eiden Regio ;dden trekt Z° 'n instantie heeft blijkbaar lak aan mensen indelij k ïxiplan Beurs voor 'die-hards' en snuffelaars l,er°penen ien wapen tegen elke culinaire crisis erkgevers trekken nu iar de banenmarkt <2: Geen nieuwe speurtocht naar asbest Laatste kans! [RDAG 22 NOVEMBER 1997 ■jjp ian preene ian preenen, 071 -5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 eidse regio gaat vanaf 1 januari 1998 een voortrek- ol vervullen in de plannen van minister Jorritsma fceer en Waterstaat) om vanaf 2002 de taxitarieven laai vrij te geven. Taxibedrijven zijn dan vrij om hun prijzen te bepalen en de markt wordt toegankelij- ;emaakt voor nieuwe taxibedrijven. ieest mogelijkheid om een marge van us waarsenburg 20 procent te hanteren op de reguliere tarieven. Op dit mo- Hider P. Langenberg ment zijn die unaniem 3,10 gul- maakte het nieuwe con- den per kilometer, maar vol- bekend in de comissie gend jaar worden die met 2,5 irvoer Leidse regio, waarin procent verhoogd. Elke taxi mag olitici van andere betrok- variërend tussen 80 en 120 pro- jmeenten zitting hebben, cent van dat vastgestelde be- iuitlopend op de landelijke drag rekenen, len die de minister voor- Het doel van het project is er bij ons in de buurt tweeledig. Enerzijds moet het aar lang gekeken worden meer mensen de taxi in krijgen, de mogelijkheden voor de anderzijds hoopt Langenberg "üanche," aldus Langen- op het openbreken van de thans Welke taxibedrijven mee- relatief vastzittende taxisector, met het project, wordt Langenberg: ,,We hopen dat er dag bekend gemaakt, meer ruimte voor nieuwe taxi gaan alle taxi-onderne- bedrijven komt." Ook moet er rond de tafel zitten om de een betere controle op taxi's ko en nog eens door te spre- men. Zo moet de politie in de aldus directeur C. van der toekomst beter toezicht op de en van Taxi Schutte. Be- taxi's gaan houden en komt er kste aspect van de pilot een speciale lijn voor klachten jde vrijheid in het bepalen en tips over het taxivervoer. De fvervoerstarieven. resultaten van het piloproject lemende taxibedrijven worden na een jaar bekend vanaf volgend jaar de maakt. leiden ad van kaam vervolg van voorpagina Met het beeld van haar overle den echtgenoot nog scherp op haar netvlies en het verdriet nog lang niet voorbij, had ze niettemin diens sollicitatie bij de EU inmiddels al lang uit haar geheugen gewist. Groot was dan ook haar verbazing toen eind vorige maand de brief uit Brussel op de deurmat lag. Die droeg het sterrenlogo van de EU en was gesteld in het Engels. Met het woordenboek erbij kon Anneke Knaap (62) uit de tekst opmaken dat haar man - die 18 jaar jonger was dan zij, maar met wie ze al 23 jaar sa men was - was afgewezen voor de post waarop hij in 1992 had gesolliciteerd. Vijf jaar na dato en drie jaar na zijn dood en dan zo'n standaardbriefje van acht regels. 'Nog bedankt voor de interesse die U getoond heeft in het werken voor de Commissie'. Was getekend: Dominique Deshayes, hoofd personeelszaken van de Euro pean Commission. „Eerst dacht ik nog dat er sprake was van een misver stand. Dat er misschien eerder brieven waren gekomen waar ik geen weet van had. Ik heb al le papieren nog eens doorge spit, maar niets gevonden. Het kon niet anders of dit moest wel het antwoord zijn op die sollicitatiebrief van vijf jaar te rug. Raar, toch? Het geeft wel te denken ook. Als straks die Euro er komt en de Europese Unie weer een stukje belangrijker wordt. Je zal maar zaken moe ten doen met zo'n