Bisschop wil met ETA praten nieuwe immigratiewet ...en 214 jaar luchtballons Man bijt hond Italië verdeelt over 15 IA kranten is hij ichilderd als de 'advo- van het geweld'. Jose a Setien, de 69-jarige :hop van San Sebas- heeft zich de toorn de Spaanse politici op als gehaald door te 'amiéen voor een dialoog tent< en de regering in Ma- en de ETA. Ongeacht iloedige geweld waar de Baskische terroris- panje in hun greep len, meent de bis- 3. De Spaanse rege- iist echter van de ETA invoorwaardelijk [leggen van de wa- voordat er kan wor- gepraat. .ONA HENK VAN DEN BOOM SPONDENT de bemoeienissen van bis- iSetien met de ETA-poli- het eeuwenoude conflict 3 15 nderooms-katholieke n de Spaanse staat weer ïhoog opgelaaid. Afgelo- veekeinde gooide de isebisschoppenconferen- igeens olie op het vuur zich vierkant achter de bis- ivan San Sebastian te en. De kerkleiders betich- IL e regering bovendien van naan handelen omdat zij rt de veroordeelde ETA-le- lie overal verspreid in gevangen zitten, over te en naar huizen van bewa- Baskenland. ^%\s een zeer omstreden fi- idat hij zich al vaker bemoeid met de ETA-poli- )it tot grote ergenis van de ie regeringen. In een inter- met het dagblad El Pais n week ter gelegenheid van veren jubileum als bis- riep Setien de regering- op met de ETA te gaan Volgens hem is dat de manier om tot een vreed- oplossing in Baskenland O.Ot nen. Hij verklaarde zich stegenstander van de po- van Madrid om de politie- van de ETA, Herri Ba- a, in een politiek en soci- ilement te drukken, vattingen van de bisschop haaks op het zogenaamde an Ajuria Enea', waarin olitieke partijen zich ach- iETA-beleid van de rege- lellen. Ook eerdere, socia- De Baskische bevolking protesteerde de afgelopen weken massaal in Bilbao tegen de terroristische aanslagen van de ETA. Bisschop Setien pleit voor een dialoog tussen regering en ETA, maar de regering wil alleen praten als de ETA onvoorwaardelijk de wapens neerlegt. foto reuters listische kabinetten onder Feli pe Gonzalez eisten een staakt het vuren als voorwaarde voor onderhandelingen. Maar het is bekend dat er toen achter de schermen toch altijd gepoogd werd om in gesprek te komen met de gewapende afschei dingsbeweging. De centrum-rechtse regering van Jose Maria Aznar is ervan overtuigd dat ze de ETA met politionele acties kan uitroeien. ,,Het is een maffiaverschijnsel dat op zijn laatste benen loopt", zei de premier vorige week. Om te demonstreren dat het be staan van de ETA slechts een kwestie van tijd is, wordt elke arrestatie van een ETA-lid door de minister van binnenlandse zaken hoogstpersoonlijk aan de media gepresenteerd. Elke rela tie tussen de ETA en een poli tiek Baskisch onafhankelijk- heidsideaal wordt ontkend. Voor de regering Aznar zijn de ETA-leden 'fascistische crimine len', met wie je niet hoeft te on derhandelen. De politieke reacties op de bis schoppelijke oproep tot dialoog zijn ongehoord fel. De partijlei der van de regerende Partido Popular in Navarra noemt het voorstel 'nutteloos en simplis tisch'. „Setien is een advocaat van het geweld", en „de bis schop is er op uit om verdeeld heid onder de Basken te zaai en", luidt het oordeel van de PP. Het kamerlid Enrique Mugica vergeleek de kerkleider zelfs met de bisschoppen in nazi- Duitsland, die ook niet bereid waren het fascisme van Hitier te onderkennen en te veroordelen. De reacties komen deels voort uit de historische banden tus sen de katholieke kerk in Bas kenland en de ETA. Volgens sommige historici is de gewa pende afscheidingsbeweging