£iden Regio )nrust over >lannen aan Vaagweg NA Sloos keert SP teleurgesteld de rug toe Rijnland bouwt een piramide Studenten: ombudsman voor bindend studieadvies ire Spookrijden over de Turfmarktbrug Jw kenteken is wel langs het flitsapparaat gereden' GERECHT IS DAG 25 NOVEMBER 1997 JAN PREENEN. 071-535641-J. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Uitgaan a r Driekwart van de I J jongeren in Oegst- geest wil dat er meer uit gaansgelegenheden in het dorp komen. Biscoop y< —j Alphen houdt vast I aan de bouw van een bioscoop met theater. Het plan is wel enkele mil joenen duurder. plichters actief op Haarlemmerstraat )EN» Een bedrijfsleider van een winkel aan de Haarlemmer- aat in Leiden heeft gisteren aangifte gedaan van oplichting, wijl hijzelf niet aanwezig was, kwamen medewerkers van een naatservicebedrijf uit Zoetermeer de winkel binnen met de idedeling dat er 'iets' aan de verwarming moest gebeuren, dat het werk was gedaan, betaalde een van de personeelsle- enkele honderden guldens. Volgens de middenstander zijn er winkels door medewerkers van het Zoetermeerse bedrijf zocht. udent valt door glazen deur Een 25-jarige student uit Delft is gisteren gewond ge kt tijdens een volleybalwedstrijd in de universitaire sporthal i de Leidse Einsteinweg. In het heetst van de strijd viel hij or een glazen deur en liep een slagaderlijke bloeding op. THOMAS ERDBRINK AN BERENDSEN Jemeente wil op 1 januari aan de Haagweg beginnen de bouw van vierhonderd ngen. Ondernemer P. La- ïre die op het terrein een 'erterrein exploiteert, wil in de toekomst een onder- dse parkeergarage voor auto's realiseren. Vooruit- od op dat plan begint hij n twee weken met het ver en van het parkeerterrein. >n genoegen van om wonen- die Labruyère gebrek aan matie verwijten, oral de onduidelijke toe- st van het terrein baart de iners zorgen. De locatie is de overheid aangewezen experimenteel gebied. Dat It in dat de gemeente zich altijd aan de normaal gel- milieu-eisen hoeft te len. Bestuurslid V. Crijns het wijkcomité Vreewijk het zo uit: „Volgens ons de gemeente gewoon een elling voor de milieunor- De bewoners vrezen dat flats direct aan hun ach- in komen te staan. Het te plan dat is vernomen Ie gemeente sprak over ge ren van vijf etages hoog. bestuursleden van Vree- kunnen deze geruchten ontzenuwen. Wel weet zitter W. de Vries te melden de gemeente in elk geval bezig is met het een paar geleden gelanceerde plan oorzag in de bouw van een parkeergarage met )ovenop woni ngen parkeerterrein is nu al erg populair bij de aan we- buurtbewoners. B. Weste- is erg ontevreden over het elen van de Stichting iparkeerplan Leiden. Voor- ontbreken van informatie de ambitieuze uitbrei- iplannen van stichtings- titter Labruyère wekt erger- ,o heeft Westerink via via LEIDEN AAD RIETVELD wonenden parkeerterrein bezorgd )ewoners van de Rijn en Schiekade in Leiden zijn bij- as' der ongerust over de toekomst van het voormalige w,i Gend en Loosterrein, eigendom van de Nederlandse en orwegen. Dat bleek gisteren tijdens een wijkvergade- ?en in Huize Groenhoven. Daan Sloos is boos op SP-fractievoorzitter Cor Vergeer. Vergeer nam afgelopen zater dag de voorzittershamer weer terug, die hij in september 1996 aan Sloos had overge dragen. Op een rotmanier, vindt de inmid dels ex-fractieleider. ,,Als hij nou gezegd had: joh, ik heb er weer zin in, laat mij het doen, dan had hij zo weer voorzitter mogen worden. Als iemand tegen mij zegt dat ik in de weg sta ga ik wel een stapje opzij." Tot september vorig jaar was Sloos ge woon raadslid voor de SP in Leiden. Maar toen fractieleider Vergeer ziek werd, nam de nummer drie van de lijst het roer over. Hij heeft het slecht gedaan, vindt Vergeer. Zo stemde Sloos in met een convenant tussen de gemeente en woningbouwverenigingen, waarin de gemiddelde jaarlijkse huurstij- ging wordt vastgesteld op 3,5 procent. Ter wijl de SP al jaren met de leus '0 is genoeg' actie voert voor het bevriezen van de huren. Dat Sloos akkoord ging met miljoenenin vesteringen in de verbouwing van het stad huis schoot Vergeer ook in het