UIT IC Koudekerk bouwt aan toekomst m x i i si i ïr iiLr Fatou Kine N'Diaye heet nu Foots Fatou Sport BANDAG 24 NOVEMBER 1997 99? GESPROKEN ARC-voorzitter Cees Boot na afloop van de met 3-0 gewon nen wedstrijd tegen Quick Boys in de bestuurskamer van de Katwijkers: „Ik ga hiernaast eens kijken of de sponsors tevreden zijn. An ders kunnen ze misschien bij ons sponsoren. PSV-spits Gilles de Bilde in Nieuwe Revu: „Journalisten hebben voor me afgedaan en ik heb ze niet nodig. Ik ivas vrij jong en dan krijg je plotseling alles over je heen Eerst u>as ik die leuke voetballer die zo leuk alles op straat had geleerd en ineens was ik die jon gen die door de straat een crimi neel was geworden. Natuurlijk heb ik daardoor afgezien. Ex-wielercoach Piet Hoekstra in De Telegraaf: „In het begin heb ik het meege maakt dat een vrouw begon te janken op de fiets. Ik heb gezegd dat ze daar niets mee opschoot. Dat is alleen maar slecht voor de ademhaling." Idem: „Er is geen liever mens op de we reld dan Leon tien van Moorse! Maar eenmaal op de fiets veran dert zij in een roofdier. Dan wil ze alleen nog maar winnen." Jan van Grinsven, doelman van FC Den Bosch in NRC Handelsblad: „Aanvallers en middenvelders worden nog steeds belangrijker gevonden dan een goede doel man. Terwijl wij net zo goed wedstrijden kunnen beslissen. Een keeper is echt niet minder belangrijk dan Ronaldo. Een spits kan gerust drie keer scoren, maar als erachter vier ingaan, schiet je daar weinig mee op." Frans Körver, trainer van MVV en oud-doelman in NRC Han delsblad: „Elke zichzelf respecterende club heeft veel geld over voor een goe de keeper. Kijk wat Barcelona doet met Hesp en Chelsea met De Goey. In Nederland gaat dat net zo. alleen is het probleem dat er weinig topkeepers zijn. Sommige clubs zijn daarom ver plicht met buitenlandse vogel vangers verder te gaan. Na Van der Sar en De Goey moet je in Nederland verzoeken om echte goede keepers tegen te komen." Oud-doelman Pim Doesburg, keeperstraincrvan Feycnoord en het Nederlands Hlftal in NRC Handelsblad: „Er zijn geen liefhebbers meer voor het keepersvak. Dat moet in je bloed zitten, maar bij de jeugd is er niemand meer die in het doel wil staan." Veldrijder Richard Groenen- daal in NRC Handelsblad: „Een voetballer zou zich dood schrikken van zo'n programma, maar die rijdt ook geen Tour de France. Als ik beelden van het Nederlands elftal zie. met die eindeloze wandelingen op het strand, moet ik altijd een beetje lachen." Professor Gerrit Jan van Ingen Schcnau, wetenschappelijk on derzoeker in NRC Handels blad: „Na twintig jaar onderzoek heb ben we nu pas het gevoel dal we de essentie van de schaatst ne- chanica op het spoor zijn." Idem: „Als er ergens nog winst is te be halen, dramatisch veel, dan is het op het gebied van de lucht - wrijving. Maar geen hond weet nog hoe." Sijtje van der Lende, bonds coach van de vrouwenschaats kernploeg over Tonny de Jong in Trouw: Tonny blijft altijd nog een beetje kind. Als zij rijdt, straalt ze blijheid uit." Idem: „Ze kunnen altijd bij me komen voor een kopje koffie Dat ge beurt ook vee! Maar als een moederfiguur zie ik mezelf niet. Ik ben niet zo soft, ik ben be hoorlijk hard. Als het moet, scheld ik ze verrot." Oud-midvoor van Heerenveen, Wim Molenaar over Abe len stra in Het Parool: „Zelfs bij het zoeken naar kie vitseieren blonk Abe uit. Dan zei Abe tegen mijn vrouw Klara: 'Zie je dat paaltje daar? Loop daar maar op af, op zo'n drie meter naar deze kant ligt een nest met drie eieren'. En