/ivax klaagt ver klimaat a Poelmeer Omleiding 'Wat de Nederlander eng vindt, fascineert me' Kritiek op aanschaf nieuwe vuilnisauto's Voorschoten 'Als die van mij niet kraait, gaat morgen z'n kop eraf ai rootaarts voor derde ter lijsttrekker D66 Leiden Regio Omleiding} Tussen Burgerveen en Leiden. rCEEST MAARTEN KEULEMANS kaï terbïende ogen, hoofdpijn en misselijkheid. De zwem- s en polo-spelers van de Oegstgeestse sportclub Vi- klagen al geruime tijd over het binnenklimaat van jjg mbad Poelmeer, waar ze haast dagelijks oefenen. Re- voor de vereniging, om de zaak opnieuw per brief ïangig te maken bij het sportfondsenbad aan de Lan- oort. len, werken in ieder geval naar behoren. Bovendien heeft Van der Bent de instellingen van zijn machi nes iets aangepast. En dat lijkt te helpen. „Het is nog niet hon derd procent, maar het is de laatste tijd inderdaad iets be ter", zegt Geelen. „Dat ze er met man en macht aan werken, staat voor mij als een paal bo ven water." Opmerkelijk genoeg heeft zwemvereniging De Colum- biaan uit Voorhout, die in Poel meer les geeft aan kleine kinde ren, nog nooit klachten gekre gen. „Terwijl ze me echt wel weten te vinden als er iets mis is", zegt bestuurder P. van Duin van De Columbiaan. Geelen heeft wel een idee hoe dat komt. „Ik denk dat wij het meest gebruik maken van het bad. En bovendien zitten wij er altijd in de avonduren. Mis schien dat het zich overdag op bouwt." onafhankelijke mensen icheidsrechters klagen er- Vivax-secretaris leien. „Het komt soms voor kinderen moeten braken, ren moeten af en toe een je scheppen. Een enkele ijn er zelfs wedstrijden embadmanager D. van der m erkent dat er 'bij tijd en i' klachten zijn over het wei lat in het bad, maar zet ook [tekens bij het verhaal van „Het is wel vreemd dat er bij Vivax klachten zijn. ondagen, als we 800 men- het water hebben liggen, jurt er niets." l sondanks heeft Sportfond- ^.sen team deskundigen aan rerk gezet, om de installa- controleren en de lucht te 'rzoeken. Het voorlopige llt8' iaat: de installaties die het ,vei lat in het zwembad rege- jaai ïsd i bi i In veil dorp' Off F IAN ('RE ENEN O'l •MArvltJ F'L\ Oil I FIE ROAN li'l I'. 1 R A i - w De hanen wilden zaterdag maar niet kraaien. FOTO MARK LAMERS rootaarts is deze week tij- een afdelingsvergadering k er kandidaten gekozen als kelij ekker voor D66 in Leider bij de komende raadsver- iredhgen. Grootaarts, die nu ^voorzitter is en aan zijn termijn als raadslid be vindt het tijd worden dat pr< iartij na vier jaar oppositie gaat meeregeren. 'Als het roordoet', zegt de lijsttrek- Drhiip voorhand geen nee' te- et wethouderschap. „Maar angt af van hoe de onder- elingen lopen en hoe je moet gaan samenwerken." Eer der stemden de leden al over de volgorde van de kandidatenlijst. Als D66 weer drie zetels haalt, komen Grootaarts, Hanneke Veldstra en het huidige burger raadslid Paula van der Werff in de gemeenteraad. Raadslid Os car Reijers valt dan buiten de boot. Hij staat op een vijfde plaats. Volgens bestuursvoorzit ter Bos is Reijers 'niet bewust gepasseerd'. „Ik denk dat er sprake was van een luxe-keuze. De mensen die bereid waren op een verkiesbare plaats te staan, zijn alle zes buitengewoon goed geschikt." WASSENAAR JUDY NIHOF De juryleden van de eerste hanenkraaiwedstrijd van de Wassenaarse Pluimvee- en Vo gelsportvereniging Wassenaar konden zaterdagavond rustig achterover leunen. Van de ne gen 'wedstrijdhanenwilden er maar twee kukelen. De andere zeven staarden het publiek met grote ogen aan, pikten wat in hun veren of gebruikten, het wedstrijdhokje als WC. De grote winnaar was een Antwerps baardkrieltje van Noordwijker Piet Kraan. Het zwarte haantje kraaide maar liefst veertig keer. Dat een bruin exemplaar in vak 4 geen gekukel liet horen, was volgens een vrouw in het pu bliek nogal logisch. „Da's een kip, joh. Heus. De eigenaar heeft hem nog nóóit horen kraaien." Het was voor het eerst dat de Wassenaarse Pluimvee- en Vo gelsportvereniging