Varkenssector is een nationaal wanproduct Evangelist Peter Scheele bestrijdt Darwin met degeneratietheorie Positief imago verbaast kerken HIEVEN Kerk Samenleving Kerk in Rijpweterin gaat half jaar dicht Synode pijnlijk getroffen door uitspraken Van der Graaf Behoud van kerken in Oegstgeest DINSDAG 25 NOVEMBER 1997 redactie* dick v Duitse faculteit benoemt eerste vrouw munster Voor het eerst in haar 225-jarig bestaan heeft de ka tholieke theologische faculteit van de universiteit van Münster een vrouw op een leerstoel benoemd. De theologe Annette Wil- ke (44) zal haar ambt als hoogleraar algemene godsdienstweten schap volgend jaar zomer aanvaarden, zo liet de universiteit gis teren weten. Wilke is opvolgster van de internationaal bekende islamonderzoeker Adei-Theodor Khoury, die in 1993 met pen sioen ging. Sindsdien is de leerstoel onbezet. Wilke is in 1994 in Zwitserland gepromoveerd. De Duitse theologe kreeg naamsbe kendheid met haar studie naar vrouwen en godinnen in de godsdienstgeschiedenis. st. peter De klokkentorens van het voormalige klooster van St. Peter duiken op uit de dichte mist die de dalen in het Zwarte Woud be dekt. FOTO EPA Bossche vicaris overleden boxtel/den bosch Een van de vicarissen van het bisdom Den Bosch, dr. E.Th. van Montfoort, is zondagavond in het klooster van de assumptionisten in Boxtel na een hartstilstand overleden. Van Montfoort, die namens bisschop Ter Schure in de zuid-oos telijke regio van het bisdom optrad, was 75 jaar. Dat heeft het bisdom gisteren bekendgemaakt. De toenmalige bisschop Bluijssen van Den Bosch benoemde Van Montfoort in 1979 tot vicaris. Sindsdien onderhield hij de contacten tussen het bisdom en de dekenaten Asten, Bladel, Eindhoven, Geldrop, Gemert, Heeze, Helmond, Valkenswaard en Veldhoven. In februari 1985 was hij de enige van de vier vicarissen die zijn functie niet neer legde na de benoeming van bisschop Ter Schure. RUPWETERING den haag anp Precies 138 jaar na de verschijning van de evolutietheorie van Charles Darwin heeft de Nederlandse evangelist Peter Scheele giste ren zijn 'wetenschappelijk verantwoorde' degeneratietheorie gepresenteerd. Scheele meent dat mensen voortaan een argument minder hebben om niet in God te hoeven geloven. Het boek 'Degeneratie, het einde van de evolutietheorie' moet voorgoed afrekenen met het idee dat alle soorten uit gemeen schappelijke voorouders zijn ontstaan. Evo lutie gaat volgens Scheele '180 graden' de andere kant op dan Darwin veronderstelde. Scheele bestrijdt dat er in de loop van duizenden jaren steeds meer genen bijko men, waardoor planten, dieren en mensen zich in opgaande lijn ontwikkelen. Biolo gische verandering betekent volgens hem juist dat steeds meer genen, die wezenlijk zijn voor het organisme, verdwijnen. Deze genetische verarming leidt tot degeneratie. „Alle soorten kabbelen naar beneden", al dus Scheele, die bekend is van de EO-pro- gramma's Peter en De Bushalte. Zijn boek bevat geen enkele bijbeltekst. Het is ge schreven op basis van biologische gege vens. Volgens Scheele, die ook oprichter van de Jezus Fan Club is, ligt de evolutietheorie ten grondslag aan het atheïstische denken in de Westerse wereld. Veel wetenschappers heb ben de theorie van Darwin misbruikt om hun geloofsovertuiging dat God niet be staat, te verspreiden onder het mom van wetenschappelijkheid, aldus Scheele. „Ik heb niets tegen empirische wetenschap, maar ik maak bezwaar tegen de filosofische interpretatie." Scheele wilde zijn boek in een safaripark in Hilvarenbeek aan Midas Dekker aanbie den. Maar de 'verpersoonlijking van evolu tionistisch denken in Nederland', zoals Scheele hem noemt, ging niet op de uitno diging in. Eerder had Dekker al geweigerd een voorwoord in het boek te schrijven. De natuurkenner krijgt Degeneratie thuisge stuurd. De Onze Lieve Vrouwe Ge boortekerk in Rijpwetering is met ingang van 1998 een half jaar buiten gebruik. De kerk ondergaat tussen 1 januari en 1 juli een opknapbeurt. Voor het bijwonen van een eucha ristieviering of