Lexus GS 300 minder duur en (nog) beter Geen valhelm nodig voor Franse driewieler FunTech Weg en wiel «Amerikaanse automobilisten m mogen airbag uitschakelen Rechtszaak DeLorean na 15 jaar eindelijk afgelopen Sinters voordeel bij Peugeot C(appuccino)2 met acht cilinders Onzichtbare dynamo in voorwiel Pirelli introduceert borsthaar TOYOTA DIJKSMAN BV Lexus heeft sinds het de buut in 1990 in Nederland een moeizame periode meegemaakt. De verkopen van dit luxe merk van Toyota kwamen in de gun stige jaren net boven de 100 stuks uit, maar vorig was dat niet eens het geval. Met de introductie van de nieuwe GS 300 moet dat anders worden, want deze fluisterstille, sportief getin te limousine is volgens im porteur Louwman Par- qui 'agressief geprijsd': 119.950 gulden. RAAMDONKSVEER GPD De nieuwe GS 300 draagt niet alle verantwoordelijkheid voor de al dan niet succesvolle toe komst van Lexus. Ook de LS 400 is (voor de derde keer in zijn korte carrière) recent ver nieuwd. Bovendien heeft Lexus voor eind 1998/begin 1999 een derde model in het vooruitzicht gesteld, dat qua formaat over een zal komen met de 3-serie van BMW. Maar het verkoopcij fer van 150 exemplaren in 1998 zal toch overwegend op naam moeten komen van de GS 300. Om dat te kunnen bereiken heeft Lexus laatstgenoemde vol ledig vernieuwd. Uitgangspunt voor het uiterlijk van de auto bleven de door de Italiaanse ontwerper Giugiaro getekende, sportieve lijnen. Maar de GS 300 werd wel 15 centimeter korter. De nog altijd 4,81 meter lange limousine is echter volgens Lexus wel ruimer geworden dankzij een langere wielbasis. De nieuwe GS 300 mist de ele gante, gestrekte lijn van zijn voorganger, maar heeft wel weer een iets markantere vóór- en achterzijde. Die worden ge kenmerkt door dubbele lichtu- nits. De achterkant heeft daar door wel een Mercedes-achtige uitstraling gekregen. Eén van de belangrijkste com- fortfactoren van de Lexus GS 300 is de geluidsproductie, of liever de afwezigheid daarvan. De carrosserie produceert zeer weinig windgeruis, rijgeluiden zijn ver weg en niet in de laatste plaats is de motor een extreem stille krachtbron. In principe is het de motor uit de vorige gene ratie, maar Lexus heeft het con cept grondig herzien. De in houd van de 6-cilinder lijnmo tor bleef 3.0 liter. Ook bleven de dubbele bovenliggende nok- kenassen. Alleen is de inlaat nokkenas nu verstelbaar, zodat het openingsmoment van de kleppen aan het toerental kan worden aangepast, Bij lage toe rentallen gaan de kleppen later open om de trekkracht te verbe teren, bij hoge toerentallen ope nen ze eerder voor een hoog topvermogen. Qua weggedrag en veercomfort doet de Lexus niet onder voor de Europese toppers van BMW en Mercedes-Benz. En de waag dringt zich dan ook op waarom de verkoopaantallen van Lexus zo bescheiden blijven. Dat is in eerste instantie te wijten aan het gebrek aan imago. Hoe goed de auto ook is, hij mist de uitstraling die bij een auto in deze (prijs)klasse behoort. Mis schien is dat een kwestie van tijd, maar de korte modelcyclus helpt daar niet aan mee. Walker Gillet componeerde 911-geluid Het uitlaatgeluid van een Porsche 911 staat bekend als één van de meest ken merkende in zijn soort. On danks strengere geluidsnor men is deze sound ook in de jongste 911 -generatie nog altijd zeer herkenbaar. Verantwoordelijk daarvoor is Walker Gillet, één van de grootste fabrikanten van uitlaatsystemen en kata lysatoren ter wereld. In het Europese researchcentrum van Walker Gillet in het Duitse Edenkoben werd het uitlaatsysteem voor de Por sche 911 en het daarbij be horende karakteristieke ge luid 'gecomponeerd'. Het uitlaatsysteem voor de Porsche 911 bestaat uit twee uitlaatspruitstukken met gekoppelde katalysato ren. Deze zijn dicht bij de motor geplaatst zodat ze snel opwarmen en in korte tijd volledige effectiviteit bereiken. Daardoor blijft de 911 volgens Walker Gillet riant onder de wettelijke normen. Na de katalysato ren te zijn gepasseerd ko men de uitlaatgassen in twee dempers met een