'Zending moet zich richten op de machtelozen llM^IIILVkN 1 Kerk Samenleving Kerken luisteren meer naar armen Verplichte keuring zii predikant! uit de Leidsch Dagbl ad URGERLUKE STAND Baby's zijn welkom MAANDAG 24 NOVEMBER 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS.i Referendum RK kerk in VS een flop Detroit In Amerika is het referendum over vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk op een flop uitgelopen. Er zijn slechts 37.000 handtekeningen opgehaald, alhoewel er op meer dan een miljoen was gerekend. Dit heeft één van de organisatoren. Maureen Fiedler, in Detroit bekendgemaakt. Fiedler was teleur gesteld en verbaasd. Het laatste omdat volgens enquêtes twee derde van de bijna 60 miljoen Amerikaanse rooms-katholieken voor toelating van vrouwelijke priesters is en driekwart voor op heffing van het priestercelibaat. Kennelijk is de actie 'Wij zijn de kerk' onvoldoende bekend geworden, aldus Fiedler. Zij sloot overigens ook niet uit dat andere punten uit het referendum, zoals gelijkberechtiging voor homoseksuelen, op weerstand bij de gelovigen zijn gestoten. In Duitsland en Oostenrijk was het referendum met respectievelijk 1.845.000 en 487.000 handteke ningen een succes, in de overigen landen een tegenvaller. In Ne derland werden 15.651 handtekeningen verzameld. Helden van jongerenwerk zwolle De prijs voor kerkelijk jongerenwerk, de Oprit-bokaal '97, is dit jaar naar Maartensdijk en Hollandsche Rading gegaan. Plaatsen die elkaar vonden in de opzet van een reeks succesvolle '15-plus weekenden'. Dit project, waarbij het geloof in het leven van alledag wordt geïntegreerd, stak volgens de jury met kop en schouders uit boven de 68 programma's die zich afgelopen za terdagmiddag 'live' in de gebouwen van de Zwolse Hogeschool Windesheim presenteerden. Zwolle was dit jaar gastheer van de landelijke manifestatie Oprit. Een initiatief van Samen op Weg leugdwerk (waarin hervormde, gereformeerde en Evangelisch- Lutherse kerken de krachten hebben gebundeld). Twee jaar ge leden werd Oprit gelanceerd. Met succes. Ook nu bevolkten dui zenden jongeren bij toerbeurt de IJsselhallen en de lokalen van Windesheim voor een tjokvol programma met workshops, kijk en doe-markten. Griekse president onthult monument athene De Griekse president Kostis Stephanopoulos heeft giste ren het eerste monument onthuld dat herinnert aan de Griekse slachtoffers van de jodenvervolging door de nazi's. Ongeveer 88 procent van de 80.000 Griekse joden is tijdens de holocaust ver moord. Het monument staat in Saloniki, waar in augustus 1943 de nazi's 96 procent van de 50.000 joodse burgers van die stad hebben vermoord. „Saloniki zal altijd met veel smart aan de slachtoffers denken", zei de president. „Wij mogen nooit hun noodlot vergeten. FOTO AP Vrijwilligers stellen Missionaire Agenda 2000 op rotterdam anp Protestantse kerken die wereldwijde zending be drijven, moeten meer samenwerken met evange lische en pinkstergelovigen en waar nodig met aanhangers van niet-christelijke godsdiensten. Dat staat in de Missionaire Agenda 2000, die za terdag door ongeveer zevenhonderd hervormde en gereformeerde vrijwilligers uit zendingscom missies is opgesteld. Zending moet zich vooral richten op machtelo zen die slachtoffer zijn van de neo-liberale markt economie. Het gesprek over God mag daarbij niet worden geschuwd, meenden de gelovigen in Rot terdam op het symposium Zending op het kruis punt van twee eeuwen. De bijeenkomst was geor ganiseerd om tweehonderd jaar hervormde en honderd jaar gereformeerde zending te vieren. Bij de strijd tegen 'levensbedreigende machten' zoals de vernietiging van het milieu, racisme en economische onderdrukking moeten protestan ten samenwerken met andere kerkgenootschap pen, maar ook met niet-christenen. Ds. O. Ruff, voorzitter