Israël nek! Palestijnse economie 'Sancties Irak bezoedelen imago VS in Arabische wereld' Buitenland AFP Agcnce France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pi Kok werpt zich op EU-top op lagere BTW Elizabeth is weer koningin van het volk Politie zoekt bij kardinaal naar pedofilie-dossiers J techter keurt rijstcompromis goed RIJPAG 21 NOVEMBER 1997ik DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reu washington john wanders correspondent De vijf leden van de Veiligheidsraad zijn verdeeld over opheffing van sancties tegen Irak. De Amerikaanse VN-ambassadeur Richardson zei gis teren dat de VS niet bereid zijn de sancties op te heffen zolang Irak niet voldoet aan alle VN-resoluties en dat Washington zonodig bereid is ge bruik te maken van zijn vetorecht. De Franse minister Védrine (buiten landse zaken) vindt dat onjuist. Hij zei dat 'we duidelijk moeten zeggen onder welke voorwaarden en wan neer er voor de Irakezen een einde komt aan de tunnel'. De Russische regering is het daarmee eens. Onge veer twintig VN-inspecteurs zijn van morgen uit Bahrein vertrokken naar Irak. Daar zullen zij naar verwach ting morgen hun werk hervatten. Economische sancties zijn de afgelo pen jaren in hoog tempo de spil gaan vormen van het Amerikaanse buiten landse beleid. Volgens een recente studie van de Amerikaanse Associatie van Fabrikanten namen de VS tussen 1993 en 1996 tegen 35 landen econo mische strafmaatregelen. Maar leidt het ergens toe? Neem Irak. De voorbije weken hebben aangetoond dat Saddam Hussein nog altijd springlevend is. Zeven jaar van internationale economische sancties tegen Irak hebben daarin geen veran dering gebracht. De Iraakse economie en infrastructuur zijn goeddeels ver woest, maar Saddams regime is intact. Het Iraakse volk hongert, maar de aanmaak van biologische en chemi sche wapens gaat voort. In een reactie op de Iraakse uitwijzing van de Amerikaanse VN-inspecteurs liet president Clinton zich vorige week ontvallen dat de sancties tegen Irak gehandhaafd zullen blijven zolang Saddam in dat land de macht heeft. Die verspreking want dat was het is veelzeggend voor de Amerikaan se opstelling tegenover Irak: de VS vertrouwen Saddam voor geen cent. Het is vanuit die optiek dan ook niet vreemd dat ze elke poging van Frank rijk of Rusland om een doorbraak te forceren in de jongste crisis aanvanke lijk weghoonden. Isolement ,,De Amerikaanse regeling wil Sad dam Hussein in z'n isolement houden' en de enige manier waarop ze dat denkt te kunnen doen, is handhaving van de economische sancties", stelt J. Calabrese van het Midden-Oosten Instituut in Washington. „Een alterna tief is simpelweg niet voorhanden. Saddam is onbetrouwbaar en derhal ve is een politiek van toenadering in Amerikaanse ogen vruchteloos. Een ondergrondse operatie in Irak is even min een bruikbare optie." Voor zover Calabrese weet, beschikt de Ameri kaanse inlichtingendienst nauwelijks nog over contactpersonen in Irak. „Wie zou in 1991 hebben durven be weren dat de sancties zeven jaar later nog steeds van kracht zouden zijn", zegt hij. „Er zit geen positieve kant aan die sancties. De strategie is scha delijk voor de Amerikaans-Arabische verhoudingen, die toch al onder druk staan vanwege het vasüopen van het vredesproces in het Midden-Oosten. De sancties brengen onherstelbare schade toe aan het imago van de VS." Ineffectief Is het een wonder dat de internationa le coalitie die Saddam in 1991 uit Koe weit verjoeg de afgelopen jaren ver kruimelde? In de jongste uitgave van het blad Foreign Affairs hekelt R. Haass hij was onder president Bush adviseur voor het Midden-Oos ten de veelvuldige toepassing van economische sancties. „De tekortko mingen van de sancties zijn duidelij ker zichtbaar dan de