5rand verwoest Herrezen Haerd' Vrolijk en Vrouwgeestmolen onafscheidelijk Zolang ik gezond lijf, ga ik door' Alkemade trekt toch geld uit voor 'begeleid wonen' Artesialoop 'drijft' op twee Koudekerkse families Rijn Veenstreek Alphense ondernemers roepen te hulp voor Nil nelkraak bij 'onderbroekenwinkel' 'hen aan de run» Inbrekers hebben gistermorgen met grof ge- ïut een Alphense herenondermodezaak opengebroken. Door gevel van het pand aan de Van Boetzelaerstraat te rammen, rschaften zij zich toegang en ontvreemdden kleding. Volgens politie gebruikten de inbrekers vermoedelijk een auto bij de elkraak. [ishandelde Alphenaar in ziekenhuis hen aan de run» Een 18-jarige Alphenaar is in de nacht van za- dag op zondag in zijn woonplaats mishandeld. Bij een vecht- rtij onder de Julianabrug, waarvan de toedracht nog onduide- is, liep hij volgens de politie vermoedelijk een gebroken neus De Alphenaar werd voor onderzoek naar het ziekenhuis ge acht. De politie zoekt getuigen van het voorval. CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071 5156417 PIV CHEF MARIETA KROFT. 071 5356411. Drie gewonden bij kop-staartbotsing Bij een kop-staartbotsing op de Hoogeveenseweg in Benthuizen zijn gisteravond drie gewonden gevallen. Een 25-jarige automo bilist uit Zoetermeer remde plotseling toen hij een dier zag oversteken. Een 75-jarige man, eveneens uit Zoetermeer, klapte vervolgens bovenop zijn voor ganger. De passagier van de voorste automobilist en de be jaarde man en zijn vrouw zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Alpheuse molen cd twee eeuwen Icing bewoond door een en dezelfde familie 'emational Police Association gedupeerd :n aan den run marieta kroft felle uitslaande brand heeft in de vroege zaterdag- rgen een groot deel van de boerderij 'Herrezen Haerd' De Hoorn in Alphen aan den Rijn in de as gelegd, de boerderij, die al op de nominatie stond om te den gesloopt, maakten de Schietsportvereniging Al- n en de International Police Association (IPA) ge- ik. Niemand raakte bij de brand gewond. De oorzaak de brand is volgens de politie vermoedelijk een niet d functionerende schoorsteen. haar man Tim, politieagent in Alphen en tevens secretaris van de regionale afdeling van de IPA, aan. Samen met hun zoon Niels bekeken zij de chaos met behulp van waxinelichtjes en een zaklantaarn. De IPA had de boerderij sinds 1991 in gebruik. De ruimte werd vooral gebruikt voor politie agenten uit het buitenland die hier op werkbezoek kwamen. „Ze konden hier goedkoop overnachten", aldus Sporre. De avond voor de brand vierde Sporre samen met twintig colle ga's die de afgelopen jaren in het gebouw verbleven, een af scheidsfeest. Daarbij stookten zij de open haard flink op. Vol gens de politie moet de schoor steen niet goed hebben gefunc tioneerd, want daar ontstond lijna vijftig jaar oude boer- is eigendom van de ge- nte Alphen. Zij moest het nhuis en de omliggende ge ven op 1 december leeg op en. De boerderij moet wij- voor uitbreiding van het in- rieterreinMolenwetering. oral de IPA is gedupeerd de brand. Deze internatio- vriendenclub van politie- iten zag het interieur verlo- gaan. Zes slaapkamers en oonkamer gingen in vlam op. „Antieke lampen, op- tte dieren een leren bank- het is allemaal weg", som- bedrukte Tine Sporre gis- ond in de nog bestaande en op. „Volgende week en we verhuizen", vulde eo van WielingenpauselijLonderscheiden igmade marieta kroft o van Wieringen was gisteren aan het eind van de eucharis- iering in de Onze Lieve Vrouwe Kerk in Hoogmade even izelf niet meer. Pastor Happel had dat haarscherp in de ga- ,Ben je een beetje zenuwachtig omdat je de leiding niet t?", vroeg hij hem op het altaar fijntjes. Een lach van de pas- woien de mensen in de kerk volgde. Beduusd was Van Wierin- 1997, die gisteren zijn vijftigjarig jubileum bij het Gregoriaans vierde. Sprakeloos, omdat de pastor met een blinkende, selijke onderscheiding zwaaide. 