_£iden Regio Toch redding Modelbouwmuseum 'De stem van sinterklaas lijkt op die van opa' inerva zegt feest wegens moord Woningbouwvereniging De Sleutels krijgt van huurders dikke voldoende ïeeskunde iding Vergeer ten koste van Sloos weer fractievoorzitter SP ICITHON ^LEITHON' DAG 24 NOVEMBER 1997 oving Zweedse zakenman verijdeld Mogelijk uitbreiding met andere attracties )inn< Een oplettende 29-jarige Rotterdamse heeft voorkomen -n n i Zweedse zakenman 22.000 gulden armer werd. In een n'V inde trein op het station zag ze dat een zakkenroller pro- res een stapel bankbiljetten uit de binnenzak van de Zweed ër'jk in. Ze waarschuwde de zakenman, waarna de dief de bil- OE losliet en er vandoor ging. Een perronopzichter heeft de -n v en 30-jarige Hagenaar, aangehouden. oren verdwenen Vier motoren zijn afgelopen zaterdag gestolen van het rterrein bij de Groenoordhallen. Het gaat om 'fietsen' van ;ers die een motorbeurs bezochten. Onder de voertuigen exclusieve Harley Davidson. De dieven hebben het alarm motoren uitgeschakeld en de sloten vernield. Volgens de is tijdens de beurs extra gesurveilleerd. ipenaar doet dure plas •rikai gt V( Ier d fflgb Urineren tegen het politiebureau. Dat moet wel ver tot aflopen. Agenten zagen zaterdag een 25-jarige man uit n en in wateren tegen het gebouw aan de Langegracht. Een stijj van de man was in het bureau aangifte aan het doen. iI er binnen een toilet is voor bezoekers besloot de man de O m ran het bureau uit te kiezen voor zijn plas. Het leverde adse m bon van zestig gulden op. i„ 1 uit kassa gestolen Een onbekende heeft zaterdagmiddag de kassa van het bouwmuseum aan het Noordeinde opengebroken. Een rerker van het museum trof de man achter de kassa aan. lakte zich uit de voeten met ongeveer 350 gulden. aroline van overbeeke pre enen. 071-5 3 56-11-1. plv -chef herman joustra. 071-5356430 Klimaat 9 Zwemmers en polo spelers van Vivax kla gen over het binnenkli maat van zwembad Poel meer in Brand Een felle brand I I heeft zaterdagmor gen een groot deel van de boerderij 'Herrezen Haerd' in Alphen verwoest. Misschien wordt het Leidse Modelbouwmuseum aan het Noordeinde toch gered van een faillissement. De Zijl Be drijven (DZB) onderzoekt in opdracht van de gemeente de mogelijkheid andere attracties bij het museum te be trekken. leiden «henk van beekMeyden van DZB. Het bestuur van het museum „Het moet een soort mini- had problemen de jaarlijkse openluchtmuseum worden", huur van 200.000 gulden aan de zegt bedrijfsdirecteur J. van der gemeente te betalen. Na her haaldelijk uitstellen van de be taaltermijn besloot de gemeen te een ultimatum te stellen. Wethouder T. van Rij stelde dat voor 14 november een goed plan op tafel moest komen. De oplossing ligt volgens DZB bij het trekken van klanten door meer te bieden. „In de toe komst moet een toerist een combi-kaartje kunnen kopen voor diverse attracties in de buurt van het Noordeinde", denkt Van der Meyden. „Je be gint bij molen De Put. En een uurtje later loop je via het huis van Rembrandt naar het Model- bouwmuseum." De bedrijfsdirecteur van DZB vindt het plan haalbaar. „Pro bleem blijft natuurlijk de huur van 200.000 gulden. Maar via sponsoring en commerciële ac tiviteiten hopen we dat bij el kaar te krijgen." Hoewel financiering op de zelfde manier niet is gelukt door de Stichting Modelbouwmuse- um denkt Van der Meyden dat het DZB wèl lukt het geld bij el kaar te krijgen. „Samen staan we sterker. Ook proberen we de 900.000 modelbouwers in Ne derland te mobiliseren. We wil len een fonds oprichten." Voor kerst denkt DZB