PvdA heeft moeite met aanpak asielzoekers Limburgse stoomtram gaat door West-Friesland tuffen Internet-aanbieder krijgt zelfde regels als 'gewone' uitgever Binnenland Koopvaardij heeft te weinig officieren Strooiwagen strooit niet Tweede Kamer pakt verhuur melkquota aan en overeenstemming j|er opbrengst NOB JAG 21 NOVEMBER 1997 tparazzi! roddelt voor jongeren haag». Dat de oplage van de Nederlandse roddelbladen daalt ikt de Haagse uitgever Pauze Media Exploitatie niet uit: Pa- izz/7komt er aan, een roddelblad voor jongeren. Het blad chijnt eind februari volgend jaar, niet toevallig als de Spice ;naar Nederland komen. Paparazzi! is afgeleid van de gelijk te roddelrubriek in het maandblad Pauze, dat gratis via dien wordt verspreid. Het nieuwe maandelijkse roddelblad jong Nederland verschijnt in een oplage van 125.000 exem- >n en gaat een rijksdaalder kosten. «i ito van zaak telt mee voor pensioen ihaag» Een auto van de zaak telt bij de belastingaangifte als iin natura, waarover belasting moet worden betaald. Als dat men is, mag ik daarover pensioen opbouwen en de daar- 'erg betaalde premie dus weer van mijn belastbare inkomen af- >n, redeneerde de ondernemer. De belastingdienst was het iee niet eens en keurde de aftrekpost af. De Hoge Raad i echter de ondernemer deze week in het gelijk: de auto van lyjaak mag meetellen in de pensioenopbouw, kteo uwelijks minder bijstandsuitkeringen :ii «burg» Ondanks een daling van de werkloosheid is het aan- nensen met een bijstandsuitkering in 1996 nauwelijks ge- vi d. In totaal genoten 482.000 mensen bijstand, tegen 489.000 Hing J95. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de e>lai istiek (CBS). Het aantal bijstandsgerechtigden daalde vooral esd er jongeren: van 137.000 naar 124.000 bij de groep tussen 21 alle 9 j; 11 cijfe in oboekje voor buitenlandse jongeren haag» De gemeente Den Haag verwelkomt jongeren van enlandse afkomst vanaf volgende week met een speciaal in- latieboekje. 'Welkom in Den Haag' moet de nieuwkomers ~stoi vijs maken in de Residentie in het bijzonder en in Neder- in het algemeen. Den Haag is de eerste gemeente in Neder- rjidie een dergelijk boekje samenstelt speciaal voor buiten- j Ise jongeren. Voorlichtingsmateriaal over inburgering is ge- der J nlijk gericht op volwassen nieuwkomers, kelvi ote order Houston bij Den Oudsten iden» Bussenbouwer Den Oudsten in Woerden heeft op- o nv een grote order van de Amerikaanse stad Houston bin- irt ;ehaaldi Samen met zusterbedrijf New Flyer Industries gaat ioi bedrijf 118 lage-vloerbussen voor het stadsvervoer bouwen, teur P. Petermeijer zegt dat het een order van ruim 25 mil- julden betreft. Begin dit jaar kreeg Den Oudsten een order 104 luxe streekbussen voor Houston binnen. Idzame loodglazen bekers gevonden lle» Bij opgravingen in het centrum van.Zwolle zijn twee glazen, smaragdgroene bekers met gele glasdraden gevon- Ze zijn uit 1300. Het is volgens deskundigen een zeldzame 1st, vooral door de vorm van de glazen. Van dergelijke objec- ijn tot nu toe slechts enkele ffagmenten gevonden in De er en Nijmegen. De bekers zijn door de stadsarcheoloog ;etroffen in een beerput. Door bijvondsten en het steenfor- tvan de put kon de ouderdom van de glazen vastgesteld len. Die periode is van het vroegste glas. ncing The Drome gaat niet meer open n™ aar» Het is 'menselijkerwijs gesproken Uitgesloten' dat jngThe Drome in Heerhugowaard ooit nog opengaat. Dat Q 111 een woordvoerder van de gemeente Heerhugowaard. De itheek werd gesloten na een schietpartij op 23 februari. e mensen verloren het leven en zeven anderen raakten ern- cokli lewond. Sindsdien is de disco gesloten. Gemeente en eige- onderhandelen nog over een nieuwe discotheek. n inse onderscheiding voor Nederlander Ir. E. Pierhagen (60), directeur internationale zaken het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, It benoemd tot