'Pro Ecclesia et Pontifice', de gste onderscheiding die de rooms-katholieke kerk kan uitde- kreeg Van Wieringen gisteren opgespeld, e 70-jarige jubilaris kwam er rond voor uit. „Ik word er toch verlegen van", sprak hij voor de micro foon tot de kerkgan gers. „Ik ben ge zond. Zolang dat zo blijft, kan ik mijn tijd zelf invullen." Pastor Happel nam opnieuw het woord en sprak zijn be wondering uit voor de altijd energieke Hoogmadenaar. „Waar haalt die man de tijd en ener gie vandaan? Niet alleen is hij actief bij het koor, maar ook bij de Sint Barbara en de Charitas. Tus sendoor brengt hij ook nog maaltijden langs bij oude men sen en zit hij in de politiek. Alleen die plek op de lijst die ze je nu hebben ge geven, lijkt nergens op." Een luid 'Lang Zal hij leven' door de pastor, het koor X) van Wieringen zingt al vijftig jaar volle borst mee in het Gregoriaanse van Hoogmade. „Ik ben een zitter." foto hielco kuipers omstreeks kwart voor vijf de brand. Op dat moment was er niemand meer aanwezig. „Ge lukkig niet", verzuchtte Sporre. „Er hebben hier zo vaak men sen geslapen. Je zou er toch niet aan moeten denken." De Schietsportvereniging Al phen raakte niet gedupeerd door de brand. De schietbanen in de stal bleven behouden, net als de huisraad van de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis. De brandweer van de ge meente Alphen bestreed het vuur met drie blusvoertuigen en 35 brandweerlieden. De Hoorn werd aan beide kanten voor alle verkeer afgesloten, wat gezien het tijdstip niet tot verkeerspro blemen leidde. Omstreeks kwart voor zes was de brand onder controle. Het nablussen nam daarna nog enkele uren in be- slag. alphen aan den run ivo pommerel Al tweehonderd jaar houdt de Vrouwgeestmolen stand tegen oprukkende nieuwbouwwijken. Aan de overkant van de Hei manswetering kijkt de oude molenaar Karei Vrolijk uit op moderne huizen met een eigen aanlegplaats, aan de andere kant strekt zich nog steeds de lege Vrouwgeestpolder uit. Er is veel veranderd in de twee eeu wen dat de molen er staat, maar één ding bleef hetzelfde: de fa milie Vrolijk bewoont de molen. In de knusse, kleine woonka mer laat Vrolijk een kopie van een document uit 1797 zien. Op 25 november van dat jaar stelde de dijkgraaf Cornelis Vrolijk als eerste molenaar aan. De toen nog gloednieuwe vijzelmolen was gebouwd om de Vrouw geestpolder droog te malen en droog te houden. Door turfwin- ning was namelijk een grote waterplas ontstaan. Het water werd uit de 150 hectare grote polder gemalen en in de Hei manswetering geloosd De bediening van de molen was nooit meer dan een bij baan. De familie Vrolijk leefde vooral van hun veehouderij achter de molen. Een ander be roep zou niet praktisch zijn ge weest, omdat de molenaar altijd in de buurt van de molen moest zijn voor het geval de wind op stak. Vandaar dat de molen te vens als woonhuis diende. Karei Vrolijk kreeg zijn vuur doop toen hij 16 was. Het was de hongerwinter van 1944-'45 en de molenaar van de molen in de Gnephoek was net overle den. De Vrouwgeestmolen moest nu continu malen om het uitvallen van de Gnephoek- molen op te vangen. Vijf jaar jaar, in 1950, werd Karei Vrolijk officieel aangesteld. Als opvol ger van zijn vader. Over moder ne gemakken als gas, water, en licht kon hij nog niet beschik ken. Pas in 1954 werd de molen gemoderniseerd. Tegenwoordig wordt de mo len alleen nog maar in werking gesteld als het elektrische ge maal van de polder Oudendijk uitvalt of overbelast is. zoals twee weken geleden. Dat ge maal werd in 1966 in gebruik genomen, waardoor de molen overbodig werd. „Op wind kracht kun je niet altijd reke nen, waardoor bij lange wind stille perioden de polder dreig de onder te lopen", zegt Vrolijk. In 1970 nam de Rijnlandse Molenstichting de molen voor een