een advies klaar te hebben voor de ge meente. Van der Meyden: „Het is een tussen evaluatie. Maar we hebben goede hoop." De voorzitter van de Stichting Modelbouwmuseum B. Leeu- wenburgh is blij met de aange dragen oplossing. „De gemeen te heeft ook door dat het muse um een aanwinst is voor de stad." ite jaarlijkse Minerva- li mper gaat vrijdagavond Alle restaurant-reser- voor het gala waarbij <;ens de meisjes vragen' ezegd. De vereniging ogens de moord op de eerstejaars studente iode van rouw afgekon- !t bestuur van Minerva, debevvoonsters van het nhuis en een groot erstejaars, gaan woens- de begrafenis in De woonplaats van de ou- het meisje. rdachte die de moord m donderdagavond met laar zou hebben ge- een 20-jarige man uit heeft nog steeds niet Vandaag wordt hij id aan de officier van Den Haag. Die besluit rat er met hem gebeurt. la| it wordt dat de hechte- la,Jt verlengd. De Leidse erwacht dat de bekente- le man 'een kwestie van ,We hebben geen aan- om iemand anders te ja! en. De man is ter plekke pffen, vlak nadat de gepleegd. Er zijn geen igen van een andere De verdachte zou hoog oplopende emo- ns de verhoren nog niet in staat zijn geweest een beken tenis af te leggen. De man en de studente bio medische wetenschappen had den al langer problemen. Ze hadden 3,5 jaar een relatie. Vooral de laatste maanden lie pen de emoties hoog op. Vol gens bronnen in haar omgeving dreigde de jongen zijn vriendin onlangs met zelfmoord. Hij liet haar naar zijn kamer in Amster dam komen, ging in het raam staan en dreigde te zullen sprin gen. Het meisje heeft de hele avond op hem ingepraat, waar na haar vriend weer naar bin nen ging. De verdachte zou zijn vrien din ook al eerder hebben gesla gen. Omdat ze problemen voor zag waarschuwde het meisje haar vriendinnen in het studen tenhuis donderdagavond dat hij zou komen. Als zij hard op de vloer zou stampen, zouden de studentes haar te hulp moeten schieten. Toen dat gebeurde, troffen de meisjes hun huisge note op bed aan, terwijl haar vriend haar mond dichtkneep. Vervolgens joeg hij hen de ka mer uit, waarop de studentes hulp gingen halen bij het jon genshuis aan de overkant. Be sloten werd om te wachten op de politie die inmiddels was ge alarmeerd. Die arriveerde te laat om nog iets voor het meisje te kunnen doen. leiden pablo cabenda „Op het moment dat ik de kle ren aanheb, ben ik het ook. Ik ga niet bewust met een lagere stem praten. Maar je merkt wel dat je een stuk rustiger wordt in je gedrag en dat je wat lang-za- mer gaat pra-ten, zo-als ik nu een beet-je doe. Verder drink ik geen scheut en eet geen hap. Stel je eens voor dat sinterklaas hooggezeten op zijn paard plotseling zijn behoefte moet doen. Dat kan natuurlijk niet." En hij zal ook nooit de kin dertjes bang maken. Bert Dijk stra kent alle ins en outs en do's en don'ts van een echte sinterklaas. Logisch, hij heeft al achttien jaar ervaring. Afgelo pen zaterdag kwam hij als sin terklaas voor de tiende keer aan in Leiden. Daarvoor fun geerde hij acht jaar als sint bij muziekvereniging K&G, waar hij ook voorzitter was. Als Dijkstra de onderjurk, de bovenjurk, de baard en de hele sint-santekraam aanheeft voelt hij zich ook echt sinterklaas. Eentje die zijn huiswerk heeft gedaan. „Er stonden vorig jaar twee Turkse jongens voor de Hema die me wilden uitprobe ren. Eentje zei toen „Zo, dus u komt helemaal uit Spanje. Toen zei ik 'Nee, jij weet heel goed dat ik uit hetzelfde land kom als jij, uit de plaats Myra. Toen heb ik ze allebei een hand gegeven en van man tot man gegroet: 'Salaam Aleikum'. En verbaasd