eidsch Dagblad Faillissement schokt Japan if 27 9 'Marine in oorlog tegen eigen personeel' im Langeveld viert laagse periodetitel itteveld na rode kaart voedend op Rijsbergen ieuwe huiszoeking j leden Urkabende Autodief ramt begrafenisstoet Noordwijkertjes willen vrede en gabberparty's BEL: 071-5128030 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ,NDAG 24 NOVEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland 10 'Amsterdamse advocaat werkte voorBruinsma' Buitenland Leiden y Britse 'zelfzuchtig i1 en geobsedeerd door seks' Peter Hemerik: wat de Nederlander eng vindt, fascineert me Cultuur en Kunst U.EM SPIERDIJK ij had een oeizame start n de compe te achter de g. Fim Lan- veld, de ormalig ster ieler van Kat- ijk, bleef maar bben met een iieblessure. aar zaterdag is hij nadruk- lijk in beeld, en hij met )0 Den Haag het duel te- i Eindhoven 4 tweede-pe- f- idetitel in de I rste divisie y«Jkte. tv-came- 's registreer- n een opval- id optreden de middenvelder. Eerst iste hij een opgelegde kans, rvolgens werd hij binnen d minuut twee keer door butant Smulders neerge- i. Scheidsrechter Gerritsen arde de Eindhovenaar ver- gens van het veld. Vooral de tweede overtreding leek [geveld zich behoorlijk aan tellen. ,,Ik werd niet echt d geraakt, maar ja, het is ifvoetbal. Ons elftal draaide ir geen meter en we ston- imet 1-0 achter." 0 Den Haag won uiteinde met 4-1, onder meer door goals van Dennis Ilio- de voormalige spits van Lisse. Iliohan werd door igeveld op een stevige lik ir het linkeroor onthaald zijn tweede doelpunt. SBS Katwijker Pim Langeveld viert de periodetitel van ADO Den Haag met een flinke sigaar. FOTO ROBERT VAN STUYVENBERG 6 legde het moment duidelijk vast. „Ik wilde 'm eerst in z'n oor bijten, maar dat vond ik toch iets te onvriendelijk. Dennis schrok er in elk geval behoorlijk van." Langeveld werd tien minuten voor tijd gewisseld. Toen hij bij de reservebank kwam, bleek iedereen daar een dikke sigaar te hebben opgestoken. Langeveld kreeg er ook^een aangeboden. „Misschien wordt dat wel traditie. Toen we vorige week ruim voor stonden tegen Haarlem, zijn we er op de bank mee begon nen." Zondag staat een echte test voor de Hagenaars op het programma, dan speelt de ploeg in Alkmaar tegen koplo per AZ'67. iar liefst drie Groningers teveld, Leonardo en Mag- inb (zagen zaterdag de rode >ur irt in het duel met Vitesse, arl t gebeurde binnen vijf mi- ten. De ruim 8.500 toe- louwers in stadion Monni- ihuize konden hun ogen uwelijks geloven. De dra- itisch slecht fluitende arbi- Herman van Dijk stuurde 'e$en de 65ste en 69ste mi- ,nl ut achtereenvolgens Leo- *en :do, Magno en Atteveld van othl Groningen uit het veld. liner Wim Rijsbergen van Groningen had na afloop in goed woord over voor de lidsrechter, maar de Lei- n ojaaar kritiseerde ook zijn ei- ploeg. „Dit is een schan- de. Die twee strafschoppen worden natuurlijk wel heel gemakkelijk gegeven. Bij die tweede wordt gewoon de bal gespeeld door Leonardo en daarna gebeuren er dingen die je van Brazilianen als Leo nardo en Magno kunt ver wachten. Maar dan laat ook Atteveld zich nog eens gaan. Van een prof mag je meer verstand verwachten. Raymond Atteveld nam de kritiek van zijn trainer hoog op. „Rijsbergen moet zijn bek eens houden. Het getuigt van weinig intelligentie door steeds van alles voor de ca mera te-roepen. Hij moet eerst zijn eigen spelers horen, voordat hij ze publiekelijk neersabelt. Nu weet hij niet waarover hij praat." titie onderzoekt fiscale fraude inklagers van de vermeen- rkabende hebben vanmor- ip zeventien plaatsen huis- ng verricht bij leden van nde, boekhouders, ac- tants en verschillende fi- iële instellingen. Justitie hiermee tegen drie ver en alsnog bewijzen te vin- an fiscale fraude, jgp titie heeft bij de huiszoe- 1 n vandaag beslag gelegd ven panden