Sinn Féin: Geen breuk binnen IRA GOED KOOP Discussies over Di's erfenis en laatste woorden HEMA echt lekker! r!< o Wanneer gaat üw geld profiteren van de beurs? 93 94 95 96 Buitenland VS willen paleizen van Saddam Hussein zien Tussen hemel en aarde Britse vrouw zelfzuchtig en geobsedeerd door seks Mubarak valt uit naar Londen 2« 1'.» Kabinetschef Israël weg jruzalemDe belangrijkste adviseur van de Israëlische premier Netanyahu, Avigdor Lieberman, is gisteren afgetreden als diens g. kabinetschef. Lieberman is het eerste slachtoffer van de opstand jinnen Likud tegen de premier. De adviseur zelf wilde niet in- jaan op de redenen van zijn terugtreden, maar partijgenoot Ap pel wel. Volgens hem is Lieberman het zat om constant als zon- bok te worden gebruikt. Partij-topstukken proberen Neta- ïyahu af te zetten omdat hij teveel macht naar zich toe zou trek ken. Zij zien Lieberman als handlanger van de premier. Elandtest komt in woordenboek jAMBURGHet woord elandtest komt in een woordenboek. De hiitse uitgeverij Langenscheidt neemt de creatie op in het zak- roordenboek Duits-Engels. Door het debacle met de Baby Benz naakt het woord in Duitsland ook kans op de uitverkiezing tot Voord Van Het Jaar. Bij een autotest in Zweden kiepte de lieuwste wagen van Mercedes om tijdens een denkbeeldige uit wijkmanoeuvre voor een eland. Daarop zag de Duitse producent ach gedwongen de constructie te wijzigen van de zojuist op de markt gebrachte Baby Benz. Planet Hollywood helpt Blair ondenDe topman van de populaire restaurantketen Planet Hollywood, Robert Earl, helpt de Britse premier Blair uit de jrand door een donatie van één miljoen pond. De Labour-leider ian met het geld de omstreden gift van Formule 1-baas Eccle- itone terugbetalen. De gift van de restaurantketen, waarin film- •terren Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis en Sylvester Stallo- ie deelnemen, komt op een goed moment voor Labour. De par- kampt momenteel met een schuld 5.5 miljoen pond. Sriekenland arresteert lid Rode Brigades ithene Rome heeft gisteravond berichten tegengesproken dat n Griekenland een verdachte van de moord op de Italiaanse ex- premier Moro in 1978 is gearresteerd. Een rechtbank sprak de nan al in 1981 vrij van medeplichtigheid, aldus het Italiaanse ninisterie van binnenlandse zaken. Rome heeft wel een uitleve- daj ingsverzoek ingediend voor de 45-jarige Enrico Bianco, ooit lid ur an de terroristische beweging Rode Brigades, wegens roofover- en allen en drugsbezit. tnti-Castro-activist overleden tiAMiEen van de belangrijkste leiders van Cubanen in de Vere- igde Staten, Jorge Mas Canosa, is gisteren op 58-jarige leeftijd Miami overleden. De laatste 38 jaar van zijn leven woonde hij i ballingschap in de Verenigde Staten. Hij gold als een van de elangrijkste lobbyisten in de VS. Mas Canosa wist een grote in- loed in de Amerikaanse politiek te krijgen met zijn Cubaans- Imerikaanse Nationale Stichting. vuean weer president Slovenië iubuanaDe ex-communist Milan Kucan is herkozen als presi- lent van Slovenië. Het wordt zijn tweede termijn. De 56-jarige oliticus kreeg gisteren tijdens de eerste verkiezingsronde een ibsolute meerderheid van ruim 55 procent. Zijn belangrijkste ri- aal, parlementsvoorzitter Janez Podobnik, kreeg 18 procent. Seen eten voor Tamagotchi op sabbat tuzALEMEen ultra-orthodoxe rabbijn heeft bepaald dat Ta- igotchi, virtuele huisdieren, niet meer mogen worden gevoerd ■Ép sabbat. Dat meldde de Israëlische krant Yediot Ahronotgiste- Hcn. De rabbijn stelde het verbod in nadat een orthodox-joodse jongen hem had gezegd dat hij het zo vervelend vond dat zijn ïrtuele huisdier elke week 'overleed' wegens gebrek aan verzor- -fng. De rabbijn vindt overigens dat gewone huisdieren wel mo- :n worden gevoed. tode Kruis heeft vrouw als hoofd eneve» Voor de eerste keer in de 78-jarige geschiedenis van de iternationale Federatie van het Rode Kruis en de Rode Halve laan is een vrouw tot hoofd