egstgeestse Zwartepieten hebben ook licht nodig |ugd wil ieer horeca jeterwoude begint met het wegen van huisafval Leiden Regio GemeneMeijling is zoooo asociaal ^rgerbelangen mikt een extra zetel Defensie heeft personeel MEOB niet veel te bieden Mijn jïets trapt zo zwaar met verlichting -eterwoudse donor maakt de honderd vol IAL ;ll Verbijsterend de Bijenkorf (2^) \U ZJ INVJVt/VlDtK 1^/ BUDE DIMITRI WALBEEK iun dochter net hebben weg- aan een vent die ze niet mo- icteuterd staan maandagoch- mannen aan de Zoeterwoud- Rijndijk -te kijken hoe de in- i hun 'groene' afvalbakken in sauto verdwijnt. Want hoewel k niets aan de wagen lijkt ver- l wordt hun afval nu voor het 3 wogen. Vanaf april volgend dt er per kilo afgerekend In in het huidiige afvaltarief van en komt er dan een basistarief van 180 gulden. Daarbovenop moet dan 40 cent per kilo afval worden be taald. Desgevraagd storten de Zoeterwou- denaren hun hart uit: Anderen zullen van het nieuwe systeem misbruik ma ken om afval stiekem elders te dum pen. Het afvaltoerisme en zwerfvuil zullen spectaculair toenemen. „Er komen nu al mensen langsrijden die hun afval bij ons in de bak stop pen. De mensen uit deze buurt zullen niks bij elkaar in de bakken stoppen. Het zijn altijd vreemden", zegt een van hen. Het doel van het nieuwe systeem is ze wel duidelijk. „Zij willen dat men sen hun afval gaan scheiden." Het groene afval moet uit de normale vuil niszak. Maar volgens de mannen is al leen het verlagen van de prijs van het groenafval al genoeg. Het afvalwegen brengt ook prakti sche problemen met zich mee „Ik gooide mijn zak altijd bij de buren in de bak. Gewoon omdat dat handiger was, dan hoefden de jongens maar één bak te legen. Maar dat kan nu ook niet meer. Vroeger veegden mensen hier nog wel eens de straat aan. Ook dat doet ook niemand meer, want dan moet je daar ook nog voor betalen." De dik ingepakte vuilophalers van de Leidse dienst Milieu en Beheer zijn in ieder geval goed te spreken over het nieuwe systeem. „Dat gaat boven ver wachting goed. meer dan ik had ver wacht. Alle chips worden 'gelezen' en hij heeft nog geen enkele geweigerd zegt een van hen terwijl hij trots op de vuiniswagen klopt. Dat de Zoeterwou- denaren enige reserves tegen het nieu we systeem hebben, is de vuilophalers wel bekend. „Ze denken dat ze meer moeten betalen, maar als ze goed scheiden verdienen ze er alleen maar op. De vervuiler betaalt, daar komt het op neer." Bij de gemeente weten ze nog geen antwoord op het verwachte afvaltoe risme. Op het gemeentehuis druppe len de aanvragen voor sloten op de af valbakken al binnen. Maandag wuift de milieuambtenaar van de gemeente alle bezwaren tegen het nieuwe sys teem weg: „Onbekend maakt onbe mind. Als het systeem eenmaal is inge voerd zal blijken dat bijna iedereen te vreden wordt." WARMOND SANDER BECKER art van de Oegstgeestse jongeren wil dat er meer 11 sgelegenheden in Oegstgeest komen, zoals r- en poolzalen, jongerencafé's en dancings. De de jongeren vindt Leiden dichtbij genoeg. Dat it het tweede 'burgerpanel' van Oegstgeest, een fls peiling onder ruim 300 bewoners over de ge- AG 6 AIDER T. MAARTEN KEULEMANS mderzoek, waarvan de n vandaag worden be- aakt, blijkt verder dat in twee op de drie r nö stenaren de openings- n de gemeentelijke lo- M ivoldoende vindt. Bur- nen nu voor paspoor- ergelijke alleen 's och- donderdagavond te il alle mogelijke dagde- e zaterdagochtend de .