Geen sanctie ministeri voor 'illegale' opleido Taxichauffeurs geven startschot voor reeks van landelijke acties S Rijk draagt zestig miljoen bij aan windpark IJmuidi Reorganisatie door 'zwarte weduwe' gaat veel gemeenschapsgeld kosten Randstad Zalmsnip tot 2000 voor afvalstoffenheffing CHRUVENDE LEZERS Marco Bakker zit helemaal verkeerd Blokkade] ECT-terri Maasvlak ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 975 GroenLinks-burgemeester Uithoorn uithoorn De 48-jarige H.L. Groen is benoemd tot burgemees ter van Uithoorn. Mevrouw Groen is sinds 1992 burgemeester van Oostzaan. Zij is lid van GroenLinks. De nieuwe burgemees ter begint op 16 januari volgend jaar in Uithoorn. Groen volgt de CDA'er J.E. Castenmiller op die binnenkort met pensioen gaat. Hij is vanaf 1987 burgemeester geweest in Uithoorn. Onderzoek naar Marlboro Masters ZANDvooRTMinister Borst van volksgezondheid stelt een on derzoek in naar de Marlboro Masters of Formula 3'. Op dit jaar lijkse racespektakel dat begin augustus op het Zandvoortse cir cuit werd gehouden zouden de reclameregels zijn overtreden. De minister zet vraagtekens bij de wijze waarop de sigarettenfa- brikant het evenement heeft gesponsord. Het uitdelen van siga retten in combinatie met de gratis toegang voor het publiek zou strijdig zijn met de Reclamecode voor Tabaksproducten. Noodzakelijke procedures beginnen over twee maanden den haag jan kuys Minister Wijers van economische zaken stelt 60 miljoen gulden beschikbaar voor de aanleg van een windmolenpark in zee bij IJmuiden. Volgens plan begint over twee maanden een 'zware' pro cedure, die het plaatsen van de honderd wind molens mogelijk moet maken. Bij zo n Planologi sche Kern Beslissing (PKBJ hoort ook het opstel len van een Milieu Effect Rapportage (MER). Na een bouwtijd van een jaar moet het experimente le energiepark vanaf het jaar 2001 in gebruik zijn. Een plek tussen acht en twaalf kilometer voor de kust van IJmuiden is de geschiktste plaats voor de aanleg van een windenergiepark buitengaats, zo heeft een onderzoek van de Nederlandse Or ganisatie voor Energie en Milieu (Novem) uitge wezen. Na een zorgvuldige vergelijking van mo gelijk in aanmerking komende plekken bleven IJmuiden en de monding van de Westerschelde (de Vlakte van de Raan) als geschikte locaties over. Op ruimtelijk, ecologisch en economisch gebied scoorde IJmuiden uiteindelijk beter. Wij ers liet daarom gisteren bij de overhandiging van het Novemrapport al doorschemeren een voor keur te hebben voor IJmuiden. Volgens Wijers zijn er geen onoverkomelijke knelpunten meer voor de aanleg van het proef- park. Hij noemde het proefproject een uitdaging voor de Nederlandse industrie. Het initiatief past, zo zei de minister verder, uitstekend in het beleid om meer duurzame energie op te wekken. Het voornemen is eerst de doelstellingen voor het ge nereren van windenergie op land te halen. Tege lijkertijd zal worden geprobeerd de mogelijkhe den op zee te verkennen. Uit een onderzoek van de Novem is gebleken dat 87 procent van de bevolking de aanleg van het demonstratiepark een goed idee vindt. Zeven procent zegt actief bezwaar te zullen maken te gen het park. De belangrijkste bezwaren zijn de horizonverandering en de kosten. Bestuurders in de regio zijn evenee siast, terwijl ook milieuorganisaties h men steunen, zij het dat de stichting Milieu een nader onderzoek eist naarc voor de vogels. Daarover is nog weir Zonder zo'n onderzoek mag het proefj de stichting niet van