gebedsdienst, kunnen parochianen uitwijken naar de Sint Bavokerk in Oud Ade. Gedurende deze zes maan den wordt de fundering van de kerk vernieuwd. In het tweede half jaar gaat de restauratie van het resterende deel ge woon door. De werkzaamhe den staan het gebruik kerk dan niet meer in de De restauratie kost in zo'n vier miljoen guide groot deel betaalt rijksi mentenzorg. Maar ook i rochianen dragen een si bij. Een bedrag van zej ven ton ontbreekt nog, woordvoerder van het ki stuur Gerard Castelijn werkgroep van parocl bedenkt activiteiten on in te zamelen. De eerste, een benefij cert, had afgelopen z| plaats in de kerk. Dit cj bracht 3000 gulden ij BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Middelburg (de Hoek steengemeente, SOW): C Bakker te Neede. die dit beroep heeft aangeno men; te Nieuweroord-Noordsche- schut: G. van den Berg, kandidaat te IJsselmuiden; te Maassluis (De Ark): J.D. de Boer te Vlissingen; te Ensche de: J.D. Zuurmond te Glanerbrug. Aangenomen: het beroep door de ge nerale synode als zendingspredikant der Nederlandse Hervormde Kerk ten behoeve van de arbeid in opdracht van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk voor de arbeid ten behoeve van een docentschap aan de Near East School of Theology te Beirut: dr. B.J.G. Reitsma, kandidaat te Oegst- Bedankt: voor Dedemsvaart- W.M. de Bruin te Daarlerveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: mw M.J. Ridder, Tidorestraat 70. 1095 HM Amster dam, tel:020-4637778. CHR.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Dronten: P W Hulshof te Delfzijl, die bedankte voor Surhuisterveen. Bedankt: voor Zwijndrecht: D. Quant te 's-Gravenhage-Rijswijk GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Uddel: P Blik te Koot wijkerbroek; te Haarlem: A B. van der Heiden te Utrecht. lunteren anp De kerken hebben meer kre diet in de samenleving dan ze zelf hadden verwacht. Dat constateerde synodevoorzitter ds. R. Vissinga gisteren bij de opening van de Gereformeer de synode in Lunteren. Uit de recente 'God in Ne- derland'-enquête bleek dat tweederde van de ondervraag den het imago van de kerk po sitief beoordeelt. Dat resultaat steekt schril af bij de 'tobberi- ge sfeer' op een bijeenkomst over het imago van de kerk, vorig jaar in Utrecht. Daar heerste een sfeer van verlegen heid. Met het imago van de kerk zou het niet bést zijn ge steld. De enquête toont volgens Vissinga aan dat de inzet van de kerken tegen de armoede en voor asielzoekers duidelijk wordt herkend. Niet minder dan 80 procent van de onder vraagden vindt dat de kerken de armoede moeten bestrijden en tweederde dat ze discrimi natie volledig moeten afwij zen. Kerken hoeven zichzelf niet als een nieuw product op de markt aan te prijzen met behulp van moderne reclame technieken. Maar ze mogen wel laten horen dat ze er zijn. En als ze aandacht krijgen, dan moeten ze duidelijk ma ken waar hun inspiratiebron ligt, aldus Vissinga. Het onderzoek God in Ne derland heeft de kerken veel huiswerk opgeleverd, maar het geeft zeker geen aanleiding tot tobberigheid en somberheid, aldus Vissinga. 'Hoe de Gereformeerde Ke verdween uit Nederland' lunteren. anp Synodevoorzitter R. Vissinga. FOTO HENK BOUWMAN lunteren anp De Gereformeerde synode is 'pijnlijk ge troffen' door de reactie van dr. ir. J. van der Graaf op de triosynode van anderhalve week geleden. Dat was een reactie van ie mand die heel duidelijk niet aanwezig was, zei synodevoorzitter ds. R. Vissinga gisteren op de synode in Lunteren. „Ln de triosynode werkt de dommekracht van het getal", schreef de algemeen secre taris van de behoudende Gereformeerde Bond binnen de Nederlandse Hervormde Kerk vorige week in De Waarheidsvriend, het Bondsorgaan. Een kleine Lutherse synode en een mas sieve Gereformeerde synode maken er de dienst uit. Ze overstemmen de zwaar ver deelde Hervormde synode. Nadat ds. J. Huttenga uit Zeist hier aan dacht voor had gevraagd, gaf Vissinga com mentaar op de opmerkingen van Van der Graaf. „Het is een reactie van iemand die geen oog