FAMILIEBERICHTEN Hmmmm menu? Wetenschap stort zich op kokkelvisserij wad Gezelschapsdame BEKENDMAKING Architekt Ben Baak dreamgarden ad sanctos Vogelbescherming wil 'moratorium voor de kokkelvisserij op het wad C1000 grote concurrent AH VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 901 Opgave per telefoon 023-5150370 Opgave per fax 023-5317337 of 023-5320216 Sluitingstijd: dag voor plaatsing 12.00 uur. Voor de maandageditie: vrijdag 15.00 uur. Overlijdensberichten geboorteadvertenties kunnen de dag van verschijnen vóór 09.00 uur worden opgegeven. (Voor de zaterdagkrant) telefonisch vnjdag tot 16.45 uur schriftelijk (fax) vrijdag tot 18.30 uur. GETROUWD Mark-Jan Westerlaken en Simone de Bruijn En nu, wat verwacht ik. o HEERE Mijne hoop, die is op U. Psalm 39:8 Bedroefd, maar dankbaar dat haar verder lijden is bespaard gebleven, geven wij kennis dat de Here uit ons midden heeft weggenomen onze lieve zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder JACOBA BARNHOORN-DE JONG weduwe var. ABRAHAM BARNHOORN in de ouderdom van 84 jaar. C. BARNHOORN T W. BARNHOORN A. L. BARNHOORN- DEN HOLLANDER A VAN DU IN-BARNHOORN J. VAN DUIJN J. NOORT-BARNHOORN H NOORT A. BARNHOORN J. BARNHOORN A. H. BARNHOORN- VAN DELFT Klein- en achter kleinkinderen 20 november 1 997 Molentuinweg 20 2223 HB Katwijk Onze moeder en oma is opgebaard in het rouwcentrum Zuidstraat 103 te Katwijk aan Zee. alwaar gelegenheid zal zijn tot condoleren op zaterdag 22 november van 16.30-18.00 uur. GEEN BLOEMEN. De rouwdienst zal gehouden worden D.V. maandag 24 november om 1 3.45 uur in de Dorpskerk aan de Kerklaan te Katwijk aan den Rijn. waarna de begrafenis zal plaats vinden ca. 14.30 uur op de algemene be graafplaats aan de Kerklaan te Katwijk aan den Rijn. Diegenen die wij vergeten zijn een rouw kaart te sturen vragen wij deze adverten tie als zodanig te beschouwen. In Scheveningen is het dubbel genieten... ..van de musical Miss Saigon èn van een heerlijk menu in visrestaurant 't Kokkeltje t een gezellig avondje uit met een Hmmmmmenu en smul van de lekkerste vis, gekookt, gebakken of gegrilleerd. Of van een van die befaamde: overheerlijke mosselschotels, 't Kokkeltje is uniek gelegen aan de r# Foodservice Arkensteyn Wevershaan 13 2352 HZ Leiderdorp Telefoon (071541 33 34 Telefax (071) 541 41 27 Op korte termijn zoeken wij: full-time CHAUFFEUR/ MAGAZIJNMEDEWERKER voor het klaarzetten en bezorgen van bestellingen. Functie-eisen: - ervaring in soortgelijke functie - leeftijd tussen 18 en 35 jaar - flexibel en stressbestendig - in bezit van groot rijbewijs - geen problemen met vroeg beginnen Indien u belangstelling heeft voor deze functie kunt u tot 1 week na het verschijnen van deze advertentie uw schriftelijke reaktie sturen aan: Foodservice Arkensteyn t.a.v. dhr. A. G. A. Arkensteyn Weversbaan 13 2352 BZ LEIDERDORP - Tel. 071-5413334 Enige en algemene kennisgeving Ontslapen in haar Heere en Heiland geven wij kennis dat van ons is heengegaan onze lieve moeder, schoonmoeder, groot-, over groot- en bet-overgrootmoeder ALIDA BONARIUS-ARNOLDUS weduwe van WILLEM BONARIUS 1 9 september 1 896 t 1 9 november 1 997 Kinderen Kleinkinderen Ac hte rkle i n ki nd e ren Achter-achterkleinkinderen "Leythenrode". Leiderdorp Correspondentieadres: F. Ouwehand-Bonarius Mamixstraat 45 2316 EL Leiden Moeder is overgebracht naar het uitvaart centrum Soek Zn., Levendaal 103 te Lei den. alwaar geen bezoek. Een korte Dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op maandag 24 novem ber om 1 1.00 uur in de aula van begraaf plaats "Rhijnhof", Laan te Rhijnhof 4 te Leiden, waarna aansluitend de begrafenis zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot con doleren in de ontvangkamer van de begraaf- Wij zien het, maar doorgronden het niet' Dankbaar voor hetgeen hij voor ons heeft betekend, namen