Fuchs wil bescherming kunstwerken Hooglandse Kerk aan voeten Ariel Ramirez Liedjesfestival Volkshuis schot in roos Juichend succes voor Crescendo Cultuur Kunst 'The Flying Duchess' in Warmond Rock-'n-roll-held volgens boekje 'Kijken, kijken en niet kopen' Levine nieuwe dirigent Münchner Philharmoniker AN DAG 24 NOVEMBER 1997 nriisoyu plv chef ad van kaam o7a )nderzoek echtheid 'Zonnebloemen' ist jSTERDAMDe Japanse verzekeringsmaatschappij Yasuda vvil »P aag meewerken aan een vergelijkend wetenschappelijk onder- jek naar drie Zonnebloemen-schilderijen van Vincent van ogh. Het gaat om de versies in de National Gallery en het Van ogh Museum en de 'Zonnebloemen' die Yasuda in 1987 kocht T/m ior een recordprijs van 80 miljoen gulden. Volgens een woord- jerster van het Van Gogh Museum moet dit onderzoek eens en aor altijd de twijfel uit de wereld helpen over de echtheid van f Japanse versie. Volgens onder meer de Britse journaliste Ge- Idine Norman en de Fransman Benoit Landais zou dat een «rvalsing van de gefrustreerde Franse kunstenaar Claude-Emile rhuffenecker uit begin deze eeuw zijn. an Sauers wint Camerettenfestival itterdamHet Camaretten Cabaretfestival 1997 is gewonnen jor Eric van Sauers. Zowel jury als publiek koos de Amster- Vi immer Van Sauers zaterdagavond tot de beste cabaretier van et Rotterdamse festival in het Luxor Theater. De jury. onder lei- 7 Ul ng van de journaliste Bernadette Neelissen, noemde Van luers in haar rapport „een sterke persoonlijkheid met een ei- is ee intijdse voorstelling." De juryleden waren vooral onder de in- urer uk van Van Sauers „rake observaties en ijzersterke grappen." tapzanger Coolio steelt kleren .ingenDe Amerikaanse rapzanger Coolio heeft samen met den van zijn begeleidingsband in het Zuid-Duitse Böblingen lor 3500 mark kleren gestolen. De eigenares van de sportzaak ene ende ook een klacht in wegens mishandeling omdat de artiest do iar in de buik zou hebben gestompt. De 34-jarige Coolio, die in uitsland op tournee is, gaf zichzelf aan in een politiebureau in ankfurt. Hij kon gaan na het betalen van een borgsom van 1.000 mark. De zanger treedt de komende dagen in Nederland ivi). muziek recensie li dy van der spek Concert: 'Misa por la Paz y la Justida' van Anel Ramirez, dirigent Wim de Ru, m m v Javier Rodriguez, tenor. Peter Tuinman, spreekstem. Ariel Ramirez, piano. Facundo Ramirez, piano, Rodolfo Ruiz, charango, Norberto Pereyra. gitaar. Obi Homer, gi taar, Raul Olarte, fluit; Bernabe Mamani, panfluit, Horacio Straijer, percussie Ge hoord 22/11 en 23/11Hooglandse Kerk, Leiden. Nog te horen: vanavond, Concert gebouw, Amsterdam Het Groot Schola Cantorum wenst ons „een even verrassen de kennismaking met de 'Misa por la Paz y la Justicia' van de Argentijn Aiiel Ramirez als zij zelf hebben ondergaan." Dat 'ondergaan' verloopt voor de luisteraar natuurlijk heel an ders. Zij wordt in één klap met mu ziek, inhoud, diepgang gecon fronteerd, terwijl het koor deze confrontatie geleidelijk en steeds intensiever ondergaat. Dat is een van de redenen om zaterdag én zondag te gaan luis teren in de bomvolle, zalig ver warmde Hooglandse Kerk 1700 mensen per uitvoering) naar het concert voor vrede en gerechtigheid, onder de krachti ge en inspirerende directie van Wim de Ru. Composities De mis wordt voorafgegaan door Zuid-Amerikaanse mu ziek, gedeeltelijk composities van Ariel Ramirez zelf, de com ponist van de wereldberoemde 'Misa Criolla'. Qua muzikale sfeer komen