instantie die blijkbaar lak heeft aan men sen." Die instantie zit behoorlijk in haar maag met de affaire, ge zien de haast die ze maakt met het geven van een verklaring. Al na een half uur komt de re actie uit Brussel via het kantoor van de EU in Den Haag. „De procedure voor een sollicitatie op een tijdelijke baan, zoals in het geval van meneer Hendriks, is inderdaad een tijdrovende", zegt woordvoerdster Catherine Prins. „Mensen uit 15 landen van de Europese Unie sollicite ren en worden vervolgens op een lijst geplaatst. Daar krijgen ze bericht van. Het kan dan nog wel twee jaar duren eer de procedure is afgewerkt. De gel digheidsduur van de lijst wordt intussen stilzwijgend verlengd. Ja, ook al is intussen een kandi daat gevonden, dan blijven de overige sollicitanten op die lijst staan." Maar het kan natuurlijk niet zo zijn dat je pas vijf jaar later te horen krijgt dat je het niet geworden bent. Met, zoals in dit specifieke geval, alle pijnlij ke gevolgen voor de nabestaan den vandien. „Nee, dat is hoogst ongelukkig", er'terr Prins grif. „Er komt snel een ex cuusbrief van de Commissie, die bovendien heeft toegezegd de procedure te herzien en sol licitanten zo snel mogelijk te laten weten waar ze aan toe zijn. Nogmaals, dat neemt deson danks veel tijd in beslag. Maar het is heel spijtig voor die me vrouw dat het zo is gelopen." Motorevenement in Leidse Groenoordhallen Supporters •NU .al 13 ital banen in Nederland en de tweedaagse scho en banenmarkt, die giste- het arbeidsbureau in Lei- geopend, lijkt dat te piegelen. Was de banen- een half jaar geleden nog kt tot een handvol kraam- bezoekers kunnen nu alle uithoeken van het ge- aan de Oosterkerkstraat riënteren op scholing en eidsmarkt. economie groeit hard en Dandioudt de komende tijd zegt directeur C. van der van het Arbeidsbureau „Daardoor kan in de mst wat spanning ont- "Toch merkt hij nog niets le n echt tekort aan arbeids- len. Het aantal werkzoe- be i denaar Maximiliaan Winkelhuis schrijft boek 'Foefjes en flaters' kenden in het bestand van het arbeidsbureau is volgens de di recteur. wel teruggelopen: van bijna twaalfduizend drie jaar geleden tot achtduizend nu. „Ik sta hier vooral omdat ik een aantal vacatures heb te ver vullen", zegt A. Coenen, direc teur van Research voor Beleid Holding. Hij wappert twee uur later al met een stapel ingevulde sollicitatieformulieren. Alleen B. van Geel, coördina tor van het mobiele informatie centrum van de Landmacht, kijkt wat zorgelijker bij de vraag naar nieuwe werknemers. „Wij merken heel veel van de verbe terde arbeidsmarkt. Vroeger kostte het vrijwel geen moeite om mensen te werven. Nu moe ten we alles "uit de kast halen om de wervingsdoelstelling te halen." leiden »dimitri walbeek Wie zich in zijn vrije tijd graag in het leer steekt, spoede zich vandaag of morgen snel naar de Leidse Groenoordhallen waar de eerste Hollandse motorbeurs wordt georganiseerd. Volgens organisator Fred Maring, uitge ver van het motorblad Motorm- arkt, een a//-rozmd-motorbeurs 'waar zoveel mogelijk facetten van het motorrijden worden aangeboden.' Want hoewel er in dit gure jaargetijde een verschil van dag en nacht is tussen het rijden óp een motor of het kijken naar motoren, wordt daarin tijdens de motorbeurs geen onder scheid gemaakt. „Het is tenslot te allemaal handel, daar komt het op neer", volgens Maring. En al te kieskeurig kunnen de organisatoren ook niet zijn, want de klad zit er een beetje in. De grote run op het motorrijbe