zelfs ontstaan in een seminarie, het opleidingsinstituut voor priesters. Hoewel het waar heidsgehalte van deze theorie in twijfel wordt getrokken, is het zeker dat de ETA altijd veel steun heeft gehad van de Baski sche clerus. In de Franco-tijd vonden ETA-vergaderingen vaak plaats in de sacristie of pastorie van rooms-katholieke kerken. In 1992 nog is een pries ter in Irun veroordeeld tot ge vangenisstraf omdat hij een ETA-lid had verborgen die voor de politie op de vlucht was. In het boek 'Baskisch nationalis me' beschrijft de jezuïet en his toricus Fernando Garcia Cortazar hoe sommige pastoors in het begin alleen maar logis tieke diensten verrichtten voor de ETA, maar eindigden met de mitrailleur in de hand. Bisschop Setien zelf komt uit een fanatieke Baskische familie, waar thuis alleen maar Baskisch mocht worden gesproken. Hij wijst alle beschuldigingen over zijn vermeende sympathieën voor de ETA van de hand en zegt twee vurige wensen te heb ben. Dat is de vrede in Basken land en dat er een einde komt aan de haat waarmee sommi gen zijn besmet. correspondent Italië zal binnen enkele weken beginnen met het massaal uit zetten van illegale immigranten. Dit is het gevolg van een nieuwe immigratiewet die onlangs door de Kamer van Afgevaardigden werd aangenomen. Als straks ook de Senaat zijn fiat geeft, zullen 50.000 mensen direct het land moeten verlaten. Van een tweede groep van 150.000 ma ken alleen degenen die kunnen aantonen in Italië te zijn aange komen voor uitvaardiging van de wet, kans langer te mogen blijven. De 'nieuwe' illegalen zullen straks meteen de grens over kunnen worden gezet. De nieuwe wet, gepresen teerd door het centrum-linkse kabinet van premier Prodi, heeft felle discussies losge maakt. Minister Napolitano (binnenlandse zaken) spreekt van 'een wet waarin een even wicht is gevonden tussen de noodzaak tot controle van de immigrantenstroom en de plicht immigranten een mens waardig bestaan te bieden'. De rechtse oppositie vindt echter dat er teveel gaten in het nieu we net zitten, waardoor Italië 'de open zuidpoort van Europa' blijft en in feite het pas onderte kende Akkoord van Schengen schendt. Dat Italië met zijn 12.000 kilo meter lange kustlijn 'open ligt' voor veel immigranten, blijkt wel uit het feit dat de afgelopen 48 uur vierhonderd Koerden voet aan Zuid-Italiaanse wal hebben gezet (twee weken gele den arriveerden er achthon derd) en zo'n zestig Noord-Afri kanen en Albanezen. De meeste immigranten wil len doorreizen naar Duitsland en Frankrijk en slagen daarin ook vanwege het slecht functio neren van de oude Italiaanse wet. Deze stelt dat mensen die op illegale wijze Italië binnen komen, na registratie veertien dagen de tijd hebben het land te verlaten of beroep aan te te kenen. De meesten gebruiken deze periode om onder te dui ken of door te reizen naar het noorden. Uit de cijfers blijkt duidelijk dat het Italiaanse uitzettingsbe leid niet functioneert. Vorig jaar werden van de 35.000 tot 'persona non grata' verklaarde immigranten er vijfduizend daadwerkelijk uitgezet. In 1995 en 1994 was die verhouding on geveer 57.000 om 7.000. Volgens een telling van het Milanese on derzoeksinstituut Osservatorio di Milano, zouden er nu op ba sis van de nieuwe wet 50.000 in aanmerking komen voor directe uitzetting, terwijl 150.000 nog een soort tweede kans krijgen. De rechtse oppositie, en daar binnen vooral de post-fascis- tische Nationale Alliantie en de Lega Nord, verkettert de wet, omdat men overtuigd is dat er geen haalbare oplossing