successen", schrijft Haass. Eenzijdig afgekondigde strafmaatregelen zijn naar zijn over tuiging bij uitstek ineffectief. „In de huidige mondiale economie brengen eenzijdig door de VS afgekondigde sancties hogere kosten met zich mee voor Amerikaanse bedrijven dan voor het land dat door de sancties zou moeten worden getroffen. Want dat land vindt wel alternatieve financie ringsbronnen en leveranciers. Haass geeft voorbeelden van landen die vrijwel volledig leunden op de Amerikaanse economie en om die re den wél getroffen werden door eenzij dige sancties van de VS, zoals Cuba en Haïti. De economische ontwrichting .in die landen had echter tot gevolg dat de Amerikaanse kuststaat Florida te maken kreeg met een onverwachte stroom immigranten, een onvoorzien neveneffect van de economische sancties. Afhankelijker Ook in Irak heeft de sanctiepolitiek negatieve bijwerkingen. Het met de sancties samenhangende olie-voor- voedsel-akkoord heeft de Iraakse be volking afhankelijker gemaakt van Saddam, zegt Calabrese. De sancties hebben er volgens hem toe bijgedra gen dat in Irak een nieuwe klasse is ontstaan. „Een klasse die bestaat uit netwerken met een grote onderlinge afhankelijkheid. Het fascinerende is dat deze nieuwe netwerken zich niets lijken aan te trekken van etnische of religieuze grenzen. Dat verkleint het risico van fragmentatie van Irak langs etnische lijnen. Het frustrerende is echter dat zich met deze klasse in Irak een nieuwe oligarchie aandient, een bovenlaag die Saddam zeer waar schijnlijk zal overleven." Ter ondersteuning van het Ameri kaanse sanctiebeleid schilderden pre sident Clinton en andere Amerikaanse vertegenwoordigers de afgelopen we ken een duister beeld van een toe komst waarin terroristen met behulp van de Iraakse kennis op het terrein van de biologische en chemische oor logsvoering vele duizenden inwoners van westerse steden zouden kunnen doden. Demonisering „Meer nog dan zeven jaar geleden het geval was, heeft de Amerikaanse rege ring dit proces van demonisering van Saddam nodig om haar beleid tegen over Irak te rechtvaardigen", meent Calabrese. „We wisten al dat Saddam kwaadaardig was, maar nee, hij blijkt nóg kwaadaardiger te zijn. Dat is het beeld." „Mogelijk zijn wij, de VS, tot de slot som gekomen dat Saddam nooit vol ledig tegemoet zal komen aan de ei sen van de internationale gemeen schap. Als gevolg van die veronder stelling is Saddam zelf het obstakel ge worden. Saddam zou het geloof kun nen hebben verloren dat hij Amerika tevreden kan stellen door de resoluties van de Veiligheidsraad na te leven, als hij dat geloof ooit al heeft gehad. Waarom zou hij het spel spelen vol gens de Amerikaanse regels als de Amerikanen in werkelijkheid op zijn ondergang uit zijn? Als dit de feitelijke situatie is, dan zit niet alleen Saddam opgesloten in een doos, maar dan zit ten wij daar samen met hem in. Met een beeld van elkaar dat voortkomt uit een volledig ontbreken van ver trouwen." uew york Bij een botsing in de metro van New York tussen nvee treinen zijn gisteren zeker 87 mensen gewond geraakt, voor het merendeel licht. Volgens ooggetuigen werden de passagiers door de metrowagons geslingerd. Paniek ontstond echter niet Ander de circa duizend mensen die in de treinen zaten. De oor- laak van het ongeluk is niet bekend. Clinton krijgt Rabin-Peresvredesprijs Washington De Amerikaanse president Bill Clinton krijgt van- laag de Rabin-Peresvredesprijs voor zijn inzet voor het vredes proces in het Midden-Oosten. Clinton ontvangt de prijs uit han- o y len van Leah Rabin, de weduwe van de twee jaar geleden ver- ei?: noorde Israëlische premier. Het is de eerste maal dat de onder- cheiding is toegekend. De prijs is ingesteld door de familie van ïojj labin en degenen die diens