'Facelift' Sterrenbad Wassenaar 'Die paar winkels zijn volkomen oninteressant' Wilde volleybalsters in de prijzen C Acties bij MEOB aan gewoon door' Leiden Regio 'Geheugen neemt nauwelijks af met het klimmen der jaren' gstgeest steekt geld in ieuw' gemeentecentrum brekers richten ravage n in Leiderdorps huis Rijkswege DAG 21 NOVEMBER 1997 r0 [TGEEST va n en e inf t mt hij di ^efon i de us, v imd; de eeds naak 't zij n stel c in den c iet insie c doorbraak, geen nieuwe en dus ook geen eind de ruzie tussen de vak- en het ministerie van over de toekomst van personeelsleden van het ine Elektronisch- en Op- Bedrijf (MEOB) in Oegst- Het gesprek dat de bon gisteren met het ministe- lat hadden was 'beslist geen id erhandeling, maar gewoon gesprekje waarin iedereen standpunten nog eens herhaald', zegt vak man X. van de Scheur ijr rImii ie ERNASIRAAISMA C van de Abvakabo. De acties die de bonden vo rige week aankondigden, gaan maandag dan ook gewoon door. De vakbonden Abvakabo en CFO zijn het niet eens met het door defensie voorgestelde systeem van verhuis- en reis kostenvergoedingen, dat de verhuizing van het MEOB naar Den Helder rond de eeuwwis seling moet begeleiden. „De fensie beweegt op geen enkele manier", zegt CFO-onderhan- delaar M. Oskam. „Ze kunnen ons tot zondagavond bellen. Maar ik betwijfel of ze dat ook doen." Endegeest viert 100-jarig bestaan met symposium over ouderenpsychiatrie OEGSTGEEST» SANDER BECKER Het geheugen van ouderen is beter dan ze zelf vaak denken. Ook de intelligentie van ouderen neemt met de jaren nauwelijks af. Dat zei de Utrechtse hoogleraar ouderenpsychiatrie T.J. Heeren Vanmorgen op een symposium over ou derenpsychiatrie in Oegstgeest. Het symposium werd gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Leeftijd heeft wel effect op iemands denkver mogen, zei Heeren. De afgelopen jaren is ontdekt dat ouderen iets meer moeite hebben met het leggen van verbanden tussen recente ervaringen en eerdere belevenissen. I lierdoor zouden ze ten opzichte van jongeren minder flexibel kunnen in springen op veranderingen in hun omgeving. De kennis en ervaring die mensen in het verleden hebben opgedaan, kunnen ze echter wel goed toepassen op oudere leeftijd. Jong geleerd is oud gedaan, zoals een wijze volksspreuk al zegt. Naast de intelligentie blijft ook het geheugen redelijk op peil, zo verklaarde Heeren. Als ze er wat moeite voor doen, kunnen ouderen de mees te informatie nog prima onthouden. Helaas zit het probleem nou juist in die moeite. Ouderen beschikken over iets minder 'mentale energie' dan jongeren. Bovendien vinden ze minder din gen interessant. Daardoor zijn ze tot minder ge heugeninspanning bereid, zodat ze in totaal toch minder onthouden dan jongeren. Wetenschappers hebben ook onderzocht of ouderen vaker een depressie hebben dan jonge ren. Dat blijkt niet zo te zijn. Wel vertonen oude ren iets vaker kenmerken van een depressie, zoals een vermindering van hun motivatie en concen tratie. Zulke symptomen zijn bij de meeste oude ren echter niet ernstig genoeg om over een 'medische' depressie te spreken. Ouderen zijn wel meer in zichzelf gekeerd dan jongeren, aldus Heeren. Ze berusten vaker in pro blemen, terwijl jongeren zich strijdbaarder en confronterender opstellen. Jongeren hopen vaak nog dat ze een onplezierige situatie kunnen ver anderen. Ouderen stellen liever hun verwachtin gen bij. Dat kan komen doordat ze introverter zijn, maar ook doordat ze misschien een realisti schere inschatting van de werkelijkheid maken. ■k vreest kosten van reeks aanpassingen he ?t om GEEST MAARTEN KEULEMANS geest wil geld beschikbaar Hei n om de deuren van het dijk) gemeentecentrum schri Ie Lijtweg beter toeganke- le adj maken. Ook de rest van ibouw moet worden aan- iachi t voor de talloze ouderen n Ad >handicapten die het ge- haast dagelijks Dat zei wethouder Vooi ïelzijn G. Kempen gisteren ij zid is de officiële opening van is vertimmerde gebouw, tuurder C. van Schie van 'renigde Protestantse Ge- te van Oegstgeest, die ei- is van het gebouw, is niet onverdeeld positief het gulle gebaar van de luder. Kempen wil dat de imeente een inventarisa- aakl van alle obstakels in ertig jaar oude gebouw, oegangsdeur is het meest t", zegt Van Schie. „Als we