wijs is volgens Maring afgelo pen. „De hang naar vrijheid en avontuur is er nog wel, maar de grote piek is er een beetje uit. Vorig jaar nog ging zowat elke gek zijn rijbewijs halen. Vroeger reden motorrijders gemiddeld 48.000 kilometer per jaar. Nu is dat nog 1500 kilometer gemid deld. Dat komt door al die sei zoenrijders." Volgens Maring zijn er 1,25 Nederlanders in het bezit van een motorrijbewijs terwijl die groep maar 340.000 motoren in het bezit heeft. Van daar dat op de beurs veel moto ren met hun huurprijs worden gepresenteerd. Uitgever Maring organiseert deze 'Hollandse motorbeurs' op verzoek van dealers in het wes ten van het land. „Die willen, zich ook wel eens in hun eigen regio presenteren." Naast de in- mense, grootschalige MotoRAI in Amsterdam en de grote mo torbeurs in Utrecht konden de kleinere handelaren tot nu toe alleen terecht in Groningen. „De directie van de Groenoord hallen was enthousiast over de beurs. We wilden de markt eerst Leidse Motorbeurs noemen, maar hielden er alvast rekening mee dat we misschien ook wel eens naar een andere hal zullen suzanne barbier 4 1991 and i jaar geleden besloot Leidenaar Maximiliaan Win- ldrk mis dat hij de meest exclusieve kok ter wereld wilde teoden. Naast een hectische carrière in de reclame tte hij zich in de culinaire wereld. Deze week ver- :en zijn eerste boek 'Foefjes en Flaters', een wapen :n elke crisis in de keuken. Een gesprek met de Leid en top Braakhekke over koken als therapie en kunst. ganiseren. Alles stemde ik daar op af. De bloemen, de tafel schikking, de uitnodigingen en de muziek. Alles moest bij el kaar horen voor een nostal gisch tsaren-diner, een kleu ren-thema of Spaanse tapas. Bijna was er vijf jaar geleden nog een chique kunstkookboek over die thema's verschenen. Ik was wel teleurgesteld toen de toenmalige uitgever het project uiteindelijk niet aandurfde. Het schrijven heb ik daarna een tijdje aan de kant gescho ven. Ik heb in mijn vrije tijd mijn restaurantpapieren ge haald en had het voornemen om voor mezelf te beginnen. Ik reisde naar Parijs en Toscane om inspiratie en kennis op te doen. Weer terug in Leiden bleek echter dat de catering he lemaal niks voor mij was. De gastvrouw kreeg namelijk altijd de eer van mijn recepten en mijn aankleding. Dat kon mijn ego gewoon niet aan. Boven dien moest ik een geslaagd re cept twintig keer maken. Dat was niks voor mij. Hartstikke ongelukkig werd ik ervan. Op zoek naar iets anders kwam ik uiteindelijk op het idee voor 'Foefjes en Flaters'. Hoe vaak tast de thuiskok niet in het duister als hij voor een acuut probleem komt te staan? ik tegen de dertig liep, Idat de meeste mensen in eclamewereld voor hun igste iets anders gingen .Terwijl ik weken van zes- ir maakte, nam ik me voor fis heel anders te bereiken, ib er altijd van gehouden ran gebaande paden af te n, zo zit ik nou eenmaal in r. Ik heb toen besloten dat meest exclusieve kok ter ld wilde worden, len deed ik altijd al voor iden. Het is voor mij altijd heerlijke ontspanning ge- 1. Na het werk lekker ont- pen aan de carrièrestress keuken. Een soort thera- igenlijk. Koken zorgde er- t ik in balans kwam, me r voelde. Daarvoor heb ik Montignac nodig. Het is dat ik in de keuken o werk als in de reclame, elke klant zorgde ik dat de billende reclamevormen tv-spotjes en tijd- ftadvertenties op elkaar afgestemd. Daardoor - ond dan een totaalcon- ■n ik begon met koken ik dat totaalconcept in hoofd. Ik ging voor zes of "gasten thema-diners or Maximiliaan Winkelhuis in zijn keuken: „Koken is geweldig creatief, maak er dan ook iets spannends van." FOTO MARK LAMERS Wat doe je bijvoorbeeld als de saus schift? Gooi je er dan een ijsklontje bij of juist kokend water? Tegen de tijd dat je in de tijdschriften en kookboeken een antwoord op je vraag hebt gevonden, kun je de saus weg- kieperen. 