Kamerleden niet wijzer van keihard New York Onherstelbare wereldwijde schade dreigt als Japanse zeepbel klapt Feiten &Meningen Kamer wil wet voor deals met criminele 'Bouterse moet zich aangeven bij Nederlandse justiti Luchtacrobatiek VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 'Ik ben blij dat ik in Nederland woon Vijf tot tien jaar celstraf voor een paar gram drugs, ter dood veroordeelden zonder advocaat, diep gewortelde corruptie binnen het politieapparaat, schendingen van burgerrechten en zeer vergaande opsporingsmethoden. Ze ven Nederlandse Kamerleden ervaren aan den lijve dat het Amerikaanse rechtsstelsel keihard is. Is Amerika nu het schrikbeeld van hoe je criminaliteit niet moet aanpakken, of zijn de yanks juist op de goede weg? Ook voor een Nederlands Kamerlid, met als specialis me justitie, is dat soms moeilijk te beoorde len. CDA-parlementariër Alis Koekkoek, destijds lid van de parlementaire enquête commissie naar opsporingsmethoden, had hoge verwachtingen van het bezoek aan Amerika. In New York zijn de criminaliteits cijfers immers spectaculair gedaald: met veertig procent. „Daar kunnen we als Ne derland nog wal van leren", zo was zijn op vatting. Na één dag weet Koekkoek al beter. „Dit is een harde maatschappij. De rechter wordt hier als een trechter gebruikt om mensen te veroordelen." De tweede dag ziet professor Koekkoek de situatie gelukkig iets zonniger: „De opvatting dat kleine criminaliteit uit eindelijk grote criminaliteit veroorzaakt, lijkt mij een goede benadering." Het chris ten-democratische Kamerlid staat niet al leen in zijn bevindingen. WD-Kamerlid Vos kan zijn emoties na 24 uur nauwelijks de baas. „De straffen zijn rigide." Of: „Ik ben blij dat ik in Nederland woon." De volgende dag bekent Vos dat hij 'de geloofwaardig heid van de politie toch vrij groot vindt'. New York is 'in' onder deskundigen van builen het land. Delegaties reizen af en aan. Iedereen wil het beleid van de onlangs her kozen burgemeester Guiliani onder een vergrootglas leggen. De afgelopen vier jaar is het aantal moorden met 61 procent ge daald, gewapende overvallen met 47 pro cent en het aantal verkrachtingen met der tien procent. Kleine criminaliteit wordt net zo consequent aangepakt als zware mis daad onder het motto: zero tolerance. Op sporingsmethoden als afluisteren, pseudo- koop, infiltratie en de kroongetuige worden veelvuldig ingezet. De Nederlandse Kamerleden zijn met name in dit laatste geïnteresseerd. Binnenkort wordt de Wet bijzondere opsporingsbe voegdheden (BOB) door de Kamer behan- .deld. Deze wet voorziet in een wettelijke verankering van geheime opsporingsme thoden en is lot stand gekomen naar aan leiding van aanbevelingen van de parle mentaire enquêtecommissie Van Traa. Of de commissie veel wijzer is geworden in New York is de vraag. De critici van de Amerikaanse aanpak van criminaliteitsbe strijding doen niet onder voor de voorstan ders. Professor Allan Block vindt de Ameri kaanse politie 'door en door corrupt' en de straffen 'krankzinnig'. Als voorbeeld noemt hij het politiekorps van New Orleans, dat de vergelijking met een misdaadsyndicaat vol gens hem met gemak kan doorstaan. Een half dozijn agenten heeft intussen de doodstraf gekregen, zegt Block. De directeur van de beweging voor be scherming van burgerrechten, Steven R. Shapiro, meent dat de daling van crimi naliteit eerder het gevolg is van een goed draaiende economie die veel banen creëert. Een kritische rechter William Erlbaum zegt dat de minimumrichtlijnen voor straffen zo streng zijn, dat iedereen bereid is te beken nen. Allemaal in ruil voor een lagere straf. In sommige staten wordt het beleid gehan teerd dat een verdachte die drie keer een misdrijf pleegt, automatisch levenslang krijgt. Vertegenwoordigers van de politie van New York, het federale openbaar ministerie, de