start gaan. De aanleg van het demonstratiepai miljoen gulden. Volgens de onderzoi opbrengst hoog genoeg om particul teerders aan het project te doen deelni de overheid een deel meebetaalt. Hei daartoe dus bereid, zo liet Wijers gister Haagse taxichaffeurs gaven gisteren het startsein voor een landelijke actie. Luid toeterend hebben twaalf taxichauf feurs gisteren in Den Haag het startschot gegeven voor een reeks landelijke acties. Bij het ministerie van Verkeer en Water staat kondigden zij namens hun collega's aan tot de verkiezingen in mei actie te zullen voeren tegen de plannen van mi nister Jorritsma (Verkeer) om de concur rentie in het taxivervoer te bevorderen. Vorig jaar protesteerden op 21 novem ber ruim 1700 taxichauffeurs in Den Haag. Een woordvoerder van de actie voerders sluit een herhaling van zo'n massale actie niet uit. „Vandaag is de ac tie klein gehouden om zo min mogelijk overlast voor onze klanten te veroorza ken. Maar de kurk is slechts met moeite op de fles te houden, de actiebereidheid is enorm." Naar verluidt is volgende week vrijdag het tweede taxiprotest. De precieze loca tie is nog onbekend. Vorige maand staakten de taxicentrales uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hun re guliere overleg met het ministerie over de veranderingen in de Wet Personen vervoer waarin het taxibeleid wordt gere geld. Volgens de taxibedrijven heeft de minister afspraken over de uitvoering van de wet geschonden. Verder maken ze bezwaar tegen een nieuw vergunnin genstelsel en het loslaten van de tarie- Met name de Amsterdammers willen dat Jorritsma een „anti-snordersartikel" in de wet opneemt tegen deze illegale taxichauffeurs. Eind oktober voerden zij hierover nog actie in de hoofdstad. De minister voelt niets voor zo'n artikel. Zij meent dat invoering van de vrije markt werking in het taxivervoer een deel van de snorders vanzelf van de weg duwt. De Leidse scholengemeenschap Emilie Knappert hoeft niet zwaar te boeten voor het zonder toestemming geven van MBO-opleidingen in Katwijk. Het ministerie van on derwijs heeft weliswaar een schriftelijke waarschuwing uitgedeeld, maar daar blijft het bij. Het heeft zelfs toege zegd de kosten van de opleiding in Katwijk te zullen ver goeden. ken naar Katwijk. Daarmee liep de scholengemeenschap voor uit op een wetswijziging per 1 januari 1998. Die maakt het mogelijk dat ROC's hun oplei dingen in meerdere plaatsen aanbieden. De actie van het MBO in Kat wijk leidde tot een verongelijkte reactie van het ROC Leiden (Holtlant College) dat zelf een vestiging heeft in Katwijk. De klacht uit Leiden werd onder zocht en al snel concludeerde de onderwijsinspectie dat de LEIDEN/KATWIJK JAN KUYS Tegen de regels in is de Emilie Knappertschool van het Regio naal Opleidingscentrum (ROC) Midwestgroep in augustus be gonnen met de opleiding 'Ver zorgende, helpende, sociaal pe dagogisch werker en leidster kindercentra' in Katwijk. 62 Leerlingen schreven zich daar voor in. Volgens Emilie Knap pert schoot de huisvesting in Leiden tekort en was de school daarom gedwongen uit te wij- Midwestgroep geen toestem ming had om in Katwijk van start te gaan. Het ministerie liet vervolgens weten de kosten van de opleiding niet te zullen ver goeden. Voorts zouden de leer lingen geen aanspraak kunnen maken op een diploma. Kort daarna heeft directeur P. Geurts van Emilie Knappert op dringend verzoek van het mi nisterie besloten de opleiding alsnog in Leiden aan te bieden. Tijdens een gesprek met het