warempel, dan lagen daar echt drie eieren. Dat kon Abe zien aan het gedrag van de vogels." Een ode van een anonieme dichter aan de voetbalier John de Wolf op Internetsite http: stad.dsl.nl-vertegaaodesO- des.html: „Sneller dan/het licht/Had de Wolf/de rode kaart/door schop penaas/vervangen' CHEF WILLEM SPIERDIJK 07) A356464. PLV CHEF ROB ONDERWATER 0 ER TUSSENIN „Ik heb niet kunnen zien welk systeem de teams hanteerden, maar dat zal wel normaal zijn voor dit niveau", aldus Volen- damspeler Marcel Valk, die zijn jeugdvoetbaljaren bij Koudekerk- doorbracht. „Ik zou je dan ook niet kunnen zeggen of ze nou met twee of met drie spitsen speelden. De invloed van een trainer zal niet zo groot zijn en dan zie je dat teamgeest en indi viduele kwaliteiten voor het grootste gedeelte de doorslag ge ven. De in Koudekerk woonachtige profvoetballer vond dat zijn ou de club terecht drie punten ver overde: „De overwinning van Koudekerk was dikverdiend. De ploeg toonde meer beweging en was meer dan LSW bereid om er één team tegenaan te gaan. Verder had Koudekerk veel minder n ri ikke plekken dan de tegenstander. Dat zag je vooral achterin aan zijkanten. Bij de ene ploeg lopen daar goede spelers (Edward Ver en Eric Smit), terwijl LSW daar jongens heeft lopen die niet 'd weten wat ze moeten doen zodra ze in balbezit komen. Koude- k kwam dan ook veel meer en veel beter aan de opbouw toe. Tja, nis dan de bal bij Ron Paling komt, dan weet je dat er wat goeds j i gebeuren. Hij is een totaalvoetballer, waarvoor je als trainer je 9 idjes mag dichtknijpen. Paling krijgt voorin assistentie van leuke Iers, die ook wel weten wat ze met een bal moeten doen. Dirk Jan Mark Bakker hebben hun beperkingen, maar in iedere Istrijd hebben ze altijd wel een of twee acties. bij LSW lopen genoeg voetballers met leuke kwaliteiten. Niels illema en Onno Schuitema kunnen wel wat, dat zie je zo, en tste man Joep Lagro is ook geen slechte. Lagro begon heel sterk en tdekerk kwam in het eerste kwartier niet aan de bak. Toch viel V weg en ik kan dat eigenlijk niet verklaren, maar het viel me op dat er grote gaten vielen tussen verdedigingen aanval. Alsof her team tegen de spitsen zei 'zoek het maar uit'. Omdat illema en Schuitema daardoor op een eiland kwamen te spelen, den ze niet meer voorgevaar zorgen. Pas na 4-0 kreeg LSW weer I kansen, maar dat was omdat Koudekerk het zo wel goed vond. Ondanks de forse tegen stand van Pe ter van der Broek (LSW '70) blijft René Schellinger hout (Koude kerk) in balbe zit. FOTO HIELCO KUIPERS De tribune is nog in aanbouw, maar fungeert nu al als dé blikvanger van het Koudekerkse sportpark aan de Gruttolaan. Koudekerk is aan het bouwen. De voetbal vereniging die veroordeeld lijkt tot een bescheiden be staan laat een gebouw met pretenties neerzetten. De prestaties op het veld verlopen niet evenredig. Koudekerk 1 spartelt rond in de onderste regionen, maar zette zater dag een belangrijke stap door concurrent LSW '70 met 4-2 te verslaan. Lijfsbehoud is nog wel het min ste dat verwacht wordt van de Koudekerkers, die met wee moed terugdenken aan langver- vlogen tijden. Tijden waarin de club tot de beste uit de streek behoorde, waarin tegenstanders als ARC en Rijnsburgse Boys idekerk: üorrepaal (6,5): Ver- t(7), Van cler Bijl (6), I lakken- t (6) (Van der Meij (6)), Smit (7): lenberg (7). Siebe Scliellinger- t (6.5). Jonkers (6) (René Scliel- trliout 6,5)): Paling (8) (Van ■gena telen (6)). Bakker (7.5). Punselie •t bel Sahi Arbit v '70: Storm (6); Blom (5), La- (7). Van Drie! (6), Van der Ploeg De Koning (5) (Idrissi (6)), Huys- '5,5) (Van der Broek (6)), Van Kroon (5.5), Den Duik (6), Knol- j (7), Schuitema (7). De man van de wedstrijd krijgt een paar voetbalschoenen aangeboden door: - met dichtgeknepen billen af reisden naar het Rijndorp. Dat niveau is nu te hoog gegrepen voor de ploeg van Daaf Brandt, die is aangetrokken om 'uit Koudekerk te halen wat er inzit'. „Koudekerk moet een vereni ging worden, waar de nadruk wat meer op het préstatieve ligt." Brandt wist waar hij aan be gon: „Het gemoedelijke over heerste bij Koudekerk. Het hoefde allemaal niet zo nodig en die mentaliteit ging ten koste van de discipline. Dat is een moeilijk terug te draaien proces en het duurt een tijd voordat je een groep weer prestatiegericht maakt." Een van Brandts wijzi gingen is dat niemand meer ze ker is van een basisplaats: „Jur- gen van der Bijl heeft drie duels 4PVALLEND AANWEZIG laam: Henny Rekelhof eeftijd: 25 leroep: Accountant lub: Altior Ja afloop van de streek- lerby Altior - DOSR liep nle Langeraarse doelman lenny Rekelhof in zijn entje een rondje over het |ehele terrein. Met zijn sr dan ie' onder zijn arm. De kwam eeper ging namelijk be- in he loorlijk in de fout en gaf Laui laarmee de gelijkmaker winni adeau aan tegenstander le in 'OSR. Daarmee verspeel de Ie Altior haar 2-1 voor- kani prong en een kostbare paid verwinning. mo Sjaal 'ertel eens wat er precies erbui fbeurde? 3gen Ik pak de bal uit een hoge Zoel oorzet vast, waarna die atteer Iummer 11 (Leon Kerk- rust 'Het, red.) ruw tegen mij g doo uitspringt. Ik ga vervol- in We uis met die speler en de 2-1.1 'heidsrechter de discussie een i un, waarbij ik mijn hoofd Wette erlies. Ik ben zo met dat den d ncident bezig, dat ik denk van Iat de sc leidsrechter heeft name e'floten voor een vrije trap. ,eon t leg de bal op de grond. kreej 'ervolgens komt die 11 jft do anlopen, pakt de bal af en aal vi 'biet 'm erin. Doelpunt, e zege lor maal gesproken verlies t twö nooit mijn hoofd, maar score u dus we! aars n Ie coni zat behoorlijk stuk na ;e font floop, hoe heb je dit ver- Ronal verkt? ïema, Ik was er inderdaad be- i Stors oorlijk kapot van maar >en dc a twee a drie uur is die ui alweer voorbij. Het fe rn va en gaat natuurlijk ge- huis. von door. Ik moet er nu ond h rtfs wel om lachen. Bo ten 2- en dien reageerden de uittl 'diner en mijn teamgeno- ik bel to zeer positief, dat scheelt i. Let at uurlijk vee! Volgende de tv 'eek wacht bovendien aan. eer een streekderby tegen Ikmania. MAN of the MATCH Ron Paling skundige Marcel Valk wist Ron Paling al eerder 'Man de Wedstrijd' was geworden deed zijn uiterste best om ie- nd anders te vinden. „Ik lit er zelfs aan om de scheids- hter de schoenen te geven, ar dan zouden de mensen M it denken dat ik veranderd aldus Valk, die in het ver- m nogal eens met de mannen het zwart overhoop heeft gele- i. „Ik ontkom er niet aan om i tot de beste van het veld uit oepen. Hij stak er met kop en j iouders bovenuit.De31-jari- Paling, die in de Koudekerk- igd met Marcel Valk in één n speelde, onderging het ri- schoenen nog steeds bij dezelfde routineus: „Kan ik die sportzaak halen?" de VISIE van Marcel Valk laatste man gespeeld, omdat Siebe Schellingerhout geschorst was. Zaterdag mocht Siebe weer voetballen, maar Jurgen bleef laatste man omdat hij het ge woon goed gedaan had. Siebe schoof door naar het midden veld." Brandt kon door deze tacti sche zet Ron Paling voorin laten spelen. Een ingreep die