'Mijn laatste periode bij Feyenoord was een hel' Het rijke leven van Aron Winter Sport ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER.I Rob Witschge stapt na jaar vol kommer en kwel weer vrolijk door het leven Rob Witschge keert morgen met FC Utrecht terug in de Kuip, waar hij als Feyenoorder veel goede maar ook een paar slechte herinneringen heeft. Nou ja, zijn minder vrolijke momenten liggen eigenlijk alleen op Varkenoord, waar hij de laatste weken van zijn periode in Rotterdamse dienst doorbracht. De verbanning naar het amateurcomplexmaakte hem bijna kapot en was er de oorzaak van dat hij ook bij FC Utrecht niet meer zichzelf was. Nu is hij in de Domstad weer opgeleefd. „Toen ik vorig jaar bij FC Utrecht kwam, zat ik verschrikkelijk stuk. Mijn laatste pe riode bij Feyenoord was een hel. Ik denk dat geen enkele voetballer zoiets zou ver dragen. Bij Utrecht wilde ik me geforceerd gaan bewijzen en dat had een averechts effect. Ik pakte blessures op en kwam ge woon niet meer aan normaal voetballen toe. Niks lukte meer. Dat vrat aan me, ik vond het frustrerend om mee te maken." De gulle lach is teruggekeerd op zijn ge zicht. Maar het heeft bijna een jaar ge duurd. „Achteraf vind ik het een schande dat Feyenoord mij toen zo buiten de deur heeft gezet. Ze hebben geprobeerd om me stuk te maken en het was ze bijna gelukt. Want bij zelfs bij Utrecht had ik met de naweeën te maken." „Ik begreep wel dat er destijds bij Feye noord iets moest gebeuren om de boel wakker te schudden, maar ik weet nog steeds niet waarom nu juist ik en Regi Blinker op Varkenoord moesten gaan hob belen. Ver van de selectie vandaan, doel- Rob Witschge: „Ik begreep wel dat er destijds bij Feyenoord iets moest gebeuren om de boel wakker te schudden, maar ik weet nog steeds niet waarom nu juist ik en Regi Blinker op Varkenoord moesten gaan hobbelen. Ver van de selectie vandaan, doelloos in weer en wind met z'n tweetjes. Zelfs als ik fout was geweest, wat ik echt niet was, had de club het me niet mogen aandoen." foto cpd loos in weer en wind met z'n tweetjes, aandoen." diensten heeft gehad voor de Rotterdam- Zelfs als ik fout was geweest, wat ik echt Witschge wijst erop dat hij ondanks het mers. „Wij. de jongens die de club kam- niet was, had de club het me niet mogen moeizame laatste seizoen ook zijn ver- pioen maakten en vier keer de beker won nen, waren wel goed genoeg om Feye noord uit het diepste dal te trekken. Daar om kon ik het niet accepteren dat er een trainer (Haan, red) kwam die mij zomaar buiten de deur zette. Er had nog nooit ie mand aan mijn kwaliteiten als voetballer getwijfeld. En volgens mij twijfelde Haan daar ook niet aan, maar hij had kennelijk het idee dat het nodig was om iets teweeg te brengen." Witschge, die in totaal vijf en half jaar het rood witte shirt droeg en de landstitel met Feyenoord het hoogtepunt in zijn loopbaan noemt, heeft nooit meer contact met de leiding van Feyenoord gehad. Hij had er weinig behoefte aan en zag in een moordend tempo de rest van de spelers vertrekken uit de Kuip. „Nu ken ik alleen Henk Fraser nog. Verder zegt het elftal van Feyenoord me nauwelijks nog iets. De eni ge die altijd bij Feyenoord blijft en met wie ik ook nog graag praat is Gerard Meij er, de verzorger." De 31-jarige Amsterdammer, die met zijn vrouw Barbara en zijn kinderen Ruby (5) en Nicky (4) in Hoofddorp woont ('een flatje, hoor, drie hoog achter'), volgt de ontwikkelingen van zijn oude club sinds de drastische veranderingen in de selectie slechts oppervlakkig. „Ik kijk naar de uit slagen en ik kijk naar de toeschouwers aantallen. Nou, 3.500 mensen tegen TOP Oss, dat heb ik zelfs nooit meegemaakt. Dus zo goed zijn al die wijzigingen niet uitgepakt..." Met FC Utrecht ging het de eerste maanden van dit seizoen nog rotter dan bij Feyenoord. Sinds Nol de Ruiter het roer heeft overgenomen