heeft voor wat op de triosynode aan toenadering is ontstaan." Lutheranen en Bonders zijn eikaars van weerskanten tegemoet gekomen, eerst over de Leuen- berger Konkordie, later over het huwelijk. Vissinga noemt deze toenadering ook een spiritueel proces, waarvoor je erkente lijk mag zijn. Als dan over dommekracht wordt gesproker!, doet dat kil aan. De Drentse predikant W. Na- wijn moest gisteravond aan het boek 'Hoe God verdween uit Jorwerd' van Geert Mak denken. De synode der Gere formeerde Kerken in Neder land (GKN) sprak over de aan passing van het gereformeerde kerkmodel aan dat van de toe komstige Verenigde Protes tantse Kerk. „Wij spreken hier niet over: Hoe God verdween uit de Ge reformeerde Kerken, maar over: Hoe de GKN verdween uit Nederland. Daar ben ik niet zo treurig om", zei Na- wijn. „We moeten niet over verlies of winst spreken, maar nuchter constateren dat het anders wordt dan vroeger." Ter discussie stond de vraag of het gereformeerde kerkmo del vooruitlopend op de een wording met de Hervormde en Lutherse Kerk alvast moest worden aangepast. De Gere formeerde Kerken hebben tot dusver een synode met een zittingstermijn van slechts twee jaar. De (provinciale) particuliere synoden vaardi gen twee predikanten, twee ouderlingen en een diaken af. Dit alles hangt samen met het gereformeerde kerkmodel, waarbij de plaatselijke kerk centraal staat. De Verenigde Protestantse Kerk in Nederland zal, nu de Nederlandse Hen de Kerk, een permaneni node hebben waarvan el een kwart van de lede treedt. De afvaardiginj schiedt door de classes nale kerkvergaderingen). In principe heeft de s\ die keuze al gemaakt dt te stemmen met de kei van de VPKN, zei synode zitter ds. R. Vissinga. He deramen (synodebe heeft geen behoefte out reformeerde gebruiken kloppen. Bovendien is deel van het gereform erfgoed, onder meer hi cent op de zelfstandighei de plaatselijke kerk, al nieuwe kerkorde opgeno De Gelderse afgevaai H. Beentjes vond het ven dat toch de machtsvraag ter de discussie zat. „We baas in eigen huis blijve we teveel kijken naar inleveren, dan zijn wt keerd bezig." Kerkrechtdeskundige dr. L. Koffeman zei dal passing mogelijk is binm huidige model. Woei neemt de synode hierovt principebesluit. Vissinga er nog op dat niet de Gl Nederland verdwijnt (dii op in de VPKN), maar leen de naam verdwijnt. u tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Donderdag 25 November LEIDEN ..Sempre Crescendo" alhier zal op Vrijdag 10 De cember in de Stadszaal zijn eerste invitatie-concert geven. Als solisten zullen zich doen hooren de zangeres Brigitte Timmer mans, uit Amsterdam, en onze landgenoot Jacques Van Lier, solo-violoncellist van het Philharmonisch orkest te Berlijn. Het orkest zal behalve eenige bekende werken ook een eerste uit voering brengen, namelijk de 2de Suite uit Bizets ..Arlésienne" te Leiden nog niet uitgevoerd. ADVERTENTIEN Donderdag arriveert de Heer C.A. Saul, in 't Café van A.J.H. Jansen, Mandenmakerssteeg, meteen prachtige partij Saksi sche Kanarievogels, zingende zoowel bij avond als bij dag. Wilt gi) gezond blijven? Gebruikt dan dagelijks het echte Zeeuwsche Tarwebrood uit de Bakkerij der Firma Hus, Mare No. 22, Leiden. (De naam der Firma is in elk brood gebakken.) 't Is voedzaam, gezond en smakelijk. Aanbevelend, De Zeeuw sche Bakkerij, Mare 22, Leiden. J.J. van Leeuwen, Nieuwe Rijn 20, bij de Korenbeurs, be richt, dat zijn St.-Nicolaas-Étalage gereed is, ruim voorzien van Kinderspeelgoed, Surprises en Poppen. Groote keuze Albums, Werkdoozen, Werkmandjes, Toiletdoozen, Theebladen, Siga- renkastjes, Fijn Glaswerk, Galanterieën, Lederwaren, enz. Alles is met duidelijke nummers zo laag mogelijk geprijsd. ANNO 1972 zaterdag 25 november KOUDEKERK AAN DEN RIJN/HAZERSWOUDE Het dodelij ke ongeluk dat begin deze week op het kruispunt Hazerswoude Rijndijk-Bruggestraat heeft plaatsgevonden en waarbij een in woner van Koudekerk werd gedood en twee anderen ernstige verwondingen opliepen, heeft voorde bewoners van Koudekerk en Hazerswoude