we in de juiste stemming. Met alle instrumen ten wordt dwingend kennisge maakt, weliswaar overwegend in de volksmuziek en entertain ment sfeer. De meest spectacu laire muzikant, op de charango, is Rodolfo Ruiz. Met een enorm inlevingsvermogen en een ab soluut gevoel voor ritme en dra ma gooit hij zich op het kleine snaarinstrument hoog tegen de borst geklemd, als een innig troeteldier. In het Boliviaanse 'Rosa' wor den via Ruiz' zeer eigen taal alle universele gevoelens tentoonge spreid, in zingende windflarden, orkaanstoten, in het ruisen van een zachte stilte. Zeventienhon derd luisteraars laten zich zwij melend meevoeren. Maar alle negen muzikanten, inclusief de componist aan de vleugel, zijn rasartiest op eigen instrument(en). De panfluit is daar waar nodig tot op de bo dem weemoedig, de gitaren zijn hartstochtelijk aanwezig op de achtergrond, de houten fluiten zingen als vogels in een sprook jeswoud. En Ramirez met z'n zoon Facundo verheugen hart en zinnen in een opzwepend ritmische 'mood'. Want dat staat voorop, ook in de mis: vreugde door zang en snarenspel. Als je een bood schap wilt doorgeven, doe dat dan met verve! En dót kan je aan de Schola Cantorum van Wim de Ru wel overlaten. Met hart en ziel wordt gezongen. Te gen het exotisch ritmegevoel en dé taalvoorsprong van Ramirez en zijn getrouwen is als nuchte re Houtlander nauwelijks op te boksen. Maar daar tegenover staat rondborstige overgave aan muziek én inhoud, door Rami rez aan de Schola toevertrouwd. En in die zekerheid van getui gen slaat het koor zijn vleugels uit als de brede goudgele duif op het programmaboekje, gis termiddag met nog meer en- dot/n muziek recensie susanne lammers fette Emmerich Kalman Die Csardas- door Leids Operettegezelschap y) :endo o l.v Bob Berkemeijer Regie, ffking en vertaling George Ouwer- Gehoord 22/11, Stadsgehoorzaal, Leiden verhaal is te simpel om na ertellen, maar waar het om lit is wel van alle eeuwen en iedereen even spannend: jen ze elkaar of krijgen ze el- niet. Natuurlijk Hijgen ze ar want het is een operette ?naan bovendien niet de slechtste iet genre. 'Die Csardasfürstin' zit het idsverschil tussen de hoofd- ionen de liefde een paar ijes in de weg. Zij is een vari- meisje en hij is van adel en kunnen zijn ouders een ver- enis niet zo maar goed vin- Totdat blijkt dat zijn eigen fder in de prehistorie ook zangeresje was. Dan komt toch nog allemaal tot een lend einde, va et gaat echter niet om het laai, het gaat om de muziek. verwikkeling, elke stap dt gezet met een aanspre- aria, een hartveroverend of een charmant ensem- vaak met ondersteuning het koor en dat maakt 'Die rdasfürstin' tot een feest, ok de voorstelling van het >a ls Operettegezelschap Cres- inaarr Allan 0-18 2, do: 4-17 cendo was een feest: tot in de puntjes verzorgd en met een enthousiast orkest. Misschien was het verstandig geweest om de violen halverwege de eerste acte even opnieuw te laten stemmen, hoewel de zangpres taties er niet echt onder leden. Een ander minpuntje was de toch-wel erg statische enscene ring. Wie niet aan het zingen was, had weinig te doen. Ook de balletmeisjes waren niet bijster functioneel. De dansjes van de hoofdpersonen waren eigenlijk leuker. Maar hoe belangrijk orkest, koor en aankleding ook zijn, operette staat of valt rftet de so listen. En wat dat aangaat, heeft Crescendo niets te klagen. De zware rol van de vorstin van de Csardas zingt Margreet Schue- mie, die werkelijk een beeld schone stem