RAZENDSNEL O de herfst i de Alpen heb je voor jezelf Meer boswachters bij Staatsbosbeheer Toerisme %ULüüVbï± Nieuwe vierzitters vervangen bejaarde slepertjes in de Alpen ^[ERDAG 22 NOVEMBER 1997 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Fleischmann-treinen In 1887 begon Jean Fleischmann in Neurenberg een speel goedfabriekje Aanvankelijk maakte hij magnetische zwem en loopdieren, maar na de overname van de firma Doll Co (1938), richtte hij zich ook op modeltreinen. Daarmee begon een succesvolle periode, waarin tal van wereldprimeurs op de rails werden gezet zoals de bij verzamelaars fameuze Piccolo. Onder de titel 'Meer dan een eeuw Fleischmann' is in het Ne derlands Spoorwegmuseum aan de Johan van Oldebarnevelt- laan 6 te Utrecht tot en met 15 januari een expositie te zien over de Duitse onderneming. Ook liefhebbers van antieke scheepsmodellen, stoommachines en blikken speelgoed kun nen op de expositie hun hart ophalen. Informatie: 030 - 23 06 20 6. Munt naast Carré In Madurodam te Den Haag is kort geleden de Amsterdamse wijk Mokum gereed gekomen. Ruim honderd van Mokums be langrijkste gebouwen staan in miniatuur op een oppervlakte van zo'n tachtig vierkante meter. Daaronder de Beurs, Carré, de Munt. de Westerkerk en het Anne Frankhuis. Wie een dub beltje in de automaat gooit kan de Magere Brug in beweging zetten. Madurodam is tegenwoordig het hele jaar door ge opend. Informatie: Madurodam, telefoon 070 - 35 53 90 0. HAL naar Verre Oosten De Nieuw Amsterdam, een van de cruiseschepen van de Hol land Amerika Lijn (HAL), gaat in de laatste drie maanden van 1998 voor het eerst in het Verre Oosten varen. Tijdens deze zogenoemde 'Orient Explorer' worden onder meer Hong Kong, Osaka, Shanghai, Pusan (Zuid-Korea), Da Nang (Vietnam), Muara (Brunei) en Singapore aangedaan. De tochten duren zestien dagen en worden in de eerste helft van 1999 voortge zet. Het hele programma staat afgedrukt in de zojuist versche nen Cruise Atlas 1998/1999 met daarin ook een overzicht van cruises door onder andere de Inside Passage (Canada/Alaska), de Caribbean, het Middellandse Zee-gebied en Zuid-Amerika. Informatie: Zeetours Cruises in Rotterdam, telefoon 010 - 28 23 86 0. Jodellessen Wie wil leren jodelen kan de komende winter op alle dinsda gen terecht bij de Oostenrijkse Weissensee, in Nederland vooral bekend door de alternatieve Elfstedentocht die daar elk jaar op het stijf bevroren meer wordt gehouden. Aspirant jode- laars dienen zich met slee om 15.30 uur te verzamelen bij het dalstation van de Bergbahn. Vandaar gaat men gezamenlijk naar de Naggler Alm alwaar een jodelprofessor de leerlingen de eerste beginselen van deze typische Alpenkunst zal probe ren bij te brengen. De les wordt besloten met uitreiking van een jodeldiploma waarna - de nacht is dan al gevallen - per slee de terugkeer naar het dal wordt aanvaard. Jodelend uiter aard. Informatie: Weissensee Information, telefoon 00 43-47 13 22 20 0 Noorderzon-arrangementen De Provinciale VW van Groningen gaf kort geleden een brochure uit met daarin 24 vakantie-arrangementen in Neer- lands meest noordelijke provincie. Daaronder Bourgondische weekeinden in het van een compleet nieuw centrum voorziene Groningen-stad, tuinbezoeken en gecombineerde wandel- en zeiltochten over en langs de Wadden. De fraai uitgevoerde brochure die 'Naar de Noorderzon' is geheten, kan worden af gehaald bij VW-boekingskantoren en ANVR-Reisbureaus. Ski Special Dag In