opvolger Peres na staan, i.z: Cieuwe ziekte: dwangmatig bodybuilden 4,0 klmont Steeds meer bodybuilders lijden volgens Amerikaanse wetenschappers een aan nieuwe psychische aandoening. Ze ui irengen uren per dag door in de sportschool, maar zijn nooit te- 2 -! reden met hoe ze eruit zien. Ze gaan per dag meer dan eens op oil; ie weegschaal, kijken voortdurend in de spiegel en lijden er ver- chrikkelijk onder als ze eens een dag niet kunnen gaan sporten. )it schrijft Harrison G. Pope van het Amerikaanse McLeanzie- enhuis in Belmont, Massachusetts, in het vakblad Psycliosoma- ics. Pope noemt de aandoening spierdysformie een tegenhan- rip sr van de magerzucht bij vrouwen, die zichzelf te dik vinden ok al zijn ze door hongeren broodmager geworden. tevolver-vulpen in Britse gevangenis onden De Britse politie heeft gisteren een James Bond-achtig iodelijk wapen onderschept in een gevangenis in Manchester. Igenten vonden daar bij fouillering van een bezoeker een mini- luur revolver-vulpen. De politie meldde dat de vulpen kogels an het kaliber .22 kan afvuren. De politie vermoedt dat het noordwapen afkomstig is uit Oost-Europa. icrabbelaars leren 160.000 woorden Washington In een hotel in Washington zijn gisteren de wereld- ampioenschappen scrabble begonnen. Spelers uit 36 landen Tijden om de wereldtitel en de hoofdprijs van 25.000 dollar, eel deelnemers hebben Engels niet als eerste taal en hebben 5,31 aarom volgens de organisatie het complete Engelse woorden- oek plus de Amerikaanse versie uit hun hoofd geleerd: zo'n ;0;oJ 60.000 woorden. Volgens de Amerikaanse Scrabblevereniging 3.1/ (eet een aantal deelnemers uit bijvoorbeeld Thailand vaak niet ens de betekenis van een woord. f leaujolais nouveau succes in Japan o,40 kip» De Japanse wijnhandelaren kunnen de Beaujolais nou- eau niet aangesleept krijgen. In vergelijking met vorig jaar heb- en ze dertig procent meer besteld, melden de Japanse wijnim- ï.cö orteurs. In totaal gaan er 1,4 miljoen flessen naar het land van e rijzende zon. De wijn is vooral geliefd bij de jongere Japan - o 33 ers. Ze betalen er graag 32 gulden per fles voor. ankwagons exploderen bij station Premier Kok doet vandaag een laatste poging om zijn Europese collega's over te halen tot expe rimenten met een verlaagd BTW-tarief voor fietsenmakers en schoenlappers. Het is echter al zo goed als zeker dat hierover op de Europese banentop in Luxemburg geen akkoord wordt bereikt, Nederland pleit al jaren voor een arbeidsvriendelijke BTW voor een klein aantal sectoren. Daar is evenwel Europese toe stemming voor nodig en die bleef tot nog toe uit. Wat Kok voor ogen staat, zijn proeven met het lagere BTW-tarief voor drie jaar waaraan niet alle lid staten hoeven mee te doen. Mochten de politieke leiders dit toch een stap te ver vinden, dan wil Kok er in elk geval nader on derzoek naar. De premier weersprak met nadruk dat de banentop in Luxemburg een grote flop wordt, omdat harde maatrege len in de ontwerpteksten ont breken. „Ik waarschuw tegen dit soort cynisme. Wat hier ge beurt, is geen show. Dat zou een belediging zijn voor ieder een: voor die miljoenen werklo zen, voor de sociale partners en voor onszelf." In Luxemburg waren gisteren zo'n 20.000 de monstranten op de been die rondliepen met spandoeken waarop was te lezen 'Europa, bla, bla'. De verklaring waar de politie ke leiders zich over mogen bui gen, bevat geen verplichtende streefcijfers voor werk en scho ling voor de achttien miljoen werklozen die Europa telt. De Europese Commissie had daar wel op aangedrongen. Met Duitsland en Spanje voorop verzetten de politieke leiders zich echter tegen oplegde doe len, die zij als 'onrealistische euro-bemoeizucht' beschou wen. Ook Kok vindt dat 'Europa geen bovenmeester mag