Vestdijks stofzuiger loeit ook Kans op vernieling kunstwerken gering' Cultuur& Kunst Lion King breekt ook op Broadway records 'Proms' toch in exti Vraagtekens rond zelfmoord INXS-zanger Michael Hutchenc DINSDAG 25 NOVEMBER 1997 Twee voorstellingen afgelast leiden» De voorstelling 'Scrooge! /Dinner for one' die op maan dag 22 december in de Leidse Schouwburg te zien zou zijn, gaat niet door. Dit in verband met het ploselinge overlijden van hoofdrolspeler Coen van Vrijberghe de Coning. De acteur over leed vorige week zaterdag tijdens opnamen voor 'Flodder' na een acute hartstilstand. Het LAKTheater schrapte 'House of Bamboo' van het programma. Het stuk zou op woensdag 26 no vember worden opgevoerd, maar gaat niet door vanwege ziekte van een der hoofdrolspelers. Transseksuele zangeres belediging? Jeruzalem» Dana International zingt goed en ziet er aantrekkelijk uit. Maar de zangeres was ooit een man en het afvaardigen van deze transseksueel naar het Eurovisie Songfestival is een beledi ging voor Israël, vindt rabbijn Shlomo Ben-Izri. Het lied 'Diva' dat Dana International zingt werd gekozen uit 33 inzendingen. Ben-Izri, die voor de orthodoxe Shas-partij in het parlement zit, heeft geen problemen met het lied. Maar het sturen van een transseksueel naar het Songfestival staat gelijk aan het sturen van een 'boodschap van duisternis', aldus de rabbijn. Gil Samsonov, de voorzitter van de selectiecommissie, zei dat 'Diva' met afstand het beste nummer was onder de inzendingen. Dat Israël een transseksueel afvaardigt bewijst alleen maar dat het land 'liberaal en vrij' kan zijn, vindt hij. Schiedams koor zegt Marco Bakker af Schiedam» Opnieuw is een optreden van Marco Bakker afgelast omdat koorleden niet met de bariton wensen op te treden. Het gaat om het kerstconcert dat Bakker op 10 december zou geven met het gemengd koor Sanctus en het mannenkoor IJsselzan- gers in Schiedam. Eerder zag het gereformeerde koor Revival in Bodegraven al af van een optreden met Bakker. Aanleiding in beide gevallen is het ongeval dat de bekende bariton onlangs veroorzaakte op het VIP-dek van Amsterdam ArenA. Bakker reed een 38-jarige vrouw uit Snelrewaard aan die later aan haar ver wondingen overleed. Volgens de organisatie van het concert in Schiedam is de afzegging in goed overleg met Bakker gebeurd. „Zijn aanwezigheid lag gevoelig binnen het koor." Uitstel beslissing culturele hoofdstad brussel» Rotterdam zal ten minste een half jaar moeten wachten voordat het zekerheid krijgt over een eventuele benoeming tot Europese culturele hoofdstad in 2001De vijftien lidstaten van de Europese Unie konden het gisteren niet eens worden over een keuze uit de zeven kandidaten. „Een treurige toestand", be commentarieerde staatssecretaris Nuis de besluiteloosheid van zijn collega's. Vooral Spanje en - in minder mate - Italië lagen dwars. Ze voelden ook niets voor een eventueel compromis. Een akkoord zat er dus niet in, omdat het besluit unanimiteit vereist. Groot-Brittannië, dat volgend halfjaar de voorzittershamer krijgt, mag het nu in mei opnieuw proberen om de Europese partners op één lijn te krijgen. Coolio geeft uitleg stuttgart De Amerikaanse rapper Coolio, die met zeven band leden wordt verdacht van winkeldiefstal met geweld in Duits land, zal morgen in Hamburg opheldering geven over het inci dent. Coolio is momenteel voor optredens in Nederland. De on derzoeksrechter in Stuttgart vaardigde zaterdag arrestatiebeve len tegen het achttal uit nadat zij in Boeblingen in een boetiek voor 3.500 mark aan kleding gestolen zouden hebben. Boven dien zou een verkoopster mishandeld zijn. De rechter schortte de arrestaties op nadat Coolio 150.000 mark borgtocht had be taald. De bandleden moesten ieder 20.000 mark ophoesten. Co olio had zich na het incident aangegeven bij de politie in Frank furt. Nederlandse film wint prijs in Japan ruswijk De Film De Nieuwe Moeder van