dat ze waren." Heel soms vinden mensen het blijkbaar leuk om te probe ren je te overtroeven. In het Stadhuis kwam een vrouwtje naar me toe, zegt ze 'sinter klaas dit meisje komt uit Span je, misschien kunt u een beetje Spaans met haar praten.' Ik zeg 'Mevrouw, u weet best dat het niet netjes is om in het bijzijn van mensen die de taal niet machtig zijn een vreemde taal Sinterklaas kwam zaterdag aan in Leiden. De belangstelling was zoals elk jaar overweldigend. te spreken.' Je raakt een beetje ingespeeld op die situaties, hè." Maar meestal heeft hij niets dan goedgezind volk om zich heen. Kleine kinderen komen vanzelf naar hem toe, zelfs als hij niet is verkleed als laag drempelige geestelijke. Maar ook de wat ouderen die gelo ven allang hebben ingeruild voor beter weten zijn nog steeds onder de indruk. „Als ik op mijn paard door de straten rijd dan hoor je geen onvertogen woord. Bijna ieder een roept heel eerbiedig 'Dag sinterklaas' en zwaait met het handje. Oudere mensen vinden het geweldig. Ik ken een oma van honderd, die gaat nog steeds met taai-taai poppen langs de deur voor de oudere mensen. En geestelijk gehandi capten vinden het ook prach tig. Maar als ik voor hen sinter klaas speel, verkleed ik me in hun bijzijn, anders vinden ze het eng. Wacht ik zal eens even wat laten zien." Dijkstra staat op en vraagt zijn vrouw de video van de in tocht van vorig jaar te zoeken. Een rij banden onder de televi sie bewijst dat hij een behoor lijk goed gedocumenteerde sin- FOTO HIELCO KUIPERS terklaas is. Als zijn vrouw de verkeerde video erin dreigt te stoppen roept hij dat die van twee jaar terug is. Hij heeft speciaal gekeken naar de intocht van de tv-sint in Enkhuizen om te kunnen in spelen op de Leidse situatie. Over de tv-sint gesproken, ei genlijk wil hij het niet zeggen, maar hij vindt hem van tv wel een beetje grof. „Hij had te weinig tijd voor de kindertjes." Dijkstra geeft ze allemaal een hand en desgewenst een zoen. „Zelfs als er een enorme snot tebel aanhangt." Het begin van de video toont het zwarte pieten conclaaf. Een informatief avondje over de te strooien hoeveelheid snoep goed. het showen van de pak ken ('Die heeft mijn vrouw gro tendeels zelf gemaakt"), een burgemeester die de goedhei ligman hinderlijk tutoyeert en de juiste techniek om het paard te beklimmen. Een ruiter die van onderen sint is en van bo ven Dijkstra wordt onder steund door de op-het-paard- help-piet. „Het is een stuk moeilijker dan je denkt hoor." Dijkstra staat op van de bank en demonstreert de juiste me thode om met een jurk aan zonder kleerscheuren zo beval lig mogelijk op een paard te klimmen. „Je moet de voorkant en de achterkant zo goed mo gelijk gescheiden houden." Hij staat op één been en zakt ietsje door zijn knieën alsof hij een schimmel gaat bestijgen, „Zo niet, glipt de achterkant naar voren en ga je onherroepelijk onderuit." Terwijl de sint iets later in vol ornaat door de Haarlemmer straat rijdt, de tabberd keurig gedrapeerd over het achterste van het paard, heeft hij een lif- tertje opgepikt. Een meisje van zes jaar dat zich gedwee laat begeleiden door de sint. Het blijkt zijn kleindochter te zijn. „Die heeft toch niet door dat het opa is. Alhoewel, ze zei laatst wel tegen mijn vrouw dat de stem van sinterklaas zo op die van opa leek. Misschien neem ik haar deze keer maar niet meer mee. Maar ik ga hier nog jaren mee door, hoor. Per slot van rekening ben ik pas 65, en dat is nog heel jong voor sinterklaas." ierwetse' ie geneeskunde in Lei- 0( aar matig. De opleiding ivets van karakter met jircolleges