eidsch Dagblad 26 )nderzoek eids asbest nzorgvuldig !Q loord in Leids studentenhuis Pastoor Rijpwetering wordt verdacht van verkrachting jpwiate- Katwijk herdenkt omgekomen vissers Onder- andelings- r ui ni te zakentop vergroot. VI iet wijk Haïtianen onderschept MARESTAD OCCASION Da Vinei krijgt een 8 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. [JAC 21 NOVEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Consument ■dachte van doodsteken meisje (19) aangehouden Speelgoed als de ultieme uitdaging voor technici Cultuur en Kunst Filmer Van der Elsken vol van d* j liefdesverhalen Sport caroline van overbeeke 19-jarige studente is gister- id rond half twaalf in haar erin een studentenhuis aan n van Goyenkade in Leiden een schaar om het leven acht. De politie, gebeld een medebewoonster die van het slachtoffer de, kwam te laat om nog kunnen doen. De agen- iroffen de studente leven- aan in een plas bloed, met teekwonden. „Reanimatie ;een zin meer", aldus een evvoordvoerder. •politie trof de vermoedelij ke dader in de kamer aan: een 20-jarige man uit Bentveld. „De agenten hoorden gestommel en hebben vervolgens de op slot gedraaide deur opengetrapt. Daar troffen ze het overleden meisje en de jongeman aan." Ook het steekwapen is in de kamer gevonden. De jongen heeft nog geen bekentenis afge legd. Over de motieven van de verdachte kon de politie ook nog niets zeggen. „We gaan vandaag de verdachte verhoren en gaan verder met een uitge breid sporenonderzoek." Er is een speciaal team voor de moordzaak samengesteld. thomas erdbrink onderzoeken zijn in 1993 voerd door ambtenaren gemeente. Zij hebben bij niet altijd de panden be- Veelal werkten zij uitslui- op basis van bouwtekenin- eigen vermoedens, nden Berg, asbestspecialist de gemeente, geeft toe dat onderzoeksmethode niet genoeg is geweest om alle in kaart te brengen. „Het eens voorgekomen dat we onderzoeken toch nog as- werd aangetroffen, maar is toch echt iets over het 1 gezien." Volgens Van den was er destijds te weinig om een professioneel bu- in te schakelen. de ontdekker van de het schoolgebouw Keur J. Parlevliet van bu- Asbestinventaris, dat op itief van deze krant een onderzoek heeft inge- - gaat het om een levens- 0 IEDERE ZATERDAG GEOPEND VAN 30 TOT 16.00 UUR JgJIgggg* totaalkantoor1 nmenschonsweg 1416, Leiden De Mitsubishi Galant stationwagon. Compleet "v.a. 49.195,-. De studente woonde nog maar net in het studentenhuis van studentenvereniging Mi nerva. Ze was 'eerstejaars' bij biomedische wetenschappen. In het meisjeshuis heerst grote verslagenheid. Het was er van morgen een komen en gaan van vriendinnen, die de studentes opzochten. „We hebben de hele nacht niet geslapen, we zijn er kapot van." De studentes zijn vannacht op het Leidse politiebureau op gevangen door de recherche en mensen van Bureau Slachtoffer hulp. Ook enkele geschrokken mannelijke studenten van het huis aan de overkant werden daar opgevangen. Studentenvereniging Minerva heeft een periode van rouw af gekondigd. „We zijn verslagen", zegt voorzitter Wopke Hoekstra. „Ik hoorde het vanmorgen pas en we zijn er allemaal kapot van. Ik kende haar alleen van gezicht. Ze was nog maar kort lid van onze vereniging. We zijn nu alle activiteiten voor de ko mende dagen aan het afzeggen en willen met de familie over leggen hoe we hen kunnen steunen." rijpwetering marieta kroft Het openbaar ministerie ver denkt de pastoor van Rijpwete ring van verkrachting van een inmiddels 14-jarig meisje uit Naaldwijk. Van verkrachting zou meerdere keren sprake zijn geweest tussen begin 1993 en de zomer van 1997. De 68-jarige geestelijke moet op 2 december voor de rechtbank in Den Haag verschijnen. Dat heeft persoffi cier van justitie M. Horstink gis teren laten weten. De bejaarde geestelijke werd op 1 september gearresteerd op verdenking van ontucht, nadat eind augustus aangifte was ge daan. Sindsdien verblijft