PORT Supertijden op wonderijs }uick Boys hangt als los zand aan elkaar Feyenoord zorgt eindelijk weer voor amusement Novotna behaalt eerste grote zege 4NDAG 24 NOVEMBER 1997 ier Votte begint 1 januari in Utrecht )tterdam Mark Wotte is per 1 januari de nieuwe trainer van er' Utrecht. Dat heeft interim-coach Nol de Ruiter na de uitwed- rijd tegen Feyenoord (3-1) bevestigd. „Dat lijkt me voor hem el zo prettig", zei de ex-bondscoach. „In januari hebben we ■n trainingskamp en een paar oefenwedstrijden. Dat is een iede start voor een nieuwe trainer. Zo krijgt hij even de tijd om ons warm te draaien." Komende week praten beide clubs Dg wel over de hoogte van de afkoopsom voor de huidige trai- ADO Den Haag. oiiper ziet af van opvolging Hoekstra ierden Hennie Kuiper is niet beschikbaar voor de opvolging n vrouwenbondscoach Piet Hoekstra. Kuiper vindt de functie n bondscoach bij de vrouwen te moeilijk te combineren met n andere werkzaamheden. De KNWU polste Kuiper na de po- ieve invalbeurt van de Tukker bij het WK in San Sebastian, be lt oktober. De KNWU had Kuiper bovenaan het verlanglijstje aan. De zoektocht naar een nieuwe bondscoach begint nu op- euw. leis begeleidster volleybalsters 11 si^ Kirsten Gleis is door de Stichting Top Volleybal Nederland 4. VN) met onmiddellijke ingang aangesteld als teambegeleidster n de Nederlandse vrouwenvolleybalploeg. De 28-jarige oud- O570 lernational moet tevens als vertrouwenspersoon van de speel- rs functioneren. De benoeming van Gleis is een gevolg van de kritiek de afgelopen weken op bondscoach Bert Goed- lop. Hem werd onder meer gebrek aan communicatie met de eelsters verweten. Het bestuur van TVN zag geen aanleiding n het contract met Goedkoop te verbreken. Gleis, ook oud- anager van het vrouwenteam, begint haar werkzaamheden dit tekeinde al met het voeren van gesprekken met speelsters en geleiders van de selectie. ibon in selectie Ajax «sterdam Trainer Morten Olsen heeft Gerald Sibon opgeno- ien in de Ajax-selectie die zich voorbereidt op het Europese fffen met Bochum. De spits kampt met een lichte knieblessu- opgelopen in het duel tegen FC Twente. Olsen kan dinsdag ii ArenA alleen niet beschikken over Litmanen. Olsen reisde ridag met een groep van negentien spelers naar Callantsoog. achttien van zaterdag en Sibon. „Ik heb nog een beetje last, tar ik hoop de wedstrijd te halen", sprak de aanvaller. Jan Bos en Marianne Timmer hadden het afgelopen weekeinde even het wereldrecord op de 1000 meter in handen. Maar na twee dagen schrik op schrik bij de we reldbekerwedstrijden sprint in Calgary staan de Zuid-Ko- reaan Kyu-Hyuk Lee (1.10,42) en de Amerikaanse Christi ne Witty (1.15,43) als recordhouders in de boeken van de internationale schaatsunie (ISU). De Canadese Catriona LeMay-Doan reed tweemaal de 500 meter in 37,90. Dat had nog nooit iemand voor haar gepresteerd. calgary anp Jan Bos geloofde zijn eigen ogen niet. De schaatser wist dat op het wonderijs in de Canadese universiteitsstad snelle tijden zouden worden gereden. Toch was de Nederlander ondanks al le voorkennis met stomheid ge slagen. „Fantastisch, ongeloof lijk. Zó snel had ik nooit ver wacht", kon de rijder uit Hier- den zaterdag ternauwernood uitbrengen. „Het ging zó gemakkelijk, zó ontspannen", zei Bos met dank aan ijsmeester Mark Messer, die de Olympic Oval optimaal pre pareerde. Het