wij vandaag afscheid, van mijn lieve man en onze dierbare vader JOHANNES LEENDERT NOORDHOEK op de leeftijd van 77 jaar. Mijn man en onze vader ligt opgebaard in het rouwcentrum Zuidstraat 103. Katwijk aan Zee. alwaar gelegenheid zal zijn tot condole ren op zaterdag 22 november 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur. De rouwdienst zal worden gehouden D.V. op maandag 24 november 's middags om 1 3.30 uur in het rouwcentrum .Zuidstraat 103. waarna de begrafenis zal plaatsvinden om streeks 14.30 uur op de begraafplaats "Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Voor oudere dame zoeken wij, voor zo •spoedig mogelijk, een Iemand met ervaring in verpleging heeft natuurlijk onze voorkeur. Huishoudelijke en verpleegkundige hulp aanwezig. Als u geïnte resseerd bent, schrijf ons een briefje met uw telefoonnummer en wij nemen, zo spoedig mogelijk, contact met u op. Schrijft u naar: Br.o.nr. LD 11679 v.d. blad. Waterschap HOO,ds,ree, ,.3 De Oude Rijnstromen Postbus 160 23SO AD Leiderdorp Tel. 071-S410511 Fax 071-5412486 De dijkgraaf van het waterschap De Oude Rijnstromen brengt ter openbare kennis dat op woensdag 26 november 1997, om 20.00 uur in het waterschapshuis, Hoofdstraat 1-3 te Leiderdorp, een OPENBARE VERGADERING zal worden gehouden van de verenigde vergade ring van het waterschap De Oude Rijnstromen waarin onder meer worden behandeld: -Concept-begroting 1998 -Wijziging Omslagverordening -Aanpassen presentiegelden en schouwvergoe- ding -Verkoop dienstwoningen Uiteindsche- en Middelpolder, alsmede Griet- en Vriesekoopschepolder -Najaarsnota 1997 De stukken ten behoeve van deze vergadering liggen vanaf 20 november 1997 voor een ieder ter inzage op de secretarie van het waterschap, Hoofdstraat 1-3 te Leiderdorp, tijdens kantooruren van 09.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Tegen betaling zijn afschriften van de vergader stukken verkrijgbaar. Voor de behandeling van de agenda is er voor een ieder de gelegenheid om het woord te voe ren over onderwerpen die op de agenda zijn ver meld. De spreektijd bedraagt maximaal 5 minuten per spreker. Leiderdorp, 18 november 1997 D.A.B. Kemp. dijkgaaf 0>n Felicitaties en bedankjes worden dagelijks in onze bladen geplaatst. Een originele manier om uw familie, vrienden en kennissen te bedanken of te feliciteren. 1 koloms felicitatie (9 regels) 2 koloms felicitatie (9 regels) 2 koloms felicitatie' +- foto (11 regels) ƒ25,- ƒ45,- ƒ50,- Felicitatie een dag voor plaatsing om 14.00 uur Felicitaties met foto 2.dagen voor plaatsing om 14.00 uur •Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, Leiden Schriftelijk opgeven: Dagbladuitgeverij Damiateb v. t.a.v. Rubrieksadvertenties Postbus 507, 2003 PA Haarlem Tuinadvies Tuinarchitectuur Aanleg Lease advies Bezoek vrijblijvend de tekenstudio met foto's, tekeningen, voorbeelden Architekt of adviseur aanwezig Heereweg 346 - Lisse - 0252-423054 KLAASSENS CONFECTIE ETAGE STEINBOCK loden jassen HARRIS TWEED colberts WINTERJACKS wollen AUTO COATS hoeden, petten, bontmutsen KLAASSENS BREESTRAAT 114« b LEIDEN begrafenissen crematies lammermarkt 43 leiden 071-5126618 Bij exploit van mij. t.k.- deurvvaarder, van 18 no vember 1997 is op verzoek van de onderlinge waar borgmaatschappij Zorgver zekeraar Zorg en Zeker heid u.a., gevestigd te Lei den, aan JACOBUS DE LA RIE, woon- of verblijfplaats onbekend, betekend de grosse van een vonnis op 5 november 1997 door de kan tonrechter te Leiden tussen partijen bij verstek gewe zen, terwijl tevens bij dit exploit aan J. de la Rie voor noemd bevel is gedaan om binnen de daarbij gestelde termijn aan de inhoud van dit vonnis te voldoen door betaling van de in dit ex ploit vermelde bedragen onder aanzegging dat bij gebreke van betaling tot de tenuitvoerlegging van het vonnis zal worden overge gaan Een afschrift van dit exploit kan verkregen worden bij: E. Wigt-Schoenmaker, toegevoegd- kandidaat-deurwaarder Deurwaarderskantoor Van Vliet, Hardv Wigt Schuttersveld 9 Leiden Bij exploit van mij, t.k.