heeft. Vol in de diepte en jubelend in de hoog te, en met een warmte waar door je alle kilheid van novem beravonden vergeet. Fred Muis, als de verliefde vorstenzoon, doet nauwelijks voor haar on der. Niet de beste zanger, maar wel de beste acteur van het ge zelschap was Wim Grens, die de gangmaker graaf Boni gestalte gaf. Maar dat de avond zo'n jui chend succes werd, is uiteinde lijk de verdienste van heel Cres cendo, dat operette op hoog ni veau brengt. warmond De pianiste en zangeres Pia Beek, bijgenaamd 'The Flying Duchess', is op dit ogenblik in Nederland om haar nieuwe cd 'Back to 2000' te promoten. In het sportcentrum Dekker in Warmond begon zij gistermiddag alvast aan een 'warming up'. Pia's handen mogen dan mis schien een wat oude en perkamentachtige aanblik bieden, ze gaan nog als jonge kreeftjes over de toetsen. The Grand Lady of Dutch Jazz speel de de ene na de andere evergreen in het Warmondse sportcomplex. foto taco van der eb Michael Hutchence 1960-1997 ven en dood van Michael itchence bevatten alle ingre- inten voor een boeiend seks, Frans ugs rock-'n-roll-drama. ettemin heeft het onver- ichte overlijden van de XS-zanger niet zo'n zelfde i jen vi rbijsterende lading als bij - m 4/i orbeeld de zelfmoord van :a z° I ut Cobain, die met algemene itemming meteen in het rij- limi Hendrix, Janis Joplin, Morrison, John Lennon 31/12 rd bijgezet als zoveelste tra- 1-16 ch slachtoffer van het wilde psterrenbestaan. Behalve n waarschijnlijk in Hutchen- 's vaderland Australië en in oot-Brittannië, vanwege z'n raakmakende relatie met te- isiepersoonlijkheid Paula Ad les. Elders in de wereld heeft ster de afgelopen jaren ;t echt meer gestraald. Het blijven van nieuwe succes- )di T; i zou ook een van de voor- amste oorzaken van zijn re nte depressiviteit zijn ge lest Dtte Mi wereld ontbrak. In wezen had Hutch (voor intimi) maar wei nig te klagen. Als popzanger had hij meer bereikt dan hij als jongetje in Sydney ooit voor mogelijk had gehouden en pri vé leek hij na mislukte affaires met onder anderen Kylie Mi- nogue en Helena Christensen in Paula Yates eindelijk de vrouw van zijn leven gevonden te hebben: voor januari stond een huwelijk van hem met de ex van Bob Geldof op de agen da. Met INXS moest Hutchence wel eerst flink ploeteren om zich boven de kleurloze mid delmaat te kunnen verheffen. Toen rond 1984 Europa voor het eerst op het dynamische rocksextet werd gewezen had het er al meer dan zes jaar in tensief toeren in het Australi sche pubcircuit opzitten. Dank zij de productionele hulp van Chic-genie Nile Rodgers ont dekte INXS toen ook wat hitge voeligheid was en hoe die ver der moest wórden geëxploi teerd. Met het vierde album The Swing (waarop de eerste internationale hit The Original Sin) werd een toon gezet, die eigenlijk altijd in het groepsge luid is blijven doorklinken. Tussentijds hebben Hutchence en INXS goed gebruik gemaakt van het enorme vertrouwen dat hun platenmaatschappij (Polygram) in hen stelde. Met behulp van maximale marke- ting-steun kon het frisse zestal in vrijwel alle gewenste mark ten doorbreken, waarbij de goed ogende zanger zoveel mogelijk naar voren werd ge schoven als een eigentijds sekssymbool. Hutchence liet zich die ererol niet alleen maar wat graag aanleunen. Als gevolg daarvan moesten er ook wel projecten zonder de rest van de band komen. Zoals filmrollen en muzikale avontu ren met anderen, waarvan de hobbyband Max Q (met punk collega Ollie Olsen als