'Foefjes en Flaters' is gemaakt om de ideale raadge ver te zijn voor zowel de erva ren kok als de onervaren stu dent op kamers. De tips heb ik door de jaren heen voor mezelf op papier ge zet om problemen in de keu ken te lijf te gaan. Omdat ik ze op alfabetische volgorde had gerangschikt, had ik in elke pa nieksituatie direct een oplos sing voorhanden. Van die ver zameling zijn in eerste instantie zo'n driehonderd exemplaren gedrukt als relatiegeschenk voor het reclamebureau waar voor ik werkte. Via via kreeg ik daarna van de uitgeverij het aanbod om het boek in de win kel te brengen. En dat vond ik helemaal te gek. Vorige week stond ik bij Kooyker zo te stra len toen ik 'mijn' stapel zag lig gen, dat de boekverkoopster kwam informeren waarom ik zo blij was. Ik zou nooit Joop Braakhekke willen worden, maar ik heb er wel bewondering voor dat hij de vrijheid in de kookkunst hefeft teruggebracht. Weg met de angst en de strakke regels van de Nouvelle Cuisine uit de jaren zeventig. Koken is gewel dig creatief, maak er dan ook iets spannends van." Diekstra-site leiden caroline van overbeeke uitwijken. Vandaar dat we ko zen voor Hollandse Motor beurs." Vrijdagavond stonden er vele malen meer auto's op de par keerplaats dan motoren. Het waren dan ook voornamelijk seizoenrijders die rondliepen tussen de nieuwe en tweede handsmotoren, rekken vol leren motorkleding, helmen en -jong geleerd is oud gedaan- een crossbaan vol met piepkleine motoren voor de jeugd. Maar, „de die-hards komen hier ook." Er stonden inderdaad regelmatig mannen, van top tot teen gestoken in het leer, nieuwsgierig te bladeren in wet boeken van de politie. Agenten verlenen motorrijders een dienst door vandaag en morgen tussen 10.00 uur en 17.00 uur gratis het geluidsvolume van motoren te meten. En hoe la waaiig de uitlaat ook is, meer dan een waarschuwing geven de agenten niet. Het bonnen- boekje blijft in de binnenzak en er wordt geen motor in beslag genomen. De Hollandse Motorbeurs Is vandaag open van 10.00 uur tot 22.00 uur en morgen van 10.00 uur tot 18.00 uur. „Dit is 'our finest hour'. Een jaar na de affaire blijkt dat wij, de studenten, gelijk heb ben gehad. We hadden niet alleen gelijk, we hebben het nu ook gekregen. En dat voelt goed, omdat we op een gegeven moment door de rest voor gek verklaard wer den. We hebben gelijk, en we hebben nu het boek Leiden in last-red.) - met daarin ko pieën van het bewijsmateri aal - waarmee we dat kun nen bewijzen. Als de univer siteit nou maar zo dapper is om dat toe te geven." Een jaar na de affaire- Diekstra, is de internetsite die de Leidse psychologie studenten toen volschreven met beschuldigingen aan het adres van diens 'belager', prof. dr. G. Kohnstamm, weer tot leven gewekt. Kohnstamm - hoogleraar ontwikkelingspsychologie in Leiden - wekte vorig jaar de toorn van de Leidse studen ten door na de eerste publi catie van Vrij Nederland over het overschrijven van Diek- stra, zijn collega onmiddellijk in het openbaar te veroorde len met de woorden 'schaamteloos plagiaat'. De nieuwe Diekstra-site is een 'initiatief van alle sup porters van prof. dr. René