Kleinste hoorapparaat onzichtbaar Gezondheid MAANDAG 24 NOVEMBER 1997 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023 Veilic vrijen Weekenddienst. De telefoon rinkelt: „Uspreekt met Sandra, ik wil graag de morning-afterpil.Ik vraag haar langs te ko men, zo'n gesprek gaat niet per telefoon. Ze verschijnt samen met haar vriendje. Dat vind ik prima. Samen plezier gehad, dan op zo'n moeilijk moment, waarbij er over intieme zaken moet worden gesproken, elkaar ook steunen. Hij vult haar verhaal waar nodig aan. „En, waarom denk je zo'n pil nodig te hebben?", informeer ik. Sandra gebruikt al een poosje de pil, maar wil telkens even stoppen, omdat ze het gevoel heeft, dat ze er niet goed tegen kan. Zo'n maand stoppen geeft haar het gevoel dat ze op ver hoed kan komen. Ze moet dan natuurlijk wel wachten tot ze weer ongesteld wordt, alvorens ze kan uitrekenen wanneer haar vruchtbare periode begint. Haar vriend gebruikt tevens condooms, maar het condoom is deze keer geknapt ..Kan ik nu zwanger worden vraagt ze. „Hoegroot is de kans, en wat kan ik er aan doen? Heeft u de morning-afterpil voor me?" Samen rekenen we uit, dat de kans erg klein is, omdat haar laatste menstruatie vier weken geleden is geko men. Een morning-afterpil bevat een grote dosis hormonen, als ze dan zo tegen de werking van de pil is, lijkt dit geen goe de keus. Bovendien heeft ze steeds een voorbehoedmiddel ge bruikt en is ze nu waarschijnlijk buiten de vruchtbare perio de. We bespreken ook de zin van het onderbreken van het pilge bruik. Medisch is telkens een korte periode stoppen niet zin vol. Sandra doet het, omdat ze eigenlijk niet graag slikt. Zijn er, afgezien van het gebruik van voorbehoedmiddelen door de man, ook andere methoden? Door de eeuwen heen hebben vrouwen op allerlei wijzen be scherming gezocht tegen ongewenste zwangerschappen. In het Egypte van de farao's waren er al gouden spiralen in ge bruik. Heel oud is ook periodieke onthoudingen het bepalen van de vruchtbare dagen aan de hand van een temperatuur- curve. Echt betrouwbaar is die methode niet, maar met ge duld en ervaring weten veel vrouwen er toch mee om te gaan. Een oude test is de zogeheten varentest. Daarvoor stre ken vrouwen wat slijm uit de vagina uit op een glaasje, en lieten het drogen aan de lucht. Als dat slijm een varenstruc tuur aannam, was het hun vruchtbare tijd. Onlangs is er een nieuwe variant op deze manier van anti conceptie gekomen: dat is een apparaatje, waarmee de vrouw met behulp van haar urine en een serie teststrookjes kan meten of ze in haar vruchtbare dagen zit. Het gebruik vergt een flinke discipline: het moet bijvoorbeeld steeds op hetzelfde tijdstip gebeuren. Wie reist en met tijdsverschil te maken krijgt, stuurt het schema in de war. Het systeempje is wel duidelijk: een groen lampje geeft het sein dat geslachtsgemeenschap zonder voorbehoedsmiddelen mogelijk is, het rode lampje waarschuwt dat er maatregelen genomen moeten worden. Het apparaatje is gewoon in de apotheek te koop. Sandra is blij met deze nieuwe mogelijk heid, al is ook nu de methode slechts 94 procent veilig. Gezien haar vaste relatie durft ze het kleine risico wel aan. Een vaste relatie ontstaat in onze huidige tijd steeds vaker, nadat al veel ervaringen zijn opgedaan. De leeftijd waarop kinderen geslachtsrijp worden verschuift en daardoor ver vroegt het eerste seksuele contact. De kans dat de eerste part nerkeus een definitieve zal zijn, wordt daarmee steeds klei ner. Dat is een belangrijke reden om het gebruik van con dooms te propageren. Ze beschermen bovendien niet alleen tegen zwangerschap, maar ook tegen seksueel overdraagbare aandoeningen, te genwoordig wel aangeduid als soa 's. De meest bekende soa is IIIV, of aids. Daarnaast is chlamydia op dit moment de grote boosdoener. Een