is voor de illegale immigranten die zich nu in Italië bevinden. De schat tingen over hel aantal illegalen lopen overigens uiteen van 150.000 tot 800.000. Het aantal 'regulieren' bedraagt 1,1 mil joen. Het criterium van de regering 'objectief kunnen aantonen voor de inwerkingtreding van de nieuwe wet in Italië te zijn aangekomen' zal volgens rechts uitlopen op een massale amnestieregeling, omdat con trole van dat criterium onmoge lijk is. Dat deze regel is afge dwongen door de linkervleugel van de regeringscoalitie, bewijst volgens rechts dat het gaat om een 'operatie pro forma' waarin de regering zelf ook niet gelooft. Het kabinet stelt echter dat Italië met de nieuwe wet geloof waardig wordt. Premier Prodi en minister Napolitano bena drukken dat de grenscontrole zal worden opgevoerd en in te genstelling tot vroeger gebruik gemaakt zal worden van be waakte opvangkampen voor de genen die na aanhouding tot uitzetting zijn veroordeeld. Beide bewindslieden zeggen verder dat dankzij de nieuwe wet legaal verklaarde immigran ten veel meer rechten hebben dan voorheen. Ook stellen zij dat Italië niet de grenzen her metisch sluit voor familieleden van immigranten die al in Italië zijn en voor degenen die werk zoeken. Als een immigrant een 'spon sor' heeft, ofwel een officieel er kende hulporganisatie die hem of haar kost en inwoning garan deert, wordt die persoon inge schreven bij het arbeidsbureau. Hij of zij krijgt ook een verblijfs vergunning voor twee jaar. Een andere manier om aan een verblijfsvergunning te ko men, is het aangeven van de werkgever als die lid is van een criminele organisatie of de im migrant uitbuit dan wel 'zwart' betaalt. Zware straffen liggen in het verschiet voor degenen die immigranten het land binnen smokkelen. Een test voor de nieuwe wet is de vergadering in Brussel op 4 december van de Europese mi nisters van justitie en binnen landse zaken. Op de agenda staat onder andere het immi gratie- en asielbeleid van de aangesloten landen. Vluchthoogte: 39.000 meter Dymocks Flyer Diameter: 140m (max.) Inhoud: 4.815m3 race virgin Challenger Hoogte: 59,4m Diameter: 39m Inhoud: 31.000m3 Solo Spirit Huidige houder van het wereld-afstandsrecord Hoogte: 61 m ^Diameter: 16m Inhoud: 7.300m3 Het volume van hel afgekoelde helium- gas neemt flink af c de ballon daalt. Een ballon vliegt omdat het gas erin lichter is dan de lucht erbuiten. De ouderwetse ballons gebruikten sim pelweg verwarmde lucht, maar gassen als waterstof en helium stellen ballonvaarders tegenwoordig in staat veel hoger en veel verder te vliegen. Eén record is nog niet gevestigd: non-stop rond de wereld vlie gen. Deze vier gaan het (weer) proberen. OPMERKELIJKE BERICHTEN Breitling Orbiter Hoogte: 45.8m Diameter: 28m 15,OOOm3 Temperatuur begint boven _25°C 15.000 meter weer te stijgen. Troposphere uchtballon van de broers De Igolfier die op 21 november boven Parijs vloog, was de Ie met een mens aan boord, bruiken. Omdat op deze zeer 214 jaar en een dag later, zijn grote hoogte de temperatuur 1 alle ballonrecords gevestigd, 'nog nooit is iemand er- slaagd non-stop rond de ld te vliegen. Deze win- tullen vier teams weer j wagen. Ze doen liet alleen om de eeuwi- oem: de internationale nnvaartfederatie Fia de winnaar ook een van een miljoen dollar tvooruitzicht gesteld, meest futuristische bal- in de race is de twee- s Dymocks Flyer. Deze n, waar de Nasa achter .vliegt in de hoge stra- er (39 000 meter) west- ts vanuit Australië, via a en Zuid-Amerika. Het 1 doet ook onderzoek Helium wordt