Diekstra'. De site wil vooral 'een bron van informatie' zijn. De initiatiefnemers noe men zich 'pro-René Diekstra' maar willen ook tegenstan ders een kans geven om hun mening te verkondigen. Spelregels zijn dat de bijdra ge 'inhoudelijk relevant' moet zijn en dat er geen 'scheldpartijen en grove uit latingen' in staan. Wethouder wil steekproeven houden leiden thomas erdbrink Milieu-wethouder A. Pechtold is niet van plan alle gemeentepan den opnieuw te controleren op asbest. Hij wil steeksproefgewijs gaan kijken of de onderzoeken uit 1993 naar de stof wel goed zijn gedaan. Dit zegt hij naar aanleiding van de ontdekking van gevaarlijke asbest in de Kaasmarktschool eerder deze week. Na de steekproeven wil hij verder kijken of eventueel al le 200 gemeentepanden op nieuw moeten worden onder zocht. Dat vindt T. van Houten van de SP half werk. Zijn partij dien de woensdag een motie in waarin Pechtold werd gevraagd de gemeentepanden nog eens te controleren op de gevaarlijke stof. Dit naar aanleiding van de ontdekking van asbest in jonge rencentrum 't Stathuys. Die motie werd toen afgewezen. Nu er nog een asbestgeval is ondekt in een door de gemeente eerder asbestvrij bevonden pand is voor hem de maat vol. Volgens Van Houten kunnen de twee gevallen dienen als steekproef De wethouder heeft in allerijl een asbestinventarisatiebureau ingeschakeld om te kijken hoe gevaarlijk de asbest in de Kaas marktschool precies is. Mede werkers van het bureau hebben besloten dat de asbest zo spoe dig mogelijk moet worden ver wijderd. Waarschijnlijk wordt de stof dinsdag al opgeruimd. Het is volgens Pechtold nog niet duidelijk in hoeverre de ge zondheid van de bewoners is aangetast. Wel bleek uit het on derzoek dat alleen de asbest in de kelder van het gebouw echt gevaarlijk is. Daar heeft iemand de verpakking van de verwar mingbuizen losgetrokken. De kelder is voorlopig hermetisch afgesloten. De andere verwar mingsbuizen, die door het hele gebouw lopen, zijn 'slechts' op sommige plaatsen gaan rotten. Hier blijft de hoeveelheid asbest in de lucht echter onder de wet telijke norm. Volgens Pechtold heeft een kunstenaar uit Hoek van Hol land tijdens een expositie de verpakking van de verwar mingsbuizen moedwillig ver nield. „Ik denk erover om deze man een proces aan te doen. Hij heeft de gebruikers van het pand in gevaar gebracht", vindt Pechtold. De Hoek van Hollander rea geert verbaasd op deze beschul diging. „Ik heb de zaak juist aangekaart, nu krijg ik de zwar te piet toegeschoven", zegt hij. „De gemeente had zelf het pand goed moeten controle ren." Sluitingsdatum indiening aanvragen individuele huursubsidie bij de gemeente Vrijdag 28 november is de laatste dag waarop u aanvraagformulieren individuele huursubsidie voor het tijdvak 1 juli 1997 tot en met 30 juni 1998 bij de gemeente kunt indienen als de voor u geldende ingangsdatum van de huur voor of op 1 juli 1997 ligt. Als de indicningstcrmijn wordt overschreden heeft u geen recht meer op huursubsidie voor het tijdvak 1 juli 1997 tot en met 30 juni 1998. Heeft u nog vragen over individuele huursubsidie, dan kunt u terecht in de hal van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. De spreekuren zijn op werkdagen van 09.00 - 12.00 uur. U kunt ook informatie krijgen via de telefoonnummers 516 57 34, 516 57 35 en 516 57 36. Dienst Bouwen en Wonen Leiden Glanzende motoren in de Groenoordhallen, buiten overheersen de auto's. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11