'Je moet zorgen dat geld wél gelukkig maakt' Kerk Samenleving 'Dialoog sleutel voor gelovigen Oost-Java' Ingrijpende restauratie van de burcht ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 redactie dick van der plas. doorn anp Alleen als moslims en christe nen in Indonesië elkaar per soonlijk ontmoeten en daad werkelijk samenwerken, kun nen veel etnische en religieuze conflicten worden voorkomen. Tolerantie tussen beide groepen is niet voldoende. Dat zei prof.dr. Wismoady Wahono, sy nodevoorzitter van de Christe lijke Kerk van Oost-Java, in Doorn tijdens de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK). De aanhoudende brandstichtingen en vernielin gen van kerken in Indonesië ko men volgens Wahono voort uit een diepgaand wantrouwen tussen moslims en christenen. Het ontbreekt aan wederzijdse kennis en begrip. Veel moslims die van Indone sië een islamitische staat willen maken, zien christenen als de machtigste rivaal. Ook voelen moslims zich bedreigd door de actieve zendingsdrang van christenen. Lokale en individue le ruzies tussen een moslim en een christen groeien daardoor nogal eens uit tot massale en ten opzichte van christenen ge welddadige bijeenkomsten van moslims, weet Wahono uit er varing. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV.KERK Beroepen te Kamerik. M. Messema- ker, kandidaat te Katwijk aan Zee Bedankt voor Harmeien C.H Bax te Ede Aangenomen naar 's-Gravenzande als predikant voor bijzondere werk zaamheden (geestelijk verzorger ten dienste van de Herv. Stichting voor woon-, zorg- en verpleegvoorzienin- gen in het Westland) W. Quak, voor heen predikant in de Chr.Geref.Ker ken, wonende te Den Haag. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen: te Nijmegen J. Slotman, kandidaat te Zeewolde. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen te Urk (Eben-Haëzerkerk) H. Polinder te Genemuiden. GEREF.GEMEENTEN Bedankt: voor Boskoop M. Karens te Werkendam; voor Rotterdam-Zuid- wijk-Pendrecht-Lombardijen H. Paul teOostkapelle. Joodse traditie toegepast op hedendaagse problemen Geld houdt de wereld draaiende. Iedereen wil er zoveel mogelijk van hebben. Maar geld maakt niet gelukkig. De Braziliaanse rabbijn Nilton Bonder schreef De Kabala van Geld, een handboek voor mensen die tegelijkertijd rijk én gelukkig willen zijn. 'Mensen willen alleen maar geld hebben, omdat ze de echt belangrijke dingen in het leven missen.' Hij draagt geen kep- pel en geen zwarte kleren. Rabbijn Nil ton Bonder (39) wil de kennis en de traditie van het joden dom puur praktisch toepassen op hel hedendaagse leven. Dat is zijn boodschap en daar hoort een wereldvreemd uiterlijk niet bij. „Er zijn drie items die in het leven van vandaag een zeer be langrijke rol spelen: geld, eten en jaloezie. Alledrie konden ze zo belangrijk worden, omdat ze voor veel mensen de vervan ging werden voor geluk." Om er achter te komen waarom mensen zich zo door geld, eten en jaloezie lieten leiden, liet Bonder er de joodse mystieke leer van de Kabala op los. „De Kabala is ooit ontstaan doordat joden de werkelijkheid wilden ontrafelen. Waarom gebeurt er wat er gebeurt in de wereld? Achter bijbelteksten probeer den ze de emotionele en spiri tuele werkelijkheid te zien. Dat kunnen we nu nog steeds goed gebruiken." Het is niet verwonderlijk dat Bonder er zo over denkt. Zijn ouders deden niets aan het ge loof. Bonder kwam er zelf ach ter hoe belangrijk de joodse traditie was en ging er op eigen houtje iets aan doen. Na een studie werktuigbouwkunde aan de Columbia University stu deerde hij Hebreeuwse litera tuur en deed hij de rabbijnen opleiding aan het Jewish Theo logical Seminary in New York. „Overal om me heen zag ik hoe joden assimileerden en hun ei gen geschiedenis vergaten. Dat vond ik jammer. Ik wilde hen laten zien hoe rijk en verlicht hun traditie is en dat het niet om ouderwets gezeur gaat maar om wijsheid die nu ook nog actueel is." De stap naar het onderwerp geld was toen snel gemaakt. Maar de Braziliaanse joden, het publiek waar De Kabala van geld in eerste instantie voor werd geschreven, kochten het boek niet. Juist niet-joden zorg den ervoor dat het een bestsel ler werd in Brazilië. „Het boek heeft een onderwerp dat ieder een aanspreekt", verklaart Bonder dit verschijnsel. „Maar het onderwerp was voor het joodse publiek natuurlijk niet nieuw meer, bovendien zijn ve len niet meer geïnteresseerd in hun eigen religie." Uiteindelijk besloten steeds meer joden