warmd door de ballon stijgt. Stratosfeer: Geen nachtelijke daling naar koudere luchtlagen omdat helium in de ballon warm genoeg blijft. Troposfeer: Helium koelt zo sterk af dat verwarming met propaanbranders nodig is. tief makkelijk in de lucht. Ongeveer tegelijk ertijd vliegen een stuk lager de twee mans Zwitserse Breit ling Orbiter en de drie- mans Britse Virgin Chal lenger van zakenman Ri chard Branson. Zij vliegen in de veel lagere troposfeer (10.000 meter) mee met de warme jetstream, die oost waarts waait. De Orbiter start in Zwitserland, de Challenger in Marokko. Beide teams waagd en al eerder een poging. Ook Steve Fosset, met 16.576 kilometer houder van het we reld-afstandrecord, probeert het weer. Hij vliegt met zijn Solo Spirit opnieuw allèen vanuit Missouri. De Solo Spirit komt een stuk minder hoog: 'slechts' 6.000 meter. De eerste bemande ballonvlucht: gisteren precies 214 jaar geleden. De ballon, gebouwd door de broers De Montgolfier en gevlogen door Francois Pilatre de Rozier, vloog 25 minuten boven Parijs. ONPARLEMENTAIR De leden van het Israëlische parlement, de Knesset, kunnen stiekeme gratis lunches voortaan verge ten. Het Knesset-restaurant heeft de buik vol van parlemen tariërs die wel steeds komen eten, maar nooit betalen. Alleen al de zomerzittingen leverden voor zo'n 60.000 gulden aan openstaande rekeningen op, al dus de krant YediotAhronot. Het kantoor van premier Neta nyahu staat voor 18.000 gulden in het krijt. Het restaurant heeft een eenvoudige oplossing be dacht: de Knesset-leden kunnen voortaan alleen nog maar be stellen als zij een elektronisch pasje laten zien, waarmee de kosten automatisch van hun sa laris worden afgetrokken. Geen pasje, geen lunch, is nu het motto. KIETELDOOD Een Cam bodjaanse man die zijn echtge note verraste door haar onver wacht in haar middel te kiete len, heeft dat onlangs met de dood moeten bekopen. Siek Phan, een 62-jarige dorpelinge in de provincie Kompong Speu, stond hout te hakken om rijst te kunnen koken, toen de 65-jari- ge Nou Meas haar van achteren naderde. Toen ze de prikkende vinger van de man voelde be dacht ze zich geen moment, en gooide ze direct de bijl die ze in handen had naar achteren. Eenmaal omgedraaid ontdekte ze dat ze haar man bijna ont hoofd had. Hij overleed korte tijd later. De kersverse weduwe, die zeven kinderen heeft, zit in afwachting van de uitkomst van een politie-onderzoek in hech tenis. DISKOE Een boer uit het Duitse Saalfeld is deze week met een van zijn koeien naar de disco ge gaan. Volgens de politie zag het dier de harde muziek waarschijnlijk niet zo zitten, want al in de hal begon ze tegen te stribbelen. Daarbij bevuilde ze de deur en de wanden. Nadat ze haar darmin- houd had achtergelaten, hield ook de boer het voor gezien. De man, die flink had gedronken, meldde zich uiteindelijk bij de politie zonder koe. OVERIJVERIG De politie in de Mexicaanse badplaats Acapulco heeft een rouwstoet aangehou den, de overledene meegeno men en zes uur lang in het bu reau vastgehouden. Zij verdach ten Oscar Hernaldo Alarcon er van in een gestolen lijkwagen te liggen. Na controle van dc pa pieren bleek dat er van diefstal geen sprake was. De overijveri- GEVALLEN ENGEL Het is natuurlijk maar gewone goudverf die deze Münchenaar tegemoet blonk, maar blijkbaar kon hij het toch niet nalaten om voor de zekerheid even op deze reus achtige engel te tikken. Het beeld maakt deel uit van de kerst versiering bij een groot warenhuis in de Beierse hoofdstad, die al helemaal in de sfeer van de