duurt tot eind maart 1998 voordat de snelste piste ter wereld weer een inter nationaal erkend toernooi (WK afstanden) huisvest. Bos reed zaterdag de 1000 meter in 1.10,63, even snel als de Japanner Manabu Horii. Een dag later scherpte Bos het Ne derlands record met andermaal 0,15 seconde aan: 1.10,48. Hij vloog naar zijn gevoel over het ijs, maar het was niet eens toe reikend. De 19-jarige Lee was nog 0,06 seconde sneller. Tot zaterdag stond het record, van Horii, op 1.11,67, sinds 1 maart 1996. Sinds de ontdek king van de klapschaats zijn dat soort tijden inmiddels rijp voor het antiquariaat. Acht rijders bleven zaterdag onder die tijd, onder wie nog twee Nederlan ders: Erben Wennemars en Martin Hersman. Bos kwam op 15 maart 1997 tot op vijfhonderdste seconde nabij de tijd van Horii. Zaterdag werden die tijden met meer dan een seconde verbeterd. Gisteren bleek het nog sneller te kunnen. „Waar is het einde?", vroegen de schaatsers zich in Calgary hardop af. De Canadees Jeremy Wother- spoon blijft overigens officieus de snelste man op de kilometer. Zijn 1.10,34 werd echter begin deze maand gevestigd in wed strijden die niet door de inter nationale schaatsunie (ISU) zijn erkend. Jan Bos kijkt vol ongeloof naar het scorebord, hij heeft het wereldrecord op de 1000 meter gebroken. Marianne Timmer was zater dag even 's werelds snelste. De wereldkampioene reed de 1000 meter in 1.17,59, gisteren haal de de Groningse nog eens 0,35 seconde van die tijd af. Het we reldrecord, sinds 1988 van de DDR-legende Christa Rothen- burger, wisselde in het weekein de vele malen van eigenares. Eerst dook de Duitse Franzis- ka Schenk, wereldkampioene op de sprintvierkamp, eronder (1.16,24). Het laatste woord op zaterdag was voor Catriona Le May-Doan. Haar 1.16,07 was ruim anderhalve seconde snel ler dan de tijd van Timmer. Het was voor de Canadese het twee de wereldrecord op één avond, na de 37,90 op de 500 meter. Die tijd zou ze gisteren nog eens evenaren. Het wereldre cord op de 1000 meter raakte LeMay inmiddels alweer kwijt, de Amerikaanse Christine Witty ging nóg harder: 1.15,43 is het voorlopig minimum. Timmer hield een nationaal record op de 1000 meter over aan haar bezoek aan Calgary. Tweemaal verbeterde ze haar eigen toptijd, die sinds 16 maart van dit jaar op 1.18,22 stond. Zaterdag reed ze dus 1.17,59, gisteren werd het 1.17,24. Derksen en Van der Velde imponeren SAN ROQUE ANP Het Nederlandse golf had nooit meer dan één speler op de Eu ropese Tour. Het lijkt er echter op dat Rolf Muntz in 1998 Ne derlands sprekend gezelschap krijgt Halverwege het kwalificatie toernooi in Zuid-Spanje staan twee landgenoten in uitsteken de uitgangspositie om het fel begeerde lidmaatschap te ver overen. Robert Jan Derksen (tweede) en Chris van der Velde (achtste) uit Voorhout speelden zich bij eerste tien in het 180 man sterke veld. Ook Maarten i afebei (34e) hield uitzicht op promotie. Met name de 23-jarige Der ksen heeft de laatste twee ron den veel indruk gemaakt. De Nijmeegse speler begon het toernooi met 76 slagen maar hij voegde daar scores van 66 en 67 aan toe. Met een totaal van 209 slagen (zeven onder par) klom hij naar de gedeelde tweede plaats, één slag achter de Nieuw-Zeelander Michael Campbell. Chris van der Velde had na drie ronden 211 slagen (-5) achter zijn naam. Robert Jan Derksen maakte