zijn'. In plaats daarvan moet ieder land zelf aangeven hoe en in welk tempo het de werkloos heid zal aanpakken. Zaken die daarbij aan de orde moeten ko men, zijn de scholing van werk lozen, het verlagen van de ar beidskosten en het schrijnende probleem van de jeugd- en langdurige werkloosheid. Deze plannen zullen jaarlijks door de Commissie en de regeringslei ders worden beoprdeeld. De verwachting is dat de publieke rapportcijfers de nationale rege ringen zal aanzetten om het on derste uit de kan te halen. Een slecht cijfers is immers ook pri ma munitie voor de binnen landse oppositie. Wereldbank: Arafat moet fors bezuinigen De Palestijnse economie stort in als Israël niet snel c handels- en reisbeperkingen opheft. Bovendien moet c regering van Arafat dringend snoeien in het aantal ami tenaren. Dat staat in een rapport van de Wereldbank d; gisteren is verschenen. Vier jaar na de Oslo-akkoorden functioneert de Palestijnse eco nomie 'ver onder haar poten tieel', aldus de Wereldbank. Hoe het verder gaat, hangt erg af van de ontwikkelingen in het vre desproces. De bank is in het bijzonder verontrust over de dramatische daling van de gezinsinkomens en de levensstandaard op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Die wordt voor het grootste deel veroorzaakt door de werkloosheid die het gevolg is van de afgrendeling door Israël. In de periode van '93 tot '96 veroorzaakten de afgrendelin gen een direct verlies voor de Palestijnse economie van bijna zes miljard gulden. Dat is twee keer zoveel als de internationale hulp die de Palestijnen in die tijd kregen. Tussen '92 en '96 daalde de consumptie per hoofd van t Palestijnse bevolking met 1 procent. De werkloosheid stee tot 28,4 procent. In dezelfde pi riode daalde het aandeel in In bruto nationaal product van c door in Israël werkende Palesti nen verdiende salarissen van 2 procent tot 6 procent. De Palestijnse regering krijj er in het rapport (link van lan§ omdat die het overheidsapp; raat sterk heeft laten groeie ten koste van behoorlijke soek le voorzieningen. Het aants ambtenaren steeg van '93 tc '96 van 20.000 tot 75.000. D overheid betaalt nu per jas ruim anderhalf miljard guide aan salarissen. In 1993 was dé ruim een half miljard. D broodnodige investeringen i de infrastructuur zijn de afgelo pen drie jaar nooit boven d 140 miljoen gulden uitgeko men. Dat is minder dan twe procent van het bruto nationa; product (BNP). Koningin Elizabeth pakt lachend een felicitatieballon aan. londen hans geleunse correspondent Het regende pijpenstelen, net als op de 20ste november 1947. Maar het grote ver schil met die bruiloftsdag vijftig jaar gele den was gisteren de plechtige belofte van de bruid om nog meer naar de stem des volks te luisteren. De Britse vorstin Eliza beth markeerde daarmee de viering van haar gouden huWelijk met prins Philip, her togvan Edinburgh. Het moet voor de vorstin een prachtige dag zijn geweest, 's Morgens een dank dienst in Westminster Abbey, waarbij deels dezelfde liederen werden gezongen als tij dens de huwelijksplechtigheid in dezelfde kerk. Daarna wandelingen en korte ge sprekjes met duizenden langs de route waarbij haar en echtgenoot Philip bloemen en andere blijken van genegenheid in de handen werden gedrukt. Later zou echter het absolute hoogfepunt komen: een onverhulde liefdesverklaring van premier Blair, de jongste van de tien re geringsleiders die de langst regerende vor stin ter wereld heeft meegemaakt. Voor de vele republikeinen in de Labour-gelederen moet de toespraak van hun leider een on gekend slijmgehalte hebben gehad. Balir herinnerde zich hoe hij als kleine jongen in korte broek met een vlaggetje in de hand in zijn woonplaats Durham naar de langskomende vorstin had staan zwaai en. „Nu