Drugs Enforcement Administration (DEA) en de FBI wuiven alle bezwaren weg. „Onze aanpak werkt. En in tegenstelling tot Ne derland is alles wettelijk geregeld." DEA-of- ficier W. Coleman verklaart dat zijn organi satie gebruik maakt van afluisteren, deals met criminelen sluit en kleine hoeveelhe den drugs 'gecontroleerd' aflevert of soms zelf verkoopt. Allemaal zaken die in Neder land uiterst gevoelig liggen. Kamerlid Koekkoek meent dat dit soort ge heime methoden niet uit de weg moet wor den gegaan, evenals het sluiten van over eenkomsten met criminelen, waar D66-mi- nister Sorgdrager voorlopig niet aan wil. „De politie moet een goed gevulde gereed schapskist hebben om de criminaliteit te bestrijden", aldus Koekkoek. PvdA-Kamerlid Kalsbeek, op de tweede dag van het bezoek bestolen van haar handtas, stelt grote moeite te hebben met de Ameri kaanse aanpak - en mentaliteit - van mis daadbestrijding. „Het systeem is hier an ders dan bij ons. De politie denkt dat ze de good guys zijn en dus alles aan hun laars mogen iappen." Zij omschrijft het Ameri kaanse politieke klimaat als verstikkend. „Er is hier geen ruimte voor tolerantie. Toleran tie kost hier stemmen." Kalsbeek valt tijdens het werkbezoek van de ene verbazing in de andere. „De straffen zijn zo hoog dat verdachten bereid zijn alles te bekennen, als het maar strafverminde ring oplevert." Haar conclusie is duidelijk: „Er heerst hier een intens repressief kli maat." Zijn partijgenoot Dittrich vindt dat de Kamer zich weinig gelegen moet laten liggen aan de rechtspraktijk in de VS. „Er zijn te weinig overeenkomsten." Groen Links-Kamerlid Rabbae verwoordt de sombere stemming aldus: „We zitten hier in de nacht, wanneer wordt het weer dag?" NEW YORK CEES VAN DER LAAN Een F117 Stealth van de Amerikaanse luchtmacht nadert de achterkant van een tankervliegtuig boven de Atlantische Oceaan. Het gevecht vliegtuig is samen met zeven anderen onderweg naar Koeweit. foto reuters ma. Een grote meerderheid van de Tweede Ka mer wil dat het wettelijk mogelijk wordt om overeenkomsten met criminelen af te slui ten. Als minister Sorgdrager (justitie) niet voor de verkiezingen van volgend jaar mei met een wetsvoorstel op dat gebied komt, dient het CDA zelf een initiatief-wetsvoor stel in. Justitiewoordvoerders van WD, CDA, D66 en PvdA verklaarden gisteren aan het eind van hun werkbezoek aan de stad New York dat afspraken tussen justitie en criminelen in bepaalde gevallen een zinvolle bijdrage kunnen leveren aan de misdaadbestrijding. PvdA, CDA, D66 en WD willen ook meer aandacht voor de integriteit van het bestuur en van de private sector. PvdA-Kamerlid Kalsbeek sluit niet uit dat op basis van 'zachte informatie' uit politie- en justitie kringen ondernemingen of personen mo gen worden uitgesloten van overheidsop drachten als men het niet zo nauw neemt met de wet. Deze informatie hoeft in eerste instantie niet te worden getoetst door de rechter, maar er moet voor de betrokkenen wel een beroepsmogelijkheid komen, aldus Kalsbeek. Alle partijen, uitgezonderd Groen Links, willen nu ook dat het aJi rèn van woningen onder voorwaard® gelijk wordt gemaakt. Tot nu toe is dii boden en ook het bij de Kamer,"ww Wetsvoorstel Bijzondere Opsporingsn den voorziet daarin niet. Dit middela gezet moeten worden in het kader vai bestrijding van de zware misdaad. NEW YORK CEES VAN DER LAAN WIM STEVENHAGEN Stanley Rensch wil 'couppogingniet als drugsruzie bestempelen „Zo zoetjesaan heeft Bouterse zijn grens bereikt. Hij verdient het geloof van het volk niet." Stanley Rensch, leider van de Surinaamse mensenrechtenor ganisatie Moiwana is terug uit Paramaribo. In zijn woonplaats Assen wil hij de feestdagen met zijn familie doorbrengen. Wat Bouterse moet doen, is voor hem duidelijk. „Suriname kan hem niet uitleveren. Ik denk dat hij zich moet aangeven. Ik