in zijn laatste 36 holes slechts één bogey Daar stonden liefst twaalf birdies tegenover. Giste ren liet hij er vijf noteren. Chris van der Velde speelde gis teren niet lekker en maakte toch een goede score. De Voorhouter klaagde over het opdrogen van de greens. „Het was daardoor moeilijk de bal bij de vlag te krijgen." C wint kinderlijk eenvoudig op Nieuw Zuid: 0-3 gertjan van geen 20,- ck Boys is een doodzieke ënt en een goede arts lijkt voorhanden. Na het lichte <-s8 tel vo ige week bij Noord- (2-2) was het zaterdag weer 1 'P en met de pet op. ARC pro- rde dankbaar en sloot een n van twee nederlagen af. De ,rïenaren legden blauw-wit erlijk eenvoudig over de 0-3. atuurlijk, Quick Boys heeft ampen met blessures (Ro- van Dijk en Hicham Rbii) miste de geschorste Ray- id Flaton, die altijd en al voorop gaat in de strijd. Van Dijk in het centrum de verdediging en de snelle de spits ziet de ploeg van vaDi Tempelaar er sterker uit. heq komt jurgen Faerber op het denveld beter tot zijn recht i. Al kan het zijn dat dat lang duurt. In de defensie st Jan Jeroen Schaap zich erom laten wisselen met knieblessure. Het zou zonde zijn als Faerber loor weer een linie terug- ift, want hij was zaterdag afstand de beste Katwijker. indrik van Beelen en Mi- van Hooij deelden mee in algehele malaise. Guido was als linkshalf zelfs >leet onzichtbaar en speel- sof hij zijn langste tijd op Zuid al heeft gehad, •t geeft te denken dat Quick aanvallend nauwelijks stootkracht beschikt. Aan- der Hans van der Plas kan ne weken niet meetrainen vege een blessure, maar je upporters F-side zingen: Uui Praag verziek het niet speelt vyel en de linksback is al tijden de gevaarlijkste aanvaller. Komt Van der Plas mee naar vo ren, dan wordt het altijd wel een beetje dreigend. Maar zaterdag leverde dat juist gevaar voor eigen doel op. Van der Plas besloot in de 25ste minuut op avontuur te gaan. Omdat hij zich vastliep en geen afspeelmogelijkheid vond, kon Marc Meijering hem met een sliding de bal afhandig maken. De Alphense linkerspits diri geerde de bal over vijftig meter over de grond richting Ruud Bos zonder dat een speler van Quick Boys ergens te bekennen was. Bos speelde simpel Arwin Pluigraaff uit, die niets anders kon doen dan zijn opponent haken in het strafschopgebied. Wim Westenberg schoot van elf meter onberispelijk in: 0-1. „Dat bedoel ik nou. Er wordt niet goed overgenomen en dat is een tactische fout. Zoiets ge beurt aan de rechterkant niet, want dan grijp fk wel in. Som mige spelers kunnen zo'n situa tie nog niet inschatten", oor deelde Van der Plas. Door de defensieve blunder stond Quick Boys gelijk met de rug tegen de muur en zat ARC in een zetel. Met een vroege voorsprong en een zwalkende tegenstander kon de ploeg van trainer Willem Berckenkamp rustig achterover leunen en wachten tot er gaten vielen om met messcherpe counters het vonnis te vellen. Nu is het niet zo dat ARC slechts op de counter speelt. De Alphenaren hebben dan wel geen sprankelend spelende ploeg, maar voetballen naar hun mogelijkheden en lossen lastige situaties simpel op. Toen aanvoerder Henk Langemaat na een half uur met een spierver- rekking het veld moest verlaten, nam Mark Janssen - zaterdag actief tegen zijn vorige club - zijn taak in het hart van de de fensie moeiteloos over. En wat nog belangrijker is, de spelers gaan voor elkaar