mi nisterie is vervolgens de ergste kou uit de lucht genomen. Het ministerie is ervan overtuigd ge raakt dat de scholengemeen schap geen kwaadaardige be doelingen had. De aangekon digde sanctie is vervolgens ge schrapt. Vanaf volgende week volgen de leerlingen hun opleiding in Bijna twee miljoen voor verpleeghuizen Ziektekostenverzekeraar Zilve ren Kruis stelt éénmalig een be drag van 1,8 miljoen beschik baar voor de verpleeghuizen. Bovendien komt er vanaf 1 ja nuari een apart budget voor de intensieve thuiszorg. Dit ge beurt naar aanleiding van een gesprek dat Zilveren Kruis, ver pleeghuizen en andere zorgin stellingen gisteren hadden. Hierin werden de problemen met de te lange wachtlijsten be sproken. In het afgelopen jaar zijn de wachtlijsten voor opna me in een verpleeghuis explo sief gegroeid. De gesprekspartners gaan een afspraak maken met het minis terie van VWS om over de pro blemen te praten. Gemeenten mogen na het jaar 2000 zelf uitmaken waar ze de Zalmsnip voor gebruiken. Die snip, de honderd gulden van minister Zalm, is nu nog be doeld om de afvalstoffenhef fingen omlaag te brengen. Maar dat is dus alleen voor de komende twee jaar. Het voorstel van de Zalm snip kwam nadat gemeenten bij het ministerie hadden ge klaagd dat de lokale lasten voor burgers veel te hoog wer den. Daarop stelde Zalm hon derd gulden voor elk gezin be schikbaar om de afvalstoffen heffingen te verlagen. Dat was echter tegen het zere been van de gemeenten, die de afgelo pen jaren juist probeerden die heffing kostendekkend te ma ken. Het ministerie van financiën is, na onderhandelingen met de VNG, nu overeengekomen dat die regel slechts tot het jaar 2000 geldt. Na die tijd mo gen de gemeenten zelf weten hoe ze de lasten voor de bur gers verlagen. In Haarlem krijgt de gemeente volgend jaar 7,2 miljoen gulden om de misgelopen inkomsten voor de afvalstoffenheffing te com penseren. Onder verwijzing naar de diver se artikelen in het Leidsch Dag blad van twee weken geleden over het optreden van dienstdi- recteur M. Zierikzee in de wandeling ook wel de 'zwarte weduwe' genoemd is einde lijk gebeurd waar we, met ande ren, maanden geleden al voor waarschuwden: de nieuwe reor ganisatie binnen de muren van het Stadhuis was gedoemd tot mislukken. In brede kring denk maar eens aan de totale Leidse sport wereld werd gewaarschuwd tegen het voornemen om capa bele mensen het bos in te jagen. Er werd gewaarschuwd in ver gaderingen en ook in een bij zondere vergadering van de Leidse Sport Federatie. Een bij eenkomst waar de toenmalige wethouder Hans de Goede en mw. Zierikzee eveneens aanwe zig waren. Het afscheid van Jan Duives- teijn werd eveneens min of meer een massale demonstratie tegen de nieuw ingevoerde re organisatie. Zelfs wethouder Hans Baaijens bestond het om in de lange rij wachtenden te gaan staan om zijn PvdA-partij- genoot Jan een hand te geven. De grote protestactie ging na tuurlijk ook niet ongemerkt voorbij aan de politieke partij en, maar die deden alsof hun neuzen bloedden. En wat is er dan nu gebeurd? Er zijn diverse ambtenaren echt wakker geworden die hebben laten weten dat ze alle vertrou wen in Zierikzee hebben verlo ren. dat het met de ingevoerde reorganisatie helemaal mis is en dat ze weigeren om nog langer verder te gaan met Zierikzee. Wat dus al eerder publiekelijk was voorspeld o.a. Dick Tes- selaar hield er een onderbouwd betoog over is werkelijkheid geworden: het al weken sluime rende conflict binnen de amb tenarenwereld is