verkeerde keelgat. Sloos was akkoord met zijn terugtreden, ook al had hij er al helemaal op gerekend bij de komende verkiezingen lijsttrekker te zijn. „De foto's voor de affiches waren al in geleverd." Maar hij is boos dat Vergeer nu de kritiek op zijn funtioneren naar buiten heeft gebracht. „Nou krijg ik al die rottig heid over me heen. Daar zit ik niet op te wachten. Ik heb dit werk altijd gedaan voor de gewone mensen. Voor niks. Dan ga je je toch niet al die ellende op de hals halen?" Sloos staat nu derde op de lijst, maar ziet bij de SP geen toekomst meer. „Ik ga niet meer bij die fractie zitten. Ik wens de partij het allerbeste, want ze doen overal in het land veel goeds voor de mensen, maar hier hoor ik niet meer bij." Fractievoorzitter Vergeer vindt het jam mer dat Sloos niet bij de SP wil blijven. „Ik heb altijd tegen hem gezegd: Daan. wij zijn een ijzersterk duo. We hebben allebei onze sterke en zwakke kanten en we vullen el kaar perfect aan. Bij mijn terugkeer moes ten wat dingen worden rechtgezet, maar daar waren we het volgens mij over eens. Ik zag een mooie toekomst." Maar Sloos wil binnenkort met burge meester Goekoop overleggen over hoe het nu verder moet. „Onafhankelijk doorgaan kan waarschijnlijk niet, want als je voor de SP op de lijst komt teken je een contract dat je je zetel teruggeeft als je uit de partij stap. Het is best mogelijk dat ik volgende week zeg: bekijk het verder maar." Voor Vergeer is het vertrek van Sloos een klein drama. „Ik heb hem net aan de tele foon gehad en er is geen herstel meer mo gelijk. Ik verlies vandaag een vriend en dat vind ik heel jammer. We hebben samen goed gewerkt en we hebben ook erg veel lol gehad. Van mij zul je over Daan geen kwaad woord horen. moeten vernemen dat deze het nog overgebleven groen binnen twee weken wil gaan asfalteren. Daarnaast heeft de stichting en kele lantaarnpalen geplaatst die, volgens Westerink, de achter kanten van de huizen waar ze tegenover staan volledig in het licht zullen zetten. „Ze hadden ons op z'n minst kunnen infor meren", stelt ze. Het is haar onduidelijk of de" plannen van de stichting in strijd zijn met het bestem mingsplan. Ze heeft uitgezocht dat een tijdelijk parkeerterrein mag, maar dat het plan geen ruimte biedt voor een 'vast' ter rein. Volgens haar wordt het tij delijke karakter verbroken op het moment dat asfalt wordt ge stort. Labruyère betreurt het dat hij niet was uitgenodigd voor de bijeenkomst. gisteravond. „Stom van de bewoners van de Rijn en Schiekade", vindt hij. De middenstander begrijpt de ongerustheid van de omwonen den, maar bezweert dat er geen reden is tot ongerustheid. „De lantaarnpalen staan 26 meter van de sloot die de grens vormt tussen de achtertuinen van de bewoners en het parkeerterrein, dus sprake van overlast is er niet. Ook weet ik dat omwonen den naar de NS hebben gebeld, omdat zij bang zijn dat de nieu we ondergrond gaat stuiven. Ook daar is geen sprake van. Er komt gemalen steen met mortel en grond en dat stuift niet." Over de toekomst van het ter rein is Labruyère duidelijk. „Als het aan mij en andere onderne mers uit de binnenstad ligt, komt er een gigantische onder grondse parkeergarage voor tweeduizend auto's. Ik heb het echter niet alleen voor het zeg gen. Ook de gemeente en de NS hebben plannen." Volgens E. Kokx van de ge meente wil Leiden op het ter rein inderdaad gaan bouwen. „Maar wanneer en hoe is nog niet duidelijk." Leerlingen van De Springplank markeren de contouren van het nieuwe pand van het Hoogheemraadschap van Rijnland. LEIDEN. RUUD SEP Van buiten komt het nieuwe ge bouw van het Hoogheemraad schap van Rijnland er nog wel vrij 'gewoon' uit te zien. Maar achter de gevel wordt het echt heel bijzonder. Staatssecretaris Tommei van VROM was giste ren naar Leiden gekomen om dat nog eens te benadrukken. „Een monument van duur zaamheid en van hoge kwali teit", aldus Tommei. „U richt een landmark op, een baken dat heel sterk naar de toekomst kijkt. Rijnland bouwt een pira mide." De staatssecretaris gaf giste ren het startsein voor de nieuw bouw aan de Plesmanlaan. Hij