Feministische vriendin en waakhond Fiscus moet 'telewerken' en reizen per trein stimuleren» Feiten &Meningen Duistere schuldenlast nekt Yamaichi Belastingdienst MAANDAG 24 NOVEMBER 1997 De financiële wereld in Japan schudt op haar grondvesten nu het faillissement dreigt van het effectenhuis Yamaichi. De directie heeft dit weekeinde de knoop doorgehakt en besloten de deuren te sluiten. Yamaichi is het op drie na grootste en oudste effectenhuis van het land. De sluiting zou het grootste faillissement zijn in de naoorlogse periode van Japan. De enorme schuldenlast is het effectenhuis ken nelijk fataal geworden. Die is opgelopen tot meer dan drieduizend miljard yen (45,9 miljard gulden). Volgens het Japanse ministerie van fi nanciën is de daadwerkelijke schuld van Yamai chi echter een veelvoud, namelijk bijna zeventig keer zo groot. Deze verplichtingen stonden niet officieel geboekt. Na de eerste berichten over de dreigende on dergang van Yamaichi gaf een topambtenaar van financiën, Atsushi Nagano, zaterdag een in derhaast belegde persconferentie. Hij onthulde de duistere miljardenlast, maar verzekerde dat Yamaichi niet insolvent is en zijn cliënten dus niet de dupe hoeven te worden van de proble men. De Japanse centrale bank zal zonodig te hulp schieten met onbeperkte middelen, aldus de Nihon Keizai. Voor de tienduizend werknemers van de Ya- maichi-groep ziet de toekomst er volgens ana listen echter slecht uit. Zij zullen vermoedelijk ander werk moeten zoeken. Het effectenhuis heeft zo n veertig dochterondernemingen bin nen en buiten Japan. Er zijn vestigingen in New York en Londen. Het effectenhuis heeft de duistere schulden kennelijk kunnen verhullen door verliezen tel kens tijdig door te schuiven van de ene naar de andere dochteronderneming. In Japan zijn deze praktijken 'tobashi' gedoopt. Nagano ontkende niet dat de autoriteiten Ya maichi van zulke illegale praktijken verdenken. De ontdekking van de verliezen dateert van en kele dagen geleden, ondanks het onderzoek van de Japanse beurstoezichthouders naar betalin gen door Yamaichi aan afpersers (sokaiya). Fi nanciën verlangt van het effectenhuis nadere informatie en houdt volgens Nagano de vinger aan de pols. De vraag is hoe de markten zullen reageren op de val van weer een financieel bedrijf. Vorige week werd bekend dat de Hokkaido Takushoku Bank dichtgaat en begin deze maand viel het doek voor het effectenhuis Sanyo. De financiële markten in Japan zelf zijn vandaag wegens een nationale feestdag dicht. Het Japanse ministerie van financiën heeft al vast contact gezocht met de Amerikaanse finan ciële autoriteiten om turbulentie te voorkomen. Yamaichi handelde vooral in Amerikaanse staatsobligaties. Nagano wilde weinig kwijt over de rol van de centrale bank, die naar verluidt veel geld achter de hand houdt om bij te sprin gen. De autoriteiten in Tokio Vrezen'dat Japanse instellingen voor kredieten extra rente, een Ja pan-premie, moeten betalen. Yamaichi is al eens een keer onderuit gegaan, in 1965 maar na een reorganisatie en met steun van de centrale bank weer op de been gehol pen. Dit jaar ging het bergafwaarts, ook na ont hullingen met zijn bemoeienissen met de so kaiya. De beslissing van kredietbeoordelaar Moody's om de beoordeling van Yamaichi te verlagen, was vrijdag te veel van het goede. Volgens de Japanse minister van buitenlandse zaken Deizo Obuchi toont de sluiting van het