■wilde verruiming van ngstijd. taat overigens wel te- dat de dienstverlening gemeente goed wordt >ld: telefonisch en per contact met ambtena- het gemiddelde rap- 7,4. Slechts vier pro- de ondervraagde bur- t de ambtenaren een inde. Over briefwisse- ijn burgers minder te vreden: schriftelijk contact met de gemeente krijgt het rapport cijfer 6,4. Uit de cijfers blijkt ook dat ruim een kwart van de bevol king zelden of nooit de gemeen telijke mededelingen in de Oegstgeester Courant leest. Van de jongeren leest zelfs tweeder de de pagina niet. Daar staat te genover dat de meeste ouderen (84 procent) de pagina wel le- De Internetpagina van Oegst geest wordt door een op de twaalf burgers wel eens opge zocht, terwijl een op de drie Oegstgeestenaren de pagina kent en ongeveer een kwart van de dorpsbevolking beschikking heeft over Internet. Opvallend is dat ouderen Oegstgeest Digitaal wel kennen maar er geen ge bruik vah maken, terwijl toch 5 procent van de ouderen een In- ternet-aansluiting heeft. „Neem nou zwartepieten. Die rijden bijna altijd in het donker. Ze moeten dus een goede ver lichting op hun fiets hebben en eigenlijk moeten ze ook reflec terende kleding dragen." Groepsleidster A. de Jong van basisschool Oostergeest in War mond geeft de leerlingen uit groep 1 en 2 uitleg over ver keersveiligheid. Terwijl de kin deren haar verhaal aanhoren, beplakken ze een kleurplaat van een fietsende zwartepiet met stukjes zilverpapier: reflectoren. „Dat verhaal met die zwartepie ten spreekt de kindéren erg aan. Ze begrijpen daardoor goed dat zichtbaarheid op de weg heel belangrijk is, vooral in het don ker", aldus De Jong. De aandacht voor verlichting maakt deel uit van een ver- keersproject van 'basisschool Oostergeest. Het project is geor ganiseerd om leerlingen uit alle groepen bewuster te maken van hun gedrag in het verkeer. Tij dens vier afzonderlijke thema dagen, die een aanvulling vor men op de gebruikelijke 30 mi nuten verkeersles per week, ko men allerlei onderwerpen aan bod. Zo was de eerste thema dag, in september, gewijd aan moeilijke verkeerspunten op de route van huis naar school. Vol gende dagen zullen in het teken staan van verkeersregels en fiet sen in een groep. De tweede dag, die gisteren werd gehouden, had als thema: 'Zien en gezien worden', 's Och tends konden de kinderen hun voor- en achterlicht gratis laten repareren. Het was al bekend welke fietsen gebreken vertoon den. omdat Veilig Verkeer Ne derland vorige week een uitge breide fietscontrole op de OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS 'Actie voeren.' De werknemers van het Mari ne Elektronisch- en Optisch Be drijf (MEOB) uit Oegstgeest moesten er gisteren duidelijk nog een beetje aan wennen. In het Leidse Holiday Inn-hotel doen de ongeveer 350, veelal mannelijke MEOB'ers lacherig om eikaars spandoeken, vak bondsshirtjes en -petjes. Ie mand heeft zijn hond uitgedost als een levend, kwispelend spandoek. De MEOB'ers zijn hier geko men om hun ongenoegen te ui ten over de verhuisregels die Defensie voor het personeel heeft uitgedacht. Ze vinden het sociaal plan-MEOB 'asociaal' en de staatssecretaris een 'Gemene Meijling', zo blijkt uit de span doeken die langs de muren hangen. Hoe woedend de MEO B'ers ook zijn, hun gevoel voor humor zijn ze niet kwijt. Bij de koffie vertellen de meesten hetzelfde verhaal. Wie straks niet met het bedrijf mee verhuist naar Den Helder, krijgt te maken met extreem lange reistijden en met een reiskos tenvergoeding die na drie jaar eindigt. En wie wél meever huist. krijgt problemen met de werkende echtgenote en het schoolgaande kind. Om over het achterlaten van vrienden, familie, sportclub en hobby nog maar te zwijgen. „Wc worden gewoon gedeporteerd!", roept iemand. Het loopt tegen tienen. In de 'Amsterdam Zaal' van het hotel rollen de donderpreken van de vakbondsmensen over het hoogpolige tapijt. Xander van der Scheur van de Abvakabo spreekt schande van 'die gozer in Den Haag', zoals hij Gmelich Meijling noemt. CFO-bestUurder Michel Os kam doet er een schepje