roemde in een toespraak het re volutionaire ontwerp van het gebouw, om vervolgens met honderd kinderen de bouwput in te trekken. Op rode laarsjes en in t-shirts met 'Rijnland bouwt voor de toekomst' mar keerden de leerlingen van de groepen 1 en 2 van de Oegst- geestse basisschool De Spring plank de contouren van het kantoor. In opdracht van Rijnland ver rijst straks een kantoorpand waarin maar half zoveel energie wordt gebruikt als in een nor maal kantoor. De enorme ener giebesparing in het nieuwe kan toor wordt onder andere bereikt door een systeem waarbij water diep in de bodem wordt opge slagen. In de zomer wordt koud wa ter uit de bodem opgepompt en gebruikt voor koeling. Het war me water gaat vervolgens terug de grond in. Dit wordt in de --Si "S. n te sss ss w lag is Sï - SS SE SB RSRBatlKIEi.nK K h SB SS winter weer gebruikt voor ver warming. Daarnaast wordt het daglicht door een ingenieus systeem van reflecterende lamellen en pla fonds optimaal benut. Hierdoor hoeven de medewerkers maar dertig procent van de kantoor tijd kunstlicht te gebruiken. Voor alle energiebesparende uniEi-r,^ maatregelen hoopt het hoog heemraadschap een kleine drie miljoen gulden subsidie te krij gen, onder andere van de Eu ropese Unie. Het gebouw biedt plaats aan 350 werknemers en kost 53 miljoen gulden. De ver huizing van het hoogheemraad schap staat gepland voor sep tember 1999. Fietsers wordeivin Leiden vaak klemgereden. Om hun situatie te verbeteren, heeft de gemeente twee jaar geleden de nota 'Fietsers opstappen' vastgesteld. Vooralsnog is echter weinig veranderd. In een aantal columns beschrijft verslaggever Jan Preenen de hindernissen waarmee fietsers worden geconfronteerd. 'Kom dan.' De fietsster van pakweg 65 spreekt tegen haar partner zoals je een hond roept. De man blaft terug dat hij de situatie te gevaarlijk acht. Het liefst zou hij zijn eigen gang gaan, maar daarvoor is hij toch een te volgzaam type. Terwijl de vrouw duidelijk maakt dat zij de 2 Turfmarktbrug over wil, staat hij nog even in jjj dubio. 'Kom maar, het is goed.' Uiteindelijk ui volgt de man met de staart en zijn fiets tussen cc de benen de instructie van zijn 'baasje' op. 2 Hij is niet de enige die vanaf de Nieuwe Bees- tenmarkt illegaal de Turfmarktbrug overgaat a richtingTurfmarkt, I laarlemmerstraat, Bree- 9 straat of Rapenburg. Elke dag rijden hier ge- O middeld achthonderd fietsers en bromfietsers spook. Het eenrichtingsbord wordt massaal genegeerd. Dat alleen aan de andere kant van de brug een fietspad loopt, wordt niet eens ter kennisgeving aangenomen. Het wordt daarentegen als hinderlijk ervaren dat plotseling een bus opduikt. „Dat is inder daad wel vervelend. Maar ik stop altijd wel even als er een vrachtwagen of een bus aan komt. Je moet wel hè. Als je het niet doet, ga je plat. Maar verder is er toch niets aan de hand. Zo'n bord zegt me niets. Ze kunnen wel van alles neerzetten. Als je ervoor zorgt dat ze je niet doodrijden, is er toch niets aan de hand", luidt de logica van een meisje. De Turfmarktbrug nodigt eenvoudig uit om de verkeersregels te overtreden. Voor fietsers welteverstaan, omdat die overal tussendoor en langs kunnen glippen. De Turfmarkt is de kortste weg als je vanaf de Nieuwe Beestenmarkt komt. Per dag gaan achthonderd mensen alternatief, de Beestenmarkt op, maar ook dat is verboden gebied voor fietsen en brom fietsen. Tenzij ze aan de hand worden meegenomen. Het zou hetzelfde zijn als wanneer automobilisten hun wagen zouden voortduwen. Dat doe je alleen als je pech hebt, ver der niet. Zoals je ook niet zo gauw voor een ander alternatief kiest. Of je moet een dagtocht door de stad willen maken. „Omrij den? Heeft u wat tegen me?", zo twijfelt een man aan mijn verstandelijke vermogens. Hij heeft al een miljoen kilometer afgelegd. Over de hele wereld. En nog nooit heeft hij een aanrijding gehad. Zal fk hem even vertellen hoe hij moet rij den. Niet dus. „Ik red me zelf wel. Ik ben geen kind." Als ik hem vertel dat hij het risico loopt voor zestig gulden op de bon te worden geslingerd, reageert hij alsof ik