limlach is terug )ij Falko Zandstra DIOK overklast Hannover met krachtig rugby eter de Vries verslaat Bart Veldkamp in eindsprint )udjes blazen tafeltennisclub Docos nieuw leven in .COS-4 Sport Nieuw baanrecord Helen van Goozen Alleen Rob Scholtes scoort voor Centraal IANDAG 24 NOVEMBER 1997 CHEF '.VII li\\ SPIERDIJK PL V I Ht E ROR 1 T Ji 'H'V. 4 T f R V! I- iNNOVER PIETER VAN DER VLIET OK is de strijd om de Euro ?W2 igby Cup goed begonnen. In 27 annover waren de Leidenaars it 35-7 (10-7) te sterk voor ctoria Linden. Vooral in de reede helft draaide de DIOK- gbvmachine op volle toeren, aarbij het open en snelle 2-U idse spel te veel bleek voor verbaasde Duitsers. ik In Duitsland staat het rugby it als in Nederland dit en het itas imcnde jaar in het teken van lenb. it WK. Beide landen proberen uoo ch uit alle macht te plaatsen or de eindronde in 1999 in Wales. Het internationale club- rugby wordt gezien als een goe de graadmeter. Vandaar dat de strijd om de Euro Rugby Cup voor clubteams in de lage lan den uiterst serieus genomen wordt. In het rugby-maffe Han nover. waar vier clubs verte genwoordigd zijn in de hoogste afdeling, zijn daarom alle ogen gericht op TSV Victoria Linden Hannover. Joachim Stein is de trotse voorzitter van de club die op dit moment de Duitse ranglijst aanvoert. Met drie internatio nals binnen de gelederen, een handvol ex-internationals en twee spelers uit de voormalige Duitse kolonie Namibië, maakt Victoria Linden indruk in de ei gen competitie. De club meet zich graag met buitenlandse te genstanders, maar net als bij DIOK is het geld om te reizen een groeiend probleem. Hele maal als de competitie om de Euro Cup binnenkort wordt uitgebreid met clubs uit landen als Denemarken en Tsjechië. „Het is zaak dat de internatio nale bond beslissingen neemt over zijn financiële bijdrage", zegt Stein. „We hebben bere kend dat we tenminste 700 toe schouwers binnen moeten hebben om het spelen in de Europese competitie kosten dekkend te krijgen, maar zoals het er nu naar uitziet, moet er geld bij en dat kan nooit de be doeling van de internationale bond zijn geweest toen hij deze competitie begon." DIOK-preses Beit van Veen weet precies waar zijn collega Stein over praat. „Dit geldt ook voor ons, alleen hebben wij het geluk dat we nog een financiële ondersteuning ontvangen van de stichting Euro Rugby uit Lei den. Zij betaalt een deel van de 7.000 gulden per uitwedstrijd. Zonder die bijdrage is het voor DIOK onmogelijk om interna tionaal te spelen. Helemaal als we in de toekomst vier uitwed strijden moeten spelen." Ondanks herhaalde verzoe ken is DIOK er niet in geslaagd om financiële ondersteuning van de gemeente Leiden los te krijgen. Leiden steunt de breedtesport, en trekt geen ex tra geld uit voor topsport. „Het is een keuze die voor ons nade lig uitvalt. Aan de ene kant ziet de gemeente ons als sportieve ambassadeurs van Leiden, maar we moeten wel onze ei gen broek ophouden en dat is jammer." Op het spel van DIOK was niets aan te merken. Goed ge organiseerd spel resulteerde in een vlotte Leidse voorsprong. Tot aan de rust kreeg Hannover wel enkele kansen, maar de Duitsers konden daar slechts zeven punten tegenover zetten. De kracht van DIOK werd door de voorwaartsen omgezet in een 10-7 voorsprong bij rust. In het tweede bedrijf kregen de Leidenaars'steeds meer grip op de tegenstander, die alleen door het schoppen van de bal terreinwinst wist te boeken. Met nog eens drie voorwaart- sen-try's en een fraaie vijfpun ter van