Nederland aan kop met actie tegen broeikasgas Onze Top 10 van deze week. Binnenland 'Advocaat werkte voor maffiabaas Bruinsma' Aartsvaarder van ppr LTO hoeft Van den Brink niet terug O 2.49 Topper van de week Vrijheid is te koop Harde actie werd ondergang van Van den Brink Piloot komt om bij vliegtuigongeval Maak'ns wat Anders! ANDAG 24 NOVEMBER 1997 GPD Ge.mocid Etienne Urka in interview amsterdam allard besse peter de knegt Etienne Urka en zijn vroegere maffiabaas Klaas Bruinsma vonden midden jaren tachtig een Amsterdamse advocaat be reid alle mogelijke klusjes voor hen op te knappen. Dat beweert Urka in het geheime interview dat de Geassocieerde Pers Dien sten (GPD), waarbij deze krant is aangesloten, heeft weten te bemachtigen. Het is voor het eerst dat Urka zich openlijk over de betrokken heid van de advocaat bij het duo uitspreekt. Urka staat mo menteel terecht in Amsterdam voor drugshandel. Zijn advo caat, mr. C. Korvinus, is ven noot van de verdachte Amster damse raadsman. Korvinus heeft met een proces gedreigd als de GPD verder uit het door hem gewraakte interview zou publiceren. Vorige week werd bekend dat de advocaat en de pornokoning 'dikke Charles', vroegere part ners van Urka. hun vervolging willen afkopen voor een bedrag van 12 miljoen gulden. De WD wil de minister deze week om opheldering vragen over deze politiek gevoelige transactie. In '92 werd de Amsterdamse advocaat al door de Orde van Advocaten voor drie maanden voorwaardelijk geschorst we gens te nauwe contacten met maffiabaas Klaas Bruinsma, 'dikke Charles' en Urka. JACQUES AARDEN (1914-1997) Jacques Aarden, de aartsvader van de roemruchte groep chris ten-radicalen die zich in 1968 losmaakte van de KVP, is giste ren in zijn woonplaats Voorburg overleden. Aarden is 83 jaar ge worden. Hij was Kamerlid van 1962 tot 1972, aanvankelijk voor de KVP. daarna voor de PPR. De christen-radicalen onder leiding van Aarden gingen na hun breuk met de KVP verder als Groep-Aarden. Later vormden ze met anderen de Politieke Partij Radikalen. Aarden werd in 1973 lid van de Raad van State. De onvrede van de christen- radicalen was vooral gevoed door de Nacht van Schmelzer van 14 oktober 1966, waarin de KVP-fractie onder aanvoering van Schmelzer een einde maak te aan het kabinet-Cals/Vonde- ling van KVP. PvdA en ARP. Aar den kenschetste die beruchte nacht feitelijk als een strijd om de macht tussen Cals en Schmelzer. Cals was volgens hem tegen de zin van Schmel zer premier geworden 'en Nor- bert had zich daar bij moeten neerleggen'. Aarden was destijds niet zelf in de Kamer. Hij moest in het ziekenhuis onder het mes. ,,Ik vroeg: Norbert wat gaat er ge beuren, je gaat toch geen gekke dingen doen? 'Maar Jaques', zegt hij, 'je denkt toch niet dat ik het kabinet laat vallen, zo erg ben ik nog niet, je kunt rustig naar het ziekenhuis gaan'." Schmelzer herdacht Aarden gis teren in een reactie ondanks de breuk van destijds 'met groot respect'. De overleden PPR-politicus heeft een reeks publicaties over politieke en economische on derwerpen op zijti naam staan. Hij was Commandeur in de Or de van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. den haag eric van der meulen anp den haag«anp Hoewel hij diens vertrek naar zijn zeggen betreurt, zal voorzit ter Doornbos van LTO-Neder- land geen poging toen om Wien van den Brink te behouden als voorzitter van de vakgroep var kenshouderij. Van den Brink maakte zater dagavond bekend zijn functie als voorzitter van de vakgroep varkenshouderij van LTO-Ne- derland op te geven. Hij vindt dat hij niet kan functioneren zoals hij zijn kiezers heeft be loofd. Met name de werkwijze van de gewestelijke organisaties in Brabant en Limburg heeft een belangrijke rol gespeeld. Landbouwspecialist Huys van de PvdA vindt het niet erg. Vol gens hem deed Van den Brink de sector meer kwaad dan goed. Volgens Doornbos heeft Van den Brink sinds zijn aantreden in januari veel voor de sector bereikt, zoals goede financiële