Zoetermeer, op de pas gereed gekomen overdekte sneeuw piste van Snowworld, wordt morgen van 10 tot 22 uur de eer ste Ski Special Dag van de Nederlandse Ski Vereniging gehou den. Wintersporters kunnen kennis maken met het reispro gramma dat de Nederlandse Ski Vereniging samen met Arke heeft opgezet en ook is er informatie over onder meer de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van skiën, snowboar- den en natuurlijk carving. Informatie: NSV Reizen, telefoon 070 - 31 01 11 0. Montezuma Het assortiment van Avonturenpark Hellendoorn wordt vol gend jaar uitgebreid met een nieuwe attractie: 'Montezuma Revenge'. Het apparaat, dat een investering vraagt van vier miljoen gulden, kan dertig mensen tegelijk door de lucht laten draaien en roteren en wordt op 10 april 1998 in gebruik geno men. Staatsbosbeheer gaat het aantal boswachters de komende jaren fors uitbreiden. Ook wil de organisatie de toegankelijk heid van haar natuurgebieden nog meer vergroten. Dat heeft directeur Maarten Brabers medegedeeld naar aanlei ding van het feit dat Staatsbosbeheer op 1 januari zelfstan dig wordt. Tot nu toe ressorteerde de hijna een eeuw oude instelling onder het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Brabers verwacht dat er door de verzelfstandiging beter kan worden ingespeeld op de wensen van het publiek. Ook meent hij dat er vanaf 1 januari meer mogelijkheden zijn om in samenwerking met bijvoorbeeld boeren, waterschap pen, het bedrijfsleven en recreatie-ondernemers nieuwe ac tiviteiten te ontwikkelen. De eerste aanzetten in de vorm van de bouw van vogelkijkhutten, bezoekerscentra en het inmiddels befaamde boomkroonpad (Drente) zijn overigens al gegeven. Per jaar bezoeken meer dan honderd miljoen mensen de terreinen van Staatsbosbeheer. en ziel verwarmende najaars zon, voordat ze maanden wor den bedekt door een dikke witte winterjas. Het toeristenbureau in Galtür had vijftien appartementen in de aanbieding. Allemaal ge schikt voor vier personen en met een gemiddelde prijs van zo'n honderd gulden per dag. Daarvoor heb je dan wel een woonkeuken, twee aparte slaapkamers, badkamer, apart toilet en een groot balkon. Hotline Galtür (met zijn prachtige Jam tal als excellent wandelgebied) beschouwt zichzelf als 'het dorp met waarschijnlijk de zuiverste lucht van Oostenrijk'. Er is zelfs een speciale hotline met weers informatie voor mensen die aan allergieën lijden. Niettemin wa ren we vrijwel de enige vreem delingen. Gevolg: boodschap pen kon je alleen 's ochtends halen. De plaatselijke sportzaak was wél de hele dag geopend. Ze verhuurden er mountain bikes, waarvoor speciale routes zijn uitgezet. Squash, tennis, zwemmen en kegelen bleken echter sporten die niet in deze periode kunnen worden beoefend. En dat gold ook voor paragliding. Maar dat had meer met het weer te ma ken. Dit keer konden we alleen de eerste en laatste dag van de zon genieten. De rest van de week banjerden we vaak door tien tot twintig centimeter dikke sneeuw. Een hele belevenis. Klagen deden we dan ook niet, temeer daar het in het veel lager gelegen Lindau een week plens de. Wie over de geschiedenis van Galtür leest, zal automatisch even denken aan die Gallische nederzetting van Asterix en Ob- elix. Want ook de ruim zeven honderd inwoners van dit Zuid- Tiroolse dorpje staan bekend om hun eigenzinnigheid. Zo haalden ze in 1980 de wereld pers door hun weigering mee te werken aan een miljoenenpro ject. Ze konden