hem die mop vertel van die gemeente die een brug aanlegt waarover je maar in één richting mag rijden. „In al die tijd heb ik nooit een bekeuring gehad. Waarom zou ik die dan nu wel krijgen? De gemeente moet begrijpen dat de mensen de re gels aanpassen aan de situatie. Ze gaan niet uren omrijden als ze hun doel snel kunnen bereiken. Ik kan me voorstellen dat auto's hier worden geweerd. Dat zou me een troep ge ven. Maar fietsers doen hier niemand kwaad." Behalve dan eventueel zichzelf en enkele buschauffeurs die soms moeite moeten doen om van tegenliggers geen dwarsliggers te ma- Alle ellende is voorbij als straks een fietsbrug wordt aange legd. Voorlopig is dat echter niet het geval. De brug hangt nog in de inspraakprocedure, moet daarna ook nog door de provincie worden bekeken en kan op z'n vroegst pas tegen de zomer worden aangebracht. „Zoveel tijd heb ik nou ook weer niet", zegt de 65-jarige fietsster, terwijl ze haar partner veilig over de huidige brug loodst. Goedkoper winkelen bij thuiszorg Thuiszorg Groot Rijnland breidt met het oog op de naderende feestdagen haar boodschappen- service uit. Onder de naam 'thuiswinkel service' wordt het voor zowel leden als niet-leden goedkoper om boodschappen aan de deur te laten bezorgen. Bezorgen voor leden kost vijf gulden onder een bestelling van vijftig gulden, daarboven is het gratis. Niet-Ieden betalen res pectievelijk zeven gulden vijftig en vijf gulden. Bestellingen kun nen telefonisch of schriftelijk worden doorgegeven. Voor meer informatie: ledenservice, telefoon: 5161404. fet-Mulder voorziet in een administratieve afhande- an lichte verkeersovertre- :n. De wet, genoemd naar an die destijds het voor- erp daarvan maakte, is er gekomen om het justi- ïpparaat te ontlasten, de invoering in 1992 ko- foutparkeerders, hardrij- n kastjesklanten (zij die rood licht rijden) nauwe- neer met een officier of er in aanraking. De over ig is uit het wetboek van echt geschrapt en men be de boete per giro, eventu- een herinnering of een laning. Alleen degenen die echt niet mee eens zijn, en beroep tegen de straf nsen die dat doen, die rkeerboete of een snel- vertreding aanvechten bij tonrechter, zijn gemoti- mensen. Daar kun je op innemen. Het geldt lijk niet voor allemaal, dikwijls zijn ze boos of elijkt of hebben ze het langzaam maar zeker te n vermalen tussen de lijke molens. Sommigen doen in de verte wat denken aan Don Quichote. De hele we reld is tegen ze. Groot onrecht wordt hen aangedaan. Het gaat dan om een bon van 75 gulden. Je hebt ook nog een andere ca tegorie die op de laatste maan dag van de maand bij de kan tonrechter op het Rapenburg de Wet-Mulder op zijn rechtvaar digheid komt toetsen: de zoge naamde slimmerds. Die zijn hun roeping misgelopen. In- plaats van vertegenwoordiger, artsenbezoeker of winterschil- der hadden ze advocaat willen worden, alleen is het er om een of andere reden nooit van geko men. Ook gisteren stond weer zo'n gevatte jongen met een air van 'wie maakt me wat' voor rechter Van Ek. Hij kwam hele maal uit Hoofddorp om zijn 'zware' boete van 120 gulden aan te vechten. Alleen daarom, vond-ie zelf, had hij al gelijk. Op de Van Pallandtlaan in Sas- senheim mag je vijftig kilometer per uur, maar hij had daar in november van het vorig jaar ze ventig gereden. „Kan niet, ben daar nooit geweest", kwam het er staccato uit; hij wist natuur lijk van de films van John Gris- ham dat je met overtuiging je zaak diende te poneren. „Maar uw kenteken is wel langs dat flitsapparaat gereden, hier, kijk maar op de foto's", sprak de rechter. „Kan best zijn, niet op dat tijdstip, klopt geen moer van." Het hoofd ging nu in de nek. „Kan ik bewijzen, hoor." De triomf lag binnen handbe reik. Daar was toch zeker geen speld tussen te krijgen. De officier glimlachte, ze had wel vaker met dit bijltje gehakt. Ze wist vrijwel zeker dat het tijdverschil van exact een uur te maken had met het klokje in het mechanisme. Dat stond na tuurlijk nog op zomertijd. Was al eens eerder gebeurd. Als het zo was, geen probleem. Een slordig, zij het onbetekenend verzuim. Het