in houd van 17 liter elk. Door absorptie en reflectie wordt hier het gewenste Porsche 911 -geluid bereikt. De 911 was niet het eerste Porsche- model waarvoor Walker Gillet de uitlaat ontwikkel de, ook de uitlaat van de Boxster werd door hen ont worpen. Deze Packard Convertible 633 uit 1929 is ongetwijfeld een van de grote blikvangers op de klassie- kerveiling, morgen in het thema park Autotron. De veiling maakt deel uit van de Oldtimerbeurs die het hele weekeinde in Ros malen wordt gehouden. Morgen zijn de te veilen automobielen tussen 9 en 17 uur te bekijken. De veiling begint 's avonds om 19 uur (meer informatie: tel. 073 5219 050). De Packard die onder de hamer komt, heeft een rood koetswerk met bruine spat borden, roodlederen stoelbekle- ding en een beige kap en ver keert in perfecte staat. Dit model met 8-cilinder motor kreeg voor al grote bekendheid toen het in 1929 werd ingezet om de triom ferende Charles Lindbergh na diens geslaagde solovlucht over de Atlantische Oceaan door de straten van New York te rijden tijdens een overbekende Ticker Parade. In die tijd was Packard een vooraanstaand Amerikaans merk. Het streven naar perfectie, de toepassing van hoogwaardige technieken, de duurzaamheid van de modellen en de souplesse van de motoren bezorgde het merk van James Ward Packard wereldfaam. In 1954 ging het niet meer zo goed en fuseerde Packard met de eveneens in pro blemen verkerende collega Stu- debaker. Deze fusie had echter niet het gewenste resultaat en vier jaar later hield het merk Packard op te bestaan. Studeba- ker hield het vol tot 1963. tomobilisten in de Verenigde iten hoeven niet meer te allen ie de airbag in hun wagen in Ibruik te hebben. In bepaalde fallen mogen ze deze veilig- idsvoorziening uitschakelen, foorbeeld tijdens het vervoer ïjonge kinderen. De airbag ig uitgezet worden voor een id in een babyzitje op de iats naast de bestuurder. Ook lomobilisten die groepjes ideren onder de twaalf jaar ar school brengen, mogen de uitzetten. ens de Amerikaanse minis- an transport R. Slater, die ïaatregel deze week be- lmaakte, zullen de automo ten toestemming moeten gen voor het installeren van B 'n schakelaar. Daarvoor kun- nze terecht bij de Ameri- inse dienst voor het wegver- er, de NHTSA. afgelopen twaalf maanden Haft de airbag in de VS het le- Hgekost aan 87 mensen, on der wie 49 kinderen. President Clinton opperde daarom vorig jaar al de mogelijkheid de air bag uit te schakelen. De auto industrie was daarvaq.aller- minst gecharmeerd. De Amerikaanse autoriteiten zijn een campagne begonnen die ouders aanzet kinderen on der de 12 jaar op de achterbank te laten vervoeren met een vei ligheidsriem. De auto-industrie van haar kant heeft besloten volgend jaar auto's op de Ame rikaanse markt te brengen waarvan de airbag bij een bot sing minder snel wordt opge blazen. NHTSA-voorman R. Martinez zei overigens dat het gebruik van de airbag over het alge meen veiliger is. Ruim 2.600 mensen hebben de afgelopen tien jaar ongelukken overleefd dankzij de zakken. ,,We geven de mensen de keuze om de air bag uit te zetten, maar we ho pen dat slechts een beperkt aantal dat doet." tóen jaar nadat de Britse )rtwagenfabrikant DeLorean ipoorten moest sluiten, eft de regering in Londen de htszaak tegen het accoun- ng* itskantoor Arthur Andersen derhands geregeld. Directe nleiding vo.or het bijleggen ihet geschil was de vrees dat tosten voor de rechtszaak gverder zouden oplopen, nden diende twaalf jaar gele- leen klacht in omdat Arthur dersen bij de controle van de anciële boeken van DeLo- n, vóórdat deze van start ig, onzorgvuldig te werk zou igegaan. De onderneming van de rijke Amerikaanse za kenman John Z. DeLorean, ont ving destijds een startsubsidie van 77 miljoen pond. De kosten van de rechtszaak zijn inmiddels opgelopen tot meer dan 55 miljoen pond. Dat bedrag dreigde nog verder te stijgen, waarop Londen besloot de eis tot schadevergoeding van 300 miljoen pond te laten varen in ruil voor een schikking. De bijzonderheden van