belang- rijkste partner) de meest ambi tieuze was. Hoewel Hutchence op het witte doek behoorlijk tot de verbeelding sprak, zette hij toch nooit zijn kaarten op Hollywood, zoals Jon Bon Jovi inmiddels doet. Zijn muzikale escapades buiten INXS beperk ten zich verder tot enkele ge durfde hommages aan The Stones en Elvis. Deels vanwege de vriendschap met de bandleden, maar zeker ook omdat INXS hem een riant platform bood als megaster goed voor een totale afzet van dertig miljoen albums, bleef die groep zijn artistieke thuis haven. De vijf resterende leden van INXS onthouden zich van elk commentaar Voor hen staat in elk geval één ding vast: de band heeft nu zeker geen toekomst meer. louis du moulin noqrdwuk» henk van beek „Nooit eerder vertoond. Vierdelig drumstel, in clusief bekkens voor 108 gulden", roept veiling meester Jan Aandewiel de zeventig potentiële ko pers toe. Een Es-bass doet nog 155 gulden, maar al snel stokt dan de verkoop. „Kijken, kijken, niet kopen", verzucht een handelaar. Ruim 1500 mensen bezochten afgelopen zater dag het beursfestival van de 100-jarige Noord - wijkse Harmoniekapel Crescendo in het congres centrum Leeuwenhort in Noordwijkerhout. In de grote zaal deden negen muziekorkesten mee aan het concours, terwijl tegelijkertijd in het atrium een beurs met veiling werd gehouden. Winnaar van het concours in de grote zaal werd Echo der Duinen uit Noordwijk. De kapel speelde een gevarieerde set, waar de spontaniteit van afstraalde. De jury loofde balans, baspartijen en houtsectie van het orkest. De veiling, vooraf een hoogtepunt genoemd, kwam geen moment op gang. Het publiek leek thousiasme en reikwijdte. Meteen al de eerste lange tra gische toon die ingezet wordt weent intenser, klagender, is ge woon mooier dan zaterdag avond. Fel gekleurd 'staat' de slotharmonie in 'Senor Dios', Rev Celestial', Heer God, he melse koning. Glansrijk waaie ren akkoorden uit als de aarde zich opent voor de Verlosser, El Salvador. Alles wat maar kan rammelen of ritselen, kloppen of klingelen gaat tekeer in het 'Halleluja', rit misch heel moeilijk voor het koor. met een onverstoorbaar gemak opgevangen door de briljante Argentijnse tenor Ja- vier Rodriguez. Hij is een ver haal apart, een uitzonderlijk na tuurtalent met een stem als glimmend geslagen koper. Elk onderdeel van deze mis heeft een eigen muziekstijl; een malambo. bailecito (dansmelo- dietje), zamba, lied uit de Pam pas. In het laatste onderdeel, de chacarera gooit de Schola alle ingebouwde remmen los. In psalm 150 klateren laaiende muziek en stemgeschal de he mel tegemoet. Niet met de harp en cither, tamboerijn en fluit, maar met de charango en bom- bo, siku en guena wordt de Heer uitbundig geprezen. Echtheid Acteur Peter Tuinman 'zegt' de verbindende. veelzeggende tekst, oprecht, met weinig pa thos. maar zeer integer en be trokken. met een Nederlands stempel van echtheid. De Hooglandse barstte na drie spetterende toegiften waaron der nóg eens psalm 150, uit zijn monumentale voegen. Zonder brokken, zonder puin. Dader wilde 'Who's Afraid' vernielen Directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum in Am sterdam vindt dat kunstwerken een betere bescherming verdienen van de wet. „Vernieling van een kunstwerk staat nu ongeveer gelijk aan het beschadigen van een au to", zei hij zaterdag bij Nova. AMSTERDAM. ANP/GPD meer geïnteresseerd in de veiling als voorstelling dan in de aanbiedingen. Zelfs de 'koopjes', zoals twee pauken voor 