en studenten nauwelijks aange- tot zelfwerkzaamheid. bovendien pas laat te met echte patiënten, indelijke niveau van de is niettemin nog wel ie. De afgestudeerden met vertrouwen in de 1 worden toegelaten, rdeel komt van de visi- missie die onderzoek laan naar de kwaliteit ipleidingen geneeskun- ommissie heeft dezelf- op de opleidingen in m en Utrecht. Vijf jaar was dat ook al het ge- enige verbazing con- de commissie dat in de niets zou zijn ge- Leer, voorzitter van de commissie studenten van de Leidse facul- eskunde, noemt het in de 'vervelend dat ande- ?iten verder zijn en wij tcht van afkomen'. In ersiteitsblad Mare wijst dat Leiden druk bezig 3 en grootscheepse her van het onderwijspro- i Sinds het voorjaar zou jn veranderd. De echte sering van het onder- I anima staat echter pas studiejaar 1999-2000 i irogramma. Leer: „We liever niet over onze en goede visie op het •ster vergt tijd en aan- leiden De Leidse Kaatje van Dam is als oudste in woonster van Nederland waarschijnlijk de bekend ste oma van-het land. De afgelopen week vierde ze haar 110de verjaardag. Afgelopen Saterdag waren zij en haar hele familie, bestaande uit kinderen, kleinkinderen, achter- en achter-achterkleinkinde ren, eregast bij Chinees restaurant Asian Palace aan de Steenstraat. „Oma Van Dam eet hier elk jaar met haar verjaardag. Maar omdat deze keer zo spe ciaal is, hebben wij er een extra feestelijke avond van gemaakt. Chef-kok Shao Ming Hu bereidt voor haar een speciale maaltijd aan tafel en tevens krijgt zij van ons een cadeau. Dit keer is dat een beeldje van een paard met daarachter een kar met goud. In de Chinese symboliek betekent dat het voorttrek ken van de welvaart. En dat lijkt ons zeer gepast voor mevrouw Van Dam", aldus bedrijfsleider Ky Tsang. Oma Van Dam genoot met volle teugen van het feest en de aanwezigheid van zoveel familie. FOTO HIELCO KUIPERS 'Wij willen de beste van de klas zijn leiden maarten keulemans Met de dienstverlening van woningbouw vereniging De Sleutels zit het wel goed - al leen hebben de huurders dat vaak niet door. Die conclusie trekt de corporatie uit rapportcijfers die de huurders aan hun huisbaas hebben toegekend. De bouwvere niging heeft laten onderzoeken wat 1200 huishoudens die een woning huren bij De Sleutels vinden van zaken als reparaties, het beantwoorden van brieven en het service- abonnenement. Het resultaat: de corporatie krijgt gemiddeld een rapportcijfer van 6,7. Óp alle negen onderdelen waar de huur ders een cijfer voor mochten geven, scoort De Sleutels voldoende. De vereniging doet het vooral goed als het gaat om het bieden van hulp bij de aanvraag van huursubsidie (7,7), de service aan de balie (7,5), repara ties (6,7) en het service-abonnement (7,0). Minder tevreden zijn de huurders over de duidelijkheid van brieven die de vereniging rondstuurt (5,9), de gang van zaken bij het betrekken van een nieuwe woning (6,0), de telefonische bereikbaarheid van het kan toor (6,5) en de opstelling van De Sleutels als het gaat om het aanbrengen van veran deringen in de woning (6.1). Vooral dat laatste is een kwestie van bekendheid, denkt hoofd technische zaken W. de Wilde. „We zijn heel soepel. Eigenlijk mag alles. Maar de huurder weet dat niet." Het onderzoek maakt deel uit van een 'toelatingsexamen' voor het keurmerk van de Stichting Kwaliteitszorg Woondiensten Huursector (KWH). Dat keurmerk wordt al leen aan de meest klantvriendelijke corpo raties verstrekt. Wie voor het KWH-merk in aanmerking wil komen, moet op alle onder delen tenminste een 7 halen. „Dat is ons nog niet