van de hulporganisatie benoemd. )e 60-jarige Noorse Astrid Noeklebye Heiberg werd zaterdag in panje door de algemene vergadering van de federatie benoemd )t voorzitster. Bij de eerste stemming kreeg ze direct al de steun an 110 van de 174 afgevaardigden. Oost-Timor rechtmatig deel Indonesië' iRta Oost-Timor maakt rechtmatig deel uit van Indonesië, ie opvatting verkondigde zaterdag de Indonesische politica legawati Soekarnoputri. Ze sprak op eën studiedag over natio- «alisme aan de Universiteit van Surabaya. Ze onderschrijft hier- lee het standpunt van de regering-Soeharto, waarmee ze vorig ■a. iar nog in botsing kwam. Nadat kolonisator Portugal Oost-Ti- f|l lor had verlaten, trok het Indonesische leger er in 1975 binnen. 1976 lijfde Jakarta het gebied in als 27ste provincie. ïewonden na wilde schietpartij Berlijn Bij een schietpartij in Berlijn zijn zaterdagnacht vijf ïensen ernstig gewond geraakt. De schoten vielen bij een thea- het district Hellersdorf, waar een rij mensen stond te fachten. Volgens de politie liep een 30-jarige man met een riend langs de rij en maakte hij een opmerking in de richting an drie meisjes, die hij als sletten aanduid.de. Vijf mannen in de wachtenden bemoeiden zich ermee, waarna de 30-jarige een tstool trok en in het wilde weg begon te schieten. VSB BeursprofijtSparen: wèl het rendement, niet het risico. mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert J sparen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd aar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. {Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico pt? Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich ijven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: 00-8182, 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. WASHINGTON-BAGDAD Rtr-AFP-ANP De Verenigde Staten eisen dat de VN-wapeninspecteurs ook onbelemmerde toegang krijgen tot de paleizen en andere 'presi dentiële' eigendommen van president Saddam Hussein. Er mag geen sprake zijn van ver boden gebieden bij de speur tocht naar verborgen massaver nietigingswapens, aldus de Amerikaanse defensieminister Cohen, gisteren op de Ameri kaanse televisie. Doorbraak in zaak-Pandy brussel marc peeperkorn correspondent Justitie in Brussel hoopt komen de dagen het spijkerharde be wijs te leveren dat de Hongaar se dominee Pandy de lugubere incestueuze seriemoordenaar is waarvoor hij wordt gehouden. Afgelopen weekeinde bekende Pandy's dochter Agnes vijf moorden, waarvan zij er vier met haar vader verrichtte. De lijken van de slachtoffers al len familieleden zouden deels in een sterk zuur zijn op gelost. deels in stukjes gesneden en vervolgens met de vuilnis man zijn meegegeven. Justitie verdenkt vader en dochter in totaal van negen of tien moorden. De dominee ont kent alle beschuldigingen en weigert ook verder mee te wer ken aan het onderzoek. Pandy wil eerst duizend gulden van zijn (geblokkeerde) bankreke ning kunnen opnemen, om in de gevangeniswinkel wat inko pen te doen. Zolang die toe stemming er niet is, werkt de 71-jarige dominee niet mee. De doorbraak in het onder zoek kwam afgelopen vrijdag tijdens een langdurig verhoor van Agnes Pandy. Zaterdag maakte justitie bekend dat de 39-jarige Agnes toegeeft tussen 1986 en 1989 vijf familieleden te hebben vermoord. Haar moe der bracht zij eigenhandig om het leven. De overige moorden pleegde Agnes samen met haar vader, met wie ze jarenlang een incestueuze relatie had. Moge lijk is angst voor het uitlekken van deze relatie, de reden voor de moorden geweest. Een woordvoerster van justi- tigAveeser dit weekeinde op dat Pandy de vermissingen bijzon der goed camoufleerde. Zo schreef de dominee valse brie ven naar Hongarije waaruit moest blijken dat zijn vrouw en kinderen nog leefden. Ook ver telde hij dat een aantal van hen was geëmigreerd. De politie in Hongarije on derzoekt eveneens de handel en wandel van Pandy. De dominee annex godsdienstleraar lokte