bij wijze van spreken slapend rijk worden als de schitterende Jamtalgletsjer mocht worden verbouwd tot een reusachtig zomerskigebied. De mensen lieten zich echter niet verblinden door het (kla tergoud. Derhalve is Galtür nog steeds een intact dorpje in een intacte natuur. Iedere toerist is er wel kom en mag naar boven. Maar wel op eigen kracht, zonder ka belbaan of stoeltjeslift. Dat maakt een (herfst)vakantie daar juist zo aangenaam. Alleen de bewegwijzering mag wel wat beter. Informatie: Oosten rijk Toerisme, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amster dam, telefoon 020 - 61 29 68 2. Tou- rismusverband Galtür, A-6563 Galtür, Tirol, Austria, telefoon 00 43 54 43 52 10 en fax 00 43 54 43 52 17 6. De receptioniste van het toeris tenbureau in Galtür (Oosten rijk) reageerde even vriendelijk als verbaasd. Nee, natuurlijk waren we welkom in deze herfstperiode, zo liet ze ons te lefonisch weten. Maar ja, de ho tels, de restaurants en het zwembad zijn dan wel dicht. Alles ist im Herbst geschlos- sen." Precies wat we zochten dus. Geen massatoerisme, geen culi naire hoogstandjes, maar ge woon een week de Alpen voor onszelf alleen. En dat in een Luftkurort op bijna 1.600 meter hoogte. Daar kan, met de winter in aantocht, geen uitgeperste si naasappel tegenop. Dat we van tevoren een appartement reser veerden kwam door de 'zeperd' van drie jaar terug. We waren half oktober op de bonnefooi naar het Kappl gereden. Die ruim duizend kilometer waren goed te doen; een geschikt ap partement vinden was aanzien lijk moeilijker. Of de bewoners waren zelf met vakantie óf ze waren net aan het verbouwen, óf de verwarming was al uitgedraaid. Zo tussen het zomer- en winterseizoen hoeven de mensen daar eigen lijk even geen toerist te zien. En dat terwijl de Alpen zich juist dan in de prachtigste herfsttin ten vaak nog even schurken in de koestering van een lichaam me! ode f eni ive skigebieden komen er n9S Alpen niet meer bij. Net loof 3 Sti in trouwens als in de ei rikaanse Rocky Moun ts. een enkele uitzondering unboat, Vail) daargelaten. 2 A rijds zijn het milieu-orga- ies die een verdere expan- genhouden, anderzijds reekt de noodzaak. De be- telling voor een winter- vakantie stagneert al en- aren. Op de pistes is - ze- akm uiten het hoogseizoen - lende ruimte. N DEN DOBBELSTEEN» n m( is het tegenwoordig alleen peri ij de skiliften. Wachttijden j en half uur of meer zijn .en ïitzondering. Zeker bij de tions kunnen in de och- - xen lange rijen ontstaan. 'P leel wintersportdorpen is inleiding te investeren in den re, snellere transportmid- die in de meeste gevallen le materiaal vervangen, air zijn gondels waarin tot ivintig skiërs (staand) Op ikunnen nemen en ook de elle vier- (in Amerika 'high quads' genoemd), zes- of ersoons stoeltjesliften ma- 1\ xore. Hier en daar ver- Ien en verschijnen zelfs ildeks kabelbanen, die in ik bijna tweehonderd per- naar boven sjouwen, plannen bewaarheid I x, n, zullen aan het eind van ?euw in de Alpen zo'n alle, vóór 1980 gebouwde en stoeltjesliften zijn ver- Maar zekerheid daar- an niemand geven, jls namelijk, is de wens van de gedachte, wat het kken van een volledig cht bijzonder moeilijk Soms blijft het heel lang nnen alleen; soms echter aat er zonder enige aan ging plotseling een nieu- skiërs van Val Claret naar de Col de Fresse (richting Val d'Isère) brengen. Spectaculair is de achtpersoons- stoeltjeslift die in Méribel (Trois Vallées) de oude 'Pas du