van Ronald Spel- bos is het elftal weer op dreef. Maar Wit schge vindt het nog steeds jammer dat Spelbos de haperende machine niet op gang kreeg. „Ik blijf Ronald een goede trai ner vinden. Hij was eerlijk, niet overdre ven hard naar zijn spelers. Hij stelde wel hoge eisen, maar dat kwam omdat-ie die ook aan zichzelf stelde. Ach, ik heb nog met hem gespeeld. Hetzelfde geldt voor Hans van Breukelen. Jongere spelers kij ken misschien meer tegen de leiding op. Ik was altijd relaxed en zal dat ook blijven. Je zult mij niet in de war zien zitten als de club uitroept dat we topprestaties moeten gaan leveren." „Het succes van nu zit 'm vooral in het simpele van de nieuwe aanpak. De Ruiter maakt het voor veel, voornamelijk jonge spelers een stuk makkelijker. Je ziet som mige jonge spelers nu aardig presteren. Ik hoop dat ik met deze ploeg nog anderhalf jaar wat leuks kan doen. Mijn contract loopt nog tot 1999 door. Het publii' Utrecht verdient successen. Bij Feyen stond er een legioen, maar hier zij mensen helemaal gestoord van hun Ik vind het echt ongekend wat FC Ut1 bij de mensen in de stad losmaakt." Wat hij na FC Utrecht gaat doen, Witschge nog niet. Hij zal in geen het trainersvak induiken. „Je zal mj op zo n cursus terecht zien komen. 1 ner zijn? Ik vind het helemaal niks. Q r er ook niet hard genoeg voor. Als o r moet je mensen diep teleurstellen en tl de beslissingen nemen. Houd ik helt a niet van. Ik ben een man van blijheid ai heid." d Daarom zit de middenvelder, di Utrecht tegenwoordig achter de s[ speelt, bij mooi of slecht weer het lie zijn vissersbootje op de plas. Als hei kan met broertje Richard. „Lekker i" uit. Soms blijven we een hele dag w( we zijn serieuze vissers. Het liefst vis karpers en snoeken. Vorige week h t nog een kanjer. Ving ik voor het een 5 m'n leven een snoek van een meter, i je had die tanden van dat beest nu z zien. Zulke dingen! Was ik wel een p mee bezig, hoor." Ver weg, op het water, geniet hij vi J natuur en de rust. Zich druk maken o glamour van het voetbalvak kon hij ti nooit. Al babbelt hij tijdens de ureni v vist, met zijn broer nog wel eens ov gekte van het vak. Richard is en blijl e halve zijn broer, ook zijn grootste vi c „En daarom kan ik me ook een I boos maken dat hij bij het Nederlam tal helemaal niet meer aan bod kwa geef hem groot gelijk dat hij zich 3 meer beschikbaar stelt. Voor het El t' hij zich het vuur uit de schoenen, ma de beslissingswedstrijd in Liverpool! a Ierland mocht hij als enige op de tri i' gaan zitten. Er zijn meer dingen geb hoor. Dat 'geintje' met België, in sej ber stond niet op zich. Dat was voor 1 gewoon de bekende druppel." iï Waar Richard zijn gram haalt bi| J heeft Rob in de Galgenwaard weer rt en waardering gekregen. „We kunne n nog steeds. Ook omdat we allebei va n vak leven. Richard en ik doen geen r dingen. Ja, in de vakantie. Dan stapp wel eens in een bootje waarbij de bi K met bier zijn gevuld. Van de zomei 0 Met allemaal gasten het water op. A j Scholten was er ook bij. 's Morgen half tien gingen de eerste blikkies alt Niks gevangen, maar een werelddJ I had..." Oogsttijd is aangebroken voor enige succesvolle Nederlander in Milaan Nog nooit was de emotioneel geladen der by van Milaan zo Ajax-getint als dat van avond (zaterdag) het geval zal zijn. Op pa pier althans, want Kanu bij Internazionale en Davids en Bogarde bij AC Milan zijn ex-Ajacieden die allerminst aanspraak kunnen maken op een basisplaats. Het lot van Patrick Kluivert is in handen van de hem gunstig gezinde Milan-trainer Fabio Capello. Slechts één speler van het illuste re vijftal, dc minst besproken ook, leeft zijn leven in Italië zonder zorgen. Zijn zes de seizoen in de Serie A is hij ingegaan als vaste waarde van titelkandidaat nummer één, Inter Milan. Nu is het tijd om te oog sten, met zijn club en met Oranje. Aron Winter, van 