center Alex Keijzer ein digde de eerste Europese ont moeting van dit jaar in 35-7. Komende zondag speelt DIOK op eigen veld weer voor de Eu ro Rugby Cup. Dan is Dender- HRC HRC Den Haag heeft ook een voorspoedige start gemaakt in het rugbytoernooi om de Euro Cup 97. HRC bleef op eigen veld de Duitse kampioen Hei delberg met 20-10 de baas. In een matig duel bleken de Duit se voorwaartsen sterker, maar de Haagse driekwarllijn ope reerde effectief. Via tries van Den Ouden, Wythaker en Winckels alsmede een conver sie van Van der Loos troefde de thuisploeg de Duitse titelhou der af. 'ge bij IJsselcup roept bij Postma alleen maar vragen op vredige sfeer voelde bijna onwezenlijk aan. De IJssel- i, de afgelopen jaren strijdtoneel voor menig schaats je; iflict, werd zaterdag een toernooi zonder onbegrip op- kkende selectie-procedures of dreigende korte gedin- Falko Zandstra, vorig jaar nog verwikkeld in een vete Henk Gemser, lachte zijn vrolijkste lach na een ge- Jigd optreden. Winnaar Ids Postma was te verbouwe- j ((j rd om de waarde van zijn verbluffende tijden in te En nergens rond de Deventer ijsbaan De Scheng J156|rd gekonkeld. •■NTER. Ids Postma stond zaterdag i maat. Zijn tweede 500 me de eerste won hij in 37.52 - zelfs de snelste ooit op een n de erlandse buitenbaan gere- 36.90. Hij deed het bijna pioen leloos, nog net niet met de -Hoijden op de rug. De afsluiten- 3WG,1500 meter ging in 1.52,36. jaar geleden reed hij in het- le decor zeven seconden ,ö|zamer en werd vervolgens :n ipees en wereldkampioen. ïpertijden op gemiddeld ijs, Postma vroeg zich af wat de rde was. „Ik weet niet wat ik ran moet denken." Vergelij- nget|en met eerdere seizoenen door de doorbraak van de ■)pp®Jschaats niet meer te maken, s een volgende bladzijde «et schaatsen. Eigenlijk zijn gewoon met een nieuwe bezig," meende Henk JN'iser, de allroundcoach die genoten van het bochten- punivan zijn oogappel. „Zijn ■de 500 meter liep perfect, deze snelheden is het zo lilijk de bocht te houden." istma hoorde de lof gelaten ,Ik snap er niks van. Ik ga eens voluit en dan zulke tij- De Fries was één van de 389 te schaatsers die de klap- l|gh ats, het wondermiddel, uit- (LZ): leerde. Anderhalf jaar gele- had hij een paar ijzers dat uiteindelijk niet deugdelijk bleek, waardoor hij last kreeg van zijn knie. Het afgelopen sei zoen vond hij het, bij zo veel succes, niet nodig te experi menteren. „Maar toen ik Frank Dittrich tijdens het WK op klap schaatsen tekeer zag gaan, wist ik genoeg." Hij wil snel ontdekken hoe hij ervoor staat. „Vorig jaar nog was 1.52 een fantastische tijd. In Nagano, of volgende week in Berlijn ben je er nergens mee. Ik vraag me af: wat stelt dit voor? Waar sta ik eigenlijk?'* Zoveel vragen, zoveel onze kerheid, Falko Zandstra haalde de schouders op en speelde de ervaren rot. „Waarom zou Ids onzeker zijn? Hij rijdt gewoon hard, dat mag hij van mij aan nemen." Zandstra was een jaar geleden een hot item tijdens de IJsselcup. Gefrustreerd over zijn verwijdering uit de kernploeg, had hij zich laten ontvallen wel eens met de gedachte te heb ben gespeeld de boosdoener, Henk Gemser, van de weg te rij den. Het was een weliswaar eer lijke, maar niet zo verstandige uiting van woede en teleurstel ling, die hem een plaats in de selectie van de World Cup-wed strijden in Berlijn kostte. Buiten een sterk optreden tijdens het EK kwam het dat seizoen niet meer goed met Zandstra. Een jaar verder, een jaar wij zer, toonde hij zich in Deventer een tevreden en gemotiveerd