Officier de l'ordre National du Merite, ikrijk kent hem de hoge onderscheiding toe voor zijn ver siert op landbouwgebied. Pierhagen heeft volgens de Franse assadeur in grote mate bijgedragen aan een eensgezinde dering van de Franse en Nederlandse standpunten inzake ;emeenschappelijk landbouwbeleid. rdrecht wil de grootste beiaardklok irecht De Grote Kerk in Dordrecht wil de eeuwwisseling ls vo den met de grootste beiaardklok van Europa. Dat plan kost jzen miljoen gulden, die de gemeente van sponsers wil verkrij- De klok moet een wisseüuidersinstallatie krijgen, een Engel- irm van gelui. Hierbij trekken klokkenluiders om en om aan res (en waardoor een klokkenspel ontstaat. Door de kracht vlie- wori Ie klokken om hun as en schieten de luiders in de lucht. l Iers van Nederlands Blok geweigerd kt» De Utrechtse middelbare scholen zijn niet gediend van rs over drugs van het Nederlands Blok. De extreem-rechtse vera jwil die uitdelen op dertien scholen in Utrecht, maar de ile schooldirecteuren hebben al te kennen gegeven een der- n e actie niet toe te staan. Volgens Wim Vreeswijk, fractie- zitter van het Nederlands Blok in de Utrechtse gemeente- gaat het om vooroordelen. ,,Het is toch vreemd dat men ilders zonder ze te gelezen te hebben afkeurt." linvissen waarschijnlijk nog in leven Nans De kans is groot dat de bruinvissen Marco en Roy, nlangs in Zeeland werden 'uitgezet', nog in leven zijn. Dit i0te onderzoeksbioloog Ron Kastelein van het Dolfinarium Har- pr0 ijk. Het is al bijna drie weken geleden dat het laatste teken rig even van de dolfijnen is vernomen. „Hierdoor wordt het on( Is aannemelijker dat het contact met de dieren is verbroken jjj een technisch mankement", aldus Kastelein. ,,De laatste llö dat we Roy getraceerd hebben, zwom hij vlak voor de Britse 5 Als hij overleden was, zou hij wel zijn aangespoeld." spop uit woning raadslid verwijderd Rommelhok-rijtuig wordt in oude luister hersteld hoorn rien polderman Een complete tram-trein uit de heuvels van Lim burg stoomt straks door het platte polderland van West-Friesland. In Grevenbricht is een tweede tfamrijtuig van de voormalige Limburgse stoom tram teruggevonden. Het diende sinds het begin van de jaren '40 als berghok achter een café. Van daag haalt de Museumstoomtram Hoorn-Me- demblik het op, om het te restaureren. Met de Limburgse tramlocomotief, die al in Hoorn aan wezig is, en een ander rijtuig kan het in 1999 in volle glorie de baan op. Het rijtuig werd in 1922 bij Beijnes in Haarlem gebouwd voor de tramdienst van Maastricht naar Vaals (via Gulpen). Het heeft balkons aan beide uiteinden en bood 52 reizigers een zitplaats. In 1930 onderging het een verbouwing, waarbij zes tien zitplaatsen werden opgeofferd aan een baga ge-afdeling. In 1938 reed de laatse tram door de Limburgse heuvels. Het rijtuig werd ontdaan van zijn twee draaistellen (met de wielen) en verhuis de naar Papenhoven-Grevenbricht aan de Maas waar het een ontluisterende functie kreeg als op- berghok achter café Neerlandia. Het andere Limbürgse rijtuig is eerder in Maas tricht teruggevonden. Het deed daar dienst als kantoor aan de Jo-Jo haven, totdat het in 1995 in bezit kwam van de Museumstoomtram. In af wachting van restauratie staat het in het depot te Beverwijk. De bijbehorende tramlocomotief, in 1972 'opgedoken' in Duitsland, rijdt sinds 1974 op de rails te midden van de koolstronken tussen Hoorn en Medemblik. Daar heeft de robuste ma chine al duizenden kilometers heen en weer ge tuft. Momenteel krijgt de loc een grote opknap beurt. In Madurodam kwam onlangs al een Limburg se miniatuur-tram op de rails in de samenstelling zoals vanaf 1999 tussen Hoorn en Medemblik zal zijn te bewonderen. De Limburgse stoomtram nog in volle glorie voor het station van Maastricht. foto collectie museumstroomtram Kabinet wil vluchtelingen zonder reisdocumenten terugsturen Voorzitter