1 maart 1967: „Nu wil ik wel 's een eindtoernooi zónder geouwehoer meemaken." Het landschap is er glooiend en groen, de lucht fris en het leven goed. Aan Appia- no Gentile zijn al heel wat lyrische bespie gelingen gewijd en het moet gezegd, dit is een plek waar zelfs de grootste droogkloot week van wordt. Het trainingscomplex van FC Internazionale Milano baadt zich in de nabijheid van het Como-meer in schoonheid, zoals het een club van stand betaamt. In deze landelijke omgeving is het waar Aron Winter, en met hem vele andere rijken van Italië, zich onttrekt aan de hectiek van Milaan. „Een rustige omge ving voor de kinderen om te wonen", zegt Winter. „En voor mij heeft het ook nog een puur praktisch voordeel. Ik ben nogal lui 's ochtends, kom wat langzaam op gang. Dan scheelt het als je op weg naar de training niet zo lang in de auto hoeft te zitten." Profvoetballers zijn familiemensen, ze ker in landen waar de afstand tussen voet stuk en afgrond zo gering is. Winter, we reldwijs inmiddels: „In een vreemd land, met een veel grotere druk en mediabel angstelling, is je thuissituatie heel belang rijk. Daarom heb ik ook zo veel aan mijn vrouw te danken. Zij kan het opbrengen om zich telkens aan mijn leven aan te pas sen En het scheelt dat de kinderen het leuk vinden hier. M'n gezin zal straks ook gaan bepalen waar we na mijn carrière verder leven. Als het aan mij ligt gaan we niet terug naar Nederland. Het leven in Italië bevalt me zo ontzettend goed, van wege de sfeer, het klimaat, de warmte van de mensen. Maar als de kinderen tegen die tijd terug willen naar Nederland, dan gaan we terug. Shari is pas twee jaar. die moet het allemaal jiog ontdekken. Maar Tess is zes, gaat naar school en spreekt vloeiend Italiaans. Doordat ik vier, vijf da gen per week in trainingskamp zit kan ik helaas te weinig genieten van mijn op groeiende dochters. Maar goed. op een gegeven moment weet je niet beter. Hier hebben we voor gekozen." Klagen wil hij niet. Daar is ook geen re den toe bij een speler die zich al meer dan vijf jaar met de rug recht en het hoofd op geheven staande houdt in de zwaarste competitie op aarde. „Je ziet dat de mees te buitenlanders het in het begin moeilijk hebben hier", zegt Winter. „Ik denk dat ik daar één van de uitzonderingen op ben. Alleen de eerste paar weken bij Lazio Ro ma had ik het moeilijk omdat ik niet speelde. En vorig seizoen, mijn eerste bij Inter, was minder. Ik had problemen met de trainer (Roy Hodgson, red), hij zag het meer in andere jongens zitten. Op een ge geven moment heb ik me bij de situatie neergelegd. Ik richtte me op de trainingen, al ging dat ook niet van ganser harte. Heel vervelend allemaal. Maar ik was ervan overtuigd dat het tij onder een andere trainer zou keren. En dat is gebeurd." Hodgson ging. Simoni kwam en sinds dien vormt Aron Winter een wezenlijk on derdeel van het sterren-ensemble van In- ter. „Heerlijk, op mijn vertrouwde plek rechts op het middenveld. Het is fijn om deel uit te maken van zo'n topploeg. Bij Lazio ontbrak het laatste stapje naar de top steeds. Ik wil prijzen pakken en bij In- ter kan dat. Zeker na de komst van Ronal- do wordt dat van ons geëist. Dat geeft wel wat extra druk, maar als je daar niet tegen kan moet je maar ergens anders gaan spe len. Als je toch ziet wat hier voor spelers rondlopen. Neem Kanu. Hij heeft nu wat pech met blessures, maar die zit er heel dicht tegenaan. Een fenomeen, een unie ke voetballer. Het is natuurlijk aan de trai ner, maar zeer binnenkort zou hij de vol gende voorhoede kunnen laten spelen: Ronaldo en Kanu voorin, met Djorkaeff er vlak achter. Dat is een voorhoede waar In- ter nog jaren mee vooruit kan." Het Inter van nu is het Inter van voorzit ter Massimo Moratti. Een puissant rijke olieboer, de vier na rijkste man van Italië zelfs, met de liefde voor de club in zijn ge nen. Een