tijdens zijn jaarlijkse tentoonstelling in buurthuis O O een hanen kraaiwedstrijd hield. Met het evenement hoopte de vereni ging ook op zaterdagavond wat meer mensen naar de expositie te trekken. „Op zondag kan je hier altijd over de hoofden lo pen, maar op zaterdagavond komt er bijna niemand", aldus voorzitter Dirk Leugering, die tot zijn genoegen constateerde dat de zaal nu wel vol zat. Het idee voor een hanen kraaiwedstrijd was afgekeken van een club in het zuiden des lands. Van hout en gaas had se cretaris W. Oliehoek een wed- strijdhok getimmerd met voor elke haan een apart vakje. Het bouwwerk werd op een tafel ge zet, zodat het publiek de dieren goed kon zien. Vlak voor de wedstrijd drukte Oliehoek de ju ryleden op het hart dat een tok- je of een enkel kukeltje niet meetelden. „Het gaat om de vollédige kukel." De verwachtingen bij de twee - elk een kwartier durende - rondes waren hooggespannen. Tot grote hilariteit van het pu bliek maakten de tientallen ten toongestelde vogels en andere dieren in het achterste deel van de zaal meer geluid dan de 'wedstrijdhanen'. De eigenaars van de zwijgende meerderheid hadden er niet minder lol om. Als die van mij niet kraait, gaat morgen zijn kop eraf', kondig de Cees Overdevest quasi-seri- eus aan. „Die haan van mij gaat in de soep! deed een ander er een schepje bovenop. De supporters moesten acht minuten wachten voordat een Antwerps baardkrieltje in vakje 2 zich - als enige - roerde. Het haantje kraaide negen keer. Dat was echter niks vergeleken bij de veertig kukels van een soort genoot die in de tweede ronde zijn opwachting maakte. Het verbaasde Piet Kraan, ei genaar van de beide kukelaars. niet dat zijn Antwerpse baard- krieltjes hun snavel wel wilden opentrekken. „Dit ras is gewoon heel fel." Zelf kon Kraan het voortdurende gekukel goed ver dragen. „Ik hoor het niet eens meer. Of de buurt geen last heeft? De dichtstbijzijnde buren wonen 150 meter bij mij van daan. Da's bovendien een boer derij. Die mensen zijn wel wat gewend." voorschoten dimitri walbeek Door de aanschaf van twee nieuwe vuilnisauto's kunnen de afvaltarieven in Voorschoten wel eens gaan stijgen. Daar zijn althans de raadsleden bang voor. Zij trekken de financiële constructie waarmee de inves tering 'kostendekkend' is ge maakt in twijfel. De gemeente koopt de wagens met bijbeho rende containers, een investe ring van 2,5 miljoen gulden, om aan te sluiten bij de nieuwe ma nier van afval inzamelen in de hele Leidse regio. De komst van de nieuwe vuil nisauto's is noodzakelijk omdat het huisvuil in de negen Gevulei (gemeenschappelijke vuilver werking Leiden en regio)-ge- meenten vanaf midden 1998 al gelijk op de vuilniswagen de container in moet gaan. Die bak gaat dan niet meer open voor dat deze bij de afvalverwerking in Moerdijk is afgeleverd. De omwonenden van de toekom stige vuiloverslag in Zoeterwou- de hoeven daardoor niet meer Lantaarnpalen Wassenaar onder handen Wassenaar begint vandaag met het aanpassen van de openbare verlichting in de Van Groene- veltlaan en Thorbeckestraat. De lantaarnpalen in die straten zijn door veroudering en roestvor- ming aan vervanging toe. Voor de verbetering van de sociale veiligheid wordt ook een aantal lichtmasten verplaatst. De werkzaamheden duren naar verwachting drie weken. Met de aanpak wordt begonnen vanaf de hoek met de Van Duiven voordelaan. Elke dag wordt zo'n vijftig meter opengebroken. Inbraak in schuren In twee schuren aan de Ade- geest in Leiderdorp is de afgelo pen nacht ingebroken. Er is on der meer een bromfiets en een barbecue-set gestolen. De poort en de schuurdeuren zijn open gebroken. bang te zijn voor stankoverlast en stof. Dit nieuwe systeem is volgens de Gevulei goedkoper, leidt tot betere arbeidsomstan digheden voor de vuilnisman nen en is minder schadelijk voor het milieu. De Voorschotense raadsleden hebben ook kritiek op de plek die de gemeente heeft aange wezen als verzamelplaats voor volle containers. De