Leidse Dagblad Imago gemeentepolitiek slecht anno autcTboot dekLer stuurt overleden eidenaar afwijzing M wil toch onderzoek iar zaak-Kluivert )oek Newman vernield Turken frauderen met kinderbijslag Duitse steun voor Duisenberg neemt af De Graaf wint race in D66-fractie TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. RDAG 22 NOVEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Wim de Bie is allergisch talkshows. 'Emo van een R Gebrek v - verschrikkelijke aan politiek talent' oppervlakkigheid'. j' na sollicitatie i/brussel ad van kaam Europese Commissie in tl biedt mevrouw Anneke uit Leiden binnenkort elijke excuses aan voor onverkwikkelijk incident haar man. Uit een brief ;erd op 22 oktober 1997 :de Leidse vernemen dat echtgenoot was afgewezen een post bij de Europese (EU), een baan waarop hij iar geleden solliciteerde... veel erger nog dan die ab- lange wachttermijn was haar man, Adriaan Hen- I intussen al ruim drie jaar is. „Inderdaad, een kwes- nhele slechte timing", kon (oordvoerder van de EU in Haag niet anders dan toe- i, „Een betreurenswaardig TVnt. Bijzonder pijnlijk voor trokkene." lar huisje aan de Kolfma- leeg is Ajmeke Knaap in- els van de eerste schrik be- n. „Maar pijnlijk was het kijkt ze terug op die •oktober, de dag waarop de uit Brussel haar kte. „Niet alleen is het be- lijk dat zo'n sollicitatiepro- vijf jaar duurt, maar iaast zie je wat voor gevol- lat kan hebben. Alle oude len werden weer openge- Ik bedoel, mijn man was 12 jaar toen hij kwam te jden. Dat verdriet verwerk 1 it zo maar even. En dan jzoiets bij het ontbijt." henkt nog eens thee in en It met haar gedachten te lde tijd. Naar het jaar 1992 haar kersverse echtgenoot, nus Bernardus Hendriks, (leerde op een baan bij de openbaar ministerie wil een strafrechtelijk onder- naar dé van verkrachting uldigde voetballer Patrick :rt openen. Dit is gisteren idgemaakt. Kluivert, op dit ent spelend bij de Italiaan- etbalclub AC Milan, werd oorjaar beschuldigd van oi ichting van een 20-jarige idorpse. Het openbaar mi- ie besloot in juli de voet niet te vervolgen wegens Rdam» De Amsterdammer steren in het Stedelijk Mu- ihet doek Cathedra van lit Newman vernielde, is stwaarschijnlijk dezelfde 'die elf jaar geleden New- Who's afraid of Red, Yel- nd Blue III beschadigde. De chte heeft inmiddels be- Het schilderij, van 5,45 bij meter, uit 1951, werd gron- êwerkt met een stanley- De dader was gisteravond Ef op vrije voeten. Volgens litie is voor dit delict geen ntieve hechtenis mogelijk, «troon van de aangebrach- den vertoont opvallende snis met de beschadigin- festijds op Who's Afraid of Red, Yellow and Blue III. Ook toen was er sprake van grote ho rizontale halen en een paar klei ne verticale kerven. De restaura tie van Who's Afraid of Red, Yel low and Blue III door de Ameri kaanse restaurateur Daniel Gol- dreyer, voor 814.000 gulden, zorgde indertijd voor meer ophef dan de vernieling zelf. De ge meenteraad stond op z'n kop toen onderzoek door het Ge rechtelijk Laboratorium uitwees dat de Amerikaan het schilderij gewoon had overgeschilderd. Barnett Newman (1905-1970) geldt als één van de grootste schilders uit de legendarische naoorlogse New Yorkse School. foto ap» ho Raadsleden steeds moeilijker te vinden NR. 41549 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Dertigers betalen hoge prijs voor verzekerde toekomst. Onderzoek LSV Associates in opdracht van deze krant HET WOORD IS AAN Pierre Nicole Zwakheid en toegeeflijkheid jegens zichzelf en hardvoch tigheid jegens anderen zijn vaak slechts een en dezelfde ondeugd. Het imago van de gemeentepolitiek is uitgesproken ne gatief. Daardoor zijn steeds minder mensen bereid zich beschikbaar te stellen voor een functie in de