385 gulden, verwisselden niet van eigenaar. Slechts een enkele professionele handelaar keek tevreden terug. Op de markt zelf overheersten de kraampjes van Crescendo zelf. De prijzen van de 'Cresendo- T-shirts' daalden met de minuut. Aan het eind kostten ze nog maar een tientje. „Nee, dat is niet omdat de verkoop slecht ging. Het is een trucje om de mensen te laten denken dat het écht om een koopje gaat", verdedigde een jonge verkoper zich. Het beursfestival gold als afsluiting van het feestjaar van de vereniging. Organisator Ad Baljeu is dik tevreden. „Het is een groot succes gewor den. Het mooiste is nog dat we echt alles zelf re gelden. Alleen jammer dat we weinig reacties kre gen van korpsen uit de buurt. Volgend jaar doen we het wat rustiger aan. Dan leggen we ons weer meer toe op het maken van muziek." Volgens Fuchs is het niet aan hem het Nederlandse rechtssys teem te veranderen maar een discussie daarover zou in zijn ogen op zijn plaats zijn. Boven dien zint de museumdirecteur op mogelijkheden om de man die vrijdag voor de tweede keer een schilderij van Barnett New man ('Cathedra') vernielde, bui ten de deur te houden. Of op manieren om hem beter in de gaten te houden. „Desnoods hangen we een foto van hem op bij de kassa, zodat we zijn ge zicht kennen", aldus Fuchs. Volgens het Nederlandse strafrecht is het niet mogelijk ie mand uit een openbaar gebouw te weren. Als straf voor zijn ver nieling van het doek Who's afraid of Red, Yellow en Blue III in 1986 kreeg de vernieler acht maanden cel en een „museum verbod" van een half jaar. Sindsdien is hij al meer keren in het Stedelijk gesignaleerd. Fuchs blijft geschokt over de vernieling. „De dader heeft het schilderij niet alleen van de kunstenaar afgenomen, maar vooral ook van het publiek." Hij weet nog niet wanneer de res tauratie van het doek klaar is, maar het zal een langdurig pro ces worden. Fuchs vindt dat de restauratie in huis moet plaats hebben met eventueel hulp van buitenaf. Geld is volgens de di recteur dit keer ook geen pro bleem omdat het museum voor vernielingen een verzekering heeft afgesloten. De dader wilde behalve Bar nett Newmans 'Cathedra' op nieuw ook Newmans 'Who's afraid of red, yellow and blue' vernielen. „Ik ben ernaar op zoek gegaan maar kon het niet vinden. Toen ik dat schilderij stuk had gemaakt, was het een meesterwerk. Ik heb er elf jaar lang over lopen tobben dat ze het hebben opgeknapt. Daar mee is het weer vernietigd", al dus Van B. zaterdagavond in een interview in het Radio 1- journaal. Volgens een politiewoord voerder maakte Van B. vrijdag bij zijn aanhouding 'een ver warde en/of depressieve in druk'. Deze indruk werd beves tigd in het radio-interview. „Ik kan me voorstellen dat men boos is. Maar daarom kan ik nog wel gelijk hebben", aldus Van B. „In 1986 vond ik de museum wereld veel te abstract. Dat werd een soort plaag. Intussen heb ik ook de pest gekregen aan het realisme waar ik toen nog warm voor liep. Ik weet nu wat het mooist is: kapotte abstractie en kapot realisme." De dader vertelde verder dat hij 'uit zelf destructie' ook zijn eigen schil derijen vernietigt. munchen ap De Amerikaan James Levine wordt de nieuwe dirigent van het Fil harmonisch Orkest van München. De 54-jarige Levine, de muzikaal leider van de New-Yorkse Metropolitan Opera, werd al maanden beschouwd als favoriete kandidaat voor de opvolging van de een jaar geleden overleden Sergiu Celibidache. Zijn kandidatuur raakte echter