man met chlamydia merkt enige irrita tie bij het plassen, maar een vrouw ontwikkelt nauwelijks symptomen. Soms zijn door- braakbloedingen een aanwij zing. Wie een chlamydia-infectie niet met medicijnen te lijf gaat, kan op den duur onge wenst kinderloos blijven. Het is dus belangrijk dat daar de aandacht op wordt gevestigd. Dat gebeurt via aanplakbiljet ten, via gesprekken, en in fol ders, bijvoorbeeld in'de huis artsenpraktijk. Ik gaf Sandra een folder mee, een gewaar schuwd mens telt tenslotte voor twee. Kostbaar digitaal apparaat bezig aan snelle opmars Amper een jaar na het eerste is de Deense producent Widex erin ge slaagd voor de tweede maal het kleinste digitale hoorapparaat ter wereld te presenteren. Het is zo piepklein, dat het volledig in de gehoorgang verdwijnt. Met een minuscuul draadje kan het er weer uit worden getrokken. Het apparaatje is een vernieuwing van zijn voorganger, die al niet groter was dan een flinke erwt. Het pres teert echter even veel: de compu ter die het eigenlijk is bedient de gebruiker volautomatisch van een continu aangepast geluidsniveau dankzij 40 miljoen berekeningen per seconde. Alleen gaat het, eveneens verkleinde, batterijtje beduidend korter mee. Het digitale hoorapparaat is bezig aan een snelle opmars. Nog twee Deense bedrijven, het Duitse Sie mens, Philips en enkele Ameri kaanse producenten zijn ermee bezig. Niet allemaal concentreren ze zich op verkleining. De winst van steeds kleiner wordende chips kan ook worden omgezet in kwaliteitssprongen in geluid en meer gebruikskeuzen. Volgens de in het AMC werkzame audioloog prof. dr. ir. Wouter Dreschler zijn er binnen enkele jaren nog forse verbeteringen te verwachten. Hij bepleit vooral aandacht voor meer geluidsvariatie en keuzemo gelijkheden voor de gebruiker. Dreschler dempt de hoge ver wachtingen die sommige fabri kanten oproepen. „Digitale hoor- apparaten zijn beslist de hemel De Senso CIC wordt diep in het oor gedragen. op aarde nog niet. Sommige ana loge apparaten zijn ook heel goed. De digitale zijn niet zonder meer voor iedereen geschikt. Ze zijn ook erg kostbaar. Het is zeker niet verstandig er halsoverkop een aan te schaffen. Het gaat net als bij pe's, er komt steeds weer een be tere. Het gaat wel de goede kant op, maar het blijft een apparaat dat niet alles kan oplossen. Er zijn bovendien te veel verschillende hoortoestellen op de markt: je kunt in Nederland kiezen uit wel driehonderd apparaten. Dat is te veel." Het kleinste hoortoestel ter wereld is ongeveer zo groot als de v van een baby. Tom Westermann, directeur van Widex, is heel wat lyrischer over zijn Senso CIC (complete in canal, geheel in de gehoorgang). Hij spreekt van een tweede technolo gische doorbraak. De eerste was de wat grotere voorganger, waar van hij er inmiddels 200.000 heeft verkocht (ruim 10.000 in Neder land). Westermann denkt dat nu de laatste barrière is genomen die gehoorgestoorden er nog van weerhoudt om zich een hulpmid del aan te schaffen. „Het is niet langer te zien dat je er een draagt. Dat betekent dat een groot aantal mensen de psychologische drem pel kan overstappen, waardoor er een einde komt aan de nare om standigheden waarin zij als gevolg van hun hoorproblemen terecht zijn gekomen. Dragers worden voortaan als normale mensen te gemoet getreden." In Nederland zijn volgens onaf hankelijk onderzoek momenteel ruim een miljoen mensen met een significant gehoorverlies. Dat aantal zal begin komende eeuw kunnen oplopen tot twee miljoen. Van de huidige, een miljoen, draagt ruim een derde een hoor toestel. Van de overigen is een deel er niet mee te helpen, maar de meerderheid wordt weerhou den door schaamte of door onbe kendheid met hun kwaal en de gevolgen. Die gevolgen kunnen groot zijn. Dreschler: „Je ondervindt voort durend hinder