boven op. „Het komt allemaal doordat de staatssecretaris een deal heeft gesloten met zijn partijge noot. de burgemeester van Den Helder", klinkt het. De perso neelsleden klappen hun handen blauw en maken instemmende keelgeluiden. Dan vertelt Willem 1 lomburg van het kersverse 'actiecomité' wat het MEOB nog te wachten staat. Woensdagochtend op nieuw een werkonderbreking van drie uur. Een estafette-sta king. waarbij de bedrijfsafdelin gen om beurten een poos het werk neerleggen. En volgende week vrijdag, als uitsmijter: een demonstratie in Den Helder. „Maar verder kan ik me voor stellen dat u bijvoorbeeld don derdag ineens allèrriaal uw pas je vergeet en u een voor een bij de balie moet aanmelden", zegt Homburg. .Of dat u vrijdag in eens allemaal een pakje mee neemt dat moet worden gecon troleerd. Ik stel het u niet voor: ik zeg alleen maar dat ik het me zou kunnen voorstellen." De zaal reageert uitbundig. Het is 'hard tegen hard', het is 'doorgaan tot we gewonnen hebben'. Maar ook is het 'het grootste dieptepunt in het be staan van het ministerie van de fensie'. voegt Homburg eraan toe. „Het is toch ronduit triest dat we op zo'n manier moeten knokken voor een humane be handeling?" Het loopt tegen het middag uur, de eerste werkonderbre king van het MEOB zit erop. Een enorme man schiet de ver slaggever aan, zichtbaar geëmo tioneerd. Het veel te kleine Ab- vakabo-petje zit als een eierdop op zijn hoofd. „Weet u wat het is?", zegt hij. „Het is... Het is... zoooo asociaal!" Met een 'klussende vader' repareren leerlingen v fietsen. i de Oostergeest-basisschool het licht van een van hun foto henk bouwman school had uitgevoerd. „De controleurs zeiden dat de mees te fietsen in goede staat ver keerden. Er zaten opmerkelijk veel nieuwe fietsen tussen en de oudere fietsen waren over het algemeen goed onderhouden", aldus schoolhoofd K. van Rijn. „Van de 135 gecontroleerde fietsen mankeerden er slechts 25 iets aan het licht." De benodigde reparaties wer den uitgevoerd door een klus sende vader en een echtgenoot van een leerkracht. „Vroeger heb ik zelf veel vakantiewerk ge daan bij een fietsenmaker", zei klussende vader P. Ouwehand. „Toen ik m'n oude werkgever van het verkeersproject op de hoogte bracht, heeft hij ons di rect geholpen met gratis repara tiemateriaal, zoals lampjes en elektrische draadjes. Ouders doen vaak weinig aan kapotte fietsverlichting van hun kinderen. „Ze zijn wel bereid geld te betalen voor een repara tie, maar ze vinden het gewoon te veel moeite", aldus Ouwe hand. Zelf weet de klusser daar alles van, want hij heeft drie kinderen op Oostergeest zitten. „Eerlijk gezegd komt er dus ook wat eigenbelang bij kijken dat ik hier sta te werken." .JUDYNIHOF ie van Burgerbelangen dorp hoopt bij de ko- aadsverkiezingen een ler binnen te slepen, k gisteren tijdens een 10 PO gadering van BBL in de )f, waar achttien leden i'amen. Zij bogen zich concept-verkiezings- ia en de kandidaten- i fractievoorzitter die overigens zelf niet de raad terugkeert, L in bijna vier jaar tijd wel degelijk 'respect en yertrou- wen' weten af te dwingen. „We hebben een plaats verworven in de lokale politiek." Daardoor moeten vier zetels te halen zijn, denkt Holsberg. Ook in de komende raadspe riode wil BBL met de huidige wethouder A. van Dijk weer deelnemen aan het college. Het bestuur stelde de leden gisteren voor om Van Dijk lijsttrekker te maken en raadslid S.Weeda op een tweede plaats te zetten, ge volgd door R. Hoogendam en A. Craushaupt, de eerste vrouw op de lijst van zeven kandidaten. LEIDEN DORITH LIGTVOET „Die is de pineutMet leedvermaak staan leerlingen van de Leidse Mondriaan scho lengemeenschap te kijken naar klasgenoten die geen licht op hun fiets hebben. Onver biddelijk