symbolisch bedrag over van het polderbestuur. Karei Vrolijk is de stichting daarvoor nog al tijd dankbaar. „Molens hebben, net als kerken, voortdurend on derhoud nodig. Het maalvaar- dig houden en het reguliere on derhoud heeft miljoenen ge kost." Vrolijk bestijgt nog kwiek de stijle trappen in de molen. Tweemaal per jaar.op Open Monumentendag en op Molen dag, leidt de molenaar hele groepen enthousiaste mensen rond. Langs de kleine kamertjes, waarin vele generaties Vrolijk zijn opgegroeid. Over de drie trappen naar de bovenste ver dieping, waar hij graag uitlegt hoe de kracht van de wieken wordt overgebracht op de grondkruier en de vijzel onder de molen. „Als de molen in wer king is, is het net of er een trein langs rijdt", zegt zijn vrouw. Aan de buitenmuur hangt een rek met klompen. Een Holland ser plaatje is nauwelijks denk baar. Hans, de zoon van Karei Vrolijk, is geen veehouder en woont ook niet in de molen. Wel werkt hij er als hulp en is het de bedoeling dat hij over enkele jaren de taak van zijn va der overneemt. Dan dient de zesde generatie zich aan en blijft de Vrouwgeestmolen ook in de 21ste eeuw verbonden aan de 'Vrolijk-dynastie'. alphen aan den run» ftobbert minkhorst De Alphense ondernemersver eniging VOA heeft de hulp in geroepen van minister Wijers (economische zaken) voor rijksweg 11. In een brandbrief aan de bewindsman vraagt VOA-voorzitter J. Stoop om zijn steun voor een snelle aan leg van het laatste stuk tussen Alphen aan den Rijn en Bode graven. Minister Jorritsma van ver keer en waterstaat heeft voor lopig geen geld voor de laatste zeven kilometer van de NI 1 en haalde het project om die re den uit het: 'Meerjarenprogramma Infra structuur en Transport 1998- 2002' (MIT). De WD-minister benadrukte dat nogmaals afge lopen maandag tijdens de be handeling van het MIT door de vaste kamercommissie. Zij wil de om die reden ook een motie van D66, PvdA en haar eigen partij niet overnemen. De gemeenten Alphen en Bodegraven, bewoners van de Steekterweg (de huidige Nil) en Zwammerdam begonnen een bliksemactie om 'Den Haag' op andere gedachten te brengen. De vier grote partijen steunden de partijen en D66- kamerlid N. van 't Riet bedacht een motie die een snelle aanleg toch mogelijk maakt. In die motie stelt zij voor om de aan leg te financieren uit het Fonds Economische Structuurverster king (FES), een verzamelpot voor aardgasbaten en meeval lers van het rijk. Om die reden heeft de VOA zich nu tot Wijers gericht. „Het is een pot waar hij over gaat", aldus Stoop. „Nu maar hopen dat hij de brief leest en er iets mee doet." De Tweede Kamer behandelt het MIT morgen. alkemade marieta kroft De gemeente Alkemade stelt toch subsidie be schikbaar voor inwoners die tijdelijk begeleid wo nen in Leiden. Burgemeester en wethouders gaan er vanuit dat de Leidse stichting De Binnenvest hooguit één persoon uit Alkemade per jaar bege leidt en trekt daarvoor maximaal 7500 gulden uit. De rest van de 30.000 gulden die Alkemade jaar lijks beschikbaar stelde voor mensen die niet in staat zijn zelfstandig te wonen, komt ten goede aan het 'jeugd- en achterstandenbeleid'. Dat stelt het college voor in het 'Welzijnsprogramma 1998'. Eerder besloot de ge meenteraad om het project begeleid wonen, dat al enkele jaren in de eigen gemeente draaide, niet meer te subsidiëren. Inwoners bleken nauwelijks behoefte te hebben aan geld uit het potje. De Binnenvest drong er vervolgens bij Alkemade op aan om dan in elk geval zo'n project in Leiden fi nancieel te steunen. Aan die wens komen B en W nu tegemoet als het om een eigen ingezetene gaat. Uit het 'Welzijnsprogramma 1998' blijkt ook dat de bejaardencomite's van Alkemade opnieuw 2,5 procent moeten inleveren. Zij houden vol gend jaar nog 10.173 gulden subsidie over. Het bespaarde geld komt op een andere manier ten goede aan de ouderen, met name aan de