zou hem adviseren zich in Neder land te melden." Op basis van eigen onderzoek kwam het NOS-journaal deze week tot de conclusie dat er in Suriname geen sprake is ge weest van een couppoging. De mensen die gevangen zitten, zouden zich voor Bouterse be zig hebben gehouden met co caïnehandel en ontevreden zijn over hun behandeling. Tot nu toe bestaat er geen dui delijkheid over de toedracht van de vermeende couppoging. De openbare aanklager is nog niet gekomen met een tenlasteleg ging, ook al zitten er sinds 28 oktober vijfentwintig 'coupple gers' in de cel. Zelf had Rensch al snel het vermoeden dat er geen sprake was van een echte poging tot een staatsgreep. „Veel mensen in Suriname ma ken zich er niet druk om. Die geloven het gewoon niet." Rensch kent de gevangenen niet persoonlijk. Wel spreek hij regelmatig de familieleden. Het contact met de gevangenen loopt via een advocaat die de mensenrechtenorganisatie Moiwana heeft ingeschakeld. „Dat is een soort eerste hulp. We wilden een snelle voorgelei ding en wilden voorkomen dat mensen te lang zonder juridi sche bijstand zitten. Later kan iedereen zijn eigen advocaat BRUNSWIJK Nog steeds is het niet duidelijk waarvan de gevangenen wor den beschuldigd. Enige ophel dering daarover geeft alleen een arrestatiebevel dat afgelopen dinsdag werd gepubliceerd in het dagblad De West. Daarin verzoekt de procureur-generaal van Suriname opsporing en voorgeleiding van de 'voort vluchtige' Hennie Nelson Huns- wijk, geboren 30 april 1966, van beroep militair. Hij wordt schul dig geacht aan een aanslag op militaire gezagsdragers, aan een aanslag tegen het staatshoofd, omwenteling, opstand en ge weld tegen de regering. „Dat is interessant", zegt Rensch alvo rens het arrestatiebevel voor te lezen. Een belangrijk deel van de ge vangenen maakte deel uit van de anti-terreureenheid die vocht tegen rebellenleider Ron nie Brunswijk. Maar er zijn ook enkele burgers bij. Hadden ze voor Bouterse te maken met co caïnehandel? „Dat is moeilijk te zeggen. Het vermoeden bestaat dat ze er bij waren betrokken. We hopen dat de openbare aan klager zo snel mogelijk met de juridische feiten over de brug komt en de advocaat zich kan voorbereiden op de verdedi ging. Dan pas komen al deze dingen naar voren." Bouterse trekt sinds kort de wij ken van Paramaribo in en be schuldigt Nederland van be trokkenheid bij de couppoging. „Onzin, pure onzin", zegt Rensch. Wat Bouterse doet is het volk mobiliseren. Hij pro beert het als een schild om zich heen te krijgen om zichzelf te beschermen. Hij wil zijn eigen probleem maken tot het pro bleem van het Surinaamse volk. Maar hij is alleen de voorzitter van een politieke partij tegen wie een opsporingsbevel loopt. Het is een probleem dat hij als burger heeft, als persoon. Dat moet je er niet naar streven po litiek leider te worden en de staatsmacht naar je toe te trek ken met het doel dat het volk zegt: als je aan Bouterse komt, kom je aan mij..." ADOREREN Op de bijeenkomsten van Bou terse komen alleen zijn aanhan gers. „Je zou wel gek zijn als je daar boe gaat zitten roepen. Er komen mensen die hem adore ren, die in hem geloven. Maar hij verdient het geloof van het volk niet. Ja, ikzelf ga rustig te rug. Er zijn een paar mensen die voorzichtig moeten zijn, maar zo zoetjesaan heeft Bouterse zijn grens bereikt. Het moet nu ophouden. Het is jammer dat Suriname met hem wordt geï dentificeerd. Men zegt dat het slecht gaat met Suriname. Dat is zo, maar dat komt omdat de ze man zo domineert. Er zijn meer mensen dan Bouten Rensch zoekt tevergeefs ni politieke achtergrond bij meende couppoging. „We ben eerder te maken met sen die voor Bouterse hebben en die nu ontevrei zijn. De mensen hebbeng knokt voor de legerleiding n zijn er alleen maar op ach! gegaan, ondanks het feitd ïl partij van Bouterse regeer i' heeft. Je moet vooral