- deurwaarder van 18 no vember 1997 is op verzoek van Woningbouwvereni ging Leiden, gevestigd en kantoorhoudende te Leiden BETEKEND AAN ZAK IR YAVUZ, woon- of verblijf plaats onbekend, de grosse van een verstekvonnis van de kantonrechter te Leiden d.d. 5 november 1997 gewe zen in de zaak van requiran- te als eiseres en Zakir Yavuz voornoemd als ge daagde, terwijl tevens aan Zakir Yavuz voornoemd be vel is gedaan binnen de daarbij gestelde (wettelij ke) termijnen aan de inhoud van dat vonnis te voldoen door: a. betaling van de in het ex ploit vermelde bedragen en b. te ontruimen het pand Meerburgerkade 33 A te Leiden. zulks onder aanzegging dat bij gebreke van behoorlijke voldoening aan het vonnis dit vonnis zal worden tenuitvoergelegd dóór alle middelen rechtens, waaron der begrepen de^ ontrui ming van het eerder ge noemde pand. welke daad werkelijke ontruiming in dat geval zal plaatsvinden op donderdag 4 december 1997 vanaf des voormid dags te 09.00 uur. E. Wigt-Schoenmaker, toegevoegd- kandidaat-deurwaarder Deurwaarderskantoor Van Vliet, Hardy Wigt Schuttersveld 9 Leiden Bel de MilieuTelefoon: De kokkelvisser is waarschijnlijk een van de meest onder zochte fenomenen op het Wad. Natuurorganisaties pre senteerden gisteren in Leeuwarden onderzoeken, waar uit zij de krachtige conclusie trokken dat deze visserij zo veel schade toebrengt aan het grootste natuurgebied van Nederland dat zij minstens tien jaar verboden moet wor den. LEEUWARDEN MAARTEN PENNEWAARD De kokkelsector (37 schepen, inclusief verwerkende industrie goed voor circa driehonderd ba nen en een jaaromzet van 125 miljoen gulden heeft inmiddels zelf de Universiteit van Utrecht in de arm genomen. Dat onder zoek moet de stelling onder bouwen. dat de sector maar een minimaal deel (3,3 procent) van het Waddengebied beroert en daarom niet verantwoordelijk kan zijn voor dramatische effec ten op de natuur. Natuurmonumenten, Vogel bescherming en Waddenvereni ging trokken gisteren harde conclusies uit onderzoeken van de wetenschappers Theunis Piersma (Nederlands Instituut voor Onderzoekder Zee en Rijksuniversiteit Groningen) en Bruno Ens (Nederlands Insti tuut voor Oecologisch Onder zoek). Hun studies naar de ka- noetstrandloper en scholekster op het Wad toont volgens de or ganisaties aan dat de mechani sche kokkelvisserij funeste ge volgen heeft. Piersma komt na jarenlang onderzoek op vogeleiland Het Griend tot de conclusie dat de vermindering van het aantal ka noeten het gevolg is van de vis serij. Door het wegvissen van kokkel- en mosselbanken in 1988 en 1990 werd rond het Griend de Wadbodem zandiger en nam het aantal nonnetjes, het favoriete schelpdier voor de vogel, af. De onderzoeker denkt dat er sprake is van een ketting reactie: doordat de banken met schelpdieren zijn weggevist, is de stroomsnelheid van het wa ter toegenomen, waardoor de vorming van nieuwe banken veel moeilijker is en er perma nent minder voedsel voor de vogels is. De studie van Ens wijst uit dat de sterfte onder jonge scholeksters de laatste jaren veel hoger is dan voorheen, om dat er onvoldoende voedsel is. Dat tast de populatie van 200.000 overwinterende scholeksters pas op termijn aan, omdat de vogelè wel veertig jaar kunnen'worden. De natuurorganisaties vinden dat de rapporten een rol moe ten spelen in de evaluatie van de Structuurnota Zee- en kust visserij, die de komende weken wordt afgerond. Noordelijk top man Douwe Visser van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij nam de on derzoeksresultaten gisteren in ontvangst. Hij ljjet doorscheme ren dat een algeheel kokkelver bod zeer twijfelachtig is. In de structuurnota