in de Amster- binnenstad (onder ande de Wallen), een bankreke- in Liechtenstein waarop acht miljoen gulden staat, enkele tonnen kostende ^len diverse privé bankreke- bij pornokoning 'dikke es' zijn huiszoekingen ver- Hij zou als privépersoon, directeur van een BV hy- ken hebben verstrekt aan iverse bendeleden. Tegen ermeende bendeleider Regering probeert wereldwijde onrust op financiële markten te voorkomen Yamaichi Securities, het op drie na grootste beleggings huis van Japan, sluit zijn deuren. Dat is vanmorgen be kendgemaakt. De beslissing kwam na een roerig week einde waarin aan het licht kwam dat Yamaichi schulden had verdoezeld. Het gaat om meer dan vier miljard gul den, zo bleek vanmorgen uit een verklaring van de presi dent van het bedrijf. TOKYO CPD Het is het derde grote faillisse ment deze maand in Japan. Met een schuld die volgens sommi ge berekeningen tussen de 50 en 100 miljard gulden ligt, wordt het waarschijnlijk het grootste faillissement in de Ja panse geschiedenis. Yamaichi Securities is met zijn honderd jaar Japans oudste beleggings huis. Het faillissement kan tus sen de 7.500 en 10.000 mensen hun baan kosten. De Japanse minister van fi nanciën Mitsuzuka ziet deson danks geen reden voor paniek en riep alle betrokkenen van morgen op tot kalmte. De Bank van Japan heeft noodleningen beschikbaar gesteld, zodat alle rekeninghouders van Yamaichi ervan verzekerd zijn dat ze hun geld terugkrijgen. De boodschap van Mitsuzuka is vooral aan het buitenland ge richt. Vandaag zijn in Japan vanwege een nationale feestdag de banken en financiële mark ten dicht. In het buitenland werd door het faillissement tu mult op de beurzen verwacht. In Hongkong. Taiwan en Zuid- Korea openden de aandelen- beurzen inderdaad lager, maar volgens analisten zou het faillis sement van Yamaichi daarvan maar gedeeltelijk de oorzaak zijn. „Het zijn schommelingen die bij de algemene financiële malaise in Azië passen", aldus een econoom in Singapore. „Maar de ondergang van Ya maichi Securities ondermijnt het vertrouwen in Azië verder. Of Yamaichi werkelijk een schokeffect veroorzaakt weten we waarschijnlijk pas morgen, wanneer de Japanners op de markt komen." Analisten schetsten vanmor gen twee mogelijke scenario's, die tot een ineenstorting van de beurzen kunnen leiden. Japanse banken en bedrijven kunnen hun aandelen gaan dumpen of Japanners trekken massaal fondsen uit het buitenland te rug om hun schulden af te schrijven. Dat Yamaichi Securities op sterven na dood was, was al lan ger bekend. Net als de drie an- Demonstratieve actie in Leidse Holiday Inn OEGSTCEEST ERNA STRAATSMA MAARTEN KEULEMANS Acht bussen met personeelsle den van het Marine Elektro nisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest vertrok ken vanochtend vroeg voor een 'demonstratieve actie' in het Leidse Holiday Inn. Zo'n vier honderd medewerkers kwamen daar bijeen om hun onvrede uit te spreken over de geplande verhuizing naar Den Helder. Ze nemen geen genoegen met de door Defensie voorge stelde regeling voor reis- en ver huiskosten. 'Marine in oorlog tegen eigen personeel' stond er op een van de spandoeken van medewerkers. De actie is de eerste in een reeks op stapel staande acties en werkonder brekingen. Woensdag wordt een tweede actie gehouden. Net als vandaag zal het personeel dan 's ochtends niet werken. De 'demonstratieve acties' zijn voorlopers van verdergaan de protesten. Het is de bedoe ling om de komende week zo geheten 'estafette-acties' te houden. Dit houdt in dat MEOB-afdelingen om beurten tijdelijk plat gaan. „Je kunt niet gelijk met zwaar geschut begin nen", zei Rinus Brouwer van het actiecomité vanmorgen. Vanmiddag om twaalf uur gin gen de personeelsleden van het MEOB weer aan het werk. Het is niet voor het eerst dat het MEOB de spandoeken te voorschijn haalt. In 