lokale poli tiek. De kwaliteit van de gemeenteraden lijdt onder die afnemende belangstelling. Anneke Knaap: ...oude wonden weer opengereten... foto hielco kuipers Europese Commissie in Brussel. De doctorandus in de geschie denis was op dat moment ar chivaris in Amsterdam, 40 jaar jong, kerngezond en toe aan een nieuwe uitdaging. Hendriks kreeg vlot een brief terug dat zijn sollicitatie in goede orde ontvangen was en wachtte af. Voorlopig stond hij op de lijst. Dat stond hij waarschijnlijk nog toen hij twee jaar later - op 2 mei 1994 na een kortstondig ziekbed - op de leeftijd van 42 jaar overleed aan kanker. „Ik was die sollicitatie natuurlijk al lang vergeten", zegt zijn wedu we nu. „Het kwam op dat mo-v ment niet in me op om de EU een overlijdensbericht te sturen. Waarom zou ik ook? Het was per slot van rekening alweer twee jaar verder en we hadden piets meer van die lui verno men." leiden/haarlem wim bank Dat blijkt uit een onderzoek dat bureau LSV Associates in op dracht van deze kr ant heeft ge houden onder de ruim 600 ge meenteraadsleden in de regio Leiden en Haarlem. Van de aangeschreven raadsleden heb ben er 326 het enquêteformu lier geretourneerd, een respons van meer dan 50 procent. Het onderzoek had plaats aan de vooravond van de komende raadsverkiezingen in maart 1998. Het negatieve beeld van de politiek speelt partijen duidelijk parten bij het vinden van ge schikte kandidaten voor de nieuwe verkiezingen. De onder- waagde raadsleden noemen hiervoor diverse redenen, zoals het grote tijdsbeslag, de hoogte van de vergoeding en de nega tieve aandacht van de media. Het eigen functioneren draagt evenmin bij aan een verbete ring van het imago, constateren veel raadsleden. De raadsverga deringen duren te lang, er wordt te veel gepraat, discussies gaan te vaak over details en niet over hoofdlijnen en de kwaliteit van raadsleden is in veel gevallen beneden de maat. Ook het ge bruik van ingewikkelde (ambte lijke) taal is veel raadsleden een doorn in het oog. Voor de gewo ne burger zijn discussies nau welijks te volgen. „Laten men sen weer normaal gaan praten, zoals ze van hun moeder heb ben geleerd", is een van de re acties. Andere suggesties om de lo kale politiek aantrekkelijker te maken: korter vergaderen, geen gebrek aan bewijs. Het besluit van het OM de rechter toestem ming te wagen om de zaak als nog te onderzoeken, volgde op het bezwaar dat advocaat mr. A. Moszkowicz namens de wouw tegen het sepot aantekende bij het gerechtshof in Amsterdam. Hierop heeft de procureur-ge neraal geadviseerd om een ge rechtelijk vooronderzoek tegen Patrick Kluivert te openen. In de procedure rond Kluivert doet het hof uitspraak op 22 de cember. winschoten. Een kleine politiemacht heeft gisteravond in allerijl 138 Koerdische Irakezen per bus verwijderd uit het asielzoekerscentrum in Winschoten. De evacuatie was het gevolg van een hoogopgelopen conflict tussen hen en de circa veertig Algerijnse bewoners van het centrum. Het is in ons land nog niet eerder voorgekomen dat er wegens een escalerend conflict zo'n grote groep asielzoekers tegelijkertijd moest worden overgeplaatst naar andere opvangcentra. Binnen de poorten van het asielzoekerscentrum heerste sinds de aankomst van de Irakezen, nu drie weken geleden, al een uiterst broeierige sfeer met tal van grote en kleine incidenten tot gevolg. Volgens de leiding van het asielzoekerscentrum was het niet langer verantwoord om de beide groepen naast elkaar te laten leven. Directeur Ch. van de Akker van het centrum ziet in het 'over heersende gedrag' van de Irakezen de bron van alle kwaad. foto anp dennis beek den haag gpd Gezinnen in Turkije frauderen op grote schaal met aanwagen voor kinderbijslag uit Neder land. Dit