ook de lift en allerlei an- erbij gaan betrek- we misschien uit ||Hn verbouwing van een ton. de gemeente vervolgens at de kerk daar de helft iet betalen, dan zie ik dat :en." ipen erkent dat de kerk meebetalen aan de aan- ;en. „Vanuit het oogpunt van welzijn vind ik dat de ge meente hier een taak in heeft. Maar de eigenaar van het ge bouw moet er natuurlijk ook een taak in hebben.De kerk zit echter krap bij kas: vorige week gaf de Verenigde Protestantse Gemeente toe dat het er zelfs rekening mee wordt gehouden dat de Pauluskerk op termijn moet worden verkocht. Die eigenaar zit al geruime tijd met de stugge klapdeur van het gemeentecentrum in zijn maag. Bij de verbouwing, die vorig jaar oktober werd afge rond, was er geen geld meer om de deur te vervangen door auto matische deuren. Een verzoek om extra subsidie werd door Oegstgeest afgewezen, volgens Kempen omdat de ingang nog maar het topje van de ijsberg is. De situatie veranderde, toen de verschillende ouderen- en zorginstellingen die gebruik maken van het centrum een nieuw, gezamenlijk verzoek om subsidie indienden. De ge meenteraad greep het subsidie verzoek aan om te pleiten voor een nieuwe, oudervriendelijke toegang. „We zijn het erover eens dat er wat moet gebeu ren", zegt Kempen achteraf dan ook. „We willen allemaal graag dat de toegankelijkheid van het gebouw goed is." Gemeente trekt zeven ton uit voor renovatie Het Wassenaarse Sterrenbad wordt grondig opgeknapt. Voor de renovatie van het buitenbad en het zogeheten 'therapiebad' trekken B en W ruim zeven ton uit. „Met een renovatie willen we het zwembad nieuw leven inbla zen", zegt gemeentewoordvoerder W. Issendonck. Het renovatieplan vloeit voort uit een onderzoek naar de toe komstmogelijkheden van het gemeentelijke zwembad. Een exploitatie-analyse heeft uitgewezen dat het Sterren bad de concurrentieslag met andere zwembaden zal ver liezen als er geen maatregelen worden getroffen. Het zwembad is eind jaren zestig gebouwd en sindsdien niet gemoderniseerd. WASSENAAR ERNA STRAATSMA Voorschoten reikt jaarlijkse sportonderscheidingen uit Issendonck: „Het zwembad is al jaren aan een grondige opknap beurt toe. Zouden we het zwembad zo laten zoals het nu is, dan hebben we straks het na- Sluiting kijken. Dan gaan andere zwem baden koketteren met onze ba ders." zwembad dat er de komende lijd weer tegenaan kan." Het college hoopt dal het vernieuw de zwembad meer zwemmers zal trekken dan nu het geval is. ;ers hebben vanochtend vroeg behoorlijk huisgehouden in edrijf aan de Rietschans in Leiderdorp. Ze kwamen binnen ien grote ruit te vernielen, braken vervolgens enkele vitrines en namen telecommunicatie-apparatuur mee. De waarde gestolen spullen is niet bekendgemaakt. De politie onder- og wat er verder weg is. VOORSCHOTEN SANDER BECKER Vlak voor de bekendmaking van de winnaars van de jaarlijkse Voorschotense sportprijzen liet het volleybalteam Gemini-Kan- geroes meisjes Al aan het pu bliek zien hoe een gemiddelde training in zijn werk gaat. De volleybalsters liepen even warm en niet lang daarna vlogen de ballen met grote snelheid door de chique zaal van de Zilverfa- briek aan de Leidseweg. Tegen de plafondlampen, in de gordij nen en tussen de uitgestalde boeketten. Toeschouwers moesten voortdurend dekking zoeken. Op een bepaald moment ging het echt mis. Een van de meis jes zwikte door haar enkel en viel kermend op de grond. Ze moest worden afgevoerd naar het ziekenhuis. Toen iedereen enigszins was bekomen van de schrik, hervatten de volleybal sters hun demonstratie. Maar echt fel ging het niet meer. De opgewekte stemming keerde pas terug toen het vol leybalteam de eerste prijs, met een waarde van 400 gulden, in ontvangst mocht nemen. De volleybalsters kregen de prijs omdat het jeugdteam dit sei zoen Nederlands kampioen werd en eerder dit jaar het kam pioenschap van het district Zuid-Holland prolongeerde. De tweede prijs, ter waarde van 300 gulden, ging naar de jongens van Squash Team Steijn Sports Heren 1. Dit team, bestaande uit Marco Wiese- hahn, Arthur Smit, Mare Huijer, Patrick Whitward en Marco van de Berg, wist volgens het jury rapport 'in verbluffend tempo de weg omhoog te vinden'. Bij na ieder seizoen sluiten de jon gens af met een promotie. Ze