1996 trok het personeel er diverse keren Zo'n vierhonderd MEOB-medewerkers vertrokken vanochtend vooreen demonstratieve actie in Leiden. FOTO MARK LAMERS op uit om te demonstreren te gen het vertrek van het MEOB uit Oegstgeest. Tevergeefs, al kregen de MEOB-medewerkers wel de belofte dat er geen ge dwongen ontslagen zouden val- Muismat met unieke foto' Ouusje en Babette bij je PC! nzxm len. Bovendien zou er een goed delingspoging van een onafhan- den er acties volgen. Een ul- sociaal plan komen om de pijn kelijke onderzoekscommissie timatum, waaraan het ministe- te verzachten. veranderde hier niets aan. De rie vorige week besloot geen ge- Afgelopen zomer liepen de bonden zegden Defensie de hoor te geven, onderhandelingen over dit soci- wacht aan: als het ministerie aal plan echter vast. Een bemid- niet alsnog wild,e praten, zou- NUMEGEN ANP Een autodief heeft zaterdag een begrafenisstoet in Nijmegen ge ramd. Hij reed in op twee volg auto's. Bij een poging de lijkwa gen te ontwijken raakte de man in een slip en reed zijn gestolen auto total loss. Op dat moment kon de politie hem aanhouden. Een 29-jarige Nijmegenaar had de auto met draaiende mo tor even voor de deur van een winkel laten staan. Zijn zoontje kwam hem waarschuwen dat iemand de auto wilde stelen. De autodief bedreigde de eigenaar met een mes en ging er met ho ge snelheid vandoor. Er volgde een achtervolging dwars door de stad, waarbij de verdachte steeds van rijbaan wisselde, via de berm reed en verkeerslichten negeerde. Bij de aanrijding raakte nie mand gewond. De autodief is naar een psychiatrisch centrum afgevoerd. Etienne Urka was het openbaar ministerie al eerder een apart fiscaal onderzoek begonnen. Dat de huiszoekingen pas nu plaats hebben verklaarde offi cier van justitie F. van Straelen uit het feit dat het onder zoeksteam tegen Urka c.s. pas nu informatie uit Zwitserland over twee rekeningen in Liech tenstein binnen heeft gekregen, die tot een van de verdachten zijn te herleiden en waarop mil joenen zouden staan. De ver dachte reageerde vanmorgen verontwaardigd op de aantijgin gen: „Ach officier als dat zo was, dan zat ik nu op de Bahama's en niet hier." Justitie liet eveneens weten dat tegen de overige verdachten geen afzonderlijk fiscaal onder zoek wordt gestart. De aankla gers verwachten daar te weinig resultaat van. 'Kast vol ideeënin gemeentehuis NOORDWIJK JOB DE KRUIFF Meer gabberparty's, vrede op aarde, een tunnel naar Enge land en meer zon. Met dat soort ideeën stal de Noord- wijkse gemeenteraad van het jaar 2022 afgelopen zaterdag de harten van het massaal op gekomen publiek. In de oude raadszaal van het gemeente huis bekeken een kleine veer tig kinderen met hun ouders de film die was overgebleven van een 'kast vol ideeën'. Tijdens de kinderboeken week konden kinderen bij boekhandel Van der Meer vanuit een kast aan de camera vertellen waar het met Noord- wijk naartoe moet. Zaterdag was de première en werden de prijzen verdeeld. „Over 25 jaar hebben jullie het voor het zeg gen. Nu is meedoen belangrij ker dan winnen stelde jurylid M. Goudriaan de kinderen bij binnenkomst gerust. En omdat de meesten vooral benieuwd waren naar hoe ze op de film zouden staan, waren de prij zen nu eens echt bijzaak. Vooral omdat er net als bij het VPRO-programma 'Achterwerk in de kast', waarvan het idee gekopieerd was, veel te lachen viel. Het geschuif met het gor dijntje. de ondersteboven ge presenteerde tekening en de verlegen, blufferige of opge dreunde teksten, ze waren er allemaal. En niet te vergeten de politieke argumenten. „Ik wil een skatebaan. Dat geeft wel wat overlast, maar als er geen komt, gaan we ons lopen vervelen, en dan komt er hele maal overlastvoorspelde de een. „Ons plan kost geld, maar het levert ook weer heel veel op", beweerde een ander, over onder meer een