blijkt uit een nog ge heim, grootschalig onderzoek dat de Sociale Verzekeringsbank (SVB) momenteel uitvoert in- Nederland en Turkije. In de oostelijke Turkse pro vincie Elazig is al voor ruim an derhalf miljoen gulden aan fraude ontdekt. Dit resultaat is voor de SVB aanleiding om on derzoek in heel Turkije te gaan uitvoeren.' De verwachting is dat het totaalbedrag aan fraude in de vele miljoenen zal lopen. Turken, woonachtig in Tur kije, kopen bij de burgerlijke stand valse verklaringen over het aantal kinderen. Vaak wordt een tweeling aangegeven terwijl één kind is geboren. Ambtena ren bij de burgerlijke stand wer ken mee aan de fraude. Zij wor den omgekocht om de valse verklaring in het bestand op te nemen. Dit bestand wordt door de SVB gebruikt om kinderbij slag toe te kennen. De Turken hebben vanwege een arbeids verleden in Nederland recht op uitkeringen die naar Turkije worden overgemaakt. De SVB is de fraude op het spoor gekomen na enkele routi ne steekproeven. De Tweede Kamer debatteert binnenkort over een wetsvoor stel van de staatssecretaris tot aanscherping van de controle op uitkeringen in het buiten land. Pagina 2: Controles gaan als een lopend vuurtje door het koffiehuis paul koopman/marc peeperkorn Duitsland steunt niet langer on verkort de kandidatuur van Duisenberg voor het president schap van de Europese Centrale Bank. De regering-Bonn wil de komende maanden een com promis zoeken dat zowel recht doet aan de ambities van Ne derland als van Frankrijk voor de machtigste financiële functie in Europa. Dit bleek gisteren tij dens de banentop van Europese staats- en regeringsleiders in Luxemburg, waar de kandida tuur van de Duisenberg en de Fransman Trichet in de coulis sen druk besproken werd. Bondskanselier Helmut Kohl maakte ook duidelijk dat een overtuigende zege van de Ne derlandse lobby ten koste van Trichet niet tot de mogelijkhe den behoort. „Er mag geen breuk komen die niet meer te lijmen valt", aldus Kohl. De Duitse diplomatie is er beducht voor dat het touwtrekken over de ECB-functie ontaardt in een openlijke Nederlands/Franse prestigestrijd waarbij beide kan didaten het loodje leggen. De Nederlandse campagne voor verlaging van het BTW-ta rief als banenmotor is nog steeds geen gelopen race. Pre mier Kok kreeg de andere Eu ropese leiders slechts zover dat ze een voorstel terzake doorver wezen naar de ministers van fi nanciën. Nederland wil verla ging van de BTW graag om ba nen te scheppen onder schoen-, fietsen- en kleermakers. Opvallend is dat de regerings leiders zich toch hebben vastge legd op het streven dat binnen vijf jaar jonge werklozen niet langer dan een half jaar zonder baan of scholing mogen zitten. den haag gpd Een zeer verdeelde D66-fractie heeft de 40-jarige Thom de Graaf gekozen tot haar nieuwe fractieleider. Hij moest gister middag afrekenen met zijn ri vaal Roger van Boxtel, die iets minder D66-Kamerleden achter zich kreeg. Uit een peiling was het fractiebestuur gebleken dat Van Boxtel de steun had van ne gen Kamerleden, De Graaf kwam op twaalf. Van Boxtel trok daarop zijn kandidatuur in. Daarmee is een eind geko men aan een maandenlange strijd achter de schermen tus sen fractiesecretaris De Graaf en vice-fractieleider Van Boxtel, die beiden graag Gerrit Jan Wolffensperger wilden opvol gen. Wolffensperger vertrekt be gin volgend jaar naar de NOS. De nieuwe leider benadrukte „als een tandem" met Van Box tel te blijven samenwerken. Hij kondigde aan voorlopig geen echte wijzigingen te willen aan- J HAM A WY® NatuuntM, \rJ' -Vloeren - Aanrechten L/'1 -Tafels -Zuilen j - Onderhoudaprodukten UIT EIGEN IMPORT, istraat 56d Wasser Tel: 070 <b\~n oio brengen in de koers van de D66-fractie. De Graaf verklaarde dat hij