regisseuse Paula van der Oest heeft op het Osaka European Film Festival in lapan de prijs voor het beste jonge Europese talent gewonnen. De film is een coproductie van KRO en Studio Nieuwe Gronden. De rol prent werd vorig jaar uitgebracht op het Nederlands Filmfestival en gaat over een jongen in de Oekraïne die na de dood van zijn moeder niet meer wil praten. Zijn vader gaat op zoek naar een jeugdliefde in Nederland en hoopt dat zij de „nieuwe moeder" van zijn zoon kan worden. Persconferentie Spice Girls op Internet Hilversum Fans van de Spice Girls kunnen de persconferentie die deze meidengroep donderdag geeft in Amsterdam, live op Internet volgen. De antwoorden van de meiden op vragen van redacteuren van schoolkranten zijn te zien op de pagina's van de TROS (www.omroep.nl/tros). De „hottest girls on earth" wil len aanstormende verslaggevers op deze manier de kans geven zich in hun eventueel toekomstige vak te bekwamen. Echte jour nalisten zijn wel welkom in Paradiso, maar moeten hun mond houden. Boegeroep bij nieuwe versie Barbier londen Een nieuwe versie van de opera Barbier van Sevilla' is in Londen onthaald op boegeroep en gefluit. De striemende kri tiek klonk op toen regisseur Nigel Lowery zich bij de spelers van de Royal Opera op het podium voegde aan het eind van de voor stelling in het Shaftesbury Theater. Aanhangers van de traditio nalistische versie van Rossini's meesterwerk zijn er ontevreden over dat de regisseur ervoor heeft gekozen de nieuwe uitvoering in de jaren vijftig te plaatsen. Volgens sommige critici is de hu mor in de voorstelling vooral slapstick. N RIJSDAM. 071 -5356444. PLV CHEF AD VAN KAAM( Expositie over 250jaar Nederlandse literatuur in Letterkundig Museum Een tentoonstelling over de moderne Nederlandse litera tuur? Er zijn lieden voor wie de gedachte alleen al een gruwel is. Literatuur stel je niet ten toon, die lees je. Dat geluid werd enkele tientallen jaren geleden nog vaak ge hoord, vooral in academische kringen. Maar de laatste jaren is er veel veranderd. Literaire festivals doen het goed. En als ergens niet gelezen wordt, dan is het wel op literaire festivals. Daar wordt gedronken, gelachen, ge luisterd en geflirt, zoals op elk avondje uit. Maar gelezen, ho maar. den haag «jan-hendrik bakker Slechts een enkeling kijkt nog verstoord op als hij een avondje uit in verband gebracht hoort met literatuur. Toch blijkt litera tuur veel meer te zijn dan het boek alleen. Tot de literatuur behoort ook het rumoer en maatschappelijke vertier dat er om heen plaats vindt. Dat Dario Fo, in de eerste plaats een to neelspeler, potsenmaker en maatschappijcriticus, dit jaar de Nobelprijs voor de Literatuur heeft gehad, tekent de tijdgeest. De nieuwe permanente ten toonstelling van het Letterkun dig Museum in Den Haag, 'Gaan waar de woorden gaan', over de moderne Nederlandse literatuur past daar perfect bij. Een expositie moet amuseren, boeien en natuurlijk vooral leer zaam kijkgenot leveren. Zelfs aan de formule van de bekende Nederlanders gaat men niet voorbij. Zo kan het gebeuren dat de bezoeker op deze ten toonstelling Herman Brood uit het werk van Joost Zwagerman ziet voorlezen en Erwin Kroll uit de 'Camera Obscura' van Hilde- brand. Altsax De literatuurexpositie gaat bo vendien niet alleen over de in houd van een bepaalde roman, maar ook over de tijd en de groep waarin het boek kon ont staan. De Vijftigers luisterden naar Charlie Parker, dus moet Parkers altsaxofoon te hóren Het pennenbakje met kwasten van Marten Toonder. foto gpd/theo bohmers zijn waar vroeger heel gebruike lijk was een expositie op te bou wen rond handschiften en on scherpe foto's uit het familieal bum van de schrijver. De laatste permanente ten toonstelling van het Letterkun dig Museum was al twaalf jaar oud, dus gemaakt volgens de maatstaven van die tijd, en vooral gericht op studenten Ne derlands. Er kwamen wel men sen van leesclubs, maai die zei den: 'Góh, Maarten 't Hart heb ben jullie niet eens.' 