Rijndijk de maat doen overlopen. In beide ge meenten hebben zich comité's gevormd die maandag a.s. een grote actie gaan beginnen voor verbetering van dit levensge vaarlijke kruispunt en het aanbrengen van stoplichten. Dage lijks passeren hier tientallen kinderen die de scholen ter weers zijden van de Rijn bezoeken, terwijl voorts vele bewoners van beide gemeenten het kruispunt oversteken en tenslotte wordt het kruispunt nog eens door zeer vele auto's waaronder tal van wegreuzen overgestoken. Onbegrijpelijk wordt het genoemd, dat de begin van dit jaar nog voorgenomen verbetering van het kruispunt nu ineens weer is uitgesteld. Is het aantal ongelukken, waarbij velen met dodelij ke afloop, van 200 in twee jaar tijd nog niet erg genoeg zo vraagt men zich in beide gemeenten af. Maandag wordt er zo wel in Hazerswoude als in Koudekerk gestart met een handte keningen actie, terwijl op de scholen stencils zullen worden uit gereikt, waarbij nog weer eens met nadruk gewezen wordt op het levensgevaarlijke kruispunt en tot de uiterste voorzichtig heid wordt aangemaand. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) De vernietigde varkens waren nog prima voor consumptie geschikt. Naar aanleiding van een artikel in het Leidsch Dagblad van 10 november 'Ministerie maakt gro te fouten bij bestrijding varkenspest' het volgen de. Waarom zouden journalisten zich voor het kar retje laten spannen van de varkenshouders? Jour nalistiek is 'onpartijdig' en heeft 'vrije meningsui ting' hoog in het vaandel staan, zegt men. In dit geval is dat absoluut ongeloofwaardig. Het is nogal gemakzuchtig en goedkoop om de watersnoodramp (1953) te vergelijken met de varkenspestepidemie. Echter, de varkenspestepi demie is helemaal niet van nationaal belang: dat zou de 'sector' (de fokkers, inseminatiebureaus, mesters, handelaren, vervoerders, vleesverwer kers en slachters) ons graag willen doen geloven: maar het is alleen hun eigen belang! Dat het ministerie zijn beleid moet bepalen zegt al iets over deze uit z'n krachten gegroeide onzelfstandige, hebzuchtige sector, met z'n flau we (strafbare) acties, zoals stelen van de mest- boekhouding. Dat er zo'n 9 miljoen varkens, waaronder 2,5 miljoen pasgeboren biggen, ver nietigd zijn, alléén om economische redenen is toch diabolisch. De vernietigde varkens waren nog prima voor consumptie geschikt, maar mochten niet in de 'voedselketen' in verband met de varkensprijs. De Nederlandse burger maar be talen. Dat inkrimpen van de stapel tévens zou kun nen betekenen, méér ruimte én uitloop naar bui ten voor het individuele varken. Daar hoor je de sector niet meer over. En d&ar zou ik dus wél voor willen betalen, maar niet voor mensen die var kens als oud vuil behandelen. Een varken is net zo'n sociaal gericht dier als (uw) hond of kat en heeft een zenuwstelsel én zintuigen, net als men sen. Nee, deze sector is in tientallen jaren door steun van CDA, banken, bio-technlogie en land- bouwhervormers geworden tot een nationaal wanproduct. Zeker géén nationaal belang maar een nationale schande! De journalist had zijn le zers al vele jaren eerder een kijkje in de bio-indu- strie moeten gunnen. Dat niet alle boeren schuld hebben aan het uit de hand lopen van de pestepidemie, dat geloof ik ook zónder deze journalisten. De 'sector' en de journalisten kunnen hun energie beter besteden aan het veranderen van hun gedrag ten opzichte van de varkens, want het kan best anders; zoals bijnvoorbeeld biologisch dynamisch. Voor veel mensen heeft dit de klank van bijzonder en duur, maar het is doodnormaal en goedkoper met het oog op de toekomst en een leefbare wereld voor uw 'kinds-kinderen'. P.S. Het Leidsch Dagblad heeft trouwens regel matig interessante stukjes over dier en natuur, zoals laatst over het gedrag van de kip en het 'ga- kelen'. De dieren voelen zich dan ellendig en zin gen hem niet toe, zoals de 'legbatterijboer' altijd dacht. Wie heeft er verstand van dieren, de zoge naamde boer of de 'stadse' mens? A.C. v.d. Meer Oude Wetering. In het Leidsch