effectenhuis Yamaichi aan hoe ingrijpend de economische veranderingen zijn die Japan op dit moment doormaakt. Obuchi zei dat zondag in Vancouver, waar de APEC-conferentie wordt gehouden. De APEC is het economische samen werkingsverband van de landen die grenzen aan de Stille Oceaan. De Japanse minister sprak er met zijn Amerikaanse collega Madeleine Al bright. Albright benadrukte hoe belangrijk het voor Japan is het vertrouwen in zijn financiële stelsel te herstellen. Obuchi meent dat Japan de klap aankan.,,Ik denk dat Japan goed door deze periode heen zal komen, en door verdere deregulering van de economie. De economie zal in de toekomst be ter worden", zei hij. Hij gaat er van uit dat Japan economisch sterk genoeg zal blijven om zowel zijn interne problemen op te lossen als hulp te blijven geven aan de in financiële nood verke rende Aziatische buurlanden. TOKIO KRF-DPA-RTR-AFP Opzij viert zilveren jubileum Haar vrouwelijke charmes gooit ze regelmatig in de strijd. Een verleidelijke glimlach of zielige huilbui komen goed van pas in de mannenwereld waarin Fe- mia Clijnk (40) werkt. „Opzij benadrukt vaak de lasten voor de vrouw in een mannenwereld. Maar als we een beetje ons best doen, winden we al die mannen toch om onze vingers?" Clijnk. coördinator in de ambu lante psychiatrie in Amsterdam, trakteerde zichzelf vier jaar ge leden op een Opzij-abonne ment, nadat ze het blad jaren los had gekocht. „Ik herken veel in Opzij. Omdat ik traditioneel ben opgevoed, heb ik nooit ge leerd voor mezelf op te komen. Ik moest naar de huishoud school omdat dat zo hoorde, terwijl ik makkelijk atheneum had kunnen doen. Met emanci patie ben ik niet grootgebracht, het werd eerder tegengewerkt. Ik heb vanaf mijn puberteit zelf ontdekt dat vrouwen wel dege lijk iets voorstellen en iets kun nen. Daarover heb ik mijn eigen gedachten gevormd en die toets ik aan Opzij. Lezen is een feest van herkenning: zie je wel, wat ik denk, klopt." Hoewel ze de Opzij-lijn af en toe niet helemaal volgt. „Opzij- vrouwen zijn of slachtoffers van hun echtgenoten, bazen en col lega's of ze hanteren zelf man nelijke uitgangspunten. Terwijl daartussen volgens mij nog een hele wereld ligt. Je kunt toch ge woon vrouw blijven? Het na tuurlijke spel tussen man en vrouw wordt ontkend. Terwijl dat nou net zo leuk is." Clijnk is alleenstaand moeder van een dochter (15) en een zoontje (7 maanden). „Volgens mij is emancipatie dat mijn kin deren later kunnen doen wat ze willen zonder dat ze belemmerd worden door hun sekse. Maar daarbij moeten ze wel gewoon een vrouw en een man kunnen blijven." VOORUITSTREVEND Je kunt natuurlijk overal een probleem van maken. Dus ook van de verschillen tussen man nen en vrouwen. Maar Marie- José van den Ende (30), pro duct-manager bij een grote he renmode-keten, bekijkt het lie ver van de andere kant. „Man nen deden vroeger alles ver keerd en ze begrepen ons niet. Maar nu is er prima met ze te werken. Mannen en vrouwen vullen elkaar aan." Maar van gelijke rolverdeling is nog lang geen sprake, weet Van den Ende. „Ik deed laatst een heel dure cursus in de reclame wereld met bijna alleen maar mannen. Van die hippe, snelle, moderne jongens. Maar bij de Vrouwen zijn baas in eigen buik, hebben een plek verworven op de ar beidsmarkt en staan hun mannetje in de maatschappij. De emancipatie beweging heeft haar vruchten afgeworpen. Niet in de laatste plaats dankzij het gevecht