Twijfels rond ambitieus plan Keverhaven Mijn creativiteit is de bron waaruit ik puf êrzet tuinders tegen OZB-heffing vindt gehoor lphense kringloopwinkel loet flink uitbreiden Rijn Veenstreek Rotonde krijgt vorm Het Stek mag niet meer kosten dan 1,7 miljoen Geniepoort kan Iraniërs niet vrijlaten Woningbouwverenigingen van Rijnwoude willen geen fusie organ, este kweker komt uit Woubrugge irugce Woubruggenaar Teun van der Eijk mag zich sinds ardi»j ,c'aa8 de beste kweker van Nederland noemen. De directeur potplantenbedrijf VDE Plant BV aan de A. de Graaflaan rt de Nationale Tuinbouw Ondernemersprijs 1998 op 8 janu- Van het Productschap Tuinbouw uitgereikt. De jury van de diting NTO kent de prijs toe aan 'een persoon, bedrijf of bi lling die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de voor gang van de tuinbouw'. In de stichting zijn behalve het pro- ctschap ook het Ministerie van Landbouw, de Vereniging van jj, jemenveilingen in Nederland en de Nederlandse Tuinbouw kbeurs vertegenwoordigd. ietsverbinding Oud Ade - Kaageiland is, iivoud ade Het is zo goed als zeker dat er een fiets-/pontver- iding tussen Kaageiland en het bij Oud Ade horende Zeven ijzen komt. Dat bevestigde gisteravond tijdens de vergadering de dorpsraad Kaag een vertegenwoordiger van de Kamer Koophandel. Meer wilde hij er nog niet over kwijt omdat hij ietm mspreekverbod' heeft. Volgens dorpsraadvoorzitter H. Bruijn at er een pontje op zonne-energie varen tussen de twee Alke- adese dorpen. Agrariër M. van Ruiten raakt mogelijk land kwijt orde aanleg van het fietspad. Hij is daar allerminst blij mee. lie tien procent kans dat het niet doorgaat is wel een hele gro- tien procent", merkte hij na afloop ironisch op. agenaars laatste hoop GroenLinks 'e kmadeGroenLinks Alkemade heeft nog geen besluit geno- mover de opheffing van haai- afdeling. Tijdens de maandelijk- vergadering, gisteravond, besloten de leden 'te proberen er- «edstfi se door te gaan', aldus enig raadslid Fret Koek. Behalve met nnijpend ledengebrek kampt de GroenLinks-afdeling met een iitrekkersprobleem. ,,We hebben problemen met de kieslijst dus ook met de nummer één", zegt Koek. Hij bedankt voor eer, omdat hij vreest na de verkiezingen alleen te moeten ver dekt rgaan. Burgerlid en lijsttrekkerskandidaat Anneke Spring in 't ld stopt helemaal met haar activiteiten voor GroenLinks. De ctie heeft haar hoop nu gevestigd op Til Hagenaars. „Zij be idt zich nog", aldus Koek. {n aan den run 2 sjak DAG 21 NOVEMBER 1997 chef tim brouwer de koning, 071 -5356417, plv -chef marieta kroft, 071 -5356411 Bewoners Kaageiland vrezen verdere verloedering Bewoners van Kaageiland twijfelen of het ambitieuze plan om van de Keverhaven een toeristische trekpleister te maken economisch haalbaar is. Ze vrezen dat het ge bied, als het mislukt, nog verder verloedert dan nu. Dat blijkt uit een enquête die is gehouden onder 35 willekeu rig gekozen eilandbewoners. kaageiland marieta kroftmaakt slechts een klein deel van de watersporters intensief ge- De passantenhaven is nog in bruik van de gratis ligplaats. Zij handen van de provincie Zuid- schuwen zelfs geen geweld om Holland. Onder andere vanwe- andere passanten te weren. Een ge hét gebrek aan toezicht ander nadeel van deze haven is dat die op een afgelegen stuk van het eiland ligt. Horeca- en detailhandelvoorzieningen ont breken er. Het projectontwikkelingsbu reau K en P Holding presenteer de al een half jaar geleden het plan aan de bewoners om het gebied rond de haven aantrek kelijker te maken voor toeristen. Zij bevalen sanitaire voorzienin gen, een trekkerscamping, fiet- senverhuur en een horecagele genheid aan. Ook zou er een strand en een verbinding met het dorp moeten komen. Een aan te stellen toezichthouder ^moet voorkomen dat het gebied opnieuwverloedert. Als het plan financieel haal baar is, pleit een kleine meer derheid van de bewoners voor de metamorfose van het gebied. Bij de ondernemers gaat het zelfs om een grote meerderheid. Het grootste deel van de belan gengroepen als agrariërs, de co- operatieve jachthaven, de firma Van Lent en de bewonersvere niging Balgerhaven is fel tegen stander. De dorpsraad is voorstander van het plan. „We stellen wel een aantal voorwaarden", bena drukte voorzitter H. Bruijn gis teravond tijdens de dorpsraads vergadering. „Wij willen de ga rantie dat het er minimaal tien jaar goed draait en het toezicht goed geregeld is. Mocht er toch iets misgaan, dan moet de ha ven voor één gulden worden te- rugverkocht aan de provincie of gemeente." Projectontwikkelaar M. Kel- ting kon de aanwezigen gister avond nog geen overzicht van de te maken kosten overleggen. „De kosten hangen af van wat er uit het plan wordt gereali seerd." Wel heeft hij de firma Aquadam erbij gehaald. Deze firma, die al betrokken is bij di verse waterprojecten in Neder land, zorgt voor de financiële ondersteuning. a|p^rtminkhorst og op een fatsoenlijke ma- tweedehands meubelen, en en pannen en huishou- jke apparatuur te kunnen open moet de kringloop- iel in Alphen aan den Rijn uitbreiden. Er is een ver- beling van de winkelruimte ig. Bovendien moet de win- extra personeel aantrekken, jingloopwinkel blijft straks langer open. Dat blijkt uit v Plan van Aanpak, dat is op- veis eld om de winkel de 21ste in te loodsen. Het kring- warenhuis aan de Energie- op bedrijventerrein Rijnha ls veel te klein geworden, or het enorme aanbod kun nen we er onze producten niet meer goed uitstallen", zegt be drijfsleider Maria van Doornik. „Alles staat te veel op elkaar." Het kringloopcentrum heeft een vloeroppervlak van 420 vierkan te meter. De Stichting Kringloop Alphen aan den Rijn mikt op een oppervlak van 800 a 900 vierkante meter. Het liefst be trekt de kringloopwinkel zo snel mogelijk een nieuw pand. „Maar er komt niet zo veel vrij", aldus Van Doornik. Een alterna tief is om het huidige onderko men te verbouwen. De kring loopwinkel neemt twee betaal de krachten aan. Verder haalt de winkel drie mensen via de Melkert- en Banenpoolregeling binnen en breidt het centrum zijn arsenaal vrijwilligers uit. Open dag bereden politie Woubrugge woubrugge» De bereden politie in Woubrugge viert volgende week feest. Op woensdag 26 november opent korpschef De Wijs om 15.00 uur het nieuwe onderkomen aan de Kruisweg officieel. Zaterdag 29 no vember houdt de politie van 13.00 tot 17.00 uur een open dag voor alle inwoners van de gemeente Jacobswoude. Hoogtepunt van de middag is een demonstratie met polieitiepaarden om 15.00 uur. woubrugge De verkeerslichten op het kruispunt van de Kruisweg en de Vierambachtsweg hebben hun langste tijd gehad. In plaats daarvan komt een rotonde. De werkzaamheden voor de ingrijpende verande- Benthuizenaar Schaap krijgt koninklijke onderscheiding benthuizen» Voor zijn verdienste op inter nationaal, nationaal en lokaal niveau heeft ing. G. Schaap uit Benthuizen de onderscheiding Officier in de Orde van Oranje Nassau ontvangen uit handen van burgemeester M. Boelen. Schaap kreeg de decoratie tij dens de ledenvergadering van het Nederlands Verpakkings centrum in de Schouwburg van Gouda, waar hij officieel afscheid nam. Schaap gaat met pensioen nadat hij zich jarenlang heeft ingezet voor de veip akkin gs i nd us tri e Op Europees en mondiaal niveau heeft hij deze sector vertegenwoordigd als be stuurslid van buitenlandse verpakkingsorganisaties. Te vens is hij als jurylid al lange tijd betrokken bij wedstrijden binnen deze bedrijfstak. Op onderwijsgebied is Schaap ook al enige decennia