'Alle asbest verwijderen, dat is het beste' Pakken zonder bemanning n b'n bloemstukje is Leiden Regio ook leuk om mee naar huis te nemen J Snel onderzoek naar verkoop huurhuizen Rodes Merenwijk Verbijsterend JAC 25 NOVEMBER 1997 ;ing over oorlogsslachtoffers ij Wat zijn de psychische gevolgen voor kinderen van de igin het voormalige Joegoslavië? Daarover houdt de Stich- lulp Oorlogsgetroffenen Bosnië-Hercegovina, Wings of Ho- lorgen een lezing aan de Leidse universiteit. De lezing over lik traumatische stress is vooral bedoeld voor studenten op- 1 de ings-, ontwikkelings- en leerproblemen: orthopedagogiek. in zing wordt gehouden op de dag dat de Leidse universiteit tide ïoedige gedrag van professor Cleveringa herdenkt, die het ijksi 10 voor joodse medewerkers en studenten opnam en ver- ns door de Duitsers werd gearresteerd. Sprekers zijn prof. Levita en dr. W. de Loos. De lezing begint om 14.00 uur in de la Court-gebouw, Wassenaarseweg 52 in Leiden. )ok :n sie i zes iet! nog. iet k elijn ve jek Coating naar Rooseveltstraat \j Keek Coating, een bedrijf in verven en lakken, verhuist ?nd jaar van de Telderskade naar de Rooseveltstraat. Keek daarmee tegemoet aan de wens van de gemeente Leiden. Ie Telderskade en op het daarachtergelegen voormalige ■terrein worden de komende tijd woningen gebouwd. „Een edrijf past daar niet tussen, vandaar dat de gemeente wel druk heeft uitgeoefend", vertelt directeur Joop Keek. Aan loseveltstraat betrekt het bedrijf ongeveer 1500 vierkante nog te bouwen bedrijfs- en kantoorruimte achter over- denfabriek Elmi. De nieuwe hallen maken deel uit van het lectare grote bedrijfsterrein Fortuin. Naar verwachting ver- Keek medio volgend jaar. Bij Keek Coating werken dertien loolsportstrijd brandt los al. Hen Leidse middelbare scholieren strijden vrijdag in zwem- nen )e Zijl om de lokale schoolzwemtitel. Vanaf 12.45 uur ko- deelnemers van negen onderwijsinstellingen tegen elkaar lede pde 50 meter schoolslag en vrije slag. Vorig jaar bleek het iginj Dnmogelijk een programma samen te stellen. Dit jaar is dat ;es (i elukt al zijn er weinig inschrijvingen voor met name de ;en). ie leeftijdsgroep (14-16 jaar). De Groenoordhallen zijn mor- iet toneel van de schoolkorfbalwedstrijden. Van 13.00 tot j' luur doen 28 teams van Leidse basisscholen een gooi naar idseütel. node He =obu® rgadering postzegelverzamelaars De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars It vanavond in het restaurant van het zwembad De Zijl aan form iramaribostraat haar ledenvergadering. Tijdens deze bij- :r hf omst kunnen ook postzegels worden gekocht, verkocht of ghei ld. De vergadering begint om acht i al edcursus creativiteit voor moeders 1 PLV -CHEF HERMAN IOUSTRA,Q71-5356430 Stichting Leidse Studentenhuisvesting voorbeeld voor gemeente De SP wil zo snel mogelijk een nieuw onderzoek naar asbest in Leidse gemeente panden. Dat moet worden uitgevoerd door een ex tern, professioneel bureau en niet door ambtenaren. Dat zegt fractie-voorzitter C. Vergeer na recente ont dekkingen van de gevaarlij ke stof in de Kaasmarkt- school en jongerencen trum 't Stathuys. Beide panden zijn in 1993 door de gemeente gecontroleerd en toen 'asbestvrij' ver klaard. LEIDEN THOMAS ERDBRINK HEINO WALBROEK Volgens Vergeer is het 'een schande' dat de schoonmaakac tie van vier jaar geleden zo slecht is uitgevoerd. Hij wijst er op dat de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting het pro bleem veel beter aanpakt. In 1996 heeft de stichting 130 pan den door een gespecialiseerd bedrijf op asbest laten onder zoeken. Met als resultaat dat in 92 van deze panden asbest werd aangetroffen. In 26 stu dentenwoningen was de vervui ling zo erg dat deze binnenkort worden ontruimd. De studen ten krijgen vervangende woon ruimte aangeboden. De kosten van deze operatie bedragen twee miljoen gulden. „Maar voor dat bedrag wordt wel alle asbest verwijderd", al dus medewerker N. Stikkelorum van de stichting. Hij vindt het de plicht van de verhuurder om Aan de lucht blootgestelde 'bruine' asbest