van Opzij. Maar wat is de huidige rol van het femi nistisch maandblad, dat deze maand 25 jaar bestaat? Van de radicale Dolle Mina-spreekbuis tot het lijfblad van hoog opgeleide vrouwen, met inmiddels 25 procent mannelijke abonnees. Lezeressen vertellen over hun band met het vrouwelijk opinieblad, dat vrijdag zijn zilveren jubile um viert. FOTO CFD CEES ZORN meesten zit de vrouw thuis, die hoeft niet te werken. Dat wordt gezien als luxe, maar ik kon het bijna niet geloven. In de praktijk vallen die vooruitstrevende mannen dus erg tegen." Zelf heeft Van den Ende er één getroffen die later ook een deel van de zorg voor eventuele kin deren op zich wil nemen. „Ik heb de leeftijd, hè? In mijn om geving krijgt iedereen kinderen. Ik denk er veel over na. Aan de ene kant heb ik zon leuke baan, aan de andere kant kan ik niet te lang wachten met moeder worden. Over dat dilemma lees ik graag in Opzij. Hoe combi neer je kinderen met een carriè re? Dat maakt Opzij anders dan alle andere bladen. Het is een bron van informatie, maar ook een toetssteen. Het gaat alle maal wat dieper." JONG Nel Nijhof (85) spelt iedere maand Voetbalinternational. Ze is fan van Ajax, sport is haar grote passie. Maar haar hart ligt bij Opzij. „Ik lees het blad nooit in één keer uit. Met Opzij moet je zuinig doen." Ze verfoeide ooit de traditionele vrouwenbladen. Huis, tuin, mo de en recepten: de inhoud paste niet bij haar hang naar 'zwaar dere kost', maar ze las ze wel, de Margrieten de Libelle. In Opzij vond ze uiteindelijk wat ze zocht: „Een vriendin die niet even op bezoek komt, maar met wie je een echt gesprek kunt voeren." Opzij biedt Nel Nijhof stof tot nadenken en discussie. „Dat houdt de geest jong", vindt ze. Voor Nel Nijhof is lezen geen eenrichtingsverkeer. Opzij deel de ze met vriendinnen en nu die er niet meer zijn bespreekt ze het blad met een verpleeg ster. Bovendien klimt Nel Nijhof in de pen als ze het ergens niet mee eens is of juist wel. „Ik zoek contact." Zo bouwde z,e een band op met Opzij-hoofdredac teur Cisca Dresselhuys. „En ik heb naar aanleiding van verha len in Opzij briefwisselingen ge had met bisschop Muskens, Si mon Carmiggelt en Renate Dor- restein." Nel Nijhof noemt zichzelf femi niste, nog altijd. „Ik vind het zo'n mooi woord. Het betekent dat je jezelf kunt zijn als vrouw, maar daarmee ben je geen mannenhaatster. STRIJD De rol van Opzij is in 25 jaar dan wel veranderd, maar nog lang niet uitgespeeld. Eén stap op weg naar emancipatie van de vrouw is gezet, namelijk ar beidsparticipatie. „Maarh slechts één stap", zegt Cis Dresselhuys, hoofdredacti „Vrouwen zijn en massei beidsmarkt op gegaan. M mannen zijn niet met z'n de keuken in getrokken. er nog lang niet." Eigenlijk is er niets bijzoni aan Opzij. „Het is een bla alle andere bladen", vindi selhuys. „Vrouwen herkei zich in de verhalen. Alleei die bij ons over bredere p men. Als je wilt weten hoe i santen goed afsnijdt en o( i gerprint nog wel in is, lees I belle of Margriet. En voor i gen over de combinatie v i kind en carrière lees je Op i Ze kent haar 80.000 lezers Driekwart is vrouw en hoi geleid. Meer dan de helft! I een baan, de helft heeft ki ren en de PvdA geniet de ste politieke voorkeur om 1 abonnees van Opzij. „Opia lend is dat er ook heel vee 1 zenbezitters bij zijn. Ik de1 een poes een makkelijker dier is voor een werkende vrouw dan een hond. Poe redden zich wel als je err1 