't Hart, maar ook Ronald Gip- hart, Arnold Grunberg, Hermine Landvreugd en vele anderen zijn nu wel in geschriften, maar ook in levende filmbeelden aan wezig. Het 'snackbar-realisme' van de no future-generatie, de nix'ers, is prominent vertegen woordigd. De professoren Goe- degebuure en Anbeek (moderne letterkunde) zullen bij zoveel 'overexposure' wel zuinigjes de lippen tuiten, maar daar lijken de samenstellers zich geen zor gen om gemaakt te hebben. Scholieren moeten straks wat te herkennen hebben! Door die thematische opzet ontstaat de situatie, dat lang niet iedereen die iets betekend heeft in de moderne Neder landse literatuur op deze expo sitie aanwezig is. Een betrekke lijk marginaal figuur als Hans Sahar vinden wij wel, maar An na Blaman niet. Een zonder meer rechtvaardige vernieu wing is dat deze tentoonstelling een poging onderneemt het beeld recht te zetten dat de naoorlogse literatuur door drie grote namen is gedomineerd: Gerard Reve, W.F. Hermans en Harry Mulisch. Heel nadrukke lijk spreken de samenstellers nu over De Grote Vier. Voor hen is een apart hoekje ingericht. De vierde is Hella Haasse. Zij heeft misschien dan wel niet zoveel geschokt en rellen veroorzaakt als haar mannelijke leeftijdge noten, haar werk heeft vanaf n blijvend stempel De laarzen en de motorbril van Jan Cremer. Volle sterkte Buiten de teksten, foto's en handschriften zijn er natuurlijk ook weer allerlei parafernalia. De stofzuiger van Simon Vest dijk heeft deze nieuwe tentoon stelling gehaald en daarmee de volgende eeuw. Vestdijk placht dit apparaat op volle sterkte te laten loeien als hij zich op zijn schrijfarbeid wilde concentre ren. Zo sloot hij zich van de bui tenwereld af. Zo'n mythe be hoort in stand gehouden te worden. Nieuw is echter dat de ze stofzuiger nu niet alleen als curiositeit te zien is, maar ook te horen! Gebleven zijn ook de laarzen van Jan Cremer. Er zijn haarlok ken van Gorter en Multatuli, het bureau waarachter Kloos zijn megalomane verzen schreef en de schamele bezittingen van Theun de Vries uit de tijd dat hij door de nazi's gevangen werd gehouden in Amersfoort. Te zien is ook het pennenbakje met kwasten van Marten Toon der. In totaal twee uur kan de bezoeker doorbrengen met het bekijken en beluisteren van au dio- en video-materiaal. Zo kunnen we onder meer Kees van Kooten zien als 'de vieze man', die probeert bij Simon Carmiggelt een doktersroman- foto gpd/thr 'I netje gesigneerd te krij| De expositie 'Gaan woorden gaan' (naar regel van Leo Vroman) delijk toch netjes chroi opgezet. Naar volled niet gestreefd. Hier en v in de beslotenheid schrijverswoning wat tandengeknars klinkei 'c om zit ik er niet in!'). zal het grote publiek ni c Dat heeft er een leerz bij. 'Gaan waar de woordje in het Letterkundig Den Haag. Vanaf 28 m L di. t/m vr. 10.00-17.0fl|e en zo. 12.00-17.00 uur, new vork De theateruitvoering van The Lion King breekt op Broadway momenteel alle records. Lange rijen vormen zich voor de kassa's en de bespreekbureaus worden overstelpt met aanvragen voor kaartjes. De productie - naar de eveneens bijzonder succesvolle tekenfilm van Walt Disney - kostte 15 miljoen dollar. foto epa muziek recensie louis du moulin Heineken Night Of The Proms. Met: Sim ple Minds, Coolio, Total Touch, Wayne Marshall, John Miles en Deborah Harry. Gehoord: 23/11, Ahoy', Rotterdam. Nog te zien aldaar: t/m 2/12. Het inhuren van belegen pop sterren voor enkele succesnum1 mers bij de Heinek^n Night Of The Proms is niet zonder risi co's, bleek tijdens de eerste van tien nagenoeg uitverkochte pretavondjes Ahoy'. Surprise guest Deborah Harry, aanzien lijk zwaarder dan in haar gou den Blondie-jaren, had zeer veel moeite om haar twee bijdragen ('Call Me' en 'Tide is High') tot een goed einde te zingen en ook Jim Kerr was namens Simple Minds zeker niet in