van de vereniging Samen Kerk In Ne derland (SKIN), vond vooral de kerkelijke samen werking een mooi streven. Maar de structuur van het kolonialisme, waar bij de blanke zendeling zich verheven voelde bo ven de Molukkers, is volgens hem nog steeds te vinden in de hoofden van veel christenen en in het (zendings)beleid van protestantse kerken. „Gods tuin is kleurrijker dan we denken, maar het is niet de bedoeling dat de roos bekeken moet worden vanuit een tulp of orchidee", aldus Ruff. Volgens ds. R. Nathan, die tot vorig jaar direc teur was van de Afrikaanse Caraïbische Evangeli sche Alliantie, moeten kerken eerst afstand ne men van het 'Europees chauvinisme' voordat ze zending bedrijven en een relatie aangaan met migrantenkerken. Een bundeling van krachten is overigens wel de bijbelse opdracht, zei Nathan. Dat voorkomt eenzijdigheid. Europese zendelin gen hebben in Afrika volgers gekweekt leiders. „Zij brachten slechts een dee boodschap." A. Langerak uit Costa Rica, die directe de afdeling voor zending, educatie en heidszorg van de Wereldraad van Kerkei de gevestigde kerken in Latijns-Amerika nen leren van de snelgroeiende pinksterl gen. Deze leggen de nadruk op een pe geloof, die samen met 'broeders en zi een hechte familieband wordt beleefd, ze via sociaal werk, media en de politi baar in de samenleving. Door dit 'volks weten ze de massa armen te bereiken. Weduwe schudt synode wakker DOORN ANP Als predikanten en kerkleden hun bijbel beter zouden lezen, zouden minder armen de kerk verlaten. Met die boodschap schudde een gelovige weduwe, die al twintig jaar moet rondko men van een uitkering, de syno de van de Nederlandse Her vormde Kerk wakker. Een ver klaring waarin staat dat kerken naar armen moeten luisteren, was het gevolg. D. van Velthooven, die lid is van de landelijke werkgroep Economie Vrouwen Armoede (EVA), beschouwt het inmiddels als haar opdracht om kerken te wijzen op hun verantwoorde lijkheid ten opzichte van armen. In de samenleving zijn armen een nummer en een profiteur, in de kerk worden ze doorgaans genegeerd, aldus Van Velt hooven. Hulp Diakenen en predikanten weten zich vaak geen raad met de pro blematiek waar armen mee worstelen. Het ontbreekt aan persoonlijke aandacht en hulp. Als armen voortdurend nul op het rekest krijgen en niet bij ac tiviteiten worden betrokken, lo pen ze vanzelf de kerk uit, weet Van Velthooven uit ervaring. Toch heeft ze in de bijbel ont dekt dat „ik een volwaardig mens ben". In diezelfde bijbel leest ze over verarming, maar ook over de strijd tegen verrijking die kerken moeten voeren. „Lees nou eens wat er staat in die bij bel", zei ze met stemverheffing. „En zeg tegen armen die erbij bungelen: ik heb je nodig. Zo krijg je ze weer binnen." Gesprek Volgens prof. dr. G. de Kruijf, hoogleraar christelijke ethiek, kunnen ambtsdragers en ker kleden - die tot de middengroe pen behoren - zich maar moei lijk verplaatsen in de positie van armen. Dat kleurt het kerkelijk spreken over armen. Het ge sprek, dat vooral over verrijking dient te gaan, moet uitmonden in een pleidooi voor een econo mie van het genoeg, aldus De Kruijf. Maar daarvoor is wel een 'culturele omslag' nodig. Na een bezinningsdag over de wisselwerking tussen geloof en economie besloot de her vormde synode dat plaatselijke kerken zich grondig in het the ma moeten bijven verdiepen. Daarbij mag een gemeente pas over armen spreken als ze zelf onophoudelijk met armen spreekt en hen in eigen kring aan het woord laat. De gemeen ten zullen een pastorale en dia conale brief ontvangen ter on dersteuning van het bezin ningsproces. oud ade Pater van der Poel (76) vierde gisteren temidden van zijn familie en kennissen in zijn geboorte dorp Oud Ade zijn vijftig-jarig priesterjubileum. Samen met de paters Timmerman en Van den Brink die deel