in het verleden via huwelijksad vertenties Hongaarse vrouwen naar België. De politie vreest dat een aantal 'huwelijkskandida ten' nooit is teruggekeerd. De Iraakse minister al-Sahhaf (buitenlandse zaken) wees die eis onmiddellijk af. Hij zei dat de Verenigde Naties bij hun speurtochten 'gevoelige' plaat sen moeten mijden die speciaal onderdeel vormen van 'de na tionale veiligheid en soevereini teit' van Irak. Cohen laakte de stap van Saddam om 63 plekken tot ver boden gebied te verklaren. Die stap lijkt een nieuwe Iraakse provocatie aan het adres van de VN en de VS. Washington heeft totaal geen vertrouwen in het Iraakse regime en blijft erbij dat Bagdad aan alle verplichtingen moet hebben voldaan voor er sprake kan zijn van opheffing van de VN-sancties. De Amerikaanse zorgen staan in schril contrast met de op luchting over het einde van de jongste crisis tussen de VN en Irak. De VN-inspectieteams konden hun werk in Irak zater dag hervatten. Ze zagen er on der meer op toe dat de Irakezen eerder weggehaalde apparatuur weer terugzetten. Dat gebeurde zonder problemen. De Russische president Jeltsin belde in het weekeinde zijn ambtgenoot Clinton op over de goede afloop, maar hij kreeg een bezorgd Amerikaans staats hoofd aan de lijn. Clinton zei dat er nog veel meer moet ge beuren om er zeker van te zijn dat de Iraakse chemische en biologische wapens tot het ver leden behoren. Fractie wordt geleid door zus Bobby Sands Dissidenten binnen de IRA hebben een eigen fractie ge vormd die gekant is tegen de Noord-Ierse vredesbespre kingen. Volgens de krant Sunday Times wordt de fractie geleid door Bernadette Sands, de 37-jarige zus van Bobby Sands, de IRA-hongerstaker die in 1981 aan zijn actie overleed. Sinn Féin-onderhandelaar McGuinness ont kende gisteren de breuk. LONDEN» HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT McGuinness gaf in een inter view wel toe dat er een aantal 'teleurstellende' bedankjes wa ren geweest in de top van de IRA en dat die 'moeilijkheden' creëerden. Daarbij gaat het on der meer om leden van de mili taire raad. het hoogste orgaan binnen de IRA, die woonachtig zijn in Dundalk, waar ook Ber nadette Sands woont. Zij zou met haar vriend Michael Mc- Kevit de oppositie tegen deelne ming van Sinn Féin aan de vre desbesprekingen leiden. Dat er sprake is van onrust in de republikeinse gëlederen blijkt ook uit een gisteravond in het Europa-hotel in Belfast ge houden ledenvergadering van Sinn Féin. Partijleider Adams en McGuinness legden daar aan ongeveer duizend sympathisan ten uit waarom zij nog steeds geloven dat onderhandelingen kunnen leiden naar vereniging van Noord-Ierland met de repu bliek Ierland. Het feit dat de Britse minister voor Noord-Ierland Mowlam gisteren bevestigde dat Adams nog voor kerst als eerste Sinn- Féinleider door premier Blair op Downingstreet 10 zal wordeh ontvangen, zal daar minder in druk hebben gemaakt dan de aanhoudende geruchten dat Britse veiligheidstroepen Adams, McGuinness en andere partijfunctionarissen bescher men tegen aanslagen. McGuinness ontkende giste ren in het tv-interview heftig dat deze verhalen kloppen. ..Ik ben niet geïnteresseerd in welke be scherming dan ook van de Brit se strijdkrachten", zei hij. Volgens McGuinness staat de 'overgrote meerderheid' van de republikeinse beweging achtjr de koers van de top van Sinn Féin. Hij voegde daar meteen aan toe. dat van Britse kapt haast zal moeten worden ge maakt met het terugroepen van militairen uit Noord-Ierland. Hij vond het terugvliegen naar hun Engelse basis van 250 soldaten vorige week onvoldoende. ,,Er is op dit punt weinig vooruitgang in het vredespro ces", klaagde McGuinness. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat binnen het Britse militaire establishment een stroming is die tegenwerkt. „En het is best mogelijk dat het hun bedoeling is een breuk binnen de IRA te forceren." semenyeh De godin van de barmhartigheid zweeft over Nirvana-park in Semenyeh, even ten zuiden van de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. Daar werd gisteren een grote boeddhistische begraafplaats ge opend. FOTO MIKE FIALA AP londen hans geleunse correspondent De prinsen William en Harry lo pen kans op een belastingaan slag van 8,4 miljoen pond (ruim 25 miljoen gulden) op de nala tenschap van hun moeder. Buckingham Palace zag zich gisteren genoodzaakt te melden dat prins Charles juridische po gingen heeft gestaakt om het alimentatiebedrag van 1-7 mil joen pond dat bij de scheiding in 1996 werd bepaald terug te vorderen. Het doel ervan was te voorkomen dat het bedrag met de overige bezittingen uit de nalatenschap van Diana door de belastinginspecteur met 40 procent erfenisbelasting zou worden afgeroomd. Diana zou in haar testament al leen haar eigen vermogen en bezittingen met een waarde van ruim drie miljoen gulden hebben vermeld. Inclusief de alimentatie en rente was dat echter aangegroeid tot 21 mil joen pond (ruim 65 miljoen gul den). De publicaties in verschil lende zondagsbladen over Charles' pogingen om het geld dat op een speciale rekening voor de beide prinsen zou moe ten worden teruggestort bui ten de erfbelasting te houden, noopten Buckingham Palace gisteren opening van zaken te geven. Naar nu blijkt is oud-premier Major drie weken geleden aan getrokken als adviseur en zaak waarnemer voor de prinsen William en Harry, met als voor naamste opgave de juridische problemen rond Diana's testa ment op te lossen. Labour-pre mier Blair zou volgens de be richten hebben ingestemd met deze procedure. Bij het bepalen van de hoogte van de alimentatie was ervan uitgegaan dat Diana een levens verwachting van vijftig jaar had. Haar plotselinge overlijden leek daarom Charles de mogelijk heid te bieden om het geld te rug te vorderen en zo buiten de belasting te laten vallen. Charles had daarvoor een juridisch pre cedent ter beschikking, een ar rest uit 1987 in een soortgelijke affaire. Het probleem zou zijn ontstaan doordat Diana geen belasting technische voorzieningen had getroffen voor de miljoenen van Charles. Benadrukt werd giste ren door Buckingham Palace dat de pogingen om dit alsnog te doen geheel legaal zijn en ge baseerd zijn op de mogelijkhe den die de huidige belasting wetgeving biedt. Major wilde gisteren geen enkel commentaar geven op zijn nieuwe taak. Volgens de zon dagsbladen zou hij echter met de advocaten van de prins van mening zijn geweest dat het ar- I rest uit 1987 een legale moge- lijkheid bood om het alimenta- tiegeld in een fonds voor de prinsen onder te brengen. Echter, het advocatenkantoor Mishcon de Reya, dat Diana's nalatenschap behartigt en de executeurs van haar testament, haar zuster Sarah en haar moe der Frances, zouden het idee hebben laten vallen in de ver wachting dat de rechtbank er niet akkoord mee zou gaan. Niet meegedeeld is welke we gen nu worden gezocht om het vermogen van Diana belasting technisch zo voordelig mogelijk uit te keren aan haar nabe staanden. Buckingham Palace ontkende gisteren dat leden van de ko ninklijke familie, onder wie ko ningin Elizabeths zuster Marga ret, hun appartementen in Ken sington Palace zouden moeten opgeven. „Er zijn op korte ter mijn geen plannen om van Diana's laatste woonplaats een museum te maken, zo reageer de het paleis op berichten hier over in de media. Over het graf van Diana laaide ook een andere discussie weer in volle hevigheid op. De Franse arts die in de noodlottige nacht van de 31ste augustus als eerste bij de rampauto arriveerde en Diana eerste hulp verleende, verzekerde zaterdag in een in terview met de Britse krant The Times dat er geen sprake was van laatste woorden van de prinses. Zij was buiten bewust zijn geraakt toen zij naar het ziekenhuis werd vervoerd, aldus dokter Mailliez. Mohammed Fayed, de vader van Diana's minnaar Dodi, liet daarop verklaren dat de arts een Weinig flatteus beeld in vrouwenbladen denkt nauwelijks