absolute topvorm. Als slot-act zorgde de Schotse tweemansformatie (gitarist Charlie Burchill is nog het enige andere vaste lid) wel voor een zinderende climax. Maar dan vooral omdat het gros van de ruim 10.500 Proms-gan- gers zich zo verheugd hadden op de serie SM-klassiekers uit de jaren tachtig (waaronder ui- teraard 'Alive and Kicking' en 'Don't You' Forget About Me') dat ze toch wel het dak van het sportpaleis brulden. Het vinden van eeng ti lans tussen pop uitbundig spektakel ei gen luistergenot is vooi nisatie telkens weer et r; klus. Want even niet 4ij kenbaar betekent op kale mega-feest snel rij cl geduld in de arena en bunes. De Engelse me ;e nist' Wayne Marshal ip daarom met zijn peiie interpretatie van G< )i 'Rhapsody In Blue zonder pijnlijk pile morren de eindstreep. In de eerste helft tek a, tal Touch voor het (ei o derlandse aandeel, zo zienbarend stuntwerk: e ren. Hoewel frontvroujd Oosterhuis liet weten eerd te zijn met de sa king met het reuzen- Novecento' en de daai rende aanvullingen (1 Fleur en Electric Ban dat buitengewone niet in de uitvoering cente TT-successen tol king. Hetzelfde gold trouwens ook voor Ahoy' er net zo lustig o pend als op straat in les. Zijn 'Gangsta's was als afsluiting van uur wel een regelrechte Hoofd veiligheidsdienst Rijksmuseum: londen hans geleunse amsterdam fran^oise ledeboer Ton Cremers, hoofd veilig heidsdienst van het Rijksmuse um, vindt het ook na de aan slag op Barnett Newmans 'Ca thedra' in het Stedelijk Muse um niet nodig de noodklok te luiden. „Onderzoekscijfers over Nederlandse musea wijzen uit dat de kans op vernieling van kunstwerken nog steeds heel gering is." Volgens Cremers biedt de plaatsing van poortjes met me taaldetectoren bij de ingang van musea geen afdoende ga rantie tegen vandalen die kunstwerken willen vernielen. „Kijk maar naar wat er bij ons in 1990 met 'De Nachtwacht' gebeurde. Die werd besproeid met zoutzuur en dat is met zo'n poortje niet te voorko men." De mogelijke beveiliging van musea met elektronische toe gangspoortjes werd afgelopen weekeinde geopperd door staatssecretaris Nuis van cul tuur als reactie op de vernieling met behulp van een Stanley- mes van 'Cathedra' door de 44- jarige Amsterdammer G.J. van B.. Deze bleek ook de dader van de aanslag op Newmans 'Who's afraid of red, yellow and blue' in 1986. Nuis kondigde aan in elk geval met museum directeuren te willen overleg gen over maatregelen tegen vandalisme. Stedelijk Museum-directeur Rudi Fuchs bepleitte vrijdag kort na de aanslag meteen een zwaardere strafmaat dan de maximale twee jaar gevange nisstraf tegen kunstvandalisme, maar keek bedenkelijk toen hem de suggestie van metaal detectoren werd voorgelegd. Hij herinnerde zich toen alleen een museum in Tel Aviv waar zo'n vergaande maatregel al is genomen. Aanleiding daarvoor was overigens geen aanslag op een kunstwerk, maar het heel praktische gegeven dat elke Is raëliër het recht heeft een pistool te dragen. Volgens Cremers zijn na de bomaanslagen van moslimfun damentalisten in het Louvre in Parijs ook metaaldetectoren ge plaatst, maar andere voorbeel den kent hij niet. Om het be perkte nut van zo'n poortje te benadrukken, wijst hij ook nog op de vernieling van Rem- brandts 'Danae' in de Hermita ge in St. Petersburg in 1985. De dader, een Litouwse nationa list, maakte daarbij gebruik van zwavelzuur. Cremers heeft via zijn inter netsite 'The Museum Security Network' geregeld contact met 400 collega's over de hele we reld. Op die site plaatste hij on langs ook een (Nederlandstalig) artikel met de cijfers waarop hij zijn huidige optimisme baseert. Volgens het in 1992 gepubli ceerde rapport Veiligheidszorg in Nederlandse Musea deden zich in de vijf jaar daarvoor in getroffen musea gemiddeld twaalf incidenten voor. Onge veer de helft van die incidenten had een opzettelijk karakter: dat kwam neer op iets meer dan één incident per