schaatser; met een lach in plaats van een grimmige blik. Blij met de mededeling dat hij zeker is van deelname aan één van de drie World Cups: Berlijn, Heerenveen of Hamar. De an dere twee aan wijsplaatsen zijn voor Erben Wennemars en Jan Bos, de recordjagers van Cal gary die zich op die manier voor de olympische schaatsmijl in de kijker mogen rijden. Zandstra hoopt op Berlijn. „Want als ik daar een andere Nederlander achter me laat, plaats ik me au tomatisch voor de volgende World Cup." Het zou die regel wel eens kunnen zijn die de bond vandaag doet besluiten sprintkernploeglid Wennemars voor Berlijn aan te wijzen, naast de vaste waarden Postma, Rits- ma, Straathof en Hersman. Zandstra, rijdend voor een pri- vé-sponsor, blijft immers 'ie mand van buiten'. Voor Berlijn is ook bij de vrouwen op de 1500 meter nog een plekje vrij. Sandra Zwolle en Marieke Wijsman lieten de wereldbekerwedstrijden sprint in Calgary lopen om zich in De venter voor die afstand te plaat sen. Zonder succes, concludeer de Zwolle. „Het was een gok. Ik richt me graag ook op de 1500 meter, maar hier ging het niet goed." Zwolle werd op de 1500 meter slechts zesde. Wijsman - winnares van het overall-klasse ment mede dankzij een knappe 41.47 op haar tweede 500 meter - deed het met een vijfde tijd niet veel beter. De commissie kernploegen zal daarom waar schijnlijk besluiten Renate Groenewold, debutante in de kernploeg en derde op de 1500 meter, in Berlijn ervaring te la ten opdoen. Ids Postma snelt naar een nieuw baanrecord op de 500 meter. de, voor Rob van Meggelen. De Vries, dit seizoen-al goed voor het marathonschaatsfront weinig drie zeges, weigerde zaterdag passief sutei'ws- Peter de Vries toonde zich za- te rijden. Steeds zat hij in de voorste li- ig andermaal de snelste en de nies. Alleen wanneer zijn ploeggenoot ste. Op ijs als schuurpapier won de Stam de aanval koos, hield de lange ,s.in, oper in het KNSB-klassement de Fries de benen stil. Ondanks de zware sasprint. Schaats-Belg Bart Veld- omstandigheden (mist en aangeslagen H°p finishte in Eindhoven als twee- ijs), ontstonden vele vluchtgroepjes. In de finale nam de anonieme Koen Lankhaar de grootste voorsprong. De schaatser uit het Brabantse Babyloni- enbroek schaatste 200 meter voor het peloton. Toch kon hij niet voor de gro te verrassing zorgen, omdat Kleine de groep op sleeptouw nam. De eenzame vluchter werd zeven ronden voor het einde achterhaald. Daarna bleef het tempo zo hoog dat een nieuwe massa sprint onvermijdelijk werd. De Vries ging als tweede de laatste bocht in en haalde aan de buitenkant koploper Veldkamp in. „Verzadigd ben ik nog lang niet. Ik wil nog meer over winningen. Deze triomf gaf me veel voldoening. Temeer omdat ik een schaatsprofessional achter me liet. Veldkamp is dag en nacht met schaat sen bezig. Ik train slechts anderhalf uur per dag", aldus De Vries. Veldkamp reed zijn tweede mara thon dit seizoen. Na de ouverture in Amsterdam ging hij samen met ploeg genoot Ten Kortenaar, die in Eindho ven uitviel, voor een trainingsstage naarZuid-Afrika. t straatlengte kampioen van de derde divisie do IRON HOOGENDAM schouders om te presteren, het geen niet wegneemt dat we bin nenkort graag in de eerste divi sie willen uitkomen", zegt Van Oostenrijk, die tien jaar in de Belgische superdivisie actief is geweest. „Maar deze vereniging is echt wel mijn eindstation." De doelstelling van het kleur rijke drietal is dus om leuk mee te gaan draaien in de eerste di visie. Ook Docos-voorzittet Fer