de regeling werden niet naar buiten ge bracht. De curatoren van DeLorean in de Verenigde Staten hebben nog altijd een eis van meer dan 100 miljoen dollar uitstaan te gen de accountants. der het motto 'een lawine ivoordeel' besluit Peugeot jaar 1997 met een groot ital aanbiedingen op vele ■dellen. Om te beginnen zijn 106 Accent 1.1 en 1.5 diesel •rijs verlaagd met respectie- jk 510 en 610 gulden. Daar- ist is er voor de 106 Accent aantrekkelijk optie-pakket erbaar. Dat bestaat voor de erprijs van slechts 330 gul- Ruit elektrisch bedienbare irportierruiten, metallic lak een airbag voor de bestuur- L T der. Het voordeel voor de klant bedraagt 1.500 gulden. Nieuw in het Peugeot 306-pro- gramma is de SX-versie. Deze is gebaseerd op de sportief getinte S, die standaard over kuipstoe- len en een korte dakantenne beschikt. De 306 SX heeft daar bij nog metallic lak (keuze uit vier kleuren), een achterspoiler, toerenteller, mistlampen vóór, bredere banden, centrale ver grendeling met afstandsbedie ning, elektrisch bedienbare voorportierruiten en een met GWERKZAAMHEDEN ligingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam richting Den Haag (A 4) •sen knooppunt Burgerveen en Zoeterwoude, avond en nacht. Leiden - Bodegraven (N 11) ioogte van Alphen a/d Rijn. Een klein vlot ding, dat/geldt ze ker voor de Suzuki C2. Een snoepje van een tweezits sport - wagentje, dat ons aan de leuke Cappuccino van enkele jaren geleden doet denken. Staat C2 misschien voor Cappuccino 2? In elk geval baart het roadstertje opzien door de montage van een slechts 1.6 liter metende 8- cilinder motor. Het kracht bronnetje heeft vier kleppen per cilinder (dat maakt hem dus tot een heus 32-kleppertje) en le vert, dankzij 'hartversterkers' als een dubbele turbo en een varia bel nokkenas-systeem, maar liefst 250 paardenkrachten. Die worden allemaal naar de ach terwielen geleid, wat de C2-pi- loot het idee moet geven met een superkart op weg te zijn. Met de C2 wijst Suzuki de weg die het Japanse merk in de toe komst wil volgen, waarbij de 'fun factor' een belangrijke rol speelt. Auto's moeten gebrui kers plezier bezorgen, vindt Su zuki. En dat zal bij de C2 zeker het geval zijn, mocht die ooit in productie komen. Want voorlo pig is het nog een studiemodel. Suzuki toonde het voor het eerst op de IAA van Frankfurt en daarna op de eigen Tokyo Mo tor Show, begin deze maand. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij "W" een batte- J rijen, geen dy namo en toch be trouwbare fietsver lichting. Dat kan met de Nexus-dynamo- naaf van Shimano. Het is geen onderdeel om zo even zelf te monteren, want de naaf vormt een geheel met de as van het voorwiel. Het is nodig er een wiel omheen te spaken. De dynamo wordt be diend met een scha kelaar op het stuur. Volgens Shimano is de weerstand minimaal, omdat er geen sprake is van draaiende wieltjes maar van magnetische velden. De naafdynamo staat altijd juist afgesteld en is voor zien van een spanningsregelaar. Zelfs als er maar één lampje brandt is doorbranden uitgeslo ten. De buitenzijde van de naaf is volledig afgedicht, onderhoud is niet nodig. Bepaalde model len van Gazelle en Batavus zijn uitgerust met deze naafdyna mo. Hij is los te koop voor rond de 170. De kosten van het spa ken van een compleet voorwiel komen daar nog bij. Alleen de dikte van deze voorwielnaaf verraadt zigheid van een ingebouwde dynamo. Plakker plakt niet Voor wie ze nog in voorraad heeft: de Cordo Plusplakkers van AGU kunnen de vuilnisbak in. De bandenplakkerties, die in strips van acht stuks voor 5,95 begin dit jaar te koop waren, plakken niet. AGU meldde het afgelopen voorjaar enthousiast dat 'de lekke band leuker wordt' en presenteerde de Plusplakker waarvoor geen tubetje solutie nodig was. De zelf-vulcanise- rende lijm was aan een kant van de plakker aangebracht, plus een beschermend velletje. Bij een lekke band zou licht schuren van de beschadigde plek en stevig aandrukken van de plakker voldoende zijn. Vervolgens regende het klachten bij *^8^' AGU, want de slim- me plakker houdt niet. Het alsnog opsmeren van so lutie maakt de zaak alleen maar erger, want op de ontsta- ne smeerboel plakt leaanwe- y. normale fOTO.AOJ pIakkBermeer. De pr-afdelingvan AGU geeft toe dat de Cordo Plusplakker een misser is. Hij is waardeloos en had niet in de handel mogen komen. Klanten die de plakker terugbrengen worden schadeloos gesteld. Ge lukkig is de Cordo Plusplakker niet in grote hoeveelheden ver kocht. In sommige gevallen hield de plakker wel, maar be gon hij later los te laten. Het idee was uitstekend, alleen de gebruikte lijm was niet goed van samenstelling. AGU zegt pas met nieuwe plakkers te ko men als het product volledig is uitgetest. Aan de schier eindeloze reeks opvallende bromscootervarian ten en brommobielen is on langs een opmerkelijke driewie ler toegevoegd: de uit Frankrijk afkomstige tweepersoons Sec- ma FunTech-nx2you. Onder het motto 'naast elkaar is toch veel meer fun dan achter elkaar' mikt importeur Bebro uit Amersfoort met deze drie wieler op 'jonge mensen die een strak plan trekken voor hun spaarzame vrije tijd'. Vandaar ook de cryptische toevoeging 'nx2you' dus. Want dat moet gelezen worden als 'next to you'. En om te voorkomen dat anderen met deze aanduiding aan de haal gaan, is de merk naam alvast gedeponeerd. De FunTech vertoont overeen komsten met een echte auto: Mac Pherson:ophanging aan de voorkant, driepuntsgordels, trommelremmen rondom, rui tenwissers en veiligheidsglas. Zelfs een rolbeugel wordt stan daard ingebouwd bij dit val- helmloze karretje waarvoor be stuurders slechts hoeven te be schikken over het verplichte theoriecertificaat. Het krap 140 kilo wegende voer tuig wordt op snelheid gehou den door een luchtgekoeld Mo to Morini tweetaktblokje dat goed is voor maximaal 6,8 pk bij 7.500 tr/min. Dankzij een vol automatische transmissie schijnt de topsnelheid van 45 BUK IN HET VERLEDEN km/uur in korte tijd bereikt te kunnen worden. Op het scherp st van de snede sturend, voor komen twee stabilisatiewielen het ongewild omkieperen van het voertuig. Gegadigden die nen 7.950 gulden neer te tellen voor de driewieler. Voor het rijklaar maken wordt 295 gul den in rekening gebracht. Op verzoek kan de FunTech worden uitgerust met een stof fen overkapping of een anti- diefstalslot. Muziekliefhebbers kunnen een radio-cassettcspe- ler in (laten) bouwen. Hoewel leverbaar in een viertal stan daardkleuren, kan het voertuig tegen meerprijs ook in een kleur naar keuze worden gespoten. Voor meer informatie: tel. 033 2537 246. 7GA :oi 750 Vl ie de befaamde ,elli-kalender ienslaat op zoek ar vrouwelijk akt, loopt de nsgeconfron- >rd te worden ?i borsthaar. In begeerdejaar- tse uitgave van Milanese ban- nfabrikant zijn melijk voor het it ook mannen kSgenomen. staan geen ctfoto's van men op de suvve kalender, maakvolle toten van be llemde acteurs, 750 eten, musici en p_ idellen sieren H uitgave", aldus irdvoersterLi- Needham. „We wilden ook eens sensuele, moderne en estige foto's van mannen pu- 750 teren." De keuze om man- op te nemen was volgens rgeen politiek gebaar maar lide voort uit het gekozen na: 'de vrouwen voor wie men leven en de mannen or wie vrouwen leven'. 950 (oemde vrouwen als super- Mei Stella Tenant en actrice iiyl Hannah nemen het bloot or hun rekening. De mannen «den allemaal hun kleren alleen de torso's van spor- Kelly Slater en Dan O'Brien n te bewonderen. Pirelli laat elk jaar 45.000 exem plaren drukken en die zijn 'al leen bestemd voor een selecte groep relaties, leden van het ko ningshuis, VIP's en captains of industry'. Wegens de geringe oplage (Nederland krijgt er maar 250) is het een zeer be geerd verzamelobject. Mogelijk dat Pirelli met de toevoeging van mannen de enorme belang stelling voor de kalender wat wil doen afnemen. Maar volgens fotograaf en filmmaker Bruce Weber heeft dit initiatief te ma ken met het feit dat steeds meer vrouwen ook met plezier naar de kalender willen kijken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9