het boek te kopen, toen ze hoorden dat het niet een langdradige theologische verhandeling was. Bonder had daarmee zijn doel bereikt: het betrekken van meer joden bij hun eigen tradi tie. De Kabala van Geld, die met de boeken over jaloezie en eten een trilogie vormt, is de eerste die nu in het Nederlands is ver taald. „We eten meer dan we nodig hebben, want er is een emotionele leegte in ons die gevuld moet worden. Zo zijn we ook altijd jaloers op ande ren. Anderen mogen nooit krij gen wat we zelf hebben, omdat we niet in staat zijn van die an der te houden. We zijn heb zuchtig, we willen juist die din gen hebben die we niet kunnen krijgen en die een ander wel heeft. Dat maakt de mensheid agressief en destructief." De oplossingen die de rabbijn in zijn boek via traditionele, joodse verhalen aandraagt, zijn even eenvoudig als origineel. Er is niets mis met geld verdienen en rijk worden, vindt hij. Maar je moet die geldstroom regule ren. Doe er iets mee waar je an deren een plezier mee kan doen. „Koop een huis, boek een vakantie voor je kinderen, doe iets wat boven je eigen be staan uitstijgt. Het geeft je meer bevrediging van je geld dan als je het alleen maar voor jezelf gebruikt. Dat wil God ook van ons." Rijkdom heeft ook een emotio nele, een spirituele en een in tellectuele kant, zegt Bonder. De spirituele kant kenmerkt zich door collectiviteit, je krijgt er niets voor terug. „Als je gaat mediteren en je Krijgt daar een goed gevoel van ben je nog niet spiritueel bezig. Je rust er van uit, en je voelt je emotioneel beter. Maar spirituele rijkdom is transcedent, het tilt je boven de wereld uit. Dat kun je alleen maar bereiken door anderen te helpen, je geld dus weg te ge ven aan goede doelen. Ik weet het, dominees, priesters en rabbijnen zeggen dit al eeu wenlang. Maar ik ga in mijn boek nog een stap verder. Ik toon aan dat geven in je eigen belang is, dat je er echt iets voor terugkrijgt. Terwijl de geestelijken altijd zeiden dat je moest geven, omdat God het wilde. Je kreeg er zelf niets voor terug." Je moet daarom ook niet geven om je schuldgevoel te sussen, vindt de rabbijn. „Je moet niet denken dat je dan een eerste klas kaartje naar de hemel krijgt, zelfs niet dat God er blij mee is. Je krijgt de beloning nu, in dit leven, omdat je er hoop door krijgt en je meer van het levén gaat genieten. Een jid- disch gezegde luidt: de langste weg is die van het hart naar je broekzak. Als een serveerster je goed bedient, wil je haar een fooi geven. Maar tussen die welwillendheid en het geven van geld zit kennelijk zo'n lan ge weg dat je toch snel te wei nig geeft. En dan heb je het niet voor haar, maar voor jezelf ver bruid. Want je hebt niet een paar gulden voor jezelf be spaard, maar je hebt een kans op een gelukkig gevoel ver speeld." Bonder bracht met zijn boek de stereotype combinatie joden en geld weer voor het voetlicht. 'Aha, daar heb je die joden weer met hun geld', moeten veel lezers gedacht hebben. Bonder: „Ja, daar ben ik heel bang voor geweest. Vooral toen ik werd uitgenodigd voor een populaire talkshow op de Bra ziliaanse televisie. De intervie wer vroeg mij er wel een half uur over door. Is het nou echt waar, dat joden rijk zijn en slim met geld om kunnen gaan, vroeg hij." Toch is Bonder blij dat het gebeurd is. „Ik kre een prachtkans om voort groot publiek dat voorooti te ontkrachten. Ik kon uifl gen dat de joodse boeken de Talmoed, juist steeds schuwen tegen het gevaar geld." Toch was de rabbijn hiem nog niet van alle vooroord af. „Er zeiden mensen tegj me: jij schrijft dit boek ovi geld om er zelf geld meen dienen. Maar ik wilde hei derwerp alleen maar uitd boesfeer halen. Geld is sid het is een taboe. Je praatt over hoeveel je verdient, dat je erop beoordeeld wi als mens. Als iemand weei waar jij je geld aan uitgeel meent hij ook te weten wi voor mens jij bent. Dat m schuldgevoelens los bij m sen." In totaal heeft de ral acht boeken geschreven, onder The Jewish way of j a problem, waarin hij het concept gebruikt voor hei cus van zaken doen. „Ha niet zo dat joden slimme kenmensen zijn. Ze hebb tijd moeten overleven en 1 ben daardoor geleerd dei creatief te benaderen, he; ;t van een andere kant te tx t ken. Die traditie wil ik del i Niet alleen zijn boeken ei ir ideeën zijn onorthodox. 