houdt een agent tientallen van hun klasgenoten staande. Docenten en agenten controleerden vanochtend alle fietslichtjes bij de school aan de Vijf Meil aan. Dit keer komen overtreders er met een waarschuwing vanaf. Over een paar weken worden ze direct op de bon geslingerd. Teveel jongeren worden het slachtoffer van verkeersongelukken. Als ze geen licht dragen zijn ze daarvan vaak zelf de oorzaak, vindt de school. „Kijk, eens naar de over kant", wijst één van de docenten. „Zestig procent van de fietsers rijdt zonder licht. Met dit soort-acties willen we de verkeervei- ligheid vergroten. De school pakt het groots aan. Van tevo ren hebben leerlingen een videofilm gezien over het nut van fietsverlichting. Vanoch tend worden de namen van leerlingen die zonder verlichting rijden ijverig genoteerd. Als het licht in orde is, krijgen ze een sleu telhanger. Tijdens de lessen techniek krij gen leerlingen straks de kans hun licht te repareren. „Alleen het materiaal moeten ze zelf aanschaffen", meldt docent verzorging en techniek A. Puvck. Tijdens de actie wordt de ene na de ande re leerling staande gehouden door de poli tie. Vluchtroutes helpen niet, omdat een motoragent de zaak in de gaten houdt. De smoezen zijn gevarieerd: 'mijn fiets trapt zo zwaar met verlichting', 'het licht gaat steeds stuk' en 'ik weet niet hoe mijn licht werkt'. Op de vraag van de agent waarom fietsver lichting belangrijk is, blijven sommige kin deren het antwoord schuldig. Steeds meer leerlingen komen kijken. Jeroen Renssen uit Oude Wetering is één van hen. „Had ik maar een videocamera meegenomen", grijnst hij. Hij heeft geen problemen. Hij is met de bus gekomen OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Kleine tegemoetkomingen 'in de uitvoerende sfeer'. Dat is vol gens onderhandelaar W. Brand van Defensie het enige dat Den Haag de 440 personeelsleden van het Marine Elektronisch- en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest nog kan bieden. Brand erkent dat het er niet naar uitziet dat er binnen enke le dagen een eind komt aan de acties bij het MEOB. „Ergens zal moeten blijken of de druk zoda nig is dat de ene of de andere kant eraan bezwijkt," drukt de defensie-topman zich uit. Het ministerie zit met het ac tievoerende personeel in haar maag: het is voor het eerst in de na-oorlogse geschiedenis dat een defensie-onderdeel het werk neerlegt zonder officiële toestemming van Den Haag. Het ministerie heeft de afgelo pen weken dan'ook geprobeerd het omstreden pakket van ver huisregels voor MEOB-perso- neel enigszins aan te passen. Wie voor een tegemoetkoming in de verhuiskosten in aanmer king wil komen, hoeft niet meer per se naar Den Helder te ver huizen, maar mag ook ergens anders in de kop van Noord- Holland gaan wonen. Daarnaast heeft Defensie goede hoop dat er in plaats van pendelbussen naar Den Helder pendeltreincn kunnen gaan rijden. Treinen of niet; het is bij lan ge na niet genoeg, vinden de meeste personeelsleden. „In het comfort van een trein zit wel wat winst", erkent voorzitter W. Homburg van het comité dat de acties bij het MEOB organi seert. „Maar het blijft een reis van een uur en een kwartier. Al gezien daarvan is de opstap plaats een probleem: mensen zullen toch naar een station moeten. En het ziet ernaar uit dat die trein alleen in Leiden en Voorburg stopt." Ook Brand ziet in dat de toe zeggingen druppels op een gloeiende plaat zijn. Maar: „Twee van de vier bonden zeg gen nu al: het is een net plan. Als we wellicht nog iets te berde kunnen brengen in de sfeer van uitvoerende regels, is dat weer een druppel op de gloeiende plaat. Misschien dat vier of vijf druppels verkoeling kunnen brengen." UDE* ARJAN VAN DIJK ijnefi d iudenaar Philip van der is een druk