spelen inmiddels in de landelij ke eerste divisie. Daarmee zijn de Voorschotenaren nog maar één promotie verwijderd van het 'walhalla van de Nederland se sqash-sport: de eredivisie', aldus het juryrapport. De gemeente Voorschoten reikte ook drie speciale prijzen uit, aan personen of clubs die zich op een bijzondere manier hadden onderscheiden. Zo was er een vrijwilligersprijs voor Ge rard Spaans, die door vakkundig beleid de boekhouding van voetbalvereniging Voorschoten '97 uit de rode cijfers had gehol pen. Er was een verenigingsprijs voor gymnastiekvereniging Avanti, die 'weliswaar niet ieder jaar in de schijnwerpers staat, maai' zijn zaken wel prima in orde heeft'. En dan was er nog de recreatieprijs, die terecht kwam bij het recreantenteam van honk- en softbalvereniging Adegeest. Naast al deze prijzen had de jury nog drie aanmoedigings prijzen te vergeven, bestemd voor jong sporttalent. Deze prij zen werden in de wacht ge sleept door Sape Wagenaar (11), pupil van honk- en softbalvere niging Adegeest, Michiel Schra- ma (15), waterpolo-speler bij de Leidse zwem- en waterpolover- eniging LZ '86, en Maurice Fransen (17), voetballer van het Katwijkse Quick Boys. Het aantal zwemmers in het Sterrenbad neemt langzaam af. De concurrentie met andere zwemdbaden wordt zwaarder, omdat veel omliggende ge meenten hun zwembad al een facelift hebben gegeven. „En wij hebben hier in Wassenaar zelf natuurlijk concurrentie van het Tiki-bad in Duinrell." Het is overigens niet de be doeling dat het Sterrenbad wordt omgebouwd tot een zwembad met allerlei moderne snufjes. Het huidige aantal voorzieningen wordt niet uitge breid. Het nieuwe Sterrenbad blijft bestaan uit een binnen-, een buiten- en een therapiebad. „Het wordt een degelijk bad", zegt Issendonck. „Maar wel een Rijksweg 4 telt nu nog vier rijstroken. Rijkswaterstaat til er zes van maken en over een poosje zelfs acht. De Ismaar uitdijende A4 drijft een wig tussen twee wijken in Leiderdorp én tussen burgers en overheid. Ook onderling kunnen de overheden het maar niet met elkaar eens worden. Zelfs leden van één en dezelfde irtij houden er compleet tegengestelde opvattingen op na. De miljardenoperatie grijpt diep in. In de levens, lortemonnees, woonomgeving en de denkwereld van londerden mensen in de Leidse regio. In de serie 'Van rijkswege' wordt het asfalt gelaten voor wat het is en rijgt de lezer een kijkje achter de (geluids)schermen. Vandaag deel 6: waarom de winkeliers van het oude örp in de Tweede Kamer schitterden door afwezigheid. moet gaan tellen, lijkt éen aan gelegenheid voor louter bejaar de bewoners te zijn geworden. Een verklaring is dat het vooral senioren zijn die het oude deel van Leiderdorp bevolken. Maar waarom de mensen met zakelij ke belangen in Oranje- en Kerk wijk, die over het algemeen veel jonger zijn, schitterden door af wezigheid, is daarmee nog niet helder. „Ik had bezigheden elders", verantwoordt W. Englebert van ree bussen had de Belan- eniging A4 meer dan ge- im de demonstranten e Tweede Kamer te ver- Qua omvang viel de dorpse delegatie zwaar qua samenstelling viel ze der op want jonger dan er bijna niemand, jd voor een lange, ver en overdekte aanleg van rijstroken die rijksweg 4 het gelijknamige 'gebakatelier' aan de Hoofdstraat de onbezet te plek in de bus. De midden stander erkent dat hij grote be langen heeft bij de wijze waarop de A4 ter hoogte van zijn werk terrein, Leiderdorp, wordt ver breed. „Door de verbreding moeten sowieso honderd hui zen weg. Dat zijn er mogelijk nog meer als Leiderdorp geen tunnel krijgt, maar het met die open bak moet doen. M'n klan tenbestand wordt hoe dan ook kleiner. Uit andere delen van het dorp komen hier niet zo veel mensen door de barrière werking van die weg." „Nu heb ik nog het voordeel dat het accent op m'n productiebe drijf ligt en niet op de winkel. Zou ik m'n winkel moeten slui ten - en daar houd ik ernstig re kening mee - dan is dat vooral jammer voor de klanten die een bakker in de buurt verliezen. Ik red het wel. Niet Englebert staat op het spel, maar het aanzien van dit deel van Leiderdorp." J. Manshande van drogiste rij /fotoservice De Vijzel aan de Frederik Hendriklaan windt er weinig doekjes om: de verbre ding van de A4, op welke wijze dan