is afgespj dat er eventueel meer droo lende platen kunnen gesloten voor de schelpdj serij (40 procent in plaats de huidige 26 procent), wordt niet gerept van eeni verbod. Maar er bestaat wetens pelijke twijfel over de verga conclusies die worden g» ken uit de gepresenteerd» derzoeken. Gerard Janssen derzoeker bij het Rijksins voor Kust en Zee, merkte o de verzanding van de Wj dem ook veroorzaakt kan door de aanleg van een schermende dam rond Griend, het uitbaggeren \-, vaargeul naar Terschelling kustsuppletie bij de eilai „Er zijn meer hypothesesd denken", zei hij, „en alle op basis van hetzelfde cijfe teriaal." Secretaris Jaap Holstein de verzamelde kokkelvjs gistermiddag ook aanw vindt dat de natuur organis de wetenschappelijke verdraaien. Zo spelen sto; en strenge winters een veel tere rol in de dynamiek vj Waddenzee dan de vis meent hij. Het nog verderti dringen van de kokkehi leidt tot een econom ramp, aldus Holstein. „De lopen jaren hebben we miljoen gulden minder i geboekt. We hebben 90 pn van de platen nodig vooi goede visserij. Anders sta driehonderd man op vooral hier in het Noorden LEEUWARDEN GPD De mechanische kokkelvisserij op de Wadden zee moet voor een periode van minstens tien jaar worden verboden. Dat vindt de Vereniging Natuurmonumenten. In die periode kan beke ken worden of de natuur in het gebied zich herstelt van de schade die deze visserij volgens de natuurorganisatie aanricht. Noordelijk inspecteur Frans Blanckenborg van Natuurmonumenten lanceerde dit idee gistermiddag op een bijeenkomst in Leeuwar den. Daar werden twee onderzoeksrapporten gepresenteerd over de gevolgen van schelp diervisserij voor overwinterende vogels in het Waddengebied. Blanckenborg voelt veel voor een moratorium zoals dat ook voor de gaswin ning heeft gegolden. „In die tien jaar kunnen we informatie verzamelen en een goed gefit deerd besluit nemen over de vraag of d( rij in de natuurfunctie van het Wad past, Natuurmonumenten, Vogelbescherinii Nederland en de Waddenvereniging trekki uit de onderzoeken de conclusie dat de m ei chanische kokkelvisserij verboden moet wc den. Directeur Hans Revier van de Wadde club, die zich al eerder keerde tegen de koklj„ laars, sprak van 'een zure boodschap' voori vissers. Het huidige beleid -26 procent van droogvallende platen op het Wad mag ni II worden bevist en in voedselarme jaren won een hoeveelheid schelpdieren voor de vogi gereserveerd - stoelt op de Structuurnota Ze 'f en kustvisserij uit 1993. AMERSFOORT ERIK VAN DERSTRUIJS C1000 groeit het snelste van alle Nederlandse su permarkten. Per vierkante meter winkelruimte is de omzet het hoogst. Prettig, vindt de Amers- foortse eigenaar Schuitema. Maar het succes hoeft niet aan de grote klok. De concurrentie is al onrustig genoeg. De Herfstactie van C1000 zit er weer op. Tegen inlevering van kraskaartjes hebben de .klanten zich kunnen ontfermen over gratis pakjes boter, rollen keukenpapier en zakken aardappelen. Cl000 is chic noch armoedig. Groothandel Schui tema, de eigenaar van de supermarktketen posi tioneert die zo'n beetje tussen de luxe Albert Heijn en prijsvechters als Aldi en Dirk van den Broek. Een C1000 moet niet te duur zijn. maar de artikelen mogen er ook niet in dozen opgestapeld staan. Schuitema koesten de middenpositie. „Zitten we in een buurt vlak naast een Albert Heijn. dan adverteren we meer met onze prijzen zegt Jan Brouwer, sinds twee jaar directievoorzitter van Schuitema. „Zit er een discounter in de buurt, dan profileren we ons met ons uitgebreide assor timent en korte wachttijden voor de kassa." Volgens het onderzoeksbureau Nielsen kopen vooral gezinnen en ouderen relatief veel bij C1000. Kinderloze tweeverdieners bezoeken de supermarkten minder, ook omdat het aanbod niet op hen gericht is. Een C1000 verkoopt geen kleine flesjes vers geperst