bent. Maar je kunt het oo per zoeken. Renate Dorre p zag ooit een belangrijke o eenkomst tussen poezen sj ministes: eigengereidheii éi Huisdieren komen weini a bod in Opzij. Betere verdi jg van zorgtaken, het huishi <h en arbeid blijft het stokpa s „Helemaal nu de Emand zi raad is opgeheven, moet u voor waakhond spelen. een gewoon blad, maarn n: extra functie vanwege on tergrond in de vrouwenb ging. Als het moet, voere actie voor verbetering va positie van de vrouw.ld Dat is volgens de hoofdre!e teur ook het verschil tussiJ 1 emancipatie en feminisn e! „Emancipatie is een zake or strijd met als doel gelijke bi ties voor mannen en vroi co Als dat is bereikt, is de en patie voltooid. Feminism sd verder, het is een levensh ding. Feministen leggen r( niet neer bij hun positie, willen er ook hun stempt )N) drukken. De term is belai ouderwets. Jonge Opzij-I iri sen noemen zich liever g |,0 mancipeerd, maar ze ziji jrj degelijk feminist. En dat ve' niks te maken met het ge jet over paarse tuinbroeken ben ik in de feministisch weging amper tegengekc jfj en ik zou er nog niet doo gevonden willen worden om hoop ik dat jonge vri zich feminist gaan noem bi Dan kan iedereen zien: ministe is best een joligt pel in AMSTERDAM. EVELIEN DEJACI iva z lirr BELASTING BELICHT Eén van de fiscale voorstellen die op dit moment bij de Twee de Kamer ligt, is het wetsvoor stel fiscale milieuversterking. De naam van het wetsvoorstel zegt het al: het voorstel bevat maat regelen die 'goed' voor het milieu zijn. Een van de maatregelen die, als alles goed gaat, per 1 januari 1998 ingevoerd wordt, is de mo gelijkheid dat de werkgever een belastingvrije vergoeding ver strekt om thuis een eigen werk plek te kunnen inrichten. Dat thuiswerken wordt 'telewerken' genoemd en de bedoeling is dat dit telewerken leidt tot een ver mindering van het woon-werk verkeer van vooral de auto, waardoor (hopelijk) de files in de avond- en ochtendspits af- Krijgen zelfstandigen te maken met een verplichte verzekering tegen arbeidsongeschiktheid? Op 1 januari 1998 verdwijnt de Algemene Arbeidson geschiktheidswet (AAW). Om u als zelfstandige toch te beschermen tegen de financiële risico's van arbeidsonge schiktheid, heeft u voortaan te maken met een nieuwe regeling: de Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelf standigen (Waz). De huidige AAW-prcmie, die u nu tegelijk met de Inkomstenbelasting/Premie volksverzekeringen be taalt, komt daardoor te vervallen. In plaats daarvan ontvangt u voortaan een aparte Waz-aanslag. "Voor wie geldt de wet eigenlijk?" De wet geldt voor zelfstandigen, hun meewerkende part ners, directeuren-grootaandeelhouder en beroepsbeoefe naren. Van freelance journalisten tot wethouders. Van geestelijken tot topsporters. Van schrijvers tot kunstenaars. Ja, en meewerkende echtgenoten, directeuren grootaandeelhouder en beroepsbeoefenaren ook. "Hoeveel premie ga ik betalen?" U betaalt een vast percentage van een gedeelte van uw inkomsten. De betaalde Waz-premie is overigens aftrekbaar voor de Inkomstenbelasting. "Hoe kom ik hier meer over te weten?" Over de Waz is een aparte brochure gemaakt: "Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelfstandigen". Daarin kunt u alles over de nieuwe, verplichte verzeke ring lezen. U kunt de brochure gratis aanvragen via de Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043 (24 uur per dag bereikbaar, 7 dagen in de week). U