exploi tatie van het nieuwe dienstencentrum bij Huize Jacobus in Oude Wetering. De Alkemadese politiek buigt zich woensdag avond over de subsidievoorstellen. Bijleveld en Visser: 'Voor minder dan 200 deelnemers doen we het niet' tim brouwer de koning Ieder zichzelf respecterend dorp heeft zijn eigen prestatieloop. Zo heeft Koudekerk de Artesia loop, die zaterdag voor de 47ste keer van start ging. Hoewel het weer mooi was en de opkomst groot, maakte organisator Daan Bijleveld zich na afloop zorgen. „Ónze loop volgt de landelijke trend en cfie is dalend. Ik weet niet of we de vijftigste halen." Juist omdat ieder zichzelf res pecterend dorp een prestatie loop organiseert, wordt de spoeling dunner. Zelfs de Kou dekerkse aannemer Daan Bijle veld en zijn naar Alphen aan den Rijn verhuisde dorpsgenoot Theo Visser ondervinden dat aan den lijve. Hun Artesialoop mag dan staan als een huis, de tijden zijn voorbij dat zich bij sporthal De Ridderhof vier- of vijfhonderd enthousiastelingen aanmeldden voor een snelle rondgang over de polderpaden van Koudekerk en wijde omge ving. „We moeten wel boven de tweehonderd deelnemers blij ven", zegt Bijleveld een tikkeltje bezorgd. Tijdens de prestatie loop duikt de 'duizendpoot' als een duveltje uit een doosje op om een kruispunt te bewaken, een digitale klok op het vijf-kilo- meterpunt te plaatsen of ergens een spandoek op te hangen. Niets mag er mankeren aan 'zijn' Artesialoop, waarvoor hij al zestien jaar in touvy is. „De organisatie steunt op twee fa milies: die van Theo Visser en die van mij. Zo werk ik als aan nemer trouwens ook. Ons be drijf draait al vanaf 1955 op fa milie en aangetrouwde familie." De Artesialoop dateert van 1981. Tot verdriet van Bijleveld De gouden tijden van de Artesialoop zijn voorbij. Afgelopen weekeinde werd de wedstrijd voor de 47ste keer gelopen. foto hielco kuipers en Visser - twee fervente hard- club er een punt achter zette, tesialopen per jaar. „Dat aantal en september weinig deele- lopers - had Koudekerk geen ei- Het duo dook er na twee 'loop- hebben we inmiddels gehal- nemers trokken. De Artesialoop gen loop meer toen de zwem- loze jaren' in met liefst vier Ar- veerd, omdat de lopen in mei moet het vooral hebben van vaste klanten uit de regio. We hebben er nooit een officiële wedstrijd van willen maken. De drempel moet laag blijven. Wel hoopten we steeds op een gro tere deelname uit Koudekerk, maar dat is helaas niet het ge val." Terwijl de opzet toch zo Kou dekerks is als het maar kan. De naam Artesia 'leende' de orga nisatie van de plaatselijke ten nisclub, die op haar beurt was vernoemd naar de zusterge- meente in California. „Er zijn in het verleden nogal wat Koude- kerkers naar Artesia verhuisd, waardoor het een begrip is in ons dorp. We hebben er ook een straat naar vernoemd." Mocht wegenbouwer Bijle veld ooit op een Koudekerks straatnaambord terechtkomen, dan zou dat wel eens op het bruggetje kunnen zijn dat de verbinding legt tussen de Hoog- ewaard en de Kerklaan. De ene Artesialoper vervloekt na alle ontberingen dal slotstuk van het traject, terwijl de andere op- - gelucht ademhaalt omdat hij de finish om de hoek weet. Ook bij de 48ste Artesialoop, op 28 februari, zet menigeen op de Bijleveld-brug' de eindsprint in. Voor Bijleveld en consorten zou die eindsprint wel eens het eindpunt van de loop kunnen betekenen. „Na die loop maken we de balans op. Voor minder dan 200 deelnemers moet je zo'n evenement niet meer orga niseren, hoe gemakkelijk ons dat ook afgaat." Maar terwijl hij dat zegt spre ken zijn twinkelende ogen an dere taal. Bijleveld is met zijn gedachten al bij de vijftigste Ar tesialoop, begin 1999. De loop haalt ongetwijfeld het einde van de eeuw. „Want zeg nou zelf: er moet toch af en toe wat gebeu ren in een dorp als Koudekerk?"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11