vergoedingen voor in verband met pest geruimde varkens. Maar hij heeft ook kritiek: „Van den Brink heeft moeite om in democratische structuren te werken. Hij stelde zich niet al tijd open voor andere gelui den." Vandaag maakt LTO be kend wie Van den Brink op volgt. Dat is belangrijk omdat de varkenssector op dit mo ment voor cruciale veranderin gen staat, de varkensstapel moet met een kwart inkrimpen. ODoyenné du Cornice, 1 QQ sappige handperen, kilo JL.yy Tomaten, r\r\ V7 500 gram yy ©Hamlappen, inno 500 gram A99 5.75 kilo 1250 lU.yö O C(1 Zaanse snijder, wit, bruin (245] 1 O fl of volkoren I2A9) heel, Nu l.öy O Cd Chocoladehagel, melk, puur of hagelmlx, pak 460 gram met 15% meer inhoud Nü ©Cd Vruchtenthee, diverse smaken, O OQ o.a. bosvruchten, pakje 80 gram .239 C..L.U o.a. bosvruchten, pakje 80 gram Cd Vruchtenlimonadesiroop, O CO oa. grenadine, bus 0.75 liter 469" d.Oy Alle smaken nü 1 gulden goedkoper Pale sherry 887, very dry, Q 71Q medium dry of cream, fles 1 liter 975" O.^fy Knorr Wereldgerechten, alle soorten, 3 pakken naar keuze kerst, limoen of aqua, fles 500 ml A89 99 10.- cdGoudsejong 48+, ~1C\(\ kilo /To\J 14 I I's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 29 november as op de Kampeer Caravan RAI '97 van 28 nov. t/m 3 dec. raij rhoonEen vliegtuigongeluk bij Rhoon, onder de rook van Rotterdam, heeft zaterdagmiddag het leven gekost aan de 41-jarige piloot van het Cessna-vliegtuigje. Twee inzittenden raakten zwaargewond. Het ongeluk vond plaats nadat een van de vijf parachutisten in het toestel bij zijn sprong het staartstuk van het toestel had geraakt. Het reserve-valscherm van de 21-jarige man uit Oostvoorne ging bij de eerste sprong onver wacht open, waarna het nylon naar de staart van de Cessna-206 werd gezogen en een gedeelte van de staart afbrak. Het vliegtuigje raakte on bestuurbaar en stortte neer aan de Essendijk in Rhoon. Van de vijf parachutisten raakten er twee gewond, drie anderen bleven ongedeerd. FOTO ANP CEES SPRUIJT eel arrestaties bij drugsactie jssel De politie heeft tijdens een grootscheepse drugsactie Nederland, België en Frankrijk vrijdagavond en zaterdagoch- id 182 mensen aangehouden. Er zijn grote hoeveelheden iigs en 39 wapens in beslag genomen. Er zijn 18.682 mensen 11100 auto's gecontroleerd. De actie, onder de codenaam on tal, was het derde gezamenlijke optreden dit jaar van Ne- rlandse politie. Belgische rijkswacht en Franse gendarmerie. utogas slaat niet aan haag Het gebruik van lpg-installaties in personen- en be- lauto's neemt nog steeds af. Fiscale maatregelen hebben tot r. toe geen effect gehad. Volgens de bond van garagebedrijven, 1 )VAG, kiezen automobilisten steeds vaker voor dieselmotoren, 1- plaats van het schonere lpg. wee Feyenoord-supporters opgepakt bh ndi kei [terdam De politie van Rotterdam heeft gistermiddag bij leei yenoord-FC Utrecht twee Feyenoord-supporters opgepakt op ep [denking van openlijke geweldpleging. De twee hebben vol- ho( ns de politie tijdens de Champions League-wedstrijd Feve- n of ord-Manchester United op 5 november met stenen naar En- fans gegooid. Dat is toen opgenomen op video en aan de oor nd van die beelden zijn de twee, een 21 -jarige en een 26-jarige iev [terdammer, herkend en opgepakt. De politie wil nog eens Op n mensen aanhouden voor openlijke geweldpleging. :eri h<x m eel Utrechtse jongeren hebben mes fdre echt» Eén op de zeven Utrechtse jongeren tussen de 12 en jaar loopt met een mes op zak over straat of gaat daarmee q" ar school. De helft van alle jongeren de groep van 8 tot 18 va 11voelt zich soms niet veilig in de eigen woonbuurt. Een here groep van 6 tot 12 procent voelt zich hier 'beslist niet ig'. Dat blijkt uit het Jong Utrechts Peil GUP), een enquête het Utrechts gemeentebestuur heeft laten houden onder eeduizend kinderen van 8 tot 12 jaar en van 12 tot 18 jaar. De er| iultaten zijn zaterdag gepresenteerd. eel steun voor klerenactie keu sterdam Ruim 8.200 mensen hebben de afgelopen