nieti k ten dat er veel mensen meneer, de maat is vol. Wi x ben voor je gevochten enl d' eens waar we nu staan, kj r eens hoeveel van mijn vri o> dakloos zijn geworden. Of soort vragen wil men een woord. Er zijn ook aardigi mensen die na de oorlogt zelfs al tijdens de oorlogd d hebben genomen en dien gi gens verklaringen hebben legd. Mede op basis daara de verdenking tegen Botiti gegroeid. Wat we nu zienj beuren, is een vervolg op binnenlandse gewapende j flict. En het is echt nog ni J gelopen." ASSEN. BAREND STRANG Natuurlijk is er in Thailand, Maleisië, Indo nesië zelf ook heel wal structureel mis. Maar dat zij nu zo zwaar zijn getroffen door de financiële crisis die begon in Zuid oost-Azië en van daaruit over de hele we reld irok, is toch in feite terug te brengen tot Japan. Jaren achtereen ging het goed en groeiden de economieën van de 'kleine tij gers' met rond de acht procent per jaar. Maar twee jaar geleden begonnen de pro blemen te komen. En waarom? Omdat Ja pan op een te grote zak met geld zit en die in eigen land niet kwijt kan of wil. Corruptie, ondoorzichtige boekhoudingen, vriendjespolitiek; te grote instroom van buitenlands geld werd eerst nuttig gebruikt voor het opbouwen van een infrastructuur, maar later voor onproductieve zaken als onroerend goed en het kopen van aande len. Waren er betere juridische systemen geweest en een beter financieel beleid, dan was het niet zó fout gegaan. Maai" die lan den waren nu eenmaal altijd zo georgani seerd. En daarom loopt het nu uil de hand. In september 1995 zakte het officiële dis conto in Japan naar een historisch lage 0,5 procent. Het was de achtste renteverlaging binnen twee jaar, een noodsprong van de Bank van Japan om het land uit de toen al vijfjaar durende recessie te helpen. Dit barbaars lage niveau houdt nu al twee jaar aan. Tegen deze lage rente kunnen Ja panse commerciële banken geld lenen van de centrale bank. Dat maakt het voordelig voor de Japanse financiële instellingen om uit hun problemen te komen. De Japanse banken zitten namelijk opgescheept met een gigantische som onproductieve lenin gen als gevolg van hel instorten van de aandelenprijzen en de onroerendgoed markt. Voor mensen met geld brengt een spaarre kening in Japan niets op. en investeringen in staatsobligaties doen dat al evenmin. Dat treft de individuele spaarder, maar ook. en vooral, pensioenfondsen. Het spaarvolume in Japan wordt geschat op 10.350 miljard gulden. Japanse beleggers begonnen twee jaar ge leden al hun heil elders in de wereld te zoeken, daar waar de rentes veel hoger la gen: Europa rond de vier procent, de Vere nigde Staten rond de zeven procent en an dere, Aziatische landen met nog hogere rentepercentages. Het Japanse geld overspoelde de interna tionale markten. Precieze cijfers zijn niet beschikbaar. Geschat wordt dat de helft van de Amerikaanse staatsschuld in han den is van Japanse beleggers. En met een ki eperende aandelenmarkt in eigen land, gingen Japanse beleggers eveneens graag naar de Amerikaanse aandelenmarkt. Kortom, Japans geld was en is een belang rijke motor in de opbloei van de Ameri kaanse economie. Maar de Amerikaanse voorspoed deed ver volgens ook weer de dollar in waarde stij gen. En dóór begint het Aziatische debacle. Voor de valuta die hun koers hadden ge koppeld aan die Amerikaanse dollar, zoals de Thailandse baht, betekende de duurde re dollar een opwaardering van de eigen munt. Dat maakte exportproducten op de internationale markt duurder, bijvoorbeeld vergeleken met rijst uit Vietnam of textiel en sportschoenen uit China. Zo geraakte Thailand in de vicieuze cirkel. Teruglopende export levert een druk op de munt, waarop speculanten reageren. Dat levert nog meer druk op, zodat de munt gi gantisch devalueert op het moment dat de koers ervan wordt losgekoppeld van de dollar. Dat zou op zich