van Veijgen ziet een mooie toe komst voor zijn club. „Natuur lijk hadden we de bloemen al bij de eerste wedstrijd besteld, maar het was ook de bedoeling om in dit team een jongen als Raymond van Eek ervaring op te laten doen." „Wij zijn in wezen niet be langrijk". legt de oudste speler, Ed van den Berg, uit. „We zijn alledrie trainer bij een club en daarnaast hebben we ook nog een drukke baan. Nee, het is voor de club belangrijk dat er weer nieuwe impulsen komen. De omstandigheden zijn goed, maar je moet er wel uithalen wat erin zit." René Hijne: „De keuze voor topsport is er nog niet bij Do- cos, maar dit is wel een aardige aanzet om de jeugd te laten in tegreren. En", besluit de speler- trainer, „misschien kan er straks een team in de vierde of derde divisie bijkomen." SCHAATSEN MARC VAN DER JACT MEDEWERKER In het jaar waarin geen enkel schaatsrecord overeind lijkt te blijven, laten ook Nederlands beste junioren graag zien dat ze vertrouwd zijn met de klap schaats. En dus sneuvelde tij dens de afgelopen zaterdag verreden Residentie Cup het merendeel van de snelste Cup- en baantijden. Helen van Goozen uit Hoogmade, debu tante in Jong Oranje, liet op de 1500 meter de klokken stil staan op 2 minuten en 12,23 seconden. Voor het pas 16-ja- rige talent een persoonlijk bes te tijd, voor De Uithof een nieuw baanrecord bij de ju niores B. Helen van Goozen beklom vorig jaar tijdens de Residentie Cup de hoogste trede van het erepodium. Daarop maakte ze dit jaar ook aanspraak, maar haar 500 meter-race gooide roet in het eten. In de laatste bocht moest het handje aan het ijs om een val te voorko men. „Ik ben er niet helemaal zeker van wat er precies fout ging. Maar ik denk dat ik te ver naar achteren afzette. Ik kon in ieder geval niet meer in mijn ritme komen", aldus de Hoogmadese, die desondanks de zevende tijd én tevens een snellere dan die van vorig jaar (44,46 om 44,76 seconden) re aliseerde. De 16-jarige Friezin Wieteke Cramer, naast Van Goozen de tweede debuterende juniore in long Oranje, won de kortste afstand in een rappe 42,83. Daarmee klapschaatste de Lemmerse eindwinnares het eerste baanrecord (43,42 van Renske Vellinga uit 1991) uit de boeken. Van Goozen: „Wie teke en ik zijn de jongsten en moesten in de trainingen wel extra bikkelen. Het is een groot voordeel dat wij nu met de jongens mee kunnen trai nen. Voor een goede onder grond hebben we op duurver- mogen getraind en is er erg op techniek gelet." Van Goozen revancheerde zich tot opluchting van bonds coach Jan de Kok en fysiothe rapeut Gerrit Mooi op de 1500 meter ten koste van haar con currente Dianne Kootstra (Schoonoord). „Nog wel met een dik persoonlijk record, want dat stond op 2.14,24 (Collalbo, 21 december 1996, red.). Kootstra is een echte sprintster en ik wist daarom dat ze snel zou starten. Ik wil de per se binnendoor in de eerste volle ronde, omdat je je anders bij achterstand kapot rijdt." Alleen Van Goozens ploeggenote bij Jong Oranje Frijke Schaafsma liet een rap pere tijd afdrukken: 2.11,36. Maar de Velzerbroekse is ju niore A en ruim twee jaar ou der. De erelijst van Van Goozen, die in Den Haag overall als vierde eindigde, is rijk gevuld: 3de op het NK junioren C (1995, Groningen). 