omstreden nadat vorige maand bekend werd dat hij 60.000 mark (ruim 67.000 gulden) per optreden vroeg, bovenop een jaar salaris van 500.000 mark. Levine wordt contractueel verplicht in de seizoenen 1999-2000 24 keer met het Münchner Philharmoniker op te treden. I lij blijft ook voor de Metropolitan Opera werken. leiden «arjan van puk Voor de deur van het Leidse Volkshuis staat een orgeldraaier met de handen diep in z'n zak ken gestoken. Stampend met zijn voeten blaast hij een wolkje damp uit, terwijl langs hem heen verscheidene ouderen het Volkshuis binnenwandelen. Daar wacht hen een tweede draaiorgel, dat evenals het orgel buiten nostalgische deuntjes laat weerklinken. Nostalgie is waar het allemaal om draaide gisteren in het Volkshuis. Voor het eerst werd daar het 'nostalgisch liedjesfes tival voor 50-plussers' gehou den, met bijdrages van nie mand minder dan Eddy Chris- tiani en Leidse Kees. Het initia tief was duidelijk aangeslagen, want het festival was geheel uit verkocht. Een enkele pechvogel zonder kaartje moest bij de deur zelfs rechtsomkeert ma ken. Al voor het begin van het fes tival zat de stemming er goed in. Orgeldraaister Maria Knijn kreeg met haar ouderwetse, ei genhandig aangeslingerde or geltje de handen snel op elkaar en de monden open. Het over wegend vrouwelijke publiek zong elke noot uit volle borst mee, zonder haperen. Zoals pubers tijdens een pop concert op een imaginaire gi taar hun helden op het podium nabootsen, deed een drietal da mes op het balkon met grote armdraaien de orgelspeelster na. Die moet overigens een goed getrainde arm hebben, want gedurende een half uur zwengelde ze haar museumstuk onvermoeibaar aan. Onder het motto 'zoals de ou den zongen, piepen de jongen', volgde daarna een optreden van het Ot en Sien kinderkoor uit Leiden. Verkleed als boertjes en boerinnetjes brachten de kinde ren liedjes als 'In Holland staat een huis', 'Ik zag twee beren broodjes smeren' en 'Drie maal drie is negen' ten gehore Ge heel in stijl kregen ze als dank een jojo en een stuiterbal ca deau. Behalve het oprakelen van lang vervlogen tijden had het liedjesfestival nog een ander doel. De organisatie had het pu bliek namelijk aangespoord om Nederlandstalige liedjes van vóór 1950 in te sturen, zodat die gebundeld kunnen worden en daardoor bewaard blijven voor het nageslacht. De plussers hadden aan die uitnodiging massaal gehoor ge geven, met als gevolg dat een bundel 'Liedjes uit de oude doos' dat een kleine dertig, bij na vergeten versjes telt. Omdat het merendeel van de liedjes onbekend was, moesten de inzenders ze zelf op het po dium voorzingen. Een accor deonist en een gitarist zorgden voor muzikale begeleiding. Om beurten zongen veertien deel nemers vrolijke, droevige, mo ralistische en ondeugende vers jes. Als het aan de organisatie ligt, Ee'n deelnemer had maar krijgt ook het festival een ver liefst dertig liedjes ingestuurd, volg, want 'dat het zo'n succes zodat er zeker een 'Liedjes uit zou worden, hadden we niet de oude doos 2' komt. verwacht'. ZATCADAG 6 DECEMBER op de avond van de 4c leidse VSB Theatermarathon Nog 100 plaatsen voor een FDNTflSTISCHC geheime VOORSTCUING 'Om maar met de deur in huis te vallen... is de beste voorstelling in zijn soort die ik ooit heb gezien' (Zwolsche Courant). Aanvang 20.45 uur (Engelstalig) na afloop feestelijk programma tot 01.00 uur. Leidse Schouwburg Reserveren 071-5131943/4

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27