de Kou dekerkers veel goeds bracht te gen LSW, dat een goe de openings fase niet kon omzetten in kansen, laat staan doelpunten. Pas in de 25ste minuut kreeg Koudekerk- spits Mark Bakker de eerste ge legenheid om de score te ope nen. Hij schoot recht in de han den van doelman Martin Storm, die even later aan de basis stond van de openingstreffer. Storm leek goed te reageren op een voorzet, maar stompte de bal voor de voeten van Steven Zeelenberg: 1-0. Twee minuten later bracht LSW-middenvelder Jeroen de Koning met een fou tieve breedtepass Paling in stel ling: 2-0. De Leidse studenten hadden zichzelf de das omgedaan en onderstreepten dat door even later via de vogelvrije Onno Schuitema de kans op de aan sluiting onbenut te laten. Vlak na rust was het binnen drie mi nuten gedaan met het duel, toen de ingevallen Karim Idrissi tot tweemaal toe een Koudeker- ker de bal op een presenteer blaadje aanleverde. Mark Bak- WEDSTRIJD van de WEEK Koudekerk - LSW '70 ker en Dirk Jan Punselie zorg den voor 3-0 en 4-0. Pas in de slotfase deed LSW wat terug. Tien minuten voor tijd zorgde Peter van der Broek vanaf elf meter voor 4-1 en in de 85ste minuut pikte Bas van der Kroon een verlaten bal op: 4-2. LSW deed hierna nog wat pogingen, maar strandde in ver deeldheid. Iedere roodhemd leek namelijk een eigen idee te hebben om de achterstand goed te maken. Trainer Wim Mugge had daar van tevoren nog voor gewaarschuwd: „Bij een Wedstrijd van de Week wil len ze allemaal uitblinken, want iedere speler wil die gratis schoenen. Ik heb met mijn team afgesproken dat als ie mand van ons Man of the Match wordt, hij de bon aan mij zal geven. Ik kies dan de speler uit die naar mijn mening recht op de schoenen heeft." Zo ver kwam het niet, zodat Daaf Brandt waarschijnlijk ver der mag met zijn karwei- Koudekerk: „Ik heb een één jarig contract en in december gaan we praten over verlenging daarvan. Deze winst komt mij dus niet slecht uit, want om er hier iets van te maken is veel tijd nodig. We kunnen een eind komen, maar we hebben nog een erg lange weg te gaan. Ge duld zal erg belangrijk zijn." Koudekerk-LSW70 4-2 (2-0). 32. Zeelenberv i 0, 15 Paling 2 0, 16 Bal ker 3-0, 48. Punselie •!-(), 80. Van der Broek 4-1, 85. Van der Kroon 4-2. Scheidsrechter: Spaans Toeschou wers: 150. Gele kaart: Huyskes en La gro (beiden LSW70) GERARD BAAS Fatou KineN'Diaye. Een naam als een dichtregel. Lief gezicht, twee heldere ogen die de wereld beneden haar met een glimlach bekijken. Twee meter en vijf centimeter is Fa tou Kine volgens de officiële opgave. Twintig jaar, schoen maat 48,5. Ellenlang zijn haar dunne armen, waarmee ze hoog boven iedereen uit de re bounds pakt en de bal naar de guards gooit. Een tikkeltje lijzig loopt ze dan naar de andere kant. Deze middag, haar debuut in Lieshout, gaat het spel veelal langs haar heen. Het moet alle maal nog wennen. Voor haar en voor haar teamgenoten. Tien puntjes sprokkelt ze bij een en ze domineert niet eens onder de borden, ook al zijn de speelsters van Grasshopers zo veel kleiner. Nog geen week is ze in Nederland. Fatou Kine N'Diaye. In he;t Bra bantse dorpje Lieshout heet ze Foots Fatou. Na afloop van haar debuut drommen tiental len kinderen rond die wonder lijk lange, donkere verschijning. Ze willen een handtekening. „Heb je m'n tekening nog", wil een jonge fan van haar weten. „Foots Fatou, allitereert lek ker", zegt manager Toon van Moorsel. „Foots Fatou, naar de sponsor." Het kwartje valt. Dr. Foots, het drankje van Bavaria, brouwerij