parkeer plaats bij zwembad 't Wedde zou te veel overlast geven voor bezoekers van het bad en de omliggende sportvelden. Ook vrezen zij te veel vrachtverkeer over de nu al drukke Mozart- laan. Volgens de gemeente is 't Wedde de enige geschikte plek omdat die het verst buiten de bebouwde kom ligt. De kwestie komt binnenkort nog eens aan de orde'in de gemeenteraad. Mogen we u even afleiden voor echt belangrijk nieuws. Tussen Burgerveen en Leiden wordt namelijk het wegdek geasfalteerd. Daarom zult u worden omgeleid via de A44, N44 en de A12. Bovendien zijn tot 15 december de toeritten Roelofarendsveen, Hoogmade (richting Rotterdam) en Rijpwetering afgesloten,waardoor u ook zult worden omgeleid. Maar laat u niet misleiden, want het verkeer richting Amsterdam kan nog wel gewoon over de A4. Dit was het nieuws, tot volgende week. De werktijden, maandag tot en met vrijdag van 20.30 tot 05.30 uur Vrijdag tot zondag van 20.30 tot 09.00 uur. Op deze dagen zullen de toeritten tussen 19.45 en 20.30 uur worden afgesloten. Voor informatie kunt u tijden* kantooruren bellen met (071 579 79 79. De ES is volop in beweging. Peter Hemerik, eigenaar van Artis in mini-fonnaat Donkamer van Hemerik. Het is Artis in formaat. Enkele dieren waarvan ande- naars afstand deden: een grijze rood- die zichzelf kaal plukte, boa constric- 30i n een familie grondeekhoorns waarop [enaars waren uitgekeken. Jonge en re vogelspinnen. Een zeer aanwezige irshond en een huis-tuin-en-keuken- aken de flora compleet, aan 'gewone' huisdieren heeft Heme- 1 faam als dierenkenner niet te dan- 'e Leidenaar geldt als specialist op het van amfibieën en reptielen. Achterin ERPO|inkel verkoopt hij dieren, waaraan de Idelde Nederlander een afkeer heeft, krokodillen ontbreken. Maar dat "(oh meer te maken met gebrek aan ruimte im an de belangstelling van Hemerik. de top drie van enge dieren in Neder- spinnen, slangen en krokodillen - fas- rt hem in hoge mate. irik woont boven zijn winkel aan de rbeho ïstraat. Daar treitert hij met een pen 'iDar ui zijn Chileense rode vogelspinnen. ■sterige gedrag lijkt in strijd met de re- l®hdi ie die de Leidenaar bij velen heeft op- iwd. Maar ach, het is een spel om de louwer te laten zien dat spinnen niet Ie lol hun krachten meten met de Met tegenzin verheft de spin zich uit- lijk op de achterpoten: klaar om te bij hoe lang het duurt voordat het dier- de aanval gaat? Vogelspinnen hebben im agressief en gevaarlijk te zijn, dat geldt zeker niet voor alle soorten, zelfs nog nooit gebeten door één van •pinnen. Natuurlijk moet je blijven en als je bij een vogelspin in de buurt Ie moet weten wanneer hij wil aan- Maar voor elke spin geldt: hij gaat voor een mens op de loop dan dat-ie lorkeur voor enge beestjes heeft hij niet van zijn moeder, zijn compagnon aak. Ze vindt het geen bijzonder leuk at haar zoon spinnen en slangen als Idieren houdt. „Ik weet zelf niet waar n i8|ascinatie vandaan komt. Ik herinner ik vroeger dol was op Alice Cooper. tUssi ïd altijd op met een boa constrictor in hals. Prachtig vond ik dat. Angst langen heb ik nooit gehad al zal ik zelf pfslang nemen. Maar bij ons thuis en er geen slangen in." Pl( s opvallend, voor de meeste mensen een dier vooral aaibaar zijn. Dan n ze een hond of kat nemen. Ik hoef ■S3VI pinnen en slangen niet de hele dag te len. Kijk eens naar die drie boa con- irs in hun bak. Ze verroeren zich soms dag niet, maar ze fascineren me Ik wil er graag mee fokken als ze ou- ,n ka n. Het vrouwtje is nu een kleine twee oorp ig va) Peter Hemerik, de 41- jarige eigenaar van dierenspeciaalzaak Parva, is een man van contrasten. Hij is een levensgenieter die voor vrienden graag een cocktailtje mag shaken en lid is van de feestcommissie van een schietclub. Maar Hemerik heeft ook een rustige kant. Hij mag graag wandelen met zijn hond of gefascineerd zijn slangen observeren die roerloos in hun bak liggen. Leidenaar Peter Hemerik neus aan neus met Raymond, een van zijn boa