na, tenzij over seks, zo stelt de Social Affairs Unit na bestudering van de eüf grootste vrouwenbladen. „2e houdt van dronkemansstreken die ooit bij opgroeiende jongens hoorden, en noemt dit girl po wer. De Social Affairs Unit onder zocht bladen met vrouwen tus sen de twintig tot veertig jaar als doelgroep. De tijdschriften ver kopen samen ruim 3.7 miljoen exemplaren per jaar. Het grote succes van de magazines doet de onderzoekers vermoeden dat de lezers met dit beeld instem men. Ook het beeld dat vrouwen van zichzelf schetsen is niet be paald flatteus. Zij melden in lie paalde bladen nauwelijks iets over kinderen, persoonlijke tra gedies beschrijven ze als enter tainment en in relaties geldt seks als de hoofdzaak. Voor i|e ze vrouwen heeft seks geen an dere betekenis dan voorbij gaand plezier en geen ander ge volg dan ziekte en abortus. „Het heeft me bijzonder ge troffen dat er nauwelijks wordt gesproken over wanneer je als vrouw voor een kind kiest. Of over hoe je gezin en een baan kunt combineren", zei onder zoekster Ann Applebaum. Zelfzuchtig, oppervlakkig en geobsedeerd door seks. Dat is het weinig flatterende beeld van Britse vrouwen dat naar voren komt uit de succesvolste Britse vrouwenbladen. „Ze is even ruw, agressief en onaangenaam als de meest onhebbelijke man", zo luidt de conclusie. De hedendaagse Britse vrouw heeft geen kinderen, zorgen of verantwoordelijkheden. I laar leven is een aaneenschakeling van smakeloze verzetjes. Ze 'zwetser' is. Fayed blijft volhou den dat Diana eenmaal in het ziekenhuis gearriveerd nog wel I degelijk iets heeft gezegd. I lij zou dat in het diepste vertrou wen van een verpleegster heb ben gehoord en alleen aan de Spencers, Diana's familie, heb ben overgebracht. Het zieken huis heeft altijd ontkend dat een door Fayed genoemde ver pleegster daar op de bewuste avond had gewerkt. Volgens een binnenkort te ver schijnen biografie over Diana zou de prinses hebben gezegd: „Als ik sterf wil ik naast Dodi worden begraven." Auteur Ni cholas Davies voegt daar echter aan toe, dat de familie Spencer zeker weet dat er geen laatste wens was. Diana's moeder zegt dit persoonlijk van de behande lende artsen te hebben verno men. Roomboter amandelspeculaas A 25 dagelijks vers uil eigen banketbakkerij /5.25 IIU «(FRITES zak 1000 gram van>l< aswan afp De Egyptische president Mu barak heeft Groot-Brittannië gisteren verweten steun te ver lenen aan extremistische mos lims. Ook andere landen maken zich daaraan schuldig, zei hij. Volgens het Egyptische staatshoofd verleent Londen terroristen bescherming. „De terroristen wonen op het grond gebied van Groot-Brittannië en andere landen en mogen daar fondsen verzamelen en plannen maken." Mubarak deed zijn uit spraken tijdens een bezoek aan Aswan in het zuiden van Egyp te, waar hij het Nubisch Muse um opende. Een Britse regeringswoord voerder wees de beschuldigin gen van Mubarak van de hand. „Wij verlenen terroristen geen bescherming. Wij veroordelen alle vormen van terrorisme en zijn vastbesloten een ieder die het Verenigd Koninkrijk ge bruikt om plannen te maken voor terroristische daden elders, aan te pakkenaldus het mi nisterie van buitenlandse zaken. Mubarak verwacht weinig re sultaat van een nieuwe dialoog met de moslimfundamentalis ten. „Dat zou een gesprek wor den tussen doven en blinden. Wij praten al jaren met hen. Ie dere keer als we een gesprek met hen aangaan, voelen zij zich gesterkt." Kingsize pinda's gezouten of ongezouten, zak 450 gram /4.50 Q95 nu Rosbief 100 gram/3.25 O 50 nu L% Gerookte Noorse zalmfilet 100 grom /5.50 4 95 nut» Jong belegen komijnenkaas I kilo /13 50 095 nu VdT Rosso Corallo nu 3 11 95 Italiaanse, fruitige, soepele rode wijn, 0.75 L/4.95 V00T 1 1 Aanbiedingen gelden l/m zalerdog 29 november I997 Zo long de voorraad strekt EDET ULTRA KEUKENPAPIER decoratie pak a 3 rollen van^WT KRENTENBOLLEN OF VLOERKADETTEN zak 10 stuks ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5