redersvereniging luidt noodklok rotterdam gpd De PvdA in de Tweede Kamer heeft moeite met de ma nier waarop het kabinet asielzoekers zonder reisdocu menten wil aanpakken. De grootste regeringspartij vreest met Groenlinks een negatieve uitwerking voor vluchte lingen die er niets aan kunnen doen dat zij geen papieren bij zich hebben. De regeringspartijen WD en D66 staan daarentegen positief tegenover het door PvdA-staatsse- cretaris Schmitz van Justitie gepresenteerde voorstel, evenals de grootste oppositiepartij CDA. benadrukt dat ook de PvdA vindt dat asielzoekers, die be wust de boel oplichten hard moeten worden aangepakt. Maar hij vreest dat het onder scheid vervaagt tussen goedwil lende vluchtelingen en 'verwijt bare'asielzoekers. De WD reageerde 'aange naam verrast' op de 'daadkrachtige' wijze waarop Schmitz het probleem wil aan pakken. D66-woordvoerder Van den haag--anp Asielzoekers moeten in het ka binetsvoorstel voortaan zelf aantonen dat zij hun papieren „piel moedwillig hebben vernie tigd. Slagen zij daar niet in, dan wordt hun asielverzoek onge grond verklaard. Flet kabinet komt zo snel mogelijk met een wetswijziging om deze maatre gel mogelijk te maken. PvdA-woordvoerder Middel Boxtel zei het een goed verhaal te vinden, met 'een belangrijke signaalwerking naar de buiten wereld'. „Ik ga ervan uit dat er zorgvuldig zal worden getoetst." CDA-woordvoerder Verhagen noemde de maatregelen onver mijdelijk om op lange termijn het asielbeleid overeind te kun nen houden. Schmitz noemt de aanscherp ing noodzakelijk omdat er 'on verteerbaar' veel asielzoekers zonder geldige documenten (paspoort en dergelijke) naar Nederland komen. Ze tekende hierbij nadrukkelijk aan dat 'echte' vluchtelingen welkom blijven, ook als zij buiten hun schuld niet over papieren be schikken. Zeventig procent van de asielzoekers die de afgelopen tien maanden naar Nederland kwamen, beschikte niet over reisdocumenten. Volgens Vluchtelingenwerk Nederland staan de geoogde maatregelen op gespannen voet met het Vluchtelingenverdrag. Ze wijst erop dat vluchtelingen vaak niet in staat zijn geldige documenten in hun eigen land te verkrijgen. Inmiddels heeft staatssecreta ris Schmitz van Justitie de Tweede Kamer per brief laten weten dat de uitgeprocedeerde asielzoekers die tot voor kort in een door de Raad van Kerken opgericht tentenkamp in Dwin- gelo verbleven, niet tot de vluchtelingenopvang toegela ten. De kerken zijn geschokt over deze beslissing van de staatssecretaris. Schmitz blijft bij haar standpunt dat de asiel zoekers terecht uit de opvang zijn gezet omdat zij niet wilden meewerken aan hun terugkeer naar eigen land. Er zijn de komende jaren steeds driehonderd officieren extra no dig voor de Nederlandse koop vaardijvloot. Het Nederlandse zeescheepvaartbeleid is zó suc cesvol dat op dit moment bijna veertig schepen niet onder Ne derlandse vlag kunnen worden gebracht, omdat er nu al een te kort is van honderd officieren. Reders moeten op korte ter mijn vooral recent uitgetreden kapiteins re-activeren en voor komen dat gezagvoerders ver trekken. Reders en overheid moeten verder het imago van de zeevaart ingrijpend verbete ren, de uitval op de zeevaart scholen beperken en de afge studeerde officieren moeten meer kiezen voor een baan op zee in plaats van een baan op de wal. Voorzitter A. Korteland luidde gisteren duidelijk de noodklok in de jaarvergadering van de Koninklijke Vereniging van Ne derlandse Reders. De combina tie van fiscale en operationele maatregelen die de Nederland se overheid heeft getroffen, hebben geleid tot een tekort aan personeel. Sinds minister Jorritsma begin vorig jaar Ne derland aantrekkelijker maakte zeeschepen onder Nederlandse vlag, hebben zich al meer dan twintig buitenlandse rederijen in Nederland gevestigd. Dat heeft geleid tot in ieder geval honderd nieuwe arbeids plaatsen. Alleen al dit jaar zijn lot