kunt voor meer informatie ook kijken op Internet: www.belastingdienst.nl Leuker kunnen we 'yniet maken. Wel makkelijker. nemen. Nu de computer op ve le werkplekken inmiddels niet meer is weg te denken, ziet de regering haar kans schoon om te stimuleren dat werknemers meer thuis gaan werken. Via de fax, de modem en internet is te genwoordig een goed en snel contact met de werkplek moge lijk. Waarom zou je dan huis en haard verlaten en iedere dag op en neer reizen? Thuiswerken biedt voor de werknemer voor delen als minder reistijd en flexibeler werktijden, waardoor een betere keuze kan worden gemaakt tussen de zorg voor bijvoorbeeld de kinderen en het werk. Voor de werkgever bete kent het thuiswerken meestal een hogere arbeidsproduktivi- teit en minder kantoorruimte. Tel uitje winst. De fiscale regeling is zo vorm gegeven dat de werkgever één keer in de vijfjaar een onbelaste vergoeding kan geven van maximaal 4.000 gulden voor de kosten van de inrichting van een telewerkplek thuis. In een schriftelijk contract tussen werkgever en werknemer moet worden overeengekomen dat de werknemer minstens één dag in de week thuis werkt. Daarnaast worden er nog eisen gesteld aan de inrichting van de werkplek thuis. In deze regeling wordt in ieder geval vastgelegd dat via computer en modem tussen de werkplek thuis en de werkgever contact mogelijk moet zijn. Vo rig jaar werd al een dergelijke regeling getroffen voor de aan schaf van een computer en toe behoren. Daarvoor mogen werkgevers hun werknemers 5.000 gulden belastingvrij ge ven. Andere fiscale maatregelen die mensen uit de auto moet zien te krijgen, zijn een verhoging van het reiskostenforfait bij rei zen met het openbaar vervoer en een aanzienlijke vereenvou diging èn verruiming van de fis cale carpoolregelirig. Deze fiscale carpoolregeling wordt op dit moment door zón 40.000 belastingbetalers ge bruikt. Daarnaast kan de werk gever die carpoolen wil stimule ren vanaf volgend jaar elke car pooler een onbelaste 'meerijbo- nus geven van maximaal dui- zendgulden. Uit de plannen blijkt dat de re gering geld uittrekt om het file probleem met fiscale regelingen aan te pakken. Probleem is ech ter dat het merendeel van de Nederlandse bevolking geen weet heeft van deze regelingen. De duurdere trein- en buskaart jes krijgen in de pers meer aan dacht, en zijn voor velen juist de reden om niet met het open baar vervoer te gaan. Het stimuleren via Fiscale maat regelen van het openbaar ver voer is aardig. De voordelen hiervan zijn echter alleen weg gelegd voor diegene die de be- lastingalmanaken doorspitten, en die er na veel rekenwerk ach ter komen wat ze na aftrek van de fiscale voordeeltjes nu echt aan het openbaar vervoer beta len. Dit rekenwerk is niet voor iedereen weggelegd en dat is niet zo verwonderlijk. Door de wirwar van regels is door de bo men het bos niet meer te zien. Flet komt mij voor dat dl 'nei ring het geld dat nu won IC^C stoken in voordelige fisc1 gelingen, beter kan bestf aan verlaging van de tari u van het openbaar vervol aan een verbetering van reikbaarheid. Met derge! maatregelen krijg je mei HA/1 sneller de auto uit dann wirwar van voordelige, n ook moeilijke, fiscale reg |zj DENNIS WEBER docent belastingrecht aan de UvA TOM JANSSEN „gnw?, MlKS AAN pë IANP Kir WARgN VIJAMPI# S /AM# G&töOH M'M W-ZHf*si coAimtttwMu.* le je hten gsta

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2