vooraf niet zeker was ge weest van zijn overwinning. „De fractie moest kiezen tussen stijlverschillen", zei hij. „Inhou delijk zijn Van Boxtel en ik het geheel eens." Zijn voorganger Wolffensper ger sprak de hoop uit dat met de aanwijzing van De Graaf „een nieuwe, positieve impuls uitgaat" naar de partij, die het slecht doet in de peilingen. Zelf zal Wolffensperger „op korte termijn" de Tweede Kamer ver laten. Pagina 3: Thom de Graaf: Tikje gespleten dus een echte D66'er TIM KRABBE SIGNEERT zijn nieuwste roman 'De Grot' ander werk en aansluitend interview met Cees van Hoore (21.00) Donderdag 27 november 20.00 - 22.00 uur Natuurlijk bij; ...uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45 Leiden 071-5120885 geneuzel over details maar pra ten over hoofdzaken, snellere besluitvorming, raadsleden moeten meer buiten het raad huis kijken en minder intern ge richt bezig zijn, het aantal raadsleden moet worden ver minderd en raadsleden moeten minder met het college meelo pen. Een overzicht van het onder zoek en enkele andere verhalen over de problemen in de lokale politiek zijn te vinden in het Za terdags Bijvoegsel. Nog geen bekentenis in Leidse moord leiden caroline van overbeeke De 20-jarige verdachte van de moord op een 19-jarige Leidse studente heeft nog geen beken tenis afgelegd. De man uit Bent veld, de vriend van het meisje, is gisteren de hele dag gehoord. In eerste instantie vertelde hij aan het rechercheteam van de Leidse politie dat hij niet wist hoe de studente aan de steek wonden is gekomen. De Leidse politie heeft een team van tien rechercheurs op de moordzaak gezet. Donder dagavond rond half twaalf werd de 19-jarige studente in haar kamer, in een studentenhuis aan de Jan van Goyenkade, met een schaar om het leven ge bracht. De verdachte heeft nog getracht via een raam te ont snappen. De politie hield de man op het dak aan. Naast het lichaam van het overleden meisje trof de politie de schaar aan waarmee de verdachte 21 steekwonden had toegebracht. Een motief voor de moord zoekt de politie in de 'relationele sfeer'. De twee hadden sinds drie jaar een relatie. Het slacht offer, dat in Haarlem is geboren, woonde al lange tijd in Leiden. Medebewoonsters van de eer stejaars studente waren gisteren in diepe rouw. De studentes alarmeerden donderdagavond de politie na 'gegil en gestom mel' uit de kamer van het meis je. De politie trapte de deur in om binnen te komen. Ze was inmiddels aan haar verwondin gen overleden. Bij de studentensociëteit Mi nerva aan de Breestraat, de ver eniging waarvan de studente bio-medische wetenschappen lid was, hing gisteren de vlag halfstok. De sociëteit was gister avond gesloten. 076° ov6o 076° 20% 30% 30% 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -5,7 17 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15 RTV/programma's8,9 Sport23,24,25 Strips6 Stadstheater Zoetermeer presenteert 'Cross Over' door Louis en Selma van Dijk, waarvoor een kortings bon op de pagina Uitgaan. tentoonstelling Stoom, Staal en Studeerkamers zondag 23 november de première van het theaterstuk Stoomkoorts om 14,00 en 15.00 uur in Museum Boerliaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214224 Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 VERHUIZEN 90% organisatie 10% vervoer waar ook ter wereld. 63 ERKENDE I VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071-561 75 42 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 Ja, ik wil een abonnement op hei Leidsch Dagblad. l'ojjtcode. Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautoniatiscli tf. tl !.05) i automatisch (f.31,95) Oatceptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadet Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1