in de Kaasmarktschool. Een van de gevaarlijkste vormen van de stof. veilige panden aan te bieden. Hoewel de stof volgens de wet niet hoeft te worden verwijderd, doet de stichting het toch. „In de wet staat dat je asbest kan la ten zitten als je er maar niet aankomt. Wij kunnen echter niet voorkomen dat gebruikers van onze panden toch gaan bo ren en zagen op plekken waar wellicht gevaarlijke asbest is." Hij is van mening dat alle 'grote' onroerend-goedbezitters het probleem op deze manier moe ten aanpakken. Daar is H. Koerten, asbestdes kundige van het Academisch Ziekenhuis Leiden,1 het volledig FOTO HENK BOUWMAN mee eens. Het in kaart brengen en verwijderen van de stof, vindt de wetenschapper de bes te manier om gezondheidsrisi co's te voorkomen. Hij wijst er op dat regelmatige blootstelling aan de stof tot een vorm van longkanker kan leiden. Volgens Koerten is de inven tarisatie door de gemeente net een jaar te vroeg gekomen. In 1994 is een wet aangenomen waarin exact wordt beschreven hoe asbest moet worden aange pakt. Die had als richtlijn kun nen dienen. „Daarin staat stap voor stap hoe de stof kan wor den gelokaliseerd en verwijderd. De wet verplicht echter niet tot het weghalen van asbest." Dat verwijderen hoeft ook niet altijd van Koerten. „Asbest is alleen gevaarlijk als er vezels van in de lucht zweven." Als het in vaste vorm is, bijvoorbeeld als isolatie van een verwar mingsbuis, of als brandwerende plaat in een liftschacht, is er vol gens hem praktisch geen ge vaar. Die situatie verandert als wordt gerommeld met het spul. „Bij brand of een verbouwing komt vaak asbest vrij. Het is goed om dan te weten of de stof er zit", vindt Koerten. Daarom moet de overheid volgens hem ook informatie ge ven over het gevaar van de stof. „Om paniek te voorkomen. Pa niek die volgens mij voortkomt uit onwetendheid over asbest." Hij zou daarom graag zien dat er meer campagnes komen over asbest. Dat is milieuwethouder A. Pechtold (D66) ook van plan. Was de inventarisatielijst van asbestpanden eerst niet open baar, nu gaat de wethouder ge bruikers van gemeentepanden informeren over de stof. „Erg verstandig", vindt Koerten. „Al les verwijderen is echter beter, maar ja, dat kost geld." op basisschool De Viersprong SUZANNE BARBIER basisschool De Viersprong aan de Timorstraat is ndaag een bijzondere dag. Niet alleen omdat tot 'ni van de kinderen de bus van de schooltandarts In oegte komt voorrijden, maar vooral omdat van- Ie moeders op school aan het werk worden gezet. |inIj len staan echter niet de verplichte vakken op het imma, maar een spoedcursus creativiteit. De 25 en die zich voor de verlengde schooldag hebben even, kunnen kiezen uit bloemschikken, boetse- oud koken' en techniek. ;ens de coördinator van de verlengde schooldag Freija Zandbergen van De Viersprong lag het voor de hand om deze ochtend te houden. „We doen dit om de ouders meer bij de bijzondere activiteiten van de school te betrekken. Onze leerlingen zijn negen weken lang, drie uur per week met een 'keuzevak' bezig: een vechtsport, toneel, koken of de natuur. Zij beleven daar altijd veel plezier aan. We merken altijd dat de ouders toch wel erg nieuwsgierig zijn naar de gang van zaken. Dus is er eens in de zoveel tijd speciaal voor de mam ma's en pappa's een 'verlengde schooldag'. Het valt alleen wel op dat de vaders het hebben laten afweten. Is pa hier niet zo creatief? Dat ligt aan wat er te doen is, zegt Mary Snik van de ouderraad. „De vorige keer kon je ook iets met computers doen en toen had den zich ook mannen aangemeld. Maar koken of bloemschikken, nee, dat zie ik ze nog niet zo snel doen. Oude gewoonten slijten niet zo snel." In de kantine van De Viersprong wordt het mannelij ke gezelschap echter niet bepaald gemist. Wanneer na de gedane arbeid de koffie op tafel komt, is het een ge zellige boel. Op de grote tafel waaraan de moeders zijn aangeschoven, staan de resultaten te pronken: metalen theelichtjeshouders, bloemstukjes, kleikandelaars en kommetjes krabsalade. Een beetje trots zijn ze