borstbeeld van zijn vader Angelo, legendarisch voorzitter in de succesvolle zestiger jaren, staat midden in het spelers- verblijf op Appiano Gentile. Moratti junior heeft zichzelf ten doel gesteld de glorietij den van Inter te laten weerkeren. „Met at tractieve voetballers", verduidelijkt Win ter. „Onder Moratti is er veel veranderd bij Inter. Ik denk niet dat Dennis Bergkamp en Wim Jonk de sfeer vanuit hun periode terug zouden kennen. Toen was Inter een veel meer afstandelijke club, waar heel de fensief werd gespeeld. Moratti wil het juist andersom. Inter moet warmte naar de fans uitstralen en op een aantrekkelijke manier succes boeken. Dat is een filosofie die me heel erg aanspreekt. En hij maakt het waar, dat hebben we alleen al kunnen zien aan de aankoop van Ronaldo. De weelde bij Inter staat in schril con trast met de malaise bij stadgenoot AC Milan. Winter heeft te doen met Kluivert, Bogarde en Davids, zoekende voetballers in een dolende ploeg. „Het gaat me aan het hart wat daar gebeurt. We hebben het allemaal te druk om intensief contact te hebben, maar vooral bij Edgar kom ik re gelmatig over de vloer. Hij heeft veel pech gehad met zijn beenbreuk. Michael Reizi ger was een ander verhaal, die had moeite om te acclimatiseren. En daar krijg je in Italië steeds minder tijd voor. Dat zie je ook aan wat er nu met Bogarde gebeurt. Kluivert heeft veel krediet, maar Winston zit in een lastiger pakket. Dan zie je weer hoe ontzettend hard het voetballen in Ita lië kan zijn." In zijn eigen loopbaan is er nog altijd sprake van die merkwaardige paradox. Enerzijds zijn er de indrukwekkende cij fers die niet liegen: sinds zijn negentiende vrijwel onafgebroken basisspeler, eerst bij Ajax, later bij Lazio Roma, nu bij Inter Milan. Met 67 interlands zesde op de Ne derlandse ranglijst aller tijden. Als hij zijn contract bij Inter uitdient heeft hij acht jaar Serie A op zijn naam staan, een eve naring van het Nederlandse record van Ruud Gullit. Een pracht van een conduite staat, die geenszins strookt met zijn be trekkelijk anonieme rol bij Oranje. „Mijn hoofd staat nu niet echt naar het Nederlands elftal", pareert Winter de eer ste vraag over het komende WK in Frank rijk, zijn zesde grote eindtoernooi alweer. Maar terugblikkend op de vorige vijf eve nementen blijkt hem toch iets dwars te zitten. „Iedere keer was er wel weer iets aan de hand. Discussies wie er als bonds coach mee moest, gedoe met spelers, steeds ontstond er onrust. Misschien komt dat omdat wij Nederlanders iets mondiger zijn dan anderen. Maar wat de oorzaak ook is, het blijft hartstikke zonde. Voor het komende WK hebben we een groep om heel ver te komen. Maar dan moet ieder een hetzelfde doel nastreven. Met alle maal verschillende BV'tjes red je het niet." Maar heeft Winter de indruk dat de les van het rumoerig verlopen EK van '96 ge leerd is? Hij: „Er zijn dingen gebeurd die niet kunnen. Klaar. Ik denk niet dat alles al uit de wereld geholpen is, maar dat heeft ook tijd nodig en die hebben we nog. Maar ik zal je nu alvast één ding zeggen: ik ga er absoluut niet van uit dat het gebeurt, maar mocht er in Frankrijk wéér onrust ontstaan, dan ga ik óók mijn mondje roe ren. Ik ben niet iemand die vooraan staat als er iets aan de hand is, dat zit nou een maal niet in mijn aard. Maar dat geouwe hoer, dat wil ik echt niet meer meemaken. Zoals ik me nu voel, zou ik nog tien jaar door kunnen voetballen. Dat zal natuurlijk niet gebeuren, maar als alles goed gaat heb ik nog een paar mooie jaren voor de boeg. Jaren waarin ik prijzen wil winnen. Met Inter en met het Nederlands elftal." Aron Winter: „Mocht er in Frankrijk wéér onrust ontstaan, dan ga ik óók mijn mondje roeren. Ik b aan de hand is, dat zit nou eenmaal niet in mijn aard. Maar dat geouwehoer, dat wil ik echt niet n t

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24