nu in de open baarheid gebracht. Dit sluime rende conflict leidde al eerder tot 'gesprekken op de hei', en kele adviesbureaus verdienden er ook een paar ton aan uit de pot met gemeenschapsgeld en het conflict sudderde gewoon Het had natuurlijk nooit zo ver hoeven te komen als alle be trokken ambtenaren al maan den geleden met de proteste rende burgers en sportbestuur ders ook luid en duidelijk hun afkeuring hadden laten blijken. Maar nee, waarschijn lijk ontbrak de moed om tegen het 'gezag' in te gaan; jammer! Zij lieten toe dat collega's en be kwame ambtenaren van hun stoel werden verdreven. Waar schijnlijk hebben ze er nu spijt van dat ze aan de kant bleven staan. De nu ontstane situatie heeft natuurlijk consequenties. We hadden het bijna kunnen voor spellen dat we er binnen de stadhuismuren weer een inte rim-manager bij zouden krij gen. En jawel, uitgerekend PvdA-wethouder Hans Baaijens ziet de toestand niet zo somber in. Hij heeft inderdaad al be aamd dat een interim-manager naast Zierikzee moet gaan op treden. En dat gaat natuurlijk ook weer een paar ton kosten, gemeenschapsgeld dus. Het re sultaat laat zich voorspellen: er ontstaat een situatie waarin er voor Zierikzee geen plek meer is, waarna zij een 'gouden handdruk' krijgt van een kwart miljoen, ook al weer gemeen schapsgeld! En daar werkt onze Schriftelijke reactie Op woensdag 12 november stond in het Leidsch Dagblad een artikel met als kop 'Jon- gerennota Leiderdorp ge kraakt'. Dit artikel heeft als onderwerp de 'Jongerennota' van Leiderdorp en de behan deling daarvan in de com missie welzijn. In dit artikel wordt de in druk gewekt dat ik, in mijn functie als coördinator van Sjelter. gebruik zou hebben gemaakt van het spreekrecht. In het artikel word ik geci teerd. Ik wil met nadruk stellen dat ik geen gebruik gemaakt heb van het spreekrecht en dat de opmerkingen die u in uw artikel aan mij toeschrijft overgenomen zijn uit de schriftelijke reactie op ge noemde nota. Hans F.dink. coördinator Sjelter, Leiderdorp. PvdA zonder blikken of blozen aan mee, terwijl er bijvoorbeeld voor het goed schoonhouden van de Leidse binnenstad geen (extra) geld is. Overigens is het hele plan van reorganisatie gekomen uit de koker van ex-PvdA wethouder Hennie Koek, die zonder de rit uit te willen zitten tussentijds een leuke job in Amsterdam aanvaardde. Maar je hoort haar daar met geen woord over. Wel bemoeit ze zich ineens met het plan van de PvdA, die terecht het lef heeft om in het nieuwe verkiezingsprogramma het enorme bedrag van acht ton subsidie bij het Centrum voor Beeldende Kunst terug te bren gen tot nul. Koek liet al in deze krant weten dit waardeloos te vinden, zij wil die acht ton handhaven alsof het een fluitje van een cent is. De Leidse bur gerij zit niet te wachten op der gelijke uitspraken van Koek, die tussentijds haar verantwoorde lijkheid als wethouder naast zich neerlegde. Het blijkt overigens een 'nor male' zaak te worden dat wet houders tussentijds hun politie ke verantwoordelijkheid inrui len voor een betere baan elders. Want op de valreep van ons schrijven vernemen wij het ver trek van D66 wethouder Pex Langenberg. Over verantwoor delijkheid gesproken... Inderdaad: Niets lijkt op Lei den! Henny Kwik (PvdA-lid), Wim van der Pluijm (PvdA-lid). Leiden. MBO-opleiding Katwijk tijdelijk naar Leiden Eigenlijk weet de gehele Ne derlandse bevolking het al sinds het ongeluk gebeurde. Marco Bakker heeft gedron ken. Er was vermoedelijk niets mis aan zijn auto, zijn