door het vuur. Zelfs bij de 3-0 van Ruud Bos in de 75ste minuut werd er innig geknuffeld, terwijl de wedstrijd toch allang gespeeld was. De blauwwitte poort stond weer eens wagenwijd open, toen Jo- han Boer aan de rechterkant Remco Blok - zaterdag op de bank begonnen ten faveure van Mare Meijering - vond. Blok, zelf al goed voor 0-2 na een voorzet van Fabian Gelderblom, schoof simpel af op Bos die kei hard diagonaal uithaalde: 0-3. Dat Quick Boys niet met gro tere cijfers verloor, had het te danken aan een hoop geluk en een sterk keepende Peter Krom hout. Zo trof Ruud Bos in de eerste helft de lat en deed Johan Boer dat drie minuten na rust. Boer, ingevallen voor Lange maat, deed dat zelfs voor een leeg doel. Kromhout moest di verse malen handelend optre den op inzetten van Bos, Gel derblom (2x) en invaller Michel Bloemheuvel, die stuk voor stuk vrij voor de Katwijkse goalie konden opduiken. Quick Boys hing als los zand aan elkaar. ARC is zo van de hatelijk nul in de tweede periode af en na derde koploper Katwijk tot op een punt. „Verleden week tegen FC Lisse leverden we de bal te snel in", aldus Berckenkamp. „In Veen was het te slap, maar vandaag was de scherpte er vanaf de eerste seconde. Quick Boys: Kromhoui; Schaap 172. Remko van Dijk), Van Duyn, Pluim- fraaff. Van der Plas; Faerber, Van looy. Van Beelen, Smits (65. Fransen); Slootweg, Kleijn (60. Sloos). ARC: Admiraal; Van Orssagen, Balklto- ven, Langemaat (30. Boer), Koster; Janssen, Westenberg, Ard Blok; Gelder blom, Bos (78, Bloemheuvel), Mei) ering (55. Remco Blok), Haarhuis en Eltingh struikelen new york rtr Jana Novotna heeft de eerste grote toernooi zege uit haar tenniscarrière behaald. De Tsjechische, 29 jaar toch al, won gisteren in de finale van de Masters in New York met 7- 6 6-2 6-3 van Mary Pierce. De winnares barstte na afloop in tranen uit. In Madison Square Garden had de nummer twee van de plaatsingslijst geen moeite met de Frant^aise, die als ze vende was geplaatst. Novotna, nogal eens onzeker op de be nen, was mentaal gesterkt door de kennis van de onder linge resultaten. In haar eerde re vier partijen tegen Pierce had ze nog nooit een set ver speeld. Bij de laatste ontmoe ting, in februari in Parijs, pakte Pierce slechts drie games. In New York was de Frant^ii- se deze week goed op dreef. In de kwartfinales versloeg ze topper Hingis, met 7-5 in de derde set. In de halve finales was landgenote Tauziat het slachtoffer, met 6-4 in de der de set. Gisteren stond Pierce op nieuw voor drie sets op de baan. Maar dan alleen omdat dat bij de Masters schijnt te moeten horen. Het is het enige vrouwentoernooi ter wereld waar het 'best-of-five'-systeem geldt. Novotna liet het aan het einde van een lang tennisjaar niet tot een marathonpartij komen. Ze serveerde en vol leerde haar tegenstandster wet Novotna won eerder dit jaar de toernooien van Madrid en Leipzig, was finaliste in Han nover en op Wimbledon. Op het heilige gras in Londen stond ze twee keer in de finale, twee keer zonder succes. In 1993, tegen Graf, was ze dicht bij de overwinning, maar be zweek vervolgens onder de druk. Ook toen snikte ze, op de schouders van de hertogin van Kent. Dit jaar was Hingis te sterk. In 1991 speelde No votna de finale van de Austra lian Open, toen verloor ze van Monica Seles. WK-dubbel De Amerikaanse tennissers Rick Leach en