jaar. Het gemiddelde aantal incidenten van alle musea - inclusief mu sea die geen 'slachtoffer' waren geweest - bedroeg 7,6 over vijf jaar, waarvan 3,5 opzettelijk. „Het slachtofferschap van mu sea is al met al niet groot", con cludeert Cremers op zijn site. In musea waar wel iets was gebeurd, ging het om onder meer technische problemen, diefstal uit expositieruimte, on wel geworden personen, brand, een bommelding, een roofover val. ordeverstoring en vernie lingen. Er is na 1992 geen nieuw, onderzoek meer ver richt. maar volgens Cremers beperkt het aantal vernielingen van kunstwerken zich ook we reldwijd nog steeds tot inciden ten. Dat er nog veel moet verbe teren aan de veiligheidszorg in musea is niet alleen een stok paardje van Cremers, maar wordt inmiddels door de gehele Nederlandse museumwereld erkend. Naar aanleiding van de in 1992 geconstateerde man co's werd een NMV-project- groep ingesteld die dit voorjaar een softwareprogramma met een checklist voor een rampen plan presenteerde In het be geleidende handboek variëren de opgesomde calamiteiten van diefstal, vernieling en brand tot criminele handelin gen als fraude/verduistering, computercriminaliteit en ze dendelicten. Met behulp van het programma kunnen alle musea standaardprocedures ontwikkelen zodat elk perso neelslid voortaan weet wat hij moet doen mocht er onver hoopt wat gebeuren. Op de NMV-themadag van volgend jaar mei zal blijken hoeveel musea inmiddels met de software aan de slag zijn ge gaan. De Australische politie is giste ren teruggekomen op een eer dere verklaring dat popster Mi chael Hutchence zelfmoord heeft gepleegd. Een onderzoek van de patholoog-anatoom bracht alleen zekerheid over de doodsoorzaak: ophanging. Hutchence werd zaterdag in zijn hotelkamer gevonden, naakt hangend aan zijn broek riem. De lijkschouwer kon evenwel niet vaststellen of gens Yates zeer over zijn toe met Yates toestemming te ge ven voor een bezoek aan Australië. De ruzie over een omgangsregeling voor de kin deren was na de scheiding zo hoog opgelopen dat Geldof weer naar de rechter was ge stapt. Ómdat een zitting afgelopen vrijdag niet doorging moest Paula haar vriend bellen met de mededeling dat ze niet naar Australië kon komen. Hut chence raakte daardoor vol- Hutchence die zelf om de nek had geknoopt. Paula Yates, de Engelse vriendin van Hutchence die zondag volkomen overstuur naar Australië vloog, heeft al gezegd dat haar ex-echtgenoot, de Ierse popzanger Sir Bob Geldof, Hutchence de dood in heeft gedreven. Volgens Yates verborg Mi chael onder zijn macho-mas ker een uiterst gevoelige ziel en was hij zeer ontdaan over de weigering van Geldof om de drie dochters uit zijn huwelijk ren en zei dat hij meteen Geldof zou bellen. Of dit telefoongesprek heeft plaatsgehad is niet zeker. Geldof wilde er gisteren bij het verlaten van zijn Londense wo ning geen commentaar op ge ven. Voormalig tv-presentatri- ce Yates is onder normale om standigheden al een dankbaar onderwerp voor de Engelse schandaalbladen en de ver slaggevers die de 22 uur lange vlucht naar Australië mee maakten werden ook nu op hun wenken bediend. „Bob kil led my darling Hutch" de Sun gisteren boven pig verhaal over een em a le vliegreis. Paula was stuur dat ze door cabin neel naar een plaatsje a het vliegtuig werd vent - de rust van de andere giers veilig te stellen. u Bij een tussenlanc )e Bangkok volgde een 1 e| meen met een vliegvi r, tionaris van British 1 n' die er niets voor voelde duwe in een rolstoel r vliegtuig te transporter gens ooggetuigen gooir een glas champagne in jt zicht, waarop hij haari zou hebben gegeven. e Yates zou nu de Aust» 1 politie bijstaan in het onderzoek naar de om heden waaronder Hi de dood vond. De po gisteren nog niet kunnr ken met de twee getu Hutchence voor het l vend hebben gezien, z f| vlam Kym Wilson, ster, en haar vriend.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16