ben ik zo trots als een pauw om uw premier te kunnen zijn en u namens het land hulde te brengen. U bent onze konin gin, we respecteren en hebben u lief." Het gebeurde allemaal tijdens een op de kerkdienst en een ontvangst in Dow- ningstreet 10 volgende lunch in het paleis in Whitehall. Geheel in stijl van de Labour- leider kreeg deze bijeenkomst het karakter van een 'volksbanket'. Aan tafel zaten ook een politieagente, een werker in een autofa- briek en. (waarschijnlijk om de paardengek- ke vorstin aan de praat te houden) een top- jockey. Elizabeths toespraak moet de premier, wiens verklaarde doel het is om de zo in op spraak geraakte monarchie te behouden door modernisering, als muziek in de oren hebben geklonken. Ze zei dat een monar chie net als een gekozen regering alleen kan bestaan door de steun en instemming van het volk. De boodschappen die van dat volk kwamen, mochten niet worden misver staan. Anders dan politici, die hun beoorde ling kunnen aflezen aan stembusresultaten, had een koninklijke familie soms proble men met het beoordelen van de soms te genstrijdige signalen uit de samenleving. Maar zij en haar familie zouden meer dan ooit hun best doen om die ook in de toe komst zo goed mogelijk te interpreteren. Zoals bij een gouden bruiloft hoort, wa ren er ook prijzende woorden van de echte lieden voor elkaar. Elizabeth zei tijdens de lunch dat Philip die een reputatie heeft als schuinsmarcheerder en producent van ondiplomatieke opmerkingen altijd haar steun en toeverlaat was geweest. De prins had zijn gemalin de dag ervoor al publieke lijk dank gezegd voor haar grote tolerantie. Bij het 'voltee karakter' van de gouden bruiloft Elizabeth kreeg van sommige media al meteen de eretitel people's queen (koningin van het volk) hoorde dat de koninklijke gasten uit het buitenland per autobus werden vervoerd. Een groot ver schil met 1947 toen erewachten en colon nes koetsen en ruiters voor dat doel waren ingeschakeld. Maar 's avonds konden de zeven koningen, tien koninginnen, een groothertog, zesentwintig prinsen en ze venentwintig prinsessen weer geheel in stijl feesten tijdens het galabal in het gerestau reerde Windsor Castle. brussel paul koopman correspondent De talrijke zedenaffaires die in België sinds de zaak-Dutroux aan het licht zijn gekomen, be ginnen ook vat te krijgen op de hoogste kerkelijke autoriteiten. Gisteren deed de gerechtelijke politie van Brussel een huiszoe king in het bisschoppelijk paleis van de Belgische kardinaal Dan- neels en bij het aanpalende vicariaat. Omdat de vicaris niet mee wilde werken, moest een dossierkast worden opengebro ken. De -huiszoeking houdt ver band met de aanhouding van een pedofiele leerkracht die werkzaam was aan het Onze- Lieve-Vrouwinstituut te St. Genisius-Rode. De man zou diverse leerlingen jarenlang seksueel hebben misbruikt, zonder dat de kerkelijke autori teiten of het schoolbestuur, bi wie zijn geaardheid bekent was, ingrepen. Via de verslagei van de bisschopsraad hoop Bulthé nu te achterhalen of de ze zaak op dit niveau is bespro ken. Volgens het parket were het gezochte dossier bij he vicariaat aangetroffen. D< woordvoerder van het bisdon ontkende gisteren dat de kerl op de hoogte was van de zeden affaire. Danneels verklaardt eerder dat de rooms-katholiekt kerk in België vindt dat ooi geestelijken in zedenzaken nor maal moeten worden vervolgd Kort daarvoor was een brief var de kerk aan een Brusselse on derzoeksrechter uitgelekt, waar in werd gevraagd een zedenon derzoek naar een van pedofilk verdachte 64-jarige pastoor 'te rughoudend' te voeren. Reddingsplan toerisme Egypte Cairo afp Minister al -Adeli (binnen landse zaken) heeft samen mei zijn defensiecollega een plan opgesteld dat binnen 24 uur in werking treedt. Het