Jonathan Stark zijn de nieuwe wereldkam pioenen dubbelspel. Het als vierde geplaatste koppel won zondag in de Finale in Hartford in drie sets van de Indiërs Bhutaphi/Paes, 6-3 6-4 7-6 Leach/Stark hadden zaterdag in de halve finales de Neder landers Eltingh/Haarhuis uit geschakeld. De Nederlanders vergooiden zaterdag de kans op hun twee de wereldtitel. Het dubbel ver loor zaterdag in de halve eindstrijd in twee sets, 6-3 6-4. „Dit was veruit onze beste partij in dit jaar", zei Leach na de verrassende zege. al STERDAM. GPD ikke ,ni, etbal verziek het niet', heet w actie tegen het supporters- peld. De F-side heeft een ei- variant bedacht op het ma. De harde kern van Ajax ig zaterdagavond naar de rzitter terug: 'Van Praag ziek het niet.' Het was een ctie op het stadionverbod, Ajax vorige week oplegde negentien F-siders. )e actie was tevoren be- md. De F-side zou de eer- 35 minuten van het duel De Graafschap muisstil (ren. En daarna zou het vak Jarsten. Zo gebeurde het tien minuten lang. Met Praag, is dit wat je wil?' ater 'Van Praag verziek het ,Ach, dat vind ik nog wel Roristisch", zei de voorzit- ax legde de negentien een iionverbod op na een aan tal ordeverstoringen door $ie fans. Volgens Van Praag ston den de bewuste supporters voortdurend op plaatsen die voor anderen, onder hen aan deelhouders van het stadion, waren bestemd. Bovendien hadden ze het platform voor tv-camera's 'veroverd'. Diverse waarschuwingen hadden geen effect. Van Praag vond de actie van de F-side 'stank voor dank'. „Ik doe m'n best een suppor tershome voor ze te zoeken, ga zelfs een middag onderhande len met de burgemeester van Ouderkerk. Ik sta altijd voor ze klaar. Dit is de verkeerde ma nier van communicatie. De jongens hebben mijn 06-num- mer, met één van hen e-mail ik zelfs." Volgens de voorzitter gaat het om een groep 'van zo'n honderd jongens die zich thuis nooit aan regels hebben hoeven houden'. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Amusementswaarde een dikke acht, Julio Cruz voor het eerst dit seizoen in een hoofdrol en de eerste overwinning in de competitie onder Leo Beenhakker. Het Rotterdamse legioen genoot na maanden weer van Feyenoord, dat bijna was ver geten hoe publiek vermaakt moet worden en in de Kuip en passant een eind maakte aan de op mars van FC Utrecht: 3-1. Het elftal van Leo Beenhakker en John Metgod - Geert Meijer was op spionagereis naar EC-te- genstander Juventus - won met hartverwarmend voetbal veel goodwill terug bij zijn supporters. Beenhakker liet zijn hoofd na afloop echter niet op hol brengen. „Als we over drie maanden nog zo spelen, dan ben ik niet tevreden. Er zit nog veel onrust in het elftal. Maar op dit moment is er wel sprake van blijheid, dat heeft alles te maken met de situatie waarin Feyenoord zich bevindt." Grote man aan Rotterdamse zijde was Julio Ri- cardo Cruz. De Argentijnse miljoenen-spits speel de nog niet de sterren van de hemel, maar hij liet eindelijk zien dat hij over veel meer kwaliteiten beschikt dan hij tot dit weekeinde had laten zien. De door Arie Haan aangetrokken international kende een moeizame start, al dan niet veroor zaakt door aanpassingsproblemen in Nèderland. Cruz wekte irritatie op bij tegenstanders en scheidsrechters, liet zich 'veelvuldig vallen en scoorde nauwelijks. Op het scorebord verscheen zijn naam ook te gen FC Utrecht