wel. „En zo'n bloemstukje is hartstikke leuk om mee naar huis te nemen." Steunpunt Sint-Nicolaas introduceert Sint Nicola en Zwarte Lola 2 LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Een kleine twee jaar geleden sloeg het noodlot toe. De sinterklaascen trale van studenten in Leiden streek de zeilen. De sintpakken en zwarte pietenkostuums gingen onder de hamer. De studenten zagen geen brood meer in de goedheiligman. De invoering van de APK-keuring en de OV-jaarkaart betekenden de nekslag. De APK-keuring maakt autorijden duur, de OV-jaarkaart maakt het overbodig. Om maar niet over het gemeentelijke parkeerbeleid te pra ten. Zondef auto komt ook een stu denten-sinterklaas nergens. Paard en trein bleken geen bruikbare alter natieven. Duizenden kinderen hielden er sla peloze nachten aan over. Waarom komt de sint niet meer? Klonk het vertwijfeld uit talloze keeltjes. Een arbeidsmarkt, weliswaar van zeer tij delijke aard, lag open. Natuurlijk, zeeverkenners van de Paulusgroep hebben al jaren hun eigen sinterkla- zencentrale en menige andere club timmert aan de weg, maar er waren ook particulieren die mogelijkheden zagen. Leidenaar R. Favier dook in het gat en richtte vorig jaar het Steunpunt Sint-Nicolaas op. Niet minder dan 140 bezoekjes bij parti culieren en bedrijven legden zijn klazen en pieten in 1996 af. Gedeel telijk aangekleed door het Leidse kledingverhuurbedrijf Hoppezak, ge deeltelijk getooid in de overblijfselen van de studentencentrale. „Vorig jaar ginger geld bij", aldus Favier. „De investeringen heb ik er nog niet helemaal uitgekregen, om dat de fout is gemaakt om de sint ook in Lisse, Katwijk en Alphen te la ten rijden. Dat kostte handenvol geld. want sinterklaas zocht zich een ongeluk naar een straat in een AT- phense nieuwbouwwijk. Dit jaar moet het beter gaan, omdat wij ons alleen op Leiden en randgemeenten gaan richten." Voor zestig gulden komt een steun puntsint een kwartier aan huis, zaak of op een ver eniging. Liefst langer, want dat levert meer op. Ook op de Leidse warenmarkt is een Sint-Nicolaas van Fa vier te bewonderen. Kassa. Favier komt aan zijn adresjes door oude klanten en bedrijven te mailen en op straat te werven. Gead verteerd heeft hij niet, in tegenstelling tot volgend jaar. Dat doen wij dan voor Ledenvergadering Ons Doel kan zelf nog besluit nemen LEIDEN. RUUD SEP Woningbouwvereniging Ons Doel wil nog voor eind januari een onderzoek afronden naar de mogelijkheden om haar woningen aan de Rodes in de Merenwijk te verkopen. De ledenvergade ring kan hierover dan nog vóór de omvorming van de vereniging in een stichting een besluit nemen. Die toezegging deed voorzitter W. de Bock gisteren tijdens een drukbezochte leden vergadering van Ons Doel. Een groot aantal bewoners van de Eiken-, Beuken-, Iepen- en Bosrode was naar de Vre- deskerk gekomen, omdat was toegezegd dat zij tijdens de bijeenkomst informatie zouden krij gen over de plannen van de corporatie om de huizen eventueel in de verkoop te gooien. En de verkoop van de Rodes leeft in de buurt. Vorig jaar nog haalde bewoner J. Leibbrand bij de honderd huizen 68 positieve reacties binnen. Dat de woningbouwvereniging nu wil praten over verkoop van de huizen, is in de buurt dan ook goed gevallen. Minder waardering was er voor de prijzen die Ons Doel voor de huizen denkt te vragen. In een vorige week rondge stuurde brief laat directeur M. Glaser weten dat de vereniging verplicht is om de huurders mini maal negentig procent van de marktwaarde te laten betalen. Die mededeling schoot Leibbrand gisteren in het verkeerde keelgat. Volgens hem is zestig procent van de marktwaarde een reëlere prijs voor mensen die al jarenlang huur hebben be taald. „Dat is ook de norm die de vereniging Ei gen Huis hanteejl", aldus de bewoner. Volgens het bestuur komt dat soort percentages echter niet voor en betalen kopende huurders tegen- woordig tussen de negentig en honderd procent van de waarde in onbewoonde staat. Oud-raadslid en Rode-bewoner W. van der Pluijin probeerde de discussie rond de