zo'niet zo erg zijn, als niet ook het volgende nog was gebeurd. Dank zij het historisch lage disconto konden de Japanse banken thuis goedkoop geld le nen. Dat geld leenden ze vervolgens tegen een hogere rente - maar altijd nog lager dan de rente op de lokale markten - aan het buitenland uit. De groeiende econo mieën in Azië slorpten graag deze goedko pe leningen op. Zoals gezegd, werd dat geld aanvankelijk goed besteed. Maar later werd het steeds meer gebruikt voor speculatie op de aan- delenbeurs of op de onroerendgoedmarkt. Van de leningen die Japanse banken aan buitenlandse klanten hebben verstrekt, is zeventig procent in Aziatische landen te recht gekomen: zo'n 87 miljard dollar in Hongkong, zo'n 40 miljard dollar in Thai land. Maar door de euforistische gevoelens rond het 'Aziatisch wonder', de grenzeloze groei van de economieën aldaar, werd er niet zo nauw gekeken aan wie en waarvoor het geld werd uitgeleend. „We namen aan dat. vanwege het hogere scholingsniveau en de confucianistische werkethiek, de markten in Zuidoost-Azie niet zo riskant waren als in Zuid-Amerika", is de verklaring van Ken Kiyoshi, filiaalleider van de Industrial Bank of Japan in Hongkong. Maar nu zitten de 'gedevalueerde' landen met de gebakken peren. Hoe betalen ze met hun nu 'zwakke' mun ten de dure dollar-leningen af? Voor een deel niet, is de conclusie van menige Ja panse analist. De Japanse banken rekenen op een nieuwe stroom 'onproductieve le ningen', namelijk die uit Zuidoost-Azië, en dat terwijl ze zelf de schade van hun eigen gebarsten 'zeepbeleconomie' van de jaren '80 nog niet eens hebben opgeruimd. Zo komen we aan de crux van de hele finan ciële crisis. Zeven jaren achtereen pruttelt de Japanse economie nu al op een laag pitje. Dat weerspiegelt zich met name in een lage consumptie in eigen land. Er hangt een al gemeen pessimisme over het land dat wordt veroorzaakt door de zwakke situatie van de commerciële banken. Deze instel lingen zijn huiverig om geld in eigen land uit te lenen, bang dat ze niet worden terug- betaald, zoals in het recente verleden ge beurde. Dit tekort aan fondsen in eigen land leidt tot faillissementen en verhindert de ontplooiing van nieuwe initiatieven. De gewone Japanner, op zijn beurt, de ge wone Japanse werknemer, is bang dat hij straks op straat komt te staan. Hij houdt daarom liever de hand op de knip en spaart voor de oude dag. Teruglopende in vesteringen en lage bestedingen van de consumenten houden zo de Japanse eco nomie in een wurggreep. Het verlagen van het disconto, twee jaar geleden, was een halve maatregel, die zon der het nemen van de andere helft - name lijk de banken bevrijden van hun 'slechte' leningen - alleen maar averechts blijkt te werken. Een jaar geleden waarschuwde de econoom Johsen Takahashi, verbondt aan het Mitsubishi Research Institutt cies voor dit probleem: „Flet grootste bleem wordt gevormd door de exorbii grote sommen geld die het land uitsti men. Japan is bezig een financiële naar de rest van de wereld te exporten Volgens berekeningen van zijn instituut stroomde in 1995 zo'n 530 miljard van Japan naai'het buitenland. „Dezes atie kan wereldwijd onherstelbare schal aanrichten", was Takahashi's voorspell Het ziet ernaar uit dat hij gelijk heeft gd gen. Na het barsten van de speculatievf zeepbel in Japan in 1990, is het gaan be blazen in Zuidoost-Azië, Europa en del enigde Staten. In Zuidoost-Azië zijn er al heel wat klei en grote blazen gebarsten. In Europa ei Azië is de schade nog beperkt. Die kan e[ echter nog oplopen, wanneer de Japani echt in geldnood komen. Dan moeteni ,aa hun fondsen repatriëren. Februari, mas ,e volgend jaar zou zo'n tijd kunnen zijn. e wanneer de bedrijven hun boeken sluit voor het einde van het belastingjaar, op maart. TOKYO JUDITH STALPERS CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2