niet, maar verder voldeed Cruz voor het eerst in alle opzichten aan de verwach tingen die hij aan het begin van dit seizoen wek te. Hij knokte, hij sprintte achter elke bal aan en liet zien dat hij inderdaad over een fraaie tech niek beschikt. Maar het belangrijkste was mis schien wel dat al zijn vervelende trekjes achter wege bleven. Kortom, dit was de Cruz die Rotter dam-Zuid wil zien. Aan wie of wat zijn opleving te danken is, valt moeilijk te zeggen. Het zal een combinatie van factoren zijn. Cruz is inmiddels een paar maan den in Nederland, heeft zijn ploeggenoten leren kennen en begrijpt wat er bij Feyenoord van hem wordt verlangd. Maar wellicht heeft toch ook de komst van 'Don Leo' hem goed gedaan. Het mooiste voorbeeld van zijn gretigheid was de eerste spectaculaire actie van het enerverende duel tussen Feyenoord en FC Utrecht. Cruz be landde na een felle strijd met David Nascimento in de reclameborden achter het doel van Utrecht keeper Harold Wapenaar. Met een subtiele bewe ging van zijn hak liet hij de bal echter voor de lijn liggen en voordat Wapenaar met zijn graaiende handen bij de bal was, sprong de Zuid-Ameri kaan al weer terug in het veld om de bal vervol gens op de paal te mikken. Een minuut later was Julio Cruz ook betrokken bij de openingstreffer van Feyenoord. Uit een voorzet van Henk Vos legde hij de bal met het hoofd terug op Pablo Sanchez, die het karwei niet kon afmaken maar in de rebound Paul Bosvelt wel zag scoren: 1-0. Daarna creëerde Feyenoord de ene na de ande re kans. Vos kopte naast, Sanchez zag de bal na zijn uithaal door Mitchel van der Gaag van de lijn gehaald en op slag van rust werd Vos door Wape naar (na een briljante pass van Giovanni van Bronckhorst) in het strafschopgebied gevloerd. De strafschop werd door Jean-Paul van Gastel feilloos ingeschoten: 2-0. In de tweede helft knokte FC Utrecht harder te rug, maar met een beetje geluk had Feyenoord de score flink kunnen opschroeven. Paul Bosvelt strandde op Wapenaar na een sublieme hakbal van opnieuw Cruz en Pablo 'Vitamina' Sanchez zag zijn omhaal net over het doel verdwijnen. Nascimento had handen en voeten nodig om Cruz onder in toom te houden en mocht Jan Wc gereef dankbaar zijn dat hij na een tackle op de doorgebroken Argentijn op het veld mocht blij Omdat het elftal van Beenhakker wat slordig met de kansen omsprong, kon het door Rob Wit schge en Michael Mols aangedreven FC Utrecht in de slotfase terugslaan. Richard Beekink profi teerde van het enige foutje, dat Ulrich van Gobbel maakte: 2-1. De donkere voorstopper was verder één brok dynamiek en kracht in het centrum van de defensie, waar Kees van Wonderen, George Boateng en Geoffrey Claeys hem assisteerden. De laatste krijgt onder Beenhakker beduidend meer speeltijd dan onder Haan. Claeys was in de slotfase nauw betrokken bij de derde goal van Feyenoord, toen hij zijn kopbal na een vrije trap van Giovanni van Bronckhorst via het hoofd van Utrecht-verdediger Mitchel van der Gaag achter Wapenaar zag verdwijnen. Een vrije trap die Feyenoord had te danken aan Julio Cruz. Claeys; Bosvelt. Sanchez (64. /.wijnenbcrK Van Bronckhorst; Cruz en Vos. FC Utrecht: Uapcnaar; V.in «Ier Gaag, \.is< imenlo, Ree en Van Mol; Kobbe-mond. Stbarreiibure. Wie Van \ieuwkerk (70. Nwakire); Jteekinken MoTs.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15