uitmaken van dezelfde Orde van de Heilige Geest als Van der Poel, oud-pastoor Nijman en pastoraal werker Dingjan, ging de jubilaris voor in de eucharistieviering in de Sint Bavo-kerk. Van der Poel werkte de eerste veertien jaar na zijn priesterwijding in de missie in Afrika. Daarna vertrok hij naar de Verenigde Sta ten. Hij woont momenteel in Florida, maar bezoekt elk jaar een paar weken zijn geboortedorp. FOTO HIELCO KUIPERS DOORN ANP Hervormde predikani langdurig ziek zijn, moi voortaan medisch laten Als een predikant wei| het onderzoek mee te kan hij zijn baan verlie heeft de synode van di landse Hervormde Ke niem besloten. Het is de synode belangrijk plaatselijke gemeenl waar ze aan toe is als 1 dikant door ziekte niet staat is te functioneren disch onderzoek, dat arts moet worden uitgi daarom in elk geval vei de predikant een jaai broken arbeidsongescli weest (of 365 dagen bi derhalfjaar). De provinciale kerl ring kan echter al in ee stadium een onderzo Als een predikant nie keuring wil meewerl hem emeritaat wegens teit worden verleend, staat de mogelijkheid c geheten commissie vo< zicht een onafhankeli] zoek gaat doen naar ven waarom de pree deelname weigert. Dat eindelijk leiden tot tu regelen en ontslag uit I Een oplossing voor pr« die gedeeltelijk arb< schikt blijken te zijn, synode nog niet voor h ANNO 1897 Woensdag 24 November LEIDEN Zaterdag-avond vervoegde zich in den sigarenwin kel van den firma Koevoet en Hoogerhuis, Mare hoek Claren- steeg, een persoon, die aan de juffrouw, die zich in den winkel bevond, om een dubbeltje sigaren vroeg en waarvoor hij een rijksdaalder ter inwisseling aanbood. Nadat de juffrouw hem het geld had teruggegeven, wierp hij op eens al het geld in de lade en vroeg den rijksdaalder terug. De juffrouw, die de zaak niet vertrouwde, zeide, dat ze eerst in de lade zou kijken, om te zien of werkelijk alles wat er behoorde te wezen, er wel was, waarvan de slotsom was dat de juffrouw een gulden mistte en zij den rijksdaalder niet gaf. Deze poging tot oplichting schijnt de man dien avond bij een anderen winkelier aan de Mare ook herhaald te hebben, waarna deze de politie waarschuwde, die den man inrekende. RECHTBANK Vooreen stukadoor, die op den 15den Octo ber jl. een agent van politie op den Witten Singel te Leiden had uitgescholden voorgemeen sujet, enz., werd heden 8 boete geëischt. De rechtbank veroordeelde heden: een meisje uit Lei den, dat zich aldaar schuldig maakte aan diefstal van twee paar dameslaarsjes, tot opzending naar een Rijksopvoedingsge sticht, tot 15 Juni 1900; een vrouw, die in de Brandewijn- steeg, te Leiden, een ruit vernielde, tot 1 boete. ANN01972 vrijdag 24 november ZOETERWOUDE Met de hulp van heibazen heeft Zoeter- woudes burgemeester gistermiddag om vier uur de eerste paal voor het zwembad in Haasbroek" in de grond geslagen. Ook de sportcommissie kwam natuurlijk kijken toen men dit pro ject, waarnaar met veel verlangen was uitgezien, van start ging. De leerlingen van de Sjaloomschool kwamen met vrolijke span doeken deze, zeer zeker voor de jeugd, feestelijke gebeurtenis opluisteren. In de kantine zei burgemeester Detmers verheugd te zijn dat dit complex in zo korte tijd tot stand kon worden ge bracht. In het geheel zal men voor de uitvoering van de plannen 130 werkdagen nodig hebben. Met goed weer hopen de bou wers eind mei, begin juni, het hele project klaar te hebben. Het bouwkundige gedeelte van het bad wordt verzorgd door het Zoeterwoudse bouwbedrijf A.J. v. Bennekom en Zn. De kosten voor dit open bad worden geraamd op 500.000 gulden. LEIDEN Café-sociëteit "De Twee Spieghels" (Nieuwstraat 11beleeft zondagmiddag een primeur. Op die dag zal de nieuwste langspeelplaat van het kwintet van pianist Rob Ager- beek voor de eerste maal worden gepresenteerd. De groep be