maanden reii eigenomen aan de kaartenactie 'Kies voor Schone Kleding', ini actie is bedoeld om kleding verkopende bedrijven zover te ?rdi gen dat ze een keurmerk invoeren dat goede arbeidsomstan- ishi heden garandeert in producerende landen. Ook moet zij wi >kpa s stimuleren kleren aan te bieden, die op milieuvriendelijke mei ze zijn geproduceerd. Consumenten stuurden vooral kaarten oei ar C&A, de HEMA, Vroom Dreesman en Koninklijke Bijen- n. V if Beheer. De actieresultaten wapperden zaterdag op het arn mrak voor de Bijenkorf. ;on enb NWB schrapt zijn keurmerk ihaag De ANWB stopt met ingang van het nieuwe jaar met eigen keurmerk dat zij gedurende zes jaar heeft toegekend uss honderden producten op het gebied van auto- en kampeer- hsn essoires, zoals accu's, fietszitjes en sneeuwkettingen. Volgens ^ake organisatie heeft het keurmerk, waarvoor bedrijven flink in buidel moesten tasten, geen nut meer. De bedoeling was dat consument een keus zou kunnen maken tussen de betere e en iducten. Te vaak was er echter geen alternatief aanwezig, ai- lisn) ide ANWB. nsh [oe zonder oormerk naar destructie' rop1 iningen Landbouw gaat harder Optreden tegen veehouders ai zeven jaar lang weigeren de omstreden gele oormerken te iruiken. Dieren die na 1 januari 1998 worden geboren en door boer niet van oormerken worden voorzien, mogen als ze het zii' Irijf verlaten alleen nog worden afgeleverd bij destructiebe- ven. Dat heeft een woordvoerster van Landbouw gezegd. Dat et gevolg van een nieuwe Europese richtlijn, ken isch id CP'86 komt om bij ongeval den terdam De Duitse lijsttrekker van de extreemrechtse partij vn 86 voor de gemeenteraadsverkiezingen in Kerkrade is giste- oem bij een verkeersongeval in Duitsland om het leven gekomen. :n:i (immermann was lid van het hoofdbestuur van CP'86. Bij het iligt ;eluk kwamen nog twee Duitse neonazi's om. De twee Duitse inazi's doken de afgelopen jaren regelmatig op bij manifesta- van extreem-rechts in Nederland. De twee neonazi's waren van de inmiddels verboden extreem-rechtse Freiheitliche Ar- ter Partei (FAP). Daarna maakten ze deel uit van het Sauer- sc^j der Aktionsfront (SAF). inge onderzoekers winnen prijs t -fddG Tom van Diessen (16) en Erik van Alphen (16), leerlin- 1 van het Koning Willem II College in Tilburg, hebben in Leip- öjdens de internationale wedstrijd voor jonge onderzoekers nternational Colloquium Prize gewonnen. Diessen en Van iat(j, hen hebben de prijs gekregen voor hun ontwerp van een wor cédé om chemisch afval milieuveilig in bakstenen te verwer- fisf. i. Aan de eindronde van de internationale wedstrijd voor jön- est( mderzoekers namen 88 jongeren deel. Die waren geselec- j taij rd uit 30.000 deelnemers in 32 landen, rvoe imer steunt plan voor 'kindsoldaat' PvdA en CDA steunen het voorstel van de WD in de anD komst 16-jarigen al toe te laten tot het leger. Momenteel 8®^ ft Defensie nog alleen onder jongeren die minimaal 17,5 jaar 'zijn. WD'er Van den Doel krijgt voor zijn pleidooi alleen bij litiepartner D66 de handen niet op elkaar. Defensie-minister irhoeve wil de plannen eerst eens goed bekijken. Het toelaten nog jongere beroepsmilitairen dan nu is volgens PvdA, CDA AT) zowel voor het leger als de jongeren voordelig. eren; issen in Noord-Nederland rijden niet iingenStakende buschauffeurs hebben maandagmorgen emise bij het NS-station Groningen geblokkeerd, zodat ntuele werkwillige chauffeurs de weg niet op kunnen. Het ekvervoer in Groningen, Friesland en Drente is maandag- igen kort na tien uur vrijwel volledig stil komen te liggen. Tot werkonderbreking is gisteren opgeroepen door de Vervoers- id FNV-Noord. Het is een protest tegen het.dreigende banen- f lies in het streekvervoer als gevolg van toenemende concur- instructiespeelgoed is populair terdamConstructiespeelgoed raakt steeds meer in zwang Ie jeugd. De belangstelling voor hi-tech en elektronisch elgoed houdt onverminderd aan. De steeds kritischer ouders hten in toenemende mate aan