actief. Zo is hij bestuurslid en voorzitter geweest van. Stich ting Haagse Montessori School en participeert hij in de Hogeschool Midden-Brabant als lid van de Raad van Advies voor het onderwerp 'milieu- en materiaaltechnologie'. Te vens heeft hij zich sterk ge maakt voor de instelling van een bijzondere leerstoel aan de Landbouwuniversiteit Wa- geningen. In zijn woonplaats Benthui zen is Schaap sinds 1986 ac tief. Hij is voorzitter van de Stichting Welzijn voor Oude ren en van Stichting Molen de Haas. ring zijn inmiddels in volle gang. Ook aan de andere kant van de brug over de Woudwetering komt een rotonde. FOTO HIELCO KUIPERS hazerswoude-dorp fn aan den run/rijnstreek )0fli ert minkhorst iVestelijke Land- en Tuinbouwor- satie (WLTO) verzet zich fel tegen OZB-heffing voor kwekers die nten, planten en bloemen kweken leenwol en tafels en in potten en innen bakken. Zij voelen zich met aanslag voor onroerende-zaakbe- het; ng als gevolg van een wetswijzi- benadeeld ten opzichte van hun collega's die op cultuurgrond kweken. De laatste groep blijft juist gevrijwaard van een OZB-heffing. Voorzitter F. Hoogervorst van de af deling glastuinbouw van de WLTO pleitte daarom gisteravond tijdens een discussie-avond in Alphen aan den Rijn met de landbouwwoordvoerders van de vijf grootste partijen in de Tweede Kamer voor dezelfde vrijstel ling voor tuinders die aan substraat teelt doen. Hoogervorst kreeg de ka merleden van de WD, het CDA en D66 mee in zijn pleidooi voor een wetswijziging. PvdA en Groen Links maakten een voorbehoud. „Een OZB-aanslag op kassen met substraatteelt leidt tot rechtsongelijk heid", aldus Hoogervorst. „Want de ene groep kwekers moet wel OZB be talen, maar de andere niet." Boven dien leidt een OZB-aanslag tot een on acceptabele lastenverzwaring voor substraattelers. Volgens de WLTO is de kweker dan drie- tot vijfduizend gul den per hectare kasoppervlak per jaar meer kwijt. De WLTO vindt het verder oneerlijk dat de substraattelers de dupe worden. Deze vorm van kweken spaart het milieu en verbetert de arbeidsomstan digheden. Als kwekers steenwol ge bruiken, vermindert de uitstoot van meststoffen en bestrijdingsmiddelen. Daarbij is het kweken op tafelhoogte prettiger voor het personeel. De Kamerleden Van Ardenne (CDA), Blauw (VVD) en Ter Veer (D66) waren het met Hoogervorst eens. Zij gaan een vrijstelling van OZB voor sub straattelers bepleiten. Groen Links maakte een voorbehoud, Vos wilde eerst met haar fractie praten. PvdA'er Huys was nog niet enthousiast: „Een nieuwe wetswijziging heeft verstrek kende gevolgen. Dit is een beetje kort door de bocht." De nieuwe behuizing voor de Hazerswoudse jongerencen trum Het Stek en peuterspeel zaal Pippeloentje mag niet meer kosten dan 1,7 miljoen gulden. Dat heeft het college van B en W in Rijnwoude voorgesteld. Met dit voorstel wil Rijnwou de paal en perk stellen aan het bouwbudgel van Stek. Aan het oorspronkelijke plan voor het jongerenonderkomen naast het Dorpshuis in Hazerswoude is al verschillende keren gesleuteld omdat het veel te duur was. In hel aantal vierkante meters is danig gesnoeid en uit de eerste plannen zijn een koepel en een torentje geschrapt. Daarmee kon de architect hel benodigde budget terugdringen met 250.000 gulden, maar haalde hij bij lange na niet de geplande 1,4 miljoen. Op woensdag 3 de cember vergadert de commissie voor ruimtelijke ordening en fi nanciën over het budgetvoorstel van het college. Corne Rijlaarsdam denkt soms jaren na over nieuw product brugge jan westerlaken ginder? Het komt wat aarze- uit zijn mond. Corné Rij- dam schudt eens met zijn Imto d en herhaalt het woord, inder? Zegt dan, dat hij niet er uitvinder is. Hij creëert e dingen. Producten, hij ze noemt, waarover en diep is