hij in het huis van bewaring in Rotter dam. Er zijn geen andere slacht offers. Voor de parochies in Oud Ade en Rijpwetering is nog altijd geen oplossing gevonden voor de vervanging van de pastoor. Afwisselend gaan oud-pastoors en pastoraal werker T. Dingjan- Zonneveld voor. Het bisdom Rotterdam wacht de rechtszaak af voordat een beslissing wordt genomen over de permanente vervanging. Eerder liet G. Castelijn van het lokale kerkbestuur weten dat, ongeacht de uitspraak, de pastoor niet meer terugkomt naar Rijpwetering en Oud Ade. Zegsman J. de Witte van het bisdom wil zo ver nog niet gaan, maar benadrukt dat 'het ver trouwen tussen de parochiege meenschap en de geestelijke ernstig is geschaad'. „Daarmee houden we rekening." De Witte sluit samenwerking tussen de parochies in Rijpwetering en Oud Ade en omliggende paro chies als Hoogmade en Wou- brugge niet uit. vaarlijke situatie in Kaasmarktschool' onderzoek naar asbest in tweehonderd panden van emeente Leiden is waarschijnlijk onzorgvuldig uitge- d. In een van de onderzochte gebouwen, de voorrha- Kaasmarktschool, is de kankerverwekkende stof ont- De school die door een aantal kunstenaars als ate- wordt gebruikt, stond juist te boek als 'asbestvrij'. eu-wethouder A. Pechtold heeft gisteren na spoedbe- met experts laten weten dat hij zich ernstige zorgen ikt over de juistheid van de asbestonderzoeken. gevaarlijke vorm van de kanker verwekkende stof. Hij trof as best aan in de verpakking van verwarmingsbuizen. „Omdat de verpakking is gaan rotten is er asbest vrijgekomen", zegt Parle vliet. Hij vindt dat de gemeente snel nader onderzoek moet doen. De gebruikers van het pand reageren geschrokken op Parle- vliets ontdekking. Volgens be heerder J. Metzlar zijn de kun stenaars er vanuit gegaan dat het onderzoek van de gemeente klopte. Kunstenaar Feng had echter al een tijdje het vermoe den dat er asbest in het pand zat. Hij is niet naar de gemeente gestapt uit angst zijn atelier te verliezen. „Nu het zo erg blijkt te zijn, hoop ik dat de gemeente zo snel mogelijk stappen onder neemt", zegt Feng. Volgens Pechtold wordt het gebouw vandaag onderzocht door een officieel asbestonder- zoeksbureau. De uitkomsten van het onderzoek zullen bepa lend zijn voor de vraag of de kunstenaars in het pand kun nen blijven. Supersnel autowassen Kia dealer v.Beethovenlaan 67 Voorschoten ^•aSseg;.--- '"Tm i miam'i Deze omgebouwde vissersboot, volgestouwd met zo'n tweehonderd vluchtelingen uit Haïti, werd gisteren door de Amerikaanse marine twintig zeemijlen voor de kust van Miami in Florida, onderschept. De kustwacht bracht vervolgens medewerkers van de Immigratiedienst naar het scheepje, die op volle zee overstapten om ter plaatse te beoordelen welke vluchtelingen tot de Verenigde Staten kunnen worden toegelaten. De overigen worden teruggestuurd. foto ap lou toman LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Quick Boys en ARC geloven in winstkansen -O DE ANDERE JUWELIER ~n^erncnj^) HET WOORD IS AAN A.C.S. Wallis De meeste mensen weten juist genoeg van elkaar om zich in elkaar te vergissen. 20% 20% 30% ÏSÏÏfë&fn 10% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 30 PAGINA'S -3,5 Binnenland Buitenland Cultuur23 Economie6 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving 16 Randstad18 Regio15,17,19,21 RTV/programma's 13 Sport25,26,27 Strips12 Uitgaan20 Het lezersmenu wordt ver zorgd door het Noordwijkse restaurant Wilhelmus. De Meerse presehteert de dans voorstelling Tales Of Ever sion. CENTRE LEIDERDORP Peugeot 106 Accent 1.0 InJ. rood, juni 1995,57.000 km ƒ16.950,- Peugeot 106 Select 1.1 Inj. rood, maart 1997,15.000 km, veel extra's 22.950,- Peugeot 106 Accent 1 5 Diesel groen, lebr. 1995.57.000 km ƒ18.950,- Peugeot 306 SR Sedan bl. met., juni 1995, 36.000 km ƒ26.950,- Peugeot 306 XN Diesel 3-drs. rood, juni 1995,96.000 km ƒ23.950.