in het dagelijks be staan. Je verstaat anderen niet, je hoort op straat geen waarschu wende geluiden, je mist telefoon tjes, je ruimtelijke oriëntatie gaat achteruit, je kunt niet meer genie ten van muziek." Westermann: „Mensen belanden in een vaak geleidelijk verlopend proces van verlies aan sociale contacten, foto gpd baanverlies zelfs, verminderd zelf respect, isolement, depressiviteit. Dat zijn zwaar onderschatte pro blemen." De Deen zoekt de vergelijking met aansprekende ziekten als kanker en aids. „Zodra men maar denkt dat daar een medicijn tegen is gevonden, is het al voorpagina nieuws. Er is ook veel geld voor beschikbaar. Aan een hoorpro- bleem gaat een mens niet dood, maar je kwijnt wel weg. Toch is er nauwelijks aandacht voor. Maar de Senso CIC kun je vergelijken met een opzienbarend medicijn. Het is eigenlijk een pil voor de oren." Wie aan beide oren een stoornis heeft moet voor twee pillen wel zesduizend gulden neertellen, waarvan minder dan de helft voor vergoeding in aanmerking komt. De klant verwerft zich dan twee persoonlijk aangemeten en ge programmeerde mini-computer tjes met de kracht van een Pen tium TM processor, die op een batterijtje honderd uur werken zonder dat er na plaatsing een hand hoeft te worden uitgesto ken. Volgens de fabrikant wordt inkomend geluid een miljoen maal per seconde geanalyseerd en wordt het doorgegeven signaal continu aangepast. De winst is het aankunnen van wisselende geluidsniveaus, het onderscheid kunnen maken tussen spraak en muziek, onderdrukking van ruis en een verdwenen risico op fluit tonen. Prof. Dreschler beaamt dat, maar signaleert als tekortkomingen het ontbreken van de mogelijkheid voor de gebruiker om de pro grammering anders in te stellen en nog altijd hinderlijke ruis in bepaalde omstandigheden. „Het is, kortom, een flinke stap voor waarts, maar geen absoluut won dermiddel." P U Z E L L R R B K O T s M 1 U D L E E E T N E M A D N U F E T M O O U N A M K R E W F 1 A L D A K K A P E L R F E H V R B E S T E K E W O B F N K U L E B A K R D R S N E N C E V E O E N U T L E E O A U D M V D E O R A L T T R M R ■j R K P H A W E S E O H R T R A 'j R A M S K B D D C E F D L E L O T A E N E N S M E S D E O E B A J 1 N G K M H N S T M A O V A K M A N 1 O T S R R E G A T N O M A T E K P N E L O M N O T E B M baksteen bankschroef beitel bestek beton betonmolen dakdekker dakkapel deur duimstok fundament hamer heftruck kabel kraandrijver metselaar metselen moker montage onderhoud project slijpen stoomwals timmerman troffel vakman vloer werkman OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden, of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. CITAAT Broos, krant, stuur, sloot, bank, steek, bloot, kroot, slaaf, kluif, koel, druif, snuit, kluit. Het citaat is van Lauren ce Sterne: 'De mensen vermoeien zichzelf door de rust na te jagen'. TOMPOES Tom Poes en het Kukel Ak-ak de waarnemer en Ok-rok de kwinten- straler staarden geboeid naar het apparaatje, dat Ak-ak in de hand hield. Hij had een knop je omgedraaid en nu luisterden ze naar het geknetter, dat er uit kwam. „De Droon!" fluisterde Ok-rok vol ontzag. „Stil!" waarschuwde Ak-ak. „Het past ons niet om te spreken, als de Droon gaaf pra ten." „Ak-ak praat te veel!" dreunde plotseling een diepe stem uit het doosje. „Ak-ak de waarnemer moet alleen maar waarnemen en niet denken! Hij moet het ku kel meten en het getal doorgeven en meer niet. Ik ben de Droon en ik zal beslissen wat de uitspraak is!" „Wat een malligheid, hè?" riep Wammes uit. Hij zat niet ver vandaar aan de knoppen van zijn radio te draaien zonder er in te slagen de basstem kwijt te raken. „Op alle stations is dezelfde prater!" vervolg de hij ontstemd. „Niks leuk, hoor! Wat is nou een droon? Betaal ik daar mijn luistergeld voor? Allemaal polletiek