1 lijk is rabbijn Bonder het 11 opzichten. In zijn vrije tij i een enthousiaste zeesuifi Daarnaast staat hij beken i! de 'Groene rabbijn', omd is zich inzet voor het milieu zelf deelnam aan de were f lieuconferentie in Rio de ro in 1992. Bovendien is voorzitter van een oecumfce sche organisatie in Brazil ir zich inzet voor sociaal wé maakt hij zich sterk voor 5 patiënten en sociaal zwal ic ren. In 1994 kreeg hij dai' Ernesto-medaille voor. waar het jodendom om: Jodendom is niets anders o: een praktische manier or eigen leven en dat van an f te verbeteren. Daarom m we die traditie nooit verlc n laten gaan." Leidsch Dagblad ANNO 1897 Maandag 22 November LEIDEN Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat, te beginnen met 1 Januari 1898, in die gemeente op de wekelijksche veemarkt het penningenstelsel zal worden ingevoerd. Van genoemd tijd stip af zal geen vee ter markt worden toegelaten, zonder dat voor elk stuk aan een der ingangen een penning is afgegeven, Deze penningen zullen tegen betaling van het, volgens de Ver ordening van den 14-den October 1897, verschuldigd markt- geld verkrijgbaar worden gesteld ten kantore van den Gemeen te-Ontvanger, ingang in de Stadhuispoort, eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, en mede op den marktdag aan de verschillende marktkantoren. F. Was, Burge meester. E. Kist, Secretaris. LEIDEN Wederom is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een jongen, die er.aardigheid" in vond een kat ergerlijk te mishandelen. ZOETERWOUDE Op advies van den gemeentegeneesheer alhier, is met het oog op de typhusgevallen, die in naburige ge meenten zijn voorgekomen, den ingezetenen dringend aange raden, het drinkwater niet anders dan gekookt te gebruiken. SCHEVENINGEN Op een hoogen duin voor den vuurtoren te Scheveningen werd gisteren van Rijkswege een 14 meter bo ven het duin uitstekende witte seinpaal geplaatst, met de noodige toestellen, om als stormaankondiger langs onze kust dienst te doen. De opzichter van den vuurtoren is met de bedie ning belast. Zulke toestellen staan al te Katwijk en te Noord- wijk. ANNO 1972 woensdag 22 november LEIDEN De Amerikaanse kolonie in Nederland viert morgen in Leiden Thanksgivingsday. Voorafgaand aan de traditionele dankdienst in de Pieterskerk, die om elf uur begint, is er om 10 uur in het Pilgrimfathers' documentatiecentrum (Gemeentear chief, Boisotkade 2a) een speciale bijeenkomst. Daar zal de Amerikaanse ambassadeur in ons land, mr. J. William Midden- dorf II, een nieuwe aanwinst voor het documentatiecentrum overhandigen aan de burgemeester van Leiden, dr. A.J. Vis. Het is een schaalmodel van de Mayflower, het schip waarmee de Pilgrimfathers na een elfjarig verblijf in Leiden vanuit Ply mouth vertrokken naar Amerika. Het model, op een schaal 1: 36, vervaardigd door de heer H. van Groeneveld uit Papend- recht, is gedeeltelijk bekostigd uit een gift van de Tegelhandel Leiden, gedaan bij de opening van een nieuw bedrijfsgebouw in 1970 en gedeeltelijk uit het fonds van de voormalige Pilgrim fathers Society. Alvorens met de bouw van het Mayflower-mo del te beginnen, een werk dat vele honderden uren kostte, be steedde de heer Van Groepeveld veel tijd en moeite aan het verzamelen van dokumentatie over de Mayflower. Daaronder waren grotendeels uit Engeland afkomstige ontwerpen en teke ningen van de originele Mayflower en van een tussen 1955 en 1957 gebouwde kopie van dit schip op ware grootte. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) leiden kees van kuilenburg Steen voor steen werden de muren van de Leidse burcht in december 1963 afgebroken en enige tijd later op dezelfde wijze weer opgebouwd. „Er is toen flink gesleuteld aan de burcht", vertelt gemeentelijk archeoloog Maarten Dolmans. „De funde ring lag maar 80 centimeter diep en daardoor was het ge heel flink tie. Wanneer de Leidse burcht pre cies is ge bouwd, is niet duidelijk. Daarover lo pen de me ningen uit een. Dol mans: „Er wordt uitge gaan van de twaalfde eeuw, maar het zou ook best een eeuw eerder kun nen zijn. Waarschijn lijk is er ge bouwd op de plek waar eer der een hou ten of stenen burcht heeft gestaan, die zon ander half tot twee meter lager was." De burcht werd gebouwd in opdracht van de graven van Holland om het gebied te beschermen en tevens als controlepost over de Rijn. Dolmans: „Omdat de burcht bij een scheiding van twee armen van de Oude Rijn stond, leverde dal de graven van Holland aar- De burcht staat er nog steeds als een sieraad bij. Ook het zicht op de stadhuistoren is nog hetzelfde. FOTO HIELCO KUIPERS sproeikoppen dig wat tolgeld op." Of het com plex