Dagblad van vrij dag 15 november jl. is een arti kel opgenomen met als titel 'Verkoop Pauluskerk mogelijk'. Het artikel berust op een telefo nisch interview met een van de leden van het College van Be heer van de Verenigde Protes tantse Gemeente van Oegst geest. Diens uitspraken behoe ven nuancering. De feiten zijn dat de GPV eer der dit jaar een rapport heeft la ten opstellen met als titel 'Toe komstverkenning van de GPV'. Uit dat rapport blijkt o.a. dat de inkomsten in de toekomst zul len dalen door een verdere ver grijzing van het lidmatenbe- stand. Op basis van dat rapport is onlangs een commissie inge steld die gaat onderzoeken hoe de drie kerkgebouwen, (Paulus kerk, Groene Kerk en Regen boogkerk) voor de VPG behou den kunnen blijven bij een da ling van de inkomsten. Wij gaan er voor de komende decennia van uit dat dit moge lijk zal blijken. Namens het College van Beheer van de VPG van Oegstgeest, D.J. de Ruijter, voorzitter, Oegstgeest. Rijn Gouwe Lijn In het Leidsch Dagblad van 14 november 1997 lees ik dat de Rijn Gouwe Lijn volgens de hui dige plannen zal worden gere den met een gemiddelde snel heid tussen de 35 en 60 kilome ter per uur. Een dergelijke 'boe mel' zal geen of weinig aantrek kingskracht uitoefenen op de automobilisten en zo nauwe lijks of geen bijdrage leveren aan een vermindering van de automobiliteit en van het fi leleed! Alleen een snelle metro met ondergrondse passage van de stedelijke agglomeraties kan hier soelaas bieden. T.L.J. Steenmetser, Oegstgeest. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B M. Essen berg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adiunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden A J B M. Brandenburg, chef eindred regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Redactie. Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 0? ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiginc verstrekken tot hei automatisch- van het abonnementsgeld, ontvz korting per betaling. VERZENDING PER P0S1 per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 Voor mensen die moeilijk lezen,s ogen hebben of blind zijn (of eer leeshandicap hebben), is een samen het regionale nieuws uit het Leidsch geluidscassette beschikbaar. Voorirf 0486-486486 (Centrum voor Gespn Lectuur, Crave) N H U I Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdIe Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woens 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u en 19.00-19 45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partne bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit: 10.30-11.00 u 15 00-15.30 en 19.00-19.30 u. en n Kinderafdeling-10.30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag). RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545). dagelijks 14.00-15.00 u. en 18.30-19.30 u., klasse I en f daarnaast ook 11.15-12.00 u. Verloskunde en Gynaecologie-14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (voorpat 27.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19.OOu (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14 00-14.30 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 14 OOu. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19 00 u ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111). bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de vi overige afdelingen 14.15-15 00 en 18 30-19.30 u met uitzondering van I Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17 00 en 19.00-21.OOu Infectieziekten en Interne Geneeskunde 15 00-19.30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15.30-16.30en 18 30-19 30u. ('sa voorkinderen onder 12 jaar). Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14 15-20 00u Maag-, darm- en leverziekten 14 15-16 00en 18 30-19 30u Neurologie: 14.30-15.15 en 19.00-20.00 u Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17 00en 19.00-21.00u. Verloskunde 14 15-15 00 en 18 15-1900u. (voor partners en eigen kinA overleg.)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12