bezet man. ;n avond in de week is te vinden, de andere besteedt hij aan verga- squash. Toch weet hij z'n twintigste telkens i gaatje te vinden om laten afnemen. Giste- onde de Stichting Rode oedbank Leidsenhage evigheid met een pias- vorm van een drup der Ven gaf honderd aflex gezegend dat ik en", zegt Van der Ven. heid is het grootste je kunt krijgen. Als ik mijn medemens kan lan doe ik dat." oed van Van der Ven iruikt voor bloedtrans- als ingrediënt voor en. Hoewel de donor recies weet wie zijn voelt Van der Ven reet de redder van een zijn vrienden. „Ik heb die nieuw bloed nodig Daar waren soms heel en voor nodig. Dankzij ed konden ze worden nu blaken ze weer van lid." Zoeterwoudenaar Philip van der Ven, ter zijde gestaan door zijn echtgenote, gaf gisteren voor de honderdste keer bloed: „„Ik voel me gezegend dat ik gezond ben." foto loekzuyderduin zien. Ik kijk er dan ook nooit naar als mijn bloed wordt af getapt. Maar ik heb nu honderd keer bloed gegeven, dus angst mag geen reden zijn om het niet te doen", zegt de Zoeter woudenaar. Een ander probleem is tijd. Inclusief reistijd, bloedkeuring en het afnemen zelf kost het bloed geven Van der Ven tel kens zo'n tweeënhalf uur. „Daar kan ik soms behoorlijk geïrri teerd door raken. Dan krijg ik een hoge bloeddruk en kan er niet worden geprikt. Inmiddels weten ze bij het ziekenhuis hoe ik ben, en ik moet zeggen dat het de laatste tijd redelijk vlot gaat." Om meer mensen over te ha len bloed af te staan, heeft Van der Ven een aantal voorstellen. Zo bepleit hij afnameruimtes in grote bedrijven, waar het perso neel in de tijd van de baas bloed kan geven. Ook lijkt het hem een goed idee om bloed af te tappen op braderieën, zodat mensen zien dat het niet eng is. „Er mag best wat meer druk achter zitten. Je kunt overwegen om ex-patiënten meteen bij het verlaten van het ziekenhuis te strikken voor het donorschap. Ook een kleine vergoeding zou kunnen helpen. In andere lan den krijgen donoren al voor hun bloed betaald, ze hebben immers ook reiskosten. Meer stimulans mag best, want uit eindelijk gaat het erom dat we in de wereld met z'n allen veel meer positiefs doen," aldus Van derVen. CDA: wil snelle oplossing voor volle scholen LEIDERDORP JUDY NIHOF Er moet snel een oplossing ko men voor de 'propvolle' scholen in de Leiderdorpse wijk Buiten hof. Dat zei CDA-fractievoorzit- ter A. Roest gisteren tijdens de presentatie van het ontwerp- verkiezingsprogramma 1998 - 2002 van zijn partij. Omdat de scholen zo vol zit ten dreigen volgens hem ook grote problemen te ontstaan in de naastgelegen wijk - in aan bouw - Leyhof. waar geen school is gepland. „We moeten voor volgend jaar september voorzieningen treffen, al zijn ze tijdelijk", aldus Roest. 'Signalen' uit de wijken Buitenhof en Leyhof hebben het CDA veront rust. „Er gaan al verhalen dat kinderen uit Leyhof straks naar de Kom van Aaiweg moeten, aan de andere kant van het dorp. Dat kan natuurlijk niet." Of er alsnog een school moet komen in Leyhof, kon Roest niet zeggen. „We moeten eerst eens goed gaan rekenen. Bo vendien hadden we voor een school in Leyhof al eerder ruim te moeten reserveren. Mis schien moeten we denken aan aar\ tijdelijke oplossingen, zoals gebruik van de oude Louise de Colignyschool voor het basison derwijs." Behalve voor de no den van het onderwijs, is in het verkiezingsprogramma van het CDA een flinke plaats inge ruimd voor de ouderen en de zorg voor goede huisvesting. MH Attention m uni zwart of krijtstreep. 36 '/m 44 Blazer, knielang, van 199.95 voor 119.- Rokj© van 79.95 voor 49*Heupbroek van 119.95 voor 69.- Vkaasrtrf 'Damesmode' De Bijenkorf Den Haag is elke zondag geopend van 12.00 tot 17.00 u

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15