in Lieshout en sponsor van de plaatselijke basketbalclub. Kampioen van Nederland in het vorig seizoen, waarin het debuteerde. „Moet ik daar trots op zijn? Vrouwenbasketbal stelt in Nederland niets voor. Hier zitten nu driehonderd mensen. Weinig nog. Bij uitwedstrijden spelen wc voor dertig mensen." Daarom, stunts als met Fatou Kine zijn volgens Van Moorsel belangrijk. Deze stunt werd hem in de schoot geworpen. Ze kwam als mannequin in een modeshow naar Brussel, onderdeel van een culturele uitwisseling tus sen Wallonië en Senegal. Een mannequin met bijzondere maten dus. „Nou, ze heeft een mooi gezicht en ze valt op. Dat is toch de kunst bij een mode show", vertelt Dick van Toledo, Nederlander, woonachtig in Brussel en getrouwd met een Senegalese mode-ontwerpster. Ze ging daarna mee naar Waal wijk voor een paar weken va kantie. Ze wilde wel basketbal len in Europa en Van Toledo zocht uit wat de beste club voor haar was en kwam in Lies hout uit. „Ze kon ook in Frank rijk spelen. Ik heb een dochter die daar professioneel speelt, in Perpignan. Fatou Koita heet ze, de naam van mijn vrouw. Maar de situatie voor immigranten is in Frankrijk niet ideaal, dat is geen geheim. Wij zijn in Neder land toch wat opener ten op zichte van immigranten." Fatou Kine N'Daiye, die wilden ze er in Lieshout wel bij heb ben. Een center van 2.05, zo is er geen tweede te vinden in Nederland. Senegalees interna tional. Van Moorsel en Van To ledo belden zich suf met Se negal de laatste weken om de overgang te regelen. Voor drie jaar zal ze in Lieshout zijn te bewonderen. Verblijvend bij een gastgezin in het basketbal- maffe dorp, zal ze in Eindho ven electrotechniek gaan stu deren op de topsportschool. Van Moorsel: „Kost ook niets, Bavaria is sponsor van die school." „Ze wil investeren in zichzelf. Ze is heel slim. zoals ze afgelo pen week voor al die camera's stond. Zó relaxed, zo zichzelf." Ze heeft kwaliteiten, maar moet vooral nog sterker wor den. Van Moorsel: „Als ze zich zo blijft ontwikkelen, dan blijft ze niet lang." Misschien ligt het einddoel wel in de WNBA, de vrouwelijke profcompetitie in de Verenigde Staten. Zelf zegt ze er niet veel over. „Vandaag ben ik hier, ik zie wel wat me de toekomst brengt." „Zie je die move, dat zie je geen Nederlandse center doen." Van Moorsel geeft hoog op over haar kwaliteiten. „In het nationaal team van Senegal is ze de ster. Gemiddeld per wedstrijd 29 punten en 22 re bounds." „Nee, dat is bij haar club Jean ne d'Arc. In het nationaal team heeft ze nog geen basisplaats", relativeert Jules Francous Bo- camde die indrukwekkende statistieken. Bocamde kent Fa tou Kine van kinds af aan. „Toen ze nog zo groot was", geeft hij met de hand een hoogte van een meter aan. „Mijn buurmeisje." Deze week hoorde hij dat ze in Nederland was. Zelf woont hij hier al ruim vier jaar. Vandaar dat hij deze zaterdagmiddag naar Lieshout reisde. Bocamde speelde zelf vorig jaar bij het Hilversumse Dunckers. „Senegal is een land van basketballers, we zijn kam pioen van Afrika. En het vrou wenteam is beter dan dat van Frankrijk." Fatou Kine N'Daiye. Morgen vliegt ze terug naar Senegal. Na een trainingskamp van twee weken in Kenya speelt ze met Senegal om de Africa Cup in de Senegalese hoofdstad Dakar. Begin januari wordt ze weer Foots Fatou in Lieshout. PIM VAN ESSCHOTEN Fatou Kine N'Diaye in actie voor Lieshout. Suzanne van Kooten van Grasshoppers kijkt verschrikt. FOTO GPD/PHIL NIJHUIS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21