Lac-te- lecabin 1 en 2' is komen vervan gen. In datzelfde gebied is de verbinding van het aardige ou de dorpje St. Martin-de-Bellevil- le met de grote pistes (via de Pas de Tougnette) door de komst van een 'quad' (St. Mar tin II) aanzienlijk verbeterd en hetzelfde geldt voor Val Thorens dat mag pochen op een juist ge reed gekomen zeszitter op La Moutière (richting Maurienne). Bovendien werd in Frankrijks hoogstgelegen skistation de ver voerscapaciteit van de naar de top van de populaire Cime de Caron glijdende kabelbaan met een kwart verhoogd. In het in Nederland nog vrij on bekende La Rosière 1850 (tegenover Les Arcs, op de hel lingen van de Kleine Sint Bern- hard) werd hard gewerkt om de verbinding met de wat uitda gender pistes van La Thuile in Italië te verbeteren. Het trage 'schoteltje' naar de belangrijke overgang op de Col de la Tra- versette maakte plaats voor een vierpersoons stoeltjeslift en van twee andere liften bij de Roches Noir werd de capaciteit verdub beld. In Chamonix ten slotte is de nieuwe 'quad' naar de Tête de Balme waarschijnlijk juist op tijd gereed om de eerste winter- gasten te ontvangen. Valmorel verwent zijn skiërs met een nieuwe overdekte vierzitter die de nogal krakkemikkig gewor den, wachttijd-gevoelige Beau- din-lift in het Celliers-dal over bodig heeft gemaakt. Oostenrijk In Oostenrijk doet Serfaus (Europa's enige wintersport plaats met een dorpsmetro) van zich spreken. De liftverbinding met Fiss/Ladis, waarom al jaren werd gesmeekt, schijnt nu ein delijk te worden aangelegd. Sterker nog: de kans lijkt zeer groot dat hij reeds deze winter begint te draaien en anders wel in die van '98/'99. Wel gereed zijn de zeszitter naar Plansegg (vanaf het bergrestaurant) en de vierzitter naar Alpkopf (vanuit het dorp). Ze vervangen de ver ouderde stoeltjes- en sleepliften die daar tot nu toe de dienst on derhielden. Even verderop - in Ried - hoeven automobilisten niet meer helemaal naar boven te rijden om in Fendels te gaan skiën. Er werd tussen beide plaatsjes een gondel aangelegd. In het Wilder Kaiser gebied ver dwenen boven het Brixental de Kalbersalve- en de Kreutzlift. Dat kon eenvoudig omdat er een nieuwe zespersoons gon- delbaan voor in de plaats kwam. De fameuze (en door lange wachttijden beruchte) Reiterkogel stoeltjeslift tussen Hintergleinm en Saalbach (Bernkogel) is voltooid verleden tijd. Skiërs kunnen nu de nieu we gondelbaan nemen. Het zui delijkste zomerskigebied van Oostenrijk (de MöÜtaler gletsjer op korte afstand van Mallnitz in foto cpd Karinthië) is sinds oktober beter bereikbaar geworden door de aanleg van een metro in wat wordt genoemd 'de langste mijngang ter wereld'. Galtür ten slotte verving de twee sleeplif ten tussen Alp kogel en de Bal- lunspitz door een comfortabele zeszitter. Zwitserland De VW van Flims (Graubün- den) verwacht dat de wachttij den naar Nagens tot bijna nul gereduceerd zullen zijn nu een nieuwe achtpersoons-cabine- baan wintersporters in één ruk naar het voor het gebied Laax/Flims zo belangrijke knooppunt brengt. Davos brak de bejaarde Usser Isch-sleper op de Jakobshom af en bouwde op die zelfde plek een 'hoge snelheids-quad'. Het eveneens in Graubünden gelegen Lenzer- heide sloopte niets, maar kon digt wel de in gebruikstelling aan van een zeszitter tussen Alp Lavoz en het onder de Stratzer- hom gelegen Sattel. Sankt Moritz - zeer beroemd maar wel een tikje ouderwets - ging op de moderne toer met de bouw van een