duurzaam en kwalitatief gstaand spul. Dat meldt de Stichting Speelgoed Nederland, istructiespeelgoed bestaat uit uiteenlopende bouwonderde- die zich lenen voor telkens nieuwe creaties Peuters en kleu- zijn ook tuk op ander creatief vermaak als hobbydozen om labloneren, boetseren, gipsgieten en wat dies meer zij. ndveilige looproutes in Veenendaal idaalVeenendaal heeft per 1 december de landelijke pri- met speciale veilige looproutes voor de schooljeugd. De ies lopen langs drie basisscholen. Het is de bedoeling dat de leren de speciale stoeptegels met een smile-teken volgen die en naar de oversteekplaatsen op weg naar school. Het idee it uit de Verenigde Staten. Volgend voorjaar gaan de scholen erzoeken hoe de kinderen en hun ouders de veilige looprou- ■oordelen. Worldwateh Institute in Washington vergelijkt milieubeleid tien industrielanden Nederland speelt een voortrekkersrol op het terrein van de klimaatbeheersing. Bij een vergelijking van het milieu beleid van tien vooraanstaande industrielanden, komt het Nederlandse beleid als het meest succesvolle uit de bus. Nederland heeft die positie vooral te danken aan de zogeheten 'milieuconvenanten' die het ministerie van VROM sinds 1989 afsloot met ruim duizend bedrijven. Dit blijkt uit een dit weekeinde verschenen onderzoek van het Worldwateh Institute in Was hington die alle maatregelen van de Verenigde Staten, Japan, Duitsland, Frankrijk. Groot- Brittannië, Canada, Nederland, Zweden, Denemarken en Australië heeft vergeleken. Ne derland is koploper, op de voet gevolgd door Denemarken en Duitsland. Op enige afstand volgen Japan. Groot-Brittannië, Zweden en Frankrijk. Op nog iets meer afstand volgen de VS. Australië scoort het slechtst. Ca nada doet het slechts een fractie beter dan Australië. Met zijn jongste rapport be oogt Worldwateh, een gere nommeerd onderzoeksinstituut op het gebied van mondiale milieuvraagstukken, een bijdra ge te leveren aan de internatio nale klimaatconferentie in het Japanse Kyoto volgende week. Volgens Worldwateh zijn nieu we strategieën gericht op de vermindering van het broeikas effect niet nodig. Alle succesvol le strategieën zijn reeds voor handen. Ze worden alleen nog veel te versnipperd toegepast. „Als de effectiefste maatrege len van individuele landen één voor één zouden worden over genomen door alle landen, zou de uitstoot van broeikasgassen waarschijnlijk nu al verminde ren", schrijft Worldwateh. Zoals Nederland wordt geroemd van wege zijn 'ambitieuze overeen komsten' waarin overheid en industrie meetbare doelstellin gen formuleren voor de vermin dering van de uitstoot van broeikasgassen, zo krijgt Dene marken een pluim vanwege zijn belastingpolitiek die gericht is op beloning van energiezuinige maatregelen. De uitstoot van broeikasgas sen, zoals koolstofdioxide, wordt beschouwd als de voor naamste oorzaak voor het gelei delijke opwarmen van de aarde. Vijf jaar geleden heeft de inter nationale gemeenschap op een klimaatconferentie in Rio de Ja neiro afspraken gemaakt die moeten leiden tot een reductie van het broeikaseffect. Van deze afspraken is niets terecht geko men. De top in Kyoto wordt be schouwd als een herkansing. De lidstaten van de Europese Unie willen dat de uitstoot van broei kasgassen in 2010 met vijftien procent verminderd is ten op zichte van 1990. De Amerikanen willen vooralsnog niet verder gaan dan stabilisatie van de uit stoot op het niveau van 1990, te bereiken in 2008. Een jaar heeft Wien van den Brink het volgehouden op het bestuurderspluche van de land bouworganisatie LTO-Neder- land. Als voorzitter van de Vak groep Varkenshouderij (NW) zou Van den Brink de belangen behartiger van de varkenshou derij moeten worden. Die posi tie is hem altijd betwist door de regionale boerenbonden, vooral de Brabantse NCB en de Lim burgse LLTB. Na een jaar strijd gooit Van den Brink de hand doek in de ring. Van den Brink is een betrek kelijke nieuwkomer. Hij heeft verschillende varkensbedrijven, een