- Peugeot 306S16 2.016V j; rood met., maart 1994, veel extra's ƒ26.950,- Peugeot 806 SR 2.0 rood met., april 1997,24.000 km ƒ53.950,- Peugeot 605 SR Ti sepl. 1994, 83.000 km, veel extra's als nieuw ƒ36.950,- BB1 Auto Marestad BflRl Wevorabaan 9 mifiS Leiderdorp peuceot 071-5411110 huoraeladres: hllp'7/www.auiotiank.ni E-mail: maresladtfclslfcn.nl Gemeente roept kunstenaars op tot maken van ontwerp katwijk marco van egmond eric de jager Ergens langs de Katwijkse Bou levard komt op termijn een mo nument ter nagedachtenis van op zee omgekomen Katwijkse vissers en zeelieden van de koopvaardij. Daartoe plaatst de gemeente in een vooraanstaand kunsttijdschrift een advertentie, waarin zij kunstenaars oproept met een ontwerp te komen. Voor de Oude Kerk staat al een herdenkingsmonument voor op zee gebleven vissers. Dit beeld van een visserswedu we met haar zoon vraagt echter de aandacht voor de slachtof fers uit de Eerste Wereldoorlog. Het nieuwe kunstwerk moet een eerbetoon zijn aan alle ver dronken zeelieden uit het Kat wijkse verleden. De gemeente trekt voor de opdracht een ton uit. J. Rovers, marineofficier en inititatiefnemer van een her denkingsmonument in Haar lem, deed gisteren de suggestie om de namen van de omgeko men zeelieden via plaatjes aan het kunstwerk te bevestigen. Maar dat lijkt wethouder J. ten Hove (RPF) geen goed idee, want 'waar moet je beginnen en wie neem je op en wie niet?' Ook over het voorstel van SGP/GPV-raadslid A. van Rijs- bergen om het gedenkteken op het Andreasplein te plaatsen, is Yen Hove niet enthousiast. „Het staat dan vlakbij het bestaande monument. In zo'n geval zou je net zo goed kunnen volstaan met een plaquette." „Een prachtig idee", zegt T. van Beelen-Vis. Zij verloor 27 jaar geleden haar echtgenoot H. Vis op zee. „Je hebt geen graf, je hebt niets. Een monu ment is dan toch een plekje dat je trekt. Ik ben er erg blij mee. Ik vind het alleen jammer dat er geen namen op komen. Ik heb dat gezien op het monument in Urk en ik vond dat erg indruk wekkend." D. de Jong, onderzoeker van de maritieme geschiedenis van Katwijk, is ook tevreden met het voorgenomen eerbetoon: „Een goede beslissing. Het is een na gedachtenis aan een belangrijk deel van het Katwijkse verle den." Oud-schipper C. Zwaan loopt niet warm voor de monumen tenplannen: „Voor mij hoeft het niet zo nodig. Er gaail ook boe ren dood op hun werk en daar voor is ook geen monument." Dierkoppantoffel in zwart en cognac. Maten 30 - 45. Normaal 16.95 Bristolprijs 12.50 geldig t/m 22 november 1997 Ja, ik wil een abonnement op liet Leldscb Dagblad. leiden wim koevoet Het rapportcijfer 3 voor de ha vo-afdeling van het Leidse Da Vinei College is omgezet in een 8. Prof. dr. J. Dronkers, een on derwijskundige, gaf enkele we ken geleden in dagblad Trouw een zware onvoldoende aan de havo-afdeling van DA Vinei. Dit tot grote ontsteltenis van rector F. de Zoete. Dronkers heeft voor het eerst toegegeven dat hij veel te wei nig rekening heeft gehouden met het feit dat een groot deel van de havo-leerlingen van Da Vinei anderstalige asielzoekers zijn. Van hen verlaat een groot aantcü de school noodgedwon gen voortijdig. Dat Dronkers zijn fout nu toch toegeeft, vindt De Zoete 'sportief. „Maar ik wil die 8' toch ook relativeren. Die is mis schien wel net zo belachelijk als die 3. Deze hele affaire zegt meer over Dronkers' onderzoek dan over Da Vinei. SPECIALITEITEN RESTAURANT Asian Palace Vanaf maandag 24 november ook "THAIS" eten bij restaurant Asian Palace. Steenstraat 55 2312 BV Leiden Tel. 071-5131851 Plaats 'Tel: - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken hetad Ik mijn abonnement: j Permaand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,05) i Q acceptgiro (f, 93,05) V Handtekening: fi l automatisch (f. 31 I I Nr. bank/giro: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Deze bon in een envelop, zonder p OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1