ook bewoond is geweest is niet bekend. Dolmans: „Het is mogelijk. Wellicht diende het ook als opslagruimte in moeilij ke tijden." In 1651 verkochten de graven van Holland de burcht aan het Leids stadsbe stuur. Leiden heeft volgens Dol mans - wat de burcht betreft - altijd veel historisch besef ge had. „Er is bijvoorbeeld een schilderij met burgemeester Van der Werf in de burcht en ook andere beroemde per sonen hebben er een bezoek aan gebracht." Het beheer van de burcht was geruime tijd in handen van een pach ter. Die droeg niet alleen zorg voor het onderhoud en beheer, maar ook voor de in dat gebied staande fruit bomen, de veestapel en het Heerenlo gement. De ar cheoloog: „De opbrengsten van de ver koop van het fruit, het vlees en de over nachtingen in het logement waren voor de pachter." In 1773 werd links van het hek een fon tein gebouwd. Dolmans: „Met acht ?n aangelegd op een kunstmatige rots. Daarop een beeld van Neptunus en een een aantal spelende, naakte en geltjes. Achter de fontein op de muur nog beelden van vijf klas sieke goden. In de burchtheuvel was een waterkelder aangelegd. Van daaruit werd het, met be- KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 u Zaterdag 10.00-12.00 uui 071-5128030 Maandag t/m vrijdag vj RUBRIEKSADVERTEKéd DIRECTIE B M. Essenberg, J. Kiel (ad/unct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel adjunct W.F REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning ABONNEMENT» bij vooruitbetaling: per maand acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi verstrekken tot het automati» van het abonnementsgeld, ort korting per betaling. VERZENDING PERP&J per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lez» e' ogen hebben of blind zijn (oh leeshandicap hebben), is een san n het regionale nieuws uit het Leid! geluidscassette beschikbaar Voc 0486-486486 (Centrum voor Ledifur, Crave) Auteursrechten voorbeta Dagbladuitgeverij Da jr' WSSÊBHBÊÊBHÊBÊBSSSÊSÊ ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderó Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf 13.00 t/m vrijdag 13.00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178) dagelijks 14.30-15 15 u en 19.00-19 45 u Verloskunde en Gynaecologie naast de gewone bezoektijden, vo< bovendien van 10 30-11 15 en van 19 45-21 00 u Special Care Unit. 10.30-11 00 u 15 00-15.30 en 19 00-19 30 u Kinderafdeling 10 30-12 OOen 14 00-19 OOu. (ouders de gehele dag), i 11 >r part »d hulp van een door een paard aangedreven rosmolen, om hoog gepompt naar twee water reservoirs. Uit die reservoirs werd het water naar de fontein overgebracht en ook via een lo den leiding geleverd aan de vis- fontein op de markt. In die vij ver werd de vis schoongespoeld op marktdagen." Bouwhistoricus Jan Dröge weet dat er aan het eind van de 17de eeuw 'als publiekstrekker' ook een doolhof bij de burcht werd aangelegd en dat er in het logement veilingen van het ven duehuis werden gehouden. Op nieuw inkomsten voor de be heerder. Dröge: „Om binnen te komen, betaalden de bezoekers een bepaald bedrag. Dat is ge bleven tot in de vijftiger jaren van deze eeuw. Toen bedroeg de toegangsprijs tien cent." RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15.00 u. en 18.30-19.30 u klasselfi^ daarnaast ook 11 15-12 00 u Verloskunde en Gynaecologie 14 30-15.30 u. en 18.30-19.30 u(voorf a 21 OOu) Kinderafdeling: 1430-19 00 u(voor ouders de gehele dag) Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC). 14.00-14.30 en IS y RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tufl d> 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ^j ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111) bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg- ai transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q in overleg met de ver4'a overige afdelingen 14 15-15.00 en 18 30-19 30u., met uitzondering vJ Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17 OOen 19 00-21 OOu Infectieziekten en Interne Geneeskunde 15 00-19 30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie 15.30-16.30en 18.30-19.30u.('sa* voor kinderen onder 12 iaar) Klinische Oncologie 10 30-12 30 en 14 15-20 OOu Maag-, darm- en leverziekten 14 15-16 OOen 18.30-19.30u. Neurologie 14.30-15 15en 19 00-20OOu Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17 OOen 1900-21 OOu Verloskunde 14.15-15 OOen 18.15-19.00u. (voor partners en eigen ld overleg.)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12