1ste op het NK junioren C (1996, Gronin gen), 1ste op het NK sprint ju nioren B/C (1996, Assen) en lste op het NK sprint junioren B (1997, Groningen). Ze wil daar dit seizoen een podium plaats op het NK allround voor junioren aan toevoegen. „Als Jong Oranje werken we naar het NK toe. We hebben een hele goede, maar zware op bouw gehad en liggen aardig op schema. Ik heb bijvoor beeld ook al een persoonlijk record op de 3000 meter gere den. Misschien zit er op het NK ook een plaats bij de eerste vier in. De eerste drie gaan in principe in maart naar het WK in Amerika en de vierde wordt daarvoor aangewezen. Maar ik hoef niet per se daarheen, want ik ben eigenlijk een jaar te vroeg in Jong Oranje geko men. Normaal nemen ze daar alleen junioren A voor. Ik heb hierna nóg twee jaar de tijd." Bij de Heren Junioren doken Bjarne Rykkje (Gewest Noord - Holland/Utrecht) en Jan Koot stra (Gewest Groningen) met respectievelijk 39,15 en 39,18 onder het Cup-record van Jeroen Straathof. De Gelders- woudenaar, winnaar in 1991 op traditionele schaatsen en tot afgelopen zaterdagavond tevens houder van de Cup-re cords op de 1500 meter en het puntentotaal, schaatste naar 39,30. Noordwijker Eddy Stam, die sinds vorig seizoen deel uit maakt van Jong Oranje en tij dens de Residentie Cup reed voor het Gewest Noord-Hol land/Utrecht, kwam goed voor de dag op de 1500 meter. De twee minuten 'dubbelblank' van de 19-jarige Nederlandse juniorenkampioen van 1996 betekende de vierde tijd op de afstand, die geheel door (me delieden van deze gewestelijke ploeg werd gedomineerd. Sic co Janmaat en Dennis van der Gun eindigden voor Rykkje op de plaatsen één en twee. Zij kwamen dankzij 1.58,64 en 1.58,94 onder de Cup-record tijd van Straathof (1.59,20) uit. Het kwartet haalde mede daardoor de Residentie Cup, een wisselbeker die negen keer naar het Gewest Zuid-I lolland ging, binnen. Districtstitel Van den Kieboom VELDRIJDEN MARC VAN DER JACT Stralende gezichten bij Docos na het behalen van het kampioenschap in de derde divisie: Raymond van Eek, Ed van den Berg, Fred van Oostenrijk en René Hijne. foto hielco kuipfrs MEDEWERKER Wobbe van den Kieboom heeft op machtige wijze het districtskam pioenschap veldrijden voor cyclosportieven op zijn naam geschre ven. De 22-jarige Leidenaar, lid van LWV Swift, ontdeed zich in Spijkenisse al in de eerste ronde van zijn concurrenten. Karin Kas telijn uit Leiden, clubgenote en vaste vriendin van Van den Kie boom, finishte bij de vrouwen als derde. De Leidenaar trok direct na het startschot vol door op het door de plaatselijke wielervereni ging PRC Delta uitgekozen terrein. „Ik ben er als een gek vandoor gegaan. Dat had succes, want ik pakte in de eerste ronde al drie kwart minuut. Eigenlijk In-Ij ik daarna geen tegenstand meei had. Ze probeerden het volgens mij niet eens." Voorschotenaar Rob Scholtes. In zijn eerste partij na een bles sure aan de elleboog won hij met 45-41 met een moyenne van .900. Daar kwamen zijn teamgenoten niet aan. Kopman Martin van Leeuwen verloor kansloos (25-45, .675) net als Jan van Ix>on (29-45, .527). Al leen Hein-Jan Salman had de mogelijkheid het eindresultaat te veranderen. In zijn slotbeurt had hij aan drie gelukte stoten genoeg voor een remise. Hij maakte er twee waardoor hij met 44-45 het onderspit dolf (.785). Halverwege het eerste seizoen in de landelijke eerste divisie zie het er niet rooskleurig uit voor de biljarters van MSG/Centraal. Het kwartet uit Oegstgeest ver loor gisteren thuis met 6-2 van Ockenburgh uit Zeeland. Daar mee belandt MSG in de grote gevarenzone. Van de twaalf teams dalen er aan het einde van de rit vier rechtstreeks af en vooralsnog zit MSG daarbij. De enige die twee winstpun ten scoorde was uitgerekend

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25