akkerbouwbedrijf en een melkveehouderij. Daarnaast is hij ook nog gemeenteraadslid in zijn woonplaats Putten. Van den Brink is altijd een horzel ge weest voor de gevestigde belan genbehartigers in agrarisch Ne derland. Hij was oprichter en voorzitter van de Nederlandse Vakbond Varkenshouders, een club varkenshouders die stelling nam tegen het mestbeleid en de varkens-registratiewetten. Landelijke bekendheid ver wierf Van den Brink zich als ac tieleider van het 'Comité hon derd procent', dat voor een vol ledige schadevergoeding aan al le boeren pleitte die te lijden hadden gehad van de waters nood. Die actie slaagde en Van den Brink had zijn naam geves tigd. Het succes was pijnlijk voor het toen net opgerichte LTO-Nederland, dat akkoord was gegaan met een lagere schadevergoeding. De jaren daarna timmerde Van den Brink verder aan de weg als actieleider. De NW pik te het niet dat varkenshouders zwaar getroffen zouden worden door de strengere mestwetten van de overheid. Door de mest- Leg aardappelschijfjes in een ovenschotel en doe er schijfjes olijf over. Strooi er wat basilicum overheen. Bedek alles met Aardappel Anders Tomaat-Kaas. Serveren met tomatensalade en lekker anders! Nieuwsgierig naar de volgende tipKijk v-- volgende week dinsdag. KAISJ HET MOG LEKKERDER? boekhouding te boycotten en zelfs mestdossiers te stelen wist Van den Brink wederom de aandacht op zich te vestigen. Zijn populariteit onder de var kenshouders groeide en mede door zijn acties zag LTO-Neder land zich gedwongen mee te doen aan de mestboycot. De schadevergoeding voor de watersnood en de mestboycot maakten duidelijk dat de offi ciële belangenbehartigers bij LTO-Nederland niet meer wis ten wat er bij de achterban leef de. Om het contact te herstellen kwamen er voor het eerst ver kiezingen binnen LTO-Neder land. Van den Brink werd tot voorzitter van de Vakgroep Var kenshouderij gekozen. NCB- functionans Martens haalde het niet en daarmee verloor de NCB zijn positie als belangrijkste be langenbehartiger in de varkens houderij. Daarmee was gelijk de kiem gelegd voor de machtsstrijd die Van den Brink achteraf gezien ook eigenlijk niet kon winnen. Als relatieve buitenstaander kon hij niet leunen op een krachtig netwerk binnen de LTO-organi- satie. In het ene jaar dat hij voorzitter was, kwam het al drie keer tot een vertrouwenscrisis. Steeds bleek dat de regionale organisaties achter de rug van Van den Brink om bezig waren met hun eigen agenda en hun eigen bijeenkomsten met het ministerie van landbouw beleg den. Vorige week nog was er crisis beraad nodig om de vakgroep bijeen te houden. Toen werd voor de derde keer de afspraak bevestigd dat Van den Brink de gene is die voor alle varkens houders tezamen de belangen behartigt. Nog geen kwartier na die uitspraak zei varkensvoor man Das van de NCB al dat hij niet van plan was aan Van den Brink toestemming te vragen om met iemand te mogen pra- van opereren. Zijn militante ac ties die hem veel populariteit onder de boeren opleverden be gonnen zich tegen hem te ke ren. De mestboycot leverde geen enkel resultaat op. Inte gendeel, de politiek was het dwarsliggen van de boeren zo beu, dat nieuwe wetten zonder enige vorm van overleg werden aangenomen. Daarmee ver speelden de boeren de laatste politieke invloed in Den Haag die ze nog hadden. Bovendien de boycot van de varkensregistratie desastreus uit te pakken. Toen de varkenspest uitbrak bleek dat de boycot de aanpak van de epidemie ernstig bemoeilijkte. Bovendien kregen varkensboeren die hun admini stratie niet op orde hadden zware boetes in de vorm van kortingen op hun schadever goeding als gevolg van de var kenspest. De overheid sloeg op die manier hard terug tegen de anti-overheidsstemming die Van den Brink gecreëerd had. De varkenshouders gaven Van den Brink de schuld en zijn po pulariteit daalde. Dat was het moment waarop de regionale boerenvoormannen hadden ge wacht.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3