dusver 27 schepen onder Nederlandse vlag terugge bracht, zijn 29 nieuw gebouwde schepen in de vaart gebracht en zijn door Nederlandse reders drie schepen in het buitenland gekocht. De redersvereniging verwacht dat de groei van de Nederlandse vloot de komende jaren nog zal doorzetten. Op dit moment varen nog 278 schepen van Nederlandse rederijen on der vreemde vlag. Het Nederlandse zeescheep vaartbeleid staat inmiddels in Europa model. Duitsland, De nemarken en Zweden denken er over het Nederlandse beleid te kopiëren. Noorwegen heeft' dat al gedaan. Ook in Frankrijk wordt gewerkt aan een aantrek kelijker vestigingsklimaat, net als in Italë, weel redersvoorzit ter Korteland. leeuwarden gpd --*• j„'AVSS Ier "tidL joure In de loods van steunpunt Joure van Rijkswaterstaat probeert een monteur de storing aan een strooiwagen te verhelpen. Het nieuwe appa raat weigerde gisteren dienst, toen bij Joure. Heerenveen en Drachten de gladheid op de wegen moest worden bestreden, f oro anp» peter wouda WD en PvdA komen met voorstel van dc melk omhoog, aldus de bond. Blauw en Woltjer willen het verleasen voor maximaal drie jaar toestaan. Voor de hui dige verleasers moet een af bouwperiode komen. Ook de handel in melkquota moet worden aangepakt, aldus de kamerleden. Aangekocht quotum kan nu in acht jaar worden afgeschreven. Zij plei ten voor het afschaffen van de afschrijving. Bovendien moet de aankoop van melkquota niet meer fiscaal aftrekbaar zijn. Jan Hesselink, voorzitter van de vakgroep Melkveehouderij van de FLTO: „Ik ben hartstikke blij met dit plan. Hoe je het ook wendt of keert, wij gaan naar een vrije markt en dan komen de inkomens onder druk. Een middel om daar wat tegen te doen is het verlagen van de kos ten. De quotumkosten belopen nu al 8 cent per kilogram melk en over een of twee jaar is dat tien cent." De Tweede-Kamerleden Piet Blauw (WD) en Eisso Woltjer (PvdA) willen het verhuren van melkquota aanpakken, omdat dit de ontwikkeling van de vee houderij op slot zou zetten. Ze komen binnenkort met een voorstel in de Tweede Kamer. Veehouders die hun bedrijf van de hand hebben gedaan, kunnen hun quotum verhuren. Ruim vijfduizend boeren doen dat, van wie een groot aantal voor een lange termijn. Dat sys teem maakt het moeilijk voor jonge boeren om hun bedrijf uit te breiden. De verleasers, zoals ze worden genoemd, houden er ondertussen een leuke oude dagsvoorziening aan over. De Fries-Flevolandse land en Tuinbouw Organisatie (FL TO) en de landelijke boeren bond pleiten al geruime tijd voor het aanpakken van de ver leasers. Zij drijven de kostprijs o. De politie in Almelo heeft een opblaasbare sekspop mof [ehaald uit de woning van het extreem-rechtse raadslid H. bes ndijk. De pop hing opzichtig voor het raam van diens wo- Buurtbewoners stoorden zich aan het attribuut en schakel- Ie politie in. Toen het raadslid de agenten de toegang wei- een forceerden die de voordeur en namen het hulpmiddel in g. Tegen Oudendijk is procesverbaal opgemaakt wegens 5en lootgevend gedrag. Hij verklaarde de pop te hebben opge- 7T0 sn om de aandacht te vestigen op de affiches die hij ernaast pgehangen. de PvdA wil nu samen met CDA, RPF en GPV maar 155 miljoen naar minister Zalm van financiën sturen. De meerop- brengst - oplopend tot driehon derd miljoen - moet terug naar de algemene reserves van de NOS. Staatssecretaris Nuis heeft hiertegen overwegende bezwa ren en wil het kabinet raadple gen. noordwukerhout gpd Internet-aanbieders zullen in een nieuw wets voorstel, dat over enkele weken naar de Tweede Kamer gaat, slechts beperkt aansprakelijk wor den gesteld voor de inhoud van wat zij via hun computers verspreiden. De aansprakelijkheid van deze 'Internet providers' zal in grote lijnen hetzelfde worden geregeld als die van 'gewone' uitgevers van gedrukte informatie. Een topamb tenaar van het ministerie van justitie zei dat gis