nagedacht. Soms ,06i l Die producten ziet hij iade als een vorm van uitvinden, vindt hij zichzelf geen uit- hO larsdam is 56 jaar oud en tien jaar industrieel ont- r. Of, zoals dat in de smond heet, uitvinder, wat hij bedenkt is nieuw lergens te krijgen. „Het is B zegt hij niet zonder trots, in Parijs of Tokyo loopt te elen en je ziet in de etalage etjes liggen die op de zijn gekomen dankzij Ro laarsdam, ingezetene van brugge, werkte en woonde tang in het hartje van Al- 1 Hij 'vluchtte' naar het O»* aan de Woudwetering, j de ene na de andere bij hem in de straat del Normaal leven, vond hij, dd« piet meer mogelijk. OOi laarsdam kan gedreven pas zijn werk praten. Werk, dat idelijk een verlengstuk is Kden van zijn opleiding: de nklijke Academie tande Kunsten aan de Prinsessengracht in Dea Haag. Hier leerde hij ontwerpen. Of hij daar talent voor had? „Wel licht", zegt hij bescheiden. „Als je over talent beschikt moet je het wel leren toepassen in de praktijk. Voordat ik de stap zette om als zelfstandig ontwerper aan de slag te gaan, deed ik on der meer de inkoop voor de boetiek van mijn vrouw. Ik kwam in Engeland, Frankrijk en noem maar op. Sprak met de mensen, bouwde contacten op. Toen ik het wereldje kende ben ik voor mezelf begonnen." HoeWel hét niet altijd van een leien dakje ging, kan Rijlaars dam in die vijftien jaar terugkij ken op een geslaagd, maar vooral creatief ondernemer schap. Dat heeft hij mede te danken aan al die contacten. „Je kunt je product bij die men sen met overtuiging verkopen. Belangrijk is datje hun duidelijk maakt, dat je iets in handen hebt waarin muziek zit. Je moet het niet in je eentje willen doen. Die ander moet het zo interes sant vinden, dat hij bereid is om samen met jou op die trein te stappen. Bovendien moet je niet altijd in het groot willen be ginnen. Dat breekt je op. Het kost miljoenen om een product te promoten. Wat mezelf be treft: ik beweeg me in wat hoek jes van de markt." Rijlaarsdam maakt zijn eigen opdrachten en zoekt daar een partij bij. „Er liggen projecten waarmee ik nog jaren vooruit kan. Mijn creativiteit is de'bron waaruit ik put. Ik heb geleerd wat met die creativiteit te doen. Net zoals een voetballer leert voetballen en een zanger leert zingen. Dat zijn ook vormen van creativiteit." Wat Rijlaarsdam het meest boeit in het 'uitvindersvak' is, dat hij zich steeds op een onbe kend terrein begeeft. „Maar je moet er wel rekening mee hou den dat er valkuilen zijn. Dat maakt het werk spannend en inspannend. Het geeft wel vol doening als je dan je doel be reikt." Op dit moment werkt hij aan zo'n soort uitdaging. Samen met een fabrikant is hij bezig een home ojfice te bedenken. Zeg maar, een kantoor aan huis. Rijlaarsdam verwacht dat hij er in 1999 mee op de markt komt. Het project is gericht op Euro pa. Meer wil hij er vooralsnog niet over kwijt, omdat er kapers op de kust zijn. Rijlaarsdam ontwerpt nu vijf tien jaar. Het hoogtepunt uit' zijn 'carrière' vindt hij de 'Run Maté. „Dat is mijn lievelings kindje." Die Run Mate is een soort elektronische pen die kan kaartlezen en nauwkeurig de af stand meet. Te land, ter zee en in de lucht. In dertien landen rust er een octrooi op. Wereld wijd zijn er meer dan vijftigdui zend Run Mates aan de man gebracht. En er zit nu een versie aan te komen, die zo op de computer kan worden aange- De Alphense gevangenis de Geniepoort kan zijn illegale Iraniërs niet vrijlaten. Zo'n be slissing is niet aan een directie van een petentiaire inrichting, maar aan de politiek. Dat ant woordt directeur A. van Manen aan de Leidse stichting de Fa bel van de Illegaal. Overigens blijft onduidelijk of er tussen de ongeveer 150 illegalen in de gevangenis ook Iraanse vluch telingen zitten. Van Manen wil de Fabel van