ging per slot van rekening om de datum en niet zozeer om het tijdstip. De klacht was wat haar betreft on gegrond. Dat was hem te simpel. Daar was dit bijdehandje het dus ab soluut niet mee eens. „Wél je zaak hard maken, ja", sprak hij op pedante toon. „Dat moet ik per slot van rekening ook dage lijks doen." En hoewel het niet helemaal duidelijk was waar hij in dit verband op doelde, be sloot de rechter hem toch tege moet te komen. „Goed, we hou den de zaak aan", besliste hij. „U zoekt uit wat er met het klokje aan de hand was", gaf hij de officier wat huiswerk mee. Hoog opgetrokken wenkbrau wen nu, bij de man die ter plek ke van de 'slimmerds' naar de 'verongelijkten' neigde over te stappen. „Dus u zet de zaak door?", vroeg hij, een toon of twee te hoog. „Ja, in uw belang. U wilt toch zekerheid. Nou, dat zult u krijgen ook." Boos beende de man de zaal uit; hij zag het dreigende deficit als een donkere wolk op hem afkomen. Zijn 'slimheid' ten spijt ging hij in tweede instantie toch nog voor de bijl, dat zat er dik in. Maar het was maar goed dat hij niet wist wat hij met zijn halsstarrige houding wél in de hand werkte. Namelijk dat de Wet-Mulder zijn doel deels voorbij schiet doordat rechters in toenemende mate worden geconfronteerd met beroepsza ken als deze. Van ontlasting van het justitiële apparaat komt zo doende minder terecht dan Mulder destijds wel beoogde. Zo zou onze man uit Hoofddorp het weten; hij was er ongetwij feld prat op gegaan. Zie je wel hoe slim hij achteraf toch was... AD VAN KAAM LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Leidse studenten willen een ombudsman voor het bindend studieadvies. Dat verzoek werd gis teravond gedaan tijdens de vergadering van de universiteitsraad. De ombudsman zou een vast aanspreekpunt moeten worden voor eventueel vertrouwelijke vragen en problemen rondom het bindend studieadvies (BSA) dat dit jaar voor eerstejaars studenten is ingevoerd. Het BSA betekent dat Leidse eerstejaars mini maal vijftig procent van hun studiepunten moe ten halen. Lukt dat niet, dan krijgen zij het - bindend - advies om een andere studie te kie zen. Daartegenover zou een betere begeleiding van docenten moeten staan. Omdat dit jaar het eerste jaar is, vrezen studenten nogal wat kin derziekten. De studenten in de raad betogen in een brief aan het college van bestuur dat zij nu niet we ten bij wie ze terecht kunnen met hun opmer kingen, klachten of suggesties over hun eigen opleiding. Een voorbeeld: 'Een student of mede werker komt erachter dat een van zijn docen ten/collega's ten onrechte tentamens opwaar deert om ervoor te zorgen dat het slagingsper centage van zijn of haar opleiding hoog blijft, ondanks een begeleidingssysteem dat te wen sen overlaat'. Of: een student komt erachter dat hij een praktikum heeft gemist, een praktikum dat een voorwaarde is voor een positief advies straks. Hij mag nu ook de andere praktika niet meer volgen en kan op geen enkele manier nog vol doen aan de eisen voor het BSA die voor zijn specifieke opleiding gelden. In deze gevallen kan een ombudsman volgens de studenten zor gen voor 'een helder pverzicht van specifieke problemen'. Een BSA-ombudsman, aanspreekbaar voor de héle Leidse universitaire gemeenschap, zou de ze problemen kunnen oplossen. De studenten denken aan iemand die 'ongebonden' en 'neu traal' is: een ambtenaar al dan niet samen met een student. Rector W. Wagenaar staat 'positief tegenover het plan. „Het lijkt ons erg nuttig, maar wie moet het doen? Daar moeten we naar kijken." De rector meldde, na vragen van UR-leden, dat nog niet duidelijk is of de norm van vijftig procent de komende jaren gehandhaafd blijft. „Voor de duidelijkheid voor scholieren willen we dat volgend studiejaar wèl zo laten. Ook om dat we in september 1998 pas kunnen eva lueren. We sluiten niet uit dat we de norm niet verhogen naar zeventig procent, maar juist ver lagen. Het gaat ons erom dat we op grond van dat eerste jaar een goede voorspelling kunnen doen over het halen van het doctoraaldiploma."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11