feestdagen verkeert. foto ap diether enducher ZEGEN Het Instituut voor bio-ethiek van de behoudende Katho lieke Universiteit van het Heilige Hart in Rome heeft deze week zijn morele zegen gegeven aan het gebruik van sildenafil, een middel dat de erectie bevordert. Voorzitter Sgreccia, tevens aartsbisschop en vice-voorzitter van de pauselijke raad voor het leven, uitte ech ter wel kritiek op de testmethode. Zo moesten proefkonijnen por nofilms bekijken om de effecten van sildenafil te testen. Sgreccia, een vaak door de paus geraadpleegde moraaltheoloog, erkent nu dat mannen vaak erectieproblemen van medische aard hebben. Eerder weet de kerk de kwaal aan psychische oorzaken. Bovendien waren erectieproblemen volgens het kerkelijk recht een impotentia coeundi, de onmogelijkheid kinderen te krijgen. Dat was een geldi ge reden om een huwelijk nietig te verklaren. Eén ding is niet ver anderd: volgens Sgreccia mogen alleen paren sildenafil gebruiken, omdat celibatairen nu eenmaal niet aan seks mogen doen. ge agenten gaven daarop de stoffelijke resten vrij aan de fa milie, die verbijsterd was over het 'absurde' politie-optreden. SIJ\PPE AANWAS Burge meester Elcio Berti van hel Bra ziliaanse Bocaiuva do Sul heeft een wel heel aparte manier be dacht om meer gemeentebelas ting binnen te krijgen: een ver bod op de verkoop van con dooms en de pil. Berti verwacht dat het verbod zal leiden tot een snelle bevolkingsaanwas, en daarmee een verhoging van de gemeentelijke inkomsten. Het inwonertal van het stadje is de afgelopen twintig jaar gedaald van 22.000 tot 8.500. Daardoor int de gemeente minder belas ting en minder geld van de re gionale en federale overheid. De burgemeester vindt overigens niet dat hij met de maatregel de verspreiding van geslachtsziek ten bevordert. Volgens hem zal juist de huwelijkstrouw erdoor toenemen. Politiek valt over Jose Maria Setien Spaanse regering wil alleen dialoog aangaan als Baskische terroristen geweld staken Concorde, de supersonische jet met zijn deltavleugels met een span- edte van 26 meter, ziet er nog altijd uit als het passagiersvliegtuig van toekomst. Vandaag is het echter al twintig jaar geleden dat het toestel voor het eerst naar New York vloog. De Concorde is nog steeds in dienst, voor degenen die het peperdure ticket althans kunnen betalen. }Een Amerikaanse studie J wees ooit uit dat veel vogels de Concorde aan zien voor een grote gans. 0:0(1 Start: De Concorde kiest het luchtruim met 400 km. per uur vanuit Londen. 0:15 Subsonische ducht: Het vliegtuig stijgt met 900 meter per minuut tot een ^hoogte 10.000 meter en vliegt boven land 1.050 km. per uur, ofwel 0,95 Mach. 0:50 Supersonische vlucht: Boven Mach 1 ontstaan rond het toestel kegelvormige drukgolven. Op kruissnelheid (Mach 2) legt de Concorde een kilometer binnen twee seconden af. Neuskegel: Kan tot 12° naar beneden worden geklapt om de piloot tijdens start en landing zicht op de baan te geven. Temperatuur: De romp kan tijdens de vlucht een temperatuur van Londen-New York.^ Twee vluchten per dag van 3 uur en 25 rninu-' ten makervhet door het tijdsverschil mogelijk om 'aan te ko men voor je weggaat' en op tijd voor het diner terug te zijn. Gas terug: Boven land gaat de Concorde weer naar 0,95 Mach om te voorkomen dat hij met een knal 'door het geluid' gaat.- Landing: Aankomst I'" York. Joi motoren brengen Concorde op een kruis snelheid van ruim 2.000 kilometer per uur. Dat vergt per seconde zeven liter brandstof.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5