staat nu drie jaar in de huidige samenstelling: Rob Agerbeek op piano, Dick Vennik op tenorsax, Wim Reinen op bugel, Rob Langereis op bas en Erik Ineke op drums. Over de naam van de langspeler en de erop voorkomende composities valt mets te zeggen. Men houdt dit angstvallig geheim. Zondagmiddag om drie uur krijgt De Twee Spieghels de eer om als eerste in Ne derland het doek op te halen. Dana is geboren op 9 november. Zij is de dochter van René Wemmenhove en Odette van Hartingsveldt uit Leiden. Tijn is de zoon van T. Roosjen en K. Hofman uit Leiden. Tijn is op 15 november geboren in het AZL in Leiden. LEIDEN - Geboren: Iris Johanna dv. C D. Wassenaar en J. de Bruin Dewie dv P.J. Hartevelt en C. Distelvelt Alexander Cornells zv H J. Schaap en J.M.E. van Leeuwen Joachim Isidoor Maria zv. F. Colombijn en G.J.M. van Loon Wouter Egbert zv. M. Ubbink en M. Kruis Kelly dv. J.M. Borst en E.M. van der Kwaak Elise Maria Christine dv. R.J. Everts en M M. Haneveld Bob bie zv A.R. Smit en S.A. van den Dop Floris Jan zv. H.H.J. Kroeze en A. de Koek Dana dv. R.C. Wemmenhove en 0. van Hartingsveldt Mathijs Boet Ste ven zv. R H. van Gorkum en M.L. Saija Tycho Olivier zv. W.R.R. Bisschop en Y.A. Jeurissen»GijsJanzv. A.P M. Lip pens en J.H. Oprei Emma Lara dv. P.A. Boddaert en A D. Leuvelink Stijn Cornells zv. A.K.W. Werkhoven en E.W. Zuijderduijn Laurens Cornells Herma- nuszv. B.C.P. Koster en Sri Rejeki Ro nald Johannes zv. A.P. de Peinder en E C. Hoogerbrug» Farhad zv. M.R. Ag- high en S H M. Zaman YarnoJaco Jan- Willem zv. J.A.J.M van der Meij en C C.Y. Slootweg Renske dv. J F Schouten en A. Stolk Konstandinos Joanniszv. N.D.C. van de Poel Sven Rink zv. M.S. Duiker en C. Bunt Giulia dv F Gianmni en K. Heede Sarah dv Y. Oucharia en A.E.L. van der Horst Elisabeth Eva dv. J.W. van Wijngaarden en P G. Brandhorst Melissa dv. M. van Duijn en P.J. van der Plas Meivin An- toine zv. P.A. Mertens en S.E. Koks hoorn Luca Jacoba dv. J Ouwehand en A.P D. de Mooy Sarah Maartina Ma ria dv. G.J.P Bekker en J A. Ouwehand Jesse zv. M. Scheepstra en E.C 80s Foto's van uw pasgeboren baby zijn welkom bij het Leidsch Dagblad. U kunt ons binnen twee weken na de geboorte bericht sturen, vergezeld van een fotootje en met vermelding van naam, namen van de ouders en de woonplaats. Insturen naar Leidsch Dagblad, o.v.v. baby's, postbus 54, 2300 AB Leiden. Kimberly Elisabeth Wilhelmina dv. G A van Reisen en N. Couvreur Roderick Mathias René zv. H.J.M. Bartelsen R.M.Y. Barge Jeffrey Johannes Petrus zv. M.F.P. van der Lansen J M. Hilger- som Moshe Noah zv. L.F. de Priester en J. Urbanus Tijn Douwe zv. T. Roos- jen enK.A. Hofman Alyssa Anna dv. J.G. Gomes en J.A.M. Hus Lindy Paschasia dv. J.G. Gomes en J.A.M. Hus Samuel zv. J.L.M. Zwaneveld Nora Suzanne dv. H.J. Ahrens en N.C. Spaans Damian zv. W.J. Sip en J. Guijt Paula dv. J. Dettmann en B. Wohlers Isa Marlies dv. L. van Nieuwkoop en I. Vogt Sander zv. E.A.M. de Rooij en S.A. Tebrugge Chandani Varshadevi dv. S. Chauthie Cedric Tyrell zv. S.G. Flanegin en J.M Angela VitoGiovanni zv. J van Breugel en C.J. Verbaan Louis Henri zv. E.J.H. Hoogendoorn en J.H. Nijhuis Saliha dv. B. Soulaymani en A. Faas Kiki dv. P J. Droog en L. van der Wal «Quint Leon zv. B.N.P. Dis seldorp en I.L Hensing Zoë Joy dv. C M. Soyeux» Marouane zv. M. Mastou- ri en N. Ben Ahmed Pieter Daniël zv. S. Miedemaen E. Eggermont. Gehuwd: H.A. van Egmond en C.M.A. van der Krogt R.J. Oosterveer en H J. van Beek L Bancken en A.D. van Dijk N.E. Vodegel en M.B. Falentijn. Overleden: J.C. Hachmang, geb. 9 april 1920. man P. Kooreman, geb. 18 dec 1917, man N. de Water, geb. 24 dec 1919, man M. van Heijkoop, geb. 16 mei 1929, ev. K Dering W. Westhoek, geb. 7 dec 1917, man A.M. IJpma, geb. 25 aug 1932, geh gew. met H Heins W. Rijsdam, geb. 26 juli 1937, man»G.E. Kuijt.geb. 12sept 1941. ev J.J. Brussee H B. Visser, geb 11 maart 1904, man A. Jasiliunaite, geb 25 nov 1925, ev. J. Gosman Th.G A. Nollen, geb. 10 juli 1951, man S. Bansidhar. geb. 13 juni 1944. geh gew. met O. Dwarkapersad-Sharma M Arik, geb. 15 jan 1978. dochter E N.M. Pouw. geb. 5 okt 1946. man» W.F. Fielemon, geb. 9 jan 1937, man P. Robijn, geb. 2 sept 1916, man B M. Woltring, geb. 1 maart 1961. ev. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 directie B. M. Essenberg, J. Kiel (adiund) hoofdredactie J.G. Majoor, r van Brussel (adjunct) redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden A.J B.M Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Redactie: Hoofdredactie advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30ti nteh per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtic ntot hetautomatis korting per betaling. verzending per po j per kwartaal (NU leidsch dagblad op cass Voor mensen die moeilijk lezen' ogen hebben of blind zijn (oft leeshandicap hebben), is een sant i 'S uit het Leids r vGei G.M.M. Groenendijk» J. Stoof, geb. 20 okt 1932, geh. gew. met L. van Leeu wen Th.J. van Vegten, geb. 9 okt 1922, man I. Roskam, geb. 15 dec 1912, geh. gew. met J.C. Krug W Monfils, geb. 17 mei 1943, man A.M.C. de Kraaij, geb. 15 nov 1921, geh. gew. met A.C.J. Schohaus J. Wei- boren, geb. 24 maart 1910, man L.A. van Pelt, geb. 4 dec 1912, man L. van Egmond, geb. 19 jan 1931, man M. van den Eijkel, geb. 30 okt 1904, geh. gew. met S. Glasbergen H. van Gijzen, geb. 21 nov 1912, man J. Schouten, geb. 28 maart 1910, vrouw. VOORSCHOTEN - Geboren: Julian Just Jochem zv. H.H.H. Kanhai en E R. de Miranda Ricardo Eduardus Marinus zv. J. Matse en Y. J.C. Bakker Jean Fran- ciscusTheodoruszv. J Matse en Y.J.C. Bakker »Tido Dirk zv. Th.M. Rinkel en M.F.J.P. Hoeksema Heieen dv. G. Ja ger en R.Y. Maurice Wilco Ferdinand Hendrik zv W P de Boer en C.M.Th. Lindeman Diego Javier zv. B B. Bos man en O.L. Bahamon Falla Nesrine dv. M. El Oufi en S. Baouch Charlotte Jacqueline Helena dv Th J.B. Visser en J.H. Wildschut Gijs Jan zv. A.P.M. Lip pensen J.H. Oprei. Gehuwd: D J. Engelen en M E. Spreij B. Odijken B. Kloezen. Overleden: H. Kalisvaart ev. Hans. oud 75 jaar L. Heruer wv. Derogee. oud 86 jaar C.A. Bout. 89 jaar H. Mook. oud 72 jaar H.E.C. Bijl wv. Haspels, oud 89 jaar. ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woe 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie, naast de gewone bezoektijden, voor parti bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u Special Care Unit' 10 30-11 00 u., 15.00-15.30 en 19.00-19.30 u. en n Kinderafdeling' 10.30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 u. en 18.30-19.30 u., klassel r daarnaast ook 11.15-12.00 u Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15 30 u en 18.30-19.30 u. (voor/1 21.00U.). Kinderafdeling 14.30-19 OOu (voor ouders de gehele dag) Afdeling Hartbewaking(CCU) en intensive care (IC): 14 00-14.30 ei RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tus» K 14.00 u Geopend van maandag 7 00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q .in overleg met de verpk 5 overige afdelingen 14 15-15.00 en 18.30-19.30 u.. met uitzondering Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17 00 en 19 00-21.00u. Infectieziekten en Interne Geneeskunde 15.00-19.30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie 15.30-16 30en 18 30-19.30u. ('sa* P: voor kinderen onder 12 jaar) Klinische Oncologie 10 30-12 30 en 14.15-20.00 u Maag-, darm-en leverziekten 14 15-16 00 en 18 30-19 30 u Neurologie 14.30-15.15en 19 00-20.00 u Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17 OOen 19.00-21 OOu. Verloskunde: 14.15-15 OOen 18 15-19.00u (voor partners en eigen kit overleg.)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8