ook, is een regelrechte ramp voor de middenstand in het 'oude dorp'. De Vijzel is een van de acht zaken van winkel centrum de Oranjegalerij en Manshande werpt zich op als woordvoerder. Hoewel hij en zijn collega's ook graag de tunnel willen waarmee Leiderdorp kan worden 'aaneengesmeed', zitten de winkeliers vooral in de put van wege de onvermijdelijke, enor me bouwput. „Het wordt hier vijf jaar lang een gigantische puinhoop. Grote vrachtwagens die af en aan rijden met zand. In zo'n buurt kom je alleen maar als je niet anders kan, bij voorbeeld omdat je er woont. De mensen zullen uitwijken Qua omvang viel de Leiderdorpse zestig jaar was er bijna niemand. naar de Winkelhof. Daar heb ben we toch al veel klanten aan verloren." „Dan heb ik het nog niet eens gehad over de sloop van vele tientallen woningen. Er komt vervangende woningbouw, ja, dat weet ik. Maar daar hebben we als Oranjegalerij alleen wat aan, als die kort volgt op de sloop. Ik vrees dat de procedure itie die de Tweede kamer bezocht zwaar tegen, qua samenstelling viel ze bijzonder op want jonger dan FOTO HLNK BOUWMAN voor woningbouw aan de Rui- gekade jaren duurt. Schadever goeding? Ach meneer, ze geven je weinig hoop. Het is rijkswa terstaat met z'n rijkswegen al leen om de macro-economie te doen. Die paar winkeliers in Leiderdorp zijn volkomen onin teressant." Waarom protesteert Manshan de dan niet samen met de be woners? „Wij wachten het mo ment af dat we bezwaarschrif ten kunnen schrijven. Maar dan moet er eerst een definitief plan zijn. Dat duurt nu al dertig jaar." J. Tijssen van de gelijknamige banketbakkerij is ook uiterst somber over de toekomst. „Ik heb zo veel vragen, maar op wie ik ook afstap, ik merk telkens dat er nog nauwelijks is nage dacht over de gevolgen. 1 letzelf- de merk ik trouwens in Leiden, waar m'n vrouw en ik ook een zaak hebben aan de Lage Rijn dijk. Daar wordt de invoering van eenrichtingsverkeer over wogen. Ik denk dat we de win kels wel open kunnen houden, maar ik zal personeel moeten ontslaan." Twee jaar geleden stelden bur gemeester en wethouders van Wassenaar nog voor om een deel van het zwembad, namelijk het therapiebad, te sluiten. Slechts 400 chronisch zieken en mind er-validen bleken gebruik te maken van het warme bad (32 graden). Het college werd geconfronteerd met een struc tureel exploitatietekort van on geveer 70.000 gulden. De ge meenteraad ging echter niet ak koord met de voorgestelde slui ting. De politiek besloot toen om de toekomstmogelijkheden van het Sterrenbad aan een on derzoek te onderwerpen. Het rapport over de toe komstmogelijkheden van hel Sterrenbad en het renovalieplan worden op 2 en 8 december be sproken door de Wassenaarse politiek. Voorschotense glasbakken gaan mogelijk ondergronds VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK De glas- en papiercontainers in Voorschoten moeten onder de grond worden gestopt. 'Laten wij daar ook maar eens mee be ginnen', was gisteren de bood schap van alle fracties aan milieuwelhouder J. van de Poel, Die toonde zich bereid om de mogelijkheid van ondergrondse 'milieuparkjes' te bestuderen, maar wees wel op de kosten die de operatie met zich mee brengt. „Ik hoop dat u net zo enthousiast bent als u de reke ning ervan onder ogen ziet", al dus Van de Poel. Voorschotenaren blijken nu nog veel glas en papier tussen het gewone afval te stoppen en dat kost de gemeente onnodig veel geld. De raadsleden stem den daarom in met de komst van negen extra glas- en papier containers, verspreid over het dorp. Als een container dichter bij huis staat, zullen de inwo ners ook eerder de moeite doen om het afval apart weg te gooi en, denkt de gemeente. De fracties stemden er ook mee in om twee milieuparkjes - clusters van meerdere verza- mclcontaincrs - te verplaatsen vanwege de geluidsoverlast. De containers aan de Van Beetho- venlaan en bij winkelcentrum Noord-Hofland worden daarom op verzoek van omwonenden enkele tientallen meters ver plaatst. Een belangrijk voordcel van het onder de grond stoppen van glas- en andere bakken is overi gens dat er dan minder geluids overlast wordt veroorzaakt. Een tweede voordeel is dat de logge bakken zo uil het zicht verdwij nen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19