grotere kabel baan naar het middelstation van het Corvatsch skigebied en in het al even sjieke Gstaad wordt feest gevierd. De al jaren geleden geplande twee stoel tjesliften bij Oescheiseite ma ken het Hornberg-gebied vanuit ZWeisimmen (Rinderberg) ein delijk ook toegankelijk voor skiërs die een afdaling over on- geprepareerde pistes niet zo zien zitten. Italië In Italië wordt met man en macht geprobeerd de soms zeer lange rijen in het Sella Ronda- circuit te elimineren. Dat moet dan onder meer gebeuren met de aanleg van een vierzitter die het oeroude gondeltje tussen Selva (Wolkenstein) en de Dan- tercepries (richting Corvara) nog voor het begin van de win ter komt vervangen. Daarenbo ven kan nu het drukke, smalle stukje tussen Plan de Gralba en eerdergenoemd Selva worden omzeild door plaats te nemen in de nieuwe, juist gebouwde stoeltjeslift. Een stuk westelijker, in Valtour- nenche gaat een 12-persoons gondel alle Italiaanse records breken. De splinternieuwe lift, die naar het met Breuil-Cervinia en Zermatt (Zwitserland) ge deelde Matterhorn-gebied voert, heeft een vervoerscapaci teit van 2.400 personen per uur. Cortina d'Ampezzo verbeterde de doorstroming bij Rio Gere (driezitter in plaats van tweezit- ter richting Tondi) en hing ook nog eens nieuwe gondels aan de naar de 3.243 meter hoge Tofana-piek leidende Ra Valles- baan. In plaats van vijftig (zoals vroeger) kunnen nu in één hijs tachtig mensen naar boven worden gebracht. Amerika Hoe hard er in Europa ook aan nieuwe liften wordt gewerkt; de Verenigde Staten spannen de kroon. Sleepliften zijn er onder hand zo zeldzaam dat ze bijna een bezienswaardigheid vor men en vooral in Utah (dat in 2002 de Olympische Winterspe len mag organiseren) verrijst de ene na de andere nouveauté. Maar aangezien voor Nederlan ders vooralsnog alleen de pistes van Colorado van enig belang zijn, hier een kort overzicht van een aantal nieuwtjes in deze staat. Breckenridge verving twee te 'slome' liften (waaronder één sleper) op Peak 8 en Peak 9 door evenzovele 'highspeed quads' en in Beaver Creek bij Vail ver dween de Stump Parklift op de Rose Bowl (familie-skigebied) om plaats te maken voor een zeszitter. Aspen wijst vol trots op de nieuwe sleper naar de top van de akelig steile East Bowl op Snowmass. Het ding sjort de skiërs naar een hoogte van 3.812 meter, waardoor As- pens grootste skigebied (er zijn er nóg drie) zijn gasten 'the lon gest vertical drop' (grootste hoogteverschil) van Amerika kan offreren: 1.342 meter. En daar was het natuurlijk allemaal om te doen. Het verrassendste nieuws echter komt uit Steamboat. Niet omdat de praktisch naast elkaar opere rende Thunderhead- en Arrow- headliften werden vervangen door nieuwe exemplaren, maar omdat er van de United States Forest Service toestemming is verkregen de oppervlakte van het 'resort' op Pioneer Ridge en Morning Side Park uit te brei den met bijna de helft. 'Coming soon...' Nog deze herfst werd met de voorbereidende werk zaamheden begonnen en waar schijnlijk zal 'de aanbouw' even na de eeuwwisseling klaar zijn. Steamboat vormt daarmee een uniek verschijnsel in winter sport! and. In de Alpen wordt verwacht dat de steeds langer wordende rijen bij het begin van de skiliften danig zullen slinken nu deze steeds meer plaats maken voor moderne, pijlsnelle exemplaren. fotö martijn van den dobbelsteen in Galtür krijgt soms een winters trekje.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27