cruise- control, gaspedaal of het pien tere knopje op zijn automati sche versnellingsbak.Neen, ie dereen in Nederland wist het al. Het wachten was alleen op wat de politie fout zou doen, of wat een advocaat voor een slinger aan de zaak zou geven. Als een bekende Nederlander iets stoms doet, wordt er altijd iets verzonnen om het geheel te verzachten. Was het niet een bekende voetballer die een aantal onbezonnen acties bui ten het veld neerzette? En wat is daarvan terecht gekomen. Even leek het er op dat de bloedproef te laat bij Bakker was afgenomen. Heel het land hield de adem in, via speciale berekeningen kon men toch vaststellen dat er een alcohol percentage van 1,1 tot 1,8 aan wezig was. En nu is het dan bekend. In een kerkgebouw in Den Ham voor een publiek van zo'n 600 bewonderaars van deze zo be gaafde zanger. Marco ver trouwt op een rechtvaardige behandeling van justitie. Hij voeg begrip aan de toehoor ders en hij kreeg het. Applaus was zijn deel. Nee Marco, voor mij zit je helemaal verkeerd. Je hebt ge dronken en je bent toen in de auto gestapt. Je hebt een moe der van twee kindertjes dood gereden. Je hebt de vrouw van iemand gedood. Een dochter, zus, tante, een vriendin. Je hoort niet in het land op te tre de conferentieruimte Haagsche Schouw i ruimten van Spc Storm in Leiden. I daar dagelijks vanu met busjes heengeï school betaalt de kc ingang van het vol worden de lessen we in Katwijk gegeven! der Henk Krauwel he gekondigd dat 5 )i feestdag van het Kati zet zal worden. Directeur Geurts j Knappert wil snel m stuur van het ROC| de tafel gaan zitten., ten niet zo met elkal Het is nodig de betrd normaliseren en daan we spoedig met het Rl gaan praten." ROTTERDAM ANP 1 Ongeveer 150 SHB'el gistermiddag enige poort van de Deltaten het containeroveJ ECT op de MaasvlaU keerd. Er kon geen via het terrein meer op spoorvervoer, binneo zeeschepen werden door de blokkade. Een woordvoerder toonde zich „onaj verrast" met de bloj actievoerders waren a rein geweest om B'ers te bewegen hei te leggen. Die dedei maar bij het verlate terrein werd plotselin geblokkeerd. Op vrijdag komen zo'n honderd vrachn uur door de poon ECT-terminal. Toeni de om kwart over vie geheven, moesten no tweehonderd vracht gehandeld worden. H duren om die achter lopen, aldus een E voerder. De blokkade van tr nenvaart en de afhai zeeschepen duurde! werd vooral veroora de mensen voor de a die om kwart over dl het ECT-terrein nieii ECT inventariseert en „zal alles in hetw die te verhalen op de ders. Er heeft enig trekwerk" plaatsgev sen de SHB'ers en E( dat is gelukkig niet g zo zei de woordvoerd De SHB'ers zijn sin dag bezig collega's t het werk neer te leg al diverse havenbei zocht. Tot nu toe kre B'ers toegang tot d( haalden zij hun co het werk af en giii| door naar het volgen De SHB is de i voor de haven. V worden ingehuurd d bedrijven die voor ei voldoende eigen mi ben. De SHB is in den en moet reorgal dit moment vinden handelingen plaats, twee weken zitten t B'ers meer in de oi lingsdelegatie. Die vertrokken n schil van mening n voersbond FNV ovei handelingsinzet. De de afgelopen dagen ook voornamelijk op de Vervoersbond ojp B'ers op te laten nf delegatie. FOTO GPD/ROLAND DE BRUIN maar blijft zingen. En autorij den.... D. van der Maden, Hazerswoude. den 'omdat het leven door gaat'. Jij hebt het leven van een vrouw beëindigd. Hoe moeten de familieleden en vrienden van die vrouw verder? Als jij

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14