verkoop te koppelen aan de op handen zijnde omvor ming van de woningbouwvereniging in een stichting. Omdat de bewoners goed moeten kunnen meepraten over de eventuele verkoop en de inspraak in een stichting minder goed ge regeld is dan in een vereniging, stelde hij de ver gadering voor om te besluiten de omvorming tot een stichting tot nader order in de ijskast te zetten. Na overleg met het bestuur kwam De Bock met een compromis: Het bestuur zal ervoor zor gen dat de besluiten over de verkoop van de Ro des nog door de vereniging worden genomen. Daarmee haalde hij de angel uit de motie van Van der Pluijm, die zelf nog wel wilde dat zijn motie in stemming werd gebracht. Toen daar voor uit de zaal geen steun kwam, veegde De Bock het voorstel als 'onvoldoende onder steund' van tafel. De gang van vereniging naar stichting was gered. De pakken zonder bemanning wachten op Sint-Nicolaas in de winkel van de firma Hoppezak. hem. Favier is namelijk nog op zoek naar parttime sinterklazen en -pie ten. Goedheiligmannen met knech ten die op 5 december van negen uur 's ochtends tot ver in de middag willen werken en hulptroepen die hun vermoeide broeders aflossen en vervolgens tot laat in de avond door gaan. Speciaal voor studentenhuizen bewoond door mannen is er een Sint Nicola met Zwarte Lola. Jawel, ëen vrouwelijke sint en piet. Vooral op 6 december liggen de dames dit jaar goed in de markt. Met Zwarte Lola's heeft Jaap van Pampus niks te maken. Hij is al ne gen jaar zwarte piet. Samen met een vriend die sinterklaas speelt, gaat hij volgende week op 5 december rond. de vijftien adressen af. voornamelijk in Leiden en Oegstgeest. Voor vijftig gulden per bezoek van een klein half uur. „We hebben nooit last gehad van die studenten. Sterker nog. vorig jaar hebben we bij de veiling van de kleding van hun sinterklaascentrale zelfs nieuwe pakken gekocht. Een voor de sint en twee voor zwarte piet." Bij huisbezoeken aan nieuwe klan ten tijdens de laatste verjaardag van de sint werd'Van Pampus gecon fronteerd met slechte berichten over de studentenklazen. Onervaren, slecht geschminkt en vaak een bor rel op, luidden de verwijten. Hij gru welt ervan, zoiets zal hem en zijn sinterklaasvriend, 'al negen jaar een perfect stel', niet overkomen. „Eèn keer adverteren en wij zitten vol", meldt hij trots. „Een klantenkring bouw je namelijk niet op. Je komt ergens twee of drie jaar en daarna geloven de kinderen niet meer in de sint. Dit jaar hebben we op 5 decem ber ongeveer vijftien afspraken. Drie of vier daarvan zijn adressen waar we vorig jaar ook zijn geweest, be grijp je wel. Aanvragen voor 6 de cember weigeren we. Sint en piet werken alleen op de vijfde." KledingverhuurbedrijfHoppezak heeft weinig gemerkt van het ver dwijnen van de studentencentrale in de Sleutelstad. „Omdat wij vooral kleding aan particulieren en bedrij ven verhuren en de studentencen trale zelf kostuums had", aldus een medewerker van de grimeur en costumier. „Je merkt er natuurlijk al tijd wel iets van, maar de studenten en Hoppezak hebben elkaar eigen lijk nooit gebeten." In de zaak aan de Pieterskerkgracht hangen zo'n 150 sintkostuums en driehonderd zwarte piet-pakken op hun inhoud te wachten. De pakken zonder bemanning gaan vooral naar 'nep-klazen en -pieten, die bedrijfs feesten opvrolijken of de familie rondgaan. •Vooral in het weekeinde voor 5 de cember loopt het storm, weet men bij Hoppezak. „Dit jaar hebben we dus een vroege sint, want de meeste feestjes worden komend weekeinde al gevierd. Er zijn maar heel weinig gezinnen waar de goedheiligman op 6 of 7 december langskomt." Tapijt 'Tribal", zware wol kwaliteit, handgeknoopt, in roest, groen, goud, blauw of oranje, met een Gabeh motief. Diverse maten. ca. 240 x 340 cm van 2699.- voor 1799.- ca. 190 x 290 cm van 1799.- voor 1199.- ca. 190 x 240 cm van 1499.- voor 999.- ca. 160 x 230 cm van 1199.- voor 799.- 'Tapijten' de Bijenkorf (2^) De Bijenkorf Den Haag is elke zondag geopend van 12.00 tot 17.00 u

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13