grapefuitsap a drie gul den. De wijn is niet vaak duurder dan een tientje. De klanten blijken de verhouding prijs/kwali teit te waarderen. Cl000 groeit al jarenlang snel ler dan het gemiddelde in de branche. In 1995 en 1996 klom de omzet van de keten met 7,6 en 8,1 procent. Veel hoger dan het gemiddelde van de supermarkten: 3,5 en 2,3 procent. In de eerste ne gen maanden van dit jaar groeide de omzet van Cl000 al met dertien procent. Deels is die snelle groei te danken aan de toe name van het aantal vierkante meters. Schuitema bouwt in hoog tempo de kleinere supermarkten als Kopak en Spar Voordeelmarkt om tot grotere ClOOO's. De ruim driehonderd ClOOO's zijn in middels goed voor tachtig procent van de omzet van Schuitema. Volgens Brouwer hebben de Cl000-zaken de hoogste omzet per vierkante meter winkelruimte. Schuitema en de supermarkten houden daar bo vendien meer aan over dan de concurrentie. Bij na vier procent van de omzet is nettowinst. Bij andere winkelketens schommelt die marge tus sen de twee en drie procent. Zaakjes „Schuitema heeft de zaakjes goed voor elkaar", vindt bestuurder Fons van Gessel van de Dien stenbond CNV. „De top in Amersfoort weet waar het bedrijf naar toe uil. De Boer Unigro heeft daar veel meer problemen mee. En ook Albert Heijn hinkt op twee gedachten. Enerzijds vo k ze een breed assortiment, dus hogere prijzen n derzijds proberen ze met de Euroshopper ie D curreren tegen de discounters." Brouwer staat niet te trappelen om de r ten van de daken te schreeuwen. Daar \vor|de concurrentie maar onrustig van. Schuitema heeft geen enkele bedrijfsleidi de loonlijst staan. Alle filiaalhouders zijn 'fra sets', zelfstandige ondernemers die tegen w ling (circa twee procent van de omzet) het logo voeren en gebruik maken van de levera v van Schuitema. (e Veel vrijheid hebben de franchisers niet. A e timent. winkelinrichting en verkoopprijzen jt den in Amersfoort bepaald. De ondernemer vooral verkopen. Aangezien zijn inkomen n streeks is gekoppeld aan de bedragen die de sières aanslaan, zorgt hij daar ook wel voor.l wer: „Deze mensen zijn tot in hun tenen gei li veerd." Marktaandeel In de eerste negen maanden van dit jaar note Schuitema een marktaandeel van 10,6 pro 'lk tegen 10.3 procent in dezelfde periode vorij In de branche betekent dat een flinke spror totale omzet van de supermarkten groeit al nauwelijks: Bedrijven die willen groeien, de klanten wegtrekken bij de concurrent. 8 wer: „In deze markt is het echt oorlog." C1000 is inmiddels opgeschoven naar dei §1 de plaats in de supermarkt-top 10, op ruim 1 stand van marktleider Albert Heijn. NietK o- zou op het hoofdkantoor van Ahold, het mof eh bedrijf van Albert Heijn, ongerustheid bes nc over de snelle opmars van Cl000, ook al 01 Bi de groei van Albert Heijn stagneert. Ie Het curieuze is, dat Ahold ook profiteeri fc het succes van Cl000. Het Zaanse concern g.' 73 procent van de aandelen Schuitema, een nis uit de roerige jaren tachtig toen Unigro ?n naar Eric Albeda Jelgersma tevergeefs probf 'Pg Schuitema over te nemen. Om de ongew vrijer van het lijf te houden, zocht de Amersl se onderneming in 1988 bescherming 011c' vleugels van Ahold. Bijna tien jaar later is dat gevaar geweken, Ahold fietst nog altijd mee met Schuitema der een trap te doen. Van de 45 miljoen g van Schuitema over 1996, vloeide ruim 13 joen in de Ahold-kas. „Een merkwaardige! £2 tie", geeft Brouwer toe. Op de vraag of dif moeten veranderen, wil hij echter niet ingaai !ei Schuitema ziet in elk geval niets in een ns met Ahold, ook al zou de combinatie lager 0 koopprijzen kunnen bedingen bij fabrikï Brouwer: „Zowel qua bedrijfscultuur, qual 3111 tieke systemen als qua winkelformule pass» absoluut niet bij elkaar. Een samengaan zou beide partijen slecht uitpakken." "a

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 4