en deftige praatjes!" Met deze woorden stond hij op en tilde het toestel van de grond. „Laat staan!" riep Tom Poes, toesnellend. „Laat me nu even luisteren. Misschien kom ik eindelijk te weten wat dit allemaal bete kent!" Hij was echter te laat. Wammes Waggel wierp het luisterapparaat krachtig ter aarde, zodat de onderdelen in het rond spatten. „Dit is niks geen goede radio!" riep hij onte vreden uit. „Voor mij is de pret er af. Wat kan mij nu een droon schelen? Zeker een nieuw wasmiddel of zo, wat jij, Tom Poes?" Maar Tom Poes staarde verslagen naar de brok stukken en antwoordde niet. H W DOOR JAN VISSER Er hangt nog steeds een waas van onzekerheid over de ontwikkf op de lange termijn. Het Europese atmosfeermodel ging eind v< week voor wat betreft de laatste fase van november op de winte toer. Daar zijn ze nu weer van afgestapt terwijl het Duitse mode middels wel veel kou in zijn prognoses heeft gestopt. Zij verwac overigens pas rond de maandwisseling de aanloop naar een Sin klaaswintertje. De komende dagen valt het, conform hun visie van enkele dage den, met de kou best mee. Het weerbeeld wordt namelijk bepa door oceaanfronten die boven de Britse eilanden veel regen ver ken maar bij ons in uitgebluste vorm hun opwachting maken. Z er voor morgen veel bewolking op het programma maar de kans gen is klein. Mocht er al wat vallen dan zal dat hoogstwaarschij niet veel zijn. Na een nacht met minimumtemperaturen van iet ven het vriespunt loopt het kwik dinsdagmiddag op naar ongevi graden. De wind waait uit oostelijke richtingen en is matig van te. Aan de kust staat een nu en dan vrij krachtige wind. Op woensdag komt in deze situatie weinig verandering. Tegen I de van de week bereikt met een westelijke hoogtestroming een storing het Noordzeegebied en nemen de neerslagkansen toe. het afgelopen weekeinde is het overheersend bewolkt geweesti zaterdagochtend waren er opklaringen die tot in de middag voo den. Daardoor konden de thermometers nog oplopen tot omstri 10 graden. Zo werd het in Alphen aan den Rijn 10,4, op Schip en in Bloemendaal 9,6. Aan het einde van de middag en tijdens de avonduren viel er v\ te regen. Valkenburg bij Leiden ving 's avonds nog 1 mm op. Gf| overheerste de bewolking en werd het niet warmer dan 6-7 grai Op wat motregen na bleef het echter wel droog. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vrij rustig met wolkenvel den en soms wat regen of sneeuw. Langs de kust hier en daar ook opklarin gen en maxima nog net boven nul. In het binnen land overdag lichte tot matige vorst. Zweden: Overwegend bewolkt en nu en dan wat sneeuw; in het zuiden mogelijk ook re gen. Middagtemperatuur uiteenlopend van enkele graden boven nul in het zuiden tot rond -10 gra den in het noorden. Denemarken: Naast wolkenvelden soms ook zon, vooral op morgen. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur om streeks +2 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in Tiet oosten kans op een paar opklarin gen. Verder staat er een stevige zuidoos tenwind. Middagtemperatuur tussen 6 en 12 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden maar vooral op vandaag ook hier en daar zon. Vrijwel overal droog en een toenemende zuidoosten wind Middagtemperatuur omstreeks 5 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noordoosten eerst misschien wat zon, verder bewolkt. Vandaag vooral in het westen kans op regen, misschien met onweer; morgen ook elders kans op neerslag. Vooral in het westen veel wind Middagtemperatuur uiteenlopend am per 5 graden rond Straatsburg tot meer dan 10 in de Vendee en Bretagne. Portugal: Veel bewolking en van tijd tot tijd (buiige) regen, soms ook onweer en hier en daar veel neerslag. Ook veel wind. Maxima aan zee rond 16 graden; in het binnenland of bij langdurige regen aan merkelijk frisser Madeira: Af en toe zon en soms een regen- of on weersbui Tijdelijk veel wind. Middag temperatuur omstreeks 20 graden. Spanje: In het oosten misschien nog wat zon. Verder overwegend bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met onweer en in het westen en zuiden hier en daar veel neer slag. Met name morgen veel wind. Mid dagtemperatuur in het binnenland rond 12 graden; langs de kusten maxima tus sen 15 en 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden maar ook een paar re gen- of onweersbuien, met name op morgen. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden en van tijd tot tijd stevige buien, ook met onweer Mid dagtemperatuur vlak aan zee van 17 graden in het noorden tot boven 20 in het zuiden. Tunesië: Vandaag eerst nog kans op een bui. Daarna flinke zonnige perioden en tot morgenavond droog Maxima rond of net onder 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst hier en daar zon Later meer bewolking en vooral morgen kans op een paar buien. Maxima uiteenlo pend van een graad of 7 in de omgeving van Lyon tot een graad of 15 in het ui terstden. Mallorca en Ibiza: Vandaag eerst zon; later meer bewolking en vooral morgen enkele buien, mis schien met onweer. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt. Vandaag :n het zuidoosten nog een paar regen- en on weersbuien. Morgen opnieuw een toene mende kans op buien, dan van het wes ten uit In het noorden misschien mist. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 8 in het noorden tot dicht bij 20 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag zonnige perioden en droog. Morgen meer bewolking en van het wes ten uit opnieuw kans op buien. Middag temperatuur omstreeks 17 graden. Malta: Zonnige perioden maar vandaag eerst nog kans op regen-of onweersbui Mid dagtemperatuur m de buurt van 20 gra- Griekenland en Kreta: Vandaag half tot zwaar bewolkt en buiig; ook kans op onweer. Morgen van het westen uit droog en meer zon. Middag temperatuur tussen 14 en 19 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: van het westen uit een aantal stevige regen en onweersbuien. Aan de zuidkust met name morgen veel neer slag. Middagtemperatuur meest tussen 14 en 19 graden, maar vandaag op Cy prus misschien nog meer dan 20. Duitsland: Eerst nog rustig, bewolkt, nevelig en hier en daar mistig weer, maar geleide lijk aan meer wind en opklaringen Maxi ma tussen 0 en 6 graden Zwitserland: Vandaag vrij zonnig, r hier en daar mist of laaghanj j wolkmg. Morgen vooral aan de van het Alpenmassief meer I en toenemende kans op rege 1500 meter sneeuw. Maxima len tussen 5 en 10 graden. Oostenrijk: In het zuiden, en eerst ook h< veel bewolking, maar overwege Aan de noordflank van de Alpei perioden. Maxima iets boven Veel bewolking en vooral v toe wat regen of sneeuw, daar mist. Morgen in het westi opklaringen. Middagtempera! r het vriespunt, bij opklaringen t Tsjechië en Slowakije: Vandaag bewolkt en af e sneeuw. Morgen op de meestel droog en vooral in Tsjechie e!t klaringen. Middagtemperatuui meeste plaatsen net iets bove k, opklaringen wat hoger. Hongarije: Bewolkt en nu en dan regen 1 gen. Morgen wat droger en mo'r( kele opklaringen. Middagter 1 verder oplopend tot ongeveer 6 :ci Ie - Cl DINSDAG 25 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.17 Zonondi°^ Maan op 02.53 Maan on Waterstand IJmuiden KatwijÉc», Hoog 00.15 12,39 23.4 Laag 07.55 19.54 07.3 1 Weerrapporten 24 november 07 1 Amsterdam motregen Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn 8oedapest Klagenfurt sneeuw Kopenhagen grondmist LasPalmas onbew. Lissabon regenbui Locarno onbew, Londen regen Luxemburg zwaar bew. Madrid licht bew. Malaga onbew. Mallorca licht bew '01 01 01 err ne

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12