is de bedoe ling dat de gespecialiseerde mi litairen niet al te opzichtig te werk gaan. De verwachte inkomsten uil het toerisme waren tol maan dag acht miljard gulden voor het seizoen '97'98. De afgelas tingen kosten de economie van het land zeker een kwart daar van, aldus deskundigen. Speciale anti-terreureenheden zullen in Egypte discreet toeris ten vergezellen, veiligheidstroe pen gaan beter communiceren en er komen meer politiepa trouilles bij toeristische trek pleisters. Deze maatregelen vor men de ruggegraat van een vei ligheidsplan dat Egypte weer aantrekkelijk moet maken voor buitenlandse bezoekers na de bloedige aanslag van maandag, waarbij 68 mensen omkwamen. Oranje Mauritius levert 2,8 miljoen op /mrich Eén van de zeld zaamste postzegels ter we- zeld, een zogeheten oranje ^.ze 1 Mauritius, is gisteren voor e bijna 2,8 miljoen gulden van eigenaar verwisseld. De post- van een penny uit het ze.nf jaar 1847 was op een veiling to Zwitserse stad Zürich te toop aangeboden. Er be staan van deze misdruk nog §ers slechts drie exemplaren. De -ff' andere twee zijn in bezit van f de Britse koninklijke familie °P en in het British Museum. Mauritius was tot 1968 een Britse kolonie. foto reuters pierre virot icht ■ja Dutroux ontkent moord op meisjes lenv EgussELMare Dutroux ontkent dat hij schuldig is aan de dood fan de vier meisjes wier lijken vorig jaar zijn teruggevonden bij maal ajn huizen. Hij beschouwt de dood van An, Eefje, Julie en Melis- wete sa als een verschrikkelijk drama. „Die dood was niet mijn wil e mde; ik liet» er ook niet direct aan bijgedragen", schrijft hij aan het It dagblad La Dernière Heure. Zoals tijdens zijn verhoren schuift ie uii liij de verantwoordelijkheid af naar zijn kompanen. Hij houdt mbtt consequent vol de enige te zijn die Julie en Me lissa te hulp is geschoten. De ouders van Julie en Eefje noemen de brief 'surrea- g istisch': „Je zou bijna denken dat we met zijn opsluiting de grootste vergissing van deze eeuw hebben begaan." :onti den Amerikanen gek op gefrituurde kalkoen jqrt worth De Thanksgiving-trend in van dit jaar is gefrituurde t Suii (alkoen. Vooral topkoks en culi's in het zuiden van de Verenigde n ini Staten raken er niet over uitgepraat. Zij vinden de smaak fantas- en ci jsch: knapperig van buiten, sappig van binnen, niet te vet en 50 ii mei klaar. Een gemiddelde kalkoen moet in vijftien liter olie oordivorden gefrituurd, maar hoeft daarentegen niet uren in de oven lebraden. Komende donderdag is het weer Thanksgivings Day - ^oorspronkelijk een dankdag voor de oogst, inmiddels een echt familiefeest in de VS, voor velen nog belangrijker dan Kerstmis. "i Gewonden bij botsing in metro New York ÜErwerda Een explosie van twee tankwagons, gisteren op een 66'j bst-Duits spoorwegemplacement, heeft een enorme chaos ver- orzaakt. Een brandweerman kwam bij bluswerkzaamheden om 633 et leven. Het station van Elsterwerda werd door de brand na de 42j itploffing van de benzinetanks volledig verwoest. Negen per- 49° men raakten gewond. Op het stationsplein brandden vijftien ito's uit. De politie evacueerde zo'n 120 omwonenden. Waar- hijnlijk zijn de wagons, die deel uitmaakten van een trein met Iwagons, ontspoord. foto ap matthias rietschel ïoj ühaag De Nederlandse Staat mag toch instemmen met het .283 iropese compromis dat de invoer van rijst en suiker uit de An- '1q| 'en en Aruba aan banden legt. Het gerechtshof in Den Haag il feft gisteren twee eerdere uitspraken in kort geding, aange- lannen door het Arubaanse suikerbedrijf Emesa Sugar, vernie- 29j 5d. Het bedrijf gaat in hoger beroep omdat de, uitspraak haar ïoj illissement tot gevolg heeft. Het EU-rijstplan kost zeshonderd Tien op de Antillen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7