor de ramen van de geforceerd hippe kiosken hangt luxaflex. Een tractor met opleg ger blokkeert de zij-ingang van het Expo-gebouw, de vroegere entree van het park. Binnen is het beeld nog droe ver. Van de oorspronkelijke in richting, glazen vitrines met hebbedingetjes, de tijdmachine, de kleine exposities over het verleden, is weinig meer over. Einstein, voorheen vaste bewo ner van de tijdmachine, hangt er verloren bij. Nog een halve dag. denkt Brandt, tijdens het seizoen vis ser uit de Middeleeuwen en dan is het Sevilla-paviljoen helemaal leeg. De Hardenbergse zaken man Hennie van der Most kocht het onlangs en maakt er in Assen of zijn woonplaats weer tentoonstellingsruimte van. Hij wil het gebouw zo snel mogelijk strippen en daarom maken de werknemers van Ar cheon haast met de ontruiming. Nog één huzarenstukje wacht hen. De dinosaurus past niet door de deur en moet om die reden naar buiten worden geta keld. Daarvoor moet wel eerst het dak eraf. De dino krijgt, als de operatie slaagt, een nieuwe ter en bakker). „I let gaat vlotter <i.in verwacht." Dat juist zij hutten en boerde rijen moeten slopen en ver plaatsen, vinden ze nfet pijnlijk. Brandt; „Het had meer pijn ge daan als dit park helemaal naar dc knoppen was gegaan." Schoots: „Het park wordt nu compacter. Dat oogt stralcs veel mooier." Jammer alleen dat het park forse lappen groen verliest, vindt hij. „Het is hier schitte rend. Je hebt patrijzen, uilen, fa zanten en hazen." I)ruk De twee middeleeuwers zijn druk in de weer met een prehis torische hoeve. Het was nog een gepuzzel om de boerderij af te breken, legt Brandt uit, maar uiteindelijk is de oplossing ge vonden. Er moest zo veel moge lijk van het rieten dak bewaard blijven en daarom zagen ze het in verschillende stukken, zodat ze het ook weer gemakkelijk kunnen leggen. Dezelfde truc passen de archeotolken toe bij de lemen muren. Verhuizing v ven leggen. i prehistorische boerderij. Het rieten dak wordt in delen weggehaald, zodat werknemers v plek elders in het park. Archeon ondergaat deze win ter en komend voorjaar een me tamorfose. De prehistorie ver huist in zijn geheel naar de oosthoek van het park, achter het middeleeuwse stadje Gra- vendam. Ook het Romeinse amfitheater krijgt een andere plek, net als de vroeg-middel eeuwse boerderij Dorestad. Archeon krimpt om na een faillissement een nieuw begin te maken in van ruim zestig naar zeven hectare grond. Door grond af te stoten konden de nieuwe eigenaren, adviesbu reau Roest en VVald en cateraar Van Vloten Management, de schuld van bijna tachtig miljoen gulden aan ABN Amro Project ontwikkeling (APO) aflossen. APO bebouwt de grond met du re huizen. „Het meeste werk doen we met onze eigen mensen", zeg gen Brandt en Joscha Schoots (normaal broeder in het kloos Achter Gravendam staat al de eerste lemen hut. Er komen er nog drie bij. Tegenover het klooster komt de hoeve waar Brandt en Schoots nu mee in de weer zijn. Een aarden wal houdt de tijden straks gescheiden. De stadspoort van Gravendam ver liest zijn functie Straks houdt het park daar op. Om dat effect te versterken, wordt de brug op gehaald. De verbouwingen en ver plaatsingen moeten volgend voorjaar klaar zijn. 'Archeon nieuwe stijl' gaat dan op hemel vaartsdag weer open.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17