de Illegaal hel antwoord niet geven. „De kans is klein dat ze in Alphen zitten, omdat het om een hele kleine groep gaat. Maar juist daarom ben ik extra voorzichtig", aldus de gevangenisdirecteur in een toelichting. Om hun privacy te beschermen geeft de Genie poort de identiteit en land van herkomst van de illegalen niet prijs. Bovendien vergelijkt de Fabel appels met peren, vindt Van Manen. Uitgeprocedeerde asielzoekers zijn volgens hem een andere categorie dan de il legalen in gevangenissen. „Die laatste groep maakt bewust zijn identiteit niet bekend", al dus Van Manen. Overigens acht hij het denkbaar dat een deel van die groep bewust zijn nationaliteit geheimhoudt, omdat Nederland zijn land als veilig beschouwt. Dat was tot voor kort ook voor Iran het ge val. rijnwoude «marijn kramp Comé Rijlaarsdam bij een door hem ontworpen boekensteun, die niet kan omvallen. Op de tafel ligt ook zijn troetelkindje: de Run Mate. FOTO HIELCO KUIPERS sloten. Een schildersbedrijf,, geeft Rijlaarsdam als voorbéeld, dat een prijsopgave moet doen voor schilderwerk aan een com plex huizen, kan met behulp van die nieuwe Run Mate bin nen enkele minuten vertellen wat de kosten zijn. Nog wensen? „Tja", mijmert hij. „Ik hoop me nog eens bezig te houden met vrij werk. Schil deren of fotograferen. Niet meer commercieel bezig zijn. Maar dat is toekomstmuziek. Het duurt nog wel even voor het zo ver is." De suggestie van de gemeente Rijnwoude dat de drie plaatselijke woningbouwverenigingen beter kunnen fuseren tot een grote corporatie, leggen Volksbelang, Algemeen Belang en Goed Wonen naast zich neer. Alle drie geven te kennen dat zij kiezen voor een onafhankelijk voortbestaan, De gemeente denkt dat een fusie de piarktposi- tie van de woningbouwverenigingen verbetert. Eén sterke corporatie zou beter kunnen concur reren en kan zodoende grote bouwprojecten bin nenhalen. De gemeente stelt dal een fusie met name voor de woningbouwvereniging Algemeen Belang van de kern Benthuizen een uitkomst is, vanwege haar wankele financiële positie. Deze vereniging moet volgens de gemeente goed op de centen letten, wil zij de komende jaren niet in de problemen raken. Volksbelang, de woningbouw vereniging van de kern Hazerswoude, beschouwt de gemeente als de meest voor de hand liggende fusiepartner. Het is dan logisch om Goed Wonen van de kern Koudekerk aan den Rijn er ook bij te betrekken. Aan voorzitter E. Löwensteijn van Algemeen Belang is de suggestie van de gemeente niet be steed. „We gaan er vanuit dat de gemeente het goed bedoelt, maar we kunnen er niets mee. I Iet is voorbarig om over een fusie te praten. Wij zijn van mening dat we onze broek kunnen ophou den. We hebben weliswaar geen vette porlomon- nee, maar we zitten nooit in de rode cijfers." Ook M. van der Burg van Volksbelang ziet niets in een fusie. „Het overleg is niet van dien aard dat we kunnen fuseren. Als je niet op één stoel kunt zitten moet je er niet aan beginnen. Eerst begin nen we maar eens rustig met samenwerken." Manager R. Kaiser van Goed Wonen (Koude kerk aan den Rijn) sluit zich aan bij de woorden van Van den Burg. „De samenwerking tussen de drie verenigingen om, zich als één partij te pre senteren naar de gemeente, krijgt steeds meer vorm. Dit is goed, maar het is absoluut geen voorloper van een fusie. Wij willen onze onafhan kelijkheid behouden." Hoofd ruimtelijke ordening P. Bakker van Rijn woude wëet dat het onderwerp gevoelig ligt bij de woningbouwverenigingen. De gemeente, stelt hij, kan de corporaties ook niet verplichten tot een fusie. „Er is ook geen sprake van dat de gemeente dwang gaat uit oefenen of dwars gaat liggen als de woningbouwverenigingen de suggestie niet overnemen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21