gelukt", erkent directeur A. Lepe laar van De Sleutels. „We zitten goed, maar we willen ook graag de beste van de klas zijn." Over hoe dat precies moet, zal het perso neel van de bouwvereniging de komende tijd in beraad gaan. „Over één ding zijn we het eens", zegt De Wilde. „We willen onze producten beter etaleren dan nu het geval is. Hoe we dat doen, is vraag twee. Of we nu onze folderlijn gaan uitbreiden of we op de Kabelkrant gaan; alles is mogelijk." Bovendien hoopt De Sleutels huurders zover te krijgen dat ze direct bij de huisbaas aankloppen als er iets mis gaat. „Als er fou ten worden gemaakt, hoor je het vaak terug op verjaardagsfeestjes", heeft Lepelaar ge merkt. „Het is veel beter als de huurders eerst contact met ons opnemen." Lager Opmerkelijk genoeg is het KWH-rapportcij fer iets lager dan de 6,9 die de huurders in 1994 voor De Sleutels overhadden Dat be tekent niet dat de dienstverlening de afgelo pen drie jaar slechter is geworden, bena drukt De Wilde. „De enquête van destijds is niet te vergelijken met dit onderzoek. Het onderzoek van 1994 werd telefonisch uitge voerd. En als je opbelt en vraagt: 'Wat vindt u van mij', dan zijn mensen eerder geneigd een hogere waardering te geven. Hoewel De Sleutels gemiddeld iets slech ter scoort dan vijf andere corporaties die aan het toelatingsexamen hebben meege daan, is Lepelaar haast euforisch over het resultaat. „We hielden ons hart een beetje vast. De bestuurscrisis van vorig jaar haalde bij de mensen van alles naar boven. We kre gen toch zo'n beetje het imago van: daar bij De Sleutels deugt helemaal niets." Lepelaar hoopt het felbegeerde keurmerk nog voor de eeuwwisseling in de wacht te slepen. leiden ruud sep Cor Vergeer is terug als voorzitter van de gemeente raadsfractie van de Socialistische Partij. Tijdens een vergadering van de SP-fractie afgelopen zaterdag nam Vergeer de leiding formeel over van Daan Sloos. Sloos werd vorig jaar september de eerste man van de SP toen Vergeer wegens ziekte een stapje terug moest doen. Toen Vergeer na de zomer weer volop mee ging draaien in de fractie nam hij al snel de leiding weer op zich. Dat bij de SP een strijd gaande was over het fractie leiderschap werd vorige week al duidelijk tijdens de laatste ronde van de begrotingsbehandeling. Vergeer voerde daar namens de fractie het woord en Sloos moest publiekelijk bekennen dat hij eerder dit jaar een politieke fout heeft gemaakt door akkoord té gaan met 3.5 procent huurverhoging. Sloos heeft in zijn periode als fractievoorzitter meer fouten gemaakt, oordeelt de nieuwe nummer één. De afgezette fractieleider wilde vanmorgen niet reageren op de vraag of hij van plan is om onder de vleugels van Vergeer in de SP-fractie te blijven. De fractie maakte zaterdag tevens bekend dat fractie assistent Daniël Schoonderwoerd den Bezemer door de SP 'wegens disfunctioneren' is ontslagen. Schoonder woerd woonde sinds dit voorjaar namens de fractie een aantal commissievergaderingen bij. Volgens Vergeer had dit achteraf nooit mogen gebeuren. „Hij is een po litieke onbenul." Volgens Schoonderwoerd is hij niet door de fractie aan de dijk gezet, maar heeft hij al twee weken geleden zijn conclusies getrokken. „Ik heb tij dens een fractievergadering opgezegd." Schoonder woerd heeft inmiddels onderdak gevonden bij Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Hij is nu fractie-assistent bij deze partij. OFFICIAL<j©DAEWOO DEALER /AUTO MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 KRUISING SCHIPHOLWEG - OESTERGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7