bioscoop op 'de pier', een skatepad op de boulevard, en een dierentun- nel van de Noord- naar de Zuidduinen. Het was goed voor een eervolle vermelding van het Toeristisch-econo- misch platform dat ook was vertegenwoordigd. Alle deelnemers waren door een jury. bestaande uit wet houder Th. Sweers, M. Baalbergen en Goudriaan, beoordeeld op de creativiteit van hun ideeën en op hun pre sentatie. Het klimrek op het strand van René Buscher was al een yan de betere ideeën. Toen hij na een lang verhaal zijn geknutselde voorstel door het raam in de kast stak, kon de hoofdprijs hem niet meer ontgaan. Hij kreeg een ingelijs te uitwerking van zijn idee door een architectenbureau mee naar huis. Eervolle vermeldingen wa ren er verder nog voor Marjol ein Ouwehand ('geen honden poep), Liliane Brakema ('schildpadmuseum') en de 'klas van Kunie van de Klaver weide' die een hele serie idee- en aandroeg. Een uitzonderlijk politiek talent moest het met een vaantje doen. Ze is zo te vreden met haar leven in Noordwijk dat ze de uitdrukke lijke wens uitsprak dat er 'niets anders gebeurt LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee? Liedjesfestival Leidse Volkshuis is schot in de roos HET WOORD IS AAN Socrates Slechte mensen leven om te eten en te drinken, terwijl de goede eten en drinken om te leven. dere grote beleggingshuizen in Japan zag Yamaichi zijn kapi taal en winsten sterk teruglo pen. na het uit elkaar spatten van de zeepbel-economie van de jaren tachtig en de daarop volgende recessie. De financiële crisis die in heel Azië woedt, zorgde voor de ge nadeslag. De Japanse aandelen markt daalde 25 procent in waarde. Yamaichi's positie werd daardoor zo zwak dat het afge lopen wek geeh geld meer kon lenen op de kort-termijn-geld- markt. Dat maakte het voor het bedrijf onmogelijk nog zaken te doen. 276° 277° r££ri2| 30% 40% JSSïïStf 20% 10% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur 26 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 8 Randstad10 Regio7,9,11 RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips Uitgaan 26 Kortingsbon voor een optre den van de cimbalomspeler Kttlmin Balogh en zijn band in de Leidse Stadsgehoorzaal. ANWB-leden: Cleyburch is beste restaurant NOORDWIJK IRENE NIEUWENHUIJSE Hofstede Cleyburgh is door de leden van de ANWB uitgeroe pen tot het beste restaurant van Nederland. Het Noordwijkse restaurant krijgt hiervoor op 9 december een prijs, de Restau rant Kampioen 1998. Het Noordwijkse restaurant zal in de nieuwe AIMWB Restauran- tengids als winnaar worden ge noemd. Sam en Annie van Heilsber gen van de Hofstede hebben de prijs onder meer gekregen van wege hun gastheerschap. Vol gens het jury-rapport doen zij dit 'met gepast enthousiasme, correct, zonder opdringerig te zijn'. Voorts is er bij de gasten grote waardering voor de kaart, die afwisselend en creatief wordt genoemd. Hoewel de prijzen volgens de bezoekers 'stevig' zijn, krijgt de gast waar voor zijn geld, is de conclusie. De Cleyburgh is al in 1692 ge bouwd en was oorspronkelijk in gebruik als kaasboerderij. De gewelfde kaaskelder is volledig gerestaureerd en nu in gebruik als wijnkelder. Sam van Hensbergcn zegt 'bijzonder trots' te zijn op de prijs. „Dit heeft voor ons grote waarde, omdat de klant ons heeft beoordeeld en deze prijs ons niet is toegekend door een of andere organisatie. Het is voor ons een stimulans om op dezelfde manier door te gaan." Ja, ik wil een abonnement op het Ix-ldsch Dagblad. Naam VoorlniervM V 1 Adres:1 Postcode - Plaats - Tel: (l.v.m, controle be/urging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oau'omatlsrh (f 92,0r>) 1 Oarcoptgiro (f. 9.1,05) I automatisch (f. 31,95) I Nr. bank/girn: - Handtekening: i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeai Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1