teren tijdens een conferentie over computercri minaliteit in Noordwijkerhout. De aanbieders zullen niet strafbaar zijn als zij de bron van mogelijk strafbare informatie, zoals kinderporno of racistische uitingen, kennen, die aan de justitie bekendmaken-en maatregelen nemen om de verdere verspreiding van het ma teriaal tegen te gaan. Doen zij dat niet, dan kun nen zij medeplichtig worden verklaard aan de verspreiding en worden aangeklaagd. De aansprakelijkheid van de Internet-aanbieders is in en buiten Nederland een omstreden kwes tie. De Internet-industrie vindt dat vooral via 'zelfregulering' tot het bestrijden van zaken als kinderporno en racisme op het wereldwijde In ternet moet worden gekomen. De topambtenaar, mr. A. Patijn, wees er op dat Internet-aanbieders altijd gedwongen kunnen worden om informatie te verstrekken in het ka der van een justitieel onderzoek. Maar hij zei dat de aanbieders ook een soort 'openbare nuts functie' vervullen en daarom wellicht toch spe ciale bescherming verdienen. Uitgangspunt van de nieuwe wet zal zijn dat de strafbaarheid min der wordt, naarmate de aanbieders meer met justitie meewerken bij het tegengaan van exces sen. Het D66-kamerlid G. Roethof liet weten blij te zijn met deze aanpak, omdat daarbij de eigen verantwoordelijkheid van de aanbieders bena drukt wordt. „Deze inperking van de medeplich tigheid vind ik goed, maar ik heb toch liever zelf regulering", stelde zij! In het nieuwe wetsvoorstel zal ook worden gere geld dat justitie computergegevens van Internet aanbieders in beslag kan nemen, niet alleen voor de bewijsvoering in een latere strafzaak, maar ook om ze verder ontoegankelijk te maken. Ook zal een artikel opgenomen worden dat het 'brief geheim' voor e-mail (elektronische post) regelt langs dezelfde lijnen van het bestaande briefge heim voor de 'papieren' post, vertelde Patijn. De deelnemers aan de conferentie erkenden overigens dat het heel moeilijk zal zijn voor jus titie om greep te krijgen op het Internet, omdat er geen internationale regels voor zijn. „En de technologie is de wetgever altijd ver vooruit", meende een topman van een groot Amerikaans computerbedrijf. Voor de politie is het gebruik van computers inmiddels wel gewoon gewor den, maar de mogelijkheden van het Internet worden nog lang niet genoeg ingezien en benut. „Het wordt nauwelijks onderkend welke enorme bedreigingen via de computer op ons afkomen", memoreerde Internet-deskundige drs. Maurice de Hond van het Wegener-uitgeversconcern. Po litie en justitie zijn zich nog onvoldoende be wust van de risico's. Tot nog toe concentreert men zich vooral op kinderporno en dergelijke, maar het net kan voor vele vormen van crimina liteit gebruikt worden. Zo worden zelfs, ondermeer vanuit Amsterdam, openlijk via het Internet verdovende middelen aangeboden, en kun je nu ook gokken via het net. Dat biedt grote fraudekansen. „Grensover schrijdende criminaliteit is niets nieuws", zei di recteur F. Rodriquez van de Amsterdamse Inter net-aanbieder XS-4ALL, „maar met het Internet kan het allemaal in een fractie van een secon de." Een probleem blijft dal sommige zaken in Ne derland verboden zijn, die in andere landen worden toegestaan (zo zijn racistische uitlatin gen in de VS niet strafbaar), terwijl wat hier toe gestaan is elders verboden is (de VS willen porno weren). „Gevolg is dat porno-aanbieders zich in Nederland vestigen, en racisten naar de VS gaan", aldus Rodriquez. De politie maakt zelf steeds vaker gebruik van het Internet om informatie over crimineel ge drag op te sporen, maar het 'boeven vangen' op het Internet wordt alleen maar moeilijker. Veel van de informatie kan immers worden 'versleu teld' en onleesbaar gemaakt. De Nederlandse re gering voelt er, in tegenstelling tot vooral de VS, niets voor om deze 'cryptologie' te verbieden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5