constrictors. „Angst voor slangen heb ik nooit gehad." foto hielco kuipers meter. Ze is nog te jong om nageslacht op de wereld te zetten." Hemerik probeert een strikte scheiding tus sen winkel en woning aan te brengen al is dat soms moeilijk, „Een dier dat beneden zit is voor mij handel, aan een dier dat in m'.n woonkamer zit, zal ik me hechten. Neem Jacco, de papegaai. De vogel was he lemaal kaal toen hij kwam. Nu, bijna een jaar later, heeft hij het grootste deel van zijn veren terug. Het beest maakt een hoop rommel, maar ik ga hem toch steeds leuker vinden. /Ms ik hem nog verkoop, wil ik zeker weten dat hij goed terecht komt." Behalve amfibieën, reptielen en spinnen verkoopt de Leidenaar vissen, vogels en kleine huisdieren zoals cavia's en konijnen. Ook runt hij een hondentrimsalon. „Mijn opa begon hier in 1966 met een aquarium winkel, later werd mijn moeder zijn com pagnon. Mijn opa had hartproblemen, van daar dat ik al op mijn negentiende de zaak ben gaan runnen. Eigenlijk stond van jongs af aan vast dat ik de winkel zou overnemen. Ik heb dat nooit als een last beschouwd, in tegendeel. Na mijn middelbare schooltijd heb ik eerst een paar jaar bij Vroom Dreesmann gewerkt om werkervaring op te doen. Ik heb wat extra diploma's gehaald, ben hier begonnen en heb de zaak uitge bouwd." Omdat I lemerik boven zijn winkel woont en veel kennis heeft van probleemgedrag bij dieren wordt hij bij nacht en ontij gebeld met vragen. „Dus 's avonds zet ik de bel af en m'n antwoordapparaat aan. Ik wil ook wel eens relaxen. Maandag bijvoorbeeld ga ik schieten bij m'n club in Leiderdorp. Ik heb vooral bewondering voor schutters die aan biatlons doen, een combinatie van langlaufen en schieten. Ik vind het al moei lijk om in rust mijn ademhaling te controle ren. Laat staan als ik zo'n inspanning zou leveren. Voor alle duidelijkheid, ik schiet al leen op papiertjes. Ik kan nog geen konijn de nek omdraaien." Zo keert het gesprek terug naar de grootste passie van Hemerik: het dier. De manier waarop sommmige mensen met beesten sollen zit hem dwars. Hij hoeft niet diep in zijn geheugen te graven om voorbeelden te vinden. Het gaat hem bijvoorbeeld aan het hart als waterschildpadjes in te kleine hok ken worden gezet „Ik vertel klanten altijd dat die kleine schildpad na drie jaar tijd ge groeid is tot een flinke knaap van 35 centi meter. Je moet direct een grote bak aan schaffen. De mythe heerst nog steeds dat dieren klein blijven, als je ze in een klein hokje zet. Nou, de meeste dieren gaan dan gewoon dood." „Of er dieren zijn die ik bewust niet ver koop? Ja, de kameleon bijvoorbeeld. Dat dier sterft in gevangenschap. Als iemand me trots komt vertellen dat hij anderhalf jaar lang een kameleon in leven heeft weten te houden dan zeg ik 'je hebt er lang over gedaan om hem dood te laten gaan'. Daar ben ik op zo'n moment hard in, hoor." Zijn eigen slangen eten muizen, hamsters, ratten, cavia's of jonge vogels. Heeft Heme rik er geen moeite mee om weerloze beest jes aan zijn huisdieren te voeren? Het is even stil. „Hét is niet altijd gemakkelijk", er kent hij. „Maar ik heb er vrede mee, omdat prooidieren aan het begin van de voedsel keten staan. Ook slangen moeten leven. Ik kies cavia's of ratten die in slechte conditie verkeren of te oud zijn voor de verkoop. Slangen doden sneller dan ik dat zou kun nen. Al speel ik natuurlijk wel voor moeder tje natuur door zelf te selecteren," „Ik verkoop ook wel eens cavia's aan men sen van wie ik weet dat ze slangen houden. Eén keer had ik het daar moeilijk mee. Ik kreeg vijf cavia's binnen, maar de diertjes hadden schurft, dus wilde ik ze niet verko pen. Na een paar weken had ik er één opge kalefaterd en was de rest overleden. Ik zet die cavia in mijn winkel en verkoop het dier even later samen met twee ratten aan ie mand van wie ik wist dat hij slangen hield. Dat deed me wat. Liever had ik het dier ver kocht aan een kind."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9